مزایا و معایب کامپوزیت دندان

 مزایا

· فواید ونیر کامپوزیت دندان و سایر مواد کامپوزیتی زیاد است اما مهمترین فواید ونیر دندان از جنس مواد کامپوزیت عبارتند از:

· در صورت آسیب دیدن کامپوزیت، قابلیت ترمیم دارد.

· از استحکام و مقاومت بیشتری نسبت به لمینت دندان برخوردار است.

· شکل و فرم ظاهری آن مشابه دندان طبیعی است و جنبه زیبایی دارد.

· ونیر کامپوزیت از شکستگی دندان جلوگیری کرده و آن را در برابر تغییرات دمایی محافظت می‌کند.

· در کامپوزیت، دندان تراش داده نمی‌شود و در صورت نیاز به صورت خیلی جزئی انجام می‌شود.

· ترمیم کامپوزیت ونیر دندان در مدت زمان کوتاه و به آسانی انجام می‌شود.

· برای تهیه کامپوزیت دندان نیاز به قالبگیری و فرستادن به لابراتوار نداشته، بنابراین در وقت و هزینه صرفه جویی می‌شود.

· معایب آن

· جدای از تمام فوایدی که در خصوص مواد کامپوزیتی دندان است، این مواد معایبی نیز دارند. موارد زیر رایجترین عوارض ونیر کامپوزیت ها و به طور کل مواد کامپوزیت دندان است:

· به دلیل ویژگی‌هایی که کامپوزیت داشته و عدم نیاز به تراش دادن دندان‌ها می‌توان گفت این روش زیبایی تقریبا عوارضی را در پی نداشته مگر اینکه فرد، مراقبت های لازم را انجام نداده باشد و یا از کامپوزیت به صورت درست استفاده نشده باشد.

· یکی از معایب کامپوزیت ونیر دندان این است که پس از خوردن نوشیدنی‌های چون چای، قهوه و یا دیگر مواد غذایی رنگدار تا حدودی تغییر رنگ می‌دهد. البته با انجام پولیش دندان می توان نسبت به برطرف کردن آنها اقدام کرد.

· کامپوزیت‌های دندانی نسبت به پرکننده‌های نقره‌ای رنگ دندان (آمالگام)، زودتر از بین می‌روند.

· از عوارض ونیر کامپوزیت دندان می‌توان به تخریب دندان ، لق شدگی ، سایش، آسیب به لثه و مشکلاتی در مفصل فک اشاره کرد البته این موارد در صورتی اتفاق می‌افتند که کامپوزیت دندان به صورت ناصحیح استفاده شود.

· در صورت مشاهده تورم در لثه به دندانپزشک یا کلینیک دندانپزشکی خود مراجعه نمایید تا اقدامات درمانی لازم انجام شود.

· در صورت استفاده از کامپوزیت دندان باید نکات و مراقبت‌های بهداشتی را بیشتر از قبل رعایت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر روش ها اصلاح طرح لبخند  می توانید به سایت کلینیک دندانپزشکی جنت آباد یعنی تاج دنتال مراجعه کنید

ارتودنسی فانکشنال – دستگاه های فانکشنال

 اگر کودکتان علاوه بر کج بودن دندان ها دارای فک هایی نامتوازن و غیر طبیعی است (از لحاظ ساختاری) یک متخصص ارتودنسی دندان خوب میتواند با کمک دستگاه های موسوم به ارتودنسی فانکشنال مشکل دندان ها و فک کودک دلبند شما را برطرف کند. در این مقاله با انواع دستگاه های فانکشنال، نوع مشکلاتی که با این دستگاه ها برطرف میشود، قیمت ارتودنسی و سایر مباحث مرتبط با این روش درمانی آشنا خواهید شد.

ارتودنسی فانکشنال چیست؟

بهترین متخصص ارتودنسی در کرج  و تهران اینگونه به این سوال پاسخ می دهد:

پلاک های ثابت یا متحرک فانکشنال قادرند مشکلات ارتودنسی دندان کودکان شما را پیش از سن بلوغ با هزینه کمتر و در مدت زمان کوتاه تری اصلاح کنند. به درمان ارتودنسی با کمک این پلاک ها در اصطلاح ارتودنسی فانکشنال گفته میشود. این سیستم دندانپزشکی یکی از بهترین روش ها برای برطرف کردن مشکلات شدید مال اکلوژن دندان است

دستگاه های فانکشنال چه مشکلاتی را در ارتودنسی اصلاح میکنند؟

در ارتودنسی فانکشنال از دستگاه های  ارتودنسی تحت عنوان پلاک های فانکشنال استفاده می شود. دستگاه های فانکشنال نوعی پلاک هستند که مال اکلوژن ها یا ناهنجاری های کلاس 2  وکلاس 3 را اصلاح می کنند.

ناهنجاری های کلاس 2 از ناهنجاری های فکی  به شمار می آید که در آن دندان های فک بالا جلوتر از دندان های فک پایینی قرار می گیرد (اوربایت). پلاک های فانکشنال می تواند نوعی دستگاه های ارتودنسی متحرک ارتودنسی ثابت باشد که نوع متحرک آن محبوب تر است.

انواع دستگاه های فانکشنال کدامند؟

معمول ترین ابزارهای فانکشنال متحرک از قطعات بالا و پایین جداگانه ساخته می شوند که باعث می شود فک پایین در یک موقعیت بهتر وجلو تر قرار بگیرد. انواع دیگر ابزارهای فانکشنال وجود دارند که فقط از یک قسمت ساخته شده است. البته ممکن است قابلیت انطباق کمتری با دندان ها داشته باشد.

درمان به وسیله ارتودنسی فانکشنال چگونه است ؟

ارتودنسی فانکشنال معمولا برای بیمارانی استفاده می شود که فک بالای جلو آمده و فک پایین عقب رفته داشته باشند و درمان را قبل از سنین بلوغ  آغاز کنند به عبارتی اگر فرزند شما یکی از فک هایش جلوتر از دیگری است میتواند تا قبل از سن بلوغ و اتمام رشد استخوان های فک با ارتودنسی فانکشنال درمان شود.

برای مطالعه بیشتر : مجله ارتودنسی دندان

 

تفاوت اجرای لمینت دندان با روکش

 لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان لایه‌ای، پوسته‌های ظریف و شیشه‌ای شکلی هستند که در عین حال از استحکام بالایی برخوردار هستند. پروسه نصب این ونیرها روشی است که در آن از مواد همرنگ دندان یا سفید رنگ استفاده شده و برای ایجاد تغییر در  فرم، شکل، رنگ و طول دندان‌ها یا بستن فاصله بین دندان‌ها و درمان دندان‌های شکسته روی دندان قرار داده می‌شود. بدین ترتیب لمینت به صورت لایه‌هایی بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و ایراد و نواقص دندان را می‌پوشانند. در صورت انتخاب صحیح روش درمانی توسط پزشک متخصص برای ساخت لمینت‌های سرامیکی همیشه نیاز به تراش دندان نبوده و فقط آماده سازى مختصرى جهت قرارگیری لمینیت ها بدون هیچ آسیبى به بافت طبیعى دندان امکان پذیر است.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان در واقع یک نوع متریال در دندانپزشکی زیبایی است که امروزه در دنیای دندانپزشکی بسیار پرکاربرد است. از روش‌های درمانی بدون عوارض جانبی برای زیبایی لبخند است و دندانپزشک می‌تواند با استفاده از این روش دندان‌های پوسیده، شکسته، ترک خورده یا سیاه شده را ترمیم کند و زیبای دندان‌ها را برای فرد ایجاد کند. در انواع مختلف درمان‌های زیبایی لایه‌هایی از جنس مواد کامپوزیتی با قرار گرفتن هنرمندانه بر روی دندان‌ها موجب زیبایی هر چه بیشتر دندان‌ها و لبخند فرد می‌شود.

برای مطالعه بیشتر : مجله تخصصی دندانپزشکی

تفاوت اجرا

نصب و اعمال لمینت دندان ، نیازمند چندین مرحله مهم و حساس است، که باید با دقت هرچه تمامتر انجام شود. در مقایسه با لمینت، معمولا کامپوزیتها نیازمند زمان زیادی نیستد و خوشبختانه ساختار دندان چندان دستکاری نمیشود. 

در این درمان ترمیمی، دندان تراش نمیخورد و از حجم آن کاسته نمیشود، بلکه به راحتی بر روی سطوح دندان چسپانده میشود. به عبارتی این روش ترمیم دندان معمولا نسبتا سریع و بدون دردسر است.

از آنجایی که نصب ونیر کامپوزیت  دندان  یا همان (کامپوزیت ونیر) نیازمند به کار بردن مهارت عملی بالایی است، لذا انجام اینکار از عهده هر دندانپزشکی بر نمی آید. بنابراین مهم است که برای انجام این کار حتما از دندانپزشکی کمک بگیرید که بارها و بارها این کار را انجام داده و اکنون تجربه کافی برای انجام این کار را دارد.

نکته:

حتما قبل از انجام این کار، از دندانپزشک خود بپرسید که آیا به اندازه کافی تجربه دارد یا خیر. اگر از مهارت فنی او مطمئن نیستید ممکن است نتیجه دلخواهتان را در نهایت مشاهده نکنید.

.

خدمات دندانپزشکی برای مادران باردار

 تزریق آمپول بی‌حسی: آمپول هایی که در زمینه بی حسی در این دوران مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولا دو نوع هستند :  لیدوکائین  که حاوی مقداری آدرنالین است که برای افزایش مقدار و زمان بی حسی به لیدوکائین  اضافه می شود. این آدرنالین ممکن است بعد از تزریق باعث افت فشار بیمار شده و برای افرادی که مشکل فشار خون یا ناراحتی قلبی دارند استفاده نمی‌شود. برای اینکه افت فشار در مادران باردار ایجاد نشود توصیه شده است که از تزریق آمپول‌های حاوی آدرنالین اجتناب کنیم

رادیوگرافی دندان: رادیوگرافی از مادران باردار مضر می‌باشد و اگر ضرورت نداشته باشد باید از آن پرهیز کرد. به ویژه برای جنین که مراحل رشد خود را می‌گذراند. تهیه عکس رادیوگرافی قبل از درمان دندانپزشکی و در ارتودنسی و بارداری یکی از نگرانی‌های اصلی در طول دوره بارداری است. به این ترتیب متخصصان این کلینیک تمام تلاش خود را برای اجتناب از تهیه عکس رادیوگرافی به غیر از مواقعی که ناگزیر از تهیه آن باشند، انجام خواهند داد. به هر حال در صورتی که فرآیند درمان نیازمند تهیه عکس رادیوگرافی باشد، متخصصان ما از یک پوشش محافظ برای حفاظت از شما و کودک در برابر تاثیرات مضر پرتوی ایکس استفاده خواهند کرد.

 تجویز دارو: در دوران بارداری داروها از جفت عبور می‌کنند بنابراین در تجویز آن‌ها باید نهایت احتیاط رعایت شود. برای نمونه در صورت لزوم تجویز داروهای دسته پنی‌سیلین و آموکسی‌سیلین و ماکرولیدها مانعی ندارد ولی از تجویز تتراسیکلین باید اجتناب شود چراکه می‌تواند سبب صدمه به کبد مادر و تغییر رنگ دندان‌های در حال تشکیل شود. تجویز استامینوفن و کدئین برای تسکین درد بلامانع است ولی از مصرف آسپرین به ویژه در اواخر سه ماهه سوم بارداری باید اجتناب شود.

ماه‌های پر خطر و کم خطر برای انجام خدمات دندانپزشکی بارداری

بدترین و خطرناکترین دوره برای انجام درمان‌های دندانپزشکی بارداری سه ماهه اول  است. چراکه در این ماه‌ها اندام‌های جنین در حال شکل گیری است و همچنین مادر احساس ناراحتی بیشتر می‌کند و نیز بیشترین سقط‌های خود به خود در سه ماهه اول بارداری رخ می‌دهد بنابراین از انجام درمان‌های دندانپزشکی در این ماه‌ها خودداری شود. در سه ماهه اول نباید اقدام به اصلاح طرح لبخند با ایمپلنت دندان یا لمینت دندان کنید و کنترل پلاک و جرم دندانی و بهداشت دهان باید تنها علت مراجعه به دندانپزشک باشد. بهترین زمان برای درمان‌های معمول دندانپزشکی در سه ماهه دوم است. چونکه اندام‌های جنین شکل‌گرفته و مادر احساس بهتری دارد و احتمال سقط جنین نیز کاهش می‌یابد. در سه ماهه سوم به ویژه اواخر آن به دلیل افزایش ناراحتی‌های مادر زمان مناسبی برای درمان‌های معمول دندانپزشکی نیست. بهترین زمان درمان‌های معمول دندانپزشکی سه ماهه دوم و بدترین زمان سه ماهه اول و اواخر سه ماهه سوم است مگر اجبار صورت بگیرد.

 

پاسخ به سؤالات متداول درباره ارتودنسی پیشگیری در کودکان

 در ابتدا بخوانید تعریف بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران درباره ارتودنسی پیشگیری را:

ارتودنسی پیشگیری در کودکان یا پیشگیرانه راهی برای تشخیص و پیش بینی مشکلات دندان در کودکان است که توسط متخصصان ارتودنسی دندان انجام داده میشود. اگر کودکان خود را از سنین پایین به نزد این متخصصان ببرید آن ها میتواند با ارزیابی های دقیق نحوه رشد دندان کودک شما را مشاهده  کرده و پیش بینی کند که الگوی رشد دندان ها چگونه است.

آیا کودک من به ارتودنسی پیشگیرانه نیاز دارد؟

کودک شما ممکن است در صورت کوچک بودن فک، مال اکلوژن (بایت نادرست)، از بین رفتن زودرس دندان های شیری یا جوانه زدن دندان های دائمی در جایی دورتر از محل اصلی آن نیاز به ویزیت های اولیه و پیشگیرانه دارد. اگر فکر می کنید فرزند شما ممکن است به مراقبت های زودرس یا مداخله ای نیاز داشته باشد، با یک متخصص ارتودنسی خوب مشورت کنید.

در دوران پیشگیری چه انتظاری باید داشته باشیم؟

در صورت نیاز و اگر قرار باشد درمانی صورت گیرد، جزئیات و نوع درمان ممکن است از یک کودک به کودک دیگری متفاوت باشد. متخصص ارتودنسی شما ممکن است یک وسیله پیشگیرانه را داخل دهان فرزند شما قرار داده تا خیلی زود مشکلش برطرف شود. اگر دستگاه ارتودنسی توصیه شده قابل جابجایی یا متحرک شما باید در نگهداری آن به کودکتان کمک کنید و مراقبت نحوه استفاده او از آن وسیله باشید.

آیا در دوران پیشگیری از مشکلات ارتودنسی فرزندم باید از دستورالعملهای خاصی پیروی کنم؟

بله، شما باید علاوه بر اینکه مطمئن باشید که کودکتان از دستگاه های تجویز شده به درستی استفاده میکند. باید مراقبت خورد و خوراک کودک خودتان باشید و تا پایان این دوره به طور منظم از او حمایت و مراقبت کنید.

برای مطالعه بیشتر: مجله ارتودنسی دندان

 

چگونگی کارکرد انواع ایمپلنت دندان

 به دلیل جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک، می‌توان گفت که این روش به ‌عنوان راهی برای داشتن دندان‌های مصنوعی قابل ‌اعتماد است. دندان‌های مصنوعی و پل‌های محکم شده بر روی ایمپلنت، لیز نخورده و درون دهان جابجا نمی‌شوند – یک مزیت بسیار مهم به هنگام غذا خوردن و صحبت کردن. این امر به دندان‌های مصنوعی و پل‌ها – و همچنین روکش‌های قرارگرفته بر روی ایمپلنت‌ها – کمک می‌کند تا نسبت به دندان‌های مصنوعی و پل‌های عادی، احساس طبیعی‌تری را به فرد منتقل کنند.

برای برخی از افراد، پل‌ها و دندان مصنوعی‌های عادی راحت نبوده و یا به دلیل برخی از ورزش‌ها و یا نامناسب بودن شرایط دهان استفاده از آن‌ها ناممکن است. علاوه بر این، پل‌های عادی باید به دندان‌های دو طرف جای خالی دندان بسته شوند. یکی دیگر از مزایای ایمپلنت، عدم نیاز آن برای آماده‌سازی دندان‌های دیگر و ساییدن آن‌ها برای نگه‌داشتن دندان‌های مصنوعی جدید می‌باشد.

برای کاشت دندان، شما باید لثه‌های سالم و استخوان‌های مناسب برای حمایت از ایمپلنت داشته باشید. همچنین باید برای سالم نگه‌داشتن این ساختارها، اراده‌ی کافی به خرج دهید. به منظور حفظ ماندگاری طولانی مدت ایمپلنت‌ها، باید در بهداشت دهان و دندان وسواس به خرج داده و به‌طور مرتب به دندان‌پزشک مراجعه کرد.

ایمپلنت‌ها معمولا نسبت به دیگر انواع دندان‌های مصنوعی هزینه برتر بوده و اکثر شرکت‌های بیمه تنها کمتر از 10 درصد هزینه ایمپلنت دندان را پوشش می‌دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر خدمات دندان پزشکی (ارتودنسی دندان ، انواع ونیر دندان (کامپوزیت دندان و....) جراحی فک ، دندانپزشکی اطفال و...) می توانید به سایت کلینیک دندانپزشکی ایده آل مراجعه کنید.

برای مطالعه بیشتر: دانستنی های دندانپزشکی

حساسیت دندان کودکان

 درست مانند بزرگسالان، کودکان نیز می توانند حساسیت دندان را تجربه کنند. حساسیت دندان کودکان معمولاً بعد از خوردن غذاهای گرم یا سرد یا بعد از مسواک زدن تجربه میشود که با احساس سوزش دردناک و حس ناخوشایندی همراه است. با کلینیک تاج دنتال باسابقه ترین کلینیک دندانپزشکی جنت آباد همراه باشید تا در این مقاله به طور کامل درباره دلیل حساس شدن دندان کودکان و نحوه درمان آن آشنا شوید.

چرا دندانها حساس می شوند؟

حساسیت دندان وقتی رخ می دهد که عاج (دنتین)، یک بافت متخلخل که در زیر مینای دندان در معرض دید قرار بگیرد. عاج دارای کانالهای میکروسکوپی به نام توبولها است که مسیرهای عصبی هستند.

هنگامی که این لوله‌ها در اثر از بین رفتن مینای دندان یا بافت لثه بدون حمایت  پوشش قرار داشته باشند یا در معرض دید باشند، اعصاب توسط محرک ها از جمله مسواک زدن دندان، گرما یا سرما یا در برخی موارد مصرف مواد غذایی شیرین و قندی به راحتی تحریک می شوند.

در این حالت دندان فوراً احساس ناراحتی می کند، اما بلافاصله بعد از دور شدن عامل محرک (مثل سرما و گرما) حساسیت فروکش میکند. حساسیت دندان کودکان نیز به همین شکل رخ میدهد و مشابه حساسیت بزرگسالان است. علاوه بر این حساسیت دندان از جمله شکایات شایع در دندانپزشکی بارداری نیز هست.

علل حساسیت دندان کودکان

دلایل مختلفی برای حساس شدن دندان در کودکان وجود دارد که متخصصان دندانپزشکی کودکان ما در ادامه به توضیح آن ها پرداخته اند:

 • درآمدن یا جوانه زدن دندان های دائمی
 • وارد شدن آسیب به دندان
 • روشهای نادرست مسواک زدن
 • پوسیدگی دندان و سوراخ شدن آن
 • مشکلات سینوس

درمان حساسیت دندان کودکان

چه در حوزه دندانپزشکی بارداری و چه در حوزه دندانپزشکی کودکان ما چندین شیوه درمان حساسیت دندان داریم. در ادامه با برخی از این روش ها آشنا خواهید شد.

 • ·         خمیردندان دندانهای ضدحساسیت

قبل از اینکه به کودک زیر 12 سال اجازه دهید از خمیردندان ضد حساسیت جهت مسواک زدن استفاده کند حتما از دندانپزشک کودکان خود مشورت بگیرید.

 • ·         درمان های ترمیمی

هرگونه آسیب به دندانهای کودک شما، از جمله ترک برداشتن، لب پر شدن یا ایجاد حفره ها ، ممکن است نیاز به درمان های ترمیمی دندانپزشکی از جمله پر کردن دندان یا تاج باشد. اگر کودک شما با مواد پر کننده نقره ای  حساسیت دارد میتوانید از روش هایی مانند کامپوزیت دندان برای ترمیم دندانش استفاده کنید. (برای بزرگسالان معمولا جهت درمان حساسیت دندان از روکش های دندانپزشکی مانند ونیر دندان، لمینت دندان و سایر ونیرها استفاده میشود.)

 • ·         فلوراید درمانی

اگر حفره ها و سوراخ های دندانی باعث حساسیت دندان کودکان شما می شوند، فلورایدتراپی می تواند به کاهش حساسیت کمک کند. فلوراید مینای دندان شما را تقویت می کند و خطرات پوسیدگی گسترده دندان را کاهش می دهد.

 

نحوه انتخاب یک متخصص ارتودنسی خوب

 مشکلات مال‌اکلوژن (مشکلات مربوط به عدم هماهنگی دندان ها و مخصوصا فکین با یکدیگر که باعث میشوند فک ها و دندان ها در موقعیت غیرنرمال قرار بگیرند.) از جمله نگرانی های دندانپزشکی شایع در میان افراد مختلف هستند. کسانی که از این مشکلات رنج میبرند نیاز به درمان ارتودنسی دارند. بنابراین آن ها باید به دنبال یک متخصص ارتودنسی خوب باشند. این افراد باید حتما یک متخصص ارتودنسی خوب پیدا کنند تا بتوانند طی دوره درمان از مهارت ها، تجربه و همچنین مشاوره او جهت رفع مال اکلوژن خود کمک بگیرند. این مقاله حاوی اطلاعاتی است که به شما کمک میکند نه تنها یک متخصص ارتودنسی خوب بلکه بهترین متخصص ارتودنسی دندان شهر خودتان(مثلا بهترین متخصص ارتودنسی در کرج ) را انتخاب کنید. حتما این مقاله را بخوانید.

چرا انتخاب متخصص ارتودنسی برای افراد بسیار مهم است؟

پروسه درمان ارتودنسی یکی از طولانی ترین پروسه های دندانپزشکی است که معمولا چیزی بین 6 تا 2 سال طول میکشد و حتی ممکن است برای برخی ها بیشتر از 2 سال و برای مثال تا 3 سال هم طول بکشد. 6 تا 3 سال واقعا مدت زمان زیادی است و فراموش نکنیم که از لحظه شروع اولین مراحل ارتودنسی دندان تا لحظه پایان ارتودنسی و شروع کار با ریتینرها شما تنها با یک متخصص سروکار دارید و کل درمان شما بر عهده همان یک متخصص است. بنابراین انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی دندان برای اینکار بسیار مهم است. مهم است که شما متخصصی انتخاب کنید که هم اخلاق خوبی داشته باشد و هم مهارت، تجربه و سایر فاکتورهای لازم جهت مدیریت مراجعان را داشته باشد.

درمان ارتودنسی خود را به چه کسی بسپاریم؟

خیلی از افراد بدون داشتن هیچ معیار یا ملاکی به اولین متخصص ارتودنسی دندانی که میرسند او را به عنوان متخصص خود انتخاب میکنند. هرچند که معیارهای خاصی برای انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی دندان وجود ندارد اما به نظر میرسد که داشتن حداقل چند معیار انتخابی میتواند به شما در انتخاب یک متخصص ارتودنسی خوب کمک کرده و دوره درمان موفقی را برایتان رقم بزند. در ادامه با چند معیار و فاکتور موثر در انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی دندان آشنا خواهید شد. اگر دوست ندارید درمان خود را به هر کسی واگذار نکنید حتما برای خود چند معیار داشته باشید یا چند فاکتور زیر را در هنگام انتخاب متخصص در نظر بگیرید.

 • تجربه و تخصص
 • اخلاق، پیگیری و صبوری
 • انواع درمان ارتودنسی دندان
 • برنامه های پرداخت

 

درمان ها و روش های زیبا تر کردن دندان ها در دندانپزشکی زیبایی

 درمان های مختلفی در این تخصص بر روی دندان ها صورت میگیرد، که در ادامه با برخی از این درمان ها بیشتر آشنا خواهید شد. اگر میخواهید بدانید که دندانپزشکی زیبایی چگونه میتواند به لبخند شما زیبایی ببخشد ادامه مقاله را از دست ندهید.

زیبایی دندان با کمک گرفتن از کامپوزیت‌ها

طی فرآیند کامپوزیت دندان، موادی که همرنگ دندان ها هستند با کمک چسپ های مخصوصی به بخش جلویی دندان ها متصل میشوند یا پیوند میخورند. اگر دندان ها به صورت جزئی کج شده باشند و به کمک کامپوزیت ظاهر نامناسب آن ها را پنهان کنند، به آن زیبایی بدون کمک از ارتودنسی گفته میشود.

روکش دندان

دندان هایی که آسیب وارد شده به آن ها نسبتا وسیعتر است را میتوان با کمک روکش دندان ترمیم کرده و زیباتر نشان داد. هرچند که کارایی ونیرها در زیبایی دندان بیشتر است اما چون روکش ها سطح بیشتری را میپوشانند، و کم هزینه تر هستند، با استقبال بیشتر مواجه هستند.

لمینت های سرامیکی

دندان های که تغییر رنگ داده اند یا عیوب ظاهری دارند طی این روش با کمک لایه هایی از سرامیک پوشانده میشوند و جز زیبایی، چیزی از آن ها دیده نمیشود. استفاده از لمینت ها سرامیکی مستلزم تراش خوردن بخشی از ضخامت مینا است

ایمپلنت ها

زمانی که یکی از دندان ها به هر دلیلی بی افتد جای خالی آن معمولا مشکل بزرگی در زیبایی دندان های شما خواهد بود. برای جبران این مشکل، ایمپلنت ها میتوانند گزینه بسیار مناسبی باشند تا علاوه بر پر کردن فضای خالی، ظاهری بهتر به طرح لبخند ببخشند. هرچند که ایمپلنت دندان بیشتر برای بهبود و اصطلاح است اما نمیتوان تاثیر آن در مفهوم زیبایی را در نظر نگرفت(برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه ایمپلنت می توانید به سایت کلینیک دندانپزشکی ایده ال مراجعه کنید.)

سفید کردن دندان ها با فرآیند بلیچینگ

قطعا یکی فاکتورهای دخلیل در ظاهر دندان ها رنگ آن ها است. دندان هایی که سفید هستند نشان میدهند افراد به بهداشت و سلامتی خود اهمیت میدهند و برعکس دندان هایی که تیره و بد رنگ هستند نشان میدهند اوضاع سلامت عمومی اشخاص اصلا جالب نیست.

برای کسب طالاعات بیشتر در مورد سایر خدمات دندانپزشکی ( ارتودنسی دندان ، دندانپزشکی اطفال ، جراحی فک و....) می توانید به سایت مجله تخصصی دندانپزشکی ارتوتیپز مراجعه کنید.

بریس پشت دندانی چیست؟

 بریس پشت دندانی یا ارتودنسی لینگوال یکی از انواع ارتودنسی دندان است که طرفداران خاص خود را دارد. بعضی از بیماران نگران این هستند که دهان پر از فلز آنها را همه ببینند. آنها می پرسند که آیا برای دریافت ارتودنسی دندان راه دیگری هم وجود دارد؟ در جواب ما میگوییم بله، دستگاه هایی با اتصالات خاص وجود دارد که به جای جلو دندان های شما، در پشت دندان ها قرار می گیرند. این اتصالات همان بریس ها پشت دندانی هستند که توسط متخصص ارتودنسی دندان نصب میشوند. اگر شما نیاز به دریافت ارتودنسی ثابت هستید و نمی خواهید قطعات فلزی در دهان خود را به نمایش بگذارید  میتوانید از این نوع دستگاه های ثابت استفاده کرده و صاحب لبخندی با دندان های بهتری شوید.

برای مطالعه بیشتر : مجله ارتودنسی دندان

ارتودنسی لینگوال، درمانی ایده آل برای  بزرگسالان و خجالتی ها

توصیه های بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران در این باره :

ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی زبانی یا پشت دندانی  یک انتخاب بی نظیر برای افراد بزرگسال است. این افراد کسانی هستند که درمان آنها تنها باید به وسیله ارتودنسی ثابت صورت بگیرد. از طرفی به دلیل موقعیت های شغلی یا سایر موارد نمی خواهند بریس های آنها را دیگران ببینند. از اینرو بزرگترین مزیت بریس های پشت دندانی مانند ارتودنسی نامرئی یا و ارتودنسی متحرک، پنهان بودن آنها است. باند ها نیز در این نوع بریس در ظاهر دیده نمی شوند. به همین دلیل افرادی که از این نوع ارتودنسی استفاده می کنند هنگامی که در عکس لبخند می زنند هیچ کس متوجه بریس آنها در دهان نمی شود

ارتودنسی لینگوال محبوب جوانانی که رویداد مهمی در پیش دارند

بریس پشت دندانی یا ارتودنسی لینگوال می تواند در برخی از موارد  مشکل کج بودن دندان جوانان را حل کند. چنین مشکلاتی در موقعیت هایی مانند جشن فارغ التحصیلی یا مراسم رسمی مهمی مانند جشن عروسی که جوانان در پیش رو دارند جوانان را تحت تاثیر قرار میدهند. با استفاده از این ارتودنسی دیگر نیازی نیست که آنها مراسم خود را تا پایان درمان به عقب بیندازند. زیرا بزرگترین فایده ارتودنسی لینگوال با بریس پشت دندانی پنهان بودن آن است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر خدمات دندانپزشکی ( دندانپزشکی بارداری ،دندانپزشکی کودکان و...) می توانید به سایت کلینیک دندانپزشکی تاج دنتال مراجعه کنید.

صفحه قبل 1 ... 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد