قیمت هر روش ارتودنسی دندان چقدر است؟

 اظهار نظر بهترین متخصص ارتودنسی در کرج در این باره :

با در نظر گرفتن مهمترین فاکتورهای عنوان شده در بخش قبل، ما به معرفی شناخته شده ترین روش های ارتودنسی دندان میپردازیم و قیمت ارتودنسی دندان با هر کدام را به صورت حدودی درج خواهیم کرد. دقت کنید که این قیمت ها حدودی هستند و صرفا حداقل و حداکثر هزینه ارتودنسی دندان را شامل میشود.

ارتودنسی ثابت با بریس های معمولی

به طور کلی هزینه ارتودنسی ثابت با بریس های معمولی چیزی بین 4,000,000 تا 5,000,000 تومان است. با این حساب میانگین قیمت ارتودنسی ثابت 4,500,000 است. در نظر داشته باشید که این هزینه تنها برای یک فک است و چنانچه بخواهید هر دو فک را با هم درمان کنید باید 8 تا 10 میلیون تومان پرداخت کنید.

 هزینه ارتودنسی نامرئی با براکت سرامیکی

ارتودنسی نامرئی یکی از پرطرفدارترین روش های ارتودنسی دندان و مورد توجه بزرگسالان است. مهمترین دستگاه های نامرئی اینویزیلاین ها، الاینرها و سایر پلاک های شفاف ارتودنسی هستند. با این حال ارتودنسی های دیمون شفاف، لینگوال و سرامیکی نیز جزء این نوع ارتودنسی به شمار میروند. با این حال براکت های سرامیکی بیشتر از سایر دستگاه های دیگر توسط بزرگسالان به کار برده میشوند و قیمت آن ها چیزی بین  (7,000,000) تا (7,500,000) تومان متغییر است.

هزینه ارتودنسی دیمون با بریس های سِلف لایتینگ

ارتودنسی دیمون یکی از بهترین روشهای درمان و اصلاح فرم ناهماهنگ دندان ها است. ارتودنسی با این روش بسیار راحتر بوده و طول دوره درمان نیز کمتر است. این روش درد کمتری دارد و همچنین نیاز بسیار کمی به جلسات تنظیم سیم دارد.

هزینه ارتودنسی دندان با روش دیمون گرانتر از بریس های فلزی معمولی است. این روش حدودا 6 میلیون تومان گرانتر از ارتودنسی ثابت معمولی است. به عبارتی هزینه ارتودنسی دیمون (10,000,000) تا (10,500,000) تومان است. و میانگین  قیمت آن نیز (10,250,000) خواهد بود. باز هم تاکید میکنیم که این قیمت تنها برای یک فک است. یعنی برای هر دو فک شما باید نزدیک 20 میلیون تومان پرداخت کنید.

هزینه ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی یا زبانی

ارتودنسی لینگوال یک سیستم پیچیده ارتودنسی دندان است که اجزای آن به پشت دندان ها متصل میشوند. در حالت عادی ما سیم ها و براکت ها و سایر اجزاء را به جلو دندان ها متصل میکنیم و اینکار ساده تری است. اما روش لینگوال هم سخت و هم پیچیده تر است بنابراین هزینه بییشتری هم خواهد داشت.

هزینه لینگوال نیز مانند سیستم های دیمون و سرامیکی بیشتر از ارتودنسی ثابت معمولی است. هزینه ارتودنسی دندان با روش لینگوال حداقل (6,000,000) تومان هزینه در بر خواهد داشت. گاها این هزینه میتواند به بالای 10 میلیون تومان هم برسد. این قیمت تنها برای یک فک است.

هزینه ارتودنسی نامرئی با اینوزیلاین ها                      

زمانی که صحبت از ارتودنسی نامرئی به میان می‌آید بیشتر منظورمان پلاک های متحرک و شفاف ارتودنسی است. به دلیل متحرک بودن این پلاک ها بعضا به آن ها ارتودنسی متحرک نیر گفته میشود. مشهورترین دستگاه های شفاف و نامرئی اینوزیلاین ها هستند. قیمت ارتودنسی دندان با کمک این دستگاه ها از همه گرانتر است و چیزی بین (17,000,000) تا (20,000,000) تومان برای شما هزینه خواهد داشت. متوسط هزینه درمانی با اینوزیلاین (18,500,00) تومان است. این رقم برای هر دو فک است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر خدمات دندانپزشکی ( دندانپزشکی کودکان ، جراحی فک ، دندانپزشکی بارداری و....) می توانید به کلینیک دندانپزشکی تاج مراجعه کنید

محدوده قیمت ارتودنسی

 توضیحات بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران در باره این موضوع :

اصلاح ناهماهنگی های دهان و فک نیازمند روش های ارتودنسی دندان است و اغلب این روش ها بسیار زمانبر و پرهزینه هستند. سوای از طولانی بودن مدت زمان ارتودنسی، عوامل مختلف دیگری نیز وجود دارند که هزینه های اصلاح عدم تراز دندان ها و فک را افزایش میدهند. به خاطر همین موضوع هزینه ارتودنسی دندان معمولا زیاد است و شاید خیلی از افراد به این خاطر اقدام به صاف کردن و اصلاح ناهماهنگی های دندانی خود نکنند. اما اگر شما دندان هایی ناصاف، شلوغ و نامرتب دارید بدون در نظر گرفتن قیمت ارتودنسی دندان حتما اقدام به درمان کنید. در این مقاله با هزینه های شاخه ارتودنسی و عوامل تاثیر گذار روی این هزینه ها آشنا خواهید شد.

محدوده قیمت و هزینه ارتودنسی دندان در سال  99

قبل از اینکه بخواهیم بحث قیمت ارتودنسی دندان را برای شما به صورت کامل توضیح دهیم  یک خلاصه از آنچه در این مقاله میخوانید را در قالب یک جدول ساده درج کرده ایم. اگر مایل هستید جزئیات بیشتر هزینه ها را بدانید ادامه مقاله را تا انتها بخوانید. این هزینه ها مربوط به سال 99 است و تنها یک محدوده قیمت است چراکه نمیتوان هزینه دقیق ارتودنسی را برآورد کرد.

چرا در هیچ جایی قیمت ارتودنسی را عنوان نمیکنند؟

احتمالا بارها و بارها در اینترنت عباراتی مانند قیمت یا هزینه خدمات دندانپزشکی مانند هزینه ایمپلنت دندان، هزینه لمینت دندان و … را جستجو کرده اید اما هیچگاه نتوانسته اید قیمت و حدود هزینه هیچکدام را پیدا کنید زیرا اصولا هیچ جایی هزینه ها را درج نمیکنند. در خصوص ارتودنسی نیز قضیه به همین شکل است. اما چرا؟

چرایی این موضوع را باید در عوامل تاثیر گذار بر روند درمان ها و پروسه های ارتودنسی جستجو کرد. مشکل هر شخص و شدت آن، منحصر به فرد است. اینطور نیست که همه افرادی که به یک کلینیک دندانپزشکی یا مطب یک متخصص ارتودنسی بروند با یک روش درمان شوند و یا تمام مراحل درمان مشابه هم باشد. برخی ها مشکلات جزئی دارند و برخی دیگر مشکلات بسیار شدید که حتی ممکن است نیازمند عمل جراحی فک باشند. بنابراین نوع دستگاه های ارتودنسی بکار رفته برای اصلاح مشکل و همچنین مدت زمان درمان نیز متفاوت خواهد بود. همه این ها باعث میشود قیمت ارتودنسی متغییر باشد و تنها با مراجعه حضوری به یک متخصص ارتودنسی و بعد از ارزیابی های حرفه ای قابل برآورد باشد.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت ارتودنسی دندان کدامند؟

در بخش قبل خواندید که هیچ جا یک قیمت ثابت برای ارتودنسی عنوان نمیکنند زیرا بسته به  عوامل  مختلفی هزینه ارتودنسی دندان متفاوت است. شما با دانستن این فاکتورهای تاثیر گذار میتوانید محدوده ای از قیمت ها را در اختیار داشته باشید. مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار بر قیمت ارتودنسی دندان عبارتند از:

 • سن و سال بیمار
 • نوع مشکل
 • شدت مسکل
 • مدت زمان درمان
 • نوع سیستم ارتودنسی یا تجهیزات بکار رفته در طول درمان
 • نوع پوشش بیمه (معمولا بیمه تکمیلی)
 • شخص متخصص ارتودنسی دندان
 • محدوده جغرافیایی شما
 • تغییرات و نوسانات ارزی (برای برخی از دستگاه های ارتودنسی خارجی و وارداتی)

برای مطالعه بیشتر : مجله ارتودنسی دندان

آشنایی با انواع پروسه‌های دندانپزشکی ترمیمی

 چند نوع مختلف ترمیم دندان وجود دارد که دندانپزشک ترمیمی شما ممکن است برای ترمیم و حفظ دندان‌هایتان به شما پیشنهاد کند. این روش‌ها شامل پر کردن دندان، روکش دندان، تاج دندانپزشکی، پل و بریج، پروتز و ایمپلنت می باشد.

پر کردن دندان

یک دندانپزشک ترمیمی دندان میتواند برای ترمیم دندان‌های پوسیده و آسیب دیده از انواع مواد پرکننده دندان شامل آمالگام، طلا، کامپوزیت، سرامیک و …. استفاده کند. کامپوزیت دندان به عنوان یک ماده ترمیم کننده تا حد زیادی جایگزین پرکننده‌های آمالگام شده است. کامپوزیت دندان، رزین بسیار سختی است که می‌تواند به راحتی دندان‌های پوسیده را ترمیم کند و طول عمر دندان را بالا ببرد. استفاده از پر کننده‌های کامپوزیتی به ترمیم دندان کمک می کند و با برگرداندن قدرت و ظاهر طبیعی به دندان‌ها میتوانند یک پروسه قابل اعتمال برای حفظ دندان باشند.

روکش‌ یا ونیر دندان

ونیر دندان لایه‌ای از مواد (لمینت دندان یا کامپوزیت) است که هم‌رنگ دندان بوده و تا حد زیادی شبیه به مواد پر کننده کامپوزیت دندان هستند. روکش دندان اغلب به سطوح قدامی دندان‌های جلو متصل می‌شود و ترمیم مناسبی برای بهبود ظاهر دندان‌هایی است که دچار شکستگی، ترک خوردگی، لب پر شدن، تغییر رنگ دائمی و یا کج شدگی هستند.

تاج دندان

تاج یا (Crown) به شکل تاج دندان شما است که روی لثه‌ ها سوار شده است. از تاج ها زمانی استفاده می‌شود که تاج طبیعی دندان‌های شما دچار ترک خوردگی شده و یا آسیب زیادی دیده است. برای حفظ دندان و بازگرداندن عملکرد آن، بخش زیادی از تاج دندان واقعی شما را تراش می‌دهند و یک تاج مصنوعی دندانپزشکی از جنس مواد باکیفیتی مانند طلا یا زیرکونیا یا سرامیک روی دندان قرار می‌دهند. تاج‌ها شکل، اندازه، قدرت و ظاهر تاج واقعی شما را دارند.

پل و بریج

یک دندانپزشک ترمیمی خوب با کمک بریج‌ها می‌تواند فواصل بین دندانی را پر کند. در واقع زمانی که دندان یا دندان‌هایی از بین می‌روند و جای خالی آن‌ها روی لثه‌ها باقی می‌ماند می‌توانیم با کمک بریج ‌ها که در نقش پل هستند جای خالی‌شان را پر کنیم.

کاشت ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزین دندان است که می‌تواند عملکرد و زیبایی دندان را به شخص بازگرداند. به نسبت سایر روش‌های جایگزین و ترمیم دندان، استفاده از ایمپلنت‌ها بسیار کاربردی‌تر و البته هزینه‌برتر است. در این روش یک پیچ تیتانیومی به عنوان ریشه دندان وارد استخوان فک می‌شود سپس سایر اجزای ایمپلنت روی آن پیچ سوار می‌شوند.

پروتزها

پروتزهای دندانپزشکی یا به اصطلاح عامیانه “دندان مصنوعی” جایگزین‌های ارزان قیمت‌تری برای دندان‌های از دست رفته هستند. دو نوع پروتز کامل و پارسیل وجود دارند که هر کدام در موارد خاصی توسط دندانپزشک ترمیمی بکار برده می‌شوند.

برای مطالعه بیشتر :

 

سایش دندان چیست؟ رایج ترین راه های درمان آن کدام اند؟

 سایش یا ساییدگی دندان به معنای از بین رفتن بافت دندان به طرقی غیر از پوسیدگی دندان است. سایش دندان یک مشکل بسیار شایع است که تقریباً در 97٪ از جمعیت رخ می دهد. این مشکل یک روند طبیعی و فیزیولوژیک است که در طول زندگی اتفاق می‌افتد، اما با افزایش طول عمر افراد و استفاده مداوم از دندان‌ها در طول زندگی، احتمال کاهش سطح و کوتاه شدن دندان‌ها قابل توجه‌تر می‌شود.

رایج‌ترین روش‌های ترمیم سایش دندان‌ها:

باندینگ دندان (Dental bonding )

در صورت وجود سایش مینایی به میزان جزئی تا متوسط ​، می‌توان از روش‌های باندینگ دندان جهت درمان آن استفاده کرد. باندینگ دندان شامل روش‌هایی است که طی آن یک ماده کامپوزیتی همرنگ دندان روی سطح دندان‌هایی که دچار سایش شده‌اند اعمال می‌شود تا ظاهر طبیعی‌تری به خود بگیرند. ترمیم‌های کامپوزیتی و کامپوزیت‌ ونیرها جزو این روش‌های درمانی هستند. علاوه بر اصلاح طرح لبخند، باندینگ دندان همچنین ممکن است حساسیت دندان را کاهش داده و مشکلات مربوط به نامتقارن بودن لبخند را نیز برطرف کند.

لمینت دندان (Dental laminate)

لمینت‌ها لایه‌های نازکی از جنس پرسلن هستند که برای بهبود رنگ، شکل و اندازه دندان‌ها به آن‌ها متصل می‌شوند. لمینت‌ها همچنین می‌توانند با باند شدن به سطح دندان‌ها، حساسیت آن‌ها را کاهش داده تا در معرض آسیب و تغییر رنگ کمتری قرار بگیرند.

روکش دندان (Dental crown)

چنانچه دندان بیش از حد آسیب دیده یا دچار سایش شده باشد، ممکن است از روکش‌های دندانی جهت بازسازی دندان‌ها استفاده شود.

روکش‌های دندانی انواع مختلفی دارند که دندانپزشک بر اساس نوع و موقعیت دندان و همچنین میزان و شدت سایش دندان‌ها، یکی از این انواع را جهت درمان انتخاب می‌کند.

برای مطالعه بیشتر :

بهترین روش ارتودنسی در سال 99 چیست و هزینه آن چقدر است؟

 بخوانید پاسخ بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران به این سوال را :  

آیا واقعا روشی وجود دارد که بهترین روش ارتودنسی دندان باشد؟

پاسخ به این سوال کمی چالش برانگیز است زیرا جواب ما هم میتواند بله باشد و هم خیر. خیر از این جهت که هر روشی برای هر کسی مناسب نیست و اصولا تاکنون کسی پیدا نشده که بگوید یک روش ارتودنسی دندان کشف کرده ام که هر دندانی را در هر شخصی صاف و یکدست میکند. نه ما چنین روشی نداریم.

از یک سو جواب میتواند بله باشد. اما این روش از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. برای مثال ممکن است بین دندان های شما فاصله وجود داشته باشد. برای این مشکل ارتودنسی متحرک با اینویزیلاین یا سایر الاینرها میتواند بهترین روش ارتودنسی دندان باشد. با این ارتودنسی ثابت با بریس فلزی هم به درد شما میخورد اما قطعا به اندازه اینوزیلاین ها برای شما خوب و بی دردسر نیست.  از طرف ممکن است مشکل شما شدید باشد و با ارتودنسی متحرک نتوان به راحتی آن را اصلاح کرد. در این شرایط بهترین روش ارتودنسی دندان برای شما ارتودسنی ثابت فلزی، لینگوال، سرامیکی و … خواهد بود.

برای مطالعه بشتر : مجله ارتودنسی دندان

پس منظور از بهترین روشی در سال 99 چیست؟

همانطور که دیدید ما دقیقا روشی به عنوان بهترین روش ارتودنسی نداریم که بتواند برای همه عالی و بهترین باشد. در عوض بهترین روش شخصی و فردی است است. یعنی میتواند برای مثال یک روش میتواند برای علی بهترین باشد حال آنکه برای زهرا بدترین باشد. منظور ما از بهترین روش ارتودنسی در سال 99 روش های رایجتی است که ممکن است بیشتر از همه بکار برده شود. به عبارتی  با توجه به تمایل مراجعانمان و تشخیص متخصص ارتودنسی مشخص شده که این روشها بیشتر هوادار دارند و نتایج بهتری هم دارند.

 

آشنایی با دندانپزشک ترمیمی دندان و کارهایی که انجام می‌دهد

 دندانپزشکی ترمیمی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که بر ترمیم دندان‌های آسیب دیده یا جایگزینی دندان‌هایی که از دست رفته‌اند تمرکز دارد.

دندانپزشک ترمیمی دندان کیست؟

در حالی که دندانپزشکی ترمیمی دندان در حال حاضر توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا به عنوان یک تخصص دندانپزشکی شناخته نشده است، اما دندانپزشکان عمومی بدون آموزش‌های اضافی و یا مجوزهای خاص، قادر به انجام بسیاری از پروسه‌ها و روش‌های ترمیم دندان هستند. اینکه چه دندانپزشکی پروسه‌های دندانپزشکی ترمیمی دندان را انجام می‌دهد بستگی به سطح دشواری پروسه دارد. با این حال بسیاری از پروسه‌های این رشته از جمله پر کردن دندان، روکش دندان، قرار دادن تاج، بریج یا پل دندانی، پروتز کامل و پارسیل و ایمپلنت دندان توسط متخصص پروتز دندان یا پروستودنتیست انجام داده می‌شود.

کار اصلی هر دندانپرشک ترمیمی دندان چیست؟

 • ترمیم دندان
 • جایگزینی دندان‌های از دست رفته

آشنایی با انواع پروسه‌های دندانپزشکی ترمیمی

چند نوع مختلف ترمیم دندان وجود دارد که دندانپزشک ترمیمی شما ممکن است برای ترمیم و حفظ دندان‌هایتان به شما پیشنهاد کند. این روش‌ها شامل پر کردن دندان، روکش دندان، تاج دندانپزشکی، پل و بریج دندان ، پروتز و ایمپلنت می باشد.

تفاوت دندانپزشکی عمومی با دندانپزشکی ترمیمی دندان چیست؟

دندانپزشکان عمومی مشکلات دندانپزشکی مرتبط با درد، ناراحتی و بهداشت دهان و دندان را برطرف می‌کنند. برخی از روش‌های انجام شده در دندانپزشکی عمومی شامل روت کانال تراپی یا درمان ریشه دندان، کشیدن دندان و پر کردن حفره‌ها است. دندانپزشکان عمومی همچنین می‌توانند طیف محدودی از روش‌های زیبایی دندان مانند سفید کردن دندان‌ها و باندینگ دندان را انجام دهند. برخی از دندانپزشکان عمومی با کسب تجربه و انجام گسترده پروسه‌های ترمیم دندان می‌توانند تحت عنوان دندانپزشک ترمیمی خوب نیز شناخته شوند.

تفاوت دندانپزشک زیبایی دندان با دندانپزشکی ترمیمی چیست؟

دندانپزشکی زیبایی و دندانپزشکی ترمیمی از برخی مواد و روش های مشابه استفاده می‌کنند. اما تفاوت‌هایی اساسی بین آن‌ها وجود دارد. اگر هدف از انجام یک پروسه، بیشتر جنبه درمانی و حفظ دندان باشد، آن پروسه جزء دندانپزشکی ترمیمی شناخته می‌شود. حتی اگر بحث زیبایی باشد ولی دندان ترمیم شود آن پروسه را یک متخصص دندانپزشک ترمیمی دندان انجام می‌دهد.

 

 

تخصص ترمیم دندان یا پروسترودنتیستری یا (Prosthodontistry)

 پروسترودنتیستری بخشی از دانش دندانپزشکی است که بر مراقبت و ترمیم دندان ها تمرکز دارد. یک متخصص ترمیم دندان به طور خاص، به رفع موارد و مشکلاتی که مربوط به ریزش دندان یا مشکلات مربوط به فک است می پردازد. اگر به دندانپزشکی احتیاج دارید که برای شما دندان مصنوعی بکارد و یا دندان شما را ترمیم کند حتما به یک متخصص ترمیم دندان مراجعه کنید. این متخصصان بر روی هر دو جنبه ظاهر و عملکرد دندان ها و لثه های شما کار خواهند کرد.

متخصصان پروتستودنتیست چه مشکلاتی را درمان می‌کنند

این متخصصان مشکلات مختلفی دندانی را درمان می‌کنند، که بیشتر آنها مربوط به از دست دادن دندان و جایگزینی آن ها هستند.

این متخصصان علاوه بر درمان آسیب های دهان، به درمان شکاف کام، اختلال خروپف و آپنه خواب نیز کمک می‌کنند. در موارد شدیدتر، پروتزنتیست‌ها به عنوان بخشی از تیم درمانی با سایر متخصصان دندانپزشکی همکاری می‌کنند.

بازسازی دندان ها

زمانی که به هر دلیلی دندانی دچار آسیب دیدگی، پوسیدگی یا سایر عواملی که موجب صدمه به بافت دندان های شما شود، دندانپزشک متخصص پروستودنتیست برای بازگرداندن ظاهر و عملکرد دندان های شما دست به کار خواهد شد. وقتی تاج دندان شما آسیب دیده اما کانال ریشه هنوز سالم است، پروستودنتیست می تواند برای دندان شما یک تاج ایجاد کند.

بریج ها و ایمپلنت های دندانی

اگر تنها یک یا تعداد معدودی دندان از دست داده باشید، دندانپزشک متخصص پروستودنتیسیت برای شما پل ها یا بریج های دندانی (Bridges) را به عنوان جایگزین دندان های اصلی شما در نظر خواهد گرفت.

 بریج دندان در واقع متشکل از یک یا چند تاج است که به هم متصل شده و یک واحد دندانی را با هم می سازند. پل ایجاد شده سپس به دندان های سالم فیکس خواهد شد و جایگزین دندان اصلی شما که خراب شده یا آن را کشیده اید می شود. ظاهر پل های دندانی کاملا طبیعی و مشابه سایر دندان های دیگر است. زمانی که از این روش برای جایگزین دندان خود استفاده میnکند کسی نمیتواند تشخیص دهد که شما دندان جدیدی دارید. اما نکته مهم در استفاده از این بریج ها این است که نگهداری آن ها واقعا سخت است و شما باید اصول نگهداری از آن ها را یاد بگیرید.

ایمپلنت ها یا (Implants) یک روش محبوب و ترجیحی برای جایگزینی دندان های از دست رفته هستند. متخصص پروستودنتیست برای جایگزینی دندان از دست رفته شما، یک ایمپلنت دندان یجاد می کند که از یک ماده تیتانیومی و یک دندان کاذب و مصنوعی تشکیل شده است. این متخصص ممکن است که انجام پروسه جایگذاری و کاشت ایمپلنت را به یک متخصص دیگر واگذار کند ولی در نهایت مسئول طراحی ایمپلنت دندانی شما خواهد بود. بخش تیتانیومی ایمپلنت در استخوان فک شما فیکس می شود. و یک دندان مصنوعی با ریشه محکم به دندان های شما اضافه می شود. مشابه بریج ها، تشخیص ایمپلنت ها نیز برای دیگران سخت خواهد بود.

دندان مصنوعی

اگر تمام یا بخش قابل توجهی از دندان های خود را از دست بدهید، پزشک متخصص پروتسودنتیست به شما توصیه می کند که از  دندان های مصنوعی استفاده کنید. دندان های مصنوعی شما متناسب با سایز دندان های اصلی شما در تهیه خواهند شد و با روش های مختلفی در دهان شما فیکس می‌شوند. این متخصصان به شما در یافتن بهترین سایز دندان مصنوعی که برای شما راحت باشد کمک خواهند کرد.

برای مطالعه بیشتر :

پلاک نگه دارنده ‌های پس از ارتودنسی:ثابت و متحرک

 معمولاً، در همان روزی که بریس‌ها برداشته می‌شوند، برای تهیه پلاک‌های ارتودنسی از دندان‌هایتان قالب گیری می‌شود. پس از آنکه دندان‌هایتان کاملاً تمیز شدند، یک سری عکس رادیولوژی دیگر از دندان‌هایتان گرفته و با استفاده از آن‌ها قالب می‌گیریم، تا ببینیم بریس‌ها چقدر تأثیر داشته و دندان‌های عقلتان چقدر رشد داشته‌اند. سپس، با شما در مورد پلاک‌های ارتودنسی‌تان صحبت کرده و کار آماده‌سازی آن‌ها را شروع می‌کنیم

انواع پلاک‌ها(نگه دارنده‌ها)ی ارتودنسی

پلاک‌های ارتودنسی متحرک

پلاک متحرک ارتودنسی، که خیلی بیشتر از نوع ثابت آن استفاده می‌شوند، شامل سیم‌ها و گیره‌هایی هستند که در یک بدنه پلاستیکی نسبتاً ضخیم قرار گرفته‌اند که سقف دهان را پوشانده یا در امتداد فاصله بین زبان و دندان‌های پایین قرار می‌گیرد. گیره‌ها، دندان‌های مورد نظر را محکم می‌گیرند تا پلاک ارتودنسی در جای خود ثابت بماند. سیم کمانی نگه دارنده ارتودنسی متحرک روی سطح جلویی دندان‌ها قرار گرفته و با نگه‌داشتن دندان‌ها هم‌ترازی آن‌ها را حفظ می‌کند.

پلاک‌های ارتودنسی شفاف

پلاک‌های ارتودنسی نامرئی، دستگاه‌هایی از جنس پلاستیک شکل گرفته در خلأ هستند که از روی قالب تهیه شده از دندان‌هایتان ساخته می‌شوند. این پلاک‌ها، اگرچه کمی کمتر به چشم می‌آیند، اما عمر کوتاه‌تری نسبت به نوع متحرک دارند.

پلاک‌های ارتودنسی ثابت

به پلاک‌های ارتودنسی ثابت، پلاک‌های «متصل» یا «دائمی» نیز گفته می‌شود، و همانطور که تمامی این نام‌ها نشان می‌دهند این دستگاه‌ها مستقیماً به پشت دندان‌های جلویی (3 دندان سمت راست و 3 دندان سمت چپ مرکز) متصل می‌شوند. پلاک‌های ارتودنسی ثابت با دندان‌های عقبی تماس نداشته یا آن‌ها را در بر نمی‌گیرند زیرا در اینجا امکان استفاده از سیمی که بتواند تمام دندان‌ها را پوشش دهد وجود ندارد. از این رو، ممکن است دندان‌های عقبی در طول زمان حرکت کنند. همچنین، از آنجا که این پلاک‌ها به دندان‌ها چسبیده‌اند، تنها یک متخصص دندانپزشکی می‌تواند آن‌ها را بردارد.

تا چه مدت از باید پلاک‌های ارتودنسی استفاده کرد؟

استفاده کنندگان از پلاک‌های ارتودنسی تا حدود یک سال تحت نظر پزشک خود خواهند بود. در طول این مدت، پزشک در مورد استفاده تمام وقت یا پاره وقت پلاک‌ها بیمار را راهنمایی کرده و علاوه بر مانیتور کردن ثبات دندان‌ها، در صورت نیاز، رشد و توسعه دندان‌های عقل را نیز مانیتور می‌کند.

برای آشنایی با بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران می توانید به سایت دندانپزشکی در کلینیک مراجعه کنید و از رهنمود های ان بهره ببرید.

دندانپزشک کودکان ، متخصص دندان های دلبندان شما

 برای کسانی که  صاحب فرزند هستند قطعا چیزی بالاتر از آن ها و سلامتی شان نیست. آن ها دوست دارند که فرزندانشان سالم باشند و برای یک زندگی درازمدت آماده شوند. و بهترین حس و حال های ممکن را داشته باشند. برای این منظور، بخش بزرگی از مسئولیت های شما به عنوان والدین، رسیدگی و تلاش برای مراقبت از دندان های آن ها است. دندان های کودکان خردسال دائمی نیستند. اما شما باید باید با مراقبتهای منظم از بروز مشکلات درازمدت دهان و دندان آن ها پیشگیری کنید. خبر خوب این است که شما می توانید مراقبت از دندان های دلبندان خود را به دستان  توانمند متخصص دندانپزشکی اطفال  و کودکان  یا (Pediatric Dentist) بسپارید.

آشنایی با دندانپزشکی کودکان و متخصص دندانپزشک کودکان

دندانپزشک کودکان در اصل همان دندانپزشک معمولی است. تنها با این تفاوت که آن ها در زمینه بهداشت، مراقب و درمان دهان و دندان اطفال دارای تخصص هستند. با توجه به تفاوت ساختارهای دهان و مخصوصا دندان های اطفال با بزرگسالان، لازم است که به صورت تخصصی دندانپزشکانی وجود داشته باشند تا به مراقبت و درمان مشکلات دهان و دندان کودکان بپردازند

اهداف بهترین دندانپزشک کودکان

یکی از اهداف دندانپزشک کودکان این است که ویزیت و جلسات درمانی را برای بچه ها لذت بخش تر کند. این متخصص معمولا کودکان را تا سن خاصی به صورت مداوم و منظم ویزیت می کنند. و هر کاری برای آن ها لازم باشد را انجام میدهد. آن ها برای ارتباط برقرار کردن با اطفال و شناخت نیازهای آن ها آموزش دیده اند.

از آنجا که دندان بچه ها هنوز در حال رشد است، در برابر پوسیدگی دندان آسیب پذیرتر هستند. روش های خاصی برای درمان این مشکل وجود دارد، اما در هر صورت این مشکل اساسی و دردناک است که می تواند فرزند شما را برای سالهای طولانی رنج دهد.

دندانپزشک کودکان چه کاری برای کودکان انجام می‌دهند؟

پیچیده ترین بخش دندانپزشکی کودکان ، شامل رسیدگی به مشکلات دندان های خردسالان است. خردسالان با اولین و کوچکترین مشکلات مربوط به دندان خود گریه می کنند. آنها همچنین به درخواست باز کردن دهان و حفظ موقعیت آن پاسخ نمی دهند. دندانپزشک کودکان باید معاینات شفاهی را روی خردسالان انجام دهد و علائم احتمالی پوسیدگی را به سرعت تشخیص دهد. در موارد شدید، آنها مجبور به انجام جراحی روی خردسالان هستند. این پروسه یک روش بسیار دشوار است که نیاز به مهارت زیادی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر خدمات دندانپزشکی (ایمپلنت دندان ، جراحی فک ،لمینت دندان ، ارتودنسی ،  و....) می توانید به سیایت کلینیک دندانپزشکی ایده ال مراجعه کنید.

 

جای خالی دندان های از دست رفته چه مشکلی برای شما به وجود می آورد؟

 جای خالی دندان در بعضی موارد، ممکن است تأثیرات کمی داشته باشد. بسته به مکان دندان کشیده شده یا از بین رفته، ممکن است مشکلات زیر را تجربه کنید:

جای خالی دندان اگر در عقب دهان باشد از لحاظ ظاهری مشکلی برای شما پیش نمی آورد زیرا دیده نمیشود. اما در جویدن غذا برایتان مشکل پیش خواهد آورد زیرا وظیفه جویدن غذا روی دوش دندان های طرفی و آسیاب است. اگر این دندان ها از بین بروند شما نمیتوانید بجوید و غذا را بدون اینکه کامل بحوید قورت میدهید. بنابراین باید به فکر جایگزین دندان باشید.

اگر دندان از دست رفته در جلو دهان باشد طرح لبخند شما را به شدت به خطر میاندازد.

اگر دندان های زیادی از دست رفته باشد شکل صورت شما به طور کلی تغییر میکند و پیرتر از آنچه هستید به نظر میرسید. زیرا دندان های گونه هاف لب ها و بخش های مختلف صورت را بالاتر نگه میدارند و شما را جوانتر نشان میدهند.

جای خالی دندان روی تکلم و گفتار نیز تاثیر میگذارد

برای جایگزین کردن دندان باید کجا بروم؟

اگر یک یا تعدادی از دندان های خود را از دست داده اید حتما باید به فکر جایگزین دندان های خود باشید تا عوارض ذکر شده در بالا را تجربه نکنید. کسی که میتواند جای خالی دندان های شما را پر کند یک دندانپزشک متخصص است که به تمام روش های ترمیم، زیبایی و یا جراحی دهان و دندان مسلط باشد. این متخصص معمولا در یک کلینیک دندانپزشکی فوق تخصصی خوب پیدا میشود بنابراین لطفا کار جایگزین کردن دندان را به یک دندانپزشکی عمومی و یا سایر متخصصین دندانپزشکی واگذار نکنید.

بهتر است بدانیم :

صفحه قبل 1 ... 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد