جراحی لاغری یا ورزش؟ کدامیک برای درمان چاقی بهتر است؟

 وقتی صحبت از درمان چاقی مفرط و بیماری های مرتبط با آن ها مثل دیابت به میان میآید، گزینه های زیادی برای در نظر گرفتن پیش روی ما قرار میگیرند. شما می توانید برای کاهش وزن و درمان چاقی رژیم غذایی خود را تغییر دهید، بیشتر ورزش کنید و یا رو به متدهای جدید جراحی لاغری بیاورید. در این مقاله قصد داریم دو روش رایج لاغری یعنی جراحی لاغری و ورزش کردن را با هم مقایسه کنیم. بعد از مقایسه اولیه به شما خواهیم گفت که کدامیک برای لاغری بهتر عمل میکنند و چرا ترکیبی از این دو روش اهمیت بسیار زیادی برای بیماران چاق دارد.

ورزش کردن چه فایده ای دارد و هر شخص بزرگسال چقدر باید ورزش کند؟

ورزش منظم برای داشتن سلامتی کلی و احساس بهزیستی ضروری است. انجام ترکیبی از تمرینات هوازی و تمرینات قدرتی به تهویه مناسب، حفظ توده عضلانی (حتی در دوران پیری)، کاهش فشار خون و افزایش انعطاف پذیری بدن کمک زیادی میکند.

وزارت بهداشت انجام فعالیت های زیر را به بزرگسالان توصیه میکند تا از فواید آن بهره مند شده و زندگی سالم تر داشته باشند:

فعالیت های هوازی: بزرگسالان باید در هر هفته دست کم ۱۵۰ دقیقه فعالیت هوازی ملایم یا ۷۵ دقیقه فعالیت هوازی شدید داشته باشند. هر جلسه فعالیت باید پایدار بوده و پشت سرهم انجام شود و هر جلسه ورزش هوازی باید حداقل ده دقیقه باشد.

حرکات قدرتی: بزرگسالان باید حداقل دو بار در هفته روی تمرینات و ورزش های قدرتی تمرکز کنند.

ورزش های ساده روزانه: بزرگسالان باید حداقل ۳۰ دقیقه در طول روز فعالیت ورزشی هر چند سبک داشته باشند.

جراحی لاغری و ورزش : ورزش چگونه به کاهش وزن و لاغری کمک میکند؟

ورزش کردن با سوزاندن کالری همراه  است و از این طریق به کاهش وزن کمک میکند. برای اینکه بدانیم ورزش کردن چگونه باعث کاهش وزن میشود باید به میزان کالری سوزی فعالیت های ورزشی آگاهی داشته باشیم. برای مثال هر کدام از فعالیت های زیر مشروط بر اینکه در مدت ۱ ساعت انجام داده شوند میتوانند مقدار مشخصی کالری دریافتی شما را بسوزانند و به لاغری شما کم کنند:

پیاده روی حدود ۳۱۴ کالری

دوچرخه سواری ۲۹۲ کالری

ایروبیک ۳۶۵ کالری

شنا ۴۲۳ کالری

دویدن ۶۰۶ کالری

جراحی لاغری و ورزش : برای اینکه لاغر شویم باید چه میزان کالری را با ورزش بسوزانیم؟

تخمین زده می شود برای از دست دادن ۱ پوند وزن (حدود نیم کیلوگرم)، باید ۳۵۰۰ کالری بسوزانید. با این تفاسیر اگر می خواهید ۱ تا ۲ پوند (حدود نیم تا۱ کیلوگرم) در هفته از دست بدهید، باید روزانه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری کمتری جذب کرده یا آن را بسوزانید.

البته کاهش وزن با این شرایط همیشه آسان نیست. در واقع زمانی که پای عمل به میان می آید نمیتوان به این راحتی درباره کاهش وزن صحبت کرد. زیرا عوامل مختلفی مثل بیماری ژنتیکی یا متابولیسمی میتواند روی چاقی و تلاش شما برای لاغر شدن تاثیر بگذارد. به همین دلیل میزان کاهش وزن می تواند کند باشد و با توجه به ژنتیک شما، تلاشتان برای کاهش وزن بلاخره در نقطه ای متوقف شود و دیگر نتوانید از یک محدوده وزنی خاص موفق به از دست دادن وزن شوید.

جراحی لاغری و ورزش : در مقایسه با ورزش، عمل لاغری چگونه به درمان چاقی و کاهش وزن کمک میکند؟

جراحی لاغری سیستم گوارش شما را اصلاح می کند تا میزان کالری مصرفی را در طول هر وعده غذایی کاهش داده و حتی به میزان بالقوه کالری های جذب شده در طی فرآیند هضم را نیز محدود کند. این بدان معناست که شما هر روز کالری کمتری دریافت میکنید. کاهش کالری دریافتی نیز یکی از موثرترین راه ها برای کاهش وزن است.

منظور از عمل بینی طبیعی چیست؟

 اگر بینی شما پس از عمل جراحی زیبایی بینی طوری است که در تناسب و هماهنگی کامل با صورت و اجزای آن باشد نتیجه عمل شما طبیعی است و گفته می شود شما عمل بینی طبیعی انجام داده اید.

اما اگر هارمونی صورت شما به واسطه شکل و ظاهر بینی پس از عمل به هم ریخته باشد نتیجه عمل شما طبیعی نیست.

چه چیزی باعث می شود که یک عمل بینی طبیعی داشته باشیم؟

ما بیان کردیم که مفهوم جراحی طبیعی بینی هم به دلیل خواسته های بیمار و هم به دلیل خطوط فیزیکی صورت از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است. با وجود این، جراحی بینی طبیعی برای هر شخصی امکان پذیر است.

برای داشتن نتایج طبیعی و زیباتر، ابتدا باید یک جراح بینی خوب انتخاب کنید که بتوانید به او اعتماد کنید زیرا تقریبا همه چیز به جراح بستگی دارد.

پس از انتخاب درست جراح، کارهایی که باید برای رسیدن به نتایج طبیعی انجام شود توسط جراح شما و با توجه به انتظارات شما تعیین می شود. مواردی که جراح زیبایی شما برای جراحی یک جراحی خوب و طبیعی به آن توجه خواهد کرد عبارتند از:

سازگاری کامل بینی با ویژگی های صورت

پهن نبودن یا باریک نبودن جلوی بینی

تناسب پل بینی با نوک بینی

و …

همچنین جراح به فاکتورهای زیر که همگی در داشتن عمل بینی طبیعی تاثیرگذار هستند توجه زیادی خواهد کرد تا در نهایت عمل  بینی طبیعی با ظاهری نرمال و هارمونیک باشد.

تقارن

بینی عضوی است که در قسمت میانی صورت قرار دارد. وقتی صورت 3 قسمت مساوی در نظر گرفته شود، بینی که با دو قسمت دیگر حاصل سازگار و متناسب است ، به بینی طبیعی تبدیل می شود.

نسبت طلایی (اندازه مناسب بینی)

در نظر گرفتن نسبت طلایی یا اندازه مناسب بینی نسبت به اجزای صورت در جراحی زیبایی بینی برای داشتن بینی طبیعی بسیار مهم است. در حقیقت ، مجسمه سازان دوره رنسانس هنگام ایجاد مجسمه های خود از فرمول نسبت طلایی استفاده می کردند. در نقطه ای که امروز به آن رسیده ایم ، نسبت طلایی اهمیت زیادی در جراحی زیبایی بینی پیدا کرده است.

هماهنگی

 از آنجا که بینی یک ساختار 3 بعدی است ، تمام قسمت ها باید با یکدیگر هماهنگ شوند. علاوه بر این، باید متناسب با ویژگی های منحصر به فرد چهره همه افراد باشد.

نمای جلو

 بینی برجسته ترین قسمت صورت است. بنابراین، یکی از شرایطی که برای انجام عمل بینی طبیعی باید رعایت شود، تنظیم صحیح و متناسب ظاهر بینی از نمای جلو است.

عملکرد

 بسیار مهم است که بتوانید با بینی خود به خوبی و بدون دردسر نفس بکشید. تنفس مناسب با بینی برای حفظ سلامتی و حیات ما بسیار مهم است  زیرا هوا را گرم ، مرطوب و فیلتر می کند. با تنفس از بینی می توان اکسیژن بیشتری نسبت به تنفس دهانی گرفت.

اما اگر بعد از عمل نمی توانید به درستی نفس بکشید و یا مشکلی در نفس کشیدن دارید بینی شما دیگر طبیعی نیست و عمل جراحی آن نیز خوب نبوده است.

بهبودی و دوره نقاهت سریعتر

در عمل بینی طبیعی، وقتی تورم پس از عمل فروکش کرد و فرم بینی فیکس شد، فرد هرگز بینی خود را عجیب نخواهد دید. بهبودی افرادی که دارای بینی با پوست ضخیم هستند (بینی گوشتی دارند) ممکن است کمی بیشتر از بینی هایی با پوست نازک (بینی استخوانی) باشد.

بیشتر بخوانید : هزینه عمل زیبایی بینی

چگونه شاخص توده بدنی خود را کاهش دهیم؟

 افرادی که کمبود وزن دارند برای بالا بردن وزن و رساندن آن به محدوده وزنی نرمال کار چندان دشواری ندارند. اما افرادی که شاخص توده بدنی بالای ۳۰ و گاها ممکن است بالای ۴۰ داشته باشند، کار بسیار سختی برای کاهش وزن دارند.

این افراد احتمالا به تنهایی قادر به کاهش وزن و لاغر شدن نیستند و به کمک متخصصان تغذیه و جراحان لاغری نیاز دارند. در کنار این ها، باید یک رژیم غذایی و سبک زندگی سالمی نیز داشته باشند.

روش های زیر بهترین راه کارها برای کمک به کاهش وزن در افراد چاق است و در ترکیب با هم می توانند در مدت زمان بسیار اندک و در بهترین و ایمن ترین حالت وزن افراد چاق را کم کنند.

۱.به عمل جراحی لاغری فکر کنید

روش های مرسوم لاغری مانند ورزش یا رژیم لاغری به سختی میتواند به کاهش وزن افرادی که شاخص توده بدنی بالا ۴۰ دارند کمک کند. بنابراین باید یک روش اصولی دیگر مانند عمل جراحی لاغری باشد که بتواند به صورت ایمن و عمل های زیر گزینه های جراحی لاغری برای کاهش وزن موثر هستند که توسط یک جراح لاغری انجام داده می شوند. بیخطر به کاهش وزن این افراد کمک کند.

۲.به طور منظم ورزش کنید

ورزش کردن از مهمترین اصول لاغری و کاهش وزن است که همه باید به آن توجه کنیم. ورزش های زیر کمک زیادی به کاهش وزن می کنند:

شنا                                             

وزنه برداری

دوچرخه سواری

دومیدانی

فعالیت های معمولی مانند دراز و نشست، شنای سوئدی و …

۳.رژیم لاغری مناسبی انتخاب کنید

ورزش کردن به تنهایی نمی تواند به کاهش بی ام آی کمک کند. شما باید حتما یک رژیم لاغری مناسب خود داشته باشید. در مورد رژیم های غذایی زیر با متخصص تغذیه یا جراح لاغری خودتان صحبت کنید:

رژیم لاغری سریع

رژیم لاغری ۷ روزه

رژیم کم کربوهیدرات

رژیم لاغری کتوژنیک

و …

۴.خواب کافی داشته باشید

خواب کافی برای بهبود عملکرد تمامی اعضا و ساختارهای بدن لازم است. کمبود خواب از جمله عوامل افزایش وزن و چاقی است و کسانی که می خواهند به کاهش عدد به دست آمده در محاسبه bmi یا شاخص توده بدنی خود اقدام کنند باید حتما خواب کافی داشته باشند. برای داشتن یک خواب کافی موارد زیر را امتحان کنید:

در ساعات مشخصی بخوابید و بیدار شوید

استرس خود را کاهش دهید

از ۲ ساعت پیش از خواب چیزی نخورید

شام سبک بخورید

به اندازه کافی در معرض نور خورشید باشید

تماشای تلوزیون هنگام خواب را فراموش کنید

و …

۵.استرس خود را کاهش دهید

استرس باعث افزایش میل به پرخوری در افرد چاق می شود. هرچه بیشتر بتوانید سطح استرس خود را کنترل کنید بهتر می توانید به کاهش وزن و پایین آوردن BMI خود کمک کنید. برای کاهش سطح استرس خود اقدامات زیر را انجام دهید:

مدیتیشن کنید

از روانشناس کمک بگیرید

درباره مدیریت استرس مطالعه کنید

برنامه ریزی کنید و به زندگی خود نظم دهید

داروهای گیاهی آرام بخش را امتحان کنید

و ..

آزمایش های قبل از عمل بینی کدامند؟

به طور خلاصه و تیتروار، مهمترین آزمایش های قبل از عمل بینی که انجام دادن آن ها اهمیت زیادی دارد عبارتند از:

آزمایش خون

نوار قلبی یا الکتروکاردیوگرافی

آزمایش بارداری

عکس رادیولوژی از قفسه سینه

آزمایش ادرار

تست های سلامت روانی

هرکدام از این آزمایش ها در ادامه به صورت خلاصه توضیح داده شده اند. درباره این آزمایشات حتما با جراح خود صحبت کنید.

آزمایش خون

بدون استثنا همه افرادی که تمایل دارند عمل زیبایی بینی انجام دهند باید به دستور جراح آزمایش خون قبل از جراحی بین را انجام دهند. هدف اصلی از انجام این آزمایش بررسی سطح هموگلوبین خون بیمار است. هموگلوبین نقش بسیار مهمی در خون ما ایفا میکند و مسئول اصلی انتقال اکسیژن (از طریق خون) به بافت ها و اندام های بدن است. چنانچه میزان هموگلوبین (در آزمایش خون) خارج از محدوده نرمال (بین 13 تا 16 گرم در دسی لیتر) باشد عمل موقتا کنسل خواهد شد. تا بازگشت هموگلوبین به میزان نرمال خود عمل صورت نخواهد گرفت.

تست بارداری

تمام بانوانی که در سن باروری هستد باید آزمایش بارداری قبل از عمل بینی را انجام دهند. اگر مشخص شود که یک خانم در مراحل ابتدایی بارداری است (و حتی هنوز خودش نمی‌داند) عملش کنسل خواهد شد. زیرا انجام چنین عملی برای مادر و جنین خطرناک است. شاید بپرسید که چرا حتی در اوایل بارداری باید عمل کنسل شود؟ و در جواب باید گفت که بارداری می‌تواند باعث کاهش سطح هموگلوبین در خون مادر شود که پایین بودن هموگلوبین خود یک مانع بزرگ برای عمل است. زیرا احتمال خونریزی در طول عمل بالا می‌رود و بیمار ممکن است نیاز به دریافت خون در طول عمل پیدا کند.

نمونه ادرار

چنانچه فردی که قصد عمل زیبایی بینی دارد از یک بیماری عفونی رنج ببرد (حتی اگر نهفته باشد و خود شخص نداند)، با کمک آزمایش ادرار قبل از عمل بینی میتوان آن را تشخیص داد. به جز این طی آزمایش ادرار اگر شخص دیابت یا فشار خون خود را کنترل نکرده باشد احتمالا مشخص میشود و عملش کنسل خواهد شد. آنالیز نمونه ادرار یکی از آزمایش های قبل از عمل بینی است که  معمولا برای همه بیماران درخواست داده می‌شود.

اصلاح طرح لبخند: طراحی دیجیتال

 اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند مجموعه‌ای از درمان‌های زیبایی است‌که درنهایت به ایجاد لبخندی زیبا منجر میشود. فرآیند اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند لثه های ناصاف و بدشکل را اصلاح و مشکلات دیگر دندان را برطرف مینماید. همچنین اصلاح طرح لبخند میتواند بطور چشمگیر طول، عرض، رنگ و شکل دندان هارا تغییر دهدتا ظاهری شاداب و متناسب داشته باشید. اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند فقط رویکرد زیبایی ندارد بلکه درطی انجام فرایند اصلاح طرح لبخند ،برای تشخیص مشکلات کارکردی، دندان هامعاینه میشوند  

طراحی دیجیتالی لبخند Digital Smile Design – DSD

سیستم DSD یا طراحی دیجیتال لبخند یک سیستم کاملاً منحصر بفرد میباشد که‌برای اولین بار طراحی لبخند بیمار بصورت دیجیتالی و توسط کامپیوتر انجام میگیرد. قبل‌از هرگونه عملیات دندانپزشکی میتوان نتیجه درمان را به‌فرد نشان داد و همچنین شما میتوانید باتوجه به‌سلیقه شخصی خود و یا عکس و خاطرات گذشته در مورد طراحی لبخند خود اظهار نظر نمایید. این سیستم طراحی لبخند کاملاً واقعی و طبیعی طراحی میشود و بهترین راهنما برای مراجعه کنندگانی که‌به زیبایی دندان هاو طرح لبخند اهمیت ویژه‌ای میدهند، میباشد.

اندازه گیری دقیق اصلاح طرح لبخند با استفاده از تناسب‌های مختلف و تنظیم پارامترهای طراحی صورت شامل فاصله دو مردمک و فاصله گوشه‌های لب،‌ارتفاع صورت و … انجام میپذیرد. استفاده از نرم افزار پیشرفته GPS و قابلیت منحصر بفرد آن‌در آنالیز زیبایی صورت و دندان ، این امکان رابه‌ما میدهد که‌به سادگی و با دقت بالا پارامترهای مورد نظررا بررسی و دستورات لابراتوری و کلینیکی را صادر نماییم. با استفاده‌از نرم افزار بررسی عکس دیجیتالی صورت تغییرات لازم شامل: اندازه ، شکل ، تناسب دندان ها،‌ ارتفاع و دیگر مشخصات در لبخند شما اعمال میشود

کاندیداهای اصلاح طرح لبخند

در هنگام مشاوره شخصی ، دندانپزشک تشخیص میدهد که‌آیا شما‌برای انجام اصلاح طرح لبخند کاندیدا مناسبی هستید یا خیر. پزشک برای‌آگاهی از اهداف هرفردبه کمک تکنولوژی پیشرفته، دندان و فک شمارا معاینه میکند. برای‌اینکه بیمار صلاحیت انجام اصلاح طرح لبخند را دارا شود باید از سلامت دهانی خوبی برخوردار باشد و نباید هیچ‌گونه پوسیدگی و بیماری لثه در دهان فرد وجود داشته‌باشد.

درصورتی‌که دندان های‌شمابه مشکلات زیر دچار شده‌است، قبل از اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند شما ابتدا باید‌برای درمان بیماری دندانتان به دندانپزشک مراجعه کنید.

  • لب پر شدن دندان‌ ها
  • فاصله‌ی بین دندان‌ ها
  • نداشتن دندان
  • بدرنگ شدن دندان ها
  • داشتن دندان های‌کج
  • پوسیدگی دندان ها
  • داشتن لبخند لثه‌ای
  • دندان های کوتاه

 

منظور از موقعیت های اورژانسی دندانپزشکی چیست؟

 گاهی اوقات برای سلامت دهان و دندان مشکلی ایجاد می شود که نیازمند توجه فوری دندانپزشکی یا پزشکی است. اگر در اسرع وقت یا به موقع جهت رسیدگی، ارزیابی و درمان به دندانپزشک مراجعه نکنیم ممکن است کار از کار بگذرد و سلامتی ما یا حتی حیات ما با مشکل مواجه شود. به این موقعیت ها اورژانسی دندانپزشکی گفته می شود.

برخی از مهم ترین موقعیت ها اورژانسی دندانپزشکی که باید حتی در دوره همه گیری کرونا و حتی دوره پیک به کلینک دندانپزشکی مراجعه کنیم عبارتند از :

تورم غیر طبیعی لثه، گونه یا صورت که در حال افزایش است. (اگر تورم به سمت پایین گردن، چشم یا در امتداد کف دهان است حتما باید به دندانپزشک یا پزشک مراجعه شود)

درد آزار دهنده دهان و دندان که باعث اختلال در خواب و تمرکز شما شده است.

وجود زخم های دهانی که پس از دو هفته همچنان بهبود نیافته اند.

اگر به تازگی دندان کشیده شده و بیش از 20 دقیقه خونریزی داشته و با هیچ روشی خونریزی بند نیامده باشد.

اگر دندان دچار شکستگی گسترده است و دارای نوک تیز است.

اگر لبه تیز دندان شکسته به داخل دهان شما آسیب زده است.

عفونت شدید دندان و نیاز به عصب کشی دندان

بیماری پیشرفته لثه (پریودنتیت)

خونریزی کنترل شده به دلیل وارد شدن ضربه صورت

چه مواقعی نباید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنیم؟

دندان درد جزئی که گاه و بیگاه احساس می شود و درد بسیار خفیفی دارد.

درد دندان عقل نهفته بدون تورم

 حساسیت دندان

حساسیت لثه با خونریزی بسیار جزئی

زخم های داخل دهان که کمتر از 10 روز بهبود می یابند.

درد یا مشکلات جزئی و رایج ارتودنسی یا ایمپلنت دندان

شکستگی جزئی یا لب پر شدگی اندک آن ها

شل شدن روکش دندان یا افتادن آن

ناراحتی های ناشی از وجود دندان مصنوعی

در موارد ذکر شده بهتر است که با وجود پیک کرونا به دندانپزشکی مراجعه نکنیم و صبر کنیم تا وضعیت بیماری کرونا اندکی رو به بهبودی برود.

انواع مختلف درمان ارتودنسي براي كودكان، نوجوانان و بزرگسالان

 انواع مختلف درمان ارتودنسي براي كودكان، نوجوانان و بزرگسالان

امروزه براي هر نوع مشكل ارتودنسي ده ها نوع درمان و دستگاه مختلف وجود دارد. اگر ميخواهيد به زودي دندان هاي ناصاف و به هم ريخته خود را با ارتودنسي درمان كنيد يا اگر تنها درباره درمان هاي ارتودنسي كنجكاو هستيد اين مقاله را بخوانيد تا شما را با انواع مختلف درمان و مخصوصا بريس ارتودنسي  آشنا كنيم.

ارتودنسي ثابت با بريس فلزي مرسوم 

بريس ها جزء ارتودنسي ثابت هستند به اين معني كه براي درمان مشكل ناصاف بودن دندان ها از دستگاه هايي استفاده مي كنيم كه تا پايان دوره درمان حتما و حتما بايد به دندان ها متصل باشند.

ارتودنسي نامرئي با بريس سراميكي (ارتودنسي سراميكي)

امروزه بيشتر افرادي كه نياز به اصلاح مشكلات تراز دندان دارند رو به ارتودنسي نامرئي آورده اند. ارتودنسي نامرئي به نوعي درمان گفته ميشود كه در آن متخصص ارتودنسي از دستگاه هايي استفاده ميكنند كه در عين اينكه بهترين نتيجه را در بر دارند، يا قابل مشاهده نيستند و يا به سختي ميتوان آن ها را ديد. به اين درمان در اصطلاح عاميانه ارتودنسي شفاف هم گفته ميشود. يكي از مهمترين و بهترين دستگاه هاي ارتودنسي نامرئي بريس سراميكي است.

ارتودنسي خودتنظيم يا ديمون

ارتودنسي با ديمون تقريبا مشابه ارتودنسي ثابت با بريس هاي نامرئي است. اما تفاوت هاي جزئي با هم دارند. ما در درمان با بريس فلزي، معمولا از براكت هاي تقريبا ثابت استفاده ميكنيم اما در ديمون از براكت هايي استفاده ميكنيم كه اجازه تنظيم و حركت آزادانه دندان ها بدون اصطكاك را براي ما فراهم ميكند. هزينه ارتودنسي ديمون كمي بالاتر از ارتودنسي با بريس فلزي است.

ارتودنسي لينگوال

اين دستگاه هاي ارتودنسي دقيقا مشابه با بريس هاي فلزي مرسوم هستند. با اين تفاوت كه ما بريس لينگوال را به پشت دندان ها متصل ميكنيم. (بريس معمولي به جلوي دندان وصل ميشود). به خاطر اينكه كسي بريس لينگوال را نمي بيند ما به اين روش درمان نوعي ارتودنسي نامرئي نيز مي گوييم.

 

بستن فاصله بین دندان ها با لمینت

 

بستن فاصله بين دندان ها با لمينت

امروز ميخوايم در مورد فاصله بین دندان ها  حرف بزنيم که ميتوانيم اين فاصله را به کمک لمینت پر کنيم تا به آن شکل ديده نشوند و زيبايي سابق خود را به دست آورند.

علت فاصله بين دندان ها

فاصله بين دندان ها ميتواند علت هاي زيادي داشته باشد که ما در زير تعدادي از آن ها را مورد بررسي قرار ميدهيم:

اين فاصله ميتواند به اين علت باشد که در بچه ها ، وقتي دندانهاي شيري مي رويد سايز اين دندان ها عوض نمي شود ولي با افزايش سن آن ها و بزرگ شدن اندام ها فک آن ها نيز رشد خواهد کرد و اندازه آن بزرگ تر خواهد شد.

اين فاصله ميتواند به علت هم سايز نبودن فک و دندان هاي شما باشد که اين مورد در بزرگسالان بيشتر به چشم ميخورد و ما معمولا اين مورد را در دندانهاي لترال يا پيشين بيمار مي بينيم.

بعضي افراد عادت هاي اشتباهي در زندگي دارند که باعث ايجاد فاصله بين دندانها ميشود از اين عادت ها ميتوان به  مکيدن انگشت شست اشاره کرد.که اين کار باعث هل دادن دندانها و فک شما به جلو و ايجاد مشکل در دندان هاي شما ميشود .

 

نحوه درمان فاصله بين دندان ها

همانطور که ميدانيد فاصله بين دندان ها ميتواند علت هاي زيادي داشته باشد و بنابراين به نسبت هر علت شما ميتوانيد ا راهکار ها و درمان هاي مختلفي براي آن استفاده کنيد در زير چند تا از اين راه ها را به شما آموزش ميدهيم:

1.اولين راه درمان ارتودنسي مي باشد شما با ارتودنسي ميتوانيد بهم ريختگي شديد دندان ها را درست کنيد و حتي با اين روش ميتوانيد ترتيب دندانهايي را که مرتب نيستند نيز مرتب سازيد و فاصله آن ها با همديگر را تنظيم کنيد.

2.جراحي فرنکتومي يکي ديگر از راه هاي درمان مي باشد که اگر اين جراحي در سنين پايين انجام شود، دندانها به جاي خود بر مي گردند و فاصله بين دندانها متناسب خواهد شد.

 

3.گاهي حتي اين نامرتبي مربوط به بيماري لثه مي باشد که شما با عمل آن ميتوانيد دندان هايتان را به فاصله مخصوص خود برگردانيد.

4.استفاده از روشهاي ونير کامپوزيتي يا لمينت دنداني و يا روکش دندانها نيز براي زمان هايي مناسب است که سايز دندان ها کوچک باشد.

 

 

انواع روکش دندان ها

 مطمینا همه شما با روکش دندان یا به اصطلاح پروتز ثابت دندان آشنا هستید روکش دندان برای افرادی ساخته شده که به هر دلیلی دندان هایشان از بین رفته یا شکسته یا ظاهر مطلوبی ندارد و این روکش ها مانند کلاهک می باشند که از انواع روکش دندان ها میتوان به نوع سرامیک یا فلز یا ترکیب هر دو آن ها اشاره کرد.

همچنین این روکش ها ظاهری بسیار شبیه به دندان بیمار دارند و بر روی این دندان از بین رفته قرار میگیرند تا هم زیبایی را در دهان فرد به وجود آوردند و هم از شکستن مجدد دندان های بیمار جلوگیری کنند ما که شبیه دندان در می اورند و بر روی دندانهایی که خیلی خراب هستند می گذارند. این روکش دندان در کنار خاصیت زیبایی که دارد از دندان در مقابل شکستن مجدد جلوگیری میکند.

1.روکش های فلزی

 

اولین نوع روکش ها روکش های فلزی می باشند که در ساخت این روکش ها به طور کامل از فلر استفاده میشود البته با توجه به نوع فلزات استفاده شده در روکش ها آلیاژ آن سفید یا زرد رنگ میتواند باشد

2. روکش های سرامیکی

 

این نوع روکش ها هم نوع دوم روکش ها هستند که معمولا از نوع چینی هایی مثل پرسلن ساخته میشوند و امروزه کارایی بیشتری دارند.

3.روکشهای ترکیب سرامیک و فلز(pfm )

 

این روکش که از بهترین نوع است از ترکیب فلز و سرامیک ساخته میشود به صورتی که شما در این روکش هم زیبایی روکشهای سرامیکی را دارید و هم قدرت روکش های فلزی را طرز ساخت این روکش ها هم به این صورت است که بخش فلزی دور تا دور دندان را می پوشاند و هسته ی اصلی روکش است. ولی بخش دور روکش که دیده می شود از جنس سرامیک ساخته میشود تا زیبایی خود را داشته باشد.

پیوند دندان

 پیوند دادن یکی از ساده ترین و ارزان ترین روش های دندانپزشکی برای زیبایی است. کامپوزیت که در باندینگ (ترمیم دندان با مواد همرنگ دندان) مورد استفاده قرار می گیرد می تواند شکل گرفته و جلا داده شود تا با دندان های اطراف مطابقت داشته باشد. اغلب، برای استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی جهت بهبود ظاهر یک دندان، رنگ و یا تراشه استفاده می شود. همچنین می تواند برای بستن فاصله بین دندان ها، برای دندان ها دراز تر یا تغییر شکل یا رنگ دندان ها استفاده شود.

 

روش درمان با پیوند

گام اول این است که با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بتوانید اهداف درمان خود را به بحث بگذارید. دندانپزشک شما از یک راهنمای مواد بهداشتی برای انتخاب رنگ رزین کامپوزیت که دقیقا همان رنگ دندان است را انتخاب می کند.

هنگامی که دندانپزشک رنگ را انتخاب کرد، او سطح دندان را کمی زبر خواهد کرد تا دندان را خشك كند. پس از آن دندان به آرامی با یک مایع تهویه پوشش داده می شود که مواد آن نیز به نوع و رنگ دندان شما بستگی دارد.

هنگامی که دندان آماده است، دندانپزشک شما رزین کامپوزیت دندان رنگی را اعمال خواهد کرد. رزین دندان تا زمانی که شکل مناسب آن شکل داده شود، قالب بندی شده و نرم شده است. سپس ماده با نور ماوراء بنفش یا لیزر سخت می شود.

بعد از اینکه ماده باندینگ سخت می شود، دندانپزشک دندان را تر و تمیز می کند و آن را با ساییدن کامل میکند تا آن را با شعاع بقیه سطح دندان منطبق سازد.

این روش معمولا برای تکمیل، 30 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد. اگر بیش از یک دندان دارید، ممکن است نیاز به زمان بیشتر یا بازدیدهای اضافی داشته باشید.

 لبخند خود را روشن و زیبا نگه دارید

 

پیوند دادن می تواند لبخند شما را بهبود بخشد، اما مهم است که آن را با مسواک زدن مکرر و استفاده از نخ دندان بصورت روزانه محافظت کنید.

نتیجه گیری:

 

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند از بین رفتن دندان میشوند این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم که مانع از دست رفتن سلامت دندان شما می شوند را بکار گیرند.

صفحه قبل 1 2 صفحه بعد