بلیچینگ دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟

 در بیشتر مراجعینی که به مطب‌های دندانپزشکی و ارتودنسی مراجعه می‌کنند، مشاهده می‌شود که رنگ دندان‌هایشان غیرطبیعی و اغلب زرد رنگ است. این افراد شکایت می‌کنند که هرچه مسواک می‌زنند، دندان‌هایشان سفید نمی‌شود و زیبایی لبخندشان از بین رفته است.

بلیچینگ یکی از عمده درمان‌های ارتودنسی برای سفید کردن دندان هایی است که با روش های معمول سفید نمی‌شوند. با این روش می‌توان به راحتی طرح لبخند را درخشان‌تر و جذاب‌تر نشان داد. ما در این مقاله قصد داریم درباره بلیچینگ دندان ها مطالبی را ارائه دهیم.

مقدمه‌ای بر بلیچینگ دندان ها

بلیچینگ از جمله حرفه ای ترین خدمات و درمان های دندانپزشکی است، که به کمک آن رندانه های غیرطبیعی که بر روی سطح دنداندها چسپیده اند را از بین می‌برند.

این شیوه درمانی می‌تواند تمام لکه ها و رنگ های ایجاد شده بر روی دندان های طبیعی را پاک کند. اما نکته جالبی که درباره بلیچینگ وجود دارد این است که، روکش ها و ایمپلنت دندانی با کمک این روش سفید نمی‌شوند!

روند بلیچینگ دندان کاملا علمی و عملی است. در این روش از هیدروژن پراکساید برای اکسید کردن رنگ دانه های غیر طبیعی که روی سطح دندان ها چسپیده اند، استفاده می‌شود.

سفید کردن دندان تنها یک فرآیند ساده است. که سطوح خارجی دندان ها را از لکه ها پاک می‌کند. بیشتر موادی که در سفید کردن دندان ها وجود دارد، درمحصولات بهداشت دهان مانند خمیردندان ها نیز دیده می‌شود. بلیچینگ دندان اما فرآیندی پیچپیده تر است که عملکردی متفاوت و البته بسیار کاربردی تر از سفید کردن دندان ها دارد.

در کل دو فرآیند مختلف بلیچینگ در دستر هستند:

 • ‌خانگی
 • ‌مطبی

روش خانگی

فرض کنید خودتان قرار است از این روش استفاده کنید. یک جلسه با مطب ارتودنسی خودتان هماهنگ می‌کنید. طی این جلسه متخصص ارتودنسی از دندان های بالا و پایین شما با دقت یک قالب می‌گیرد.

دفعه بعدی که به مطب برگردید، متخصص ارتودنسی به شما قالبی که در جلسه پیش گرفته بود را تحویل خواهد داد. او به شما می‌گوید که چگونه و از چه طریقی به بلیچینگ دندان های خود بپردازید.

روش حرفه‌ای و در مطب دندانپزشکی

یکی از معایب بلیچینگ خانگی این است که در بیشتر موارد به دلیل اشتباه در ترکیب و استفاده از مواد، حساسیت های مختلفی در دندان ها و بافت های دهان ایجاد می‌شود. این روش اما در مطب، چون با ابزار حرفه ای صورت می‌گیرد، احتمال آسیب و حساسیت به حداقل می‌رسد.

بریج دندان چیست و چرا استفاده می شود؟

 در صورتیکه فرد یکی از دندان هایش را به دلایلی از دست داده باشد و جای خالی آن در دهان خودنمایی کند، می توان به کمک بریج این جای خالی را بست یا پر کرد. در واقع بریج دندان یک دندان جعلی و مصنوعی است که توسط دندان های طرفین در جای خود نگه داشته می شود و به آن پونتیک می گویند. با اینکه بریج ها می توانند مانند پرکردگی ها ها از مواد مختلفی مانند طلا تهیه شوند، اما معمولا آنها را از پرسلین می سازند تا به رنگ دندان های طبیعی باشد.

چه کسانی کاندید خوبی برای بریج دندان هستند؟

بریج ها می توانند تا زمانی که دندان های اطراف قدرت نگه داشتن آنها را داشته باشند، در دهان بمانند. در صورتی که دندان های اطراف این جای خالی، ضعیف، شکسته و یا به هر طریقی قادر به نگه داشتن بریج نباشند، می توان از گزینه های دیگری نظیر ایمپلنت برای پرکردن جای خالی استفاده کرد.

روند بریج کردن دندان

طی جلسه اول، دندان های طرفین آماده می شوند. مرحله آماده کردن این دندان ها شامل تراش دادن جزئی برای ایجاد فضای لازم جهت سوار شدن روکش دندان روی آنها می باشد. سپس مدلی از دندان گرفته می شود که بر اساس آن، آزمایشگاه روکش ها، پونتیک و بریج را می سازد. متخصص ترمیم و زیبایی دندان نوعی بریج موقت می سازد تا بیمار بتواند طی مدت ساخته شدن بریج اصلی برای محافظت از دندان های اطراف و بافت های لثه از آن استفاده کند.

طی جلسه دوم، بریج موقت برداشته می شود و بریج پرسلینی یا فلزی جدید، روی دندان تنظیم می شود و در صورت بزرگ یا کوچک بودن اصلاح می شود. برای اطمینان از فیکس بودن چهارچوب آن و بایت باید چندین بار دیگر به دندانپزشک خود مراجعه کنید. البته این موضوع در هر فرد متفاوت است. در صورتی که بریج استفاده شده از نوع ثابت باشد، دندانپزشک ممکن است به صورت موقت آن را در جایش چسب بزند تا از چفت شدن آن اطمینان حاصل کند.

انواع بریج

 

 • سنتی
 • کانتی لور
 • مریلند

علل بوجود آمدن دندان های کج چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که دندان ها در طول مراحل مختلف زندگی ما کج می شوند.

در این جا برخی از رایج ترین علل بوجود آمدن دندان های کج را بررسی می کنیم.

بنابراین بیایید به آن بپردازیم:

ژنتیک

ژنتیک می تواند تاثیر زیادی بر روی شانس بوجود آمدن دندان کج یا فک ناهموار داشته باشد.

از دست دادن دندان

از دست دادن زود هنگام دندان های کودکان و یا بزرکسالان می تواند موقعیت دندان های باقی مانده را تحت تاثیر خود قرار دهد.

در این هنگام دندان های باقی مانده ممکن است به طرف شکاف ایجاد شده رانده شوند.

درمان ارتودنسی توانسته است راه حلی برای از دست دادن زود هنگام دندان های شیری کودکان پیدا کند.

در این باره توصیه متخصص ارتودنسی کودکان استفاده از فضا نگهدار است که در این مواقع برای کودک شما تجویز می شود.

برای بزرگسالان نیز  ایمپلنت دندان ، بهترین راه حل برای جایگزینی دندان از دست رفته است.

ترمیم دندان

ترمیم و اصلاح دندان ها ( بخصوص قرار دادن تاج و پل) ممکن است گاهی باعث ایجاد فشار بر روی دندانهای مجاور شود

بیماری لثه

هر گونه مشکل با لثه ها مانند آسیب یا بیماری ممکن است در نهایت بر روی دندان ها تاثیر بگذارد و باعث بوجود آمدن دندان های کج در شما بشود.

تغییرات دندان ها در اثر افزایش سن

سالخوردگی نیز می تواند عوارض جانبی خاصی را در موقعیت دندان های شما داشته باشد.

نگهدارنده متحرک

در میان بیماران ارتودنسی ، بزرگترین علت برگشت ارتودنسی بدون شک عدم استفاده از نگهدارنده ها است.

پس از اتمام دوره ارتودنسی ثابت تا زمانی که دندان های خود را با نگهدارنده های متحرک مراقبت می کنید برگشت ارتودنسی صورت نمی گیرد.

شما باید مطابق دستورالعمل ارتودنتیست خود شبها از نگهدارنده های قابل جابجایی خود استفاده کنید.

راه حل های صاف کردن دندان های کج

امروزه با اطمینان می توان گفت که به هر دلیلی که دندان های شما کج شده باشند درمان ارتودنسی راه حلی برای صاف کردن آنها پیدا کرده است.

اما برای اطمینان از تثبیت درمان ارتودنسی ثابت شما باید بلافاصله پس از حذف بریس ثابت خود از نگهدارنده های متحرک استفاده کنید.

این عمل برای محافظت از سرمایه گذاری ، سلامت و زیبایی دندان های شما برای همه عمراست.

تکنیک های پیشرفته ای که برای ایجاد لبخند زیبا و سلامت دندان های شما مورد استفاده قرار می گیرد می تواند شما را به هدفتان که همان زیبایی لبخند است نزدیک کند.

مشکلات ارتودنسی بزرگسالان چه هستند و چرا باید درمان شوند؟

 در مقایسه با کودکان، درمان ارتودنسی بزرگسالان دشواری ها و مشکلات بیشتری دارد. در این مقاله با درمان های ارتودنسی بزرگسالان و تفاوت آن با ارتودنسی کودکان بیشتر آشنا خواهید شد.

ارتودنسی بزرگسالان با ارتودنسی در کودکان تفاوت های زیادی دارد

به طور معمول کودکان بیشتر از هر قشر دیگری تحت درمان های ارتودنسی قرار می‌گیرند. به همین دلیل شاید اغلب افراد فکر می‌کنند ارتودنسی تنها مخصوص کودکان است. هر چند که این تصور تا حدودی درست است، اما بزرگسالان نیز به درمان های مختلف ارتودنسی نیاز دارند. با این تفاوت که نوع مشکلات آن ها و شیوه درمانشان متفاوت از کودکان است. ادامه مقاله را بخوانید با با کلیدی ترین تفاوت های ارتودنسی کودکان و بزرگسالان بیشتر آشنا شوید.

امکان اصلاح بایت در ارتودنسی بزرگسالان

ارتودنتیست ها برای درمان شرایط نامناسب دندان ها مثل مال اکلوژن یا عدم تناسب بایت، بیماران خود را تشویق به انجام درمان های ارتودنسی میکنند. انجام درمان های ارتودنسی در کودکان تقریبا ما را به هر دو هدف نزدیک میکند. اما این قضیه در خصوص برخی از بزرگسالان صادق نیست. برای مثال در برخی از بزرگسالان، مشکل اوربایت بسیار شدید و عمیق است. به طوری که برای عقب کشیدن فک و دندان ها، فضای محدودی وجود دارد. درمان اوربایت شدید در این بزرگسالان نیازمند کشیدن چند دندان خلفی است.

مشکلات کشیدن دندان

برخی از بزرگسالان به دلیل مشکلات دهان و دندانی که در گذشته تجربه کرده اند، مجبور به کشیدن یا از دست دادن ۱ یا چند دندان خود شده اند. در بعضی موارد متخصص ارتودنسی برای حل مشکلات دندان های این افراد، به مشکل بر میخورد. زیرا جای خالی دندان های کشیده شده میتواند برای تغییر موقعیت و جابجای دندان های نامرتب دشواری ایجاد کند. در این مواقع احتمالا نیاز باشد که در فضاهای خالی دندان ها، ایمپلنت یا حتی پروتز استخوانی کاشته شود تا ارتودنتیست درمان های لازم را انجام دهد.

اتصال دستگاه ها در ارتودنسی بزرگسالان

بریس های ارتودنسی که برای کودکان بکار می‌روند تنوع زیادی دارند و معمولا از ارتودنسی ثابت بیشتر برای کودکان استفاده می‌شود. اما بزرگسالان چندان تمایلی به این بریس ها ندارند. بنابراین برای بزرگسالان از ارتودنسی نامرئی، لینگوال و سایر دستگاه هایی که دیده نمیشوند استفاده می‌شود

تاثیر عوامل دیگر بر درمان ارتودنسی بزرگسالان

بزرگسالان با توجه به سن بالایشان و برخی تصورات دیگر ممکن است تمایل کمتری به درمان داشته باشند. عوامل زیر در انتخاب نوع درمان ارتودنسی در افراد بزرگسال دخالت دارند:

 • نوع انتظارات آن ها از روند درمان: آن ها انتظار دارند که طی یک دوره زمانی کوتاه تحت درمان قرار بگیرند و خیلی زود به نتایج دلخواه خود برسند. این درحالی است که حصول نتیجه در خصوص بزرگسالان کمی زمانبرتر است.
 • ابراز نگرانی از بابت تغییر ظاهر با دستگاه های ارتودنسی: بیشتر بزرگسالان دوست ندارند از ارتودنسی ثابت استفاده کنند. بنابراین اغلب دوست دارند به جای استفاده از سیمکشی های ناخوشایند و قابل توجه، رو به ارتودنسی نامرئی یا اینویزلاین بیاورند. (ارتودنسی متحرک)
 • مشکل و احساس ناراحتی با وجود اتصال دستگاه های ارتودنسی
 • نوع همکاری آن ها با متخصص ارتودنسی

از دست دادن استخوان نگهدارنده دندان

 از دست دادن استخوان نگهدارنده دندان

از دست دادن استخوان نگهدارنده دندان نه تنها باعث ایجاد فضا های ناخوشایند در دندان ها می شود بلکه به زیبایی فرد نیز آسیب وارد می کند.

این حتی می تواند برای برگشت زیبایی و بازسازی استخوان از دست رفته مشکلاتی ایجاد کند.

ممکن است شما در اثر تصادف یا بیماری دندان خود را از دست داده باشید.

در این صورت مهم است که استخوان کافی در دهان شما برای ایجاد زیبایی مجدد و یا عملکرد بهتر درمان وجود داشته باشد.

بیماری لثه ، تحلیل لثه و عفونت لثه نیز ممکن است منجر به از دست دادن استخوان نگهدارنده دندان شوند.

در این صورت پس از بهبود بیماری لثه ، بازسازی بافت استخوانی اطراف دندان و لثه یک سطح پایین تر از بافت مجاور بهبود می یابد.

درمان برای از دست دادن استخوان نگهدارنده دندان

امروزه درمان های متعدی برای بازسازی استخوان از دست رفته در اطراف دندان ها وجود دارد.

کلینیک های متعددی در این باره فعالیت دارند.

آنها قادرند درمان های خوبی برای بازسازی استخوان اطراف دندان ارائه دهند.

درمان هایی از این قبیل:

 • بازسازی بافت استخوانی
 • بازسازی بافت لثه
 • پیوند لثه
 • تغییر شکل دندان ها برای پنهان کردن معایب آنها
 • پنهان کردن مثلث سیاه یا سوراخ بین دندان ها
 • پیوند کامپوزیت رزین چینی یا رزین کامپوزیتی رنگی به تاج
 • افزودن چینی به دندان ها برای ازبین بردن فاصله بین دندان ها
 • درمان ارتودنسی برای نزدیک کردن دندان ها
 • جراحی اضافه کردن بافت نرم لثه یا بافت سخت استخوانی مجزا یا مصنوعی

درمان ارتودنسی برای از بین بردن فاصله دندان ها

درمان ارتودنسی نزد یک متخصص ارتودنسی خوب می تواند فاصله دندانی شما را بهبود ببخشد.

به طور معمول فاصله دندانی در اثر ژنتیک ایجاد می شود.

درمان ارتودنسی با استفاده از دستگاه ارتودنسی ثابت می تواند این مشکل را حل کند و زیبایی لبخند را به شما هدیه دهد.

پیوند استخوان برای درمان از دست دادن استخوان نگهدارنده دندان

اگر متخصص تان در گذشته به شما گفته است که استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت ندارید ، خبر خوبی برایتان داریم.

امروزه جراح دندان شما پس از ارزیابی کیفیت و کمیت استخوان می تواند توصیه کند که از پیوند استخوان برای جایگزینی کمبود استخوان استفاده کنید.

در این روش مقدار کمی از استخوان از قسمت دیگری از بدن شما مانند استخوان ران برداشته می شود.

زیرا استخوان ران شما می تواند به سرعت کمبود خود را جبران کند.

به طور معمول این جراحی پیوند استخوان برای جایگزینی استخوان از دست رفته با موفقیت صورت می گیرد.

به این ترتیب شما می توانید به اندازه کافی در فک خود استخوان برای نگهداری دندان داشته باشید تا بتوانید از ایمپلنت دندان  خود پشتیبانی کنی

آشنایی با تخصص های دندانپزشک

 تخصص های دندانپزشکی – شما برای مشکلات دهان و دندانتان به کدام دندانپزشک مراجعه می کنید؟

اگر دچار دندان درد شوید با کدام دندانپزشک ملاقات می کنید؟

زمانی که می خواهید شلوغی و ازدحام دندان های بهم ریخته خود را ردیف کنید چه طور؟

اگر قصد زیباتر کردن دندان های خود را داشته باشید از کدام دندانپزشک کمک می گیرید؟

یا برای جایگزینی دندان از دست رفته خود چه می کنید؟

هنگامی که دندان شیری فرزندتان زودتر از موعد بیفتد چه طور؟

واقعیت این است که بسیاری از ما از گوناگونی تخصص های دندانپزشکی بی اطلاع هستیم.

 

برای کدام مشکل به کدام دندانپزشک مراجعه کنیم؟

در ابتدا شما باید بدانید گره مشکل شما به دست چه کسی باید باز شود.

اکثر دندانپزشکانی که فقط دوره دندانپزشکی عمومی را گذرانده اند می توانند بسیاری از مشکلات مربوط به دهان و دندان شما را حل و فصل کنند .

دندانپزشکان عمومی در بسیاری از موارد هم که در حیطه درمان آنها نیست بیماران را به متخصص مربوطه ارجاع می دهند .

 

تخصص های دندانپزشکی

تخصص های دندانپزشکی که به رسمیت شناخته شده اند ده تخصص هستند که عبارتند از:

 • متخصص ارتودنسی (ارتودنتیست )
 • متخصص درمان ریشه (اندودانتیست )
 • متخصص بیماری های دهان و تشخیص
 • متخصص ایمپلنت ( پروستودانتیست )
 • متخصص دندانپزشکی کودکان
 • متخصص رادیولوژی دهان فک و صورت
 • متخصص جراحی صورت و دهان و فک
 • متخصص جراحی لثه  و کاشت ایمپلنت ( پریودانتیست )
 • متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی
 • متخصص آسیب شناسی دهان ، فک و صورت ( پاتولوژیست دهان ودندان )

ایمپلنت دندان چیست؟

 ایمپلنت دندان جایگزینی دندان هایی که به علت پوسیدگی دندان یا ضربه از دست رفته اند، طراحی شده اند. ایمپلنت شامل یک بخش پیچی تیتیانیومی است که دندانپزشک آن را درون فک قرار می دهد تا جایگزینی برای دندان از دست رفته باشد. وی سپس روکش پروتزی (قسمت قابل مشاهده ی دندان) روی بخش تیتانیومی نصب می کند. این روکش دقیقا عملکرد دندان طبیعی را دارد.

در حقیقت، ایمپلنت های دندان ظاهر و حسی شبیه دندان طبیعی را دارند. حتی ممکن است به مرور زمان فراموش کنید که دندان ایمپلنت شده، جزء دندان های طبیعی تان نمی باشد. از آنجایی که دندان ایمپلنت شده، در میان باقی دندان ها به خوبی استتار می شود (دقیقا به رنگ سایر دندان ها درمی آید) هیچ کس دیگری نیز نمی تواند آن را تشخیص دهد.

ارتودنسی دندان های ایمپلنت شده

ایمپلنت های دندان فواید بسیاری دارند از جمله:

 • ظاهری زیبا
 • بهبود صحبت کردن
 • افزایش راحتی
 • غذاخوردن آسان تر
 • افزایش اعتماد به نفس
 • دوام بالا

کاشت ایمپلنت ها کاری تخصصی است. این کار معمولا توسط دندانپزشک، پریودنتیست یا جراح فک و دهان، طی چندین ساعت انجام می گیرد. در اکثر موارد ناحیه ایمپلنت بی حس می شود و نیازی به بیهوشی بیمار نیست. دستیار دندانپزشک چگونگی آماده شدن برای ایمپلنت، و دستورالعمل های مراقبت از آن را به بیمار توضیح می دهد تا از هرگونه عوارض و مشکلی جلوگیری گردد.

 

روکش دندان

  روکش دندان از مشهورترین ترمیم های دندان است که برای محصور کردن خرابی دندان استفاده می شود که دیگر برای اصلاح آن دیر شده است. به طور مثال برای درمان دندان هایی که دچار پوسیدگی شدید شده اند. همچنین برای از بین بردن عفونت و درد دندان پس از درمان های ریشه دندان (روت کانال) از روکش استفاده می شود. 

چرا به روکش دندان نیاز داریم؟

 

روکش دندان گزینه ی مناسبی برای بیمارانی است که دندان هایشان دچار خرابی و آسیب دیدگی های شدید شده است چرا که نه تنها ساختار دندان طبیعی را به شما باز می گرداند بلکه عملکرد دندان را نیز بالا برده و لبخندتان را زیباتر می کند. در صورتی که یکی از شرایط زیر را داشته باشید، پزشک به شما روکش دندان را پیشنهاد می کند.

 • داشتن دندان های زرد و تغییر رنگ داده.(بیشتر بدانید درباره: روش های سفید کردن دندان ها )
 • در صورتی که دندانتان لق شده، ترک خورده و یا شکسته است.
 • اگر عاداتی مثل دندان قروچه دارید و یا نمی توانید غذا را به راحتی بجوید و یا فک بالا و پایین به درستی روی هم قرار نمی گیرند.
 • در صورتی که به تازگی درمان ریشه دندان یا روت کانال کرده اید و یا اگر پرکردگی بزرگی روی دندانتان دارید می توانید از روکش برای حفظ دندان طبیعی تان استفاده کنید.
 • در صورتی که بر اثر سانحه و یا بیماری ها لثوی دندان تان را از دست دهید، روکش به همراه ایمپلنت می تواند راه حل مناسبی برای درمان باشد.

انواع روکش های دندان

1.استیل رنگ ثابت

 

2.تمام فلز

3.سرامیک ترکیبی با فلز

4.تمام رزین

5.تمام سرامیک یا تمام پرسلین

6.روکش های موقت در مقایسه با دائم

 

روند قرارگیری روکش روی دندان

روند قرارگیری و نصب روکش روی دندان معمولا در دوجلسه ی جداگانه انجام می پذیرد. در جلسه ی اول پزشک دندان را معاینه می کند تا ببیند آیا می توان روی آن روکش نصب کرد یا خیر؛ سپس به دندان با مته کمی شکل می دهد تا برای نصب روکش آماده شود. البته در صورتی که فرد دچار پوسیدگی دندان و آسیب دیدگی شدید باشد ، دندانپزشک آن دندان را پر می کند تا دندان به اندازه مورد نظر برسد و بتوان روی آن روکش نصب کرد.

پس از شکل دهی و یا پر کردن دندان، نمونه یا قالبی از خود دندان و دندان های اطراف گرفته می شود و به آزمایشگاه فرستاده می شود تا روکش های دائم بر اساس این قالب ساخته شوند. در پایان جلسه ی اول روکشی موقت روی دندان قرار می گیرد تا از دندان تا زمان آماده شدن روکش دائم محافظت کند.

در جلسه ی دوم که روکش های دائم آماده شده اند، روکش موقت برداشته می شود و روکش دائم با چسب مخصوصی روی دندان چسبانده خواهد شد.

پس از اتمام نصب و قرارگرفتن روکش ها ممکن است کمی زمان ببرد تا بیمار کاملا به روکش ها عادت کند اما پس از مدتی ظاهر و عملکرد روکش ها کاملا مانند دندان طبیعی خواهد شد و حتی حس دندان طبیعی را نیز به فرد می دهند.

 

 

 

 

ونیر کامپوزیت چیست؟

 ونیر کامپوزیت ها با نام های  (ونیر یک جلسه ای) ، (کامپونیر) ، (ونیر های رزین کامپوزیتی)  و در بعضی موارد (باندینگ کامپوزیت) هم شناخته می شوند. لمینت نسبت به ونیرکامپوزیت روش تهاجمی تری برای برگرداندن لبخند به شمار می رود. در صورتی که دندان هایتان دچار شکستگی یا آسیب دیدگی شده است، ونیر های رزین کامپوزیت بهترین گزینه برای نصب شدن مستقیم روی دندان ها و همراه داشتن ظاهری زیبا می باشند.

ونیر کامپوزیت جایگزین محافظه کارانه تری از لمینت به شمار می رود که از جنس رزین نیمه شفاف بوده و تنها در یک جلسه توسط دندانپزشک با ظرافت روی دندان فرد نصب و محکم می شود. ونیرکامپوزیت ها متنوع تر و مقرون به صرفه تر از لمینت ها می باشند.

ونیر کامپوزیت ها به دلیل مقرون به صرفه بودن، سریع انجام شدن و داشتن ظاهری زیبا و طبیعی  در بین مردم از محبوبیت ویژه ای برخوردارند. می توان بسته به تمایل بیمار روی هر تعداد از دندان های وی کامپوزیت نصب کرد و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. هزینه ی ساختن لبخندی زیبا با ونیر کامپوزیت، بسیار کمتر از لمینت می باشد. کامپوزیت دندان می تواند جایگزین های مناسبی برای لمینت های سرامیکی باشند و نقص های بسیاری که ممکن است شما را از داشتن لبخندی زیبا منع کند را برطرف می کنند.

مزایای ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت ها مزایای متعددی دارند که مهم ترین آنها مقرون به صرفه بودنشان است. همانطور که قبل تر اشاره شد کامپوزیت نسبت به لمینت بسیار ارزان تر بوده و از آن جایی که بیشتر هزینه ها را بیمه پوشش نمی دهد و بیمار باید خودش هزینه را تقبل کند، این تفاوت قیمت بسیار اهمیت دارد. قیمت لمینت ها  اغلب متغیر است و به عوامل مختلفی بستگی دارد در حالی که قیمت کامپوزیت ها می تواند ثابت باشد.

از مزایای دیگر کامپوزیت می توان به ساخته شدن سریع آن طی یک جلسه اشاره کرد. ونیر کامپوزیت( که اکثرا به آن باندینگ کامپوزیت هم می گویند) به جای شکل گرفتن در آزمایشگاه، روی دندان شکل می گیرد. سپس رزین مستقیما روی دندان قرار گرفته و توسط دندانپزشک  شکل می گیرد. رزین شکل گرفته شده با اشعه ای شدید محکم می شود که در صورت نیاز و به درخواست بیمار ممکن است لایه های دیگر رزین نیز روی لایه ی قبلی قرار بگیرد. پس از اتمام این مرحله، رزین باید صیقل داده شود تا ظاهری طبیعی تر و شبیه تر به دندان پیدا کند. روند کامپوزیت کردن دندان کمتر تهاجمی بوده و با سرعت بالاتری انجام می گیرد.

معایب ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت ممکن است مقرون به صرفه باشد اما مقاومت لمینت را نداشته و اغلب در صورت آسیب دیدن باید تعویض شود که این خود هزینه بر است. در نهایت این هزینه ها ممکن است حتی بیشتر از هزینه لمینت های سرامیکی و یا دیگر روش ها شود. معمولا ونیرکامپوزیت بیش از دو سال دوام نمی آورند. به علاوه کامپوزیت ها بیشتر از دیگر ونیر ها مستعد لَک شدن و تغییر رنگ می باشند . این ضعف می تواند باعث شکسته شدن و افتادن کامپوزیت نیز شود. همچنین در صورتی که به دنبال لبخندی زیبا هستید باید این نکته را در نظر بگیریدکه ونیرکامپوزیت ها در مقایسه با دیگر ونیر ها از ظاهری کاملا طبیعی برخوردار نیستند.

افتادن یا شکستن لمینت ها

لمینت دندان یکی از روش های شایع اصلاح طرح لبخند می باشد. شاید پس از نصب لمینت روی دندان هایتان، حس کنید که آنها برای سال ها و حتی دهه ها با شما خواهند ماند و آسیبی به آنها وارد نخواهد شد. با این حال، لمینت ها نیز مانند هر ترمیم دندانی دیگری می توانند موفقیت آمیز نباشند و خوب پیش نروند. با اینکه احتمال چنین چیزی بسیار پایین است اما غیر ممکن نیست، خصوصا اگر سال های سال روی دندان ها مانده باشند.

علت افتادن یا شکستن لمینت ها چیست؟

شکستن یا افتادن لمینت ها می تواند علت های فراوانی داشته باشد اما برخی از مهمترین دلایل آن عبارت است از:

 • کهنه شدن لمینت: اکثر لمنیت ها باید حداقل ۱۰ سال عمر کنند. با این حال با گذشت زمان پیوندی که لمینت را به دندان متصل نگه می دارد، ممکن است تضعیف و منجر به افتادن آنها شود.
 • عدم چسبیدن صحیح لمینت به دندان: اگر لمینت ها به تازگی روی دندان نصب شده اند اما مدام می افتند، علت می تواند عدم چسبانده شدن صحیح شان باشد. می توانید متخصص ترمیم و زیبایی دندان خود را عوض کنید و برای اصلاح لمینت دندان، نزد شخصی ماهر تر بروید.
 • پوسیدگی دندان: پوسیدگی دندان می تواند موجب افتادن لمینت ها شود زیرا قسمت سالم دندان آنقدر نیست که لمینت بتواند به آن متصل بماند. البته رعایت برخی نکات موجب جلوگیری از پوسیدگی دندان یا کند شدن روند آن می شود. متاسفانه داروهایی وجود دارند که می توانند موجب بدتر شدن پوسیدگی دندان ها شوند و مصرف آنها برای برخی بیماران ضروری است.
 • بی احتیاطی: در صورتی که بیمار با خشونت و بی احتیاطی با لمینت ها برخورد کند، امکان افتادن یا شکستن آنها بیشتر خواهد شد. لمنیت ها با دوام هستند اما اگر بیمار اکثر اوقات خوراکی های سخت مانند یخ و آبنبات های سفت بجود و یا عادت به دندان قروچه داشته باشد، لمینت ها زیاد دوام نمی آورند. باید گفت همه ی این موارد نه تنها به لمینت ها بلکه به دندان بیمار نیز آسیب می زند به همین دلیل بهتر است از آنها دوری شود.

 

دانستن علت افتادن یا شکستن لمینت ها می تواند به بیمار کمک کند که تا حد ممکن از آن عامل دوری کند. به عنوان مثال اگر لمینت قدیمی و کهنه باشد نباید از شکستن آن تعجب کرد. اما اگر لمینت های جدید و تازه بیافتند، احتمالا متخصص ترمیم و زیبایی دندان که آنها را نصب کرده، به اندازه کافی ماهر نبوده و باید به فرد دیگری مراجعه کرد.

اگر لمینت ها به علت خوردن خوراکی یا اقدامی این چنینی شکستند، بهترین راه حل، مراقبت بیشتر پس از ترمیم آنهاست. لمینت ها نباید به راحتی شکسته شوند اما اگر بیمار مراقب آنها نباشد می توانند مشکل ساز شوند.

در صورت افتادن لمینت ها چه باید کرد؟

پس از افتادن لمینت، بهترین اقدام قراردادن آن درون ظرف یا جعبه کوچکی و بردن آن نزد دندانپزشک می باشد. به هیچ وجه سعی نکنید خودتان و بدون کمک دندانپزشک آن را سرجایش برگردانید. قراردادن غیرحرفه ای لمینت ها می تواند موجب شکستن آنها شود. دندانپزشکتان سعی می کند با ظرافت بسیاری لمینت ها را سر جایشان برگردانده و فیکس کند.

نصب دوباره لمینت دندان:

طی نصب اولیه لمینت، دندانپزشک مجبور است کمی مینای دندان را تراش دهد تا لمینت ها بتوانند روی آن نصب شوند. سپس لمینت ها جایگزین دندان طبیعی می شوند.

فرآیند نصب دوباره لمینت ها شباهت بسیاری به نصب اولیه آنها دارد. دندانپزشک ابتدا متعلقات باقی مانده از نصب اولیه را تراشیده و سپس از دندانتان قالب می گیرد. لمینت های جدید در عرض چند هفته برایتان ساخته شده و روی دندان نصب خواهند شد. البته در صورتی که لمینت شکسته نشده باشد، نیازی به ساخت دوباره آن نیست و می توان لمینت افتاده را دوباره سر جای خود برگرداند.

چگونه می توان طول عمر لمینت ها را افزایش داد؟

لمینت ها می توانند با مراقبت و نگهداری صحیح، تا ۱۰ سال دوام آورند. خوشبختانه نگهداری و مراقبت از لمینت ها به آسانی مراقبت از دندان طبیعی است. با روش های زیر می توان طول عمر لمینت ها را افزایش داد و لبخندی زیبا و سالم داشت:

 • رعایت بهداشت دهان و دندان: دندان های لمینتی نیز ممکن است به پوسیدگی دندان دچار شوند. با رعایت بهداشت دهان و دندان که شامل مسواک زدن حداقل دوبار در روز و استفاده از نخ دندان می باشد، می توان از پوسیدگی دندان و مشکلات دیگر جلوگیری کرد. با این کار می توان طول عمر لمینت ها را افزایش داد.
 • استفاده از مسواک نرم و خمیر دندان ضد سایش. خمیر دندان های سایشی و مسواک های سفت می توانند روی لمینت ها خراش بیاندازند و عمر آنها را کوتاه کنند. به همین دلیل بهتر است از مصرف آنها بپرهیزید.
 • مراجعه مکرر به دندانپزشک برای چکاپ و تمیز کردن حرفه ای دندان: آزمایشات دندانی و تمیز کردن حرفه ای دندانها باید حداقل هر ۶ ماه یکبار انجام شود تا بتوان از سلامت دهان و دندان و استحکام لمینت ها مطمئن شد.
 • از دندان ها استفاده ابزاری نکنید. استفاده از دندان ها به عنوان ابزاری برای باز کردن بسته بندی اشیا یا بریدن چسب می تواند به دندان طبیعی و لمینت ها آسیب وارد کند.
 • از گاز زدن ته مداد یا ناخن هایتان خودداری کنید: جویدن ناخن ها، ته فلزی مداد ها و یا اشیا سخت دیگر می تواند موجب شکستن یا ترک خوردن لمینت ها شود.

اصولا لمینت ها نباید بیافتند

به طور کلی، لمنیت ها باید ثابت و بی حرکت، متصل به دندان بمانند. اگر دندانپزشک آنها را به درستی روی دندان نصب کند، لمینت ها به هیچ عنوان نمی افتند و سال ها بی هیچ مشکلی دوام می آورند.

اگر لمینت ها بیافتند، می توانید سریعا با دندانپزشک خود تماس بگیرید زیرا وی باید در این باره مسئولیت پذیر باشد. در برخی موارد افتادن لمینت ها تقصیر آزمایشگاهی است که وظیفه ساخت لمینت ها را بر عهده داشته است.

 

صفحه قبل 1 ... 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد