قیمت لمینت دندان در سال 99 چه قدر است؟

 لمینت دندان قیمت مختلفی در جاهای مختلف دارد و برای زیباسازی و ترمیم دندان بکار می رود. همانطور که می دانید لمینت دندان هزینه بالایی دارد و نرخ آن هر ساله رو به افزایش است با توجه به اینکه ما در سال ۱۳۹۹ قرار داریم از این رو به هزینه لمینت دندان در سال ۹۹ می پردازیم.

لمینت دندان چیست؟

در واقع لمینت یک لایه نازک از مواد مخصوصی است که  توسط متخصصین دندانپزشکی با روش های مختص این کار، برای دندان مورد نظر قالب گیری شده و روی دندان نصب می گردد.

همانطور که می دانید لمینت دندان قیمت بالایی دارد و نرخ آن هر ساله رو به افزایش است با توجه به اینکه ما در سال ۱۳۹۹ قرار داریم از این رو به هزینه لمینت دندان در سال ۹۹ می پردازیم.

لمینت دندان قیمت در سال ۹۹

نکته مهمی که می توان گفت این است که قیمت لمینت دندان از جنس کامپوزیت بسیار پایین‌تر از هزینه جنس سرامیکی آن است و در مواردی بعضی از پزشکان هزینه لمینت دندان از نوع سرامیکی را تا دو برابر بیشتر از مدل کامپوزیت اعلام می کنند.

مزایا و معایب لمینت دندان

لمینت دندان هم مانند روش های دیگری که برای زیبایی استفاده می شود مزایا و معایبی هم دارد که در ادامه آنها را ذکر می کنیم:

مزایا

 • سرعت بالا در ترمیم کردن دندان ها
 • افزایش اعتماد به نفس
 • حفظ ظاهر طبیعی دندانها
 • استحکام بالا و نیاز نداشتن به مراقبت های پیچیده
 • امکان ترکیب با سایر عمل های دندانپزشکی

معایب

 • در کنار اینکه لمینت کردن دندان حداقل یک هفته زمان می‌برد اما اگر خوب نصب نشود خیلی سریع آسیب دیده و از بین می رود و مجبور به تعویض آن خواهید شد.
 • اگر لمینت خوب نصب شود و بیمار هم از آن به خوبی مراقبت کند می‌تواند مانند دندان های معمولی اش از آن استفاده کند اما با این حال برخلاف دوام زیادی که دارد برخی اوقات ممکن است آسیب پذیر باشد و زیبایی آن از بین برود.
 • باید از لمینت بیشتر از دندان معمولی خود مراقبت کنید و فشار زیادی به آن نیاورید تا طول عمر آن بالا رود.

بیشتر بدانیم : ایمپلنت دندان

آیا بی حسی دندانپزشکی برای کودکان مناسب است؟

 این مقاله بسیار مهم در مورد (آیا بی حسی دندانپزشکی برای کودکان مناسب است؟) است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک دندانپزشکی جنت آباد یعنی تاج دنتال در تماس باشید.در این کلینیک مجهز خدمات دیگری نظیر دندانپزشکی کودکان ، ایمپلنت دندان  ، ونیر ، ارتودنسی ودندانپزشکی بارداری نیز ارائه می شود. ایمنی در نگاه والدین به فرزندانی که از آرام سازی دندان استفاده می کنند، اهمیت دارد. دندانپزشکان ممکن است آرامبخش را برای روش های طولانی و پیچیده توصیه می کنند و برای بیمارانی که به خصوص جوان یا عصبی هستند. این روش برای بیمار معمولا یک روش بسیار امن است و والدین می توانند به کاهش خطر و سطح استرس برای کودک خود قبل، در طول و بعد از درمان کمک کنند.

انواع تسکین

آرام بخش دهان، اکسید نیتروژن و آرام سازی داخل وریدی انواع عمده ای از آرام بخش های دندانپزشکی هستند. با توجه به بیمارستان کودکان پیتزبورگ UPMC، آرام بخش دهان و دندان از طریق دهان یا بینی از بین می رود، به محض اینکه بیمار به انتصاب برسد، به عنوان دارو معمولا 20 دقیقه طول می کشد تا کار کند. آرام بخش دهان بیماران را به خواب نمی برد، اما به آنها کمک می کند تا آرام و آرام باشند.

قبل از تسکین

آکادمی آمریکایی دندانپزشکی کودکان ، والدین را توصیه می کند که کودکان بهتر است که آرام سازی و سایر روش های دندانپزشکی را بهتر انجام دهند، در صورتی که والدین می دانند که چه اتفاقی می افتد و به کودک کمک می کند.

در کلینیک دندانپزشک

با توجه به بیمارستان کودکان پیتزبورگ، والدین می توانند به آرامش کودکان خود کمک کنند. سعی کنید یک مورد راحت برای بچه نگهدارید، مانند یک اسباب بازی مورد علاقه یا حیوان پر شده. نگه داشتن دست کودک و صحبت کردن و یا آواز خواندن به آرامی یکی دیگر از تاکتیک های راحتی است.

چک ایمنی

برای دندانپزشکان، حصول اطمینان از ایمنی بیمار در هنگام آرام بخشیدن به دندان ها اهمیت دارد. در حالی که حالت آرام بخش، سطح اکسیژن خون، فشار خون، دمای بدن و ضربان قلب بیمار محاسبه می شود. بیمارانی که نیازمند بیهوشی عمومی هستند ممکن است به بیمارستان دندانپزشکی مراجعه کنند، مانند دانشکده دندانپزشکی دانشگاه مریلند.

بعد از تسکین

در بیمارستان کودکان پیتزبورگ، از والدین معمولا خواسته می شود که در حال حاضر در حالی که فرزندشان از خواب بیدار می شود ، حضور داشته باشند. کودک ممکن است اشتباه گرفته شود یا ناخوشایند و ممکن است احساس تهوع کند. دو بزرگسال باید همراه با کودک یا نوجوان در خانه راه بیافتند – یکی برای رانندگی و یکی برای بررسی تنفس کودک. اثرات طولانی مدت آرامبخشی شامل از دست دادن هماهنگی فیزیکی، سرگیجه، خواب آلودگی و حالت تهوع است، بنابراین بازگشت به مدرسه یا مراقبت روزانه قطعا گزینه ای از روز درمانی نیست.

بیشتر بدانیم : ارتودنسی بدون کشیدن دندان

 

لمینت دندان خرگوشی چیست؟

 لمینت دندان خرگوشی نه تنها از لحاظ زیبایی روی دندان شما تاثیر خواهد گذاشت بلکه از لحاظ درمانی هم کمک شایانی به شما خواهد کرد. برای اینکه تشخیص داده شود آیا برای مشکل دندان خرگوشی، روش لمینت برای شما مناسب است یا نه، باید با یک دندانپزشک ترمیم خوب مشورت کنید.

چه زمانی دندان گوشی نیاز به اصلاح دارد؟

زمانی که فردی دندان های فک پایینی اش سر جای خود قرار داشته باشد ولی دندان های فک بالایی اش جلوتر و رو به جلو حرکت کرده باشد و یا در کنار اینکه روبه جلو هستند، بزرگ هم باشند، گفته می‌شود این افراد دندان خرگوشی هستند و باید برای برگرداندن ها به سرجای خود روی آن ها اصلاحاتی صورت گیرد.

دندان خرگوشی بودن بیش از حد ممکن است باعث کاهش زیبایی فرد شود و اعتماد به نفس او را تحت تأثیر قرار بدهد به این دلیل که فرد در محیط جامعه برای صحبت کردن و خندیدن نیاز به دندان های مرتب و منظم دارد اما این عارضه در دندان های فرد، باعث می شود که چهره زیبای خود را از دست داده و طرح لبخند زیبایی نداشته باشد.

روش های درمان دندان خرگوشی

برای اصلاح رو به جلو بودن دندان ها روش های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

ارتودنسی دندان خرگوشی

انواع لمینت دندان خرگوشی

کامپوزیت

جراحی و …

همانطور که در بالا اشاره شد  یکی از روش‌هایی که که می‌توان برای اصلاح دندانهای رو به جلو یا دندان های خرگوشی انجام داد، لمینت دندان خرگوشی است. لمینت دندان خرگوشی نه ‌تنها باعث درمان رو به جلو بودن دندان های جلویی در فک بالا می شود بلکه می ‌تواند زیبایی منحصر به فردی را برای چهره فرد ایجاد کند.

کارایی لمینت برای دندان خرگوشی

همانطور که در مطلب بالا هم اشاره شد لمینت دندان خرگوشی یکی از روش های ترمیم عارضه جلو بودن دندان است. برای اینکه تشخیص داده شود آیا برای مشکل دندان خرگوشی، روش لمینت دندان خرگوشی مناسب است یا خیر، باید مشورت های لازم را با دندانپزشک انجام داد.

لمینت برای این نوع دندان ها در دو روش روکش های تمام سرامیک و کامپوزیت انجام می شود که انتخاب نوع آن توسط دندانپزشک مشخص می شود.

انواع درمان برای دندان خرگوشی

پس از اینکه اطلاعات کافی در مورد لمینت دندان خرگوشی کسب کردید جالب است بدانید برای درمان دندان خرگوشی ها روش های مختلفی وجود دارد. اما تنها شخصی که می‌تواند بعد از معاینه دندان بیمار و شدت جلو بودن دندان های جلویی اش تصمیم بگیرد که کدام روش درمانی از تمامشان مناسب تر است متخصص دندانپزشک شما می باشد.

درمان هایی که برای ترمیم این عارضه استفاده می شوند عبارتند از:

 • براکت ها
 • اینویزیلاین
 • جراحی فک

بیشتر بدانیم : ارتودنسی دندان ایمپلنت شده

 

کوچکی فک پایین من به چه علت است؟

 مایکروگنتاتیسم یا کوچک بودن فک پایین یکی از مشکلات و ناهنجاری های مربوط به فک و صورت است که بیشتر علت ژنتیکی دارد. در این مقاله با تعریف مایکروگناتیسم، علل، علائم و نحوه درمان جراحی و ارتودنسی آن آشنا خواهید شد

میکروگناتیا یا کوچکی فک پایین چیست؟

میکروگناتیا یا میکروگناتسیم یا هیپوپلازی فک پایین، وضعیتی است که در آن کودک فک پایین بسیار کوچکی دارد. فک پایین در کودک مبتلا به میکروگناتیا بسیار کوتاهتر یا کوچکتر از بقیه صورتش است.

کودکان ممکن است با این مشکل (کوچکی فک) متولد شوند، یا ممکن است در طول زندگی با این مشکل مواجه شوند. این وضعیت عمدتا در کودکانی اتفاق می افتد که با برخی شرایط ژنتیکی مانند تریزومی 13 و پروژریا یا پروگریا متولد می شوند این بیماری به معنی پیری زودرس است. کوچکی فک پایین همچنین می تواند نتیجه سندرم جنین الکلی باشد. درمان این مشکل اغلب توسط یک جراح فک، متخصص ارتودنسی خوب و متخصصان اطفال صورت میگیرد.

کوچکی فک پایین ممکن است خودبه خود برطرف شود

در بعضی موارد، با رشد فک کودک، این مشکل برطرف می شود. در موارد شدیدتر اما، کوچک بودن فک پایین می تواند باعث مشکلات تغذیه یا تنفسی شود. همچنین می تواند منجر به تغییر جهت دندان ها و ازدحام بیش از حد آن ها شود. به عبارتی با نامنظمی دندان ها مواجه میشویم که باید با جراحی فک و انواع ارتودنسی ثابت، متحرک و نامرئی برطرف شود.

درمان میکروگناتیا: اصلاح عقب بودن فک پایین

در برخی موارد ممکن است کودک با وارد شدن به سن بلوغ از این معضل نجات یابد اما ممکن است نیاز به جراحی فک داشته باشد. این جراحی توسط متخصص و جراح دهان، فک و صرت انجام داده میشود. جراح برای اصلاح عقب بودن فک پایین فرزند شما از گرافت های استخوانی و تجهیزات ویژه ارتوپدی استفاده میکند.

دستگاه های اصلاحی مانند انواع بریس های ارتودنسی شامل ارتودنسی متحرک، نامرئی،ثابت و … برای رفع نامرتب بودن دندان های ناشی از کوچکی فک نیز می توانند مفید باشند.

تحولات جدید در درمان ارتودنسی که به اصطلاح کوچکی فک کمک می کنند

امروزه تحولات جدیدی که در مورد نحوه درمان ارتودنسی دندان بوجود آمده است باعث شده که دیدگاه های جدیدی در مردم بوجود بیاید. اگرچه این تحولات به آرامی در این درمان راه پیدا کرده است اما مطمئنا این ایده ها در تصمیم گیری افراد برای ارتودنسی تاثیر داشته است. در نهایت این تحولات باعث شده تا مشکلات شدید ساختاری دندان ها و فک با کمک ارتودنسی و به دست بهترین متخصصان ارتودنسی دندان کمک کند.(برای آشنایی با بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران می توانید به سایت دندانپزشکی دکتر درویش پور مراجعه کنید.)

بیشتر بدانیم : ارتودنسی با لیزر

لمینت دندان بدون تراش با چه دندان هایی انجام می شود؟

 لمینت دندان در بیشتر موارد به جز مورد فاصله داشتن بیش از حد بین دو دندان باید با تراش انجام شود و لمینت روی دندان قرار بگیرد. همچنین برای اینکه ظاهر دندان هایی که روی هم سوار شده اند یا خیلی به هم خیلی چسبیده اند، ترمیم شود باید لمینت دندان با تراش انجام شود.

چه مواقعی از لمینت دندان استفاده می شود؟

به دلایل مختلفی ممکن است دندان ها با فاصله بسیار زیاد از هم رشد کنند و یا به حدی به هم نزدیک باشند که روی هم سوار شده باشند. اگر روی دندان ها به دلیل جنس آنها لک وجود داشته باشد و یا رنگ جنس آنها به زردی بزند و یا دندانها حین بیرون آمدن از لثه به مرور به صورت کوتاه و بلند رشد کنند، باعث می شوند که زیبایی دهان و دندان مخصوصاً در حین لبخند زدن از بین برود و ظاهر جذابی نداشته باشد.

آیا لمینت فقط جنبه درمانی دارد؟

لمینت دندان در کنار درمان مشکلات دندانی، به زیبایی ظاهری دندان ها کم کمک می کند. مطمئنا وقتی دندان های شما زیبا و ردیف و درخشان باشند، لبخند زیبا و جذابی خواهید داشت که همین باعث می شود اعتماد به نفس شما بالاتر برود.

مواد لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان به پوسته ی نازکی گفته می‌شود که توسط دندانپزشک و طی انجام مراحل مربوطه بر روی دندان چسبانده می‌شود و مهمترین کاربرد آن برای دندان ها، بازگرداندن شان به حالت اولیه و در نهایت بهبود زیبایی می باشد.

بیشتر بدانیم : ایمپلنت دندان

آیا لمینت دندان با تراش فقط برای سفید شدن دندان به کار می‌آید؟

مطمئناً یکی از واقعیت هایی که در سال‌های اخیر با آن روبرو شده ایم این است که اکثر افراد فقط برای سفید کردن دندان هایشان به روش لمینت دندان روی می آورند. برای این افراد اگر فرم دندان هایشان مناسب باشد و از نظر ظاهری مشکلی نداشته باشد و فقط مشکل آن رنگ دندان هایشان باشد به جای لمینت کردن، سفید کردن دندان توصیه می‌شود. به این دلیل که لمینت دندان با تراش،  بیشتر به منظور درمان انجام می شود و در کنار آن کار زیبایی را هم انجام می دهد. اما صرفا به قصد زیبایی صورت نمی گیرد.

بنابراین می‌توان با توضیحاتی که ارائه کرد گفت لمینت دندان با تراش درمانهای مختلفی را شامل می‌شود که کمترین درصد آن ها فقط به سفید کردن دندان ختم می شود.

لمینت دندان برای چه دندان هایی توصیه می شود؟

لمینت دندان برای دندان هایی با شرایط زیر مناسب می باشد:

 • دندان هایی که فاصله زیادی از هم دارند
 • دندان هایی که خیلی به هم چسبیده اند
 • دندان‌هایی که رشد آنها با همدیگر یکسان نیست
 • دندانهایی که رویشان لک دارد
 • دندان هایی که پوسیده شده اند

بیشتر بدانیم : ارتودنسی بدون کشیدن دندان

آیا لمینت دندان پوسیده امکانپذیر است؟

 در گذشته حل مشکلات دندانی مانند کجی دنداند ها، تنها با ارتودنسی امکانپذیر بود، اما امروزه روکش های لمینت در خیلی از موارد می توانند جای ارتودنسی را بگیرند و به یک راه حل مقرون به صرفه و سریع برای حل مشکلات دندانی تبدیل شده اند. اما باید توجه داشت که نمی توان از لمینت برای تمام مشکلات دندانپزشکی استفاده کرد و حتی در مواردی ممکن است سلامتی بیمار را به خطر بیندازد.  لمینت دندان پوسیده از جمله این موارد خطر آفرین است.

لمنیت چیست؟

لمینتی که در دندانپزشکی استفاده می شود، ورقه های چینی هستند که به روکش پرسلن نیز معروف هستند. لمینت یک پوسته نازک است که بر اساس نیاز فرد، دارای رنگ بندی متنوعی است و هر شخص بنا به سلیقه شخصی، رنگ دلخواه را انتخاب می کند. البته توصیه می شود، رنگی را برای لمینت خود انتخاب کنید که تا حد ممکن نزدیک به رنگ دندان طبیعی خودتان باشد.

کدام مشلات دندانی را نمی توان با لمینت برطرف نمود؟

امروزه لمینت دندان به یک روش بسیار محبوب برای حل مشکلات دندانی تبدیل شده است و در مدت زمان کوتاهی می تواند فرد را به رویای داشتن دندان های سفید، مرتب و زیبا برساند. اما در روش ارتودنسی ممکن است چندین سال طول بکشد که فرد به این رویا دست پیدا کند.

با این تفاسیر، طبیعی است که لمینت، نسبت به ارتودنسی محبوبیت بیشتری داشته باشد. اما باید توجه نمود که برخی از مشکلات  دندانی هستند که به هیچ وجه نباید برای رفع آنها از لمینت استفاده کرد؛ چرا که ممکن است مشکلات جدی ای را برای سلامتی دهان و دندان فرد در پی داشته باشد.

در صورتی که فرد مشکلات زیر را داشته باشد نمی توان از لمینت برای درمان استفاده نمود:

پوسیدگی دندان

حفره ها

بیماری لثه

عفونت کانال ریشه

دندانپزشک خوب برای نصب لمنیت

اگریک دندانپزشک ترمیمی خوب  دارای تبحر و تجربه کافی باشد، به دندان های طبیعی شما با نصب لمینت آسیب نمی رساند. او قبل از لمینت، دندان های شما را به خوبی معاینه می کند تا اطمینان حاصل کند که دندان های شما برای انجام لمینت مناسب هستند. اگر وی تشخیص دهد که لمینت، انتخاب مناسبی برای شما نیست، گزینه های درمانی دیگری مانند ارتودنسی، بلیچینگ دندان ، لمینت و … را برای حل مشکلات دندانی به شما پیشنهاد می دهد.

آیا می توان دندان های پوسیده را لمینت کرد؟

به هیچ عنوان نباید لمینت را روی دندان هایی که پوسیده شده اند و یا در آینده ای نه چندان دور امکان پوسیدگی دارند انجام داد. بنابراین اگر دندانپزشک شما، این روش درمانی را برای شما انتخاب کرده است، پس باید خیالتان راحت باشد که دندان های شما پوسیده نشده اند و یا در معرض پوسیدگی قرار ندارند.

بیشتر بدانیم : ارتودنسی دندان ایمپلنت شده

 

مکیدن انگشت چه مشکلات ارتودنسی ایجاد میکند؟

 توضیحات بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران در این باره :

چرا مکیدن بیش از حد انگشت برای کودکان مضر است؟

شکی در این موضوع نیست که مکیدن انگشت شست و همچنین مکیدن بیش از حد شیشه شیر توسط کودکان بالاتر از 4 سال باعث بروز مشکلات و ناهنجاری های ارتودنسی می شود. مهم ترین عارضه ناشی از این عادت نامناسب، تداخل در جوانه زدن و در آمدن دندان های دائمی کودک است. اگر کودک به کررات یا بیشترِ طولِ روز را مشغول مکیدن باشد دندان ها به صورت غیر طبیعی و کج از لثه در می آیند. همین موضوع باعث بروز مشکلات اکتسابی رشد فک نیز خواهد شد زیر فک ها در دوران کودکی در حال رشد و توسعه هستند و اگر با فشار انگشت یا عوامل دیگر روبرو شوند به درستی رشد نمی کنند.

مشکلات ارتودنسی ناشی از میکدن  دندان کدامند؟

مکیدن انگشت شست می تواند تأثیرات منفی زیادی بر روی دندان کودک شما بگذارد. این عادت نامناسب باعث ایجاد فشار مکرر روی دندانها، فک و سقف دهان می شود و ممکن است باعث بروز مشکلات ارتودنسی زیر شود:

 • اوربایت: جلو بودن بیش از حد فک بالا نسبت به فک پایین
 • اوپن بایت: وجود فاصله بین دندان های جلو حین بسته شدن دهان
 • کوچک شدن راه های هوایی ، که باعث تغییر در الگوهای تنفس و باعث اختلال در خواب می شود.
 • ایجاد تغییراتی در شکل فک یا صورت و همچنین تاثیر بر ترازبندی دندان ها.
 • بروز مشکلات گفتاری و مشکل در ادای کلمات و حروف
 • حساس شدن سقف دهان
 • مشکل در بلعیدن مواد غذایی یا اختلال در رفلاکس بلع
 • کج شدن دندان ها

برای برطرف کردن مشکلات ناشی از میکیدن انگشت چه کنیم؟

همه والدینی که فکر میکنند فرزند یا فرزندانشان با عادت نادرست مکیدن انگشت شست مواجهند باید فرزند خود را به نزد یک متخصص ارتونسی خوب ببرند. یک متخصص ارتودنسی ابتدا دهان و دندان و ساختار فک کودک شما را بررسی و ارزیابی میکند و سپس متناسب با مشکل ایجاد شده از یکی از روش های زیر اقام به اصلاح و درمان مشکلات پیش آمده می کند:

 • ارتودنسی ثابت
 • ارتودنسی نامرئی
 • ارتودنسی متحرک

بیشتر بدانیم : مجله ارتودنسی دندان

لمينت دندان اقساطي و هر آنچه كه بايد راجع به لمينت بدانيد

 پيش از آن كه بپردازيم به اينكه لمينت اقساطي چيست؟ بايد ابتدا با لمينت آشنا شويم. روش درماني زيبايي كه افراد براي زيبا شدن دندان و طرح لبخند خود از آن بهره مي‌گيرند. شايد چندين باري شنيده باشيد كه اطرافيان بگويند مي‌خواهند براي زيبايي دندان خود از لمينت استفاده كنند. اين امر با مشورت و راهنمايي پزشك متخصص انجام خواهد گرفت. در اين مقاله با كلينيك دندانپزشكي جنت اباد يعني تاج دنتال همراه باشيد تا به طور كلي با لمينت دندان آشنا شويد.

لمينت دندان اقساطي چيست؟

لمينت دندان را بايد پوسته نازكي دانست كه به عنوان پوشش دندان براي زيبايي در رنگ مختلفي ارائه شده و نسبت به هر فرد طراحي خاصي دارد. براي لمينت بايد به سراغ پزشكي متخصص رفته و راهنمايي كاملي دريافت كرد تا در صورت نياز به انجام آن پرداخت. لمينت  دندان عيب هاي دندان را مي پوشاند و به اين ترتيب كمك شاياني به افزايش زيبايي افراد كرده و اعتماد به نفس آنان را ارتقا خواهد بخشيد.

برخي از دندانپزشكان لمينت دندان اقساطي انجام مي دهند تا بيماران راحت تر بتوانند از عهده هزينه هاي آن بربيايند.

در واقع اين پوسته به منظور تغيير رنگ، اندازه، طول، شكل و بهبود ظاهري دندان به سطح جلويي دندان ها اتصال پيدا خواهد كرد. البته نبايد انتظار دوام فوق العاده داشت، زيرا لمينت عمدتا ظريف بوده و بايد در نگهداري آن مراقبت كاملي داشت. زيرا سهل انگاري موجب خواهد شد تا شكسته شده يا از ببين برود.

بنابراين بايد سعي كنيد آن را به خوبي نگهداري كنيد. لمينت‎ها عمدتا از جنس سراميك يا پرسلن هستند. برخي از آنها ممكن است دوام بالايي نشان ندهند ولي برخي ديگر نيز پردوام باشند.

چه تفاوتي بين لمينت دندان و كامپوزيت وجود دارد؟

 • دوام لمينت بيشتر از كامپوزيت دندان است.
 • در كامپوزيت دندان پزشك هيچ قالب گيري نداشته و روي دندان فرم دهي انجام مي‌گيرد. اما در لمينت بايد قالب گيري صورت گيرد.
 • كامپوزيت نسبت به لمينت رنگ پذيري بيشتر و بهتري دارد.
 • در بحث قيمت، لمينت دندان قيمت بالاتري نسبت به كامپوزيت دارد.
 • لمينت نسبت به كامپوزيت زيبايي بيشتري دارد.
 • درخشاني لمينت نسبت به كامپوزيت بيشتر است.
 • دوام و عمر لمينت بيشتر از كامپوزيت است.

هزينه لمينت دندان چقدر است؟ 

همچون عمر يك لمينت، قيمت آن نيز به موارد مختلفي بستگي دارد. عواملي كه روي قيمت بستگي دارد بايد به تعداد دندان، منطقه شهري، تعرفه دندانپزشكي، نوع موادي كه استفاده مي‌شود و برخي ديگر اشاره كرد.

شايان ذكر است برخي پزشكان به صورت اقساطي هزينه لمينت را حساب مي كنند. بنابراين بسته به هر پزشك متخصص، بايد ماهانه مبلغ مشخصي پرداخت كرد و پيش پرداخت معيني هم داشت. به طور كلي هزينه لمينت به مواردي كه گفته شده بستگي دارد و بايد طبق مواردي كه بيان شد، از لمينت مراقبت كاملي به عمل آورد.

 

انواع روكش دندان كدامند؟

 زماني كه دندان شما نياز به روكش داشته باشد هر دندانپزشك ترميمي خوب به طور معمول چهار گزينه عالي پيش روي شما ميگذارد .تمام فلز، تمام سراميك و سراميك فلز رايج‌ترين جنس و انواع روكش دندان هستند كه مي‌توانند دندان‌هاي ضعيف و آسيب ديده را به خوبي حمايت كنند. در ادامه با تعاريف و ويژگي‌هاي هر كدام از انواع روكش دندان بيشتر آشنا خواهيد شد.

1. روكش تمام فلز  

از زمان‌هاي بسيار قديم روكش‌هاي دندان از طلاي زرد ساخته مي‌شد و امروزه هنوز هم در برخي مراكز ترميمي و زيبايي از روكش‌هايي با اين جنس استفاده مي‌شود. علاوه بر طلا، روكش‌ها را از موادي مانند نيكل، كروم و پالاديوم نيز مي‌سازند. برخلاف ساير انواع روكش دندان ، براي نصب روكش‌هاي فلزي نياز كمي به تراشيدن ساختار دندان وجود دارد. ازمزاياي ديگر اين نوع روكش‌ها اين است كه ساليان سال مي‌توانند در برابر فشار ناشي از جويدن مواد غذايي دوام بياورند. برخلاف روكش‌ هاي تمام سراميك، از اين روكش‌ها براي ترميم دندان‌هاي خلفي كه در ديد نيستند استفاده  مي‌شود.

2. روكش تمام سراميك 

در ساخت روكش هاي تمام سراميك به هيچ عنوان از هيچ ماده ديگري (مخصوصا فلز) استفاده نشده است و تماما از سراميك استفاده ميشود. اين امر باعث شده كه به مرور زمان اين روكش‌ها رنگ طبيعي خود (هم‌رنگ دندان) را حفظ كنند و هيچ حاشيه تيره رنگي بين آن‌ها و خط لثه مشاهده نمي‌شود. از روكش هاي تمام سراميك جهت ترميم و بازسازي دندان‌هاي قدامي كه در طرح لبخندبيشتر به چشم مي‌آيند استفاده مي‌شود.

روكش‌هاي دنداني تمام سراميك يا تمام پرسلني از رنگ طبيعي بهتري نسبت به ساير انواع روكش دندان برخوردار هستند و ممكن است براي افرادي كه به انواع فلزات يا آلياژ هاي فلزي حساسيت و آلرژي دارند مناسب‌تر باشد.

3. روكش فلز سراميك

همانطور كه از نام اين روكش‌ها پيداست، در ساختار آن‌ها فلز و سراميك با هم استفاده شده است. به طور خلاصه به روكش فلز سراميك پي اف ام (PFM) گفته ميشود.  در اين روكش ها يك لايه سراميك روي يك لايه فلزي را پوشانده است. استحكام و زيبايي دو ويژگي و خصيصه قابل توجه در اين روكش‌ها هستند، به طوري كه در ظاهر سفيد و همرنگ دندان هستند و در داخل مستحكم و پايدار. به طور مشابه براي ترميم دندان‌هاي پيش كناري و دندان‌هاي خلفي مي‌توان از انواع روكش دندان فلز سراميك استفاده كرد.

 

پروتکل های ایمپلنت دندان

 پروتکل اصلی Bränemark که مرحله اولیه اسیستوینگرسیون ایمپلنت است باید حداقل 4 تا 6 ماه قبل از هر بازسازی پروتز قرار داده شود. با این حال، پیشرفت های تکنولوژیکی به پروتکل های ایمپلنت دندان مدرن منجر شده اند که امکان بارگزاری ایمپلنت را فراهم می کنند. ایمپلنت به گشتاور ورودی حداقل 45 نانومتر نیاز دارد.میکروموتورهای بیش از 150 میکرومتر از تشکیل جدید استخوان جلوگیری می کنند و یک بافت اسکار ضخیم و کلاژن غلیظ، کلاژنیک واسکولاریزه را مشخص خواهد کرد.یک فرض وجود دارد که پیوستن به چندین ایمپلنت با هم با یک ساخت و ساز سفت و محکم موجب کاهش میزان میکروموتور می شود و سپس فرآیند بهبود و بارگذاری فوری را به خصوص در هنگام ارزیابی درمان ایمپلنت در ماگزیله تسهیل می کند.

طراحی ایمپلنت

علاوه بر این، طراحی ایمپلنت نقش مهمی دارد.سطح ایمپلنت خشن با مواد عمیق تر و بیشتر توصیه می شود. به رغم تأثیر طراحی ایمپلنت در از دست دادن استخوان حاشیه ای، تمام ایمپلنت های مخروطی نتیجه های بالینی موفقیت آمیز و پایداری در بارگذاری فوری را نشان میدهند. ایمپلنت های مخروطی با سطوح بافت ترکیبی قابل پیش بینی هستند.

این مفهوم توسط بسیاری از نویسندگان مورد استفاده قرار گرفته است و توسط بسیاری از آنها به عنوان یک روش درمان مناسب برای بازسازی فک پایین مورد استفاده قرار گرفته است.در طی دهه گذشته، بازگرداندن فوری ایمپلنت های دندان تبدیل به یک روش بالینی معتبر درمانی شده است.

لدرمان از یک پروتکل بارگذاری فوری با ایمپلنت های آندوسسیومی طراحی شده با 4 پیچ در اندام تحتانی با استفاده از یک overdenture حفظ شده با نوار استفاده کرد که 92.8 درصد موفقیت آمیز بود.موفقیت گزارش شده از بارگذاری فوری در اندام تحتانی، استفاده از درمان مشابه در فک بالا را تشویق می کند.

بیشتر بدانیم :  لمینت دندان

اختلافات آناتومیک

اختلاف آناتومیک باعث کاهش پایداری اولیه، افزایش بیشتر میکروموتورها و احتمال بیشتر بهبودی فیبرهاو استخوان اسکیزوپروتئین در ماگزیلا می شود در حالیکه ایمپلنت بلافاصله بارگذاری می شود. علیرغم خطرات ناشی از شکستگی در ماگزیل، گزارش های رسیده قابل اعتماد و موفقیت آمیز بوده.

بیشتر بدانیم : مجله ارتودنسی دندان

صفحه قبل 1 ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد