ارتودنسی بر روی ایمپلنت و کامپوزیت

 در صورتی که دندان طبیعی به هر دلیلی از بین رفته و فرد نیازمند یک دندان مصنوعی دائمی باشد از ایمپلنت استفاده می شود. شکستن و خرد شدن بر اثر تصادف، پوسیدگی دندان  و غیر قابل درمان، مشکلات و عفونت ریشه و … برخی از دلایل از دست رفتن دندان هستند.

توصیه اکثر متخصصان این است که در صورت نیاز به ایمپلنت و ارتودنسی بهتر است ابتدا ارتودنسی انجام شود زیرا ممکن است بتوان با ارتودنسی جای دندان خالی را پر کرد. البته این مورد بیشتر در بیماران مبتلا به شلوغی دندان صدق می کند.

اما ممکن است قبلاً دندانی را ایمپلنت کرده باشید و حال دندان های اطراف آن دچار ناهنجاری و نامرتبی شده باشند. در این مورد براکت هایی که بر روی دندان طبیعی استفاده می شوند به کار برده خواهند شد در واقع به دلیل جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک از آن به عنوان پایه ای برای براکت ها استفاده می شود.

ارتودنسی بر روی کامپوزیت

کامپوزیت دندان  لایه ای سرامیکی یا کامپوزیتی است که به منظور برطرف کردن مشکلاتی از قبیل شکستگی، فاصله دار بودن دندان ها و زیبایی به سطح جلویی دندان ها اضافه می شود. در صورت تشخیص متخصص و تجویز استفاده از دو روش درمانی ارتودنسی و کامپوزیت یا لمینت بهتر است ارتودنسی ابتدا انجام شود در غیر این صورت نصب براکت می تواند به کامپوزیت آسیب بزند.

علاوه بر این برداشتن براکت ها از روی کامپوزیت باعث ایجاد لکه بر روی آن ها خواهد شد. اگر کامپوزیت دارید و می خواهید ارتودنسی انجام دهید بهتر است آن را بردارید. در برخی موارد خاص بنا بر تشخیص متخصص ارتودنسی می توان از براکت بر روی کامپوزیت استفاده نمود.

 

درمان پوسیدگی دندان چیست؟

 در این مقاله با کلینیک دندانپزشکی ترمیم  زیبایی آرتمان همراه باشید تا با راه های درمان پوسیدگی دندان آشنا شوید.

بسته به محل، میزان و عمق پوسیدگی درمان های مختلفی برای برطرف کردن پوسیدگی‌ها وجود دارد. به درمان پوسیدگی دندان معمولا ترمیم دندانپزشکی گفته می‌شود و شامل موارد زیر است. تمامی درمان زیر معمولا جزء گزینه‌های جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی نیز به شمار می‌روند:

فلوراید درمانی

اگر پوسیدگی دندان در مراحل اولیه باشد می‌توان با کمک فلوراید درمانی آن را متوقف کرده و به حالت سابق برگرداند. فلوراید یک ماده معدنی است که به تقویت مینای دندان کمک کرده و باعث بازسازی مواد معدنی در ساختار دندان می‌شود.  فلوراید درمانی یکی از روش‌های مقاوم سازی دندان مخصوصا در کودکان است.

پر کردن دندان

اگر به دنبال پوسیدگی در سطح یا عمق دندان‌های شما حفراتی ایجاد شده باشد، دندانپزشک محل پوسیدگی را تمیز کرده و حفرات را با مواد پر کننده مخصوصی مهر و موم و ترمیم می‌کند.

عصب کشی دندان

اگر پوسیدگی به عمق گسترش یافته باشد طوری که باعث عفونت پالپ یا مغز دندان شده باشد، ممکن است نیاز به عضب کشی یا درمان ریشه دندان داشته باشید. طی این روش دندانپزشک بافت عفونی در ریشه دندان را برداشته (بافت نرم شامل عروق عصبی و خونی است) و داخل ریشه را تمیز می‌کند. به این فرآیند عصب کشی دندان گفته می‌شود. در نهایت با مواد پر کننده دندان عصب کشی شده را ترمیم میکند. در نهایت اگر آسیب زیاد باشد با روکش دندان  ، اقدام به ترمیم دندان عصب کی شده میکند.

کشیدن دندان

در شدیدترین موارد، هنگامی که آسیب وارد شده به پالپ برطرف نشود، دندانپزشک شما ممکن است دندانتان را بکشد. دندانپزشک پیشنهاد می کند برای جایگزینی دندان از دست رفته بریج یا ایمپلنت دندان بکارید. در غیر این صورت در قوس فکی یک جای خالی ایجاد شده که می‌تواند باعث کج شدن دندان ها شود. کج شدن دندان باعث می‌شود که شما دیر یا زود به درمان ارتودنسی دندان نیاز پیدا کنید.

 

ارتودنسی دندان پیش چیست؟

 اگر تمایل دارید که در مورد ارتودنسی دندان پیش بیشتر بدانید، با دکتر خضری بهترین متخصص ارتودنسی درکرج و تهران تا انتهای مقاله همراه باشید.

ارتودنسی دندان پیش

ارتودنسی نوع خاصی از ابزار دندانپزشکی است که توسط متخصص ارتودنسی برای اهداف زیبایی دهان و دندان استفاده می شود. هدف های مهمترین اهدافی است که ارتودنسی برای دستیابی به آنها استفاده میشود:

حرکت تدریجی دندان ها  و داشتن لبخندی که در آن دندان ها روی هم مرتب ردیف شوند.

بهبود یافتن انسداد دندان های فک بالا و پایین

تراز کردن فک ها یا عقب انداختن دندان های جلویی برجسته.

ارتودنسی شامل موارد زیر است:

تکه های کوچکی از فلز که مستقیماً به دندان متصل می شوند، آنها معمولاً از داخل توخالی بوده و دارای قلاب قابل باز شدن هستند.

یک سیم فلزی در وسط قطعات فلزی متصل به دندان قرار داده می شود، تا همه مهاربندهای متصل به دندانهای فک به هم متصل شوند و هر از گاهی این سیم محکم می شود تا دندان ها به هم نزدیک شوند.

در برخی موارد، دندانپزشک ممکن است مجبور به استفاده از ابزارها و تکنیک های دیگر با ارتودنسی باشد، مانند انبساط فک، که باعث بهبود ظاهر استخوان فک و گسترش دامنه اکلوزال و لبخند فرد می شود.

انواع ارتودنسی

ارتودنسی سنتی فلزی

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی داخلی

ارتودنسی شفاف

مدت زمان ارتودنسی

قبل از انجام ارتودنسی، سوال فوری که به طور مداوم مطرح می شود این است که چه مدت ممکن است طول بکشد تا با نصب ارتودنسی به نتایج مطلوب برسیم. متأسفانه، هیچ پاسخی واحد برای این سوال وجود ندارد، زیرا این مسئله از فردی به فرد دیگر متفاوت است  از جمله:

سن.

ماهیت مشکلی که ارتودنسی باید برطرف کند.

انواع ارتودنسی استفاده شده.

فضا و فاصله بین دندان ها.

سلامت دندان ها، دهان ، فک و لثه.

انطباق بیمار با دستورالعمل های پزشک و به طور دقیق.

 

چند روش ساده برا مراقبت از لمینت دندان

 اگر دندان های خود لمینت کرده اید و برای مراقبت های از آن ها نیازمند راهنمایی هستید ، در این مقاله با کلینیک دندانزشکی جنت آباد همرا باشید تا شما را در این رابطه همراهی کنید.  

امروزه بسیاری از مردم برای داشتن طرح لبخندی بهتر و برطرف کردن برخی عیوب ظاهری دندان (مانند تغییر رنگ و لکه، فاصله بین دندان ها و … ونیر دندان استفاده می‌کنند. با این روش، می‌توان به راحتی و در مدت زمان اندکی ظاهر دندان‌ها را زیبا، یک‌دست و سفیدتر کرد. اما این زیبایی، حتی با وجود لمینت دندان نیز همیشگی نیست و تنها به شرط مراقبت و نگهداری مناسب از آن است.

1. لمینت دندان باید همیشه تمیز نگهداری شود

 همانطور که پیشتر هم خواندید، شما باید به همان اندازه که از دندان‌های واقعی خود مراقبت می‌کنید، از لمینت دندانی نیز مراقبت کنید. مطابق معمول روزانه، دوبار در شبانه روز با یک خمیر دندان خوب مسواک بزنید و از نخ دندان نیز کمک بگیرید. مسواک زدن از زمانی که لمینت به دندان‌های شما متصل می‌شود اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. زیرا بهداشت ضعیف دهان و دندان می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های لثه شود. که این موضوع ممکن است به تحلیل لثه ها منجر شود.

2. از خمیر دندان مناسب استفاده کنید

برخی از خمیر دندان‌ها ممکن است حاوی موادی باشند که قدرت ساینگی زیادی دارند. این خمیر دندان‌ها باعث سایش دندان و لمینت شما می‌شوند. زمانی که برای خرید خمیر دندان به فروشگاه یا داروخانه مراجعه می‌کنید برچسب روی بسته بندی  خمیر دندان را بخوانید و محتویات یا مواد تشکیل دهنده آن را مطالعه کنید.

3- اجسام سفت و سخت را با دندان و لمینت نگیرید

متاسفانه برخی افراد از دندان‌های خود به جز برای جویدن مواد غذایی، برای مقاصد اشتباهی استفاده می‌کنند. برای مثال، باز کردن درب بطری‌ها می‌تواند یک مثال واضح در این خصوص باشد. متأسفانه چنین فعالیتی نه فقط برای دندان‌ها، بلکه برای لمینت نیز مضر است. اگر عادت دارید که برخی اجسام مانند مداد، خودکار، یا حتی یخ را به صورت ناخودآگاه به دندان بگیرید، برای مراقبت از لمینت دندان خود از این کار اجتناب کنید.

4. مراقب آنچه می‌خورید باشید

مراقبت از لمینت دندان تنها محدود به مورد بالا نمی‌شود. و بهتر است از جویدن غذاهای سفت و سخت (خواکی‌هایی مانند هویج خام، سیب کال، ته‌دیگ ضخیم و سفت، برش‌های گوشتی شامل قطعات ریز استخوان و …) نیز اجتناب شود. مخصوصا اگر وعده غذایی یا میان وعده شما قندی و یا اسیدی است.

 

پاسخ به رایج‌ترین و مهم‌ترین سوالات درباره پوسیدگی دندانی

 در این مقاله با کلینیک دندانپزشکی آرتمان همراه باشید تا به سوالات رایج در مورد پوسیدگی دندان پاسخ دهیم.

پوسیدگی دندان چیست؟

دهان شما یک اکوسیستم متعادل و پویا است که مملو از باکتری های زنده (هم از نوع خوب و هم نوع بدش) است. اکثر باکتری‌های داخل دهان سودمند بوده و برای دهان و دندان شما مفید هستند. اما برخی از آن‌ها خرابکار هستند. این باکتری‌های خرابکار قندها و کربوهیدرات‌های موجود در مواد غذایی را تجزیه کرده و آنها را به اسیدهایی تبدیل می‌کنند که مینای دندان را از بین برده و باعث پوسیدگی می‌شوند. با تحلیل مینای دندان، سوراخ‌های ریز و درشتی در سطح و عمق دندان ایجاد خواهند شد. وجود حفره، تغییر رنگ و سایر علائم ظاهری دیگر در دندان مجموعاً پوسیدگی دندان نامیده می‌شود.

هزینه ترمیم پوسیدگی چقدر است؟

بسته به میزان و عمق پوسیدگی ایجاد شده در دندانهای شما، و مهمتر از همه بسته به نوع و روش ترمیم هزینه‌های احیا و ترمیم یک دندان پوسیده متفاوت است.

روند ترمیم پوسیدگی چقدر طول خواهد کشید؟

بسته به روشی که قصد دارید با آن پوسیدگی را ترمیم کنید مدت زمان درمان می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال پر کردن ساده طی 1 جلسه، عصب کشی طی 2 جلسه، کشیدن دندان طی 2 جلسه، روکش دندان طی 2 جلسه و ….

برای ترمیم و درمان پوسیدگی باید به چه دندانپزشکی مراجعه کنیم؟

کار ترمیم دندان‌ها را معمولا دندانپزشکان عمومی و متخصصان ترمیمی و زیبایی دندان به صورت تخصصی انجام می‌دهند.

برای پوسیدگی جزئی دندان از چه مواد پر کننده‌ای استفاده می‌شود؟

از مواد پر کننده آمالگام، نقره یا کامپوزیت استفاده می‌شود. اما اگر قصد دارید پوسیدگی دندان جلو را برطرف کنید، بهتر است از کامپوزیت برای پر کردن دندان استفاده کنید.

 

چه روش هایی برای ترمیم پوسیدگی دندان های جلویی وجود دارد؟

 ترمیم و زیبایی دندان های جلو بسیار در زیبایی چهره افراد موثر است؛به همین دلیل هم هست که طرفدان زیادی دارد. شکل ظاهری دندان های جلویی متفاوت از دندان های عقبی است؛ در نتیجه فرآیند ترمیم و همچنین نگهداری این دندان ها نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

پوسیدگی دندان های جلویی علاوه بر دردناک بودن، به ظاهر فرد نیز خدشه وارد کرده و تأثیرات بسزایی بر سلامتی خواهد داشت. این دندان ها علاوه بر نقش مهم در غذا خوردن، بخشی قابل توجه از طرح لبخند هر فرد و زیبایی ظاهری او محسوب می شوند. همه اینها دلایلی هستند که فرد می تواند بری ترمیم و زیبایی دندان جلو اقدام کند.

در ادامه این مقاله با کلینیک دندانپزشکی جنت آباد همراه باشید تا با روش های ترمیم دندان جلو اشنا شوید.

از جمله روش هایی که برای پر کردن دندان استفاده می شود، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

پرکردن

رایج ترین روش ترمیم دندان ها پر کردن است. در این روش بخشی که دچار پوسیدگی شده است، تراشیده شده و با ماده ای محکم پر می شود. برای پر کردن دندان های جلویی از ماده ی همرنگ دندان استفاده می شود.

کامپوزیت

کامپوزیت دندان، تولید شده از رزین های ترکیبی بوده و یکی از محبوب ترین روش ها برای ترمیم و زیبایی محسوب می شود. ترمیم دندان با این روش دوام پایین تری نسبت به پر کردن دارد؛ اما گران قیمت تر است. پروتزهای کامپوزیت باید هر 5 سال یکبار تعویض شوند.

روکش

در صورتیکه پوسیدگی بسیار شدید باشد، از مواد تاج و ونیر استفاده می شود. تاج ماده ای ترمیمی به رنگ سفید است و دارای ظاهری شبیه به دندان می باشد. ونیر، تکه ی سرامیکی است که روی پوسیدگی را می پوشاند.

ایمپلنت

در صورتیکه پوسیدگی به حدی باشد که نتوان با موارد ترمیمی آن را درمان کرد از ایمپلنت دندان استفاده می شود. اگر لثه سالم بوده و نیاز به کشیدن دندان باشد، این روش توصیه می شود.

 

افراد مشهوری که ترمیم زیبایی دندان انجام داده اند

 وقتی که به تام کروز فکر می کنید احتمالا اولین چیزی که در ذهن شما مجسم می شود، یک لبخند مردانه زیبا است. مردی که لبخندی با دندان های سفید یکدست و هم سطح دارد. اما شاید شما هم نمیدانستید که یک زمانی تام کروز چنین  طرح لبخندی نداشت. تام کروز یکی از هزاران سلبریتی است که با کمک ترمیم دندان و انجام پروسه های زیبایی دندان صاحب دندان هایی زیبا و چنین لبخند جذابی شده است.

کروز یکی از بازیگرانی است که مدتی پس از شهرتش اقدام به ترمیم زیبایی دندان خود کرد. اصولا خوانندگان، سیاست مداران، بازیگران و حتی ورزشکاران مشهور، ظاهر و به خصوص صورت و لبخندشان بسیار مهم است. آن ها کسانی هستند که بیشتر از هر آدم دیگری دیده می شوند و هواداران زیادی دارند. از این رو همیشه در صدر اخبار، چند خبر مربوط به اعمال جراحی و زیبایی این افراد مشاهده می شود. چهره و لبخند آن ها در واقع جزئی از چیزی است که به سایرین عرضه می کنند. یا در واقع جزئی از محصولی است که می فروشند.

گزینه های زیبایی دندان که همه می توانند از آن ها سود ببرند عبارتند از:

باندینگ دندان

سفید کردن دندان

ونیرکامپوزیت

تاج دندان

پیوند لثه

ایمپلنت دندان

پل ها یا بریج ثابت

۱ . تام کروز (بازیگر)

ستاره بی چون و چرای فیلم هایی چون ماموریت غیر ممکن ، تجارت پر مخاطره، تاپ گان و شماری از فیلم های دیگر. تام کروز بخاطر مشکل دندان های جلویی خود اقدام به ترمیم دندان های خود کرد. از آغاز حرفه بازیگر تام کروز چندین عمل بر روی دندان های خود انجام داده است. این اعمال شامل سفید کردن و صاف کردن دندان ها بود.

۲ . مورگان فریمن (بازیگر نقش اول)

مورگان فریمن یکی از بهترین بازیگران نسل خودش است. هر چقدر سنش زیاد می شد زردی دندانش هایش بیشتر و بیشتر میشد. او چند سالی است که حسابی به دندان های خود رسیده است و اگر عکس های جدید او را ببینید متوجه سخن ما خواهید شد. چهره سالخورده او با انجام پروسه های زیبایی دندان به شدت جوانتر شده و شیرینی صورت او را بیشتر از پیش کرده است.

3 . مایلی سایرس (بازیگر و خواننده)

خواننده محبوب و البته جنجالی آمریکایی. همانطور که در عکس می بینید او به خاطر داشتن دندان های نامنظم و روی هم افتاده و بد فرم مجبور شد که یک عمل ترمیم دندان به منظور زیبایی چهره و لبخند انجام دهد.

بیشتر بدانیم :

ارتودنسی ثابت

 

موادمعدنی ضروری برای دندان ها

 مراقبت از دندان ها به جلوگیری از بیماری لثه و پوسیدگی دندان ها کمک می کند. حفظ بهداشت دهانی و اجتناب از مصرف موادغذایی سرشار از کربوهیدرات های تخمیر شده از جمله کیک، شکلات، چای شیرین و قهوه به جلوگیری از پوسیدگی دندان ها کمک می کند. همچنین برخی از موادمعدنی می توانند برای رشد دندان ها و محافظت از آنها در برابر پوسیدگی مفید باشند.

کلسیم

دندان ها برای رشد و مصون ماندن از پوسیدگی و عدم نیاز به پر کردن دندان به کلسیم نیاز دارند. براساس اداره مکمل های غذایی در ایالات متحده، بیشتر افراد می توانند میزان توصیه شده روزانه کلسیم را از طریق یک رژیم غذایی متعادل حاوی لبنیات، ماهی، غلات و سبزیجات برگ سبز دریافت کنند. هرچند رژیم غذایی بانوان، نوجوانان و مردان بالای ۶۰ سال اغلب حاوی میزان کافی کلسیم نیست. براساس اداره مکمل های غذایی در ایالات متحده، مصرف روزانه کلسیم تا ۲۵۰۰ میلی گرم از طریق موادغذایی و مکمل ها برای کودکان و بزرگسالان ایمن است.

فسفر

فسفر بعد از کلسیم دومین ماده معدنی فراوان در بدن بوده، به طوریکه ۸۵ درصد از فسفر در دندان ها و استخوان ها ذخیره شده است. براساس مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، عدم دریافت کافی فسفر در کودکان با رشد ناکافی دندان ها همراه می باشد. یک رژیم غذایی متعادل معمولا مقدار مجاز توصیه شده فسفر را برای بدن فراهم می کند. موادغذایی حاوی این ماده معدنی شامل فرآورده های لبنی، مغزها و ماهی است.

فلوراید

براساس انجمن دندان بریتانیا، فلوراید به ساخت مینای قدرتمند دندان کمک می کند که باعث مقاومت بیشتر دندان ها در برابر پوسیدگی می شود. فلوراید به طور طبیعی در موادغذایی و نوشیدنی هایی از جمله ماهی، چای و آب خوراکی وجود دارد، هر چند بیشتر افراد مقدار کافی از این ماده معدنی را از طریق خمیردندان دریافت می کنند. گاهی اوقات ممکن است یک دندانپزشک ترمیمی خوب یا پزشک مکمل های حاوی فلوراید را برای کودکان بالای ۳ سال تجویز کند. ژل فلوراید نیز می تواند برای دندان ها استفاده شود که به جلوگیری از پوسیدگی ریشه دندان کمک خواهد کرد.

 

تمام روش‌های ترمیم و زیبایی دندان

 معمول‌ترین روش‌های مورداستفاده در دندانپزشکی زیبایی بسیار ساده هستند، درحالی‌که سایر روش‌ها پیچیده‌تر هستند و به مراقبت‌های تخصصی نیاز دارند.

اگر دندان‌های شما لک شده، تغییر رنگ داده، فرسوده یا خردشده، شکسته شده، از بین رفته، یا بین آن‌ها فاصله‌ای وجود دارد، روش‌های ترمیم و زیبایی دندان می‌تواند لبخند بهتری به شما بدهد. “اصلاح طرح لبخند از طریق یک یا چند روش دندانپزشکی زیبایی، ظاهر لبخند شمارا بهبود می‌بخشد.

انواع دندانپزشکی زیبایی

سفید کردن دندان‌ها

سفید کردن دندان می‌تواند یکی از ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه‌ها برای بهبود لبخند شما باشد. دندان‌ها را می‌توان با محصولات داخلی مطب دندانپزشکی خود با هزینه‌ای مناسب سفید کرد یا می‌توانید از دندان‌پزشک خود قالب و ژل بخرید تا دندان‌هایتان را در خانه سفید کنید.

روکش دندان

روکش‌های دندان پوسته‌هایی با ویفر و سفارشی از پرسلن یا رزین به رنگ دندان هستند که سطح جلوی دندان‌ها را می‌پوشانند. این پوسته‌های نازک پس از برداشتن حدود نیم میلی‌متر مینای دندان از سطح دندان، به قسمت جلویی دندان‌ها متصل می‌شوند (سیمان می‌شوند) و باعث تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول آن‌ها می‌شوند. روکش‌ها اغلب “دندان‌های هالیوود” نامیده می‌شوند.

باندینگ دندان

در باندینگ دندان، رزینی بتونه مانند به رنگ دندان که ماده‌ای پلاستیکی بادوام است، روی دندان‌زده می‌شود و با نور ماورا بنفش یا لیزر سفت می‌شود و مواد را به دندان می‌چسباند. سپس دندان‌پزشک آن را اصلاح شکل داده و صیقل می‌دهد.

ایمپلنت‌های دندانی

ایمپلنت‌ دندان ریشه‌های دندان، جایگزین تیتانیوم هستند که در سوکت استخوان دندان ازدست‌رفته قرار می‌گیرند. استخوان فک با بهبودی، در اطراف پایه فلزی کاشته شده، رشد می‌کند و آن را به‌طور ایمن در فک لنگر می‌اندازد و پایه‌ای برای دندان جایگزین فراهم می‌کند.

منبت

منبت که به آن پرکننده‌های غیرمستقیم نیز گفته می‌شود، از طلا، پرسلن یا مواد کامپوزیت دندان ساخته می‌شوند و دندان‌های خراب یا آسیب‌دیده را پر می‌کنند. مواد پرکننده دندان در هنگام مراجعه به مطب در جای خود قرار می‌گیرند. بااین‌حال، منبت در آزمایشگاه دندانپزشکی ایجاد می‌شود و توسط دندان‌پزشک در محل قرار می‌گیرد.

وقتی ماده در مرکز دندان قرار می‌گیرد، پر کردن که “خاتم” نامیده می‌شود، شامل یک یا چند نقطه از دندان می‌باشد یا سطح گزش را می‌پوشاند. منبت تا حد ممکن دندان سالم را حفظ می‌کند و جایگزینی برای تاج است.

هنگامی‌که دندان پوسیدگی خفیف تا متوسط ​​دارد یا ساختار دندان کافی برای پشتیبانی از پر کردن وجود ندارد، از منبت استفاده می‌شود.

 

از بین 4 نوع بریج دندان کدامیک برای شما مناسب است؟

 بریج همانطور که از نامش بر می آید معادل “bridge” در زبان انگلیسی و به معنای پل است.پل دندانپزشکی یا (Dental Bridges) نوعی پروتز ثابت است که برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته استفاده می‌شود.

انواع بریج کدامند؟

به طور کلی و همانطور که در عنوان اصلی مقاله مشاهده کردید ما 4 نوع بریج داریم که در ادامه هر 4 نوع به صورت کامل توضیح داده شده‌اند.

بریج معمولی یا سنتی (Traditional dental bridge)

رایج‌ترین بریج دندانپزشکی، بریج سنتی است. از این بریج‌ها زمانی استفاده می‌شود که در دو طرفِ جایِ خالیِ دندان، دندان‌ حضور داشته باشند. یعنی چپ و راست جای خالی دندانِ از دست رفته، باید دو دندان وجود داشته باشند. برای نصب این بریج، دندان‌های طرفی را می‌تراشند و سپس روکش‌ دندان را روی دندان‌های تراش خورده قرار داده و با سمنت مخصوصی ثابت می‌کنند. این بریج‌ها معمولا از یک یا بیش از یک پونتیک تشکیل شده‌اند.

بریج کانتی لور (Cantilever dental bridge)

این پل مشابه بریج سنتی است. اما تفاوت‌های زیادی با هم دارند. در این نوع بریج به جای تراش دو دندان، تنها یک دندان به عنوان پایه در نظر گرفته شده و تراشیده می‌شود. این نوع بریج با توجه به ملاحظات خاص دندانی و لثه‌ای و طول فضای بی‌دندانی در نظر گرفته شده و با در نظر گرفتن تمام ملاحظات، متخصص ترمیمی و زیبایی دندان بریج کانتی لِور را برای فرد انتخاب می‌کند. در این روش، بریج کانتی لور بر روی یک دندان قرار می‌گیرد و محل فضای بی‌دندانی با روکش متصل به دندان پایه پر می‌شود.

بریج مری لند (Maryland dental bridge)

درست مانند بریج سنتی دندان، بریج مریلند نیز برای اتصال و قرار گرفتن در جای دندان خالی نیاز به دو دندان سالم در  طرفین دارد. اما برخلاف بریج سنتی  بریج مری لند، روکش دندان ندارد و لازم نیست که دورتادور دندان تراش بخورد و تنها قسمت پشت دندان‌ها به میزان بسیار کمی تراشیده می‌شود.

بریج بر پایه ایمپلنت (Implant-supported dental bridge)

زمانی که بیش از یک دندان در بخشی از قوس فکی از دست رفته باشد از روش‌هایی مانند دندان مصنوعی و بریج بر پایه ایمپلنت برای جایگزینی دندان استفاده می‌شود. برای مثال فرض کنید که شخصی در یک طرف قوس فکی 3 دندان خود را در کنار هم از دست داده است. اکنون سه جای خالی در این بخش داریم. اگر بخواهیم این سه جای خالی را با بریج ایمپلنت پر کنیم، ابتدا در دو جای خالی کناری دو عدد ایمپلنت دندان می‌کاریم، پس از التیام جای ایمپلنت و فیکس  شدن آن، یک بریج را روی دو ایمپلنت سوار می‌کنیم

 

صفحه قبل 1 ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد