موارد ممنوعه در تغذیه بعد از ایمپلنت دندان : از مصرف این غذاها اجتناب کنید!

 مانند هر عمل جراحی که در ناحیه دهان انجام میشود، تا زمان بهبودی کامل دهان و جای زخم ها، باید از خوردن غذاهای سفت و سخت خودداری کنید. نه تنها 1 تا 2 هفته بعد از عمل دهان شما هنوز حساس است، بلکه باید تا پایان روند جوش خوردن ایمپلنت دندان برخی مواد غذایی را نخورید تا نتیجه عمل با شکست مواجه نشود. بعد از اینکه پایه ایمپلنت کاملا جوش خورد و سرجای خودش محکم شد، می توانید برخی از غذاهای ممنوعه را مصرف کنید اما همچنان باید برای مراقبت از ایمپلنت ها برخی از آن ها را نخورید

بنابراین برای اینکه دوره نقاهت ایمپلنت دندان به خوبی سپری شود از مصرف مواد غذایی ممنوعه زیر تا پایان جوش خوردن پایه حتما اجتناب کنید:

· نوشابه های گازدار وشیرین

· قند

· آب نبات

· گوجه فرنگی

· مرکبات

· چیپس

· کلوچه

· کراکر (تردک)

· فندق و سایر دانه ها

· مواد خوراکی چسبنده یا جویدنی مانند آدامس و میوه های خشک

· غذاهای بسیار گرم یا بسیار سرد

· خوراکی های بسیار تند

· نوشیدنی های الکلی

علاوه بر این، به خاطر پیشگیری از شل شدن لخته های خونی و شروع خونریزی از لثه ها یا اطراف ایمپلنت از نوشیدن مایعات از طریق نی جدا خودداری کنید. در عوض به جای نی از قاشق، لیوان یا فنجان چای خوری برای نوشیدن مایعات استفاده کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر خدمات دندانپزشکی ( دندانپزشکی اطفال، دندانپزشکی بارداری ، لمینت دندان و....) می توانید به مجله اینترنتی دندانپزشکی ارتوبلاگ مراجعه کنید و اطلاعات زیادی در ایباره به دست آورید .

بهداشت دهان و دندان برای کودکان

 این مقاله بسیار مهم در مورد بهداشت دهان و دندان برای کودکان است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک دندانپزشکی جنت آباد یعنی تاج دنتال در تماس باشید. در این کلینیک مجهز خدمات دیگری نظیر دندانپزشکی کودکان ، ایمپلنت دندان ، ونیر دندان  و ارتودنسی نیز ارائه می شود. هرگز خیلی زود برای تشویق سلامت دندان های سالم برای کودکان توصیه نمی شود. به محض اولین رویش، دندانهای کودک شما در معرض خطر انقباض هستند. به گفته آکادمی آمریکایی کودکان، پوسیدگی دندان در کودکان، همچنین به عنوان پوسیدگی های دوران کودکی شناخته شده است، شایع ترین بیماری کودکان مزمن در کشور است. در بعضی موارد، فرسایش شدید دندان می تواند منجر به از دست رفتن دندان شود. خبر خوب این است که پوسیدگی دندان کاملا قابل پیشگیری است. بنابراین چه کاری می توانید برای ایجاد سلامت دندان و بهداشت مناسب برای کودک خود انجام دهید؟ این آسان است که به دنبال برخی از دستورالعمل های اساسی است.

رویش اولیه دندان

دندان کودک خود را بررسی کنید. به طور کلی، اولین دندان اولیه بین 6 تا 9 ماهگی و در 3 سالگی کودک شما باید 20 دندان اولیه داشته باشد.

اگر فرزند شما 9 ماه از اولین دندان خود را نداشته باشد، باید متخصص اطفال خود را ببینید. دندان های اولیه سالم بدون لکه ها و لکه های سفید هستند و لثه های سالم صاف و صورتی هستند. اگر دندان های کودک شما دچار نقص و یا رنگ آمیزی باشند، با پزشک متخصص دندانپزشکی خود ملاقات کنید. انجمن دندانپزشکی آمریکایی توصیه می کند که دندانپزشکی خود را پس از شش ماه پس از اولین دندان ظاهر کنید.

تمیز کردن دندانهای اولیه برای سلامت دهان و دندان

از تولد تا 12 ماه، شما باید با لکه های خال خال و یا گاز پانسمان کودک خود را به آرامی پاک کنید. هنگامی که اولین دندان ظاهر می شود، سطح را با استفاده از مسواک و آب بچه تمیز کنید. به گفته آکادمی آمریکایی کودکان، بهترین زمان برای تمیز کردن دندان های کودک پس از صبحانه و قبل از خواب است.

تمیز کردن دندان کودک خود

پایان نخ را در اطراف یک انگشت میانی قرار دهید و بقیه را در اطراف انگشت وسط دیگر خود قرار دهید.

کف را به سختی بین انگشتان دست و انگشتان خود نگه دارید و به آرامی آن را بین دندان قرار دهید.

منحرف کردن نخ را به یک شکل C تبدیل کنید و به آرامی حرکت دهانه را به سمت بالا و پایین بکشید و آن را در برابر دندان فشار دهید.

برای مطالعه بیشتر : دندانپزشکی بارداری

آیا دندانپزشک عمومی می‌تواند مشکلات ارتودنسی را درمان کند؟

 آیا دندانپزشک میتواند مشکلات ارتودنسی را اصلاح کند؟ آیا میتوانم درمان ارتودنسی دندان خودم را به یک دندانپزشک عمومی بسپارم؟ تفاوت متخصص ارتودنسی با دندانپزشک عمومی چیست؟ درمان مشکلات ارتودنسی را باید به دست چه کسی سپرد؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله به این سوالات و سوالات مشابه دیگر پاسخ دهیم

هر متخصص ارتودنسی یک دندانپزشک است اما….

هرچند که دندانپزشکان و ارتودنتیست ها هر دو به بیماران در بهبود و حفظ سلامت دهان کمک می کنند اما اگر به دنبال یک دندانپزشک واجد شرایط هستید که بتواند درمان های ارتودنسی را برای شما یا یکی از عزیزانتان انجام دهد باید حتما به دنبال انتخاب یک متخصص ارتودنسی خوب باشید.

تفاوت متخصص ارتودنسی با دندانپزشک عمومی چیست؟

ارتودنتیست ها و دندانپزشکان به طور مشابه آموزش های اولیه یکسانی را پشت سر می گذارند، اما ارتودنتیست ها پس از فارغ التحصیلی از رشته دندانپزشکی عمومی تحت آموزش های تخصصی دیگری قرار میگرند که باعث میشود آن ها تبدیل به متخصص ارتودنسی شوند. تقریباً 6 درصد از تمام دندانپزشکان ارتودنتیست هستند. برای اینکه یک دندانپزشک عمومی بتواند تبدیل به یک متخصص ارتودنسی خوب شود باید 2 یا 3 سال بیشتر از یک دندانپزشک عمومی در دانشگاه تحصیل کند و حدود 4،800 ساعت آموزش ارتودنسی تخصصی را بگذراند.

چه موقع باید یک متخصص ارتودنسی خوب ببینیم؟

دندانپرشکان عمومی همانطور که از نامشان بر می آید تنها مشکلات عمومی مربوط به دهان و دندان را درمان و مدیریت میکنند. اگر میخواهید دندانتان را پر کنید یا صرفا میخواهید آن ها را سفید کرده یا جرمگیری دندان کنید و از این دست درمان ها، شما به یک دندانپزشک عمومی نیاز دارید. اما اگر با مشکلات مال اکلوژن و عدم هماهنگی دندان ها یا فکین یا به عبارت ساده تر با ناصاف و کج بودن دندان ها مواجه هستید حتما باید به بهترین متخصص ارتودنسی دندان در شهر خودتان مراجعه کنید.(مثلا اگر ساکن کرج هستید به دنبال بهترین متخصص ارتودنسی در کرج باشید.)

انواع روش های ارتودنسی برای درمان مشکلات عدم تراز دندان

روش هایی که یک دندانپزشک عمومی برای برطرف کردن مشکلات شما بکار میبرد ابتدایی بوده و معمولا هزینه زیادی ندارند. اما روش های درمانی بکار رفته توسط یک متخصص ارتودنسی پیچیده تر است و هزینه بالایی دارد. به همین جهت است که هزینه ارتودنسی دندان به نسبت سایر پروسه های دندانپرشکی بالا است. بیشتر قیمت ارتودنسی دندان به خاطر استفاده از انواع دستگاه های زیر است:

  • ارتودنسی نامرئی با اینویزیلاین
  • ارتودنسی ثابت با بریس فلزی معمولی
  • ارتودنسی بزرگسالان با برامت سرامیکی
  • ارتودنسی متحرک نگهدارنده ها
  • ویلکودونتیک
  • درمان براکسیسم

 

عصب کشی دندان چیست و چرا آن را انجام میدهند؟

 روت کانال یا عصب کشی (Root Canal) یک پروسه دندانپزشکی است که شامل از بین بردن بخش داخلی و نرم دندان یا پالپ (pulp) است. پالپ از اعصاب، بافت همبند و عروق خونی ساخته شده است که به رشد دندان کمک می‌کند. در بیشتر موارد، دندانپزشک عمومی یا متخصص اندودنتیست عصب کشی را تحت بی حسی موضعی انجام خواهند داد. شما در این مقاله با روش‌های انجام روت کانال و همچنین خطرات احتمالی آن بیشتر آشنا خواهید شد.

چه موقع به انجام عصب کشی نیاز پیدا خواهیم کرد؟

عصب کشی هنگامی انجام می‌شود که قسمت داخلی یک دندان که به آن پالپ نیز گفته می‌شود آسیب ببیند و یا دچار التهاب و عفونت شود. حتی اگر پالپ یا مغز دندان از بین رفته باشد و یا در اصطلاح مرده باشد، بخش بالایی دندان یا همان تاج می‌تواند کماکان دست نخورده باقی بماند. از بین بردن پالپ دندان آسیب دیده یا آلوده، بهترین روش برای حفظ ساختار دندان‌ها است.

عصب کشی دندان چگونه انجام می‌شود؟

فرآیند روت کانال به طور معمول در مطب دندانپزشکی انجام می‌شود. این پروسه شامل چند مرحله اساسی است که در ادامه با هر کدام از مراحل عصب کشی بیشتر آشنا خواهید شد:

مرحله 1: بی‌حسی (Anesthetic)

مرحله 2: برداشتن پالپ دندان (Removing the pulp)

مرحله 3: آنتی بیوتیک ها (Antibiotics)

مرحله 4: پر کردن موقتی (Temporary filling)

خطرات احتمالی و عوارض عصب کشی دندان

پروسه روت کانال برای نجات دندان شما انجام می‌شود. با این حال، گاهی اوقات، آسیب وارد شده به مغز دندان بیش از حد عمیق است یا مینای دندان شما برای تحمل  عصب کشی بسیار ضعیف است. این عوامل می تواند منجر به از بین رفتن دندان شود. در نتیجه در اغلب اوقات دندان عصب کشی شده معمولا کشیده میشود.

اگر حین عصب کشی دندان برخی ابزار آلوده باشد و یا به واسطه آن ها مواد آلوده وارد دندان شود و یا آنتی بیوتیک ها اثر نکنند احتمال تشکیل آبسه دندان افزایش پیدا خواهد کرد.

اگر مشکلی در رابطه با ریشه دندان خود دارید و یا درد شدیدی را از جانب مغز دندان تحمل می‌کنید حتما با دندانپزشک خود صحبت کنید. متخصصان دندانپزشکی به جای دندان آسیب دیده از دندان مصنوعی، پل ها و یا ایمپلنت ها استفاده می‌کنند.(برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه ایمپلنت می توانید به سایت کلینیک دندانپزشکی ایده ال مراجعه کنید.)

بعد از عصب کشی دندان چه اتفاقی می‌افتد؟

پروسه روت کانال یک روش ترمیمی محسوب می‌شود. اکثر افرادی که تحت این عمل قرار می‌گیرند، می‌توانند تا آخر عمر از نتایج مثبت آن برخوردار شوند. با این وجود، ماندگاری نتایج به میزان مراقبت از دندان های شما بستگی دارد. درست مانند بقیه دندان های زنده و سالم که نیازمند مسواک زدن و رسیدگی بهداشتی هستند، دندان های عصب کشی شده و یا مصنوعی نیز نیازمند محافظت، مسواک زدنم و حتی نخ دندان کشیدن هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر خدمات دنانپزشکی ( ارتودنسی دندان ، پروتز دندان ،دندانپزشکی اطفال و...) نیز می توانی به اسیت کلینیک دندانپزشکی ایده آل مراجعه کنید.

آیا بی حسی دندانپزشکی برای کودکان مناسب است؟

 این مقاله بسیار مهم در مورد (آیا بی حسی دندانپزشکی برای کودکان مناسب است؟) است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک دندانپزشکی جنت آباد یعنی تاج دنتال در تماس باشید.در این کلینیک مجهز خدمات دیگری نظیر دندانپزشکی کودکان ، ایمپلنت  دندان ، ونیر دندان ،دندانپزشکی بارداری و ارتودنسی  نیز ارائه می شود. ایمنی در نگاه والدین به فرزندانی که از آرام سازی دندان استفاده می کنند، اهمیت دارد. دندانپزشکان ممکن است آرامبخش را برای روش های طولانی و پیچیده توصیه می کنند و برای بیمارانی که به خصوص جوان یا عصبی هستند. این روش برای بیمار معمولا یک روش بسیار امن است و والدین می توانند به کاهش خطر و سطح استرس برای کودک خود قبل، در طول و بعد از درمان کمک کنند.

انواع تسکین

آرام بخش دهان، اکسید نیتروژن و آرام سازی داخل وریدی انواع عمده ای از آرام بخش های دندانپزشکی هستند. با توجه به بیمارستان کودکان پیتزبورگ UPMC، آرام بخش دهان و دندان از طریق دهان یا بینی از بین می رود، به محض اینکه بیمار به انتصاب برسد، به عنوان دارو معمولا 20 دقیقه طول می کشد تا کار کند. آرام بخش دهان بیماران را به خواب نمی برد، اما به آنها کمک می کند تا آرام و آرام باشند.

قبل از تسکین

آکادمی آمریکایی دندانپزشکی کودکان ، والدین را توصیه می کند که کودکان بهتر است که آرام سازی و سایر روش های دندانپزشکی را بهتر انجام دهند، در صورتی که والدین می دانند که چه اتفاقی می افتد و به کودک کمک می کند.

والدین باید قبل از بی حسی غذا و نوشیدنی را محدود کنند و این امر بسیار مهم است که والدین از این دستورالعمل ها به دقت به دلایل ایمنی کلیدی پیروی کنند، زیرا آرام سازی باعث ایجاد عطسه و در معرض ریه ها می باشد. پوشیدن لباس کودک در لباس پوشیدن نیز کمک می کند زیرا اجازه می دهد تا دستیار دندانپزشک بتواند سریع و بدون سر و صدا مانیتور را وصل کند. والدین باید یک تاریخچه پزشکی کامل ارائه دهند و اگر دچار یک نسخه از دارو یا داروهای بدون نسخه یا مکمل های گیاهی است به دندان پزشک بگویند.

بعد از تسکین

در بیمارستان کودکان پیتزبورگ، از والدین معمولا خواسته می شود که در حال حاضر در حالی که فرزندشان از خواب بیدار می شود ، حضور داشته باشند. کودک ممکن است اشتباه گرفته شود یا ناخوشایند و ممکن است احساس تهوع کند. دو بزرگسال باید همراه با کودک یا نوجوان در خانه راه بیافتند – یکی برای رانندگی و یکی برای بررسی تنفس کودک. اثرات طولانی مدت آرامبخشی شامل از دست دادن هماهنگی فیزیکی، سرگیجه، خواب آلودگی و حالت تهوع است، بنابراین بازگشت به مدرسه یا مراقبت روزانه قطعا گزینه ای از روز درمانی نیست.

موم ارتودنسی

 موم ارتودنسی چیست؟ چه کاربردی دارد؟ چه زمانی باید استفاده شود؟ از کجا باید آن را تهیه کرد؟ در این مقاله بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران به این سوالات پاسخ داده است. اگر شما هم به دنبای پاسخ این سوالات هستید حتما این مقاله را بخوانید.

موم ارتودنسی چیست؟

موم ارتودنسی یک ماده نرم و قالب بندی شده است و برای مراجعانی که تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته است تجویز میشود. این موم در واقع یک لایه محافظ و سدی بین بریس ارتودنسی با بافت های نرم داخل دهان است. در برخی افراد این امکان وجود دارد که براکت ها و سایر بخش های بریس باعث زخمی شده لب، زبان و یا لثه شوند. ما این موم را به روی براکت میزنیم تا دیگر براکت به این بافت ها برخورد نکند. متخصص ارتودنسی معمولا این موم یا وکس را برای کودکان درخواست میدهد که ممکن است در ابتدا با بریس ها مشکل داشته باشند.

نحوه استفاده از موم ارتودنسی چگونه است؟

موم را می توان با دست و بدون هیچ گونه ابزار خاصی استفاده کرد.  تنها کافی اسک که یک تکه کوچک از آن را (اندازه یک نخود) جدا کرده و داخل دستان خود قرار داده تا گرمای دستتان آن را آب کند. بعد از اینکه موم توسط گرمای بد خودتان کمی شل شد آن را روی براکت ها بزنید. دقت کنید که لزومی ندارد آن را روی همه براکت ها بزنید. تنها کافیست براکتی که شما را اذیت میکند یا جایی را زخم کرده پیدا کنید و به آرامی روی تمام سطح براکت را با موم ارتودنسی آغشته کنید.

چگونه با موم ارتودنسی غذا بخوریم

ما توصیه میکنیم که هیچگاه قبل و حین غذا خوردن موم استفاده نکنید. اگر یادتان باشد گفتیم که موم آبگریز است. اگر نوشیدنی و غذا بخورید موم به راحتی بلعیده میشود. سعی کنید بعد از غذا خوردن  یا زمانی که کاملا هوشیار هستید به براکت ها موم بزنید تا آب دهان و یا غذا نتواند موم را از براکت جدا کند. اما اگر حس کردید با خوردن غذا ممکن است درد تجربه کنید میتوانید موم بزنید. (هرچند که زیاد دوام نخواهد آورد) اما بعد زا غذا دوباره آن را تجدید کنید.

آیا میتوانم به جای موم ارتودنسی از سایر وکس ها یا موم های آرایشی استفاده کنم؟

نه به هیچ عنوان ما چنین چیزی را به شما توصیه نمیکنیم. اگر براکت ها شما را اذیت میکنند تنها باید از وکس و موم ارتودنسی دندان استفاده کنید نه چیز دیگرید. سایر موم ها را اگر ببلعید احتمال مسموم شدن شما وجود دارد. لطفا از انجام اینکار خودداری کنید.

آیا می توانیم قبل از خواب موم بزنم؟

استفاده از موم ارتودنسی در طول شب کاملاً خوب است، به خصوص اگر به صورت دمر با رو به شکم میخوابید و صورت خودتان را تحت فشار قرار میدهید. زیرا در این وضعیت بریسها بیشتر با فضای داخلی دهان شما در ارتباط هستند و احتمال وارد شدن آسیب وجود دارد. از طرف دیگر موم سمی نیست و اگر آن را قورت بدهید مشکلی برایتان ایجاد نیمشود. بنابر این بله چنین چیزی امکان دارد.

 

انواع ایمپلنت دندان

  در ادامه انواع ایمپلنت دندان آورده شده است. انتخاب بهترین نوع ایمپلنت برای شما باید توسط دندانپزشک انجام شود.

ایمپلنت عادی: پراستفاده‌ترین مدل ایمپلنت، سایز عادی یک دندان طبیعی است. از این ایمپلنت می‌توان برای جایگزین کردن یک، دو یا چند دندان به‌طور هم‌زمان استفاده کرد. به‌طوری‌که ایمپلنت را بزرگ‌تر ساخته و سپس چند دندان را به آن متصل می‌کنند تا جای خالی دندان‌ها پر شود.

ایمپلنت‌های ریز و بسیار ریز: ایمپلنت‌های ریز تنها چند میلی‌متر کوچک‌تر از ایمپلنت‌های عادی می‌باشند. این ایمپلنت‌ها به پیچ و مهره‌های کوچک‌تری نیاز داشته و جای کمتری می‌گیرند. از این ایمپلنت‌ها زمانی استفاده می‌شود که جای خالی کمی در بین دندان‌ها وجود داشته باشد و بیمار ترجیح دهد که به‌جای استفاده از یک پل ناپایدار در این فضا، دندانی مطمئن و پایدار در این محل کاشته شود.

پل زدن ثابت: با وجود تفاوت ایمپلنت و پل، پل‌هایی وجود دارند که با کمک ایمپلنت از آن‌ها حمایت می‌شود. این نوع از پل‌ها با کمک ایمپلنت محکم شده و فوق‌العاده محکم و پایدارند. این نوع از ایمپلنت عموماً برای جایگزینی یک دندان استفاده می‌شوند. در برخی از مواقع می‌توان از این ایمپلنت برای زدن پل‌های موقتی استفاده کرد.

اوردنچر: اوردنچر زمانی استفاده می‌شود که فرد کل دندان‌های خود و یا تمام دندان‌ها در یک فک را از دست ‌داده باشد. در این روش همانند دیگر روش‌ها ایمپلنت به درون استخوان وارد شده و سر آن از لثه‌ها خارج‌ شده و از استخوان‌های زیر خود محافظت می‌کند.

بیشتر بدانید : هزینه ایمپلنت 

حرکت دندان‌ها: زمانی که نیاز باشد تا دندان‌ها به‌ آرامی به اطراف حرکت کرده و یا بالا بیایند، می‌توان از ایمپلنت‌های مخصوصی استفاده کرد که تا حدی به دندان اجازه‌ی حرکت کردن می‌دهند.

ایمپلنت‌های موقتی: در برخی از موارد، ایمپلنت‌های بسیار ریز برای حمایت بیشتر از پل‌های موقتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پل در محل کاشت دندان جدید زده می‌شود. زمانی که دندان‌ها آماده‌شده و دهان بهبود یافت، می‌توان ایمپلنت‌های ریز را برداشته و ایمپلنت اصلی با سایز بزرگ‌تر را جایگزین کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر خدمات دندانپزشکی ( دندانپزشکی اطفال ، جراحی فک ، ارتودنسی دندان ، کامپوزیت دندان و....) می توانید به مجله اینترنتی دندانپزشکی ارتوپلاگ مراجعه کنید

 

روش‌های کاشت دندان بی خطر

 

دو نوع کاشت دندان بی‌خطر تلقی می‌شوند که در زیر آن‌ها را شرح داده‌ایم:

ایمپلنت فرورونده: این نوع از ایمپلنت به‌طور مستقیم و با عمل جراحی در درون استخوان فک کار گذاشته می‌شود. زمانی که بافت لثه‌ی مجاور بهبود یافت، عمل جراحی دوم برای اتصال یک میله به ایمپلنت انجام‌شده و در نهایت دندان یا دندان‌های مصنوعی بر روی این میله سوار می‌شوند.

ایمپلنت ساب پریوستال: در این روش ابتدا یک قاب فلزی درست در زیر بافت لثه بر روی استخوان فک قرار داده می‌شود. با بهبود لثه، قاب بر روی استخوان فک محکم می‌شود. میله‌ها که به این قاب متصل‌اند از درون لثه بیرون زده و سپس همانند ایمپلنت فرورونده، دندان‌های مصنوعی بر روی میله سوار می‌شوند.

اگر قصد دارید عمل ایمپلنت دندان را انجام دهید و یا می‌خواهید در مورد این عمل اطلاعات بیشتری داشته باشید، می‌توانید برای مشاوره‌ی رایگان با ما تماس بگیرید. ما در مورد تمام گزینه‌های موجود اطلاعاتی را در اختیار شما می‌گذاریم تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

میله‌ها با عمل جراحی در زیر لثه قرار داده می‌شوند.

دندان‌های مصنوعی ابتدا بر روی یک پل سوار شده و سپس بر روی میله‌ها نصب می‌شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش های اصلاح طرح لبخند مثل (ونیر دندان ، لمینت دندان و.....) می توانید به با سابقه ترین کلینیک دندانپزشکی جنت آباد یعنی تاج دنتال مراجعه کنید. 

پاسخ به سوالات متداول درباره ارتودنسی فانکشنال

 بخوانید پاسخ بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران به سوالات رایج درباره ارتودنسی فانکشنال را :

آیا جایگزینی برای ارتودنسی فانکشنال وجود دارد؟

بله وجود دارد .درمان توسط پلاک های متحرک فانکشنال به همکاری کامل شما و فرزندتان متکی است. از این رو دستگاه های فانکشنال ثابت هم معرفی شده اند که در افرادی که همکاری لازم را جهت استفاده از پلاک های متحرک ندارند جایگزین می شوند.

این نوع هم در تعداد معدودی از بیماران ارتودنسی قابل استفاده است که به تشخیص متخصص ارتودنسی دندان صورت می گیرد. گاهی اوقات درمان فانکشنال به همراه درمان ثابت به صورت همزمان انجام می گیرد.

آیا پلاک های فانکشنال ظاهر صورت را تغییر می دهند؟

بحث و جنجال های بسیاری در مورد نحوه ی عملکرد پلاک های فانکشنال وجود دارد. بله به نظر می رسد که پلاک های فانکشنال یا ارتودنسی فانکشنال در درجه ی اول دندان های بالایی را به سمت عقب و دندان های پایینی را به سمت جلو حرکت می دهند. تحقیقات معتبر حاکی از این است که مکان و طول فک پایین توسط خصوصیات ژنتیکی ما اداره می شود. بنابراین ، رشد فک پایین ممکن است در کوتاه مدت توسط پلاک های فانکشنال تغییر کند.

آیا درمان به وسیله ی ارتودنسی فانکشنال همیشه موفقیت آمیز است؟

بدیهی است که اگر دستگاه به طور کامل و صحیح پوشیده نشود درمان کارآمد نخواهد بود. علاوه بر این، گروهی از بیماران هستند که به خوبی به پلاک های فانکشنال پاسخ نمی دهند. متاسفانه ،پیش بینی کردن اینکه کدام بیمار به درمان پاسخ می دهد بسیار مشکل است .

تصور می شود که ابزارهای فانکشنال در طول رشد نوجوانان یا قبل از آن موفق ترین روش بوده است. این اتفاق معمولا برای پسرها در سنین 11 تا 14 سال و برای دخترها در سنین 10 تا 13 سال رخ می دهد. با این حال انتخاب زمان درمان به تشخیص متخصص ارتودنسی بستگی داشته و در شرایط مختلف متفاوت است .

هزینه ارتودنسی فانکشنال چقدر است؟

از آنجایی که ارتودنسی با کمک پلاک های فانکشنال در کودکی صورت میگیرد و درمان زودتر به اتمام میرسد هزینه ارتودنسی دندان با این روش نسبتا کم است. اما اگر مشکل زیاد باشد و کودک شما به خوبی با متخصص ارتودنسی همکاری نکند، ممکن است هزینه و قیمت ارتودنسی فانکشنال زیاد شود.

 

 

چه فاکتورهایی بر زیبایی لبخند تاثیر می‌گذارند؟

خب وارد اصل مطلب می‌شویم. برای ادامه از شما میخواهیم که روبرو یک آینه قرار بگیرید و یک لبخن طبیعی و ملیح بزنید! باد دقت به لبخند خودتان نگاه کنید. چه چیزهایی توجه شما را به خود جلب می‌کند؟

به طور کلی فاکتورهایی که در نحوه لبخند زدن شما تاثیرگذار هستند به قرار زیراند:

· رنگ دندان‌ها

· تراز بودن یا نبودن دندان ها

· فاصله بین دندان ها

· جای خالی دندان (اگه یکی از دوندوناتون رو از دست داده باشید)

· هماهنگی دندان و فک

· و …

در ادامه به بررسی برخی از این فاکتورها خواهیم پرداخت:

اگر رنگ دندان نیاز به اصلاح داشته باشد…

بعضی از افراد به دلیل از دست دادن بخشی از دندان‌های خود مجبور به پر کردن آن‌ها می‌شوند. برای پر کردن دندان خراب معمولا از موادی مثل آمالگام استفاده می‌کنند که ترکیبی از تعدادی فلز کاربردی است.

از آنجایی که یکی از مهم‌ترین فاکتورهای طراحی لبخند اصلاح و هماهنگ کردن رنگ دندان‌ها است، از متدهای زیر برای سفید و یک‌دست کردن رنگ دندان‌ها استفاده می‌شود:

روکش کردن دندان‌ها

استفاده از تاج روی دندان‌هایی که بخشی از سطح خود را از دست داده‌اند

بریج دندان یا پل دندانپزشکی

باندینگ کامپوزیت

و کاشتن ایمپلنت دندان به جای دندان‌های از دست رفته) برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه ایمپلنت دندان می توانید به سایت کلینیک دندانپزشکی ایده آل مراجعه کنید.)

اگر دندان‌ها تراز نباشد …

کراودینگ (نامرتبی دندان‌ها)، کج بودن، داشتن فاصله زیاد بین دندان‌ها و سایر مشکلات مربوط به ناهماهنگی آن‌ها، همگی مستقیما روی طرح لبخند و فرم کلی صورت شما تاثیر می‌گذارند.

اگر یک یا چند دندان نداشته باشیم ….

حتی اگر یک فاصله قابل توجه بین دو تا از دندان‌های شما وجود داشته باشد، لبخند شما ناکامل است و زیبایی اندکی دارد. تصور اینکه جای یک یا چند دندان در لبخند عزیر شما خالی باشد فاجعه بار است!

 

صفحه قبل 1 ... 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد