هزینه ونیر کامپوزیت

 ونیر دندان روکشی است که برای مقاصد زیبایی به دندان های شما متصل میشوند. این روکش ها اغلب مشکلات ظاهری دندان ها را برطرف کرده یا پنهان میکنند و در زیباسازی لبخند یا به اصطلاح طراحی و اصلاح طرح لبخند به شما کمک می‌کنند. یکی از مهمترین روکش های دندانی ونیر کامپوزیت است که به دلیل پایین بودن هزینه نهایی به نسبت لمینت ها بسیار مورد استفاده هستند

قیمت ونیر کامپوزیت در سال 99 چقدر است؟

قبل از هر چیزی باید بدانید که یک هزینه یا یک قیمت واحد برای روکش های کامپوزیتی تعریف نشده و همانطور که در ادامه خواهید خواند، هزینه هر واحد روکش متاثر از فاکتورهای زیادی است که همین موضوع باعث میشود ما به جای یک عدد خاص، یک بازه یا محدوده قیمت ارائه دهیم. در حال حاظر در ایران هزینه ونیر کامپوزیت چیزی بین 700,000 تا 1,500,000 تومان است. دقت کنید که این یک بازه قیمت است و چه بسا در برخی کلینیک ها این هزینه کمتر یا حتی مقداری بیشتر شود.

تفاوت قیمت لمینت با هزینه ونیر کامپوزیت چقدر است؟

هرچند که هم لمینت دندان و هم کامپوزیت هر دو در دسته ونیر ها یا روکش های دندانی هستند اما تفاوت های زیادی با هم دارند. این دو از لحاظ قیمت نیز با هم متفاوتند. قیمت لمینت به ازای هر دندان بیشتر از هزینه کامپوزیت ونیر است و چیزی بین 1,400,000 تا 1,600,000 است. دلیل بالا بودن قیمت نیز مشخص استت زیرا لمینت ها طبیعی تر، زیبا تر و ماندگارتر از کامپوزیت ها هستند.

چه فاکتورهایی روی قیمت کامپوزیت ونیر تاثیر میگذارند؟

 • کیفیت روکش ها و کار دندانپزشک
 • تعداد دندان‌ها
 • قیمت ونیر کامپوزیت بر اساس جنس و برند ونیر

برنامه‌های پرداخت هزینه

به طور معمول تعرفه های دندانپزشکی (مخصوصا دندانپزشکی زیبایی دندان) در تمام دنیا نسبتا بالا است و دلیلش هم به خاطر نوع تجهیزات بکار رفته در این رشته است. علاوه بر این برخی از کلینیک های دندانپزشکی نه تنها بر اساس تعرفه های مشخص شده از جانب مراجع بهداشتی از مراجعان هزینه دریافت می‌کنند بلکه بر اساس نوع شغل و موقعیت اجتماعی نیز گاها ممکن است هزینه ها را بالا ببرند. اگر شما توانایی مالی بالایی ندارید و نمیتوانید با هزینه های هنگفت کنار بیایید وضعیت زندگی و مالی خود را به دندانپزشکتان توضیح دهید تا در حین پرداخت با شما کنار بیاید.

 

مسواک زدن در حین درمان ارتودنسی

 اظهار نظر بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران در این باره :

مسواک زدن در حین درمان ارتودنسی به زمان بیشتری نیاز دارد.

صرف زمان بیشتر برای دندان هایی که با بریس پوشانده شده اند می تواند پلاک را به خوبی از بین ببرد.

همچنین دقت در مسواک زدن علاوه بر مراقبت از دندان ها از لثه هم مراقبت لازم را به عمل می آورد.

حذف پلاک در اطراف بریس ارتودنسی

حذف پلاک به طور عادی و در هنگامی که دندان ها صاف و مرتب هستند آسان است .

اما هنگامی که اطراف  دندان ها را بریس ارتودنسی پوشانده است دسترسی به پلاک و بیرون کشیدن آن از بین آنها بسیار دشوار تر خواهد شد.

زیرا مواد غذایی مکان های اضافی برای انباشت و پنهان شدن پیدا کرده اند.

از این رو صرف وقت و زمان بیشتر برای تمیز کردن دندان ها ضروری است.

طریقه مسواک زدن با داشتن بریس ارتودنسی

در ابتدا شما باید الاستیک یا باند را از دستگاه ارتودنسی ثابت خود بردارید.

قطعات متحرک را نیز از دهان خود خارج کنید.

حالا می توانید اطراف سیم ها و پین ها را به دقت تمیز کنید.

حرکت مسواک خود را از بالا به پایین انجام دهید.

کشیدن نخ دندان با وجود بریس ارتودنسی در دهان

استفاده از نخ دندان برای شما که در حال استفاده از بریس ارتودنسی هستید یک بار در روز توصیه می شود.

این کار را می توانید با نخ دندان معمولی یا محصولی که به طور خاص برای این منظور طراحی شده است انجام دهید.

برای این کار شما به حدود 18 اینچ نخ دندان احتیاج دارید.

برنامه ریزی منظم برای مسواک زدن دندان های ارتودنسی شده

ملاقات منظم با ارتودنتیست برای بررسی و تنظیمات بریس ارتودنسی شما ضروری است.

 • او می تواند قطعات شکسته شده را تعمیر کند
 • سوالات رایج ارتودنسی را پاسخ دهد
 • هر نوع اشکال و بی نظمی را رسیدگی کند
 • پوسیدگی دندان و بیماری لثه را در مراحل اولیه مداوا کند
 • توصیه هایی برای احتیاط در درمان های اولیه داشته باشد
 • مشکلات بالقوه را شناسایی کند
 • از این رو می توان گفت که ملاقات هر ماه با یک متخصص ارتودنسی در حین درمان ارتودنسی  می تواند بسیار مفید باشد.

 

موکوسل لب یا کیست لب چیست؟

 طبیعی است که کمی نگران باشید هنگامی که یک توده جدید روی بدن شما شکل می گیرد. اگر شما یا فرزندتان یک تورم نرم در دهانتان یا لبتان شکل گرفته است، ممکن است فقط یک موکوسل باشد. این عارضه در اصل یک کیست بی ضرر است .

علت ایجاد کیست

در مرکز موکوسل یک غده بزاقی کوچک قرار دارد ، که باعث بزاق دهان شماست . بزاق شما از طریق غدد بزاقی به داخل دهان انتقال می یابد. در این مشکل، یکی از این کانال ها می تواند آسیب دیده یا مسدود شود. این مشکل اغلب زمانی اتفاق می افتد که شما بارها و بارها لب یا گونه پایین خود را گاز میگیرید .

علائم

موکوسل ها اغلب در داخل لب پایین شما، لثه ها، سقف دهان یا زیر زبان شما شکل میگیرد. کیست هایی که در کف دهان هستند، ranulas نامیده می شوند. این ها نادر هستند، اما به دلیل اینکه آنها بزرگتر هستند، می توانند مشکلات بیشتری در گفتار، جویدن و بلعیدن ایجاد کنند. با وجود این علائم زیبایی طرح لبخند نیز به خطر میافتد.

آیا با وجود موکوسل میتوان اصلاح طرح لبخند انجام داد؟

دندانپزشکان معمولا تا زمانی که متوجه مشکلات دهان و دندان شما شوند برخی پروسه های دندانپزشکی را در نظر نمیگیرند. برای مثال تا زمان برطرف شدن موکوسل محال است که عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان انجام داده شود زیرا احتمال شکست عمل را بالا میبرد.

به طور مشابه انجام پروسه های دندانپزشکی زیبایی مانند نصب ونیر دندان نیز به دلیل اینکه میتواند بدتر شود به تاخیر میافتد. نصب لمینت دندان، ونیر کامپوزیت و در کل کامپوزیت دندان حتما باید در شرایطی که مشکلات این چنینی وجود ندارد انجام گردد.

درمان موکوسل ها

موکوسل اغلب بدون درمان خوب می شود. اما گاهی اوقات درمان سرخود آنها را بزرگتر می کند سعی نکنید آنها را باز کنید یا خودتان آن را درمان کنید. پزشک متخصص کودکان، متخصصدندانپزشکی اطفال و متخصص دندانپزشکی بارداری خود را از وجود این عارضه باخبر سازید تا به  صورت اصولی به شما کمک کند تا این مشکل را برطرف کنید.

 

چرا زبان من خونریزی می کند؟ علت خونریزی از زبان چیست؟

 بیشتر افراد به صورت گاه به گاه خونریزی زبان را تجربه می کنند. این موضوع به خاطر وارد شدن آسیب به بافت زبان است زیرا این بافت آسیب پذیر است و در خطر سوختگی، گزش، بریدگی و سایر آسیب های احتمالی روزانه دیگر قرار دارد. معمولاً بروز کمی خونریزی چیزی نیست که نگران کننده باشد.  با این حال برخی از علل میتوانند باعث بروز خونریزی از زبان شوند که جدی هستند و نیازمند رسیدگی و مراقبت پزشکی یا دندانپزشکی هستند. این مقاله را از سایت مجهزترین کلینیک دندانپزشکی جنت آباد یعنی تاج‌دنتال مطالعه کنید تا با علت، علائم، درمان و پیشگیری از خونریزی زبان آشنا شوید.

علت خونریزی از زبان چیست؟

علل زیادی ممکن است باعث شروع خونریزی از بافت های داخل دهان از جمله زبان شوند. گاهی اوقات ممکن است بر اثر یک گزش ساده زبان با دندان، متوجه خونریزی شوید، گاهی اوقات نیز ممکن است این ریزش خون علامت سرطان زبان باشد و گاهی هم ممکن است به دلیل نصب دستگاه های دندانپزشکی مانند انواع ونیر دندان (شامل لمینت دندان، ونیر دندان، ونیر کامپوزیت) و سایر پروسه های مرتبط دیگر در فرآیندهای اصلاح طرح لبخند باشد. در هر صورت علل زیادی وجود دارند که باعث بروز این خونریزی میشوند.

شایعترین علل خونریزی زبان عبارتند از:

 • وجود زخم های دهان
 • آسیب های وارد شده ناشی از دندان مصنوعی
 • وارد شدن آسیب به زبان ناشی از کاشت ایمپلنت دندان غیر اصولی
 • خوردن غذاهای تیز و سخت
 • انواع سرطان های داخل دهان و گلو
 • گاز گرفتن آن
 • دستگاه های ارتودنسی دندان
 • پروتز ثابت دندانپزشکی مانند تاج دندان
 • شکستگی دندان ها
 • پرتو درمانی
 • شکسته شدن کامپوزیت دندان و برخورد با زبان

و ….

درمان خونریزی زبان

درمان خونریزی از زبان بستگی به علت بروز خونریزی دارد. شما اول باید علت را بدانید تا متناسب با آن اقدام به درمان کنید. اولا که از خوددرمانی اجتناب کنید و تنها به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. دوما حین درمان به دستوراعمل های دندانپزشک خودتان توجه کنید.

 

فاصله بین دندان ها چگونه با ارتودنسی درمان میشود؟

 بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران اینگونه به این سوال پاسخ می دهد:

دیاستما یا (Diastema) به ایجاد فاصله یا گپ بین دندان ها اشاره دارد و میتواند بین دو دندان یا بین تمام دندان ها وجود داشته باشد. مهمترین معضل در خصوص فاصله بین دندان ها بر هم خوردن طرح لبخند، مشکل در جویدن غذا و دشواری در ادای کلمات به شکل صحیح است. چنانچه دیاستما در دندان های جلو ایجاد شده باشد زیبایی لبخند را بیشتر به خطر می‌اندازد و درمان یا اصلاح آن با ارتودنسی دندان و لمینت  دندان و … در اولویت قرار میگیرد

علل دیاستما: علت ایجاد فاصله بین دندان چیست؟

 • دیاستما مشکل شایعی است که معمولا طیف وسیعی از عوامل باعث ایجاد آن میشوند. اما به طور کلی دو عامل اصلی میتوانند در شکل گیری فاصله بین دندان نقش داشته باشند:
 • شکل و اندازه دندان ها
 • شکل و سایز استخوان فکین

درمان دیاستما: چگونه فاصله بین دندان ها را ببنیدم؟

برای بستن فواصل بین دندانی همه چیز به میزان و اندازه فاصله ها دارد. گاهی اوقات فواصل آنقدر کوتاه هستند که نیازی به بستن آن ها نیست. و برعکس گاهی به دلیل زیاد بود دیاستما نیاز است که یک روش اصلاح دندانپزشکی فوری برای بستن این فاصله در نظر گرفته شود. در ادامه با انواع روش های بستن این فواصل آشنا خواهید شد.

درمان ارتودنسی برای بستن فواصل یا دیاستما

درمان ارتودنسی از مهمترین روش های بستن دیاستما است. این مشکل را متخصص ارتودنسی با کمک انواع دستگاه های ارتودنسی دندان برطرف میکند. رایجترین دستگاه برای اصلاح دیاستما ارتودنسی ثابت فلزی است هرچند که وجود فواصل مشکل شدیدی نیست و میتوان با ارتودنسی نامرئی یا پلاک های شفاف ارتودنسی آن را اصلاح کرد.

روکش ها و ونیرهای دندانی

استفاده از روکش های دندان بهترین روش برای پنهان کردن فواصل یا ترمیم ظاهری آن ها است. روکش های دندانی یا ونیر ها به طور  گسترده در حوزه دندانپزشکی زیبایی و ترمیم دندان بکار برده میشوند. مهمترین ونیر دندانی لمینت دندان است که علاوه بر برطرف کردن  مشکل به زیبایی و اصلاح طرح لبخند نیز کمک میکند..

عمل جراحی لثه

همانطور که میدانید لثه ها اطراف تاج دندان را احاطه کرده اند و حتی به صورت جزئی مابین دندان ها قرار دارند. زمانی که بافت لثه دچار تورم شده یا رشد کند، با وارد کردن فشار به دندان ها باعث فاصله گرفتنشان میشود. در این حالت فاصله ای مابین دندان ها ایجاد میشود که عمدتا این فاصله با بافت لثه پر شده است. متخصص دندانپزشکی زیبایی و ترمیم دندان با انجام عمل جراحی روی بافت لثه اقام به حذف بافت اضافی کرده و سپس فاصله بین دندان یا دیاستما را میبندد.

 

شماره گذاری دندان ها

 تا حالا شده برای انجام پروسه های دندانپزشکی مانند نصب انواع ونیر دندان (شامل لمینت دندان، ونیر کامپوزیت، کامپوزیت دندان و …) یا سایر روش های دیگه به یک کلینیک دندانپزشکی برید ولی به جای نام بردن شماره دندانی که به خاطرش به اونجا سر زدید شروع کنید با انگشت تک تک دندونا رو نشون بدید تا به دندانپزشک بفهمونید با کدوم دندونتون مشکل دارید؟ میخوایید در یک چشم به هم زدن شماره دندونی که میخواهید روش کار کنید رو به دندونپزشکتون بگید؟ پس این مقاله رو بخونید تا با انواع روشهای شماره گذاری دندان ها و حتی انواع دندان ها آَشنا شید.

آشنایی بهترین روش شماره گذاری دندان:

روش های مختلفی در سطح جهان برای شماره گذاری دندان ها استفاده میشه. اگه یک روزی قصد پر کردن دندان داشتید و یا خواستید جای دندان خودتون رو با ایمپلنت دندان پر کنید و یا خلاصه هر مشکل دیگری با دندوناتون داشتید که لازم باشه خود دندون رو به دندونپزشک نشون بدید میتونید از این روش برای شماره گذاری دندان های خودتون استفاده کنید:

توی این روش فک به  4 قسمت تقسیم میشه ، 2 قسمتِ چپ و راست برای آرواره (فک) بالا و 2 قسمتِ چپ و راست برای آرواره پایین ، شماره گذاری از دندان های جلویی شروع میشه تا انتهای همون ردیف که دندان شماره 8 میشه .

تو این روش علاوه بر شماره دندان باید به سمت بالا یا پایین و چپ یا راست دندان هم اشاره کنیم . مثلا دندان 6 پایین راست ، اگه به این صورت عمل کنید پزشک شما خیلی سریعتر متوجه خواهد شد که منظور شما کدام دندان هست.

برای مثال فرض کنید که رفتید لمینت دندان نصب کنید و به جای اینکه با انگشت بگید دکتر جان دستم به دامنت این چندتا دندون جلوی من رو لمینت بزن میگید: آقای دکتر دندونای شماره 1 تا 4 از دو طرف فک پایین و 1 تا 4 دو طرف فک بالا رو برام لمینت دندان یا ونیر کامپوزیت یا کامپوزیت دندان کنید. یا مثلا اگر میخواید ایمپلنت دندان بکارید به متخصص ایمپلنت خودتون میگید آقای دکتر مثلا دندون شماره 4 طرف راست فک پایینم ایمپلنت میخواد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر خدمات دندانپزشکی مثل ارتودنسی دندان  دندانپزشکی اطفال ، جراحی فک و... می توانید به سایت کلینیک دنداپزشکی ایده آل مراجعه کنید

 

پوسیدگی دندان:آیا می‌توان کرم خوردگی دندان را در خانه درمان کرد؟

 پوسیدگی دندان از جمله شایعترین شکایات مراجعین به کلینیک های دندانپزشکی است. این مشکل  در اصطلاح عامیانه به نام کرم خوردگی شناخته میشود و میتواند دندان افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. روش های زیادی برای درمان، ترمیم و یا حتی پیشگیری از پوسیدگی دندان وجود دارد. مهمترین روش درمان کرم خوردگی دندان ها مراجعه به یک کلینیک دندانپزشکی و کمک گرفتن از یک دندانپزشک خوب است. اما روش های خانگی نیز برای اینکار وجود دارد. این مقاله را از تخصصی ترین کلینیک دندانپزشکی جنت آباد یعنی تاج دنتال مطالعه بفرمایید تا با نحوه درمان کرم خوردگی دندان در خانه آشنا شوید.

نحوه پیشگیری و درمان کرم خوردگی و پوسیدگی دندان  در خانه چگونه است؟

اگر چه گام هایی برای جلوگیری از به وجود آمدن حفره در مینای دندان شما وجود دارد و اگر فرایند پیشگیری از پوسیدگی  دندان را در خانه متوقف کرده اید و اگر فکر می کنید حفره دارید، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که قرار ملاقات با دندانپزشک خود را برای درمان تعیین کنید. در مراحل اولیه، ممکن است دچار پوسیدگی  جزئی دندانی شوید. اما، همانطور که موسسه ملی تحقیقات دندانپزشکی خاطرنشان می کند، هنگامی که مینای دندان کاملا تضعیف و نابود می شود، تنها دندانپزشک می تواند آسیب های ناشی از کرم خوردگی را ترمیم کند. بنابراین در اولین قدم به یک کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. اگر  کودک دارید و با پوسیدگی دندان مواجه است  او را به یک متخصص  دندانپزشکی کودکان  نشان دهید و اگر باردار هستید به مطب یک متخصص دندانپزشکی بارداری مراجعه کنید تا مشکلات  پوسیدگی و کرم خوردگی  دندان شما را مدیریت کند.

معکوس کردن حفره های اولیه

اگر چه فقط یک دندانپزشک می تواند یک حفره دندانی را تشخیص دهد، شما ممکن است با نگاهی به دندان هایتان در آینه ببینید که نشانه های اولیه کرم خوردگی یا پوسیدگی دندان را تجربه کنید

در این مرحله شما می توانید دندان را دوباره تقویت و ترمیم کنید  و پوسیدگی را متوقف کنید. انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند با استفاده از بافت های ضد باکتری یا خمیر دندان که حاوی فلوراید و کلسیم هستند برای ترمیم دندان استفاده کنید. بنابراین مهمترینکاری که در خانه میتوان برای درمان  انجام داد تنها رعایت نکات بهداشت دهان و دندان است. یعنی مسواک زدن، پرهیز از مصرف غذاهای مضر و قندی و …

اگر در مراحل اولیه نتوانید پوسیدگی را متوقف کرده و معکوس کنید دیگر به سختی میتوانید به درمان کرم خوردگی در خانه اقدام کنید. اگر  کار از کار بگذرد احتمالا دندان مشا از بین میرود و نیاز به یک روش جایگزی دندان مانند ایمپلنت دندان پیدا خواهید کرد. در خوشبینانه ترین حالت اگر دندان خود را از دست ندهید باید با یکی از روش های اصلاح طرح لبخند مانند لمینت دندان، ونیر دندان و سایر روش های دیگر به ترمیم مینای دندان اقدام کنید.

تفاوت ریتینر و اینویزیلاین و هر کدام چه کاربردی دارند؟

 بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران اینگونه به این سوال پاسخ می دهد:

اینویزیلاین ها و ریتینر ها (نگهدارنده های ارتودنسی) هر دو دستگاه های ارتودنسی هستند که در جهت صاف شدن دندان ها مورد استفاده قرار میگیرند. با وجود اینکه شکل ظاهری مشابهی با هم دارند اما کاربردشان متفاوت است. اگر شما هم تا کنون فکر میکردید این دو دستگاه یکی هستند حتما پیشنهاد میکنیم که این مقاله  را بخوانید.

اینویزیلاین چیست؟

اینوزیلاین یا (Invisalign) از جدیدترین دستگاه های ارتودنسی دندان هستند که به جهت صاف و یکدست شدن دندان های کج و سایر مشکلات جزئی تا متوسط دندان ها مورد استفاده قرار میگیرند. این دستگاه ها به پلاک ارتودنسی شفاف نیز شهرت دارند که به جاجایی و صاف شدن تدریجی دندان ها کمک زیادی میکنند.

نحوه استفاده از اینوزیلاین ها

علاوه بر الاینر، به این دستگاه ها، ارتودنسی متحرک نیز گفته میشود یا به عبارت درست تر، اینویزیلاین ها در دسته ارتودنسی متحرک قرار دارند. حتی به خاطر شفاف بودنشان  اغلب به آن ارتودنسی نامرئی نیز میگویند. اینویزیلاین ها را باید روزانه حداقل 22 ساعت استفاده کرد.

ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی چیست؟

مهمترین تفاوت ریتینر و اینوزیلاین ها در نوع کاربرد آن ها است. همانطور که گفته شد اینویزیلاین ها را برای صاف کردن دندان ها استفاده میکنند اما برعکس آن ها، ما از ریتینر ها درست بعد از اتمام ارتودنسی دندان و صاف شدن آن ها استفاده میکنیم. از آنجا که بعد از ارتودنسی این امکان وجود دارد که دندان ها دوباره کج شوند باید از ریتینر ها برای ثابت شدن و ممانعت از حرکت آن ها استفاده شود. بنابراین ما از این دستگاه ها برای صاف ماندن دندان ها تا مدتی بعد از ارتودنسی استفاده میکنیم.

نحوه استفاده از ریتینر ارتودنسی

مدت زمان استفاده و یا نحوه استفاده از نگهدارنده ها نیز یک تفاوت ریتینر با اینویزیلاین ها است. اگر خاطرتان باشد ما گفتیم که اینویزیلاین ها را باید حداقل 22 ساعت در طول شبانه روز استفاده کرد اما ما نگهدارنده ها را معمولا در طول شب استفاده میکنیم. یعنی لزومی به استفاده  طولانی مدت ندارد . تنها به جهت حفظ صاف بودن دندان ها در شب ها بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

برای مطالعه بیشتر: مجله دندانپزشکی

 

پنج علت زبان سبز

 مشکل سبز شدن زبان یا همان زبان سبز پس از خوردن یا نوشیدن چیزی که دارای رنگ سبز است (چه طبیعی چه صناعی مانند رنگ های خوراکی) بیشتر رخ میدهد. علاوه بر این، عفونت و یا رشد بیش از حد میکروب های خاص نیز اغلب علت یک زبان سبز است، اگرچه علل دیگری نیز برای توجیه این مساله وجود دارد. علائم یک زبان سبز معمولا پس از درمان شرایط زیر اتفاق می افتد.

پنج علت زبان سبز

برفک دهانی

در بعضی موارد، ایجاد میکروب یا بهداشت دهان و دندان ضعیف ممکن است منجر به عفونت شود. کاندیدا آلبیکنس، نوعی مخمر طبیعی است که معمولا توسط باکتری های دیگر متعادل است. ریزش دهان هنگامیکه این مخمر در دهان و زبان غلبه می کند ، اتفاق می افتد. این مشکل ممکن است در حوزه دندانپزشکی اطفال بیشتر مورد توجه باشد.

لوکوپلاکیا

لوکوپلاکیا سبب ایجاد یک لکه سفید در دهان یا زبان می شود که ممکن است در طول زمان سبز شود یا تغییر رنگ داده شود. لوکوپلاکیا اغلب با مصرف الکل یا دخانیات مرتبط است همچنین ممکن است شکست ایمپلنت دندان باعث بروز این مشکل شود.

زبان مودار

زبان مودار یک حالت بی ضرر است که سبب تغییر ظاهر زبان و معمولا ایجاد زبان سیز رنگ می شود. این امر به دلیل ایجاد سلول های کراتین رخ می دهد که پروتئین هایی هستند که موهای انسان را تشکیل می دهند. این ساختار می تواند به زبان بافتی خشن و مودار بدهد. این سطح خشن همچنین زمینه ای عالی برای رشد باکتری ها و قارچ ها فراهم می کند که می تواند زبان سبز را نیز ایجاد کند.

زبان جغرافیایی

زبان جغرافیایی یک وضعیت و بیماری بی ضرر است که موجب بروز دایره هایی در زبان می شود. این تکه ها اغلب به نظر می رسد به عنوان یک نقطه قرمز تیره با یک مرز بال سفید در ابتدا، اما آنها ممکن است در طول زمان تغییر رنگ. این ضایعات همچنین ممکن است در طول زمان شکل یا مکان را تغییر دهند و اغلب ناپدید می شوند و دوباره ظاهر می شوند.

سیفلیس

سیفلیس نوعی عفونت باکتریایی است که می تواند در طی بارداری از نظر جنسی انتقال یابد یا از مادر به کودک منتقل شود. بنابراین در صورت مشاهده علائم لازم است که حتما به یک متخصص دندانپزشک بارداری که در زمینه  دندانپزشکی  بارداری فعال است مراجعه کنید.

سایر علل احتمالی برای توجیه علت و چون و چرایی زبان سبز عبارتند از:

 • سطح پایین بهداشت دهان و دندان
 • مصرف برخی آنتی بیوتیک ها
 • عفونت گلو یا دستگاه تنفسی فوقانی که به زبان منتقل میشود
 • خروج ترشحات از بخش های مختلف گلو و دهان
 • مصرف مواد مخدر
 • تغییرات موقت رنگ ناشی از مکمل ها یا غذاهای حاوی کلروفیل است
 • استفاده از روکش های دندانی (لمینت دندان ، کامپوزیت دندان و...) غیر استاندارد و ارزان

لکه های قرمز روی سقف دهان چیست؟

 اکثر مردم دچار ریزش های قرمز یا لکه های قرمز روی سقف دهان  خود در برخی موارد می شوند. علل رایج این پدیده عبارتند از سوزش از مواد غذایی، پروتزهای دندانی یا عفونت دهان و گلو. لکه های قرمز روی سقف دهان ممکن است باعث تحریک شود، اما آن ها معمولا بی ضرر هستند و باید خودشان به مرور زمان ناپدید شوند. مردم اگر دچار نگرانی اند و یا نمی دانند چه چیزی باعث ایجاد لکه ها می شوند، مراجعه به دندانپزشک می تواند ایده خوبی باشد زیرا ممکن است نشانه ای از چیزی جدی تر باشد. در این مقاله، ما به عواملی می پردازیم که می توانند عامل بروز لکه های قرمز روی سقف دهان باشند و روش هایی برای شناسایی و جلوگیری از وقوع آن خواهیم گفت این  مقاله را از تخصصی ترین کلینیک دندانپزشکی جنت آباد (تاج دنتال) مطالعه میکنید.

شایعترین علل بروز لکه های قرمز روی سقف دهان

دلایل زیادی برای توجیه  این عارضه وجود دارد اما ما سعی کرده ایم که مهمترین علل را در ادامه لیست کرده و توضیح دهیم.

گلودرد استرپتوکوکی

گلودرد استرپتوکوکی یک عفونت است که بر گلو و لوزه ها اثر می گذارد. گروهی از باکتری هایی که استرپتوکوک نامیده می شوند مسئول بروز این عفونت هستند. نقاط کوچک قرمز، پتشی های و لکه های قرمز روی سقف دهان، نشانه ای رایج از عفونت استرپتوکوک است.

سایر علائم گلو درد عبارتند از:

 • تب
 • درد در هنگام بلع،
 • قرمز و تورم شدن لوزه ها
 • گره های لنفی متورم در گردن.

اگر یک فرد مظنون به این عفونت که دچار استرس می شود، باید پزشک یا متخصص گوش، بینی و گلو را مراجعه کند. درمان معمولا شامل دوره ای از مصرف آنتی بیوتیک ها، نوشیدن زیاد مایعات و استراحت کافی است. میتوانید در کنار تمخصص گوش و حلق و بینی به دندانپزشک، متخصص دندانپزشکی کودکان و دندانپزشکی بارداری خود نیز مراجعه کنید.

آسیب فیزیکی

یکی از رایج ترین دلایل ایجاد یک نقطه قرمز یا درد در سقف دهان ناشی از یک آسیب ناگهانی مانند برش یا سوزش است. این مورد ممکن است به دلیل نوشیدن چیزی بیش از حد گرم و یا از خوردن غذایی است که باعث کبودی از گزش یا جویدن می شود.

سایر شرایطی که می تواند منجر به آسیب جسمی و کبودی دهان شود، عبارتند از:

 • دندان مصنوعی نامناسب
 • لبه یک دندان شکسته
 • پر کردن ناهموار دندان
 • و یا تاج های شکسته
 • آسیب ناشی از پل یا بریج دندانپزشکی
 • ·         شکست ایمپلنت دندان
 • وارد شدن آسیب یک ونیر دندان شکسته و زخم کردن داخل دهان
 • حساسیت یا واکنش آلرژیک به مواد معدنی خاصی در برخی از خمیر دندان یا دهانشویه ها
صفحه قبل 1 ... 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد