حفرات دندان یا پوسیدگی دندان

 علایم پوسیدگی دندان

دندان درد و درد فک بویژه پس از مصرف شیرینی جات و نوشیدنی ها و غذاهای گرم یا سرد

ممکن است به صورت حفره هایی در دهان دیده شود.

تا زمانی که پوسیدگی دندان شدید نشود، ممکن است علائمی ندهد.

مرور کلی

این ضایعه به صورت سوراخ های کوچکی در دندان ها دیده می شود. وقتی که پلاک هایی در دندان ها ایجاد می شود، ممکن است وارد مینا و عاج شود و حفرات دندان ایجاد کند. ممکن است در زمان خوردن یا نوشیدن درد ایجاد شود. این ضایعات در اطفال و بالغین کم سن و سال شایع تر است ولی در هر سنی ممکن است رخ دهد. اگر چه این ضایعات ندرتا مشکل جدی می دهد ولی موارد درمان نشده ممکن است وسیع تر شود.  در نهایت ممکن است دندان ها را تخریب کند و عوارضی  مثل عفونت ایجاد کند. مسواک زدن منظم و استفاده از نخ دندان و دهان شویه به پیشگیری از ایجاد این ضایعه کمک می کند.

درمان پوسیدگی دندان

مراقبت شخصی

این ضایعه همیشه نیاز به درمان دارد. برای تسکین درد می توان از یخ یا مسکن های بدون نسخه مثل استامینفن، ایبوپروفن، کتوپروفن و یا ناپروکسن استفاده کرد. نباید نوشیدنی ها یا غذاهای گرم و سرد و یا شیرینی جات استفاده کرد. باید روزی دوبار فرد مسواک بزند و حداقل یک بار در روز  از نخ دندان استفاده کند.

این وضعیت در موارد زیر بدتر می شود

 • عدم درمان
 • شیرینی جات
 • نوشیدنی ها و یا غذاهای گرم یا سرد

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

 • اگر درد مداوم دندان وجود دارد، بیمار باید به یک  دندانپزشک ترمیمی خوب مراجعه کند.
 • اگر درد شدید و یا هر نوع آسیب مشهودی در دندان ها وجود دارد، باید فورا به دندانپزشک اطلاع داده شود.
 • اگر درد فک با انتشار به گردن، بازو، و یا قفسه سینه وجود دارد، باید فورا بیمار به اورژانس منتقل شود.

سوالاتی که ممکن است از پزشک پرسیده شود

 • این حفرات چقدر است؟
 • آیا پر کردن یا درمان های دیگری هم لازم است؟
 • برای بهبود درد چه کاری می توان انجام داد؟

تشخیص

دندانپزشک از بیمار سوالاتی می پرسد، دندان ها را معاینه می کند و از تصویر برداری با اشعه ایکس استفاده می کند.

عوامل خطر

 • کودک
 • بالغین جوان
 • مسواک نزدن منظم
 • عدم استفاده از نخ دندان
 • آب غیر فلوراید
 • تغذیه ی مکرر
 • مصرف مقادیر زیادی غذاهای شیرین
 • عدم مراجعه به دندان پزشک هر ۶ ماه یک بار
 • سرب
 • وضعیت اقتصادی اجتماعی پائین

 

ارتودنسی تک فک

 ارتودنسی تک فک در چه مواقعی کاربرد دارد؟ گاهی اوقات افراد دارای مشکلاتی در قسمت دهان و دندان خود هستند که فقط این مشکلات با درمان ارتودنسی برطرف می‌شود. این مشکلات می‌توانند شامل شلوغی بیش‌ازحد دندان‌ها، فاصله داشتن بین دندان‌ها، روی‌هم قرار گرفتن دندان‌ها و مشکلاتی از این قبیل باشد. تمامی این مشکلات با درمان ارتودنسی برطرف می‌شود؛ اما گاهی مشکلاتی که افراد در قسمت دندانی‌شان دارند فقط مختص دندان نمی‌شود و فک را هم درگیر می‌کند.

اگر مشکلات فکی داشته باشید که فقط با ارتودنسی نتوان آن را برطرف کرد، ممکن است نیاز به جراحی فک داشته باشید

زمان استفاده از درمان ارتودنسی تک فک

ارتودنسی تک فک می‌تواند فقط در قسمت فک بالایی و یا فقط در قسمت فک پایینی انجام شود. به همین دلیل است که این نام را برایش انتخاب کرده‌اند. اگر مشکل دندان شما بیش‌ازحد باشد، به حدی که فکتان را هم درگیر کند باید در کنار مشاوره گرفتن از متخصص ارتودنسی از پزشک جراح فک هم مشاوره بگیرید. مشکلات فک و دندان دارای انواع مختلفی است که این مشکلات می‌تواند روش‌های درمانی مختلفی هم داشته باشد. این روش‌های درمانی شامل ارتودنسی تک فک و یا ارتودنسی دو فک می‌باشد؛ یعنی فرد فقط مشکل فک بالا یا فک پایین دارد که در این صورت ارتودنسی تک فک برایش انجام می‌شود و یا اینکه دو فک بالا و پایین دچار مشکل و عارضه هستند که در این صورت ارتودنسی و جراحی دو فکی باید برای بیمار انجام شود.(برای آشنایی با بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران می توانید به سایت دکتر درویش پو مراجعه کنید.)

عوارض یا خطرات جراحی فک

همان‌طور که گفته شد در کنار کارهای مثبتی که جراحی فک برای شما انجام می‌دهد، ممکن است خطرهایی هم داشته باشد؛ اما درصورتی‌که جراح فک با متخصص ارتودنسی تک فک شما مشورت داشته باشد، این جراحی بی‌خطر می‌شود.

خطرات ناشی از جراحی فک عبارت‌اند از:

 • از دست دادن خون
 • عفونت
 • آسیب عصبی
 • شکستگی فک
 • بازگشت فک پس از درمان به حالت اولیه خودش
 • مشکلات مربوط به گزش و درد مفصل فک
 • نیاز به جراحی دوباره
 • نیاز به درمان ریشه دندان
 • از دست دادن بخشی از فک

جراحی فرد ممکن است روی فک بالا و فک پایین، چانه و یا ترکیبی از تمام موارد انجام شود و معمولاً داخل دهان شما انجام می‌شود؛ بنابراین هیچ جای زخمی درروی چانه و گردن و دهان شما دیده نمی‌شود؛ اما ممکن است برخی اوقات برش‌های کوچک در خارج از دهان شما لازم باشد که این بستگی به‌شدت مشکل فک شما دارد

 

دندان و لثه ها در بارداری

 در این مقاله با کلینیک دندانپزشکی جنت آباد یعنی تاج دنتال همراه باشید تا مشکلات دندان و لثه در طول دوره بارداری آشنا شوید.  

دندان و لثه ها در بارداری

در برخی از زنان در طی بارداری، زخم و تورم لثه ها دیده می شود که ممکن است خونریزی هم داشته باشند. خونریزی لثه ها در اثر پلاک های دندانی ایجاد می شود.

تغییرات هورمونی در طی بارداری می تواند باعث شود لثه های شما به پلاک ها آسیب پذیر تر شوند و باعث شود تا التهاب و خونریزی ایجاد شود. به این حالت ژنژویت ( التهاب لثه ) بارداری و یا بیماری لثه ای گفته می شود. مراجعه به یک کلینیک دندانپزشکی بارداری شما می تواند به برطرف کردن این مشکل کمک کند.

در زمان بارداری بسیار مهم است که دندان ها و لثه های شما سلامت باشند. بهترین روش برای پیشگیری از مشکلات لثه ای داشتن بهداشت مناسب دهان است.

برخی روش های پیشنهادی

تمیز کردن دندان ها به دقت دوبار در روز  و هر بار ۲ دقیقه – از دندانپزشک خود بپرسید که به شما نشان دهد، روش صحیح مسواک زدن برای از بین بردن پلاک ها کدام است.

مسواک زدن با خمیردندان های خاص انجام شود.

از  نوشیدنی ها و غذاهای قنددار پرهیز کنید، و فقط در زمان وعده های غذایی از این مواد استفاده کنید.

اگر در بین وعده های غذایی گرسنه می شوید، میان وعده ای شامل سبزیجات میل کنید و از مصرف غذاهای اسیدی و یا قند دارد پرهیز کنید.

از دهان شویه های حاوی الکل پرهیز کنید.

سیگار نکشید، چون می تواند بیماری های لثه ای را افزایش دهد.

اگر استفراغ صبحگاهی داشتید، دهان خود را بشوئید تا اسید وجود در مواد استفراغ شده، نتواند بر روی دندان ها اثر بگذارد.

توجه : بهتر است از انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی ( ونیر کامپوزیت ، ایمپلنت ، لمینت دندان و...) تا پایان دوره بارداری اجتناب شود .

چه فاصله زمانی برای چکاپ‌های دوره‌ای جهت پیشگیری از انواع پوسیدگی مناسب است؟

 پوسیدگی دندان، بیماری عفونی دندان‌ها است که موجب حل شدن و تخریب بافت‌های دندان‌ها می‌شود. درک این نکته که تخریب سطح دندان و ایجاد حفره در دندان‌ها نشانه‌ی عفونتی باکتریایی است، بسیار اهمیت دارد.) در چنین شرایطی باید سریعا برای ترمیم و پرکردن دندان ها اقدام کرد.)

عدم توجه به حقیقت عفونی بودن پوسیدگی موجب می‌شود که فقط به دنبال درمان همان دندان پوسیده باشیم و از علت غافل بمانیم و به این ترتیب احتمالا هر از گاه با یکی از این دندان‌های پوسیده مواجه خواهیم بود. اما با درنظر گرفتن باکتریایی بودن علت پوسیدگی‌ها و با تمرکز بر حذف باکتری‌ها به عنوان عامل ایجادکننده می‌توان به توفیقی طولانی‌مدت در بدست آوردن سلامت دست یافت.

پوسیدگی‌های مینایی:

از آنجا که مینای دندان فاقد عصب است، درنتیجه پوسیدگی‌هایی که محدود به مینای دندان هستند، باعث درد دندان نمی‌شوند و فرد متوجه آن‌ها نمی‌شود.

در چکاپ‌های دوره‌ای 6 ماه تا یک سال، این پوسیدگی‌ها در معاینات یک دندانپزشک ترمیمی خوب  به طور قطعی  تشخیص داده می‌شوند. در این مرحله دندان قابلیت رِمینرالیزاسیون یا معدنی شدن مجدد را دارد و زمان بسیار مناسبی برای اقدامات پیشگیرانه است.

پوسیدگی‌های عاجی اولیه:

اگر پوسیدگی زودهنگام تشخیص داده نشود و اقدامی جهت دوباره معدنی شدن دندان صورت نگیرد، پوسیدگی پیشرفت کرده و عاج دندان را درگیر خواهد کرد. عاج دندان عصب دارد و بسیاری از اوقات در اثر آسیب وارده واکنش نشان داده و حساسیت به سرما، گرما و شیرینی دیده می‌شود.

پوسیدگی‌های اولیه عاجی هنوز هم قابلیت دوباره معدنی شدن را دارند، علیرغم اینکه با حساسیت دندانی همراه باشند. بنابراین در چکاپ‌های دوره‌ای 6 ماه تا یک سال می‌توان اقدامات پیشگیرانه را برای این دندان‌ها انجام داد.

 

پوسیدگی‌های عاجی متوسط و شدید:

در این مرحله پوسیدگی حجم زیادی از عاج دندان را درگیر کرده است و دندان ممکن است همراه با درد و یا حتی بدون هیج علامت کلینیکی باشد.

در این حالت متاسفانه اقدامات پیشگیرانه موثر واقع نمی‌شوند و حتما نیاز هست که دندان باز شود و پوسیدگی‌ها حذف شده و دندان مجددا ترمیم گردد.

اهمیت چکاپ‌های دوره‌ای منظم 6 ماه تا یک سال از آن روست که اگر پوسیدگی‌ها سریع تشخیص داده شوند، فرصت کافی برای اقدامات پیشگیرانه و حفظ ساختار دندان و بازسازی و درمان آسیب وجود دارد.

 

دانستنی های مربوط به ونیر دندان

 ونیر دندان چیست ؟ ونیر دندان چه کاربردی دارد ؟ برای پاسخ به همه این سوالات با کلینیک دندانپزشکی جنت آباد یعنی تاج دنتال همراه باشید.

روکش دندان

اگر می‌خواهید طرح لبخند خود را بهبود ببخشید، روکش دندان گزینه ساده‌ای برای شما است. روکش‌ها پوشش نازکی هستند که در قسمت جلویی (قابل‌مشاهده) دندان قرار می‌گیرند. آن‌ها مانند دندان‌های طبیعی به نظر می‌رسند. از روکش‌ها می‌توان برای اصلاح طیف وسیعی از مسائل دندانپزشکی استفاده کرد، مانند:

دندان‌هایی که لکه‌دار شده‌اند و با سفید شدن نمی‌توان آن‌ها را سفید کرد

دندان‌های تراش‌خورده یا فرسوده

دندان‌های کج یا بددهان

فضاهای ناهموار یا فاصله زیادی بین دندان‌های جلویی فوقانی

روکش‌های رزین کامپوزیت

روکش کامپوزیتی رزین از ماده پرکننده دندان رنگی که به دندان متصل است ساخته می‌شود.

مزایای روکش‌های کامپوزیت رزین

معمولاً باید مینای دندان کمتر از تاج یا روکش‌های پرسلن برداشته شود

هنگام استفاده از این روکش‌ها ممکن است نیاز کمتری مراجعه به دندان‌پزشک داشته باشید، گاهی اوقات این روکش‌ها فقط یک‌بار ویزیت انجام می‌شوند

هزینه کمتری از روکش‌های چینی دارد

در صورت آسیب دیدن این روکش‌ها به‌آسانی می‌توان آن‌ها رو عوض کرد، اگرچه روکش‌های کامپوزیت به‌طورکلی به‌اندازه روکش‌های پرسلن مقاوم  نیستند، روکش‌های کامپوزیت به‌راحتی و به‌سرعت قابل‌ترمیم هستند

مراحل قرار دادن روکش‌های کامپوزیت رزین

بعد از آماده‌سازی یا تغییر شکل دندان‌ها، دندان‌پزشک با استفاده از رنگی که برای شما مناسب است، مواد کامپوزیت را با دقت پیوند زده و درست می‌کند.

از یک نور مخصوص برای سخت شدن کامپوزیت و اتصال آن به دندان‌های شما استفاده می‌شود.

روکش‌ها صاف و صیقلی  داده می‌شوند تا مانند دندان‌های طبیعی به نظر برسند.

مراقبت از روکش‌ها

در هنگام روکش مسواک بزنید و نخ دندان بکشید دقیقاً مانند دندان‌های معمولی. مسواک زدن صحیح روزانه  و استفاده از خمیردندان‌های حاوی فلوراید غیر ساینده. محدود کردن قهوه و سایر غذاهای محرک لک را در نظر بگیرید.

به خاطر داشته باشید که ونیرها در هر مرحله‌ای باید تعویض شوند، مهم نیست که چقدر از آن‌ها مراقبت می‌کنید. اما بهداشت مناسب دهان و دندان به آن‌ها کمک می‌کند تا حد ممکن دوام بیاورند.

اگر تصمیم به تهیه روکش‌دارید، با دندانپزشک خود مشورت کنید. لبخند زیبا احساس خوبی دارد و می‌تواند اعتمادبه‌نفس و سلامتی شمارا افزایش دهد.

 

چه عواملی باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند؟ بوی بد دهان از چیست؟

 بهداشت ضعیف دهان و دندان

به طور معمول باکتری‌ها ذرات مواد غذایی که در دندان یا دهان شما به دام افتاده است را تجزیه می‌کنند. ترکیبی از باکتری‌ها و ذرات ریز مواد غذایی در دهان شما، بوی نامطبوع و زننده‌ای ایجاد می‌کند. مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به طور مرتب، غذای به دام افتاده در لابلای دندان ها را قبل از فعالیت باکتری ها و پوسیدگی دندان از بین میبرد.

مسواک زدن همچنین پلاک دندان که ماده چسبنده‌ای است که روی دندان های شما ایجاد می‌شود و بوی بد دهان شما میشود را از بین میبرد. ایجاد پلاک می تواند باعث ایجاد حفره و بیماری پریودنتال و لثه شود. اگر به طور منظم و مرتب مسواک نزنید و یا به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت ندهید، بارها و بارها هالیتوز را تجربه کرده اید و خواهید کرد.

نقش بهداشت ضعیف دهان و دندان در بد بو شدن دهان

بهداشت ضعیف دهان و دندان مخصوصا در کسانی که تحت درمان ارتودنسی قرار دارند میتواند به شدت بوی دهان را تحت تاثیر قرار دهد. زیرا با وجود دستگاه های ارتودنسی ثابت سخت میتواند دندان ها را تمیز کرد. در خصوصایمپلنت دندان، بریج و سایر دستگاه های دندانپزشکی نیز این امر صادق است. اگر تحت ارتودنسی هستید و یا لمینت دندان ، ایمپلنت و بریج و خلاصه هر روش جایگزین دندانی دارید حتما بیشتر از پیش به بهداشت دهان و دندان خود رسیدگی کنید.

 یک علت بوی بد دهان مصرف غذاها و نوشیدنی های قوی است

مصرف برخی غذاها می‌تواند باعث بد بو شدن دهان انسان شود. برخی از این خوراکی ها که می توانند بوی بدی در دهان و نفس ایجاد کنند سیر، پیاز و یا قهوه هستند.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن علاوه بر اینکه بوی لباس شما را بد میکند بلکه در بد بو شدن دهان شما تاثیر به سزای خواهد گذاشت. دود سیگار باعث خشک شدن فضای داخلی دهان و راه های هوایی شما میشود. خشکی نیز مستقیما باعث بروز بوی نامطبوع خواهد شد.

خشکی دهان

اگر غدد بزاقی شما مقادیر کافی بزاق تولید و ترشح نکنند، دهان شما خشک می‌شود و از رطوبتش کاسته می‌شود. بزاق معمولا به تمیز نگه داشتن دهان کمک می کند و شدت بو را کاهش می‌دهد.

 

کرم خوردگی دندان

 همه ما کلمه کرم خوردگی دندان را یقینا شنیده‌ایم که در واقع همان پوسیدگی دندان است. کرم خوردگی یا پوسیدگی دندان زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌های خاصی در دهان فعالیت می‌کند. این باکتری‌ها سمومی را تولید می‌کنند که و منجر به ایجاد حفره در دندان و آسیب به مینای دندان و لایه‌های زیر آن می‌شوند. این حفره یا همان پوسیدگی به مرور زمان بزرگتر و عمیق‌تر می‌شود  نیاز به پرکردن دندان را بیشتر و بیشتر می کند

علل کرم خوردگی یا پوسیدگی دندان

یکی دیگر از مهم بیماری‌ها و عدم تعادل در بدن پوسیدگی و یا کرم خوردگی دندان است. کرم خوردگی دندان به علل مختلفی اتفاق می‌افتد که کلینیک دندانپزشکی ترمیم و زیبایی آرتمان  در این مطلب به این علل اشاره می‌کند.

رژیم غذایی نامناسب و کمبود مواد معدنی در رژیم غذایی

کمبود ویتامین های محلول در چربی مثل ویتامین A ، D، E و K

مصرف بیش از اندازه شکرهای فرآوری شده

مصرف بیش از اندازه اسید فیتیک

بیشتر بدانید: روکش های تمام سرامیک

روش‌های پیشگیری از کرم خوردگی دندان

دندان‌های ما روزانه با مواد غذایی و نوشیدنی‌های مختلفی که استفاده می‌کنیم در تماس مستقیم هستند. همانطور که گفته شد یکی از دلایل کرم خوردگی دندان مواد غذایی نامناسب بود. بنابراین تا جایی که ممکن است برای حفظ سلامت دهان و دندان خود سعی کنید از تغذیه سالم و مفید استفاده کنید.

کرم خوردگی به علت مصرف خوراکی‌های شیرین

همانطور که می‌دانید کرم خوردگی دندان با مصرف مواد شیرین رابطه مستقیم دارد. بنابراین تا جایی که ممکن است از مصرف مواد شیرین پرهیز کرده البته نوشیدنی‌های شیرین هم شامل این موضوع می‌شوند.

کرم خوردگی به علت مصرف خوراکی‌های چسبناک

یک دسته دیگر از مواد غذایی که منجر به پوسیدگی و کر خوردگی در دندان می‌شوند مواد غذایی چسبناک هستند. این دسته از مواد غذایی مانند عسل، کشمش، گز، شیره و همچنین مواد غذایی نشاسته دار مانند نان و سیب زمینی را شامل می‌شوند. این مواد غذایی به سطوح دندان چسبیده و ایجاد جرم و پلاک کرده و به مرور زمان کرم خوردگی و پوسیدگی را ایجاد می‌کنند.

مصرف نوشیدنی‌های رنگ دهنده

نوشیدنی‌هایی هستند که با مصرف بیش از اندازه آنها ممکن است سلامت دندان‌های خود را به خطر بیندازید. مانند چای، قهوه و آبمیوه‌های کارخانه‌ای که منجر به ایجاد لک روی دندان و به مرور کرم خوردگی و پوسیدگی دندان می‌شوند.

کلسیم را فراموش نکنید

کلسیم یکی از مواد ضروری و لازم برای استخوان‌ها است. کلسیم از جمله مواد معدنی فراوان در بدن است که بیشتر در استخوان و دندان‌ها تمرکز دارد که برای حفظ سلامت آنها بسیار مفید است. کاهش میزان کلسیم در دندان‌ها منجر به ایجاد پوسیدگی و عفونت در دندان‌ها می‌شود. با بالا رفتن سن، بدن تمایل به از دست دادن کلسیم دارد بنابراین باید با مصرف مواد حاوی کلسیم این کلسیم از دست رفته را جبران کنید.

 

ارتودنسی فاصله دندان جلو

 اگر شما هم قصد دارید که با ارتودنسی فاصله دندان جلو آشنا شوید، لطفا با ما همراه باشید

ارتودنسی فاصله دندان جلو

هنگامی که بزرگترین نگرانی شما برای لبخند زدن فاصله زیاد دندانهای جلویی است، ممکن است از خود بپرسید که چرا متخصصان ارتودنسی فقط از بریس ها برای ترازبندی شش دندان اول استفاده می کنند. در حالی که مواردی وجود دارد که شش دندان جلویی آنها تراز است ولی سایر دندانهای آنها نامرتب و کج است.

آیا می توانید فقط دندانهای جلویی را صاف کنید؟ آیا می توان بریس ها را بین 3تا 6 ماه استفاده کرد؟ مزایای این بریس های سریع چیست؟ چه چیز دیگری ممکن است بخواهید در نظر بگیرید.

معالجه شش دندان جلو کاملاً برای بهبود زیبایی این دندان ها و داشتن لبخندی زیبا است و بیشترین محبوبیت را در بین بزرگسالان دارد. برخی از مارک های لوازم ارتودنسی وجود دارند که در این نوع درمان تخصص دارند و این بدان معناست که در برخی موارد می توان فقط دندانهای جلوی خود را صاف کرد. در اینجا آنچه را که باید در مورد قرار دادن بریس های شش دندان های جلویی خود بدانید آورده شده است.

بریس دندان جلو :

اگر ترجیح می دهید فقط برای شش دندان جلویی خود بریس تهیه کنید، بی نظمی های فک و مشکلات اساسی در مورد نیش شما برطرف نمی شود. خطرات بالقوه طولانی مدت در ارتباط با این درمان ناقص وجود دارد ، از جمله درد ف ، ساییدگی غیر طبیعی دندان ها یا افزایش خطر عود ارتودنسی دندان.

محدودیت های دیگری نیز برای درمان تنها شش دندان جلویی شما وجود دارد. سرعت حرکت دندان های شما از نظر بیولوژیکی تعیین می شود. بنابراین یک زمان درمان کوتاه یا کاهش یافته ممکن است دندان های شما را کاملاً صاف نکند و آنها کمی شلوغ باقی بمانند. بعلاوه، وقتی کسی بیش از شش دندان جلویی اش لبخند می زند. این دندان معمولاً هشت تا ده دندان جلویی را شامل می شود و حتی ممکن است تمام دندان های بالایی را نیز شامل شود.

با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید

انواع درمانی که برای لبخند و مدت زمان درمان شما مناسب است به رابطه بین دندان ها و فک ها بستگی دارد. برای انجام دقیق ترین ارزیابی از سلامت لبخند باید با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید. آنها طیف وسیعی از گزینه ها را برای رفع نگرانی های شما در اختیار شما قرار می دهند. از بهبود زیبایی شش دندان جلویی گرفته تا بهبود نیش شما . ( توجه داشته باشید که قبل از شروع درمان ارتودنسی دندان به دلیل طولانی بودن این پروسه به ئنبال بهترین متخصص ارتودنسی در محل سکونت خود باشید مثلا اگر ساکن کرج هستید بهتر است به دنبال بهترین متخصص ارتودنسی در کرج باشید)

 

ارتودنسی دندان و حاملگی

 چه رابطه ای بین ارتودنسی و حاملگی وجود دارد؟ برای دانستن نکات ارتودنسی دندان و حاملگی به طور کلی دندانپزشکی بارداری ، لطفا با ما همراه باشید.

ارتودنسی دندان و حاملگی

یکی از نکاتی که اکثر افراد باید به آن دقت کنند این است که در دوران بارداری کدام یک از روش های درمانی دندان برای مادر ممنوع نیست. شاید شنیده باشید که پزشکان بسیار توصیه می کنند که اگر دندان عقل اضافی در دهان دارید که ممکن است شما را در آینده آزار دهد، قبل از باردار شدن و یا حتی تصمیم به باردری، آن دندان را از دهانتان خارج کنید. به این دلیل که در هنگام دوران بارداری، کشیدن دندان عقل تقریباً غیر ممکن می شود.

در کل باید گفت مراقبت از دندان نباید به دلیل بارداری متوقف شود. در حقیقت مهمترین چیزی که باید همیشه بدانید و به آن توجه کنید این است که بهداشت و درمان دهان و دندان خود را رعایت کنید و به طور مرتب از مسواک، نخ دندان و مسواک بین دندانی و همچنین شوینده های ضد عفونی کردن دهانی استفاده کنید.

بیشتر بدانیم : دندانپزشکی کودکان

ارتودنسی در حاملگی

یکی دیگر از مسائلی که اکثر افراد درگیر آن هستند که این است که آیا می شود در دوران بارداری درمان ارتودنسی روی دندان ها انجام داد یا خیر؟

پاسخ این سوال مثبت است و ممکن است که شما را متعجب کند؛ اگر دندان هایتان نیاز به درمان ارتودنسی دارد و شما باردار هستید، ممکن است این زمان یکی از بهترین مواقعی باشد که می توانید آن را روی دندان تان انجام دهید. دلیل اینکه می گوییم بهترین زمان برای درمان ارتودنسی در زمان بارداری است این است که:

درمان ارتودنسی در این دوره راحت‌تر است. به این دلیل که درمان ارتودنسی در زمان بارداری ساده‌تر می‌شود.  از مشکلاتی که مادر در حین بارداری می‌تواند در فک‌هایش رخ دهد این است که ممکن است دندان و فک جابجا شوند. بنابراین، ارتودنسی دندان در حاملگی می‌تواند در کنار اینکه از بروز این مشکلات جلوگیری کند، مشکلات دندان های شما را هم حل کند و شما قبل از این که کودک تان شروع به حرکت کند، درمان ارتودنسی دندانتان به پایان رسیده و یکی از مراحل چالش برانگیز دوران بارداری تان را به پایان خواهید رساند.

ویژگی های ارتودنسی دندان در حاملگی

جلوگیری از آسیب هایی که ممکن است در دوران بارداری به دندان و فک وارد شود.

ایجاد یک طرح لبخند زیبا

برطرف کننده مشکل بلع

برططرف کننده مشکل جویدن

درمان ناهنجاری ای شدید دندان

بازیابی اعتماد به نفس از دست رفته

ساده تر شدن درمان

ساده تر شدن حرکت دندان در دهان

بیشتر بدانیم : ونیر کامپوزیت

فاکتورهای مهم مراقبت و جلوگیری ازحفره و پوسیدگی دندان

 برای مراقبت از دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی آن ها فاکتورهای مهمی وجود دارد که به سلامت دندان های شما کمک می کند، در ادامه با کلینیک دندانپزشکی ترمیم و زیبایی آرتمان همرا باشید تا با این فاکتور ها آشنا شوید.

حفره چیست؟

پوسیدگی دندان،عبارت است از مینای دندان شما و آسیب به ساختار دندان ناشی از اسید هایی که در هنگام ایجاد باکتری ها و پلاک ایجاد می شوند،اگر این ماده از بین برود مینای دندان درمان نشود، حفره یا سوراخ در دندان می تواند در نهایت رخ دهد. بدون درمان، این حفره ها می توانند در طول زمان بزرگتر شوند و حتی کل دندان را نیز نابود کنند.

اسیدهای پلاک نیز می توانند در لایه بعدی دندان (دنتین) پرورش پیدا کند و در نهایت باعث ایجاد حفره ریشه ای شوند. در نتیجه، اعصاب دندان های شما در معرض خرابی قرار می گیرند و شما می توانید هنگام خوردن یا نوشیدن احساس درد کنید. اگر احساس درد در نزدیکی ریشه دندان تان را احساس کنید، ممکن است شما دچار نوعی پوسیدگی دندان شوید و با یک متخصص دندانپزشکی مشورت کنید.

بیشتر بدانیم : لمینت دندان

فاکتورهای برای مراقبت از حفره و فرسایش دندان:

بهداشت دهان و دندان ضعیف:

دندان هایتان را طور مرتب مسواک بزنیدو به طور منظم اجازه ندهید پلاک برای ساخت و حمله به مینای دندانتشکیل شود.

تشکیل پلاک:

پلاک زمانی ایجاد می شود که باکتری ها، اسید، ذرات غذایی و بزاق در دهان شما ترکیب شوند.

این پلاک به دندان های شما متصل است و با گذشت زمان ایجاد می شود. اسید در پلاک مینای

دندان شما را حمل می کند و در نهایت می تواند سوراخ های دندان های شما را ایجاد کند، در

غیر این صورت به عنوان حفره شناخته می شود.

دهان خشک: بزاق به شستشوی پلاک از دندان کمک می کند. اگر دهان خشک با کمی بزاق دارید،

پلاک ممکن است سریعتر تشکیل شود.

خوردن و نوشیدن:

این جایی است که همه چیز شروع می شود. از آنجا که همه ما باید خوردن و نوشیدن در زندگی داشته باشیم، هیچ راهی برای جلوگیری از این وجود ندارد، اما نقش مهمی در تشکیل حفره ها ایفا می کند.

هنگامی که شما غذا می خورید یا نوشیدیدنی، کربوهیدرات ها روی دندان هایتان باقی می ماند تا زمانی که مسواک بزنید.

حتی پس از مسواک زدن، شما ممکن است قادر به حذف تمام ذرات غذایی و یا کربوهیدرات از دندان های خود نیست. غذاهایی که تمایل به دلزدگی دارند، خطر ابتلا به حفره دندان را افزایش می دهند.

 

صفحه قبل 1 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد