بلیچینگ یا سفید کردن دندان با لیزر دیود ( Diode laser )

 درمان های زیبایی محافظه کارانه یا کم تهاجمی دندانپزشکی روز به روز بین مردم محبوب تر می شوند. بلیچینگ دندان  یکی از این روش های درمانی هست که در موارد تغییر رنگ دندان ها کاربرد دارد. سفیدکردن دندان‌ها فقط به دنیای امروز محدود نمی‌شود.استفاده از هیدروژن پروکساید برای ازبین بردن لکه‌ها و سفیدکردن دندان‌ها به سال 1884 میلادی برمی‌گردد. تقاضا برای  طرح لبخندی سفید و جذاب از سال ها قبل وجود داشته و همچنان این درخواست ادامه دارد.

بنابراین برای برآوردن این خواسته افراد به سراغ یکی از روش‌های سفیدکردن دندان‌ها نزد بهترین متخصص ترمیمی و زیبایی دندان می‌روند. روش‌های درمانی زیادی برای سفیدکردن دندان یا بلیچینگ در منزل و یا داخل مطب وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به استفاده از خمیردندان‌های سفیدکننده، ژل‌ها، تری ها و … اشاره کرد. بلیچینگ تغییر رنگ های خارجی و داخلی دندان ها را از بین می‌برد و رنگ آن‌ها را سفید می‌سازد. با این روش می‌توان لکه‌های ناشی از غذاها و نوشیدنی ها، سن و همچنین تغییر رنگ های مربوط به برخی بیماری‌های دهانی و دندانی را برطرف نمود و سفیدی را به دندان‌ها بازگرداند.

فرآیند بلیچینگ دندان با لیزر دیود چگونه صورت می‌گیرد ؟‌

قبل از انجام بلیچینگ رادیوگرافی دندانی بررسی می گردد تا وضعیت دندان‌های فرد مشخص گردد. سپس دندان‌ها به کمک ابزار مکانیکی تمیز  و خشک می‌شوند و لب‌ها با ابزار خاصی (رترکتور های مخصوص)  از روی دندان فاصله می‌گیرند.

لثه ی دندان هایی که قرار است ماده ی بلیچینگ بر روی آن ها قرار داده شود با ماده ای مخصوص پوشانده شده و با دستگاه لایت کیور سخت می شود.

سپس ژل هیدروژن پراکسید در ضخامت 1 تا 2 میلی متر روی دندان ها قرار داده می شود.

بر اساس تنظیمات طول موج و شدت اشعه لیزر، مدت زمان تابش تعیین شده و ژل بلیچینگ تحت تابش لیزر قرار می گیرد. هنگام کار چشم‌ها توسط عینک‌های مخصوص پوشانده می‌شوند تا آسیبی نبینند.

نقش لیزر در سفید شدن دندان ها :

در بلیچینگ دندان با لیزر، پروسه ی سفید کردن دندان ها بدون هیچ تغییرات مورفولوژیک و شیمیایی بر روی مینا و بافت های اطراف آن است. نقش لیزر در سفید کردن دندان ها، سرعت بخشیدن به فعال سازی هیدروژن پراکسید در ژل های سفیدکننده است. در واکنش به جذب انرژی لیزر، هیدروژن پراکسید به مولکول های آب و رادیکال های اکسیژن شکسته می شود. رادیکال های آزاد اکسیژن به طور شیمیایی موجب کاهش مولکول های رنگی آلی (کروموفورها) در ماتریکس مینا می شوند و این عمل را از طریق اکسیداسیون سریع و تبدیل کروموفورها به مولکول های کوچکتر و با رنگ کمتر (less pigmented) انجام می دهند.

بیشتر بدانیم : ارتودنسی کودکان 

علل ایجاد مشکلات ارتودنسی دندان های نیش چیست؟

 بر اساس نظریات بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهاران شایع ترین مواردی  که باعث ناهنجاری های دندانی اینچنینی می شود موارد شامل موارد زیر می شود.

کوچک بودن فک ها

فک کوچک تنها مقدار محدودی فضا در اختیار دندان ها قرار می دهد. این مساله می تواند رویش دندان های نیش را با مشکل مواجه کند. همچنین باعث کجی و روی هم افتادگی سایر دندان ها می شود.

ریفلاکس بلع نادرست

بعضی از کودکان حین غذا خوردن یا مصرف نوشیدنی ها  و بلع آن ها زبان خود را به جای اینکه به سمت سقف دهان متمایل کنند به دندان های جلویی فشار وارد مکنند. فشار زبان بر روی دندان های جلویی می تواند باعث ناهنجاری قابل توجه ای در دندان ها و مخصوصا دندان های نیش شود. و همین امر نیازمند ارتودنسی دندان نیش خواهد بود.

بیشتر بدانیم : ارتودنسی فک بالا

دندان های اضافی

گاهی اوقات ارتودنسی دندان های نیش به دلیل وجود دندان اضافی است که انجام می شود. در این هنگام ممکن است ارتودنتیست کودک شما دندان اضافی را از دهان او خارج کند. سپس آسیب هایی را که بر صورت، بایت یا فک رسیده است درمان کند.

مشکل در ساختار استخوان

کمبود حمایت از ساختار استخوان می تواند باعث نازک شدن و ایجاد ضایعه نابالغ شود. این اختلال می تواند موجب سخت تر شدن جویدن و صحبت کردن و یا تاثیر منفی بر قابلیت و توانایی دندان ها شود. علاوه براین مال اکلوژن در دندان های آسیا ممکن است بر روی  سایر شرایط بهداشتی تاثیربگذارد.

اپن بایت وعادات عملکردی منفی عضلانی

این ضایعه در اثر مکیدن انگشت شست در کودکان رخ می دهد. در این صورت دندان های نیش این کودکان دچار ضایعه اپن بایت ( باز بودن دندان های جلویی در حالت بسته بودن دهان را نیش باز یا اپن بایت می گویند) می شوند و به روش ارتودنسی متحرک یا ثابت نیاز پیدا می کنند. این در حالی است که هنوز بعضی از بزرگسالان  اشیایی مانند مداد را در دهان خود گذاشته و توسط دندان های نیش به آن فشار می آورند. یا با فشار زبان خود را به دندان های جلویی می زنند. این عادات منفی می تواند سبب ایجاد نیش باز یا اپن بایت شود.

بیشتر بدانیم : ارتودنسی با لیزر

بیهوشی در حین بارداری

 این مقاله بسیار مهم در مورد بیهوشی در حین بارداری است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک دندانپزشکی جنت آباد تماس باشید. در این کلینیک شبانه روزی مجهز خدمات دیگری نظیردندانپزشکی کودکان ، ایمپلنت ، ونیر دندان و ارتودنسی نیز ارائه می شود. اگر باردار هستید یا فکر می کنید ممکن است باردار شوید، در طی بازدید خود به دندانپزشک خود بگویید. در طول سه ماهه اول (سه ماه) بهتر است از اجتناب از درمان غیر دشوار اورژانس جلوگیری شود. با این حال، درمان برای از بین بردن عفونت دندان ها یا لثه برای انجام هر کاری در دوران بارداری حیاتی است.

پس از سه ماهه اول، گزینه های بیهوشی خود را با دندانپزشک  خود و متخصص زنان و ماما بپرسید. آنها می توانند به تصمیم گیری در مورد امن ترین انتخاب برای شما کمک کنند.

بیحسی موضعی

گاهی اوقات یک دندانپزشک به شما یک شات را به بخشی از دهان شما می بخشد. این یک بی حس کننده موضعی است. در حین بارداری می توانید بعضی از داروهای موضعی برای درمان لازم دریافت کنید. بهتر است قبل از بارداری دندانپزشک را  ببندید و درمان هایی را که برای شما ضروری نیست ببندید.

تسکین

نشاط باعث می شود شما خواب آلود و مضطرب باشید. اگر باردار هستید، از اکسید نیتروژن جلوگیری کنید. گزینه های دیگری برای کاهش اضطراب دندانی وجود دارد. مثلا گوش دادن به موسیقی یا طب سوزنی. اگر حامله یا باردار هستید، نباید از داروهای دیازپام یا داروهای مشابه استفاده کنید.

استعدادهای درخشان و بیهوشی

قبل از تصمیم گیری در باره بهترین گزینه بیهوشی برای استخراج، شما و دندانپزشک خود باید درباره میزان اضطراب و پیچیدگی آن صحبت کنید. امروزه رایج ترین روش های آرام سازی در کلینیکدندانپزشکی بارداری  در نظر گرفته شده است:

بیهوشی محلی تزریقی است که به داخل دهان تزریق می شود. این نوع بیهوشی احساس درد در طول عمل را مسدود می کند.

آرام بخش آگاهانه معمولا با مصرف داروهای خوراکی همراه با یک قرص ضد اضطراب، در مدت کوتاهی قبل از عمل به دست می آید. این دارو موجب خواب آلودگی می شود و در صورت استفاده از دوزهای بالاتری ممکن است موجب خواب شما شود.

اکسید نیتروژن یا “گاز خنده” ترکیبی کنترل شده از اکسید نیتروژن و اکسیژن است که از طریق یک ماسک روی بینی خود نفس می کشید. این به شما اجازه می دهد تا در مورد درمان احساس آرامش و عصبی نکنید.

بیهوشی عمومی ترکیبی از داروهای خوراکی و IV است که شما را به میزانی که در سطح ناخودآگاه قرار می گیرد، تسکین می دهد. کسانی که به شدت آرام بخش هستند ممکن است به مرحله ای از بی خوابی کامل برسند. بهترین بخش این است که، هنگامی که بیدار می شوید، چیزی درباره پروسه را به یاد نمی آورید.

بیشتر بدانیم: ارتودنسی ارزان

 

تفاوت روکش با ونیر دندان در چیست؟

 طی چند سال اخیر مردم زیادی به درمان‌های دندانپزشکی روی آورده‌اند. و شاید در حوزه دندانپزشکیِ تخصصیِ ترمیمی و زیبایی، دو مورد از رایج‌ترین پروسه‌ها، نصب روکش دندان و همچنین ونیر دندان باشد. چیزی که در این مقاله می‌خوانید خلاصه‌ای درباره تفاوت‌ها و فرق روکش با ونیر دندان با هم است.

روکش دندان چیست؟

روکش دندان (Dental Crowns)  یک روش ترمیم و بازسازی و استحکام بخشی به دندان است. با توجه به اینکه روکش‌های دندانی تمامی و یا بخشی از تاج دندان را می‌پوشانند، به آن‌ها روکش دندان اطلاق می‌شود. برای نصب روکش دندان لازم است تا بخش زیادی از مینای دندان (در تمام سطوح دندانی) تراشیده شود.

ونیر دندان چیست؟

ونیرهای دندان یا (Dental veneers) پوسته‌های نازک و هم‌رنگ دندان هستند که برای بهبود ظاهر دندان‌ها یا برطرف کردن مشکلات ظاهری دندان‌ها به بخش قدامی یا سطح جلویی دندان‌ها متصل می‌شوند. ونیرها انواع مختلفی دارند. ونیر کامپوزیت (Composite Veneers) و ونیر پرسلن یا (porcelain veneers) مهم‌ترین ونیرهای دندانی هستند که برای اصلاح طرح لبخند به طور گسترده بکار برده می‌شوند. به ونیرهای ساخته شده از جنس پرسلن، لمینیت یا لمینت دندان نیز گفته می‌شود. یکی از فرق‌های روکش با ونیر دندان در کاربرد و دسته بندی درمان است. به این شکل که ونیرها صرفا جبنه زیبایی دارند درحالیکه روکش‌ها هم درمان ترمیمی و هم زیبایی به حساب می‌آیند.

کاربرد ونیر دندان چیست؟

ونیرها جزء پر استقبال‌ترین روش‌های دندانپزشکی زیبایی به شمار می‌روند. آن‌ها بیشتر جنبه زیبایی دارند و تنها برخی عیوب ظاهری را برطرف می‌کنند. همانطور که در بخش قبلی نیز گفته شد، از این پوسته‌های نازک جهت برطرف کردن یا پنهان کردن عیوب ظاهری دندان (عمدتا دندان‌های جلو) استفاده می‌شود. به طور خلاصه و لیست‌وار مهم‌ترین کاربردهای ونیر دندان عبارتند از:

بستن فاصله بین دندان ‌ها

برطرف کردن بد رنگی دندان‌هایی که دچار تغییر رنگ دائمی شده‌اند

افزایش طول دندان‌های کوتاه (بلند کردن اندازه دندان)

تصحیح لکه‌های دندانی، ترک خوردگی و لب پر شدگی دندان

تصحیح روی‌هم‌آمدگی جزئی دندان‌ها بدون نیاز به انجام ارتودنسی

کاربرد روکش دندان چیست؟

روکش های‌دندانی بیشتر از هر چیزی در ترمیم و بازسازی بافت ازدست‌رفته دندان بکار برده می‌شوند. آن‌ها به دندان‌های آسیب‌پذیر کمک می‌کنند تا استحکام، کارایی و ظاهر خود را (حتی بعد از درمان ریشه یا به اصطلاح عام عصب‌کشی دندان) حفظ کنند. از این رو، آن‌ها را جزء پروسه‌های تخصصی ترمیمی دندان در نظر می‌گیرند البته بعضی از انواع روکش مانند روکش‌های تمام سرامیک علاوه بر ترمیم و بازسازی بافت دندان، در اصلاح طرح لبخند و بازسازی زیبایی دندان‌ها هم نقش دارند

بیشتر بدانیم : ارتودنسی کودکان

استفاده از ایمپلنت برای کمک به درمان ارتودنسی

 از ایمپلنت ها به دلیل ماندگاری بالایی که دارند می توان در جهت تسریع بهبود یافتن و اثربخشی سریعتر درمان ارتودنسی به عنوان یک لنگر استفاده کرد. در این حالت دستگاه لنگر موقت استفاده می کنند و آن را در قسمت قرار گیری ایمپلنت می گذارند و پس از پایان درمان آن را برمی درند و ایمپلنت را جایگزین آن می کنند.

لنگر موقت چیست؟

لنگرهای موقت یا  TADS ، لنگرهای کوچک تیتانیومی هستند که برای دستیابی به حرکت سریع تر و کارآمدتر دندان استفاده می شوند.

ارتودنسی دندان ایمپلنت شده

همانطور که در مطالب بالا گفته شد جابجایی ایمپلنت دندان با حرکت دادن توسط ارتودنسی غیر ممکن است؛ اما می‌تواند برای اصلاح برخی از بدرفتاری های دندان جایگزین خوبی باشد.

ایمپلنت را نمی توان به جلو حرکت داد، به عقب منتقل کرد، به سمت پایین حرکت داد یا از استخوان بیرون آورد تا به سمت بالا حرکت کند. بنابراین؛ دندان جایگزین شده باید همان موقعیتی را داشته باشد که در ابتدای درمان دارد. بسته به دندان جایگزین شده، ارتودنسی به هیچ وجه نمی تواند روی دندان ایمپلنت شده تاثیری بگذارد.

مثلاً اگر یکی از دندان های انتهایی ایمپلنت شده باشد نمی توان دندان های معمولی را بیشتر از جایی که ایمپلنت قرار گرفته است به طرف عقب هدایت کرد و اگر فشار زیادی بیاید ممکن است دندان ها کج شوند، درد ایجاد شود و یا ایمپلنت از جای خود خارج شود که در اینصورت مجبور به تعویض و جایگزینی با ایمپلنت دیگری خواهید بود که هزینه ی بیشتری هم برایتان دارد.

بنابراین در صورتی می توان با وجود ایمپلنت دندانی درمان ارتودنسی را در نظر گرفت که بخواهیم ارتودنسی را برای دندان هایی غیر از دندان های ایمپلنت شده انجام داد.

بیشتر بدانیم : لمینت دندان

 

جلوگیری از پوسیدگی زودرس دندان کودکان

 برای جلوگیری از پوسیدگی زودرس دندان کودکان با این مقاله مفید از کلینیک دندانپزشکی جنت آباد یعنی تاج دنتال همراه باشید.

پوسیدگی زودرس در کودکان به عنوان یک مشکل اساسی شناخته می شود، که یک مشکل رایج در میان کودکان زیر پنج سال است، اما می تواند از طریق آگاهی و پیشگیری جلوگیری شود.

اگر کودک شما شروع به نشان دادن نشانه ها کند، دندانپزشک شما می تواند درمان سریع نوزاد را انجام دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر  با کلینیک دندانپزشکی تاج در تماس باشید.در این کلینیک مجهز خدمات دیگری نظیر دندانپزشکی بارداری، ایمپلنت ، ونیر دندان  و ارتودنسی نیز ارائه می شود.

درمان پوسیدگی دندان از طریق شیشه شیر کودک

درمان بر اساس سن کودک شما و شدت بیماری متفاوت است. در اولین نشانه های یک مشکل شما و دندانپزشک کودک شما می توانید با یکدیگر همکاری کنید تا رویکردی به مدیریت و درمان ارائه دهید.

طبق گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی لکه های سفید بر روی سطح دندان نشانه های زودگذر پوسیدگی دندان بچه است.

درمان فلوراید

لارو فلوراید می تواند برای remineralize تمام دندان ها مورد استفاده قرار گیرد. این درمان در ابتدای مراحل خود، با کمک به بازسازی مینای دندان، در حین ریزش مواجه می شود.

دندانپزشک کودک شما نیز ممکن است مکمل های فلوراید را توصیه کند. در این مرحله، شما همچنین می توانید رژیم غذایی کودک خود را تغییر دهید تا از پیشرفت پوسیدگی جلوگیری شود.

این تغییرات می تواند شامل موارد زیر باشد:

محدود کردن غذاهای اسیدی

محدود کردن آب، به ویژه آب میوه های مرکبات

این تغییرات همیشه باید در هماهنگی با متخصص اطفال کودک و / یا دندانپزشکی کودکان انجام شود.

علائم پوسیدگی شدید تر عبارتند از:

لکه های قهوه ای یا سیاه در دندان ها

خونریزی یا لثه

تب، تورم یا تحریک پذیری، که می تواند عفونت را نشان دهد

بوی بد دهان

اگر فرزند شما هر یک از این علائم را نشان دهد، ضروری است که دندانپزشک را در اسرع وقت ببینید.اگر پوسیدگی گسترش یابد، کودک شما می تواند درمانهای گسترده ترمیم و حتی از دست رفتن دندان

داشته باشد.

اگر پوسیدگی دندان کودک شما شدید باشد.

متخصص دندانپزشکی اطفال می گویند که از تاج های ضد زنگ استفاده شود زیرا آنها با دوام و کمترین احتمال نیاز به درمان یا جایگزینی را دنبال می کنند.

دندانپزشک شما ممکن است بیهوشی عمومی را برای کارهای ترمیم مجدد، بسته به سن و سطح فرزند شما، تشخیص دهد. در موارد بسیار شدید ممکن است حتی دندان ها خارج شوند.

اگر دندان آلوده شده یا به طور گسترده ای تجزیه شده است که نمی توان آن را بازسازی کرد، احتمال خارج کردن دندان ها بیشتر است.

بیشتر بدانیم : ارتودنسی ارزان

ترمیم دندان با کامپوزیت چگونه انجام می شود؟

 کامپوزیت کردن در کنار موضوع زیبایی دندان و طرح لبخند که خیلی‌ها به آن اهمیت می‌دهند، یک روش درمانی هم برای ترمیم دندان ها می باشد. در این مقاله به روش ترمیم دندان با کامپوزیت می پردازیم.

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت یکی از روشهای لمینت دندان می باشد. برای ترمیم کردن دندان ها از طریق لمینت دو روش وجود دارد:

لمینت سرامیکی

لمینت کامپوزیتی

لمینت دندان با کامپوزیت  برای چه دندان هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

لمینت کامپوزیتی روشی برای ترمیم دندان های فاصله دار، به هم چسبیده، زرد رنگ، لکه دار و … می باشد.

خیلی از افراد بر این تفکراند که کامپوزیت کردن دندان فقط برای زیبا سازی آن انجام می شود در صورتی که اینطور نیست؛ ترمیم دندان با کامپوزیت در کنار ویژگی زیباسازی، برای درمان مشکلات دندان ها هم به کار می رود.

ترمیم دندان با کامپوزیت چقدر دوام دارد؟

باید گفت درست است که مواد کامپوزیتی به اندازه مواد سنتی مخصوص پر کردن دندان قوی نیستند اما این را هم باید گفت که آن ها با این حال بسیار مستحکم هستند و می توانند سال های سال دوام داشته باشند. دوام مواد کامپوزیتی روی دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور کلی مواد پرکننده کامپوزیت حداقل ۵ سال دوام می‌آورند و در صورتی که موارد مربوط به نگهداری پس از آن را به خوبی انجام دهید و به طور کامل رعایت شوند آن ها می توانند تا ۱۰ سال و یا بیشتر هم دوام داشته باشند و مشکلی برایشان پیش نیاید.

مراحل ترمیم دندان با کامپوزیت

ترمیم کردن دندان به روش کامپوزیت شامل چند مرحله می شود که باید آن ها را به ترتیب انجام داد.

مرحله اول مشاوره و معاینه فک و دندان ها توسط متخصص دندانپزشکی می باشد. پس از بررسی دندان توسط یک دندانپزشک ترمیمی خوب  یک نسخه برایتان می نویسد که شامل یک عکس دیجیتالی سه بعدی از دندان هایتان می باشد.

در مرحله بعدی پس از اینکه که عکس آماده شد پزشک آن را مشاهده می‌کند و پس از بررسی شروع به کار ترمیم دندان با کامپوزیت می کند.

پزشک ابتدا قبل از هرکاری دندان های شما را تراش می دهد تا از هم جدا شوند. بعد از تراش دادن دندان ها توسط دندانپزشک، ماده کامپوزیت روی دندان شما آغشته می شود. همانطور که گفته شد کامپوزیت یک ماده شفاف و شیشه ای می باشد.

در مرحله بعدی پس از این که این کار انجام شد پزشک با اشعه UV (یو وی) مواد را روی دندان تان به مرور خشک و سفت می کند و نسبت به سلیقه شما آن را شکل می دهد.

نکته ای که بسیار باید توجه شود این است که در ترمیم دندان با کامپوزیت، پزشک باید دندان ها را به صورت تک تک کامپوزیت کند و نمی تواند تا تمام شدن کار یک دندان سراغ دندان بعدی برود.

بیشتر بدانیم : ارتودنسی کودکان

توضیح انواع بریس ارتودنسی دندان

 در این مقاله توضیحات مختصری درباره انواع بریش های ارتودنسی از زبان بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران می خوانید.

بریس ارتودنسی ثابت فلزی

این بریس ها که فلزی هستند از بهترین و پراستفاده ترین بریس ها توسط متخصصان هستند. انتخاب بریس فلزی یا سنتی اغلب سریع ترین راه انتقال دندان به مکان و موقعیت ایده آل است. بسیاری از نوجوانان این نوع از انواع بریس ارتودنسی را برای خود انتخاب می کنند. زیرا می توانند رنگ نوارهای الاستیکی اطراف براکت ها که موسوم به ارتودنسی رنگی هستند را با سلیقه خود انتخاب کنند. برای مشاهده فیلم ارتودنسی ثابت کلیک کنید.

بریس ارتودنسی سرامیکی

بریس سرامیکی شامل براکت های سرامیکی شفاف یا هم‌رنگ دندان و سیم قوس دار ارتودنسی که امروزه آنرا نیز همرنگ دندان می سازند است. براکت های سرامیکی بسیار پر طرفدار هستند. زیرا بر روی دندان ها نمایان نیستند و جلب توجه نمی کنند. این براکت ها اگرچه گرانتر از براکت فلزی هستند اما تقاضا برای آنها بالا است.

بریس ارتودنسی پشت دندانی یا لینگوال

این نوع ارتودنسی دقیقا مانند بریس فلزی است با این تفاوت که داخل دهان و در پشت دندان ها کار گذاشته می شوند. بریس زبانی دارای براکت های فلزی است. این براکت ها از خارج دهان دیده نمی شوند .از آنجایی که تمیز کردن این براکت ها بسیار دشوار است به همین دلیل طرفداران زیادی ندارد. از طرفی مدت درمان با این بریس طولانی تر و هزینه آن بالاتر است.به همین دلیل اکثر بیماران این درمان را انتخاب نمی کنند.

بریس های خودتنظیم دیمون

این بریس ارتودنسی شبیه به بریس های فلزی و سنتی است . براکت های آن می تواند فلزی یا سرامیکی شفاف باشد. امروزه اغلب ارتودنتیست ها به بیماران خود توصیه می کنند  که از ارتودنسی دیمون استفاده کنند. زیرا نصب و استفاده از این نوع بریس از دیگر بریس ها  راحت تر است .بریس های خودتنظمیم دیمون به جای سیستم براکت معمولی از براکت هایی با خاصیت اسلایدی و لغزنده استفاده میکند.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی رایج ترین و موثر ترین نوع ارتودنسی متحرک که در بازار وجود دارد aligner است. اما این نوع از ارتودنسی نیز دارای معایب و مزایایی است.

بیشتر بدانیم : ارتودنسی با لیزر

عمر لمینت دندان چقدر است؟ و برای افزایش عمر لمینت چه کاری باید انجام داد؟

 لمینت همانند کامپوزیت دندان  طول عمر بالایی نداشته و بسته به عوامل مختلفی، یک لمینت عمر پیدا می‌کند. اما همانند هر زیبایی دهان و دندان، باید بهداشت به خوبی صورت بگیرد تا مشکلی پیش نیاید.

بنابراین نمی‌توان تعیین کرد عمر لمینت چقدر است. البته اگر فرد بهداشت را رعایت کند و بتواند طبق دستورالعمل عمل نماید، طول عمر لمینت به 15 تا 20 سال خواهد رسید. کامپوزیت دندان نیز عمری 7 تا 10 سال خواهد داشت.

خوشبختانه لمینت دندان، عوارض خاصی به همراه ندارد و افراد می توانند بلافاصله پس از انجام آن که اثر داروی بیهوشی از بین رفت، غذا بخورند. البته باید مراقب باشید که قبل از اینکه اثر دارو از بین نرفته چیزی نخورید، چون در اینصورت ممکن است لب و گونه هایتان را با دندانتان ببرید.

امروزه لمینت دندان به یکی از عمل های اصلاح طرح لبخند محبوب تبدیل شده است و رفته رفته به تعداد کسانی که از این روش زیبایی استفاده می کنند افزوده می شود. افراد می توانند رنگ لمینت را به سلیقه خود انتخاب کنند و بدیهی است که هر چه رنگ این لمینت نزدیک به دندان باشد، واقعی تر به نظر می آید.

بدیهی است که مراقبت از دندان ها، کمک زیادی به طول عمر لمینت خواهد کرد و می تواند از خطرات احتمالی بعدی آن در آینده پیشگیری نماید. بدین ترتیب می تواند سبب صرفه جویی در کاهش هزینه های دندان نیز گردد.

یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش طول عمر لمینت، رعایت بهداشت دهان و دندان است. بهتر است در صرف غذا از مصرف غذاهای سفت جلوگیری شود. این امر موجب می‌شود تا لمینت شکسته شده و آسیب جدی بیند. همچنین عدم مصرف دخانیات نیز در آسیب رسیدن و تغییر رنگ لمینت نقش موثری دارد.

سعی کنید نوشیدنی‌های رنگی چون نوشابه، قهوه، چای و برخی دیگر مصرف نکنید زیرا باعث تغییر رنگ روی لمینت شما خواهد شد. برای بررسی لمینت و نگهداری بهتر اگر شش ماه یک بار آن را چک کنید و به پزشک متخصص خود مراجعه داشته باشید، این امر در افزایش طول عمر نقش بسزایی خواهد داشت.

از دیگر روش های خوب و آسان برای افزایش طول عمر لمینت، مسواک زدم مرتب و به طرز درست است.

بیشتر بدانیم : ارتودنسی بدون کشیدن دندان

همه چیز درباره ی لمینت متحرک دندان

 پس از اینکه دانستید لمینت دندان چیست؟ بد نیست با لمینت دندان متحرک دندان نیز آشنا شوید. متخصص های لمینت دندان، ابتدا برای دندان های شما یک نوع لمینت متحرک موقت می چسبانند تا شما بتوانید رنگ مورد نظر و طرح لبخند خودتان را نیز انتخاب نمایید.

در صورتی که با هر گزینه این لمینت متحرک مشکلی داشتید و یا حتی طرح آن را دوست نداشتید، پزشک بر روی آن اصلاحاتی را انجام می دهد و در لمینت ثابت آن ها را اعمال می نماید.

این لمینت های موقتی کمی ضخیم تر از لمینت های اصلی و دائمی می باشند و این مورد می تواند کمی برای شما در صحبت کردن و غذا خوردن مشکل ایجاد نماید تا زمانی که به آنها عادت کنید.

در حالت کلی باید از مصرف غذاهایی که حاوی مواد رنگی هستند خودداری نمایید، زیرا ممکن است بر روی دندان های شما لک ایجاد کند.

در این زمان ممکن است تمامی مواردی که یک دندانپزشک ترمیمی خوب  به شما گوشزد کرده است را رعایت کرده باشید اما باز هم لمینت موقت کنده شود، در این صورت باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید تا دوباره آن را بچسباند.

لمینت های متحرک دندانی، ابزارهای خوبی هستند که می توانید با استفاده از آن ها به نتیجه ی نهایی لمینت ثابت پی ببرید و نیز از لحاظ رنگ، اندازه، شکل ظاهری و تناسب، معمولا به لمینت های ثابت شباهت دارند.

بنابراین پس از نصب این لمینت های متحرک بر روی دندان هایتان، تغییراتی را که تمایل دارید بر روی آن انجام شود را به پزشکتان بگویید تا آن ها را اعمال نماید.

در این میان اگر کلا با همه چیز این لمینت های موقتی مشکل دارید و می خواهید تغییراتی کاملا اساسی در آن ها به وجود بیاید لازم است از پزشک خود بخواهید که مجددا دندان هایتان را قالب گیری نماید.

در مورد رنگ ونیرهای موقت باید بدانید که آن ها از مواد اصلی ونیرهای ثابت تشکیل نشده اند و این اطمینان را داشته باشید که ونیرهای ثابت رنگشان به دندان های اصلی بیشتر شبیه می باشد.

این مسئله را هم بدانید که زمانی که ونیرهای ثابت دندانهایتان نصب گردند با لبخندی زیبا و بدون ایراد روبرو خواهید شد و حساسیت دندان هایتان از بین خواهد رفت و لبخند دلخواهتان نصیبتان خواهد شد.

بیشتر بدانیم : ارتودنسی دندان لمینت شده

 

صفحه قبل 1 ... 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد