هزینه بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان ها چقدر است؟

 اگر همیشه یک لبخند با دندان هایی سفیدتر می خواهید میتوانید از طریق چند روش ساده اقدام به سفید کردن آن ها کنید. به تمام فرآیندهای سفید شدن دندان در اصطلاح دندانپزشکی بلیچینگ دندان گفته میشود. در این مقاله شما را با این روش ها و به طور کلی قیمت و هزینه بلیچینگ دندان آشنا خواهیم کرد.

بلیچینگ دندان چیست؟

همانطور که در مقدمه نیز ذکر شد، به تمام روش هایی که منجر به سفید شدن دندان ها میشود بلیچینگ دندان گفته میشود. مهمترین مساله که در خصوص سفید کردن دندان ها مطرح است هزینه بلیچینگ دندان است. ما روش های  مختلفی برای رسیدن به این هدف داریم که هر کدام هزینه خاص  خود را دارند. اما تاکید ویژه ما در این مقاله بررسی قیمت بلیچینگ دندان به دو روش داخل مطب و خانه است.

هزینه بلیچینگ دندان به صورن حدودی چقدر است؟

همانند هزینه لمینت دندان و هزینه ایمپلنت دندان ،هزینه بلیچینیگ نیز بر اساس نوع روشی که برای سفید کردن دندان ها بکار برده میشود متفاوت است. به طور کلی قیمت این کار برای آفیس بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها در مطب دندانپزشک حدود 1.000.000 میلیون تومان است. قیمت بلیچینگ دندان با در خانه و با کمک محصولات سفید کننده نیز چیزی حدود 2.000.000 است. با جزئیات این دو روش در ادامه آشنا خواهید شد.

هزینه آفیس بلیچینگ: هزینه بلیچینگ دندان در مطب چقدر است؟

سفید شدن چشمگیر دندان ها در مدت زمان کوتاه، مهمترین مزیت آفیس بلیچینگ دندان در داخل مطب دندانپزشک است. این پروتکل شامل استفاده از ژل پراکسید با غلظت نسبتاً زیاد است که توسط دندانپزشک  زیبایی دندان یا تکنسین آموزش  دیده به دندان ها اعمال میشود.

در آفیس بلیچینگ مقداری پراکسید طی چند نوبت و هر بار برای مدت  زمان 15 تا 20 دقیقه روی دندان ها باقی می ماند که حداکثر تا یک ساعت طول خواهد کشید. کسانی که با مشکل شدیدد تغییر رنگ دندان مواجه هستند ممکن است توصیه شود که چند جلسه بلیچینگ کنند یا از هوم بلیچینگ کمک بگیرید.

هزینه هوم بلیچینگ: هزینه بلیچینگ دندان در خانه چقدر است؟

هزینه بلیچینگ دندان در خانه نزدیک 2 میلیون تومان است. همین هزینه در خارج از کشور 100 تا 400 دلار است.

اگر سفید کردن دندان ها در مطب دندانپزشکی برایتان مقدور نیست میتوانید رو به هوم بلیچینگ دندان بیاورید. محصولاتی هستند که به توصیه دندانپزشکان جهت سفید شدن دندان ها در خانه و بدون مداخله دندانپزشک قابل خریداری هستند. استفاده از این کیت های سفید کننده دندان در خانه بسیار آسان است و مقادیر پرکسید بکار رفته در آن ها نیز کمتر است.

 

8 گام به لبخند روشن تر و سالم تر

 8 گام به لبخند روشن تر و سالم تر در این مقاله مفید به بررسی این مسئله مهم می پردازیم.

برای رسیدن به یک لبخند درخشان، شما باید دندان های خود را به طور مرتب مسواک بزدنید. دندان های سالم با عادات سالم شروع می شوند

از روال مسواک زدن به غذاهایی که باید و نباید بخورید باید رعایت کنید و بهداشت دندان را طبق برنامه پیش ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر  با کلینیک دندانپزشکی تاج در تماس باشید.در این کلینیک مجهز خدمات دیگری نظیر دندانپزشکی کودکان ، ایمپلنت دندان ، ونیر دندان  و ارتودنسی نیز ارائه می شود.

دهان شما نقطه اولیه تماس بدن با مواد مغذی است که مصرف می کنید.به طور طبیعی، آنچه که شما در دهان خود قرار می دهید، نه تنها سلامتی دندان ها و لثه ها بلکه همچنین سلامت کلی شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

این شامل نوشیدنی ها، نوع و تنقلات و حتی آدامس است که می خورید.

مهم است که فراتر از مسواک زدن و عادت های روزانه خود را تغییر دهید تا لبخند روشن و سالمی که می خواهید را بدست آورید. در اینجا به بررسی آن می پردازیم.

اجتناب از آسیب مینای دندان. لایه مینا محافظ روی دندانها، اولین دفاع شما در برابر حفره ها است،

اما برخی از غذاها و نوشیدنی ها آن را از بین می برند و لبخند شما را در معرض خطر قرار می دهند.

 انتخاب سدیم های شکر، شیرینی های چسبنده (مانند طفی)، نوشیدنی های میوه ای شیرین و

شیرینی ها باعث تضعیف دندان می شوند.

هنگامی که غذاهای شیرین بخورید یا نوشیدنی های شیرین

کلسیم که در محصولات لبنی و سبزیجات برگ یافت می شود، مخصوصا برای دندان هایتان اهمیت دارد.

فسفر، که می تواند در پروتئین ها مانند تخم مرغ، ماهی، مرغ، گوشت و لبنی یافت شود، نیز ضروری است.

هر دو این مواد مغذی به حفاظت و بازگرداندن مینای دندان کمک می کنند.

محدود کردن تنقلات snacking بیش از حد است نه تنها برای کمر شما بد است؛ این نیز برای لبخند شما هم بد است غذاها که در وعده های غذایی خورده می شوند، باعث کاهش آسیب به دندان ها نسبت بهخوردن مقدار زیادی تنقلات در طول روز می شوند، زیرا بیشتر بزاق در طول غذا آزاد می شود.

سیگار نکشید یا از سیگار استفاده نکنید. سیگار کشیدن و استفاده از هر گونه تنباکو دندان هایتان را لمس می کند، و بر دهان شما تاثیر می گذارد.

برای مطالعه بیشتر : مجله ارتودنسی دندان

درباره آبسه دندان چه می دانید؟

 اظهار نظر بهترین متخصص ارتودنسی در کرج در این باره :

آبسه دندان ایجاد یک کیسه پر از چرک و معمولا به صورت برآمدگی خاصی است که در داخل دندان یا لثه شکل می گیرد. این کیسه چرکی برآمده، عفونی است و عفونت آن ناشی از فعالیت مخرب باکتری ها است. این ساختارهای ناخوشایند گاهی ممکن است در درمان ارتودنسی ثابت و حتی ارتودنسی متحرک نیز شکل بگیرند. در این مقاله به صورت مفصل درباره این کیسه های چرکی صحبت شده است.

آبسه دندان چیست و چگونه به وجود می آید؟

به طور معمول آبسه‌های دندانی در پالپ نرم دندان (معروف به مغز دندان) انباشته می شوند. به نظر میرسد که اصلی ترین علت ایجاد این ساختارهای چرکی فعالیت باکتری ها است. اگر دهان و دندان خود را به صورت مرتب تمیز نکنید باکتری ها میتوانند در بخش های مختلف دهان تکثیر شوند و به سمت دندان ها حمله ور شوند. به مرور زمان و با فعالیت باکتری ها، پوششی به نام پلاک روی دندان ها ایجاد میشود. این پلاک اگر درمان یا برداشته نشود میتواند باعث تشکیل آبسه در بخش های مختلف دندان شود.

علائم آبسه دندان

اصلی ترین علائم آبسه‌دندان، دندان درد شدید و وحشتناک است. درد معمولا به طور ناگهانی شروع می شود و در طول ساعت ها و یا روزهای بعد شدیدتر می شود. در بعضی موارد درد ممکن است به گوش و گردن نیز سرایت کند.

برخی از مهمترین نشانه ها و علایم آبسه دندان عبارتند از:

 • درد در ناحیه آسیب دیده هنگام جویدن غذا (غذا به آبسه برخورد کرده و آن را تحریک میکند)
 • حساسیت دندان به گرما و سرما
 • طعم بد در دهان
 • تب
 • ناخوش احوالی عمومی بدن
 • دشواری در باز کردن دهان
 • مشکلات بلع
 • بیخوابی
 • انواع آبسه دندان

به طور کلی ما 3 نوع آبسه‌مختلف دندانی داریم:

آبسه‌های لثه

 آبسه‌لثه تنها در بافت لثه است و بر روی دندان یا لیگامان پریودنتال تاثیر نمی گذارد.

پریودنتال

 پریودنتیت هنگامی رخ می دهد که باکتری هایی که در پلاک وجود دارند بتوانند لثه ها را آلوده کنند.در اثر این بیماری لثه ها ملتهب می شوند. لثه های آلوده می توانند بافت اطراف ریشه دندان را از پایه دندان جدا کنند. استفاده از آنتی بیوتیک ها در پریودنتیتی که هنوز درمان نشده است می تواند علائم یک آبسه را پنهان کند. گاهی اوقات حتی اگر پریودنت وجود نداشته باشد ، آسیب لثه می تواند به شکل گیری کیسه چرکی پریودنتال منجر شود.

و پری اپیکال

 این آبسه‌ها در خمیر نرم دندان شکل می گیرد. زمانی که شخص با پوسیدگی دندان روبرو است، باکتری ها میتوانند از طریق این پوسیدگی با حفره ایجاد شده در دندان وارد پالپ دندان شده و آن را عفونی کنند. در این وضعیت آبسه پری اپیکال ایجاد میشود.

 

هزینه لمینت دندان در سال 99 چقدر است؟

 درست مانند سایر تعرفه های دندانپزشکی (به طور مثال قیمت ایمپلنت دندان و هزینه ارتودنسی و …) که نمیتوان به صورت دقیق گفت چقدر هزینه در بر دارند، در خصوص هزینه لمینت دندان نیز  چنین چیزی صادق است. بنابراین ما تنها قیمت لمینت دندان را به صورت حدودی به مراجعان و کاربردانی که هنوز اقدام به نصب این ونیرهای دندانی ارزیابی نشده اند اعلام میکنیم. بر همین اساس هزینه لمینت دندان به صورت حدود 1.4 تا 1.6 میلیون تومان به ازای هر دندان است.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان نوعی ونیر است. ونیرها نیز به طور کلی به عنوان روکش دندانی شناخته میشوند. جنس لمینت ها از پرسلین است به همین خاطر به آن ها ونیر پرسلین یا (veneer porcelain) نیز گفته میشود. این ونیرها روکش های بسیار ظریف و نازکی هستند که برای اصلاح طرح لبخند به سطح جلوی دندان های شما متصل میشوند. لمینت دندان را متخصص ترمیم و زیبایی دندان نصب میکند.

تفاوت لمینت دندان با ونیر کامپوزیت چیست؟

ونیر کامپوزیت نیز همانطور که از نامش برمی آید نوعی روکش دندانی است اما تفاوت های زیادی با لمینت دندان دارد. برای مثال لمینت ها زیباتر، طبیعی تر و البته پرهزینه تر از ونیر کامپوزیت دندان هستند.

تفاوت قیمت لمینت دندان با ونیر کامپوزیت چقدر است؟

علاوه بر تفاوت در مدت زمان ماندگاری و کیفیت، هزینه های این دو روکش نیز متفاوت است. هزینه و قیمت لمینت دندان بیشتر از هزینه ونیر کامپوزیت است. قیمت هر ونیر کامپوزیت به ازای هر دندان 700 تا 1 میلیون تومان است که در مقایسه با قیمت لامینت کمتر است.

قیمت حدودی لمینت دندان در جهان چقدر است؟

به طور کلی، ونیرهای دندانپزشکی از 400 دلار تا 2500 دلار برای هر دندان هزینه دارند. روکشهای کامپوزیت ارزانترین گزینه روکش هستند و به طور کلی بین $ 400 تا 1500 دلار هزینه دارند (برای هر دندان). در حالی هزینه لمینت دندان به طور کلی بین 925 تا 2500 دلار برای هر دندان است. این تفاوت در هزینه می تواند به ویژه قابل توجه باشد، زیرا این نوع روش های دندانپزشکی زیبایی معمولاً تحت پوشش بیمه نیست.

چرا هزینه لمینت زیاد است؟

وقتی صحبت از هزینه روکش دندان لمینتی به میان می آید، باید عوامل بسیار زیادی را در نظر گرفت. اولا کیفیت زیادی دارند، دوما از آنجا که نحوه نصب آن ها روی زیبایی لبخند تاثیر میگذارد بنابراین نصبشان کمی سخت و پیچیده است. و در نهایت بیمه هزینه و قیمت لمینت دندان را برعهده نمیگیرد زیرا نصب این روکش ها به طور کلی تنها جنبه زیبایی دارد

 

 

چه عواملی در زیبایی لبخند تاثیرگذارند ؟

 هر کدام از عوامل زیر می‌توانند در زیبایی طرح لبخند موثر باشند:

 • زیبایی صورتی
 • زیبایی لثه
 • زیبایی میکروستاتیک
 • زیبایی ماکروستاتیک
 • زیبایی صورتی

یکی از عواملی که در زیبایی لبخند فرد تاثیر بسزایی دارد، محل قرارگیری فکین نسبت به یکدیگر می باشد. فک پایین به طور معمول عقب تر و یا در داخل فک بالا قرار داشته و دندان های فک بالا جلو تر از دندان های فک پایین قرار گرفته اند. اگر فک بالا بصورت غیر نرمال عقب تر از حالت عادی خود نسبت به فک پایین قرار گیرد یا بالعکس خیلی جلو تر از حالت معمول خود باشد، فرم نا زیبایی را در لبخند ایجاد می کند. این مشکلات با مراجعه به جراح فک و صورت و انجام جراحی ارتوگناتیک و ارتودنسی برای هماهنگ کردن دندان ها با وضعیت جدید برطرف شده و بدین شکل لبخند این افراد تصحیح می گردد.

زیبایی لثه

این جنبه از زیبایی موارد زیر را شامل می‌شود:

 • رنگ لثه ‌ها
 • میزان لثه قابل رویت
 • انحنای لثه‌ها

رنگ لثه ی طبیعی زیبا و صورتی است و لثه‌ای که از حالت طبیعی خارج شده و ملتهب است، نمایی قرمز رنگ و نازیبا دارد. لثه های ملتهب معمولا با درمان جرمگیری به حالت عادی خود باز می‌گردند .

گاهی لثه‌ها به طور مادرزادی حاوی رنگدانه‌هایی هستند که رنگ آن‌ها را از حالت صورتی و طبیعی خود خارج می‌کند. امروزه این گونه تغییر رنگ ها به کمک لیزر برطرف می‌شوند.

زیبایی میکرواستاتیک

زیبا سازی میکرواستتیک تمام مواردی را دربر می گیرد که باعث می شوند دندان ها در واقع مانند دندان به نظر برسند.

زیبایی ماکرواستاتیک

سه جنبه قبلی از عوامل تاثیرگذار بر طراحی لبخند، تنها بر روی یک مورد متمرکز بودند. انگار که دوربین زوم شده است و ما در نمایی نزدیک تنها می توانیم یک مورد را تشخیص دهیم. اما در زیبایی ماکرواستاتیک مانند این است که دوربین از سوژه فاصله گرفته و ما نمایی کلی تر را مشاهده می کنیم. به این معنا که زیبایی ماکرواستاتیک هنگام درنظر گرفتن چندین دندان کنار هم خود را نشان می‌دهد.

برای مطالعه بیشتر :

روش ها جایگزینی دندان از دست رفته ( ایمپلنت دندان و ...)

مجله اینترنتی دندانپزشکی

پاسخ به سوالات متداول در مورد ارتودنسی لینگوال

 در ادامه این مقاله بخوانید پاسخ بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران به سوالات رایج در مورد ارتودنسی لینگوال را :

آیا ارتودنسی زبانی میتواند اوربایت را درمان کند؟

ارتودنسی لینگوال برعکس ارتودنسی متحرک نه تنها اوربایت دندان بلکه سایر مال اکلوژن های شدیدی مانند کراس بایت و آندربایت را به راحتی اصلاح کند. این سیستم همچنین میتواند ازدحام یا کراودینگ دندان و همچنین فاصله بین دندان ها را به خوبی برطرف کند.

طول دوره درمان با ارتودنسی زبانی چقدر است؟

مدت زمان ارتودنسی لینگوال بسته به شدت مشکل و سن و سال متفاوت است. مطابق تجربه و تعداد بیمارانی که ما داشته ایم حدودا بین 18 تا 36 ماه طول خواهد کشید تا مشکلاتی دندانی و مال اکلوژن ها با کمک این سیستم اصلاح شوند.

هزینه ارتودنسی لینگوال چقدر است؟

به طور معمول هزینه این ارتودنسی زیاد است و کمتر کسی سراغ این روش اصلاح میرود. اگر هزینه ارتودنسی قابت معمولی را چیزی بین 4.5 تا 6 میلیون به ازای هر یک فک در نظر بگیریم، قیمت ارتودنسی لینگوال دست کم 2 یا 3 میلیون  تومان بیشتر از ارتودنسی معمولی خواهد بود.

چرا پرانتزهای پشت دندانی گران هستند؟

هزینه ارتودنسی لینگوال کمی بالاتر از هزینه ارتودنسی ثابت معمولی است. دلیل بالا بودن این هزینه هم واضح است:

نصب و تنظیم بریس لینگوال دشوار است زیرا دسترسی به پشت دندان ها سخت است

هزینه تعمیر یا جایگزینی بریس ها در صورت شکسته شدن زیاد است

تخصص زیادی نیاز دارد.

آیا من می‌توانم فقط دندانهای جلوی خود را با ارتودنسی پشت دندانی صاف کنم؟

بله کاملا. از براکت های زبانی می توان برای هدف قرار دادن بخش های کوچک از جمله شش دندان جلو استفاده کرد. در این موارد، درمان سریعتر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

چرا هر متخصصی کار ارتودنسی لینگوال را انجام نمیدهد؟

ارتودنسی پشت دندانی یک تکنیک پیچیده است که نیاز به آموزش و تجهیزات خاصی دارد. و البته که هر ارتودنتیست همه روش های ارتودنسی را ارائه نمی دهد زیرا ممکن است که تخصص و یا مهارت کافی نداشته باشد. از طرفی دردسرهای نصب لینگوال واقع ممکن است هم متخصص ارتودنسی را اذیت کند و هم خود بیمار را.

 

تفاوت دندانپزشکی عمومی با دندانپزشکی ترمیمی دندان و دندانپزشکی زیبایی چیست؟

 دندانپزشکان عمومی مشکلات دندانپزشکی مرتبط با درد، ناراحتی و بهداشت دهان و دندان را برطرف می‌کنند. برخی از روش‌های انجام شده در دندانپزشکی عمومی شامل روت کانال تراپی یا درمان ریشه دندان، کشیدن دندان و پر کردن حفره‌ها است. دندانپزشکان عمومی همچنین می‌توانند طیف محدودی از روش‌های زیبایی دندان مانند سفید کردن دندان‌ها و باندینگ دندان را انجام دهند. برخی از دندانپزشکان عمومی با کسب تجربه و انجام گسترده پروسه‌های ترمیم دندان می‌توانند تحت عنوان دندانپزشک ترمیمی خوب نیز شناخته شوند.

تفاوت دندانپزشک زیبایی دندان با دندانپزشکی ترمیمی چیست؟

دندانپزشکی زیبایی و دندانپزشکی ترمیمی از برخی مواد و روش های مشابه استفاده می‌کنند. اما تفاوت‌هایی اساسی بین آن‌ها وجود دارد. اگر هدف از انجام یک پروسه، بیشتر جنبه درمانی و حفظ دندان باشد، آن پروسه جزء دندانپزشکی ترمیمی شناخته می‌شود. حتی اگر بحث زیبایی باشد ولی دندان ترمیم شود آن پروسه را یک متخصص دندانپزشک ترمیمی دندان انجام می‌دهد.

دندانپزشک زیبایی دندان اغلب برای طراحی یا اصلاح طرح لبخند شناخته می‌شود و هدفش بیشتر بهبود ظاهر لبخند است. این دندانپزشک عیوب ظاهری دندان را برطرف کرده و به درخشش لبخند افراد کمک می‌کند. نمونه‌هایی از درمان‌های زیبایی دندان شامل نصب انواع ونیر دندان( لمینت دندان ، کامپوزیت دندان و ...) ، جایگزینی دندان ( ایمپلنت ، بریج دندان و...) و سفید کردن یا بلیچینگ دندان ها است. این روش‌های درمانی به دلیل اینکه انتخابی هستند و از نظر پزشکی لازم نیستند زیبایی یا کازمتیک محسوب می‌شوند.

 

چه اصولی سبب زیباتر شدن لبخند می گردند ؟

  تقارن (Symmetry) 

در یک طرح لبخند زیبا تقارن در دو طرف خط میانی صورت از اهمیت بالایی برخوردار است.

دو دندان ثنایای میانی فک بالا باید در اندازه، طول و شکل متقارن باشند.

تراز افقی   (Horizental Alignment)

به طور ایده‌آل خط لبخند بهتر است تراز بوده و با خط افق موازی باشد.

خط لبخند (Smile Line)

هنگام لبخند لبه دندان‌های فک بالا باید خط منحنی ایجاد شده توسط لب پایین را دنبال کند.

پهنای لبخند (Smile Width)

در یک لبخند باریک، دندان‌های خلفی (عقبی) اغلب در سایه هستند و این باعث تشکیل مثلث‌های تاریکی در گوشه‌های دهان می‌شود. یک لبخند با پهنای بیشتر باعث می‌شود میزان ایده‌آلی از دندان‌ها از جلو به عقب دیده شوند که این مسئله لبخند را جذاب‌تر می‌کند.

خط لثه (Gum line)

خط لثه بالاترین نقاط در سطح لثه‌ای دندان‌های فک بالا (زنیت لثه‌ای) را به هم وصل می‌کند. این خط در دو طرف دهان باید متقارن باشد.

به طور ایده‌آل این خط می‌تواند خط لب بالا را دنبال کند که باعث می‌شود میزان بسیار کمی از لثه دیده شود یا اینکه لب بالا در جایی قرار گیرد که میزان کمی از لثه‌ها در حد ۲ میلی‌متر دیده شود.

نسبت طلایی (Golden Proportion)

نسبت طلایی که در طبیعت و در آثار هنری وجود دارد، در یک لبخند زیبا هم موجود است. این نسبت طلایی بین پهنای دندان‌های قدامی انسان (در صورتی که از روبرو دیده شود) و همچنین در نسبت طول به عرض یک دندان قدامی نرمال وجود دارد. زمانی که لبخند یک فرد از روبرو مشاهده می‌شود، پهنای هر دندان جلویی 60 درصد پهنای دندان مجاور آن است. به عنوان مثال نسبت ریاضی که بین دندان های ثنایای میانی، ثنایای کناری و نیش برقراراست: 0.6 -1 – 1.6 می باشد. رعایت این نسبت در بازسازی لبخند و در زیبایی آن بسیار موثر است.

شکل لبه دندانی (Incisal Edge Configuration)

در یک لبخند جوان این شکل نامنظم است، در حالی که در لبخند افراد با سن بالاتر ظاهری تخت‌تر دارد.

زوایای بین لبه دندان‌ها (Interincisal Angles)

زوایای بین لبه‌ای، فضاهای مثلثی کوچکی بین لبه دندان‌ها هستند. وجود این فضاها نمای طبیعی‌تری را به لبخند می‌بخشد.

لب‌ها (Lips)

لب‌ها برای دندان حکم قاب برای یک تصویر را دارند. تقارن لب‌ها می‌تواند به ایده‌آل شدن لبخند کمک کند.

لثه‌های سالم (Healthy Gums)

بافت لثه‌ها باید محکم و به رنگ صورتی روشن بوده و بدون تورم و خونریزی باشد.

برای مطالعه بیشتر :

پاسخ به سوالات تغذیه‌ای ارتودنسی

 برای کسانی که تحت درمان با ارتودنسی (مخصوصا ارتودنسی ثابت) هستند، این سوال پیش می آید که طی این دوره چطور باید غذا بخورند. به  عبارتی چه غذاهایی را میتوانند بخورند و چه خوراکی هایی را نباید بخورند. در ادامه این مقاله بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران به تمامی این سوالات پاسخ می دهد.

آیا میتوانم با وجود بریس شکلات بخورم؟

شکلات معمولا منعی برای مصرف ندارد زیرا سفت و سخت نیست و بعد از گاز زدن خیلی زود خورد یا نرم میشود. اما از آنجایی که ممکن است حاوی قند زیادی باشد بهتر است طی درمان ارتودنسی از مصرف بیش از حد آن خودداری کنید و بعد از مصرف حتما دهان و دندان خود را تمیز کنید.

به جای شکلات چه چیزی میتوانم بخورم؟

اگر به دنبال گزینه ای شیرین  و جایگزین دندان هستید که باعث پوسیدگی دندان ها نمیشود، میتوانید روی مصرف انواع توت ها، موز یا سیب تمرکز کنید.  مخلوط آب این میوه ها نیز میتواند از غذاهای مناسب برای ارتودنسی دندان باشد.

آیا میتوانم حین ارتودنسی سیب گاز بزنم؟

سیب به خودی خود سفت است و گاز زدن سیب کامل با پوست برای دندان هایی که ارتودنسی شده اند ضرر دارد و خطرناک است. با این وجود بعد از پوست کندن و قطعه قطعه کردن آن میتوانید سیب میل کنید.

چرا نباید با بریس آب نبات چوبی مصرف کرد؟

آب نبات ها خوراکی های بسیار پرخطری هستند که نه تنها سرشار از قند هستند بلکه بسیار سفت و سخت هستند و چون به دندان ها میچسپند مصرف آن ها به شما توصیه نمیشود. استفاده از آب نبات های چوبی میتواند به بریس ها آسیب بزند.

آیا با وجود بریس میتوانم بادام زمینی بخورم؟

نه. بادام زمینی جزء غذاهای مناسب برای ارتودنسی نیست. به دلیل بافت بادام زمینی و احتمال وارد شدن آسیب به بریس به هیچ عنوان بادام زمینی و آجیل های مشابه آن را مصرف نکنید.

کدام غلات و حبوبات برای کسانی که بریس دارد مناسب هستند؟

غلات هرچند جزء غذاهای مناسب برای ارتودنسی نیستند اما تا زمانی که سخت و سخت نباشند مصرف آن ها منعی ندارد. پوسته های ذرت یا گندم بیکس برای افرادی که تحت ارتودنسی هستند گزینه های مناسبی هستند اما گرانولاها مناسب نیستند.

آبا خوردن نان با بریس امکانپذیر است؟

نان، پنکیک و کلوچه برای کسانی که بریس دارند مناسب است مشروط بر اینکه در لابلای آن ها آجیل پیدا نشود. زیرا احتمال شکسته شدن براکت ها را افزای میدهد. بنابراین بله نان ها نیز جزء غذاهای مناسب برای ارتودنسی هستند.

برای مطالعه بیشتر:  مجله ارتودنسی دندان

 

مراحل انجام درمان لمینت به چه ترتیب است ؟

   1- تشخیص و طرح درمان:

تصاویر ذهنی بیمار از لبخندی که خواهان آنست در اولین جلسه ملاقات و مصاحبه با بیمار باید مد نظر قرار بگیرد. همچنین ارزیابی های صورتی و دندانی که به همان اندازه تکنیک و مواد به کار رفته در طرح درمان های زیبایی اهمیت دارند، باید به دقت انجام شوند.

زمانی که طرح درمان زیبایی، ترمیم دندان ها در منطقه زیبایی صورت را هم شامل میشود، نه تنها باید به شکل و رنگ دندان ها توجه کرد بلکه همچنین شکل صورت و لبها, خط لبی فک فوقانی و تحتانی و همچنین رنگ پوست نیز باید مورد توجه واقع شود.

دندان ها می توانند برای تأکید بر یک خصوصیت مثبت زیبایی یا پوشاندن یک ویژگی نازیبا در چهره به کار بروند، به عنوان مثال بیماری که صورت باریک دارد ممکن است که دندان های باریک و بلند برای همخوانی با چهره بخواهد یا دندان‌های کوتاهتر و گردتر برای کوتاهتر بنظر آمدن چهره را ترجیح دهد.

همچنین مهم است که رنگ پوست و هارمونی آن با رنگ دندان ها نیز مورد ارزیابی قرار بگیرد به ویژه زمانی که احتمال تغییر آن در طول زمان وجود دارد. برای مثال اگر لمینت سرامیکی در طرح درمان یک بیمار سفید پوست که خیلی برنزه شده استفاده می شود، مدت زمان و تمایل بیمار به نگهداری و حفظ پوست برنزه قبل از انتخاب رنگ دندان باید مورد توجه قرار گیرد. اگر تیرگی پوست موقتی است و رنگ پوست به حالت روشن اصلی بر خواهد گشت، تاثیر قابل توجهی بر تصمیم گیری در انتخاب رنگ لمینت دندان  دارد، ونیرهایی که در مقابل پوست برنزه، روشن و بسیار سفید به چشم می آیند با برگشت رنگ پوست به روشنی اولیه زرد و کمتر درخشان به نظر خواهند رسید.

   2- تراش و قالبگیری دندان ها:

تراش دندان ها: در تراش دندان ها نکته ای که حائز اهمیت است انجام حدلقل تراش مورد نیاز بر روی دندان ها است که باید با دقت و ظرافت در نظر گرفته شده و اجرا گردد. تراش ناکافی باعث می‌شود که لمینت برجسته و حجیم به نظر برسد یا اینکه لمینت خیلی نازک ساخته شود و تغییر رنگ دندان را پوشش ندهد. و تراش زیاد موجب حذف مینا در بعضی نواحی و کاهش باند لمینت به دندان می شود.

   3- قرار دادن لمینت ها:

پس از آماده شدن ونیرهای سرامیکی در لابراتوار، دندانپزشک لمینت ها را تک به تک بر روی دندان ها امتحان می کند. حین این روند، چگونگی نشست کامل لمینت ها بر روی دندان ها و تطابق کامل لبه ها ی آن ها ارزیابی می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر خدمات دندان پزشکی ( ایمپلنت دندان ، بریج دندان ،کامپوزیت دندان ، جراحی فک ، دندانپزشکی اطفال و....) می توانید به سایت کلینیک دندانپزشکی ایده ال مراجعه کنید.

صفحه قبل 1 ... 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد