ارتوپدی دندانی چه ارتباطی با درمان ارتودنسی دارد؟

 بهترین متخصص ارتودنسی درج و تهران اینگونه به این سوال پاسخ می دهد:

ارتوپدی دندانی از طریق استفاده از وسایل ارتوپدی برای فک و چهره به کمک درمان ارتودنسی آمده است.

ارتوپدی دندانی و فاسیال ، روند طبیعی ایجاد رشد و ساختار استخوان بیمار و تعمیر هر گونه عدم تعادل چهره و فک را به عهده دارد.

کمبود استخوان در فک

اگر جمعیت دندانی شما زیاد باشد ممکن است ساختار استخوانی فک تان نا کافی  باشد.

از آنجایی که درمان ارتودنسی متمرکز بر ترمیم دندان است و برای اینکه نتیجه نهایی عالی باشد ، تلاش می کند تا  با بهره گیری از ارتوپدی دندانی مشکلات و اختلالات دهان و دندان را بر طرف کند.

علت شلوغی دندان ها در فک چیست؟

اگر دندان های شما در مقایسه با اندازه فک بیش از حد بزرگ باشند قادر نخواهند بود که در فضای موجود قرار بگیرند.

این وضعیت مانند رنگ چشم یا رنگ پوست به طور کلی ارثی است.

یکی دیگر از دلایل مهم می تواند زودتر یا دیر تر از دست رفتن دندان های اولیه باشد که می تواند منجر به جوانه زدن نامناسب دندان های دائمی شود.

انواع درمان ارتودنسی برای اصلاح دندان های پرجمعیت

بریس شایع ترین نوع درمان ارتودنسی است.

به طور معمول درمان با براکت های سنتی برای صاف کردن دندان هایی که تحت تاثیر نامنظمی و مسائل مربوط به هم ترازی هستند استفاده می شود.

ارتودنسی می تواند ثابت یا قابل جابه جایی باشد.

براکت های ارتودنسی ثابت تنها به وسیله متخصص شما می توانند برداشته شوند.

اما دستگاه های ارتودنسی متحرک( مثلا ارتودنسی نامرئی)  قابل جابه جایی هستند با این حال ارتودنتیست شما توصیه می کند آنرا برای ساعت های زیاد از دهان خود خارج نکنید.

بریس شامل براکت ها و سیم های قوس دار ارتودنسی است که در سرتاسر دندان نصب می شود.

براکت ها را به چه وسیله ای می توان به دندان اتصال داد؟

براکت ها به دندان ها به وسیله چسب مخصوص دندان متصل می شوند .

سیم های قوس دار و انعطاف پذیر به براکت ها متصل می شوند.

فشار دائمی که سیم قوس دار به دندان ها اعمال می کند بر اساس طرح و برنامه حساب شده ای است.

در روند پیشرفت براکت ها از گذشته تا به امروز ما با انواع براکت های ارتودنسی آشنا می شویم

برای مطالعه بیشتر : مجله دندانپزشکی

بهترین دهانشویه برای بیماری ورم لثه

 هنگامی که شما به دنبال جلوگیری از بیماری ورم لثه یا بیماری لثه هستید، مهم است که هر روز دهانشویه را در برنامه مراقبت از دهان خود قرار دهید. حین استفاده  از دهانشویه ها همانطور که آن ها با هم را مقایسه می کنید، متوجه خواهید شد که برخی از آن ها تنفس بهتر، بعضی ها از مزایای ضد نفخ برخوردار هستند، بعضی دیگر به جلوگیری از ورم لثه کمک می کنند، و گاهی اوقات شما می توانید ترکیبی از این مزایا را در یک دهانشویه خوب پیدا کنید.

بیماری لثه چیست؟

بیماری های لثه از شایعترین علل مراجعه افراد به کلینیک های دندانپزشکی هستند. این بیماری ها اغلب با ورم لثه و التهاب آن همراه  هستتند. جینجویت و بیماری پریوودنتال مهمترین بیماری های مربوط به لثه هستند. این بیماری ها باعث تخریب بافت لثه میشوند

بهترین روش درمان بیماری لثه چیست؟

این بیماری را هرچه زودتر درمان کنیم بهتر است زیرا  میتواند باعث عفونت لثه، استخوان فک و حتی مشکلات قلبی شود. درمان اولیه شامل پیشگیری است، درمان  ثانویه شامل جرم گیری دندان و درمان نهایی شامل انواع جراحی های لثه است. گاهی اوقات در کنار این روش های برای بهبود طرح لبخند اقدامات زیر نیز در نظر گرفته میشود:

 • بلیچینگ دندان
 • ونیر دندان (روکش های دندانی)
 • لمینت دندان (نوعی ونیر دندان)
 • ونیر کامپوزیت (نوعی ونیر)

و …

نکته: چنانچه نبود دندان یا از دست رفتن تعدادی از دندان ها باعث ایجاد بیماری لثه شده باشد در کنار روش های درمان از جایگزین  های دندان مانند ایمپلنت دندان نیز استفاده میشود.

حین انتخاب بهترین دهانشویه که میزان ورم لثه را کاهش میده به دو عامل اصلی زیر توجه کنید:

1. شستشوی دهان با الکل

الکل یک جزء اصلی در بسیاری از دهان شویه ها است، که برخی از آنها باعث ایجاد احساس سوزش در دهان می شوند. در حالی که دهانشویه های مبتنی بر الکل کمک می کنند تا اثرات باکتری های را از بین ببرند، احساس سوزش باعث می شود دهانوشه های حاوی  ارصد بالای الکل را یک دهانشویه خوب در نظر نگیریم. سعی کنید میزان شوینده های موجود در مایع شستشوی انتخابی شما متعادل باشد. این امر مخصوصا در دندانپزشکی اطفال و دندانپزشکی بارداری بسیار بسیار حائز اهمیت است.

2. دهانشویه برای لثه های حساس

برخی از مواد تشکیل دهنده دهانشویه ها بعضی افراد را تحریک می کنند، مخصوصا افرادی که لک های حساس دارند. شما همچنین ممکن است دهان خود را برای یک مدت کوتاه پس از یک روش دندانپزشکی حساس تر است. اگر دندان حساس دارید، دهانشویه بدون الکل را در نظر بگیرید. این می تواند به شما در جلوگیری از احساس سوزش ما در مورد بالا صحبت می کند و در عین حال مزایای بهداشت دهانشویه را نیز ارائه می دهد.

طرح لبخند چیست و اصلاح آن به چه معنی است؟

 زمانی که شما لبخند میزنید لب ها، لپ ها، دندان ها، لثه و سایر بخش های صورت شما درگیر این لبخند است. اما چیزی که یک لبخند را نشان میدهد دهان و اجزای آن به خصوص دندان ها هستند. به مجموع فاکتورهای دخیل در این لبخند، طرح لبخند گفته میشود .

اصلاح طرح لبخند جزء مهمترین و پرطرفدارترین خدمات دندانپزشکی زیبایی است

امروزه با وجود خدمات دندانپزشکی ترمیم و زیبایی، گزینه‌های زیادی برای بهبود لبخند و افزایش اعتماد به نفس برای شما وجود دارد. با مراجعه به یک دندانپزشک زیبایی دندان و مشاوره برای هر یک از روش‌های مختلف ترمیمی و زیبایی روش مورد نظر را انتخاب کنید و به لبخند خود زیبایی را بازگردانید. در ادامه با تمام خدماتی که برای ساخت و طراحی لبخند یا اصلاح آن توسط دندانپرشک صورت میگیرد آشنا خواهید شد

سفید کردن دندان ها یا بلیچینگ

دندان‌ها به دلایل مختلفی مثل مصرف بعضی مواد غذایی و یا استعمال دخانیات  تغییر رنگ داده و تیره و یا لک دار می‌شوند. وقتی لایه رویی دندان یعنی مینای دندان با گذشت زمان از بین برود لایه زرد زیرین آن یعنی دنتین نمایان شده و زیبایی دندان را از بین می‌برد. یکی از روش‌های موثر برای زیبا سازی دندان‌ها و اصلاح طرح لبخند تغییر رنگ آنها به رنگ سفید است. یکی از این روش‌های سفید کردن دندان‌ها بلیچینگ است

باندینگ دندان یا ونیر کامپوزیت

یکی از روش های رایج برای اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند باندینگ دندان است. این پروسه به بهبود و زیباسازی ظاهر دندان‌های آسیب دیده به علت پوسیدگی، شکستگی، لب پر شدن، تراشیدگی و یا تغییر رنگ آن ها کمک میکند.

باندینگ دندان به کمک مواد هم رنگ دندان که کامپوزیت‌های دندان یا ونیر کامپوزیت نام دارند، صورت می‌گیرد

لمینت دندان یا ونیر پرسلین

لمینت دندان لایه‌های ظریف و شیشه‌ای شکلی از جنس پرسلن یا سرامیک هستند که دارای استحکام بسیار بالایی بوده و برای پوشاندن و زیبایی سطح رویی دندان بکار می‌رود. پرطرفدارترین عنصر در اصلاح طرح لبخند یا زیباسازی لبخند استفاده از لمینت دندان است که البته قیمت لمینت دندان به  نسبت سایر روکش های دندانی بالاتر است. لمینت به صورت لایه‌ای روی سطح دندان قرار گرفته و عیوب دندان را می‌پوشاند

ایمپلنت دندان

بهترین جایگزین برای پر کردن جای خالی دندان از دست رفته ایمپلنت است. ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم و به صورت میله باریکی است که درون استخوان فک قرار می‌گیرد. فلز تیتانیوم به کار برده شده در این روش درمانی  با بدن سازگار بوده و مشکلی را به وجود نمی‌آورد. اگر پس از قرار گرفتن در فک به صورت صحیح از آن مراقبت شود ماندگاری بسیار بالای را خواهد داشت دارد.

حرکت دندان ها در ارتودنسی چگونه صورت می گیرد؟

 بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران در اینباره اینگونه توضیح می دهد:

روند تولید حرکت در دندان ها  در بدن یک روند کاملا شگفت انگیز و پیچیده است.

هنگامی که نیروهایی از طریق ارتودنسی به دندان ها اعمال می شود بسیاری از بافت ها ی مختلف سلول ، در استخوان و بافتهای اطراف ریشه به صورت القایی عمل می کنند.

سپس باعث حرکت دندان ها در ارتودنسی دندان می شوند.

سرعت بیش از حد حرکت دندان ها در ارتودنسی مشکل آفرین است.

اگر سرعت حرکت دندان شما بیش از حد باشد ممکن است دندان در معرض خطر از دست دادن قرار بگیرد.

فشرده سازی و تنش در موقع حرکت دندان ها در ارتودنسی

در حین درمان ارتودنسی دندان ها باید از خط وسط تراز باشند.

هرگونه اختلاف موضعی یا چرخش باید اصلاح شود.

هنگامی که متخصص ارتودنسی یک دندان را در جهت خاصی تحت فشار قرار می دهد ، لیگامان پریودنتال در یک طرف دندان فشرده سازی را آغاز می کند.

چگونه بریس می تواند باعث حرکت دندان ها شود؟

با کمک و راهنمایی بریس به تدریج و در طول زمان حرکت دندان ها  شروع می شود.

نیروهای مداومی که از طریق ارتودنسی به دندان ها وارد می شود آنها را به حرکت در یک جهت خاص وادار می کند. بریس چیست و چه طور باعث حرکت دندان ها در ارتودنسی می شود؟

برای درک بهتر روند چگونگی حرکت دندان ها در ارتودنسی مفید است که بدانیم دستگاه ها و اجزای مختلف ارتودنسی چه نوع همکاری با هم دارند.

تا شما بتوانید صاحب یک لبخند زیبا شوید.

بریس دستگاه ارتودنسی است که از اجزای مختلفی تشکیل شده است.

این اجزا عبارتند از:

 • براکت ها
 • باند
 • سیم قوس دار ارتودنسی
 • کش ها و نوارهای ارتودنسی

خلاصه

شما می توانید با بهره گیری از دانش یک متخصص ارتودنسی آموزش دیده دندان های خود را طوری حرکت دهید که شما را در نهایت به یک طرح لبخند زیبا برساند.

به وسیله درمان ارتودنسی حرکت دندان ها ی شما به تدریج در یک راه عالی و در جهت درست حرکت داده می شوند.

صبور باشید.

 برای مطالعه بیشتر : مجله تخصصی دندانپزشکی

روکش دندان، و مزایا و معایب انواع مختلف آن

 روکش دندان، انتخابی از روی اجبار

روکش ها آخرین چاره هستند. آخرین درمانی که می توانیم برای حفظ و نگهداری تاج دندان ها انجام دهیم. بسیار مهم تر از نوع روکشی که قرار است بر روی دندان ها قرار داده شود، این مسئله است که آیا دندان واقعا نیازمند روکش هست یا خیر؟ آیا نمی توان با راه های درمانی دیگر بافت دندانی باقی مانده را حفظ نمود؟ در تمامی انواع روکش ها، دور تا دور دندان باید تراشیده شده و از بافت دندانی کاسته شود تا فضا برای قرار گرفتن روکش و ضخامت آن بر روی دندان فراهم گردد

در کدام موارد چاره ای جز روکش کردن دندان نیست ؟

در واقع روکش کردن دندان ها به عنوان آخرین راه حل برای نگهداری دندان هاست. در مواقعی که از هیچ کدام از درمان های محافظه کارانه تر به دلیل از دست رفتن زیاد بافت دندانی نمی توان استفاده کرد، به روکش دندان می توان فکر کرد.

 • شکستگی های وسیع دندانی
 • پوسیدگی های گسترده و عمیق

ایمپلنت های دندانی:

روکش های ایمپلنت جزئی از درمان های ایمپلنت دندان بوده و چند ماه پس از جراحی ایمپلنت بر روی فیکسچر ایمپلنت قرار داده می شود.

بریج های دندانی:

زمانی که فرد یک دندان و یا چند دندان را از دست داده و به هر دلیل قادر به استفاده از ایمپلنت نیست، و در عین حال دندان های دو طرف ناحیه بی دندانی دچار آسیب و تخریب هستند ( وجود پوسیدگی ها و یا پرکردگی های قدیمی ) می توان از بریج  دندان استفاده کرد.

انواع روکش های دندانی کدامند ؟

روکش ها می توانند به انواع زیر ساخته شوند:

روکش‌هایی که فقط از فلز ساخته می شوند (روکش های فلزی):

برای ساختن این روکش‌ها از آلیاژی استفاده می‌شود که در آن از  طلا، پلاتینیوم یا آلیاژی فلزی مثل کبالت-کروم و نیکل-کروم استفاده شده است.

روکش‌هایی که فقط از سرامیک ساخته می شوند (روکش های تمام سرامیک):

روکش های تمام سرامیک همان طور که از نامشان مشخص است، کل ساختارشان از سرامیک تشکیل شده است. روکش های تمام سرامیک از نظر زیبایی نسبت به دیگر انواع روکش شفاف تر و طبیعی تر هستند

روکش هایی که از ترکیب فلز و سرامیک ساخته می شوند (روکش های فلزسرامیک):

روکش های فلز سرامیک ( (Porcelain Fused to Metalیا به اختصار PFM از حدود سال 1950 در دندانپزشکی به کار می روند. این نوع از روکش ها سال ها به عنوان استاندارد طلایی جهت بازسازی دندان ها محسوب می شدند.

 

انواع ونیر دندان: آشنایی با مهمترین انواع روکش های دندانی

 زمانی که برای اصلاح طرح لبخند به مطب یک دندانپزشک زیبایی مراجعه میکنید او ممکن است از انواع روکش ها برای این منظور استفاده کند. رایجترین انواع آن عبارتند از:

روکش پرسلن (لمینت دندان)

روکش های پرسلینی یا لمینتی کاملا منحصر به فرد هستند به طوری  که لمینت ساخته شده برای هر دو دندان از هم متفاوت است. لمینت دندان به صورت سفارشی ساخته میشود و با کمک سیمان دندانپزشکس مخصوص و نور ماوراء بنفش روی دندان ها اعمال میشود. قیمت لمینت دندان به نسبت قیمت ونیر کامپوزیت و سایر روکش های دیگر گران تر است اما به همان اندازه با کیفیت و ماندگارتر هستند.

روکش های کامپوزیت (ونیر کامپوزیت)

ونیر کامپوزیت ها از همان موادی ساخته شده است که برای پر کردن دندان ها مورد استفاده قرار میگیرد. از کامپوزیت دندان برای ترمیم مشکلات جزئی و ظاهری دندان مانند ترک خوردگی یا لب پر شدن دندان استفاده میشود. این روکش ها کاملا مشابه با لمینت های دندانی هستند اما از قیمت کمتری برخوردارند.

روکش های فوری (ونیر فوری)

این روکش ها را می توان هنگام مشاوره در همان قرار ملاقات اول برای ترمیم دندان های ترک خورده یا مشکل دار استفاده کرد. آماده سازی این روکش ها بسیار آسان است و نیازی به چند جلسه ویزیت نیست. هزینه ونیر دندانی فوری بسیار کمتر از سایر روکش ها است.

روکشهای برگشت پذیر

لمینت ها طی یک پروسه غیرقابل بازگشت به دندان ها متصل میشوند. یعنی مقداری از مینای دندان را تراش میدهند. به این معنی که برای محافظت از دندان حتما باید تا آخر لمینت داشته باشید. اما برخی از روکش  ها ترکیبی از لمینت و روکش های فوری هستند یعنی طوری طراحی شده اند که میتواند هر زمان که شخص خواست آن ها را بردارد بدون اینکه آسیبی به دندان هایش برسد. این روکش ها در دسته ونیر ارزان قیمت هستند.

کجا ونیر دندان انجام دهم؟

کسانی که در تهران یا کرج هستند و مایل هستند برای اصطلاح طرح  لبخند خود به یک کلینیک باتجربه و مجهز مراجعه کنند میتوانند به کلینیک تخصصی تاج دنتال مراجعه کنند. کلینیک ما در غرب تهران است و به نوعی شناخته شده ترین کلینیک دندانپزکشی جنت آباد است

ارتباط چاقی و پوسیدگی دندان

 چاقی و پوسیدگی دندان ممکن است علل متفاوت داشته باشند ، اما مخرج آنها مشترک است.

محققان دانشکده دندانپزشکی می گویند در صورت داشتن رژیم نامناسب غذایی و سطح فعالیت کم ، ممکن است شما یا فرزند شما در معرض خطر چاقی قرار بگیرید.

در این صورت ممکن است خطر ابتلا به پوسیدگی های دندانی نیز افزایش بیابد.

چاقی و پوسیدگی دندان در کودکان

مطالعاتی که اخیرا درباره ارتباطی که بین روابط چاقی با خطر ابتلا به حفره های دندانی در کودکان پرداخته است یافته هایی را در بر داشته است.

این یافته ها مبنی بر این است که کودکانی که بی تحرک هستند و بیشتر وقت خود را صرف بازی های ویدئویی و رایانه ای می کنند چاق تر از همسالان خود هستند.

زیرا در هنگام تماشای تلویزیون و بازی ها به طور معمول میان وعده های بیشتری مصرف می کنند.

چاقی و دندان های شما

امروزه چاقی به عنوان یک بیماری همه گیر در نظر گرفته شده است.

در جوامع پیشرفته تخمین زده می شود که 31 درصد از افراد چاق هستند.

یک مطالعه منتشر شده در مجله ژورنال تحقیقات دندانپزشکی ژوئن 2009 نشان می دهد که باکتریهای دهان ممکن است در ایجاد چاقی نقش داشته باشند.

برای مطالعه بیشتر: مجله تخصصی دندانپزشکی

پیشگیری از چاقی و پوسیدگی دندان با رژیم غذایی مناسب

برخی از دیدگاه ها حاکی از آن است که کربوهیدرات های قابل تخمیر برای رژیم غذایی ما ضروری است.

زیرا برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های دندانی از تبدیل شدن این قندها به پلاک ، با پیروی از یک برنامه غذایی بهداشتی دندانپزشکی قابل پیشگیری است.

اما این احتمال نیز وجود دارد که پیروی از یک رژیم غذایی گلیسمی پایین ممکن است برای ما مفید تر باشد.

ارتباط التهاب لثه با چاقی و پوسیدگی دندان

هنگامی که فردی دچار التهاب لثه شده باشد ممکن است نشانه این باشد که بدن دچار التهاب سیستمیک قابل توجهی می شود که می تواند به افزایش وزن و خطر چاقی کمک کند.

از این رو کاهش کربوهیدراتهای ساده ممکن است بر بیماری لثه و چاقی تاثیر مثبت داشته باشد.

معاینات دوره ای دندانپزشکی

همانطور که سلامت کلی بدن برای ما اهمیت دارد ، مجددا تاکید می کنیم که معاینات منظم دندانپزشکی نیز بسیار با اهمیت هستند.

بهداشت دقیق دندان با مسواک زدن و نخ دندان دو بار در روز توصیه ای است که ما باید همواره به آن عمل کنیم.

اصلاحات آگاهانه دررژیم غذایی ممکن است از عوارض مربوط به بیماری لثه و اساسا باکتری های دهان جلوگیری کند.

همچنین  اگر نامرتبی دندان های شما باعث شده اند که نتوانید بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید بهتر است با یک متخصص ارتودنسی در این باره مشورت کنید.

اظهار نظر بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران در این باره:

درمان ارتودنسی می تواند مشکلات دندانی شما را از قبیل موارد زیر برطرف کند.

این موارد عبارتند از:

 • تراکم و شلوغی دندان ها
 • جلوزدگی دندان ها در فک بالا
 • جلوزدگی دندان ها در فک پایین
 • روی هم افتادگی دندان ها
 • کجی وچرخیدن دندان ها
 • فاصله زیاد بین دندان ها

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر خدمات دندانپزشکی مثل (دندانپزشکی بارداری ،دندانپزشکی کودکان و....) می توانید به سایت دندانپزشکی تاج مراجعه کنید

 

چرا دندانپزشكي كودكان اهميت دارد؟

 دندانپزشكي كودكان شاخه‌اي از دندانپزشكي است كه از كودكي تا نوجواني با آنها سروكار دارد. در دندانپزشكي، دندانپزشك كودكان و دندانپزشكي اطفال اهميت خاصي براي پوسيدگي دندان قائل هستند. اختلالات رشد كودك، عملكرد درسي ضعيف در مدرسه و نيز روابط اجتماعي ضعيف همگي از اثرات بهداشت ضعيف دهان و دندان در كودكان است.  بنابراين وجود متخصصين اين امر براي حفظ سلامت بهداشت دهان و دندان كودكان امري ضروري است.

در واقع در دندانپزشكي كودكان متخصصان اين رشته بايد به گونه‌اي آموزش ببينند كه بتوانند درمان‌ها و عمل‌هاي مختلف دندانپزشكي از قبيل بيهوشي، بي‌حسي و ارتودنسي دندان در كودكان را به صورت تخصصي بر روي آنها اعمال كنند تا كودكان بتوانند به راحتي با فضاي مطب يا كلينيك دندانپزشكي اطفال ارتباط برقرار كنند

پايه سلامت دهان و دندان در هر فردي از كودكي آغاز مي‌شود. چرا كه در دوران كودكي مي‌توان باورها، عادات و سبك زندگي سالم در رابطه با سلامت دهان و دندان را به كودكان به راحتي آموزش داد تا بدين صورت از بروز مشكلات دهان و دندان پيشگيري كنيم.

 • اهميت حفظ دندان‌هاي شيري
 • اهميت پيشگيري از پوسيدگي دندان كودكان
 • اهميت تجربه خوشايند دندانپزشكي
 • اهميت آموزش‌هاي مرتبط با سلامت دهان و دندان كودك

توصيه ها و وظايف دندانپزشك كودكان 

دندانپزشك كودكان، سلامت دندان‌هاي كودك را ارتقاء مي‌دهد و نيز در واقع نقش يك منبع اطلاعاتي در اين زمينه براي والدين كودكان عمل مي‌كنند. انجمن دندانپزشكي كودكان آمريكا AAPD و انجمن پزشك كودكان آمريكا AAP توصيه مي‌كنند كه ملاقات با دندانپزشك بايد هر شش ماه، پس از اولين رويش دندان در كودكان يا يك سال پس از تولد كودكان، صورت بگيرد. با مراجعه منظم و به موقع به دندانپزشكي كودكان مي‌توان پوسيدگي و ساير مشكلات دندان‌هاي كودكان را در همان مراحل اوليه رفع كرد. دندانپزشك كودكان با دادن اطلاعات آموزشي در رابطه با مسواك زدن، نخ دندان، فلورايد و همچنين مشاوره تغذيه نقش مهمي در سلامت دهان و دندان كودكان دارند.

توصيه هاي بهداشتي دهان و دندان براي كودكان

 • جلوگيري از عادات غلط دهاني كودك مانند مكيدن انگشت و دندان قروچه
 • تشويق كودك به مسواك زدن از 2 سالگي
 • دقت در رژيم غذايي كودك و كنترل مصرف مواد قندي و شيرنيجات
 • استفاده از خميردندانهاي مخصوص كودكان
 • معاينات منظم دندانپزشكي براي پيشگيري از پوسيدگي و مشكلات بهداشتي دهان و دندان در كودكان
 • مصرف ميوه و سبزيجات تازه به جاي مواد مصرفي فاقد ارزش غذايي

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساير خدمات دندانپزشكي ( ايمپلنت دندان، لمينت دندان و...) مي توانيد به سايت كلينيك دندانپزشكي ايده ال مراجعه كنيد.

درمان ديپ بايت چيست؟

ديپ بايت دندان به انگليسي (Deep Bite) نوعي اوربايت دندان است. اين عارضه كه شديدتر از اوربايت دندان است در افراد زيادي وجود دارد. ديپ بايت دندان به نوعي حتي شايعترين عارضه و مال اكلوژن در ميان افراد خردسال است.

فرقي نميكند كه شما چه سني داشته باشيد، كودك يا بزرگسال، در هر صورت متخصصان ارتودنسي ميتوانند با انواع روش هاي ارتودنسي مانند ارتودنسي ثابت، نامرئي، متحرك و … اقدام به درمان مال اكلوژن ديپ كنند. اما بهترين سن براي اصلاح اين مشكل دوره كودكي است زيرا استخوان فك هنوز به رشد و تكامل نهايي خود نرسيد و راحتتر ميتوان هر نوع مال اكلوژني را در اين سنين اصلاح كرد.

اولين هدف از درمان ديپ بايت هماهنگ و تراز كردن فك ها  و دندان ها با يكدگير است. براي رسيدن به اين هدف، ما معمولا از بيش از يك روش درماني استفاده كنيم. يعني ممكن است نياز باشد چندين روش  ارتودنسي براي حل اين مشكل مورد استفاده قرار بگيرند.

انواع روش درمان ديپ بايت چيست؟

اولين خط درمان براي اصلاح اين اوربايت شديد اسفاده از پالاتال اكسپندر يا وسيع كننده هاي كام است. علاوه  بر اين دستگاه ارتودنسيريال توربو براكت ها نيز ميتوانند در آغاز درمان مورد استفاده قرار بگيرند. استفاده از اين دستگاه هاي ارتودنسي باعث ميشود فضا براي رشد دندان هاي خلفي باز شده و كم كم شدت مشكل كمتر شود.

ساير گزينه هاي درمان اوربايت شديد

ساير درمان هاي ارتودنسي ثابت (بريس ها) نيز به درمان ديپ بايت كمك ميكنند. اگر مشكل خيلي شديد باشد از بريس ها و براكت هاي فلزي براي درمان استفاده ميشود و اگر مشكل هنوز خيلي كوچك باشد و يا ديپ بايت خفيف باشد ميتواند از ارتودنسي متحرك و نامرئي مانند اينويزيلاين ها نيز براي درمان استفاده كرد.

چنانچه علت ايجاد ديپ بايت كوچك بودن فك پايين باشد و اين فك به درستي و كاملا رشد نكرده باشد از دستگاه هايي براي تحريك رشد استخوان استفاده ميشود.

چنانچه شخصي در كودكي مشكل ديپ بايت خود را درمان نكرده باشد و اكنون در سنين ميانسالي باشد ممكن است نياز به عمل جراحي ارتودنسي يا جراحي ارتوگناتيك داشته باشد.

درمان اوربايت شديد تنها محدود به برگرداندن فك ها و دندان ها به حالت طبيعي نيست بلكه نياز به پروسه هاي زيبايي نيز وجود دارد. زيرا ديپ بايد باعث ايجاد آسيب به دندان ها ميشود و براي ترميم دندان ممكن است نياز به روش هاي دندانپزشكي ترميم و زيبايي براي اصلاح طرح لبخند  از جمله انواع ونير دندان (انواع لمينت دندان، ونير كامپوزيت و …)، تاج و … باشد.

چنانه در رابطه با انواع  روش هاي ترميم و زيبايي دندان سوالي داريد ميتوانيد سري به مقالات وبسايت تخصصي دندانپزشكي تاج دنتال باتجربه ترين كلينيك دندانپزشكي جنت آباد بزنيد و از گنجينه مطالب آن استفاده كنيد

ديپ بايت چيست و روش درمان آن چگونه است؟

 ديپ بايت دندان به انگليسي (Deep Bite) نوعي اوربايت دندان است. اين عارضه كه شديدتر از اوربايت دندان است در افراد زيادي وجود دارد. ديپ بايت دندان به نوعي حتي شايعترين عارضه و مال اكلوژن در ميان افراد خردسال است

ديپ بايت چيست؟ (تعريف دندانپزشكي و كامل اين اوربايت) 

بهترين متخصص ارتودنسي در كرج و تهران اينگونه به اين سوال پاسخ مي دهد: ديپ بايت دندان در اصل يك نوع ناهنجاري ساختاري فكين است كه نمونه ساده تر آن اوربايت دندان است. در حالت نرمال فكين بالا و پايين با هم هماهنگ بوده و همديگر را ميپوشانند. جز اينكه فك فوقاني چند ميليمتر  جلوتر از فك تحتاني است، در حالت عادي هيچ مشكلي متوجه اين موقعيت فك ها نيست. اما زماني كه فك بالا نزديك ۳ ميلي متر جلوتر از فك پايين باشد ميگوييم كه شخص اوربايت دارد.

عوارض ديپ بايت دندان چيست؟ (مشكلات و عوارض ناشي از اين مال اكلوژن)

اين عارضه مشكل شديدي است كه روي عملكردهاي مختلف دهان و دندان و حتي تنفس تاثير ميگذارد. مشكل در جويدن، دشواري در صحبت كردن و حتي سخت نفس كشيدن تنها تعدادي از عوارض ديپ بايت دندان هستند. كساني كه از اين  مشكل رنج ميبرند معمولا صورتي گرد و كوتاه دارند و ظاهرشان به مراتب مسن تر و پيرتر از سن و سال واقعي آن ها است.

علت ديپ بايت چيست؟

به طور كلي در اغلب موارد اوربايت و نمونه شديدتر آن ژنتيكي هستند و از والدين به ارث برده ميشود. به عبارتي اگر شما در خانواده خودتان شخصي ميشناسيد كه اوربايت شديد دارد احتمالا در نسل هاي آينده شما هم، چنين چيزي رخ دهد. مشكلات ژنتكي در برخي افراد باعث ميشود كه فك بالا زودتر رشد كرده و بزرگ شود و يا اينكه فك پايين از نظر رشد بسيار كند است.

نحوه تشخيص ديپ بايت چگونه است؟                                         

يكي از مهمترين دلايلي كه دندانپزشكان توصيه ميكنند كودكان را از سنين كم و پايين به مطب يا كلينيك دندانپزشكي ببريد تشخيص به موقع و زودهنگام مشكلات دهان و دندان كودكان است. زماني كه شما از همان دوران كودكي مطابق برنامه، به يك متخصص دندانپزشكي اطفال يا كودكان برويد ديپ بايت از همان ابتدا تشخيص داده شده و درمان ميشود.

درمان ديپ بايت چيست؟

فرقي نميكند كه شما چه سني داشته باشيد، كودك يا بزرگسال، در هر صورت متخصصان ارتودنسي ميتوانند با انواع روش هاي ارتودنسي مانند ارتودنسي ثابت، نامرئي، متحرك و … اقدام به درمان مال اكلوژن ديپ كنند. اما بهترين سن براي اصلاح اين مشكل دوره كودكي است زيرا استخوان فك هنوز به رشد و تكامل نهايي خود نرسيد و راحتتر ميتوان هر نوع مال اكلوژني را در اين سنين اصلاح كرد

براي مطالعه بيشتر : مجله تخصصي دندانپزشكي

صفحه قبل 1 ... 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد