ارتودنسي و بارداري

 در زمان بارداري هرگونه درمان نياز به مشاوره پزشك و بررسي شرايط بانوي باردار دارد. استفاده در ارتودنسي در دوران بارداري با در نظر گرفتن شرايط خاص بيمار امكان پذير است. اگر در حين درمان ارتودنسي متوجه بارداري خود شده‌ايد حتما پزشك خود را در جريان بگذاريد تا با ايجاد تغييرات لازم در برنامه بتواند روند درمان را به خوبي مديريت كند.(براي اشنايي با بهترين متخصص ارتودنسي در كرج و تهران مي توانيد به سايت دندانپزشكي دركلينيك مراجعه كنيد.)

محدوديت‌ها و ملاحضات ارتودنسي در دوران بارداري

از انجايي كه دوران بارداري يك از حساس‌ترين دوران زندگي بانوان است. بنابراين بايد در انجام بسياري از فعاليت‌ها تجديد نظر و با دقت و با راهنمايي متخصص تغذيه، ورزش‌ها و داروهاي لازم را انتخاب كنيد. براي انجام خدمات دندانپزشكي نيز بايد بسيار دقت كرد و ملاحظات لازم را انجام داد. با توجه به موارد گفته شده نكات زير بايد در زمان ارتودنسي در بارداري مد نظر گرفته شود:

در دوران بارداري دندان‌ها و لثه‌ها به علت تغييرات هورموني و افزايش جريان خون حساس‌تر مي‌شوند. وجود اين حساسيت در كنار درد طبيعي ناشي از ارتودنسي ممكن است براي مادران باردار دردناك باشد.

به علت تغييرات هورموني در اين دوران قابليت جا به جايي دندان‌ها افزايش پيدا مي‌كند و اين موضوع بر روند درمان ارتودنسي اثر مي‌گذارد. در اينجا پزشك متخصص با انتخاب بهترين نوع بريس متناسب با شرايط مادر باردار، براي دستيابي به بهترين و مطلوب‌ترين نتيجه تخصص و تجربه خود را به كار مي‌گيرد.

افزايش هورمون‌هاي استروژن و پروژسترون مي‌تواند به واكنش‌ لثه به جرم و پلاك را تحت تاثير قرار دهد. اين امر ممكن است باعث افزايش خطر ابتلا به بيماري‌هاي لثه شود. ايجاد اين وضعيت در مادران بارداري كه ارتودنسي كرده‌اند(يا نكرده‌اند) امري طبيعي است.

اگر براي درمان ارتودنسي در دوران بارداري نياز به كشيدن يك يا چند دندان باشد. بهتر است درمان را به بعد از زايمان موكول كنند چرا كه براي كشيدن دندان نياز به داروي بي حسي است كه براي سلامت نوزاد خطر دارد.

كاهش اشتها و حالت تهوع از ديگر علائم دوران بارداري است حال اگر در اين دوران ارتودنسي هم انجام شده باشد غذا خوردن را دشوارتر مي‌كند. بعد از تهوع بايد به خوبي دندان‌هاي خود را مسواك بزنند زيرا اسيد ناشي از مواد لا به لاي دندان‌ها باقي مي‌ماند، و آسيب جدي به دندان‌ها وارد مي‌كند. بناراين مراقبت و رعايت بهداشت دهان و دندان در اين دوران با وجود ارتودنسي بيشتر از قبل احساس مي‌شود.

هنگام قرار دادن براكت‌ها در دهان، دستكاري و يا جا به جايي آنها نيازي به بي حسي و استفاده از داروي آرام بخش نيست. بنابراين بانوان بارداري كه تمايل به ارتودنسي دارند نبايد نگران اين موضوع باشند.

درمان ها و روش هاي زيبا تر كردن دندان ها در دندانپزشكي زيبايي

 درمان هاي مختلفي در اين تخصص بر روي دندان ها صورت ميگيرد، كه در ادامه با برخي از اين درمان ها بيشتر آشنا خواهيد شد. اگر ميخواهيد بدانيد كه دندانپزشكي زيبايي چگونه ميتواند به لبخند شما زيبايي ببخشد ادامه مقاله را از دست ندهيد.

زيبايي دندان با كمك گرفتن از كامپوزيت‌ها

طي فرآيند كامپوزيت دندان، موادي كه همرنگ دندان ها هستند با كمك چسپ هاي مخصوصي به بخش جلويي دندان ها متصل ميشوند يا پيوند ميخورند. اگر دندان ها به صورت جزئي كج شده باشند و به كمك كامپوزيت ظاهر نامناسب آن ها را پنهان كنند، به آن زيبايي بدون كمك از ارتودنسي دندان گفته ميشود.

لمينت هاي سراميكي

دندان هاي كه تغيير رنگ داده اند يا عيوب ظاهري دارند طي اين روش با كمك لايه هايي از سراميك پوشانده ميشوند و جز زيبايي، چيزي از آن ها ديده نميشود. استفاده از لمينت دندان مستلزم تراش خوردن بخشي از ضخامت مينا است.

روكش دندان

دندان هايي كه آسيب وارد شده به آن ها نسبتا وسيعتر است را ميتوان با كمك روكش دندان ترميم كرده و زيباتر نشان داد. هرچند كه كارايي ونيرها در زيبايي دندان بيشتر است اما چون روكش ها سطح بيشتري را ميپوشانند، و كم هزينه تر هستند، با استقبال بيشتر مواجه هستند.

بريج يا پل‌هاي بين دنداني

بريج دندان نيز نوعي از تكنيك هاي زيبايي و ترميم دندان محسوب ميشوند. در اين روش با كمك دو دندان مجاور اقدام به نصب روكشي به فرم پل ميكنند تا خلاء به وجود آمده در پيوستگي دندان ها جبران شود.

ايمپلنت ها

زماني كه يكي از دندان ها به هر دليلي بي افتد جاي خالي آن معمولا مشكل بزرگي در زيبايي دندان هاي شما خواهد بود. براي جبران اين مشكل، ايمپلنت ها ميتوانند گزينه بسيار مناسبي باشند تا علاوه بر پر كردن فضاي خالي، ظاهري بهتر به طرح لبخند ببخشند. هرچند كه ايمپلنت دندان بيشتر براي بهبود و اصطلاح است اما نميتوان تاثير آن در مفهوم زيبايي را در نظر نگرفت.

جراحي بر روي لثه ها به منظور زيبايي

دندان ها هيچگاه بدون وجود لثه ها، زيبا به چشم نمي آيند و بيشتر شبيه به ساختارهاي دراز و بلندي هستند كه از استخوان بيرون زده اند. اما با وجود لثه ها دندان ها هم زيباتر هستند. گاهي اوقات جهت ايجاد يا اصلاح طرح لبخند دندانپزشك زيبايي اقدام به انجام عمل جراحي لثه ميكند تا با تنظيم ارتفاع آن ها لبخندها بهتر و گيراتر شوند.

سفيد كردن دندان ها با فرآيند بليچينگ

قطعا يكي فاكتورهاي دخليل در ظاهر دندان ها رنگ آن ها است. دندان هايي كه سفيد هستند نشان ميدهند افراد به بهداشت و سلامتي خود اهميت ميدهند و برعكس دندان هايي كه تيره و بد رنگ هستند نشان ميدهند اوضاع سلامت عمومي اشخاص اصلا جالب نيست

طراحي لبخند يا اصلاح طرح لبخند به زباني كاملا ساده

 طراحي لبخند بيشتر يك اصطلاح است. اصطلاحي كه اشاره به تعدادي فرآيند دندانپزشكي و ارتودنسي دارد  اين فرآيندها و پروسه‌ها، به درمان و يا اصلاح تمام بدشكلي‌ها و مشكلات دهان و دندان، حين لبخند زدن مي‌پردازند. هدف نهايي طراحي يا اصلاح طرح لبخند ايجاد لبخندي زيباتر، طبيعي‌تر و سالم‌تر در صورت افراد است.

مقدمه اي بر اصطلاح طرح لبخند 

بياييد فرض كنيم كه شما براي اصطلاح طرح لبخند خود به نزد يك متخصص ارتودنسي خوب مراجعه كرده‌ايد. طي اين جلسه، متخصص ارتودنسي با دقت لبخند شما را زير نظر مي‌گيرد. او حين ارزيابي دندان‌ها و صورت شما، تمام فاكتورهايي كه در لبخند زدنتان تاثير مي‌گذارند را پيدا كرده و در نظر مي‌گيرد. .(براي آشنايي با بهترين متخصص ارتودنسي در كرج و تهران مي توانيد به سايت دندانپزشكي دركلينيك مراجعه كنيد.)

وقتي صحبت از طراحي لبخند مي‌شود، به اين معني نيست كه شما افتضاح‌ ترين دندان‌ ها و در نتيجه بدترين لبخند دنيا را داريد. ارتودنتيست هم نكات مثبت لبخند شما و هم نكات منفي آن را در نظر مي‌گيرد.

چه فاكتورهايي بر زيبايي لبخند تاثير مي‌گذارند؟

خب وارد اصل مطلب مي‌شويم. براي ادامه از شما ميخواهيم كه روبرو يك آينه قرار بگيريد و يك لبخن طبيعي و مليح بزنيد! باد دقت به لبخند خودتان نگاه كنيد. چه چيزهايي توجه شما را به خود جلب مي‌كند؟

به طور كلي فاكتورهايي كه در نحوه لبخند زدن شما تاثيرگذار هستند به قرار زيراند:

 • رنگ دندان‌ها
 • تراز بودن يا نبودن دندان ها
 • فاصله بين دندان ها
 • جاي خالي دندان (اگه يكي از دوندوناتون رو از دست داده باشيد)
 • هماهنگي دندان و فك

اگر رنگ دندان نياز به اصلاح داشته باشد…

بعضي از افراد به دليل از دست دادن بخشي از دندان‌هاي خود مجبور به پر كردن آن‌ها مي‌شوند. براي پر كردن دندان خراب معمولا از موادي مثل آمالگام استفاده مي‌كنند كه تركيبي از تعدادي فلز كاربردي است.

رنگ اين مواد به راحتي قابل مشاهده است و ظاهر خوبي به لبخند شخص نمي‌دهد. در فرآيند اصلاح طرح لبخند، با هنرمندي تمام از ونير و لمينت كامپوزيتي استفاده مي‌شود تا تغيير رنگ دندان‌ها به راحتي از نظر پنهان شود.

از آنجايي كه يكي از مهم‌ترين فاكتورهاي طراحي لبخند اصلاح و هماهنگ كردن رنگ دندان‌ها است، از متدهاي زير براي سفيد و يك‌دست كردن رنگ دندان‌ها استفاده مي‌شود:

 • روكش كردن دندان‌ها
 • استفاده از تاج روي دندان‌هايي كه بخشي از سطح خود را از دست داده‌اند
 • ·         بريج دندان
 • باندينگ كامپوزيت
 • و كاشتن ايمپلنت دندان به جاي دندان‌هاي از دست رفته

اگر دندان‌ها تراز نباشد …

كراودينگ (نامرتبي دندان‌ها)، كج بودن، داشتن فاصله زياد بين دندان‌ها و ساير مشكلات مربوط به ناهماهنگي آن‌ها، همگي مستقيما روي طرح لبخند و فرم كلي صورت شما تاثير مي‌گذارند.

متخصصان ارتودنسي از روش‌هاي مختلفي براي اصلاح اين بدفرمي‌ها استفاده مي‌كنند. براي مثال يكي از روش‌هاي اصلاح عدم تراز دندان‌ها، استفاده از لمينت براي صاف و يكدست كردن طراحي لبخند شما است.

فوايد استفاده از ريتينر و نگهدارنده ارتودنسي

 بريس ارتودنسي براي افراد مختلف لبخند زيبايي به وجود مي آورد. و نگهدارنده از اين لبخند محافظت كرده، و آن را براي هميشه تثبيت مي‌كند. استفاده از بريس و پس از آن ريتينر ارتودنسي به طور چشمگيري مي‌تواند علاوه بر بهبود طرح لبخند افراد، سلامتي كلي دهان و دندان را نيز بهبود ببخشد.

چرا بايد از نگهدارنده ارتودنسي استفاده كنيم؟ 

نگهدارنده هاي دندان اكثراً به عنوان آخرين مرحله از درمان ارتودنسي استفاده مي شوند. بعد از برداشتن بريس ها، دندان ها مي توانند به وضعيت اصلي و قبلي خود برگردند. بنابراين، استفاده طولاني مدت از نگهدارنده ها مي‌تواند به حفظ موقعيت دندانهاي صاف كمك كند.

خلاص شدن از شر باكتري و پلاك

به گفته آكادمي دندانپزشكي كودكان آمريكا (AAPD)، مسواك زدن، تميز كردن، از بين بردن پلاك ها و كاهش حفره دنداني در دندان هايي كه صاف هستند، بسيار آسانتر است. اما اين تنها فايده داشتن دندان هايي صاف و همتراز نيست. داشتن دندان هايي همتراز به افراد مخصوصا به كودكان كمك ميكند تا غذاي خود را به درستي بجوند و بخش بزرگي از فرايند گوارش يعني جويدن را به درستي انجام دهند.

ريتينر به مديريت بيماري ديابت كمك مي‌كند

استفاده صحيح از ريتينر هم در كودكان و هم در بزرگسالان مي‌تواند به تراز كردن دندان ها كمك شاياني بكند. علاوه بر اين، مي‌توان با قطعيت گفت كه بهداشت دهان و دندان و حفظ سلامتي كلي دهان با كمك اين ابزار ارتودنسي بسيار آسانتر و تاثيرگذار است

تنفس را بهبود مي بخشد

يك مزيت كمتر شناخته شده نگهدارنده ارتودنسي اين است كه در برخي از كودكان، ميتواند به بهبود تنفس كمك كند. انواع خاصي از نگهدارنده‌ها، طبق دستورالعمل مصرف كننده دندانپزشكي، نه تنها به صاف كردن دندان‌ها يا تراز كردن فك كمك ميكنند بلكه براي حل مشكل خروپف يا تنفس در شب نيز استفاده مي شوند.

به رفع مشكلات گفتاري در كودكان كمك مي‌كند

برخي از كودكان براي درمان مشكلات گفتاري خود از ريتينر ارتودنسي استفاده ميكنند. متخصصان معتقدند كه نگهدارنده مي تواند به زبان كمك كنند كه هنگام اداي حروف و كلمات در موقعيت مناسبي قرار بگيرد. نگهدارنده ارتودنسي به بچه هايي كه مشكلات اداي كلمات دارند كمك ميكنند كه هنگام يادگيري  توسعه دايره لغات خود صداي حروف و كلمات مختلف را به درستي ادا كنند.

براي آشنايي با بهترين متخصص ارتودنسي در كرج و تهران مي توانيد به سايت دندانپزشكي در كلينيك مراجعه كنيد.

 

ارتودنسي روي دندان هاي ونيز و ايمپلنت شده

 آيا امكان انجام ارتودنسي روي دندان هاي ايمپلنت شده يا داراي روكش، كامپوزيت و پركردگي وجود دارد يا خير؟

در پاسخ به اين سوال بايد گفت بله كاملا امكان پذير است. با اينكه ممكن است اينگونه ارتودنسي ها با چالش هايي از قبيل عدم حركت دندان هاي ايمپلنت شده و آسيب رساندن روكش ها و بريج دندان  به دندان ها همراه باشند، اما در اكثر موارد بي نقص و بدون مشكل به پايان مي رسند

ارتودنسي روي دندان هاي ايمپلنت شده 

ايمپلنت زماني استفاده مي شود كه دندان طبيعي فرد به هر دليلي از دست رفته است و نياز به يك دندان مصنوعي دائمي دارد. از دلايل از دست رفتن دندان مي توان به شكستن يا خرد شدن آن به دليل تصادف و يا پوسيدگي كامل دندان و نياز به كشيدن آن اشاره كرد. از آنجايي كه ايمپلنت دندان به استخوان فك متصل مي شود، نمي توان آن را براي ارتودنسي از دهان خارج كرد. اگر نياز به ايمپلنت دندان داريد و از طرفي دندان هاي طبيعي تان نيز بايد صاف و مرتب شوند، پيشنهاد مي شود كه ابتدا درمان ارتودنسي را انجام داده و سپس ايمپلنت دندان را آغاز كنيد. اگر بيمار به شلوغي دندان مبتلا باشد، بريس هاي ارتودنسي ممكن است تا جايي دندان ها را حركت دهند كه جاي خالي دندان از دست رفته پر شود.

با بالا رفتن سن، دندان ها به طور طبيعي به سمت جلوي دهان متمايل مي شوند. اگر قبلا دنداني را ايمپلنت كرده ايد، ممكن است اكنون دندان هاي كناري ايمپلنت دچار نامرتبي و شلوغي شده باشند. در اين موارد، به منظور ارتودنسي دندان هاي ايمپلنت شده، بريس ها دندان هاي طبيعي را سر جايشان بر مي گردانند بدون اينكه دندان ايمپلنت شده تكاني بخورد. همانطور كه قبل تر اشاره شد، به دليل آنكه ايمپلنت ها به استخوان فك جوش خورده اند، مي توانند به عنوان پايه و لنگري براي بريس هاي ارتودنسي عمل كنند.

ارتودنسي روي ونير دندان

ونير دندان لايه اي ظريف و نازك از جنس سراميك يا كامپوزيت است كه روي سطح جلويي دندان نصب مي شود تا مشكلاتي از قبيل فاصله دار بودن دندان ها يا شكستگي ها را اصلاح كند. اگر دندانپزشك تشخيص دهد كه هم ارتودنسي و هم انواع ونير اعم از لمينت دندان يا ونير كامپوزيت براي اصلاح طرح لبخندتان لازم است، بهتر است ابتدا ارتودنسي را انجام دهيد. در غير اينصورت، نصب براكت هاي ارتودنسي دندان مي تواند به سطح ونير ها آسيب رساند. همچنين چسبي كه براي نگهداشتن براكت ها روي دندان استفاده مي شود، ممكن است پس از برداشتن بريس ها، لكه بدي روي ونير ها ايجاد كند.

اگر از خدمات ارتودنسي و ونير دندان استفاده كرده ايد ولي به علت عدم قرار دادن ريتينر در دهان دچار برگشت ارتودنسي شده ايد، بهترين راه استفاده از ارتودنسي نامرئي يا اينويزيلاين است. اينويزيلاين بريس هاي متحرك و شفافي هستند كه مي توانند بدون آسيب به ونيرها، دندان ها را صاف و مرتب كنند.

يك دندان كج چگونه صاف ميشود آيا ما ارتودنسي تك دندان داريم؟

 بله چنين چيزي داريم.  در حقيقت صاف كردن و ارتودنسي يك دندان كج شده از آنچه فكر مي كنيد رايج تر است و ما سالانه مراجعان زيادي داريم كه تنها ميخواهند يك دندان خود را ارتودنسي كنند. در اغلب موارد، يك دندان كج مي تواند به سرعت با ترازهاي شفاف اينويزيلاين يا بريس خيلي زود صاف شود.

علت كج شدن و لزوم ارتودنسي يك دندان كج 

رشد يك دندان كج معمولاً نتيجه ازدحام دندان هاي ديگر يا كوچك بودن فك است. براي درك بهتر اين موضوع فرض كنيد كه شما وارد يك آسانسور شده ايد كه ظرفيت آن آسانسور تنها 8 نفر است. در حالت عادي 8 آدم با وزن و ظاهر طبيعي ميتوانند به راحتي داخل آسانسور جا بگيرند اما همين كه يك يا چند نفر اضافه وارد آسانسور شوند موقعيت همه سرنشينان تغيير ميكندو از نظم خارج ميشود. دندان ها هم همينگونه كج ميشوند.(براي آشنايي با بهترين متخصص ارتودنسي در كرج و تهران مي توانيد به سايت دندانپزشكي در كلينيك مراجعه كنيد. )

مهمترين دليل ارتودنسي يك دندان

اگر فرزند شما يك يا چند دندان كج دارد حتما او را براي درمان و اصلاح پيش يك متخصص خوب ببريد. زيرا اگر دندان به همان شكل كج باقي بماند ساير دندان هاي او را نيز كج خواهد كرد. شما خودتان خوب ميدانيد كه ناصاف بودن دندان ها در آينده فرزندتان چه تاثيري بر جاي خواهد گذاشت. پس براي اينكه او در آينده دندان هاي صافي داشته باشد و اعتماد به نفسش كم نباشد حتما در همان سنين پايين درمان ارتودنسي يك دندان كج را براي او انجام دهيد زيرا به نفع خودش است.

ارتودنسي يك دندان كج با دستگاه ثابت امكانپذير است؟

از آنجايي كه موثرترين  و بهترين روش ارتودنس به نوعي ارتودنسي ثابت با بريس است، احتمالا متخصص ارتودنسي براي درمان و اصطلاح يك دندان كج از اين روش استفاده كند. اين بريس ها ميتوانند از جنس فلز باشند يا از جنس سراميك كه به آن ها ارتودنسي سراميكي هم گفته ميشود. بريس ارتودنسي به دندان كج فشار وارد ميكنند و آن را وادار ميكنند كه به مرور زمان صاف شود.

ارتودنسي يك دندان با كمك نگهدارنده ها يا ريتينرها

ما دو نوع نگهدارنده ارتودنسي ثابت و متحرك داريم. كه نمونه هاي غيرثابت آن جزء ارتودنسي متحرك هستند. نگهدارنده ثابت را وقتي به دهان و دندان متصل كردند تا پايان درمان و روند اطلاح خارج نميكنند. اما نگهدارنده متحرك فرق ميكند و شما ميتوانيد هنگام خوردن يا آشاميدن يا مواقع ضروري آن ها را خارج كنيد.

وسيع كننده هاي كام

متخصص ارتودنسي مي تواند براي بزرگتر كردن قوس دندانهاي فوقاني در فك بالا، از وسيع كننده هاي كام يا بزرگ كننده كام استفاده كند. اين كار باعث مي شود تا دندان ها به موقعيت طبيعي خود تغيير پيدا كنند. اين وسيله كوچك قابل تنظيم است و تقريبا نامرئي است زيرا در فك بالا است و مگر از نزديك آن را بتوان ديد. بنابراين جزء ارتودنسي نامرئي محسوب ميشود.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساير خدمات دندانپزشكي( ايمپلنت دندان، بريج دندان و...) نيز مي توانيد به سايت كلينيك دندانپزشكي ر كلينيك مراجعه كنيد.

بريس هاي فلزي (سنتي)

 بريس هاي ارتودنسي مي توانند ايرادات بسياري مانند دندان هاي كج، روي هم رفته و نامرتب و مشكلات بايت را برطرف كنند. آنها همچنين مي توانند مشكلاتي كه دندان ها در خوردن و صحبت كردن و تميز نگه داشتن دهان ايجاد مي كنند را حل كنند. با پيشرفت تكنولوژي، بريس هاي مدرن سبك تر، كوچك تر و راحت تر شده اند. بريس هاي فلزي شامل براكت هاي فلزي استانداردي هستند كه با سيم ارتودنسي (آرچ واير) به هم متصل شده اند. اين بريس ها نيازمند محكم شدن مداوم هستند كه در نتيجه ي اين فشارِ پيوسته دندان ها صاف شده و فك دهان به حالت نرمال برمي گردد. در حالي كه براكت هاي فلزي هنوز هم متداول هستند، اما روش هاي درماني ديگري نيز نظيري اينويزيلاين و بريس هاي سراميكي نيز در دسترس است.

جنس بريس هاي فلزي 

بريس هاي فلزي يا همان سنتي از فولاد ضد زنگ يا تيتانيوم ساخته شده اند. سه بخش اصلي يك بريس عبارت است از:

براكت

براكت ها با چسب مخصوصي به سطح دندان پيوست مي شوند تا دندان را سر جاي خود نگه دارند.

سيم ارتودنسي(آرچ واير)

سيم ارتودنسي بند اصلي بريس است كه هر براكت را به ديگري وصل كرده و به دندان فشار وارد مي كند تا به جاي اصلي خود بازگردد.

كش ارتودنسي

كش هاي ارتودنسي ممكن است از نوع اورينگ يا الاستيك باشند. اين كش ها به اتصال سيم هاي ارتودنسي به براكت ها كمك مي كنند. كش هاي ارتودنسي در طرح ها و رنگ هاي مختلف وجود دارند و جنبه ترغيبي در ارتودنسي كودكان دارند.

مزايا

بريس هاي فلزي مزاياي فراواني دارند و شايد به همين خاطر، با وجود گزينه هاي مدرن و امروزي براي صاف كردن دندان ها، اين بريس ها هنوز هم از محبوبيت بسيار بالايي برخوردارند. برخي از اين مزايا عبارتند از:

 • ثبات و استحكام
 • قابليت درماني بالا
 • مقرون به صرفه
 • تنوع

معايب

براي تصميم گيري درباره اينكه (( آيا بريس هاي فلزي گزينه ي مناسبي برايتان هست يا خير؟)) بهتر است در كنار مزاياي فراوان بريس فلزي، از معايب آن نيز اطلاع كسب كنيد.

 • ظاهر ناخوشايند
 • آزاردهندگي
 • دشواري در تميز كردن

براي آشنايي با بهترين متخصص ارتودنسي در كرج و تهران ميتوانيد به سايت دندانپزشكي در كلينيك مراجعه كنيد.

ديپ بايت چيست و چگونه درمان مي‌شود؟

 ديپ بايت هنگامي اتفاق مي‌افتد كه يك همپوشاني عمودي غير طبيعي بين دندان‌هاي فوقاني و تحتاني وجود داشته باشد. در بايت نرمال، دندان هاي جلويي فك بالا حدود 1 تا 2 ميليمتر از دندان هاي جلويي فك پايين جلوتر هستند. در اوربايت اين فاصله به 3 ميليمتر و كمي بيشتر افزايش ميابد. و عمق فاجعه در ديپ بايت است. جايي كه اين فاصله به 4 تا 10 ميليمتر افزايش پيدا خواهد كرد.

علل 

در بيشتر موارد، افزايش اوربايت يا شدت گرفتن آن ريشه در ژنتيك دارد. مشكلات ژنتيكي ميتوانند در تشكيل و رشد فك و دندان ها تاثير بسزايي داشته باشند.

 • بزرگ بودن بيش از حد فك
 • بزرگ بودن دندان ها نسبت به حالت طبيعي
 • تشكيل نادرست فك در طي دوره رشد
 • مكيدن انگشت شست
 • استفاده بيش از حد از شيشه شير يا پستانك
 • جويدن ناخن و مداد و ….

از كجا بفهمم كه ديپ بايت دارم؟

ويزيت‌هاي منظم و اوليه دندانپزشكي، به دندانپزشك شما اجازه مي دهد تا در اولين فرصت و به موقع مشكلات شما را تشخيص داده و درمان كند.

ديپ بايت نيز از اين قضيه مستثني نيست و در ويزيت هاي اوليه به راحتي قابل تشخيص است. اگر چنين مشكلي در شما و يا در فرزند شما وجود داشته باشد، دندانپزشك شما را به يك متخصص ارتودنسي ارجاع خواهد داد.

علاوه بر اين، مال اكلوژن ديپ‌بايت مي‌تواند علائمي را ايجاد كند، كه ممكن است حتي با وجود اينكه به ويزيت دندانپزشك نرفته باشيد، با شناسايي آن ها متوجه مشكل خود شويد

گزينه هاي درمان

در حالي كه درمان ديپ‌بايت در هر سني مي‌تواند صورت بگيرد، اما روند درمان در دوره كودكي بسيار راحت تر خواهد بود. زيرا انعطاف دندان ها و استخوان در سنين كودكي، به ارتودنتيست اجازه خواهد داد كه بهتر تغييرات مد نظر خود را در دهان كودك اعمال كند.

در اغلب موارد اولين گزينه هاي درماني استفاده از بازكننده هاي كام و توربو براكت خواهد بود. اين ابزارها به دندان هاي عقبي اجازه مي‌ دهند كه رشد كنند تا به بهبود ديپ‌ بايت كمك كنند.

درمان هاي ارتودنسي) ارتئدنسي ثابت ، ارتودنسي نامرئي)  ديگري مانند بريس ها به تغيير موقعيت دندان هاي جلويي در فك به كمك زيادي مي كنند. در حالي كه براي درمان موارد خفيف مال اكلوژن مي توان از تراز با اينويزيلاين استفاده كرد، در موارد شديدتر نياز به بريس هاي سنتي است. زيرا براي اصلاح حالات شديدتر نياز به وارد كردن نيروي بيشتري به دندان ها خواهد بود.

در اغلب موارد، ديپ‌بايت مي تواند باعث آسيب به سطح دندان ها شود. اين مشكل معمولا مي تواند به كامپوزيت و لمينت دندان يا تاج نياز داشته باشد.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد دانستني هاي دندان پزشكي( ايمپلنت دندان، بريج دندان، دندانپزشكي كودكان، جراحي فك و...) مي توانيد به سايت كلينيك فوق تخصصي دندانپزشكي ابده آل مراجعه كنيد

 

كراس بايت چيست؟

 زماني كه دندان هاي فك بالا با دندان هاي فك پايين يك نفر هم راستا نباشند، اصطلاحا ميگويند كه او كراس بايت دارد. اين مشكل معمولا ژنتيكي است اما بر اثر برخي مسائل غيرژنتيكي و ارثي ميتواند رخ دهد. براي مثال اگر دندان هاي دائمي يك كودك پيش از افتادن دندان هاي شيري جوانه بزنند اين مشكل ميتواند رخ دهد.

كراس بايت قدامي چيست؟ 

در نوع قدامي، دندان هاي جلويي فك بالا، پشت دندان هاي جلويي فك پاييني شما قرار ميگيرند. اين نوع بيشتر شبيه به آندربايت است اما دقيقا عين هم نيستند و تفاوت هاي شاخصي با هم دارند.

كراس بايت خلفي چيست؟

نوع خلفي دقيقا برعكس قدامي است. به عبارتي، دندان هاي جلويي فك بالا روي دندان هاي جلوي فك پاييني قرار ميگيرند.

علت كراس بايت چيست؟

همانطور كه اشاره شد، اصلي ترين علت كراس بايت ژنتيك و مسائل ارثي است. اما به جز اين دو مورد، علل ديگري نيز وجود دارند كه در شكل گيري اين مال اكلوژن نقش دارند. با برخي از اين علل در ادامه آشنا خواهيد شد.

ميكيدن انگشت شست

برخي از كودكان عادت دارند كه انگشت هاي خود مخصوصا انگشت شست را ميمكند. اين كار شايد سرگرم كننده و تسكين دهنده باشد اما مشكلات متعددي براي كودك به وجود خواهد آورد. يكي از اين مشكلات كاهش پهناي سقف دهان يا كام است و تغيير موقعيت و وضعيت رشد فك است و ديگري كراس بايت.

درمان كراس بايت: اين مال اكلوژن را چگونه درمان ميكنند؟

اين عارضه هرچقدر هم كه شديد باشد باز هم قابل درمان است و ميتوان به راحتي با كمك متخصصان دندانپزشكي آن را اصلاح كرد. رايجترين درمان كراس بايت عبارتند از:

 • وسيع كننده كام يا پالاتال اكسپندر: يك دستگاه ارتودنسي است كه به سقف دهان چسپيده و به وسيع و پهن كردن كام كمك ميكند.
 • اكسپندرهاي مخصوص بزرگسالان كه كمي متفاوت از اكسپندرهاي كودكان است.
 • ارتودنسي ثابت با بريس: اين روش بيشتر در ارتودنسي كودكان شناخته شده است. متخصصان ارتودنسي با كمك هدگيرارتودنسي و بريس ميتوانند با موفقيت اقدام به درمان كراس بايت كنند.
 • عمل جراحي فك: اين عمل ميتواند شامل وسيع كردن كام و همچنين همتراز كردن دو فك باشد.

براي آشنايي با بهترين متخصص ارتودنسي در كرج و تهران و هم چنين ساير خدمات دندانپزشكي( دندانپزشكي كودكان، جراحي فك، ايمپلنت دندان و...)  مي توانيد به سايت دندانپزشكي در كلينيك مراجعه كنيد.

شرايط لازم و ضروري براي كلينيك ارتودنسي كودكان

 محيط و جو آرام 

كودكان هميشه از محيط هاي جديد مخصوصا محيط هاي درماني در آغاز هراس دارند. مخصوصا اگر ديد مناسبي از اتفاقات پيش رو نداشته باشند. تا چند جلسه اول هر درمان ارتودنسي براي كودكان ميتواند خيلي ترسناك باشد. فكرش را بكنيد كه اگر محيط مطب شلوغ، پرسرو صدا و پر از آدم بزرگ ها باشد چه اتفاقات غيرقابل هضمي براي كودكان پيش مي آيد؟

 

اما مطب بهترين متخصص ارتودنسي كودكان بايد هميشه يك فضاي فوق العاده آرام، دوستانه (حتي الامكان كودكانه) باشد و بيشتر بيماران و مراجعانش نيز كودكان هم سن و سال باشند. اينگونه كودك اعتماد بيشتري به متخصص، مطب و طول درمانش خواهد كرد.

 

كادر دستياران و كاركنان مطب

بهترين متخصص ارتودنسي كودكان علاوه بر اينكه بايد يك مطب آرام و متناسب با نياز كودكان داشته باشد، بلكه بايد از دستياران و كاركنان خوبي جهت برخورد با كودكان بهره ببرد. او بايد كساني را استخدام كند كه به طور كامل رفتار با مراجعان مختلف از جمله كودكان را بلد باشند. اگر جايي ديديد كه در يك مطب رفتار پرسنل و كاركنانش با كودكان مناسب است ميتوانيد با آرامش بهتري كودك خود را ارتودنسي كنيد. اما چنين نباشد همواره تا پايان درمان احساس خوبي نسبت به مطب، كاركنان و متخصص ارتودنسي كودكان نخواهيد داشت.

 

هزينه ارتودنسي كودكان

به طور كلي هزينه ارتودسي كودكان كمتر از ارتودنسي بزرگسالان است. هرچه زودتر مشكل بچه ها را تشخيص دهيم  درمان كنيم هزينه ها به همان نسبت كاهش پيدا ميكنند. زيرا مشكلي كه پشت گوش انداخته شود و براي مثال بتواند اكنون با 1 ميليون تومان برطرف كرد چند سال ديگر با 5 ميليون تومان هم برطرف نميشود. بهترين متخصص ارتودنسي كودكان هم معمولا بايد هزينه هاي معقولي درخواست كندو او هزينه را بايد بر اساس شدت مشكل و پيش بيني درمان برآورد كند.

دسترسي خوب به مطب

بهترين متخصص ارتودنسي كودكان ، مطبش را در بهترين موقعيت شهر قرار ميدهد كه دسترسي به آن بهتر و آسانتر باشد. چرا؟ واضح است زيرا كودكان كمي كم حوصله هستند و شكيبايي كمتري دارند. والدين بايد بتوانند به راحتي و در كمترين زمان كودك را به مطب رسانده و او را به خانه برگردانند. فكرش را بكنيد اگر دسترسي به مطب سخت باشد و ساعت ها نتوان هب آن دسترسي پيدا كرد، آن وقت كودك خاطرات جالبي از مراجعه به مطب به خاطر نخواهد آورد و چه بسا از درمان خسته شود. براي آشنايي با بهترين متخصص ارتودنسي در كرج و تهران مي توانيد به سايت دندانپزشكي دركلينيك مراجعه كنيد.

صفحه قبل 1 ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد