انواع مختلف درمان ارتودنسي براي كودكان، نوجوانان و بزرگسالان

 انواع مختلف درمان ارتودنسي براي كودكان، نوجوانان و بزرگسالان

امروزه براي هر نوع مشكل ارتودنسي ده ها نوع درمان و دستگاه مختلف وجود دارد. اگر ميخواهيد به زودي دندان هاي ناصاف و به هم ريخته خود را با ارتودنسي درمان كنيد يا اگر تنها درباره درمان هاي ارتودنسي كنجكاو هستيد اين مقاله را بخوانيد تا شما را با انواع مختلف درمان و مخصوصا بريس ارتودنسي  آشنا كنيم.

ارتودنسي ثابت با بريس فلزي مرسوم 

بريس ها جزء ارتودنسي ثابت هستند به اين معني كه براي درمان مشكل ناصاف بودن دندان ها از دستگاه هايي استفاده مي كنيم كه تا پايان دوره درمان حتما و حتما بايد به دندان ها متصل باشند.

ارتودنسي نامرئي با بريس سراميكي (ارتودنسي سراميكي)

امروزه بيشتر افرادي كه نياز به اصلاح مشكلات تراز دندان دارند رو به ارتودنسي نامرئي آورده اند. ارتودنسي نامرئي به نوعي درمان گفته ميشود كه در آن متخصص ارتودنسي از دستگاه هايي استفاده ميكنند كه در عين اينكه بهترين نتيجه را در بر دارند، يا قابل مشاهده نيستند و يا به سختي ميتوان آن ها را ديد. به اين درمان در اصطلاح عاميانه ارتودنسي شفاف هم گفته ميشود. يكي از مهمترين و بهترين دستگاه هاي ارتودنسي نامرئي بريس سراميكي است.

ارتودنسي خودتنظيم يا ديمون

ارتودنسي با ديمون تقريبا مشابه ارتودنسي ثابت با بريس هاي نامرئي است. اما تفاوت هاي جزئي با هم دارند. ما در درمان با بريس فلزي، معمولا از براكت هاي تقريبا ثابت استفاده ميكنيم اما در ديمون از براكت هايي استفاده ميكنيم كه اجازه تنظيم و حركت آزادانه دندان ها بدون اصطكاك را براي ما فراهم ميكند. هزينه ارتودنسي ديمون كمي بالاتر از ارتودنسي با بريس فلزي است.

ارتودنسي لينگوال

اين دستگاه هاي ارتودنسي دقيقا مشابه با بريس هاي فلزي مرسوم هستند. با اين تفاوت كه ما بريس لينگوال را به پشت دندان ها متصل ميكنيم. (بريس معمولي به جلوي دندان وصل ميشود). به خاطر اينكه كسي بريس لينگوال را نمي بيند ما به اين روش درمان نوعي ارتودنسي نامرئي نيز مي گوييم.

 

كش ارتودنسي دندان چگونه به صاف شدن دندان ها كمك ميكند؟

 كش ارتودنسي چيست؟

كش ها در واقع يكي از انواع مختلف دستگاه هاي ارتودنسي ساده اما موثر محسوب مي‌شوند. به اين كش ها باند يا الاستيك ارتودنسي هم ميگويند. ما با كمك اين كش ها به دندان ها فشار وارد ميكنيم تا به تغيير جهت و موقعيت آن ها كمك كنيم. اين كش هاي الاستيك معمولا بين براكت هاي پايين و و بالا قرار ميگرند و با اعمال فشار به اصلاح ناهماهنگي دندان ها در فكين بالا و پايين كمك ميكنند.

جنس كش هاي ارتودنسي دندان از چيست؟

مواد اوليه اين كش ها هم ميتواند لاتكس باشد و هم مواد غيرلاتكسي. اما ما بيشتر از كش هايي استفاده ميكنيم كه از جنس لاتكس هستند. اگر كسي به لاتكس حساسيت داشته باشد ما از كش هاي غيرلاتكسي براي او استفاده خواهيم كرد. كش هاي لاتكسي معمولا رنگي متمايل به زرد دارند.

نحوه عملكرد كش ارتودنسي چگونه است؟

شايد با خودتان فكر كنيد كه اين كشهاي نازك و كوچك چگونه ميتوانند دندان هاي ما را مرتب كنند درحالي كه براكت ها با آن همه ابهت و استحكام به زود اينكار را انجام ميدهند؟ سوال خوبي است. بهترين متخصص ارتودنسي در كرج و تهران اينگونه به اين سوال پاسخ مي دهد : همه دستگاه هاي ارتودنسي با هدف خاصي استفاده ميشود. شايد در ظاهر اينطور به نظر برسد كه الاستيك ارتودنسي نميتواند به تراز شدن دندان هايتان كمك كند اما اينطور نيست. اين كش ها به صورت متناوب با وارد كردن فشاري هرچند محدود ميتوانند دندان هاي ما را به صورت نامحسوس جابجا كنند. اما خودشان به تنهايي چنين عملكردي ندارند بلكه حتما بايد در كنار بريس ها استفاده شوند.

مزاياي كش ارتودنسي دندان 

 • كش ها معمولا چندان به چشم نمي آيند و كسي متوجه آن ها نمي شود مگر اينكه كش رنگي داشته باشيد
 • كشها معمولا منعطف هستند و به فك ها آسيبي نميزنند
 • به راحتي ميتوان آن ها را تعويض كرد
 • براي اصلاح اغلب مشكلات ارتودنسي در كنار ساير دستگاه ها ميتوانند مفيد باشند
 • كش ها واقعا ارزانند و در تعداد بالا قابل تهيه هستند
 • اگر دوست داريد ارتودنسي رنگي داشته باشيد دست شما در انتخاب رنگ كش آن ها باز است.

معايب كش ارتودنسي

 • اگر در كنار بريس ها از الاستيك ارتودنسي استفاده مي كنيد احتمالا در خوردن غذاهاي جامد و يا غذاهايي كه نيازمند جويدن زياد هستند به مشكل بر ميخوريد و بايد كش را دربياوريد.
 • ممكن است با گذاشتن كش تا مدتي دچار زخم در دهان شويد اما طبيعي است و جاي نگراني وجود ندارد

براي مطالعه بيشتر : مجله اينترنتي ارتودنسي دندان

حساسيت دندان هنگام جويدن

 حساسيت دندان هنگام جويدن اغلب يكي از اولين شاخص هاي يك مشكل بهداشت دهان است و نبايد

ناديده گرفته شود. درمان دندانپزشكي ترميمي مي تواند علت اصلي حساسيت دندان را در هنگام جويدن،

چه چيزي باعث حساسيت دندان هنگام جويدن مي شود؟ 

حساسيت دندان، كه مي تواند به ناگهاني و گاهي اوقات درد شديد درد در دندان ها اشاره كند، نشانه اي

شايع از مشكلات بهداشت دنداني است، به ويژه هنگامي كه هنگام جويدن احساس مي شود. دلايل بسياري وجود دارد كه چرا در هنگام جويدن حساسيت دندان ممكن است رخ دهد، از جمله:

عفونت كانال ريشه: يك عفونت باكتريايي عصب، بافت پالپ و عروق خوني در داخل دندان قرار دارد. عفونت كانال ريشه بسيار دردناك است زيرا به طور مستقيم بر عصب دندان تاثير مي گذارد كه حساسيت دندان را

تنظيم مي كند. عفونت هاي كانال ريشه ممكن است منجر به درد دائمي، سوزش، و يا ممكن است تنها زماني كه فشار به دندان آسيب ديده اعمال مي شود آسيب مي رساند.

آبسه:

يك عفونت كانال ريشه اي درمان نشده يا پيشرفت بيماري لثه مي تواند منجر به تشكيل يك آبسه در اطراف ريشه هاي دندان شود. ابسسها جثه اي دردناك و پررنگ هستند كه اغلب هنگام جويدن صدمه مي بينند و مي توانند باعث بوجود آمدن ناحيه قرمز چهره يا فك شود.

پوسيدگي دندان:

پوسيدگي دندان بدون درمان و حفره هاي دنداني يكي ديگر از علل رايج دندان ها هنگام جويدن است.

درمان حساسيت دندان هنگام جويدن

اولين گام براي درمان حساسيت دندان هنگام جويدن، تعيين علت اصلي آن است. يك معاينه دندانپزشكي كامل مي تواند به دقت علت حساسيت دندان كمك كند تا درمان مناسب انجام شود، مانند:

درمان كانال ريشه:

حساسيت دندان ناشي از عفونت هاي كانال ريشه اغلب از درمان كانال ريشه بهره مند مي شود. در طي

درمان كانال ريشه، بافت هاي آلوده از دندان حذف مي شوند، از جمله عصب آسيب ديده، و دندان كاملا تميز

مي شود.

پر كردن دندان: پركننده هاي قديمي يا حفره هاي جديد را مي توان با پر كردن دندان هاي دندان درمان كرد تا ساختار، سلامت و ظاهر دندان ها را بازگردانند.

استخراج دندان:

متاسفانه بعضي از دندان ها ممكن است براي درمان با درمان هاي فوق از بين بروند و ممكن است نياز به بازسازي بهداشت دهان و دندان داشته باشند. اگر استخراج مورد نياز است، گزينه هاي بسياري براي بازگرداندن دندان هاي از دست رفته، مانند درمان ايمپلنت دندان وجود دارد.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مو رد ساير خدمات دندانپزشكي زيبايي مثل( لمينت دندان ،بليچينگ دندان و....) مي توانيد به سايت دندانپزشكي ايده آل مراجعه  كنيد.

 

ارتودنسي در دوران بارداري

 ارتودنسي در دوران بارداري  را نيز  مي توان ادامه داد  به شرط اينكه موارد بسياري را رعايت كنيد.

تغييرات هورموني در بدن در دوران بارداري مي تواند خطر تورم و  تحريك لثه را توسط ارتودنسي افزايش دهد.

ارتودنسي ممكن است لثه ها را تحريك كند و تغييرات هورموني امكان دارد به روي حركات ارتودنسي تاثير گذارد.

اين مهم است كه بيماران به طور منظم  توسط متخصص ارتودنسي خود معاينه مكرر داشته باشند؛ در اين شرايط خاص يهتر است در انتخاب متخصص ارتودنسي دقت كنيد و بهترين متخصص ارتودنسي نزديك به محل سكونت خود را انتخاب كنيد، مثلا اگر ساكن كرج هستيد بهتر است بهترين متخصص ارتودنسي در كرج را انتخاب كنيد.

عكسبرداري در طول دوران بارداري 

اگر شما هنوز درمان ارتودنسي را شروع نكرده ايد حتما اين را مي دانيد كه اشعه راديولوژي براي جنين خطرناك است .

در ابتداي درمان ارتودنسي استفاده از عكسبرداري براي تشخيص نوع درمان لازم  و ضروري است.

بنابراين براي شروع درمان ارتودنسي بهتر است اگر باردار هستيد  اين كار را تا سال آينده به تاخير بياندازيد.

اما اگر درميانه راه هستيد.

يا مراحل اوليه ارتودنسي را پشت سر گذاشته ايد  فقط كافي است كه ارتودنتيست خود را از بارداري تان باخبر كنيد تا او  بتواند مراقبت هاي لازم را از شما به عمل بياورد.

اثر هورمون هاي بارداري در درمان ارتودنسي

طبق مطالعات انجام گرفته برروي زنان بارداري كه تحت درمان ارتودنسي هستند، تاثير گذاري هورمون پروژسترون قادر است در طولاني مدت ميزان حركت دندان ها را كاهش دهد.

آموزش و آگاهي بيمار براي ارتودنسي در دوران بارداري

اين مهم است كه حرفه پزشكي در برخورد با بيماران از اهميت مراقبت از دندان در دوران بارداري نيز آموزش هاي لازم را ارائه دهند.

علاوه براين ارائه دهندگان مراقبت هاي بهداشت دهان و دندان بايد از اهميت مراقبت از دندان در دوران بار داري و اثرات سلامت پريودنتال ضعيف در دوران بارداري و پس از بدنيا آمدن نوزاد آگاه باشند.

در اين مورد تكنيك هاي اصلاح رفتار هاي مختلف مي تواند به كار گرفته شود.

همچنين آموزش هاي لازم براي تميز كردن حرفه اي دهان، دندان و لثه در طول دوران بارداري به زنان باردار آموزش داده شود.

بهداشت دهان و دندان و ترميم دندان ها در طول درمان ارتودنسي

در طول دوران بارداري ممكن است دندان ها حساس شود يا كمي آسيب پذيرتر از قبل شده باشند.

بنابراين هر نوع آسيب را بايد فورا ترميم و رسيدگي كرد.

اگر دندان درد داشتيد از درمان هاي خانگي براي دندان درد خود استفاده كنيد.

در حين درمان ارتودنسي در دوران بارداري ،  بايد هر وضعيت پريودنتال موجود رسيدگي شود.

از آنجا كه در دوران بارداري تغييرات هورموني صورت مي گيرد.

لثه ي زنان باردار ممكن است كمي ملتهب به نظر برسد و در اين مورد جاي نگراني وجود ندارد.

براي مطالعه بيشتر: مجله اينترنتي ارتودنسي دندان

آشنايي با نام اجزاي ارتودنسي

 هنگامي كه براي مشاوره به بهترين متخصص ارتودنسي در شهر خودمراجعه مي كنيد( مثلا بهترين متخصص ارتودنسي در كرج )، ممكن است اصطلاحات ناآشنايي مربوط به تشخيص و روند درمان بشنويد. با اينكه متخصص ارتودنسي بايد تمام مواردي را كه براي بيمار ابهام برانگيز است، توضيح دهد اما بهتر است بيمار قبل از ارتودنسي اطلاعاتي راجع به درمان ارتودنسي پيدا كند.

بريس ارتودنسي: 

هر ابزاري كه به منظور تنظيم موقعيت فك، حركت دادن و ثابت نگه داشتن دندان ها طراحي شده باشد را بريس ارتودنسي مي گويند. اين ابزار ها مي توانند متحرك باشند يا به صورت دائمي يا نيمه دائمي روي دندان ها قرار بگيرند.

بند:

بند ها حلقه هايي فلزي هستند كه اغلب به رنگ دندان هاي آسياب (كوچك و بزرگ) كه قرار است به آن متصل شوند، در مي آيند. بند ها در اندازه هاي متفاوتي موجود هستند كه متخصص ارتودنسي با توجه به اندازه دندان بيمار، بند مناسب را انتخاب و دور دندان قرار مي دهد.

سيم ارتودنسي (آرچ واير)

سيم اصلي ارتودنسي كه با نام آرچ واير نيز شناخته مي شود، به شكل انحناي خاص دهان ساخته شده و به براكت هاي هر دندان متصل مي شود. سيم ارتودنسي فشار مداومي را به براكت ها و دندان ها وارد مي كند كه به مرور زمان آنها را به موقعيت اصلي شان باز مي گرداند.

براكت

در واقع براكت ها كار اصلي كشيدن يا هل دادن دندان ها را انجام مي دهند. آنها به طور مستقيم روي دندان ها سوار مي شوند و سوراخ كوچكي براي رد شدن آرچ واير ها دارند. براكت ها انواع مختلفي دارند و مي توانند از نوع فلزي يا سراميكي شفاف باشند.

فنر مارپيچ (اسپرينگ)

فنر مارپيچ روي سيم ارتودنسي و مابين براكت ها قرار مي گيرد. فنر ارتودنسي بين دو براكت فاصله ايجاد كرده و دو دندان كنار هم را در يك فك جدا مي كند.

نگه دارنده (ريتينر)

پس از اتمام هر يك از انواع ارتودنسي ( ارتودنسي ثابت يا متحرك) از ريتينر براي ثابت نگه داشتن نتايج ارتودنسي استفاده مي شود.

وكس:

بيماران مي توانند براي جلوگيري از خراشيده شدن لب ها يا بافت هاي نرم دهان، روي براكت ها يا هر يك از قسمت هاي آزاردهنده ي بريس، نوعي وكس مخصوص قرار دهند.

براي مطالعه بيشتر: مجله اينترنتي ارتودنسي دندان

مهم ترين مشكلات ارتودنسي دندان

 اردتودنسي دندان يكي از مهم ترين و اساسي ترين شاخه هاي تخصص در دندانپزشكي است. حوزه درماني اين تخصص رسيدگي به تغييرات چيدمان دندان و نحوه قرارگيري دندان ها نسبت به فك ديگر و همين طور چگونگي رشد فك بيمار مي باشد.

اساسي ترين مشكلات ارتودنسي

مشكلات و عارضه هاي بسياري وجود دارد كه مي تواند سبب مراجعه فرد به متخصص ارتودنسي گردد. اگر مشكلات ارتودنسي دندان به موقع درمان نشود ممكن است ناهنجاري هاي فراواني را سبب شود. پس براي درمان مشكلات ارتودنسي مراجعه به يك كلينيك دندانپزشكي مناسب و همين طور متخصص داراي صلاحيت كاري است كه بيمار بايد انجام دهد.

1- رشد نامناسب فك بيمار 

طبق نظر متخصصان بهترين سن براي درمان مشكلات ارتودنسي 7 سالگي است. از آنجايي كه اكثر مشكلات ارتودنسي تحت الشعاع رشد فك هستند ، در سنين پايين آسان تر و راحت تر درمان مي شوند. درمان در سنين پايين تر در بيشتر موارد باعث كوتاه شدن طول درمان و همچنين كمتر شدن هزينه درمان مي گردد.

در سنين 7 سالگي چنانچه فك فرد با مشكلاتي مواجه باشد و يا چيدمان دندان هاي كودك مرتب نباشد ، اين در واقع اخطاري است براي مراجعه به متخصص و كلينيك دندانپزشكي اطفال جهت درمان به موقع.

2- نا مرتب بودن دندان ها

هميشه گفتيم كه داشتن لبخندي دلنشين در گرو داشتن دندان هايي زيباست. پس نا مرتب بودن دندان ها ممكن است موجب ناراحتي و پايين بودن ميزان اعتماد به نفس فرد شود. به همين منظور مي توان با مراجعه به ارتودنس متخصص اين مشكلات را درمان كرد.

در بسياري از موارد علاوه بر نا مرتب بودن دندان ها فواصل بين دندان ها خود مي تواند عاملي براي مراجعه به پزشك باشد كه با روش هايي نظير لمينت دندان قابل درمان خواهد بود.

3- خالي بودن جاي دندان هاي كشيده

خالي بودن جاي دندان هاي كشيده يا به عبارتي بي دنداني يكي از عمده ترين دلايل مراجعه به ارتودنس جهت درمان بي دنداني است. روشي كه امروزه براي درمان اين مشكل به كار مي رود روش هايي مثل ايمپلنت دندان ، بريج دندان و … مي باشد. انتخاب يك دندانپزشك حاذق براي درمان مشكل بي دنداني يك امر ضروري است.

4- مشكلات مربوط به رعات بهداشت دهان و دندان

از آنجايي كه رسيدگي به دندان هاي كج و نا مرتب و درمان اين مسائل از جمله فعاليت هاي حوزه ارتودنسي است، پس مشكلات مربوط به بهداشت دهان و دندان هم مي تواند سبب مراجعه بيمار به پزشك ارتودنس گردد.

از كجا بفهمم كه من نياز به درمان ارتودنسي دارم؟

 گاهي اوقات تشخيص برخي از علائم مبني بر نياز به درمان ارتودنسي بسيار ساده است، اما گاهي اوقات تشخيص اين علائم كار ساده‌اي نيست. شناسايي علائمي كه نشان دهنده نياز به درمان ارتودنسي است مي‌تواند به شما براي حفظ سلامت دهان و زيبا شدن لبخندتان كمك كند.

علائمي كه نشان مي‌دهد ممكن است به بريس نياز داشته باشيد

دندان‌هاي شلوغ

شلوغي بيش از حد دندان‌ها، يكي از علائم مهم نياز به استفاده از بريس است. شلوغي بيش از حد دندان‌ها هم بر زيبايي دهان و دندان تاثير مي‌گذارد، و هم مي‌تواند سلامت دهان و دندان را تهديد كند.

فاصله بين دندان

فاصله بين دندان‌ها نشان مي‌دهد كه فك بالا و پايين تناسب خوبي با يكديگر ندارند، به اين وضعيت مال‌ اكلوژن گفته مي‌شود. ژنتيك، مكيدن انگشت شست، تشكيل بافت دهان، و مواردي از اين قبيل مي‌توانند باعث ايجاد فاصله بين دندان‌ها شوند. بستن فاصله بين دندان‌ها مي‌تواند به بهبود زيبايي لبخند و رفع مشكل مال‌اكلوژن كمك كند

مشكلات مربوط به بايت

منظور از بايت، نحوه قرار گرفتن دندان‌هاي بالا و پايين و ارتباط آنها هنگام بسته بودن دهان است. هفتاد درصد از جامعه از مشكل مال‌اكلوژن رنج مي‌برند -نامرتبي دندان‌ها- و نمي‌توان نسبت به اين حالت بي‌توجه بود. وضعيت نامناسب دندان‌ها مي‌تواند باعث از بين رفتن دندان، بروز مشكلات مربوط به فك (درد مفصل فكي گيجگاهي)، و سردردهاي مزمن شود. مال‌اكلوژن مي‌تواند باعث آسيب ديدن دندان شود زيرا موقع حرف زدن يا جويدن غذا، دندان‌ها روي يكديگر كشيده مي‌شوند

مشكلات مربوط به جويدن و حرف زدن

موارد شديد مال‌اكلوژن مي‌توانند بر نحوه جويدن و قورت دادن غذا، و حرف زدن تاثير بگذارد. آيا تاكنون براي شما يا فرزندتان پيش آمده است كه موقع جويدن غذا، گونه يا سقف دهان خود را گاز بگيريد؟ آيا تاكنون براي شما پيش آمده است كه موقع جويدن غذا در كل صورت يا فك خود احساس ناخوشايندي داشته باشيد و دندان‌هاي شما با يكديگر تناسب نداشته باشند؟ آيا شما يا كودكتان براي بيان برخي كلمات خواص مشكل داريد؟ اگر پاسخ شما به هر يك از اين سوالات، بله است بايد بدانيد كه به بريس نياز داريد. و بايد به يك متخصص ارتودنسي مراجعه كنيد(براي آشنايي با بهترين متخصص ارتودنسي در كرج و تهران مي توانيد به سايت دندانپزشكي در كلينيك مراجعه كنيد.

همه چيز درباره ريتينر ثابت ارتودنسي

 نگهدارنده ها از مهمترين دستگاه هاي ارتودنسي هستند و همه كساني كه تحت درمان ارتودنسي قرار بگيرند بايد از اين دستگاه ها استفاده كنند. در اين مقاله به طور كامل به سوال ريتينر ثابت ارتودنسي چيست و چه كاربردي دارد پاسخ خواهيم داد.

ريتينر ارتودنسي چيست؟

ريتينرها يك سري وسايل يا دستگاه ارتودنسي هستند كه بعد از اتمام دوره درمان ارتودنسي مورد استفاده قرار ميگيرند. خود درمان ارتودنسي كاري ميكند كه دندان هاي شما صاف شوند. اما به علت ماهيت طبيعي دندان كه تمايل به حركت و تغيير موقعيت دارد، ما با كمك ريتينرها يا نگهدارنده ها، جلوي اين تغيير موقعيت و حركت دندان ها را ميگيريم. ريتينرها به دو دسته ثابت و متحرك تبديل ميشوند. متحرك ها همان پلاك هاي شفاف ارتودنسي هستند كه به راحتي روي دندان قرار ميگيرند و قابل برداشتن هستند. اما ثابت ها توسط متخصص ارتودنسي به پشت دندان ها متصل ميشوند. با مراجعه به بهترين متخصص ارتودنسي در كرج و تهران و يا شهري كه در ان ساكن هستيد مي توانيد از خدمات ارتودنسي دندان بهره ببريد.

ريتينر ثابت ارتودنسي چيست؟

نگهدارنده ثابت ارتودنسي متشكل از يك قطعه فلز يا سيم فلزي كوتاه و قوسدار است كه با كمك يك نوع چسپ يا سيمان مخصوص به پشت دندان هاي فك بالا، پايين يا هر دو فك متصل ميشود.

مزاياي ريتينر ثابت ارتودنسي 

بعضي از مراجعان ما اصرار دارند كه از نگهدارنده متحرك بعد از ارتودنسي استفاده كنند. آن ها ميگويند كه به اندازه كافي دستگاه هاي ارتودنسي ثابت را تجربه كرده اند و اين بار نوبتي هم كه بايد نوبت يك دستگاه متحرك است. ما به آن ها ريتينر متحرك ميدهيم. اما متوجه ميشويم كه هميشه و مطابق توصيه ها و دستورالعمل هاي ما از ريتينر استفاده نميكنند. آن ها يادشان ميرود كه به صورت منظم ريتينر بزنند و اين باعث ميشود كه دندان هاي صاف شده آن ها دوباره در خطر كج شدن و تغيير موقعيت قرار بگيرد

يكي ديگر از مزايا ريتينر ارتودنسي نامرئي بودن آن است. بله حتي از نگهدارنده متحرك هم نامرئي تر است. زيرا در پشت دندان هاي شما است و هيچكيس حتي خودتان هم نميتوانيد آن را ببينيد. بنابراين ما آن را در دسته ارتودنسي نامرئي هم قرار ميدهيم..

معايب ريتينر ثابت ارتودنسي

به همان اندازه كه نگهدارنده هاي ثابت خوب و مفيد هستند ميتوانند نكات و نقطه ضعف هايي هم داشته باشند.

داشتن يك نگهدارنده ثابت باعث ميشود كه تميز كردن دندان ها با دشواري روبرو شود زيرا با وجود چنين نگهدارنده اي تميز كردن پشت دندان ها سخت است و نيازمند زمان زيادي است.

سيم پشت دنداني مي تواند بقاياي مواد غذايي و باكتري ها را به دام بيندازد ، كه اين وضعيت مي تواند شانس شما براي حفظ بهداشت دهان و دندان را كاهش دهد.

و در آخر استفاده از اين نگهدارنده ها ميتواند باعث ناراحتي شما شود. زيرا زبان ميتواند به آن برخورد كرده و نسبت به نگهدارنده حساس شود.

براي مطالعه بيشتر : با مطالعه مجله ارتودنسي دندان با خدمات ارتودنسي بيشتر اشنا شويد.

جراحي ايمپلنت

 جايگزيني دندان از دست رفته توسط ايمپلنت دندان در دو مرحله انجام مي‌شود:

مرحله جراحي ايمپلنت و 2 – مرحله پروتز ايمپلنت

در مرحله‌ي اول بايد پايه يا پيچي كه قرار است جايگزين ريشه‌ي دندان گردد، در استخوان فك قرار داده شود. اين مرحله با روش‌هاي مختلفي قابل انجام است كه انتخاب آن با نظر و تصميم پريودنتيست يا متخصص ايمپلنت و جراح لثه  مي‌باشد.

روش هاي جراحي جايگذاري ايمپلنت؟

دو روش براي قرار دادن ايمپلنت وجود دارد. روش يك مرحله اي  و روش دو مرحله اي.

در روش دو مرحله اي ابتدا دندانپزشك با دريل مخصوص حفرۀ كوچكي در محل مناسب دندان ايجاد كرده و پايۀ ايمپلنت را با احتياط داخل استخوان مي‌گذارد. سپس لثه را روي ايمپلنت آورده تا فرآيند ترميم و پيوند اتفاق بيفتد.  بسته به عوامل مختلف از جمله ضخامت استخوان چند ماه زمان لازم است تا ترميم صورت گيرد.  در مرحله دوم كمي از بافت نازك روي ايمپلنت برداشته شده و قسمت‌هاي مورد نياز براي روكش دندان قرار داده مي‎شود

چه مدت پس از جراحي ايمپلنت بهبودي حاصل مي‌شود؟

استخوان اوليه‌ي نابالغ پس از يك هفته از قرارگيري ايمپلنت ايجاد مي‌شود‌. دو تا چهار هفته زمان مي‌برد تا اين استخوان نابالغ با استخوان بالغ جايگزين گردد و سپس هشت تا دوازده هفته زمان مي‌برد تا اين استخوان نابالغ به طور كامل بالغ شود.

چه مدت پس از كشيدن دندان مي‌توان ايمپلنت گذاشت؟

حداكثر تحليل استخوان پس از كشيدن دندان‌ها در محدوده‌ي 6 تا 24 ماه اول اتفاق مي‌افتد. حفظ محافظه‌كارانه‌ي نواحي دندانِ كشيده شده مي‌تواند نياز به جراحي پيشرفته‌ي افزايش استخوان را حذف و يا به طور قابل توجهي كاهش دهد. بر اين اساس كه چه مدت پس از كشيده شدن دندان، ايمپلنت در حال قرارگيري است، فرآيند ايمپلنت گذاري به سه دسته تقسيم مي‌شود:

 • قراردادن تاخيري ايمپلنت (delayed)
 • قراردادن مرحله‌اي ايمپلنت (staged)
 • قراردادن فوري ايمپلنت (immediate)

مدت زمان ماندگاري ايمپلنت چقدر است؟

مشكلات و عوارض اگر زود شناسايي شوند اغلب قابل درمان هستند، اما بسياري از مسائل توسط بيمار قابل تشخيص نمي‌باشند. بنابراين جهت شناسايي زودهنگام مشكلات، معاينۀ دوره‌اي لازم است. موفقيت طولاني مدت ايمپلنت وابسته به سلامت و ثبات بافت اطراف ايمپلنت است و رعايت بهداشت مناسب اهميت زيادي در اين امر دارد.

 

همه چيز درباره ارتودنسي و متخصص ارتودنسي در كرج

 رتودنسي يك اقدام دنداپزشكي است و راهي است تا دندان هاي كج و روهم رفته كه ظاهر زشتي دارند را صاف كند و ظاهر زيبا تري را به فرد ببخشد. علاوه بر افزايش زيبايي ظاهري، ارتودنسي در عامل يا ارتودنسي در مازندران يا ساير شهر ها موجب مي شود كه سلامت دندان ها و لثه ها طولاني مدت شود. در اين مطلب قصد داريم تا حدودي به سوالاتي كه ممكن است در رابطه با ارتدنسي در ذهنتان ايجاد شود پاسخ دهيم.

چرا بايد ارتودنسي كنيم؟ 

به طور معمول بيشتر افراد از دندانها كج و روي هم رته برخوردارهستند كه با درمان ارتودنسي صاف و يكدست مي شوند. ارتودنسي درواقع دندان را به جهت درست حركت مي دهد و اين حركت دندانها باعث مي شود كه صاف و يكدست شوند و ظاهر دندان ها را بهتر كنند. متخصص ارتودنسي در آمل يا متخصص ارتودنسي در مازندران و يا در ساير شهر ها علاوه بر بهبود بخشيدن به ظاهر دندان ها باعث مي شوند تميز كردن دندان ها راحت تر شود.

برخي از افراد داراي دندان هاي رو به جلوهستند كه خوشايند به نظر نمي رسند و همين طور احتمال زيادي وجود دارد كه اين دندان ها دچار خرابي و آسيب ديدگي شوند. تنها راهيكه مي تواند آنها را از خرابي احتمالينجات دهد ارتودنسي است. با بهترين متخصص ارتودنسي در كرج و تهران يا شهر ها مي توانيد دندان ها را حركت دهيد و به جاي درست خود برگردانيد.

در برخي ديگر از افراد فك بالايي و پاييني اشان در جاي درست قرار نگرفته است و موجب به هم ريختن ظاهر دندانها مي شود و همين طور در زمان گاز زدن دچار مشكل مي شوند، با انجام ارتودنسي هر دو مشكل حل مي شود و فرد ديگر دچار مشكل نمي شود

آيا لزومي به كشيدن دندان براي ايجاد جاي كافي در فك وجود دارد؟

اگر دندان هاي شما روي هم هستند و جاي كافي براي دندان شما وجود نداشته باشد، شما نياز پيدا مي كنيد كه دندان زيري دائمي خود را بكشيد تا جا براي دندان رويي وجود داشته باشد. اگر چنين مشكلي داشته باشيد حتما تيم ارتودنسي ما را از اين مشكل آگاه مي كنند. در برخي موارد زير با به كار گيري روشي متفاوت و موثر از درمان، فضاي كافي و مناسب ايجاد خواهد شد.

پلاك بعد از ارتودنسي چيست؟

وسيله ي متحركي كه باعث ثابت نگه داشتن موقعيت جديد دندان ها در دهان بعد از انجام ارتودنسي مي شود را پلاك بعد از ارتودنسي مي نامند. اين پلاك هاي بعد از ارتودنسي براي درمان مشكلات جزئيي نامرتبي دندان ها نيز كاربرد دارند. اين نوع از پلاك ها توسط پلاستيك شفاف و سيم هاي فلزي ساخته مي شوند كه سطح خارجي دندان را مي پوشانند.

 

صفحه قبل 1 ... 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد