معرفی انواع ایمپلنت دندان

 

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان عبارت است از یک میله یا روکش که با عمل جراحی درون استخوان فک و در زیر لثه‌ها پیچ می‌شود. زمانی که ایمپلنت در دهان قرار داده شد، منخصص ایمپلنت  می‌تواند دندان مصنوعی را بر روی آن قرار دهد.

انواع ایمپلنت دندان

در ادامه انواع ایمپلنت دندان آورده شده است. انتخاب بهترین ایمپلنت برای شما باید توسط دندانپزشک انجام شود.

 • ایمپلنت عادی: پراستفاده‌ترین مدل ایمپلنت، سایز عادی یک دندان طبیعی است. از این ایمپلنت می‌توان برای جایگزین کردن یک، دو یا چند دندان به‌طور هم‌زمان استفاده کرد. به‌طوری‌که ایمپلنت را بزرگ‌تر ساخته و سپس چند دندان را به آن متصل می‌کنند تا جای خالی دندان‌ها پر شود.
 • ایمپلنت‌های ریز و بسیار ریز: ایمپلنت‌های ریز تنها چند میلی‌متر کوچک‌تر از ایمپلنت‌های عادی می‌باشند. این ایمپلنت‌ها به پیچ و مهره‌های کوچک‌تری نیاز داشته و جای کمتری می‌گیرند. از این ایمپلنت‌ها زمانی استفاده می‌شود که جای خالی کمی در بین دندان‌ها وجود داشته باشد و بیمار ترجیح دهد که به‌جای استفاده از یک پل ناپایدار در این فضا، دندانی مطمئن و پایدار در این محل کاشته شود.
 • پل زدن ثابت: با وجود تفاوت ایمپلنت و پل، پل‌هایی وجود دارند که با کمک ایمپلنت از آن‌ها حمایت می‌شود. این نوع از پل‌ها با کمک ایمپلنت محکم شده و فوق‌العاده محکم و پایدارند. این نوع از ایمپلنت عموماً برای جایگزینی یک دندان استفاده می‌شوند. در برخی از مواقع می‌توان از این ایمپلنت برای زدن پل‌های موقتی استفاده کرد.
 • اوردنچر: اوردنچر زمانی استفاده می‌شود که فرد کل دندان‌های خود و یا تمام دندان‌ها در یک فک را از دست ‌داده باشد. در این روش همانند دیگر روش‌ها ایمپلنت به درون استخوان وارد شده و سر آن از لثه‌ها خارج‌ شده و از استخوان‌های زیر خود محافظت می‌کند.
 • حرکت دندان‌ها: زمانی که نیاز باشد تا دندان‌ها به‌ آرامی به اطراف حرکت کرده و یا بالا بیایند، می‌توان از ایمپلنت‌های مخصوصی استفاده کرد که تا حدی به دندان اجازه‌ی حرکت کردن می‌دهند.
 • ایمپلنت‌های موقتی: در برخی از موارد، ایمپلنت‌های بسیار ریز برای حمایت بیشتر از پل‌های موقتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پل در محل کاشت دندان جدید زده می‌شود. زمانی که دندان‌ها آماده‌شده و دهان بهبود یافت، می‌توان ایمپلنت‌های ریز را برداشته و ایمپلنت اصلی با سایز بزرگ‌تر را جایگزین کرد.

روش‌های کاشت ایمپلنت 

دو نوع کاشت دندان بی‌خطر تلقی می‌شوند که در زیر آن‌ها را شرح داده‌ایم:

 • ایمپلنت فرورونده: این نوع از ایمپلنت به‌طور مستقیم و با عمل جراحی در درون استخوان فک کار گذاشته می‌شود. زمانی که بافت لثه‌ی مجاور بهبود یافت، عمل جراحی دوم برای اتصال یک میله به ایمپلنت انجام‌شده و در نهایت دندان یا دندان‌های مصنوعی بر روی این میله سوار می‌شوند.
 • ایمپلنت ساب پریوستال: در این روش ابتدا یک قاب فلزی درست در زیر بافت لثه بر روی استخوان فک قرار داده می‌شود. با بهبود لثه، قاب بر روی استخوان فک محکم می‌شود. میله‌ها که به این قاب متصل‌اند از درون لثه بیرون زده و سپس همانند ایمپلنت فرورونده، دندان‌های مصنوعی بر روی میله سوار می‌شوند.

 

دیپ بایت و درمان ارتودنسی

دیپ بایت یا نیش عمیق زمانی رخ می دهد که دندان های جلویی در فک های بالا و پایین  فرد بلند تر از حد معمول می شوند.

در این صورت این دندان ها بیش از حد دندان های مقابل خود را همپوشانی می کنند.

این عارضه اغلب به علت ژنتیک اتفاق می افتد و نتیجه آن عدم تقارن دندان ها در فک ها است.

آیا دندانپزشک تان به شما گفته دندان های نامرتبی دارید؟

اگر دندانپزشک شما به شما گفته که دندان های جلویی شما بیش از سایر دندانهایتان رشد کرده اند ممکن است شما نیاز درمان ارتودنسی  دندان داشته باشید.

بریس ارتودنسی رایج ترین روش برای رفع ناهنجاری های دندانی و به خصوص دیپ بایت شما است.

بریس ارتودنسی چیست؟

این وسیله یک دستگاه ارتودنسی متحرک یا ثابتی است که ارتودنتیست ها از آن برای مرتب کردن دندان ها استفاده می کنند.

خبر خوب اینکه امروزه بریس ها و نوارها را خیلی شیک می سازند.

دیپ بایت چه آسیبی به فرد می تواند برساند؟

در این عارضه دندان های جلویی بیش از حد رشد می کنند و به دندان های مجاور یا مقابل خود آسیب می رسانند.

در برخی از موارد یک یا چند دندان فوقانی جلویی درفک بالا ، به یک یا چند دندان جلویی در فک پایین آسیب های جدی می رساند.

در مواردی حتی دیده شده است که این آسیب دندان ها به مفاصل فک جدی تر از سایر موارد است.

در برخی از موارد هم دندان های جلویی در فک پایین بقدری رشد می کنند که به داخل بافت لثه در سقف دهان فرو می روند.

دراین صورت این مسئله بسیار جدی می شود و ممکن است منجر به از دست دادن دندان های جلویی شود.

آسیب دیگر دیپ بایت آسیب روانی و اجتماعی است که بر فرد وارد می شود.

درمان دیپ بایت

این عارضه اغلب نیاز به درمان ارتودنسی چند رشته ای و همکاری بین دندانپزشک و ارتودنتیست دارد.

امروزه برای برطرف کردن ناهنجاری دیپ بایت گزینه های مختلفی وجود دارد.

امروزه انواع مختلف ارتودنسی برای این منظور ارائه شده است.

انواع مختلف ارتودنسی برای رفع دیپ بایت عبارتند از:

 • ارتودنسی ثابت 
 • ارتودنسی متحرک
 • ارتودنسی پشت دندانی
 • ارتودنسی نامریی

شایع ترین موارد دیپ بایت کدامند؟

شایع ترین موارد این عارضه در ناحیه دندان های جلویی در فک بالا مشاهده شده اند.

بلند تر بودن دندان های جلویی

در مواردی که دندان های جلویی بلندتر و نا مرتب تر از سایر دندان ها باشد در این گونه موارد راه حل هایی وجود دارد.

گاهی اوقات هم نیاز است که دستگاه ارتودنسی متحرک به طور متناوب استفاده شود.

کمبود برخی از دندان های مقابل

خالی بودن دندان های مقابل باعث بلندتر شدن دندان های روبرویی می شوند. در چنین حالتی متخصص ایمپلنت برای رفع دیپ بایت این افراد دندان های گمشده را با ایمپلنت دندانی و یا پل و بریج باز می 

 

 

ایمپلنت دندان: مراحل کاشت دندان سال2019

  ایمپلنت به پیچ ساخته شده از جنس تیتانیوم گفته می شود که در استخوان فک کاشته شده و جایگزین دندان از دست رفته می شود. ایمپلنت های دندانی می توانند یک پارچه و یا دو تکه باشند و توسط پیچ اتصال قسمت تاج و ریشه به هم وصل شوند.


نرخ خرابی های ایمپلنت دندانی

میزان ایمپلنت دندانی که به هر دلیلی خراب می شوند در حدود 5 درصد است – تعداد کمی، اما وقتی شما در نظر بگیرید که چه تعداد از افراد ایمپلنت را دریافت می کنند، متوجه خواهید شد که بسیاری از افراد از این رنج می برند و میزان شکست می تواند به دلیل بسیاری از چیزها باشد.

دلایل پس زدن ایمپلنت

فاکتورهای این که آیا ایمپلنت شکست خورده است یا خیر، به نحوه کاشت ایمپلنت توسط متخصص ایمپلنت و نحوه مراقبت از آنها توسط هر فرد بستگی دارد. اما همچنین دلایل دیگری نیز وجود دارد که ایمپلنت می تواند ناکام بماند و این دلایل می تواند باعث نارسایی ایمپلنت زودهنگام یا نارسایی ناگهانی در طولانی مدت شود.

علائم پس زدن ایمپلنت

چگونه متوجه میشوید که مشکلی دارید؟ علائم نقص ایمپلنت دندانی چیست؟ همانطور که در بالا ذکر شد، ممکن است دلایل بسیاری وجود داشته باشد که ایمپلنت دندانی ناکام باشد. اما علائم برای همه دلیل به طور کلی یکسان است. در اینجا علائم اصلی و نشانه های نارسایی ایمپلنت دندان ها آمده است که باید به آن ها توجه داشته باشید:

 • درد ایمپلنت دندان 
 • ایمپلنت سست یا تغییر شکل
 • تورم یا التهاب لثه
 • ریزش بافت لثه در اطراف ایمپلنت دندان
 • سختی جویدن و گزش

عواملی که باعث خرابی زودرس ایمپلنت ها میشوند

اگر یک ایمپلنت دندانی در هر نقطه از دهان زودتر از یک تا 10 سال پس از عمل شکست خورد و دچار خرابی شد، این یک خرابی زودرس مدت محسوب می شود. عوامل متعددی وجود دارد که می توانند باعث این امر شوند

 

سیگار کشیدن

بهداشت دهان و دندان ضعیف

کمبود بافت لثه

پرتو درمانی سر و گردن

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

کمبود استخوان

نتیجه گیری:

ایمپلنت های دندانی به عنوان یک درمان جایگزین برای کسانی است که تعدادی از دندان های خود را به دلایل مختلف از دست داده اند و نمی توانند از درمان هایی مثل روکش و یا کامپوزیت استفاده کنند . اما این نکته را باید به یاد داشته باشند که اگر در مراقب و نگهداری از آن کوتاهی کنند دچار مشکلاتی نظیر پس زدن ایمپلنت می شوند (البته دلایل دیگری نظیر بیماری خود ایمنی و … هم باعث پس زدن ایمپلنت میشوند) و ترمیم دوباره آن و یا جایگزین کردن ایمپلنتی دیگر ممکن است امکان پذیر نباشد.

پاسخ به مهم‌ترین سوالات درباره ایمپلنت دندان

 

ایمپلنت دندان چیست و اصلا دقیقا به چه معنا است؟

ایمپلنت یک نوع وسیله خارجی، کاشتنی و معمولا از جنس تیتانیوم است. این وسیله کاشتنی یک روش عالی برای پر کردن جای خالی دندان هایی است که کشیده شده اند. ایمپلنت‌ها از اجزای مختلفی ساخته شده اند و می‌توانند دقیقا هم‌شکل دندان باشند و کار آن را در داخل دهان انجام دهند.

یک ایمپلنت از چه بخش‌هایی تشکیل می‌شود؟

 • پایه: پایه‌ ایمپلنت دندان در واقع یک پیچ کوچک است که به داخل استخوان فک جوش می‌خورد. این بخش از ایمپلنت قرار است نقش ریشه دندان را برای دندان جدید ما ایجاد کند.
 • کانکتور: تاج را به پایه ایمپلنت متصل میکند.
 • و تاج: بخش سفید رنگ و خارجی دندان که درست مشابه تاج دندان های دیگر است.

ایمپلنت گذاری دندان چقدر طول می‌کشد؟

این عمل جراحی معمولا طی دو مرحله انجام می‌شود:

 • مرحله اول: شما باید در اتاق عمل کلینیک تحت بیحسی یا حتی بیهوشی قرار بگیرید. جراح دهان و دندان با کمک دریل مخصوص یک سوراخ کوچک را دقیقا در همان جای خالی و روی استخوان فک ایجاد میکند. بعد از سوراخ کردن، یک پیچ کوچک فلزی که پایه ایمپلنت نامیده میشود به داخل استخوان پیچ شده یا فیکس میشود. حدود 6 ماه باید صبر کنید تا پیچ به طور کامل به استخوان فک متصل شده و جوش بخورد.
 • مرحله دوم: در این مرحله پایه ایمپلنت به فک جوش خورده و اکنون باید کانکتور به پایه ایمپلنت متصل شود. بعد از اتصال کانکتور، تاج را به ایمپلنت متصل میکنند.

آیا ایمپلنت دندانی میتواند از فک محافظت کند؟

بله میتواند. زمانی که دندانی از بین میرود یا مجبور میشویم آن را بکشیم جای آن خالی میماند. این جای خالی میتواند برای استخوان فک مضر باشد. بنابراین باید پر شود. در چنین مواقعی متخصص ایمپلنت با کاشت ایمپلنت از استخوان فک شما محافظت می کند. 

پس از عمل چه عوارضی را به صورت کوتاه مدت تجربه میکنم؟

بروز تعدادی عوارض جزئی پس از هر عملی امکان پذیر است. در خصوص کاشت ایمپلنت دندانی نیز ممکن است برخی از عوارض زیر در بیماران دیده شود:

یک ایمپلنت از چه بخش‌هایی تشکیل می‌شود؟

 • پایه: پایه‌ایمپلنت در واقع یک پیچ کوچک است که به داخل استخوان فک جوش می‌خورد. این بخش از ایمپلنت قرار است نقش ریشه دندان را برای دندان جدید ما ایجاد کند.
 • کانکتور: تاج ( روکش) را به پایه ایمپلنت متصل میکند.
 • و تاج: بخش سفید رنگ و خارجی دندان که درست مشابه تاج دندان های دیگر است.

بعد از کاشت ایمپلنت دندانی چه غذاهایی میتوانم بخورم؟

مدتی طول خواهد کشید تا ایمپلنت دندانی به طور کامل به استخوان فک جوش بخورد. تا آن زمان نباید هر غذایی بخورید. از مصرف غذاهای سفت که نیازمند جویدن زیادی هستند و فشار زیادی را بر روی ایمپلنت وارد میکنند خودداری کنید. در این دوره تنها غذاهای نرم و حتی الامکان خنک بنوشید تا اطراف ایمپلنت ورم نکند و زود بهبود پیدا کند.

تغییر چهره به وسیله جراحی فک

تغییر چهره به وسیله جراحی فک و جراحی اصلاحی فک در بیماران غالبا طیف گسترده ای را در بر می گیرد.

جراحی ارتوگناتیک برای اصلاح مشکلات عملکردی است.

این جراحی توسط یک جراح فک و صورت و به منظور برطرف کردن بی نظمی آرواره ها و دندان ها و بی نظمی اسکلتی انجام می گیرد.

بهترین سن برای جراحی فک چه سنی است؟

بهترین سن برای جراحی فک 18 الی 25 سالگی است.

زیرا رشد فک در این سن به مرحله نهایی خود رسیده و متوقف می شود.

تغییر چهره به وسیله جراحی فک هم باید در همین سنین که فرد بلوغ استخوانی خود را پشت سر گذاشته است انجام شود.

درمان ارتودنسی ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک) و جراحی فک در واقع مکمل همدیگر هستند.

در اغلب مواقع بیمار برای به دست آوردن بهترین نتیجه قبل از جراحی فک باید ابتدا ارتونسی کرده تا موقعیت دندان ها طبیعی شده و پس از یک سال اقدام به جراحی کند.

پس از جراحی فک ، باز هم بیمار باید مراحل نهایی کار را به وسیله درمان ارتودنسی به پایان برساند.

در موارد مورد نیاز متخصص ارتودنسی و متخصص ایمپلنت شما با همکاری هم تعیین خواهند کرد که شما به چه درمانی( کاشت ایمپلنت و ارتودنسی و ...) نیاز دارید.

امروزه با وجود پیشرفت های فراوانی که در ارتودنسی به وجود آمده ممکن است بتوان بدون جراحی تا حدودی به اهداف زیبایی و عملکرد ی برای رفع ناهنجاری های کوچک فک دست پیدا کرد.

مینی اسکروها یا ایمپلنت دندانی از جمله دستگاه هایی هستند که ارتودنتیست شما برای رفع برخی از ناهنجاری های فک به کار می برد.

آیا عدم تقارن صورت ، به عمل جراحی فک اصلاحی نیاز دارد ؟

یکی از ویژگی هایی که ما در ذهن خود از زیبایی داریم متقارن بودن اجزای صورت است.

به طور کلی تقارن برای زیبایی ما ضروری است.

اما صورت انسان هرگز کاملا متقارن نیست.

نه تنها صورت بلکه بدن انسان نیز متقارن نیست.

هرگز سمت راست بدن تصویر دقیق سمت چپ بدن در آینه نیست.

تفاوت بین سمت راست و چپ در هر فرد خصوصیات منحصر به فرد آن است.

هیچ خط مطلقی برای عبور در صورت وجود ندارد شما چطور می توانید خط کشی کنید.

زیبایی تنها در چشم بیننده است و زیبایی شناسی ادراکی کاملا شخصی است.

با این حال با انجام عمل جراحی و تغییر چهره به وسیله جراحی فک می توان مشکل عدم تقارن صورت را در موارد شدید برطرف کر

بستن فاصله بین دندان ها با لمینت

 

بستن فاصله بين دندان ها با لمينت

امروز ميخوايم در مورد فاصله بین دندان ها  حرف بزنيم که ميتوانيم اين فاصله را به کمک لمینت پر کنيم تا به آن شکل ديده نشوند و زيبايي سابق خود را به دست آورند.

علت فاصله بين دندان ها

فاصله بين دندان ها ميتواند علت هاي زيادي داشته باشد که ما در زير تعدادي از آن ها را مورد بررسي قرار ميدهيم:

اين فاصله ميتواند به اين علت باشد که در بچه ها ، وقتي دندانهاي شيري مي رويد سايز اين دندان ها عوض نمي شود ولي با افزايش سن آن ها و بزرگ شدن اندام ها فک آن ها نيز رشد خواهد کرد و اندازه آن بزرگ تر خواهد شد.

اين فاصله ميتواند به علت هم سايز نبودن فک و دندان هاي شما باشد که اين مورد در بزرگسالان بيشتر به چشم ميخورد و ما معمولا اين مورد را در دندانهاي لترال يا پيشين بيمار مي بينيم.

بعضي افراد عادت هاي اشتباهي در زندگي دارند که باعث ايجاد فاصله بين دندانها ميشود از اين عادت ها ميتوان به  مکيدن انگشت شست اشاره کرد.که اين کار باعث هل دادن دندانها و فک شما به جلو و ايجاد مشکل در دندان هاي شما ميشود .

 

نحوه درمان فاصله بين دندان ها

همانطور که ميدانيد فاصله بين دندان ها ميتواند علت هاي زيادي داشته باشد و بنابراين به نسبت هر علت شما ميتوانيد ا راهکار ها و درمان هاي مختلفي براي آن استفاده کنيد در زير چند تا از اين راه ها را به شما آموزش ميدهيم:

1.اولين راه درمان ارتودنسي مي باشد شما با ارتودنسي ميتوانيد بهم ريختگي شديد دندان ها را درست کنيد و حتي با اين روش ميتوانيد ترتيب دندانهايي را که مرتب نيستند نيز مرتب سازيد و فاصله آن ها با همديگر را تنظيم کنيد.

2.جراحي فرنکتومي يکي ديگر از راه هاي درمان مي باشد که اگر اين جراحي در سنين پايين انجام شود، دندانها به جاي خود بر مي گردند و فاصله بين دندانها متناسب خواهد شد.

 

3.گاهي حتي اين نامرتبي مربوط به بيماري لثه مي باشد که شما با عمل آن ميتوانيد دندان هايتان را به فاصله مخصوص خود برگردانيد.

4.استفاده از روشهاي ونير کامپوزيتي يا لمينت دنداني و يا روکش دندانها نيز براي زمان هايي مناسب است که سايز دندان ها کوچک باشد.

 

 

انواع روکش دندان ها

 مطمینا همه شما با روکش دندان یا به اصطلاح پروتز ثابت دندان آشنا هستید روکش دندان برای افرادی ساخته شده که به هر دلیلی دندان هایشان از بین رفته یا شکسته یا ظاهر مطلوبی ندارد و این روکش ها مانند کلاهک می باشند که از انواع روکش دندان ها میتوان به نوع سرامیک یا فلز یا ترکیب هر دو آن ها اشاره کرد.

همچنین این روکش ها ظاهری بسیار شبیه به دندان بیمار دارند و بر روی این دندان از بین رفته قرار میگیرند تا هم زیبایی را در دهان فرد به وجود آوردند و هم از شکستن مجدد دندان های بیمار جلوگیری کنند ما که شبیه دندان در می اورند و بر روی دندانهایی که خیلی خراب هستند می گذارند. این روکش دندان در کنار خاصیت زیبایی که دارد از دندان در مقابل شکستن مجدد جلوگیری میکند.

1.روکش های فلزی

 

اولین نوع روکش ها روکش های فلزی می باشند که در ساخت این روکش ها به طور کامل از فلر استفاده میشود البته با توجه به نوع فلزات استفاده شده در روکش ها آلیاژ آن سفید یا زرد رنگ میتواند باشد

2. روکش های سرامیکی

 

این نوع روکش ها هم نوع دوم روکش ها هستند که معمولا از نوع چینی هایی مثل پرسلن ساخته میشوند و امروزه کارایی بیشتری دارند.

3.روکشهای ترکیب سرامیک و فلز(pfm )

 

این روکش که از بهترین نوع است از ترکیب فلز و سرامیک ساخته میشود به صورتی که شما در این روکش هم زیبایی روکشهای سرامیکی را دارید و هم قدرت روکش های فلزی را طرز ساخت این روکش ها هم به این صورت است که بخش فلزی دور تا دور دندان را می پوشاند و هسته ی اصلی روکش است. ولی بخش دور روکش که دیده می شود از جنس سرامیک ساخته میشود تا زیبایی خود را داشته باشد.

پیوند دندان

 پیوند دادن یکی از ساده ترین و ارزان ترین روش های دندانپزشکی برای زیبایی است. کامپوزیت که در باندینگ (ترمیم دندان با مواد همرنگ دندان) مورد استفاده قرار می گیرد می تواند شکل گرفته و جلا داده شود تا با دندان های اطراف مطابقت داشته باشد. اغلب، برای استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی جهت بهبود ظاهر یک دندان، رنگ و یا تراشه استفاده می شود. همچنین می تواند برای بستن فاصله بین دندان ها، برای دندان ها دراز تر یا تغییر شکل یا رنگ دندان ها استفاده شود.

 

روش درمان با پیوند

گام اول این است که با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بتوانید اهداف درمان خود را به بحث بگذارید. دندانپزشک شما از یک راهنمای مواد بهداشتی برای انتخاب رنگ رزین کامپوزیت که دقیقا همان رنگ دندان است را انتخاب می کند.

هنگامی که دندانپزشک رنگ را انتخاب کرد، او سطح دندان را کمی زبر خواهد کرد تا دندان را خشك كند. پس از آن دندان به آرامی با یک مایع تهویه پوشش داده می شود که مواد آن نیز به نوع و رنگ دندان شما بستگی دارد.

هنگامی که دندان آماده است، دندانپزشک شما رزین کامپوزیت دندان رنگی را اعمال خواهد کرد. رزین دندان تا زمانی که شکل مناسب آن شکل داده شود، قالب بندی شده و نرم شده است. سپس ماده با نور ماوراء بنفش یا لیزر سخت می شود.

بعد از اینکه ماده باندینگ سخت می شود، دندانپزشک دندان را تر و تمیز می کند و آن را با ساییدن کامل میکند تا آن را با شعاع بقیه سطح دندان منطبق سازد.

این روش معمولا برای تکمیل، 30 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد. اگر بیش از یک دندان دارید، ممکن است نیاز به زمان بیشتر یا بازدیدهای اضافی داشته باشید.

 لبخند خود را روشن و زیبا نگه دارید

 

پیوند دادن می تواند لبخند شما را بهبود بخشد، اما مهم است که آن را با مسواک زدن مکرر و استفاده از نخ دندان بصورت روزانه محافظت کنید.

نتیجه گیری:

 

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند از بین رفتن دندان میشوند این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم که مانع از دست رفتن سلامت دندان شما می شوند را بکار گیرند.

مراحل انجام عصب کشی دندان چیست؟

درمان کانال ریشه در سه مرحله انجام می شود و برای تکمیل یک تا سه جلسه طول می کشد.

1. تمیز کردن کانال ریشه

اول، دندانپزشک هر چیزی را که در داخل کانال ریشه است حذف می کند.
بیمار تحت بیحسی موضعی قرار می گیرد و دندانپزشک یک سوراخ دسترسی کوچک روی سطح دندان ایجاد می کند و بافت های پالپ بیمار و مرده با فایل های بسیار کوچک را حذف می کند.

2. پر کردن کانال ریشه

بعد ، دندانپزشک پاک کردن ، شکل گیری و تخلیه ناحیه توخالی ، با استفاده از فایل های کوچک و محلول های آبی را انجام می دهد .
سپس، دندان با مواد لاستیکی مشابه ، با استفاده از سیمان چسب به طور کامل و مهر و موم شده کانال را پر می کند .
پس از درمان کانال ریشه ، درواقع دندان مرده است . بیمار دیگر احساس درد در این دندان را نخواهد داشت زیرا بافت عصب حذف شده و عفونت حذف شده است.
 

3. اضافه کردن تاج یا پر کردن

در این حالت ، دندان در حال حاضر شکننده تر از آن است که قبل از آن بود.
یک دندان بدون پالپ باید از رباطی که دندان را به استخوان متصل می کند تغذیه کند. این عرضه کافی است ، اما در طول زمان دندان شکننده تر می شود، بنابراین تاج و پرکننده حافظت را انجام می دهند .
تا زمانی که تاج و یا پر شدن کامل نیست، بیمار نباید هیچ چیز را بجود یا نیش بزند . هنگامی که تاج و یا پر کردن انجام می شود ، فرد می تواند از دندان به صورت قبل استفاده کند.
درمان اغلب تنها یک ملاقات طول می کشد، اما اگر کانال های منحنی، چند کانال یا عفونت های بزرگ وجود داشته باشد، می توان یک یا دو جلسه درمان دیگر را انجام داد.

 

 

 

برجسته ترین مزایای ایمپلنت دندان

 تاکنون در مورد ایمپلنت دندان بحث های مختلفی انجام گرفته و اطلاعات زیادی به دست آورده ایم. اما اینکه مزایای ایمپلنت دندان چیست موضوعی است که امروز میخواهیم با هم به آن بپردازیم:

زیباتر شدن ظاهر دندان ها

 

شکل و مدل دندان های ایمپلنت شباهت بسیار زیادی به دندان های طبیعی فرد دارد و این عامل باعث می شود دندان هایی طبیعی تر و در نتیجه لبخندی زیباتر داشت. همچنین از طرفی چون دندان ایمپلنت به گونه ای طراحی شده که با استخوان فک فرد ترکیب می شود در نتیجه این دندان برای او به دندانی دائمی مبدل خواهد شد.

بهتر شدن نحوه گفتار فرد

 

وقتی برای درمان بی دندانی از دندان های مصنوعی با اتصالات سست استفاده می شود در گرفتار فرد مشکلاتی بروز خواهد داد. اما در ایمپلنت چون دندان به صورت خیلی محکم بر روی استخوان فک فیکس می شود در هنگام گفتار ، فرد دچار مشکل نخواهد شد.

راحت شدن خوردن غذا برای فرد

 

عمل جویدن غذا با استفاده از دندان های مصنوعی ممکن است دشوار باشد. همین طور با تحلیل رفتن فک فرد خوردن غذا باعث احساس درد و ناراحتی بر روی فک وی می شود. ولی از آنجایی که ایمپلنت همانند دندان طبیعی است پس به بیمار اجازه می دهد با خیالی راحت و آسوده و بدون اضطراب و استرس غذایش را نوش جان کند.

افزایش اعتماد به نفس

 

یکی از مهم ترین مزایای ایمپلنت دندان که باعث افزایش طرفداران آن گردیده کمک ایمپلنت به بالا رفتن اعتماد به نفس فرد می شود. از آن رو که برخلاف دندان مصنوعی ، ایمپلنت دندان شباهت بسیار زیادی به دندان های طبیعی دارد فرد اعتماد به نفس پیدا خواهد کرد. 

دوام و ماندگاری دندان های ایمپلنت

 

دندان های ایمپلنت دارای دوام بسیار بالایی هستند و می توان گفت یک راهکار دائمی و همیشگی می باشد. پس با یک مراقبت مناسب و صحیح می توان دندان های ایمپلنت را برای مدت طولانی و حتی تا آخر عمر حفظ کرد.

نتیجه گیری

 

مواردی که در قسمت فوق برشمردیم از مهمترین و اساسی ترین مزایای ایمپلنت دندان می باشند. همان طور که مشاهده کردید به جرات می توان گفت وجود این مزایای با ارزش در قبال مبلغی که بابت درمان بی دندانی از طریق ایمپلنت دندان پرداخت می شود منصفانه و مقرون به صرفه تر از سایر درمان ها خواهد بود.

 

صفحه قبل 1 ... 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد