جراحي افزايش طول تاج، و ضرورت انجام آن

 جراحي افزايش طول تاج چيست ؟ 

جراحي افزايش طول تاج اولين مرحله ي درمان براي نگهداري دندان هايي است كه دچار پوسيدگي و يا شكستگي عميق و زير لثه اي شده اند. با كمك اين جراحي مي توان چنين دندان هايي را در مقابل خطر كشيده شدن حفظ نمود. اين عمل بوسيله ي برداشت از لثه و استخوان در ناحيه اي از دندان كه زير لثه قرار گرفته،  انجام مي شود تا قسمت سالم دندان كاملا خارج از لثه و استخوان قرار گيرد. به اين ترتيب گير و ديد و دسترسي كافي براي انجام درمان هاي بعدي فراهم خواهد شد

در چه مواردي جراحي افزايش طول تاج تجويز مي‌گردد ؟

در مواردي كه هدف، حفظ دندان و درمان آن است :

در دندان هايي شكسته و يا دندان هاي با پوسيدگي هاي شديد و زير لثه، امكان انجام اين جراحي منجر به حفظ دندان مي شود. به اين ترتيب كه با جراحي افزايش طول تاج مي توان دندان را از خطر كشيده شدن نجات داد.

در مواردي كه هدف، زيبايي لبخند است:

فرم و طول دندان‌ها يكي از عوامل زيبايي لبخند است. به طور ايده ال  به هنگام لبخند بايد ميزان بسيار كمي و حداكثر تا 2 ميلي متر از لثه ديده شود. در بعضي از افراد طول دندان ها كوتاه بوده و به هنگام لبخند ميزان زيادي از لثه ها ديده مي شود. به اين نوع لبخند اصطلاحا لبخند لثه اي يا gummy smile گفته مي شود كه از نظر اصول طراحي لبخند، لبخندي غير جذاب را باعث مي شود.

تصحيح لبخند لثه اي با جراحي افزايش طول تاج انجام مي شود كه يكي از انواع جراحي هاي زيبايي لثه را شامل مي شود. جراحي افزايش طول تاج ممكن است بر روي چند دندان انجام شود كه به طول لبخند فرد بستگي دارد.

معمولا پس از انجام اين جراحي، براي رسيدن به لبخندي ايده ال، درمان هاي زيبايي مانند لمينت دندان و يا كامپوزيت دندان بر روي دندان ها انجام مي شود.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساير خدمات دندانپزشكي (ايمپلنت دندان ، ارتودنسي دندان ،دندانپزشكي اطفال و...) مي توانيد به سايت مجله تخصصی دندانپزشكي ارتودتیپز مراجعه كنيد.

 

جراحی زیبایی لثه، و تاثیر به سزای آن بر لبخند فرد

 

جراحی زیبایی لثه، یک روش جراحی برای اصلاح ناهنجاری‌های لثه و مخاط آلوئول است که این ناهنجاری‌ها به دلایل آناتومیک یا تروما به وجود آمده‌اند. جراحی زیبایی لثه فقط شامل جراحی موکوژینژیوال می‌شود.

روش‌های مختلف جراحی زیبایی لثه برای فرم دادن مجدد یا پیوند بافت جدید در نواحی از لثه که زیبایی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد مانند بخش بالایی دندان‌های جلویی، در قسمت‌هایی که بافت لثه اضافه وجود دارد یا برای پوشش ریشه دندان‌ها در نواحی که بافت لثه از بین رفته است، بکار گرفته می‌شوند. عدم وجود حجم کافی از بافت لثه نیز می‌تواند با جراحی‌های لثه اصلاح شود.

انواع جراحی زیبایی لثه

1-اصلاح لبخند لثه‌ای یا خط لثه نامتقارن

معمولاً کوتاه دیده شدن دندان‌ها هنگام لبخند زدن، به دلیل وجود بافت اضافی لثه است و نه شکل نامناسب دندان‌ها. در صورتی که دندان‌ها خیلی کوتاه به نظر بیایند یا لثه بیش از حد معمول بعضی از دندان‌ها را بپوشاند در حالی که بعضی دیگر از دندان‌ها طول طبیعی دارند، افزایش طول تاج دندان می‌تواند راه حل مناسبی برای بازگردندان زیبایی طرح لبخند باشد. در این روش، برای در معرض قرار گرفتن مقدار بیشتری از دندان‌ها، بافت اضافی لثه برداشته می‌شود. سپس برای داشتن لبخندی جدید و زیبا، خط لثه فرم داده می‌شود.

2-اصلاح دندان‌های بلند یا ریشه‌های در معرض دید

گاهی تحلیل لثه موجب قرار گرفتن ریشه دندان‌ها در معرض دید می‌شود که این امر منجر به بلند به نظر رسیدن دندان‌ها و ایجاد ظاهری مسن‌تر می‌شود. تحلیل لثه می‌تواند در نتیجه عوامل مختلفی مثل بیماری‌های پریودنتال ایجاد گردد.

جراحی پیوند لثه و دیگر روش‌های پوشش‌دهی ریشه، برای پوشاندن ریشه‌های در معرض دید، کاهش میزان تحلیل لثه در آینده و حفاظت از ریشه‌های حساس در برابر پوسیدگی انجام می‌شوند.

3-اصلاح فرورفتگی (Indentation) لثه و استخوان فک

از دست دادن دندان می‌تواند موجب ایجاد فرورفتگی در لثه و استخوان فک، در جایی که قبلاً دندان وجود داشته است، شود. این عارضه به این دلیل که استخوان فک دیگر دندانی را نگه نمی‌دارد، اتفاق می‌افتد. فرورفتگی ایجاد شده نه تنها ظاهری غیر طبیعی دارد بلکه موجب بلندتر به نظر رسیدن دندان ایمپلنت شده نسبت به دندان‌های مجاور می‌شود.

تقویت ریج می‌تواند این فرورفتگی‌ها را پر کرده و ظاهری طبیعی برای لثه و فک ایجاد کند. پس از آن،ایمپلنت دندان می‌تواند با ظاهری طبیعی ساخته شود و جایگزین دندان از دست رفته گردد.

برای مطالعه بیشتر : مجله اینترنتی دندانپزشکی

ارتودنسی در بارداری

 آیا در بارداری می توان ارتودنسی کرد؟ آیا با وجود یک بچه در شکم میتوان تحت درمان اصلاح فرم دندان ها قرار گرفت؟ آیا ارتودنسی در بارداری ضرر دارد؟ آیا ارتودنسی با بارداری تداخل دارد؟ عوارض و خطرات این درمان در حاملگی کدامند؟ جوانب مثبت این درمان چیست؟ آیا ارتودنسی در بارداری را میتوانم به بعد از زایمان موکول کنم؟ اصلا بهترین زمان انجام این درمان قبل از حاملگی است یا حین و یا بعد از آن؟. خواندن این مقاله را از دست ندهید زیرا بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران به تمام این سوالات پاسخ داده است. پیدا نخواهید کرد.

قبل، حین یا بعد از بارداری، بهترین دوره برای ارتودنسی کدام است؟

اینکه خانم های که در سنین بارداری قرار دارند چه وقت برای اصلاح مشکلات دندان های خود به متخصص ارتودنسی دندان مراجعه کنند همیشه یک چالش است. این خانم ها میتوانند از هر زمانی پیش، حین یا بعد از بارداری خود اقدام به درمان کنند

بارداری چگونه روی دهان و دندان خانم های حامله تاثیر میگذارد؟

بارداری دوره حساسی است که میتواند تغییرات بسیار زیادی در آن به وجود بیاید. بر اثر تغییرات هورمونی طیف وسیعی از تغییرات که شامل برخی مشکلات و جوانب منفی نیز میشود در این دوره به وجود می آید. به عنوان مثال، حاملگی باعث می شود که بعضی از خانم ها التهاب لثه و یا حتی عفونت آن را تجربه کنند. یه این وضعیت بیشتر بیماری لثه گفته میشود.

ارتودنسی در بارداری با وجود لق شدن دندان ها

ما به لق شدن دندان ها در طی بارداری اشاره کردیم. دقت کنید که موضوع اصلی ما هم ارتودنسی در بارداری است. و لق بودن دندان چیزی نیست که متخصص ارتودنسی را مجاب کند برای شما درمانی انجام دهد. زیرا یک دندان لق میتواند با دستگاه های ارتودنسی ثابت بی افتد و حتی درمان را با شکست مواجه کند.

اما خب، به این نکته هم باید اشاره کرد که همه خانم ها در این دوره، لق شدن دندان ها را تجربه نخواهند کرد. و یا حتی اکر تجربه کنند جزئی و موقتی است. با این وجود حتی اگر دندان های شما در این دوره لق نشده باشند نیز، باید مراقب باشید و به متخصص ارتودنسی خود بگویید تمام نکات و توصیه های لازم را به شما گوشزد کند. تا بهترین درمان ارتودنسی در دوران بارداری را داشته باشید.

آیا با وجود ارتودنسی در بارداری، رسیدگی به بهداشت دهان و دندان آسان است؟

یکی از مشکلات رایج ارتودنسی در میان اکثر بیماران، دشواری مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن دهان و دندان با وجود دستگاه های ارتودنسی مثل بریس ها است. به دلیل وجود این دستگاه ها شما مثل همیشه نمی‌توانید مسواک بزنید و مجبورید که وقت و دقت بیشتری برای این کار اختصاص دهید. این امر به بیماران عادی همیشه تاکید میشود اما تاکید بیشتر ما برای خانم های باردار است. زیرا مشکلاتی مانند تهوع و استفراغ را به کررات تجربه میکنند و تمیز کردن دهان و دندان یا رسیدگی به بهداشت دهان در این خصوص برایشان کمی دشوارتر از سایر بیماران میشود. با این حال اگر دستگاه های شما از نوع ارتودنسی متحرک باشد کمتر با این مساله روبرو خواهید شد.

برای مطالعه بیشتر :

دندانپزشکی بارداری 

 

آموزش بستن فاصله بین دندان ها

 به فاصله‌‌ی بین دندان‌های پیشین که بیش از 0.5 میلی‌متر باشد،‌ دیاستم می‌گویند. دیاستم در زبان یونانی به معنای از هم جدا بودن و فاصله است. فاصله‌ای که ممکن است بین دندان ها در هر جایی از دهان به وجود بیاید، اما بیشتر در دندان‌های قدامی بالایی و پایینی اتفاق می‌افتد روی زیبایی طرح لبخند بسیار تاثیر گذار است.

علل ایجاد کننده فاصله بین دندان ها کدامند ؟

 • ژنتیک و تاریخچه فامیلی
 • فیزیولوژیک: دیاستم میانی و یا فاصله بین دندان های ثنایا در سن 6 سالگی به میزان 98%، در 11 سالگی 49% و در 12 تا 18 سالگی 7% مشاهده می شود.
 • بزرگ بودن زبان
 • فرنوم غیرنرمال (فرنوم محل چسبندگی عضلات لب به فک بالاست که می توان آن را از داخل لب بالا لمس کرد)
 • عدم تناسب اندازه دندان ها و فکین، که در موارد زیر مشاهده می شوند:
 • مشکلات پریودنتال

جهت بستن فاصله بین دندان ها از چه روش های درمانی استفاده می شود ؟

درمان ارتودنسی:

از ایمن ترین و محافظه کارانه ترین درمان ها جهت بستن دیاستم های دندانی، روش ارتودنسی است.

زمانی که فاصله بین دندان های جلو بیش از 2 میلیمتر است. در این حالت اگر از درمان های ترمیمی استفاده شود، نسبت طول به عرض دندان ها نامتناسب شده و نسبت طلایی که یکی از اصول طراحی لبخند است به هم می ریزد.

هنگامی که اندازه دندان ها به طور مادرزادی بزرگ است، با درمان های ترمیمی دندان ها بزرگ تر و حجیم تر شده و از تناسب خارج می شوند. در این موارد روش ارتودنسی درمان انتخابی است.

در افرادی که علاوه بر وجود فاصله بین دندان ها، به دلایل مختلف مانند: غیر قرینه بودن فضای بین دندان ها، دندان های بیرون زده، انحراف میدلاین (خط وسط دندان های ثنایا) نیاز به درمان ارتودنسی دارند.

درمان های ترمیمی و زیبایی:

لمینت دندان

زمانی که علاوه بر وجود فواصل جنرالیزه، دندان ها از نظر رنگ و فرم نیز مشکلاتی داشته و نیازمند تصحیح باشند، لمینت های سرامیکی گزینه ی درمانی مناسبی محسوب می شوند.

.درمان کامپوزیت:

با بهبود خصوصیات فیزیکی و مکانیکی کامپوزیت ها، این روش به یکی از رایج ترین درمان ها جهت بستن فاصله بین دندان ها تبدیل شده است. خصوصا زمانی که دیاستم میانی بین دو دندان ثنایا وجود داشته باشد.

 

خطرات درمان های سفید کننده دندان

در صورت لزوم رویای خود، گزینه های زیادی وجود دارد. در حالی که بسیاری از درمان های بدون نسخه وجود دارد که ممکن است مفید باشد، بهترین راه برای افزایش زیبایی کلی طرح لبخند شما این است که با یک دندانپزشک برای درمان حرفه ای ملاقات کنید

علل تغییر رنگ دندان

ابتدا یک کلمه کوتاه در مورد تغییر رنگ دندان از آن به همین دلیل است که بسیاری از مردم به دنبال دندانسفید کردن.

برخی از شایع ترین علل تغییر رنگ دندان عبارتند از:

سیگار تنباکو جویدن قهوه چای شراب نوشیدنی های غیر الکلی زغال اخته هویج گوجه فرنگی Curries ما همچنین باید اشاره کنیم که فرآیند پیری طبیعی باعث ایجاد تغییر رنگ پوست در زمان می شود. در مورد محصولات توتون و تنباکو، این فقط یک دلیل قانع کننده برای ترک کردن یا استفاده از آنها در وهله اول است. همانطور که در مورد مواد دیگر، پس از مصرف هر یک از موارد فوق، دندان هایتان را از خودداری کنید، از آن استفاده نکنید.

درمان سفید کننده دندان چگونه کار می کند

درمان سفید کننده دندان شامل عوامل سفید کننده است که ساختار دندان واقعی را روشن کرده و سفید می کنند. در حالی که خصوصیات ممکن است در سیستم های سفید کننده دندان های مختلف متفاوت باشد، این اصل اساسی در متغیراست.

آیا خطرات مربوط به سفید شدن دندان است؟

بله همانطور که با هر درمان دندانپزشکی، خطرات مربوط به سفید شدن دندان وجود دارد، چه در دفتر دندانپزشک و چه در خانه با استفاده از یک کیت سفید کننده انجام می شود. در زیر برخی از خطرات مشترک است.

حساسیت دندان و سفید شدن دندانها

حساسیت دندان اغلب به مدت یک یا دو روز پس از درمان سفید پوست دندان ها ادامه می یابد. این یک عارضه طبیعی است، اما برای بعضی از بیماران می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. خوردن غذاهای ابدار و اجتناب از نوشیدنی های گرم و یا سرد باعث می شود این حساسیت قابل کنترل باشد.

بیشتر درباره درمان های سفید کننده دندان بیشتر بدانید

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد درمان سفید کننده دندان ها یاد بگیرید و اینکه چگونه می توانید لبخند را همیشه دوست داشته باشید، باید با کلینیک دندانپزشکی جنت اباد تماس بگیرید

برای مطالعه بیشتر :

 

 

اعتماد به نفس

  اعتماد به نفس در هیچ کس با او متولد نمی شود.

اگر شما با شخصی مواجه شدید که عزت نفس او باور نکردنی بود ، به این دلیل است که او سالها برای بالا بردن آن تلاش کرده است.

اعتماد به نفس چیزی است که شما یاد می گیرید که آنرا بسازید.

در اینجا 5 چیز است که می توانید برای بالا بردن اعتماد به نفس خود انجام دهید.

1. خود را همانطور که می خواهید ببینید

تکنیک تجسم دیدن تصویری از خود که خودتان به آن افتخار می کنید بسیار موثر است.

هنگامی که ما با اعتماد به نفس پایین دست و پنجه نرم می کنیم ، ما یک درک ضعیف از خودمان داریم که اغلب نادرست است.

تمرین تجسم یک نسخه فوق العاده از خود برای دستیابی به اهداف خود بسیار مهم است.

2. خودت را تائید کن

تائیدیه یک ابزار قدرتمند برای عمق باورهای دلخواه در مورد خود است.

ما تمایل داریم که مطابق با ظاهر خودمان رفتار کنیم.

از یک ترفند برای ایجاد تغییرات طولانی مدت در خود استفاده کنید.

به عنوان مثال اگر از ظاهر فیزیکی خود ناراضی هستید در صورت امکان آنرا بهبود ببخشید.

مثلا وزن خود را تنظیم کنید یا اگر دندان های نامرتبی دارید با کمک گرفتن از یک ارتودنتیست آنها را مرتب کنید.

امروزه درمان ارتودنسی در سنین بالا نیز امکان پذیر است.

ملاقات با نزدیک ترین متخصص ارتودنسی در محل سکونت شما ( مثلا اگر ساکن کرج هستید بهترین متخصص ارتودنسی در کرج ) و انجام ارتودنسی دندان می تواند ، راه رسیدن به یک طرح لبخند زیبا و به دنبال آن افزایش اعتماد به نفس را به شما نشان دهد.

3. به ترس خود غلبه کنید

بهترین راه برای اینکه به ترس خود غلبه کنید این است که با آن سروکار داشته باشید.

با انجام روزانه کاری که از آن می ترسیدید تجربه شما افزایش می یابد.

بنابراین از منطقه راحتی خود خارج شوید و با ترس خود مقابله کنید.

4.ایجاد مرزهای شخصی

هرگز با سکوت خود اجازه ندهید که قربانی شوید.

یاد بگیرید که نه بگویید و دیگران را به مرزهای شخصی خود راه ندهید.

5. از خودتان مراقبت کنید

مراقبت از خود هرگز یک عمل خودخواهانه نیست.

اعتماد به نفس ترکیبی از سلامت جسمانی خوب و سلامت روانی و اجتماعی است.

اگر شما انرژی کمی دارید نمی توانید در مورد خودتان احساس خوبی داشته باشید.

زمانی را برای تمرین ورزش ، غذا خوردن و عادات خواب قرار دهید.

علاوه براین به لباس پوشیدن خود بسیار توجه کنید.

برای مطالعه بیشتر : ایمپلنت دندان

 

برای داشتن روکش کامپوزیت باید چه مراحلی را طی کرد؟

 اگر به دنبال راهی کم هزینه تر برای زیبا کردن لبخند خود هستید، و می‌خواهید یک طرح لبخند بی نقص داشته باشید، میتوانید روی روکش کامپوزیت حساب کنید. شاید نگاه ها و تمایلات بیشتر افراد به لمینت دندان باشد، اما واقعیت این است که هزینه تمام شده لمینت بالا است. و کسانی که توانایی پردخت هزینه آن را ندارند، باید به دنبال یک روش جایگزین برای بهبود طرح لبخند و ترمیم دندان خود باشند. ونیر کامپوزیتی را میتوان با بودجه محدود و اندک نیز برای دندان انتخاب کرد. زیرا در عین زیبایی، عملکردی نسبتا مشابه با لمینت های سرامیکی دارد.

ترمیم دندان و اصلاح طرح لبخند با روکش کامپوزیت

درست به مانند همه انواع ونیرها، استفاده از کامپوزیت دندان ر نیز برای دو هدف زیر مرسوم است:

 • ایجاد تغییرات کلی در ظاهر دندان ها
 • تغییر نسبی شکل و ترمیم دندان 
 • بهبود رنگ

تفاوت اجرای لمینت دندان با روکش

نصب و اعمال لمینت دندان ، نیازمند چندین مرحله مهم و حساس است، که باید با دقت هرچه تمامتر انجام شود. در مقایسه با لمینت، معمولا کامپوزیتها نیازمند زمان زیادی نیستد و خوشبختانه ساختار دندان چندان دستکاری نمیشود. 

در این درمان ترمیمی، دندان تراش نمیخورد و از حجم آن کاسته نمیشود، بلکه به راحتی بر روی سطوح دندان چسپانده میشود. به عبارتی این روش ترمیم دندان معمولا نسبتا سریع و بدون دردسر است.

کامپوزیت دندان برای چه مواردی استفاده می شود؟

دندانپزشکان از این متد درمانی برای برطرف کردن مشکلات زیر استفاده میکنند:

 • لکه دار شدن دندان ها یا تغییر فاحش رنگ آن ها
 • دندانهایی که کج شده اند
 • ترمیم ترک برداشتن یا خوردشدکی جزئی تا متوسط دندان
 • کاهش فاصله مابین دندان ها یا از بین بردن این فاصله

کامپوزیت دندان چند مرحله دارد و چقدر طول میکشد؟

 • اولین مرحله در این شیوه درمانی، درست مانند سایر درمان های دندانپزشکی، ویزیت شدن توسط دندانپزشک است. بیمار باید طی یک جلسه اختصاصی توسط دندانپزشک ویزیت شده و مشخص شود که آیا میتواند تحت این درمان قرار بگیرد یا خیر.
 • طی این جلسه وضعیت سلامت دهان و دندان ارزیابی شده و دندانپزشک از وجود یا عدم وجود عفونت یا بیماری لثه اطمینان حاصل میکند. 
 • در مرحله بعدی دندانپزشک در رابطه با نوع و رنگ نهایی کامپوزیت با بیمار صحبت خواهد کرد. و قبل از شروع پروسه معمولا دندان ها با تجهزیات مخصوص شستشو داده خواهند شد.
 • دندانپزشک تا آنجا که ممکن است سطح و اطراف دندانی که قصد روکش کردن آن را دارد خشک میکند زیرا رطوبت بیش از حد میتواند در فرآیند نصلب روکش تداخل ایجاد کند.
 • در مراحل پایانی کار، دندناپزشک با دقت تمام مواد کامپوزیتی را به صورت لایه لایه روی دندان قرار داده و فرم مناسبی به مواد میدهد. در نهایت نیز مواد‌کامپوزیتی برای تکمیل فرآیند درمان،  صیقل داده خواهند شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر خدمات دندانپزشکی (دندانپزشکی اطفال ، دندانپزشکی ترمیم و زیبایی ( اصلاح طرح لبخند ، ایمپلنت و...) دندانپزشکی بارداری می توانید به مجله اینترنتی دندانپزشکی ارتوبلاگ مراجعه کنید.

 

نحوه كاشت و نصب ايمپلنت دندان:

 براي رسيدن به موفقيت در كاشت ايمپلنت دندان بايد شرايط لازم را براي قرارگرفتن ايمپلنت داخل استخوان فك و فيكس شدن و جوش خوردن ايمپلنت

فراهم كرد، بدين منظور بايد مدت زمان به خصوصي را براي جوش خوردن ايمپلنت تيتانيومي به آن اختصاص داد.

براي نائل شدن به هدف فيكس شدن مناسب ايمپلنت بايد در مواردي، دقت هاي لازم را به عمل اورد، همچون : تغييرات در فرم ايمپلنت دندان، مواد به كار

برده در ساخت ايمپلنت دندان، تحريك توليد استخوان لازم و جوش خوردن دقيق ايمپلنت.

زمان لازم براي درمان ايمپلنت دندان تقريبا ۲-۳ جلسه مي باشد كه نبايد ميان آن ها فاصله بيفند تا بتوان تاج را هم روي ايمپلنت دندان سوار كرد.

قبل از به وجود امدن روش درمان ايمپلنت، افرادي كه دندان هاي خود را به هر دليل از دست مي دادند، مي بايست از دندان مصنوعي استفاده مي كردند.

در واقع قبل از درمان با مشكلاتي همچون مشكل در تكلم و تغذيه روبرو مي بودند و پس از درمان نيز با مشكلات ناشي از دندان مصنوعي مواجه مي شدند.

همچنين از لحاظ هزينه نيز براي دندان هاي مصنوعي تقريبا هزينه اي با روش حال حاضر يعني ايمپلنت دندان صرف مي كردند.

در حال حاضر با پيشرفت علم دنداپزشكي و ابداع روش ايمپلنت دندان براي جبران دندان هاي از دست رفته و يا شكسته و همچنين حل شدن مشكلات

ناشي از بي دنداني، حل اين مشكل براي بيماران بسيار آسان و در عين حال پيشرفته شده اند. به طور مثال افرادي كه دندان هاي خراب دارند و پوسيدگي

آن ها به حدي است كه دندان آن ها ديگر قابل استفاده نيست، در اين موارد احتياجي به نگراني براي بيمار نيست و به سادگي مي توان اين مشكل را با

درمان ايمپلنت حل كرد. مزيت ايمپلنت عاري بودن از عوارض و مشكلات احتمالي است.

اما اگر بخواهيم در رابطه با هزينه كاشت ايمپلنت دندان صحبت كنيم، بايد گفت هزينه ايمپلنت بستگي به عوامل مختلفي دارد. متخصص ايمپلنت مي تواند

در اين رابطه به صورت دقيق به شما اطلاعات لازم را بدهد.

براي مطالعه بيشتر :

در چه مواردي برگشت درمان ارتودنسي ديده شده است؟

 پاسخ بهترين متخصص ارتودنسي در كرج و تهران به اين سوال :

در صورتي كه بيمار توصيه هاي ارتودنتيست خود را ناديده بگيرد ممكن است با برگشت ارتودنسي دندان  مواجه شود. اين موارد ممكن است به اشكال زير باشد:

 • برگشت نامرتبي دندان ها
 • باز شدن مجدد فضاي بين دنداني يا فاصله بين دندان ها پس از ارتودنسي
 • برگشت مشكلات فكي

برگشت نامرتبي دندان ها 

شلوغي و نامرتبي دندان ها مي تواند عملكرد مناسب دندان ها را مختل كند. اين نامرتبي اگر درمان نشود ممكن است باعث افزايش احتمال به وجود آمدن پوسيدگي در دندان ها شود. يا باعث مستعد شدن لثه براي احتمال ابتلا به انواع بيماري هاي لثه شود.

به طور معمول ارتودنتيست شما قادر است تنها به وسيله بزرگ كردن قوس دندان ها درمان شما را انجام دهد. اين كار بدون خارج كردن  هيچ دنداني از دهان شما صورت مي گيرد. از اين رو كجي و نامرتبي دندان ها را مي توان با كمترين خطر و بدست آوردن  بهترين نتيجه  انجام دهد.

 

رشد منفي فك يعني چه؟ و چه تاثيري در برگشت ارتودنسي دارد؟ 

پس از پايان دوران بلوغ ممكن است فك دوباره به حالت قبلي خود نزديك شود. رشد منفي فك در اثر وراثت است. زيرا رشد استخواني ما از الگوي خانوادگي پيروي مي كند. اگر پس از درمان ارتودنسي بيمار در اثر اتمام دوران بلوغ و رشد منفي فك مجددا با برگشت ارتودنسي مواجه شد درمان به صورت ديگري انجام مي شود. اين بار براي مقابله با كجي و نامرتبي دندان ها، متخصص ارتودنسي  شما اقدام به كشيدن دندان يا جراحي فك مي نمايد.

باز شدن مجدد فاصله بين دندان ها بعد از ارتودنسي

در صورتي كه دندان هاي شما كوچك باشد احتمالا بعد از ارتودنسي تمايل دندان ها به حركت و جابجايي بيشتر باشد. در نتيجه ما شاهد ايجاد فاصله بين دندان ها خواهيم بود. اين مشكل ميتواند نتيجه چند سال درمان را كاملا با شكست مواجه ميكند مگر اينكه از نگهدارنده هاي ارتودنسي به صورت مكرر استفاده شود.

 براي مطالعه بيشتر :

دندانپزشكي بارداري

اينله و انله دندان

 مقدمه اي بر اينله و انله دندان 

پر كردن دندان ابتدايي ترين، اما مؤثرترين روش براي ترميم دندان و بازگرداندن كارايي آن است. مواد پر كننده تنوع زيادي دارند و قادرند با بستن حفره دندان ايجاد شده علاوه بر حفظ قدرت جويدن شخص، مانع جمع شدن باكتري ها و ميكروب ها در حفره شوند. در واقع بستن دندان با مواد پر كننده به معني پيشگيري از بروز بيماري نيز هست. بنابراين، پر كردن يك روش درماني بسيار مؤثر است.

اينله كردن دندان چيست؟ 

اينله دندان در واقع همان عملكردي را دارد كه پركننده هاي دنداني دارند. ما در اين روش بخشي از دندان كه بيش از حد پوسيده است و پوسيدگي بيشتر در بخش مياني دندان است را ترميم ميكنيم. بعد از برداشتن بخش پوسيده و تميز كردن اطراف آن، ما دندان را اينله و انله ميكنيم. براي درك بهتر اينله دندان ميتوانيد فيلم زير را ببينيد.

انله دندان چيست؟

انله يا (Onlays) يك نسخه بزرگتر از اينله است كه در آن بخش اعظم دندان هاي آسياب دچار فرسايش و پوسيدگي شده است. همانطور كه ميدانيد دندان هاي آسياب 4 برآمدگي جانبي دارند و زماني كه بيش از دو برآمدگي دچار آسيب شوند ما به جاي مواد پر كننده معمولي از انله دندان براي ترميم استفاده ميكنيم. بنابريان تفاوت اينله و انله دندان در واقع ميزان پوشش و حمايت آن ها از دندان هاي آسيب ديده است. اگر آسيب كم باشد و تنها دو برجستگي از دندان پشتي حفره ايجاد شده باشد ما از اينله و اگر زياد و بيش از دو عدد باشد از انله  دندان استفادده ميكنيم.

مراحل قرارگيري اينله و انله دندان

قبل از انجام عمل، ويزيت اوليه با دندانپزشك  ترميمي خوب  ضروري است. اين كار براي ارزيابي ميزان خسارت و اطمينان از اينكه تنها روش ترميم اينله است ضروري است يا خير انجام ميشود. در طول دومين بازديد اينله معمولا نصب مي شود. اين درحالي است كه در يك جلسه كار پر كردن دندان با مواد پركننده قابل انجام است.

براي اينكه شخص دردي تجربه نكند؛ مي توان از بي حسي موضعي روي دندان و بافتهاي اطراف استفاده كرد. بيماران همچنين مي توانند انواع آرام بخش ديگري مانند اكسيد نيتروژن را جهت بيحسي انتخاب كنند.

اينله و انله مستقيم را ميتوان در كلينيك دندانپرشكي و طي يك جلسه نصب كرد اما اگر پوسيدگي بيش از حد باشد يا بيمار نيازمند و خواهان مواد طلايي يا سراميكي باشد اينله در دو مرحله و طي دو جلسه صورت ميگيرد.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساير خدمات دندانپزشكي ( اصلاح طرح لبخند ، جراحي لثه ،بستن فاصله بين دندان ها و ....) مي توانيد به  مجله اینترنتی دندانپزشكي ارتودكتر مراجعه كنيد.

صفحه قبل 1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد