دقیقا چه مدت بعد از کشیده شدن دندان باید ایمپلنت کاشت؟

درست از لحظه ای که دندان کشیده شود میتوان ایمپلنت دندانی کاشت. حتی اگر چند ماه و یا بیش از یک سال هم گذشته باشد باز هم میتوان این عمل را انجام داد. اما انجام عمل در هر زمانی کمی متفاوت است و شرایط خاص خودش را می‌طلبد. در ادامه با 4 زمان اصلی کاشت آشنا میشوید . با مطالعه این بخش میتوانید متوجه شوید که بهترین زمان کاشت ایمپلنت دندان چه وقتی است.

 

در اولین فرصت ممکن: ایمپلنت فوری

اگر همه چیز عالی باشد و مشکلی متوجه استخوان فک، لثه و دندان های مجاور نباشد. دقیقا بعد از اینکه دندان کشیده شد میتوان ایمپلنت فوری را به استخوان فک پیچ کرد. اگر جراح ترجیح دهد بعد از کشیدن دندان ایمپلنت نکارد و 2 ماه بعد از آن اینکار را انجام دهد، هنوز هم به ایمپلنت کاشته شده، ایمپلنت فوری گفته میشود.

بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت دندان : ایمپلنت‌استاندارد

اگر به هر دلیلی نتوان تا 2 ماه بعد از کشیده شدن دندان ایمپلنت گذاری کرد، متخصص ایمپلنت می‌تواند 2 تا 4 ماه بعد، اینکار را برای بیمار انجام دهد. در این بازه زمانی استخوان فک، لثه و سلامتی دهان و دندان تا حد زیادی بهبود پیدا کرده و به نظر میرسد که بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت دندان همین بازه باشد. متخصصان ایمپلنت معتقدند که در بازه زمانی 2 تا 4 ماه بعد از کشیده شدن دندان، فرآیند بهبود بافت استخوان فک و پذیرش ایمپلنت با سرعت و کیفیت بیشتری صورت میگیرد. بنابراین ایمپلنت در بهترین زمان ممکن و بهتر به استخوان فک جوش خورده و مستحکم میشود.

دیر اما سر حوصله: ایمپلنت تاخیری

اگر تا 4 ماه ایمپلنت در فک پیچ شود میتوانید انتظار داشته باشید که نتایج خوبی در انتظارتان باشد. اما بعد از 4 ماه حفره استخوانی تقریبا پر میشود و استخوان بهبود کامل پیدا میکند و این یعنی برای ایمپلنت کردن باید استخوان فک را دریل کنید. حتی در این صورت هم میتوان اقدام به کاشتن پیچ کرد اما شاید درد و عوارض بعد از عمل بیشتری تجربه کنید.

با اینکه خیلی گذشته، اما باز هم دیر نشده : ایمپلنت با تأخیر بسیار زیاد

حتی بعد از گذشت 1 سال از زمان کشیده شدن دندان ها همچنان میتوان با موفقیت اقدام به کاشت ایمپلنت دندان کرد. اما همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد، برای اینکه جراح مطمئن شود که شما کاندید مناسب عمل هستید یا خیر، باید شما را ارزیابی کند. او اینکار را با گرفتن اشعه ایکس انجام میدهد و قبل از هرچیزی باید تراکم استخوانتان را بسنجد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایمپلنت و هم چنین آشنایی با سایر خدمات دندانپزشکی ( ارتودنسی دندان، جراحی فک  دندانپزشکی اطفال و...) می توانید به سایت کلینیک دندانپزشکی ایده ال مراجعه کنید.

 

اهمیت فلوراید در دندانپزشکی کودکان

 فلوراید برای سلامت دندان ها و استخوان های کودک ضروری است و همچنین به جلوگیری از ایجاد حفره یا سوراخ دندان کمک می کند. استفاده به اندازه از فلوراید برای حفظ بهداشت دهان و دندان ضروری است با این حال استفاده بی رویه از آن میتواند به تحلیل مینای دندان بی‌انجامد و باعث شیشه ای شدن دندان ها شود. استفاده از این ماده مخصوصا برای کودکان بسیار توصیه شده است. در این مقاله درباره اهمیت این ماده و مقدار توصیه شده آن اطلاعات کاملی از کلینیک دندانپزشکی جنت آباد  یعنی تاج دنتال  خواهید خواند.

فلوراید چیست؟

فلوراید یک عنصر اساسی برای محافظت از دندان در نبرد بی پایان در برابر پوسیدگی دندان است. این عنصر اساسی یک ماده معدنی طبیعی است که در آب، خاک و برخی غذاها یافت می شود. به عنوان یک معیار بهداشت عمومی، بسیاری از جوامع همچنین برای کمک به محافظت از دندان، فلوراید را به آب آشامیدنی اضافه می کنند. دندانپزشکان کودکان در کودکانی که مقادیر کافی از این ماده دریافت می کنند ، کاهش قابل توجهی در حفره ها مشاهده کرده اند. به عبارتی استفاده به انداه از فلوراید در دندانپزشکی کودکان منجر به کاهش پوسیدگی دندان و حفرات دندانی میشود.

مزایای فلوراید چیست؟

طبق اعلام انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)، اضافه کردن فلوراید به آب آشامیدنی باعث کاهش پوسیدگی دندان تا 25 درصد می شود و “به عنوان یکی از 10 دستاورد بزرگ بهداشت عمومی قرن بیستم” رتبه بندی می شود. این ماده برای دندانهای سالم به دلیل نحوه تعامل با مینای دندان ضروری است.

فلوراید میتواند روند تخریب مینای دندان را معکوس کند (مهمترین فواید فلوراید)

فلورایدها برای تقویت ساختار مینا به دندان کمک می کند تا دندان ها را از آسیب اسید محافظت کند. همچنین به دندان کمک میکند تا پس از آسیب بهتر بهبود پیدا کند و یا به دندانپزشکی کودکان این امکان را میدهد که بهتر با پوسیدگی ها و مشکلات دهان و دندان کودکان برخرود کند. فلوراید می تواند به ترمیم مناطق آسیب دیده از اسید، کمک کند و می تواند علائم اولیه پوسیدگی دندان را از طریق فرآیندی به نام رمینرالیزاسیون Remineralization معکوس کند.

از کجا بفهم که کودک من به اندازه کافی فلوراید دریافت میکند؟

اگر در جامعه ای زندگی می کنید که فلوراید را به آب آشامیدنی اضافه نمی کند، یا اگر کودک شما فقط آب معدنی می نوشد، ما دندانپزشکان کودکان ممکن است یک مکمل حاوی این ماده را به شما توصیه کنیم تا دندان های کودک شما سالم مانده و محافظت شود. برای اینکه بدانید کودک مشا به اندازه کافی فلوراید دریافت میکند حتما حین مسواک زدن او را همراهی کنید و بر نحوه استفاده و میزان استفاده از فلوراید مصرفی او نظارت کنید و مانع از بلعیدن خمیردندان یا دهانشویه های حاوی این ماده توسط کودک شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر خدمات دندانپزشکی ( ونیر دندان، اصلاح طرح لبخند ،ایمپلنت دندان و....) نیز می توانید به سایت دندانپزشکی تاج دنتال مراجعه کنید.

هزینه ارتودنسی نامرئی در تهران چقدر است؟

 اگر در اینترنت سرچ کرده باشید متوجه میشوید که تقریبا هیچ جایی درباره قیمت ارتودنسی دندان و مخصوصا هزینه ارتودنسی نامرئی محتوای سودمندی نوشته نشده است و اغلب سایت های  دندانپزشکی بدون اینکه قیمت ارتودنسی یا حتی محدوده  آن را ذکر کنند تنها توضیحاتی درباره عوامل تاثیر گذار روی هزینه ارتودنسی نوشته اند

ما در این مقاله قصد داریم که محدوده قیمت هر کدام از دستگاه های به اصطلاح نامرئی را نیز درج  کنیم.

هزینه تقریبی ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

قبل از هرچیزی لازم است در همین ابتدا بدانید که واقعا هیچ قیمت دقیقی برای هیچکدام از خدمات دندانپزکشی از دندانپزشکی ترمیم و زیبایی گرفته تا ارتودنسی دندان و ایمپلنت دندان وجود ندارد. هرچه هست تنها محدوده یا بازه ای از قیمت ها است. بر همین اگر بخواهید تحت ارتودنسی نامرئی قرار بگیرید بسته به نوع دستگاهی که انتخاب میکنید هزینه ارتودنسی نامرئی چیزی بین ۷ تا ۱۰  میلیون تومان به ازای هر فک متغییر است. ادامه مقاله را بخوانید تا متوجه شوید هر دستگاه به صورت حدودی چقدر هزینه دارد و فراموش نکنید این قیمت ها حدودی هستند و تنها راه تعیین هزینه نهایی مراجعه به کلینیک دندانپزشکی است.

هزینه ارتودنسی نامرئی با اینویزیلاین چقدر است؟

قیمت ارتودنسی نامرئی با کمک پلاک های شفاف ارتودنسی یا همان اینویزیلاین‌ها که ارتودنسی متحرک نیز شناخته میشوند در ایران بین ۸ تا ۱۰ میلیون تومان به ازای هر فک است. یعنی دو فک بین ۱۶ تا ۲۰ میلیون تومان برای شما هزینه در بر خواهد داشت .

قیمت ارتودنسی نامرئی به طور میانگین بر اساس دلار آمریکا نیز بین ۲۰۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار است.

قیمت ارتودنسی نامرئی با براکت سرامیکی

قیمت ارتودنسی نامرئی با براکت های شفاف سرامیکی یا همان ارتودنسی سرامیکی در کشور ما حدودا ۳ میلیون تومان از قیمت براکت های فلزی معمولی بیشتر است. آن ها چیزی بین ۵ تا ۷ میلیون تومان به ازای هر فک هزینه در بر میگیرند.

هزینه ارتودنسی نامرئی با براکت سرامیکی شفاف به صورت میانگین در جهان نیز بین ۲۰۰۰ تا ۸۵۰۰۰ دلار آمریکا است

قیمت ارتودنسی نامرئی با سیستم لینگوال

۶ تا ۹ میلیون تومان محدوده قیمت ارتودنسی نامرئی با سیستم لینگوال است که برای هر دو فک ۱۲ تا ۱۸ میلیون تومان هزینه در بر دارد.

۵۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ دلار آمریکا نیز رنج و محدوده هزینه ارتودنسی نامرئی با این سیستم است.

انجام ارتودنسی نامرئی در کلینیک فوق تخصصی DORR

تا آنجا که دستمان باز بود درباره هزینه ارتودنسی نامرئی در تهران و سایر شهرها با نکاتی ارائه دادیم. اگر مایل هستید که ارتودنسی دندان خود را به کلینیک ما بسپارید خوشحال میشویم با دریافت نوبت آنلاین به کلینیک مراجعه کنید تا با مشاوره رایگان و ارزیابی های اولیه هم قیمت دقیق ارتودنسی نامرئی را به شما اطلاع دهیم و هم اینکه اگر مایل بودید روند درمان را زیر نظر بهترین متخصص  ارتودنسی در کرج و تهران آغاز کنید.

برای مطالعه بیشتر: دانستنی های دندانپزشکی

3 بخش اصلی هر ایمپلنت دندانی

 فیکسچر (Fixture)

مهمترین قسمت یک ایمپلنت

فیکسچر از مهمترین بخش ها و اجزای ایمپلنت دندان است. این قطعه به صورت پیچ است و در استخوان فک کاشته میشود. به کلمه ایمپلنت در زبان انگلیسی “وسیله کاشتنی” گفته میشود. از آنجایی که تنها بخشی از ایمپلنت دندان که در استخوان کاشته میشود فیکسچر است، درنتیجه ما به خود این قطعه در اصطلاح، یک واحد ایمپلنت میگوییم. این قطعه زیر خط لثه قرار دارد و تنها بخشی از ایمپلنت دندانی است که در ظاهر دیده نمی شود.

نحوه کاشت این قطعه

بعد از اینکه  جراح دهان و دندان یک سوارخ کوچک را درون استخوان فکر شما ایجاد کرد فیکسچر که یک پیچ کوچک و محکم است را درون استخوان قرار میدهد. این قطعه در نقش ریشه یا پایه ایمپلنت شما عمل می کند و در واقع همان کاری را انجام میدهد که ریشه دندان های واقعی شما انجام میدهند. با این تفاوت که این ریشه زنده نیست. پس از قرار دادن فیکسچر در داخل استخوان فک، شما باید منتظر باشید تا استخوان فک طی فرآیند استئواینتگریشن، پایه ایمپلنت ما را به خودش جوش بزند. استئواینتگریشن نیز به فرآیند احاطه شدن فیکسچر توسط بافت استخوانی فک گفته میشود که به صورت ساده میگوییم فرآیند جوش خوردن ایمپلنت به استخوان.

جنس فیکسچر

پایه ایمپلنت، جنس های متعددی دارد اما معمولا آن ها را از جنس تیتانیوم میسازند. تیتانیوم فلز شناخته شده ای است که هم بسیار محکم است و هم توسط بدن انسان به خوبی پذیرفته میشود و به راحتی میتواند به استخوان فک جوش بخورد.

اباتمنت یا (Abutment)

از آنجا که خود فیکسچر به عنوان پایه ایمپلنت کاملاً زیر خط لثه و در ارتباط با استخوان فک قرار دارد، باید یک رابط بین فیکسچر و تاج ایمپلنت وجود داشته باشد تا یک واحد کامل ایمپلنت شبیه دندان واقعی داشته باشیم. ما به این اتصال دهنده یا رابط، اباتمنت میگوییم. اباتمنت نیز از اصلی ترین اجزای ایمپلنت دندان است. اباتمنت ها در واقع پیچ های کوتاه و محکمی هستند که دقیقا بالاتر از خط لثه قرار میگیرند و از جنس فلز یا موادی که همرنگ دندان هستند ساخته میشوند. میتوان به راحتیاین قطعه را از فیکسچر جدا کرد.

ما اباتمنت را معمولا بعد از فرآیند استئواینتگریشن به فیکسچر متصل میکنیم. البته این وضعیت تنها برای کاشت ایمپلنت های ساده و مرسوم است. اگر ما بخواهیم ایمپلنت فوری بکاریم، باید حتما همه اجزای ایمپلنت را به صورت یکجا درون جای خالی دندان و پشت سر هم، به هم متصل کنیم. ابتدا فیکسچر، بعد اباتمنت و در آخر پروتز یا همان تاج که شبیه تاج دندان های واثعی خودمان است.

پروتز (Prosthesis)

پروتز بخشی از ایمپلنت دندان است که دقیقاً همانند یک دندان واقعی به نظر می رسد و عملکردی مشابه با تاج دندان شما دارد. این بخش از ایمپلنت را می توان از مواد مختلفی ساخت. به عبارت دیگر پروتزهای ایمپلنت، میتوانند جنس های مختلفی داشته باشند. برای مثال آن را میتوان از موادی مانند پرسلن یا سرامیک تهیه کرد. پروتزها که در واقع تاج ایمپلنت هستند باید به اباتنمنت متصل شوند. برخی از آن ها به صورت پیچی و برخی دیگر با کمک سمنت (نوع سیمان مخصوص) به اباتمنت وصل میشوند.

قصد کاشت ایمپلنت دندان داری؟

شما می توانی برای آشنایی با بهترین متخصص ایمپلنت در تهران و همچنین اطلاع از هزینه ایمپلنت به سایت کلینیک دندان دندانپزشکی ایده ال مراجعه کنید و علاوه خدمات ایمپلنت از سایر خدمات دندانپزشکی( ارتودنسی دندان، جراحی فک ، دندانپزشکی اطفال و... )نیز بهره ببرید.

حقایقی درباره ونیر دندان

 اگر درحال خواندن این مقاله هستید احتمالا دوست دارید روکش دندان داشته باشید و به دنبال کسب اطلاعات لازم در این خصوص هستید. شاید تا اینجا بدانید که ونیر دندان چه کاربردی دارد و چرا مورد استفاده قرار میگیرند. ما در این مقاله به بررسی 4 واقیعیت و در حقیقت 4 تا از فواید و مزایای ونیر دندان خواهیم پرداخت.

ونیرها میتوانند صورت شما را تغییر دهند

یکی از بزرگترین مزایای ونیر دندان در حوزه دندانپزشکی، زیبایی و زیبایی بخشی به صورت شما است. روکش های دندانی این قابلیت را دارند که علاوه بر بهبود طرح لبخند، تا حدودی چهره شما را تغییر داده و حتی بهتر کند. بر اساس نیازها و خواسته های دندانپزشکی شما، دندانپزشک زیبایی دندان میتواند روکش را طوری انتخاب کند که یک شکل بهتر به لبخند شما بدهد و یا اینکه برای متقارن کردن فرم صورت اقدام به برجسته کرده گونه و صورت کند.

ونیر دندان حساسیت دهان و دندان را کاهش میدهد

علاوه بر اینکه دندان ها با کمک ونیرها روشن تر و زیبا تر به نظر می رسند، می توانند باعث حساسیت دندان را کاهش داده و آن را قوی تر کنند. زیرا برخی از افراد با تحلیل مینای دندان مواجه شده اند که این امر میتواند باعث حساسیت دندان نسبت به مواد غذایی و نوشیدنی های سرد و گرم شود. حساسیت به نوبه خود باعث تحمل درد و رنج میشود. اما با کمک  ونیر دندان (شامل لمینت دندان، ونیر کامپوزیت، لومینیرز و …) میتوان روی مینای دندان را پوشاند و از دندان محافظت کرد. بنابراین ونیر دندانی تنها به منظور زیبایی لبخند یا اصلاح طرح لبخند نیست و گاهی نقش درمانی و ترمیمی نیز دارد.

قدرت جویدن را به شما برمیگردانند

هدف شماره یک ونیرهای دندانی زبایی بخشی به دندان ها و طرح لبخند شما است. اما فرای از داشتن ظاهری زیبا ونیر دندان میتواند توانایی جویدن شما را بیشتر کند. برخی از دندان ها کوتاه هستند و در روند جویدن شرکت ندارند اما با کمک روکش دندان به راحتی طولشان بیشتر میشود و میتوانند در جویدن مواد غذایی به شما کمک کنند.

ماندگاری و طول عمر بالایی دارند

یکی از مهمترین و قابل توجه ترین فواید و مزایای ونیر دندان طول ماندگاری آن ها است. به شرط مراقبت اصولی از آن ها و رعایت بهداشت دهان و دندان ونیرها میتوانند تا 20 سال عمر کنند و همچنان جزئی از طرح لبخند شگفت انگیز شما باشد. ونیرها این قابلیت را دارند که بر خلاف باندینگ دندان به سختی دچار لکه شوند. از این حیث این روکش ها را میتوان به نوعی مقاوت در برابر لکه پذیری و تغییر رنگ دانست البته نه 100 درصد. بنابراین اگر میخواهید عیوب ظاهری دندان های خود را بپوشانید و برای یک مدت طولانی صاحب یک لبخند عالی، سفید و درخشان باشید، ونیر دندان بهترین گزینه ممکن برای شما خواهد بود.

 

دلایل درد دندان و گزینه های درمانی

 درد دندان ، به هر دردی که در دندان یا اطراف آن بوجود می آید دندان درد می گویند این درد اغلب هم شدید و ناخوشایند است.

علت درد دندان

از شایعترین مواردی که باعث دندان درد می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد.

این موارد عبارتند از:

·         بیماری لثه

·         پوسیدگی دندان

·         دندان های حساس

·         التهاب پالپ دندان

·         دندان ترک خورده یا آسیب دیده

آبسه

درد دندان در اثر بیماری لثه

بیماری لثه با عفونت لثه مشخص می شود.

هنگامی که عفونت در لثه ها رخ می دهد ، لثه ها ملتهب ، داغ ، قرمز و متورم می شوند.

در صورتی که درمان مناسبی صورت نگیرد ، عفونت لثه وخیم تر شده و باعث جدا شدن لثه از دندان می شود.

در این هنگام جیب هایی تشکیل می شود که باکتری های بیشتری را در خود جای می دهد.

سپس ریشه دندان در معرض پلاک قرار می گیرد و مستعد پوسیدگی دندان می شود.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به فرسایش و تشکیل حفره در سطح بیرونی مینای دندان اشاره دارد.

هنگامی که پلاک ( لایه ای از باکتری های چسبنده ) روی مینای دندان تشکیل می شود.

این پلاک می تواند اسید تولید کرده و مینای دندان شما را ضعیف و یا حتی سوراخ کند.

حساسیت و درد دندان

بعضی اوقات وقتی که یک یا چند دندان شما در معرض هوای سرد ، مایعات یا غذاهای خاصی قرار می گیرد ممکن است دندان های شما حساس شوند.

این بدان معنی است که دندان شما به یک یا چند محرک حساسیت پیدا کرده است.

دستگاه ارتودنسی متحرک برای محافظت از دندان ها

اظهار نظر بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران در اینباره :

اگر دچار بروکسیسم مربوط به خواب هستید ، دندانپزشک عمومی شما ممکن است به شما پیشنهاد ملاقات با یک متخصص ارتودنسی را بدهد.

یک ارتودنتیست پس از معاینه شخص شما ، ممکن است درمان ارتودنسی دندان  را برای شما در نظر بگیرد.

در این گونه موارد به طور معمول یک متخصص ارتودنسی بریس متحرک را برای شما تجویز می کند.

اما به خاطر داشته باشید این محافظ ، تنها دندان های شما را در برابر آسیب محافظت می کند اما نمی تواند علت بروز بروکسیسم و تعداد قسمت های آنرا کاهش دهد.

بنابراین شما تمرکز خود را بر روی بخش اساسی برنامه درمانی خود قرار دهید.

آبسه

به طور معمول آبسه دندان از یک حفره درمان نشده یا بیماری پالپ ایجاد می شود.

سپس محفظه پالپ آلوده سعی می کند خود را از نوک ریشه دندان خارج کند.

فشار ناشی از عفونت زهکشی باعث ایجاد یک درد مداوم می شود.

این درد هنگام ضربه شدیدتر می شود.

اگر درمان صورت نگیرد درد توام با تورم شدید تر می شود.

 

علت تورم سقف دهان و درمان آن

 سقف دهان دقیقا کجاست و چه نقشی دارد؟

 

سقف دهان شامل یک صفحه استخوانی در جلو و یک قسمت غیر استخوانی در پشت است. این ها با هم،به عنوان یک مانع بین حفره دهانی و بینی عمل می کنند. با گذشت زمان و بر اثر دلایلی این بخش از دهان ممکن است دچار ورم و برآمدگی شود. این مشکل میتواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه با آن ها آشنا خواهید شد.

علل تورم سقف دهان کدامند؟

طیف وسیعی از شرایط می تواند سقف متورم دهان را ایجاد کند. برخی از دلایل ممکن است جزئی و عادی باشند و خیلی زود برطرف شوند اما برخی دیگر میتوانند جدی بوده و با مداخله دندانپزشکان یا پزشکان متخصص برطرف شوند. برخی از علل جزئی و زودگذر تورم سقف دهان میتواند شامل پروسه های دندانپزشکی باشد. برای مثال موارد زیر به صورت موقت و در بعضی مواقع باعث این ورم میشوند:

ارتودنسی دندان (ممکن است به خاطر تحت تنظیم دستگاه های ارتودنسی لثه ها و کام دهان کمی ورم کند)

ایمپلنت دندان (ورم لثه و کام دهان یکی از عوارض ناچیز و زودگذر عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان است)

نصب ونیر طی پروسه طرح لبخند (اگر کار نصب لمینت دندان ، ونیر کامپوزیت، کامپوزیت دندان و سایر روکش های دندانی را به یک دندانپزشک زیبایی بی تجربه بسپارید احتمال اینکه به لثه یا سقف دهان شما آسیب زده , باعث تورم موقتی آن بخش ها شود وجود دارد)

بارداری

خوردن مواد غذایی سفت و سخت

علل جدی تر ورم سقف دهان

سایر عللی که میتواند جدی تر بوده و نیازمند توجه دندانپزشک باشد عبارتند از:

 زخم در دهان

اغلب زخم های دهان، مانند زخم های دهلیزی و زخم های سرد، بر روی لثه ها، گونه ها یا لب ها ظاهر می شود. در برخی موارد ممکن است بر روی سقف دهان ظاهر شود. زخم ها می توانند باعث درد، تورم و ورم شوند.

 آسیب یا تروما

یکی از شایع ترین علل تورم بر روی سقف دهان آسیب یا تروما است که در دندانپزشکی اطفال نیز بسیار پر اهمیت است.

کمبود آب

از دست دادن آب بدن می تواند تورم سقف دهان ایجاد کند. از دست دادن آب بدن می تواند باعث ایجاد خشکی دهان شود.

موکوسل

ایجاد یک مخاط در داخل یک کیست توده ای شکل می گیرد که در سقف دهان به نام  موکوسل ظاهر می شود. موکوسل ها معمولا بدون درد هستند و معمولا پس از یک آسیب جزئی مانند برش یا تورم سقف دهان رخ می دهند.

 

چه فاکتورهایی روی قیمت کامپوزیت ونیر تاثیر میگذارند؟

 همانطور که در ابتدای مقاله هم ذکر شد، هزینه ونیر کامپوزیت ها را نمیتوان به صورت دقیق برآورد کرد چون باید چندین فاکتور مهم را در نظر بگیریم. در ادامه با مهمترین و تاثیرگذارترین فاکتورها و عواملی روی هزینه نهایی نصب ونیر کامپوزیت ها تاثیر میگذارند آشنا خواهید شد.

کیفیت روکش ها و کار دندانپزشک

مانند تقریباً هر چیزی که خریداری می کنید ، کیفیت یک عامل در هزینه و قیمت ونیر کامپوزیت خواهد بود. در حالت ایده آل، بهتر است که شما بهترین ونیرها با بالاترین کیفیت مواد را خریداری کنید. اما اگر می خواهید روکش ها را بدون صرف هزینه بالا و بر اساس بودجه خودتان انتخاب کنید تصمیم گیری در این مورد سخت تر خواهد بود.

تعداد دندان‌ها

برخلاف سایر پروسه های رایج دندانپزشکی مانند ارتودنسی دندان که تقریبا همه چیز دست متخصص ارتودنسی است، برای نصب ونیر ها دست شما باز است و انتخاب همه چیز بر عهده شما است. برای دندانپزشک زیبایی فرقی نمیکند شما چه تعداد دندان را میخواهید روکش کنید. چه یک عدد چه تمام دندان های جلو، در هر صورت کار این دندانپزشک بر اساس سلیقه و انتخاب شما خواهد بود.

قیمت ونیر کامپوزیت بر اساس جنس و برند ونیر                  

ما منظورمان از جنس و برند ونیر لمینت دندان و کامپوزیت نیست. بلکه خود کامپوزیت ها نیز ممکن است توسط شرکت یا لابراتوار خاصی ساخته شود. هر کدام از این برندها یا لابراتوارها نیز هزینه های خاصی دارند و همه به یک قیمت محصولات خود را ارائه نمیکند. بدیهی  است که اگر جنس کامپزیت شما باکیفیت و تضمین شده باشد قیمت ونیر کامپوزیت نهایی شما نیز بیشتر میشود. در حال حاظر در بازارهای جهانی معتبر، 8 سیستم کامپوزیت ونیر مختلف وجود دارند که هزینه هیچکدام یکسان نیست.

مکان و موقعیت جغرافیایی

معمولا هزینه و قیمت ونیر کامپوزیت ها از شهری به شهر دیگر متفاوت است. نه تنها این، بلکه حتی در شهر بزرگی مانند تهران، هزینه ها ممکن است متفاوت باشد و برای مثال در شرق تهران هزینه ها ممکن است متفاوت از غرب باشد. ولی به نظر میرسد اگر در یک شهر بزرگ باشید بهتر  بتوانید هزینه ها را مدیریت کنید زیرا در چنین شهرهایی به دلیل بالا بودن تعداد کلینیک ها و متنوع بودن قیمت ها بهتر  میتوان بر اساس بودجه اقدام به نصب کامپوزیت ونیر کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر خدمات دندانپزشکی زیبایی مثل اصلاح طرح لبخند ،لمینت دندان  و.... نیز می توانید به سایت کلینیک دندانپزشکی تاج دنتال مراجعه کنید.

 

درمان نامرتبی دندان‌ها

 اظهار نظر بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران در اینباره :

اکثر افراد مبتلا به مال اکلوژن خفیف نیازی به درمان ندارند. اما، در صورت شدید بودن مال اکولوژن، دندانپزشک بیمار را به یک متخصص ارتودنسی ارجاع می‌دهد. متخصص ارتودنسی نیز بسته به نوع مال اکولوژن، درمان‌های مختلفی را توصیه می‌کند، از جمله:

 • بریس برای اصلاح وضعیت قرارگیری دندان‌ها
 • کشیدن برخی دندان‌ها برای اصلاح شلوغی
 • تغییر شکل، روکش کردن یا متصل کردن دندان‌ها به یکدیگر
 • جراحی جهت تغییر شکل یا کوتاه کردن فک
 • استفاده از سیم و ورق‌های فلزی برای تثبیت استخوان فک

البته ممکن است درمان‌های مورد استفاده برای این عارضه نیز باعث برخی عوارض شوند، از جمله:

پوسیدگی دندان‌ها

درد یا ناراحتی

تحریک و حساس شدن دهان به خاطر استفاده از وسایلی مانند بریس‌ها

مشکل در جویدن یا حرف زدن در طول درمان

رفع مشکلات نامرتبی دندان‌ها در کودکان و بزرگسالان

درمان مال اکولوژن یا به‌هم ریختگی و شلوغی دندان‌ها در کودکان و بزرگسالان باعث اصلاح این مشکل می‌شود. درمان زود هنگام نامرتبی دندان کودکان طول درمان و هزینه آن را کاهش می‌دهد.

بزرگسالان نیز می‌توانند نتایج خوبی از درمان بگیرند. البته، درمان بزرگسالان طولانی‌تر و گران‌تر است. هر چه درمان زودتر شروع شود، نتیجه به دست آمده بهتر خواهد بود.

پیشگیری از شلوغی دندان‌ها (مال اکولوژن)

معمولاً پیشگیری از مال اکولوژن (اختلالات فکی و دندانی) دشوار است زیرا در اکثر موارد این اختلال موروثی است. والدین کودکان خردسال می‌بایست استفاده از بطری و پستانک را محدود کرده و مانع از مکیدن انگشت توسط کودکان خود شوند تا فک‌ آن‌ها در حین رشد دچار تغییرات ناخواسته کمتری شود. تشخیص زود هنگام مال اکولوژن

(اختلالات فکی و دندانی) به کاهش شدت عارضه و متعاقباً کاهش زمان مورد نیاز برای درمان کمک می‌کند.

برای مطالعه بیشتز: مجله ارتودنسی دندان

چرا دندان ها مهم هستند و اگر نباشند چه اتفاقی رخ میدهد؟

 اگر نگران جای خالی دندان از دست داده خود هستید باید گفت امروزه با پیشرفت علم در زمینه دندانپزشکی روش‌های مختلفی برای درمان این مشکل اختراع شده است. بسیاری از افراد به دلیل افزایش سن و یا دیگر مشکلاتی که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد یک یا تعدادی از دندان‌های خود را از دست می‌دهند. این مشکل نه تنها از نظر ظاهر خوشایند نیست بلکه مشکلات دیگری را نیز به وجود می‌آورد. یکی از روش‌های رفع این مشکل کاشت ایمپلنت دندان است. با وبسایت کلینیک تخصصی تاج دنتال همراه باشید تا در این مقاله به بررسی ایمپلنت دندان بپردازیم.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزین دندان است و هر واحد آن شامل چندین بخش میشود که در مجموع نه تنها ظاهری شبیه به دندان طبیعی ما دارد بلکه تمامی عملکردهای دندانی را نیز به خوبی دندان های واقعی انجام میدهد. ایمپلنت‌ها قطعات فلزی هستند که مهمترین بخش آن یعنی پایه یا فیکسچر به داخل استخوان فک کاشته میشود و نقش ریشه دندان ما را ایفا میکند

جنس ایمپلنت‌های دندانی از چیست؟

ایمپلنت‌ها به شکل پیچ ساخته می‌شوند که از جنس تیتانیوم هستند و در استخوان فک کاشته می‌شوند. ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند به صورت یک پارچه و یا دو تکه باشند و توسط پیچ اتصال قسمت تاج و ریشه را به هم وصل می‌کنند. با وجود اینکه ایمپلنت‌ها از تیتانیوم ساخته می‌شوند و در واقع یک عضو بیگانه محسوب می‌شوند ولی سازگاری بسیار خوبی با بدن دارند.

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است؟

کاشت دندان به این روش یکی از گران ترین پروسه های دندانپرشکی ترمیمی است. از آنجا که اجزای ایمپلنت گران بوده و خود عمل نیز پیچیده و سخت است معمولا هزینه و قیمت ایمپلنت دندان بالا است. اما اگر بخواهیم به صورت یک محدوده قیمت این عمل را عنوان کنیم باید گفت که چیزی بین 4 تا 6 میلیون تومان به ازای هر دندان است

مراحل انجام ایمپلنت دندان

کاشت دندان با کمک ایمپلنت روند پیچیده و زمانبری دارد. اینکار در قالب یک عمل جراحی صورت میگیرد که توسط جراح دندان صورت میگیرد به این جراح معمولا متخصص ایمپلنت دندان نیز گفته میشود. برای اینکه این متخصص بتواند طی یک عمل جراحی برای افراد دندان بکارد باید مراحلی را طی کند. در ادامه با مهمترین مراحل ایمپلنت دندان آشنا خواهید شد:

 • معاینه و مشاوره توسط پزشک متخصص و تعیین نوع و تعداد ایمپلنت و هزینه آن
 • کشیدن دندان در صورت لزوم با صلاح دید پزشک متخصص
 • جراحی و نصب پایه ایمپلنت
 • طراحی چاهک لثه‌ای برای گذاشتن لبه‌ی روکش‌ها در زیر لثه، به منظور جلوگیری از ورود مواد غذایی به زیرایمپلنت
 • انتخاب رنگ ایمپلنت، قالب گیری و فرستادن قالب به لابراتوار
 • چسباندن نهایی

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر روش ها جایگزینی دندان  و هم چنین سایر خدمات دندانپزشکی( دندانپزشکی اطفال و...)  می توانید به سایت کلینیک دندانپزشکی  ایده ال مراجعه کنید. 

صفحه قبل 1 ... 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد