پاسخ به سوالات رایج درباره ونیر کامپوزیت دندان

 چه عواملی برای انتخاب کامپوزیت مناسب باید دخیل باشد؟

اگرچه برندهای معتبری در انتخاب کامپوزیت دندان مناسب وجود دارند؛ اما نکته مهم مراجعه به یک متخصص ماهر و حاذق است تا بتواند به صورت اصولی اقدام  به جایگذاری مناسب کامپوزیت ها بر روی سطح ظاهری دندان ها بکند.

عوارض استفاده از ونیر کامپوزیت

ممکن است بیمار واکنش های آلرژیک نسبت به کاشت کامپوزیت بدهد.

احتمال پوسیدگی دندان بعد از نصب کامپوزیت وجود دارد.

امکان افتادن کامپوزیت ها یا آسیب دیدن آنها وجود دارد.

تغییر رنگ و زرد شدن ونیر کامپوزیت امکان دارد.

بیشتر بدانیم : ایمپلنت دندان

چگونه کامپوزیت ها ساخته می شوند؟

کامپوزیت های دندانی از مخلوط رزین با چند ماده دیگر ساخته می شوند که به شکل خمیر هستند و به وسیله دندان پزشک فرم داده می شوند.

این ماده توسط نور دستگاه لایت کیور سخت می شود. این نور سخت و قوی است به همین دلیل باعث دوام این نوع ونیر می شود تا ونیر دندان تغییر ماهیت ندهد سپس ونیر به وسیله ابزار خاصی پولیش می شود تا به نتیجه دلخواه دست یابیم.

چه عواملی باعث دوام ونیر کامپوزیتی می شود؟

عواملی مانند نحوه مراقبت بیمار از ونیر کامپوزیتی، نوع کامپوزیت استفاده شده، عادات غذایی بیمار و رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از کامپوزیت و مهارت و توانایی دندانپزشک می تواند باعث دوام و ماندگاری بالای ونیر شود که در صورت مراقبت صحیح می تواند حدود 3 الی 5 سال دوام داشته باشد.

 

زمان مورد نیاز برای ساخت کامپوزیت های ونیر و لمینت:

 مدت زمان مورد نیاز برای ساخت لمینت دندان حدودا بین دو الی سه هفته متغیر است. در حالی که ساخت کامپوزیت های ونیر نیاز به صرف زمان طولانی نبوده و در اکثر موارد دندان پزشک به صورت یک روزه و در کلینیک دندانپزشکی خود، این کار را انجام می دهد. قالب گیری و ساخت ونیر کامپوزیت دندان در لابراتوار، به ندرت و تنها در برخی از موارد انجام می شود.

نیاز به تراش و قالب گیری:

برای نصب و کاشت لمینت های سرامیکی، سطح دندان ها تراش داده شده و لایه هایی از سطح دندان برداشته می شود. این کار به منظور ایجاد فضای کافی برای قرار دادن لمینت های سرامیکی، انجام می شود. همچنین در این روش، قالب گیری از دندان ها انجام شده و قالب ها برای ساخت به لابراتوار فرستاده می شوند. در حالی که برای کاشت کامپوزیت های ونیر، به ندرت تراشیدن دندان ها ضرورت می یابد و همچنین انجام این روش از اکثر موارد نیازی به قالب گیری و انجام کارها در لابراتوار ندارد.

نیاز به پایش و مراجعه های مکرر:

در صورت استفاده از کامپوزیت های ونیر، لازم است حدودا هر یک سال یک بار به دندان پزشک خود مراجعه کنید.(کلینیک دندانپزشکی جنت آباد از مراکز دندانپزشکی زیبایی مناسب برای انجام کارهای زیبایی است >)

امکان ترمیم در صورت آسیب دیدن و لب پر شدن: در صورتی که روکش دندانی شما از جنس لمینت سرامیکی باشد، در صورت آسیب دیدن ترمیم و یا تعویض آن امکان پذیر نخواهد بود.

میزان دوام مواد استفاده شده:

لمینت های سرامیکی تا بیست سال و کامپوزیت های ونیر حدودا ده سال، قابل استفاده خواهند بود.

مقاومت در برابر ضربه و فشار:

به علت تفاوت در جنس مواد به کار رفته، لمینت های چینی از استحکام بالاتری برخوردارند.

 

چه عواملی سبب مستعد شدن فرد در برابر پوسیدگی می‌شود؟

 برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عواملی که فرد را مستعد پوسیدگی دندان می کند ، در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی آرتمان همراه ما باشید.

پوسیدگی دندان، بیماری عفونی دندان‌ها است که موجب حل شدن و تخریب بافت‌های دندان‌ها می‌شود. درک این نکته که تخریب سطح دندان و ایجاد حفره در دندان‌ها نشانه‌ی عفونتی باکتریایی است، بسیار اهمیت دارد.

عدم توجه به حقیقت عفونی بودن پوسیدگی موجب می‌شود که فقط به دنبال درمان همان دندان پوسیده باشیم و از علت غافل بمانیم و به این ترتیب احتمالا هر از گاه با یکی از این دندان‌های پوسیده مواجه خواهیم بود. اما با درنظر گرفتن باکتریایی بودن علت پوسیدگی‌ها و با تمرکز بر حذف باکتری‌ها به عنوان عامل ایجادکننده می‌توان به توفیقی طولانی‌مدت در بدست آوردن سلامت دست یافت.

اولین عامل مهم در ایجاد پوسیدگی وجود میزبان مستعد است. عواملی که از یک فرد عادی میزبانی مستعد در برابر پوسیدگی می‌سازد، موارد مختلفی را شامل می‌شود. این موارد عواملی هستند که موجب سهولت استقرار باکتری‌ها و باقی ماندن طولانی‌تر آن‌ها در محیط می‌شوند و یا سبب می‌شوند که حذف باکتری‌ها سخت‌تر انجام شود.

نامنظم قرار گرفتن دندان‌ها (جلو و عقب بودن دندان‌ها)

روی هم قرار گرفتن دندان‌ها که سبب گیر پلاک میکروبی و حذف ناکامل پلاک از مابین دندانها می‌شود.

وجود شیارهای عمیق در دندان‌ها که مسواک به راحتی به عمق آن‌ها دسترسی ندارد.

تحلیل لثه و باز شدن سطح ریشه دندان ‌ها به محیط دهان در افرادی که بیماری لثه‌ یا پریودنتال دارند.

وجود ترمیم‌ها یا پرکردگی‌هایی که لبه‌هایی برجسته، ناصاف یا پالیش نشده دارند.)پروسه پرکردن دندان به خوبی صورت نگرفته باشد)

چسبیدن بریس‌های ارتودنسی بر روی سطح دندان‌ها و یا وجود پروتز پارسیل در داخل دهان که از یک طرف گیر پلاک میکروبی را افزایش می‌دهند و از طرف دیگر حذف پلاک را دشوار می‌کنند.

 

ارتودنسی الاینر

 در این مقاله از دکتر خضری بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران سعی شده تا به بررسی ارتودنسی الاینر پرداخته شود و سوالاتی که در دهن شما در مورد ارتودنسی الاینر است برطرف شود؛ امید است در پایان اطلاعات مفیدی در مورد ارتودنسی الاینر کسب نمائید.

بریس های اینویزیلاین نوعی قالب پلاستیکی هستند که روی دندان‌ها نصب می‌شوند و به‌راحتی قابل جدا شدن هستند. نتایج آن‌ها ممکن است دائمی باشد، اما خود مثل ارتودنسی ثابت نیستند. درنتیجه کاهش درد یک مزیت عمده این نوع بریس ها است.

تحریک کمتر دهان و لثه

ازآنجاکه در طول درمان هیچ‌چیزی از سطح دندان بیرون نمی‌زند، احتمال بروز زخم‌های شانکر کمتر است و تحریک طولانی‌مدت دهان به‌عنوان عارضه بریس های صاف کننده دندان‌ها می‌باشد.

آن‌ها عملاً نامرئی هستند

تراز کننده‌های دندان اینویزلاین عملاً قابل‌مشاهده نیستند. این اجازه می‌دهد تا بچه‌ها لبخند خود را بدون از دست دادن اعتمادبه‌نفس  انجام دهند و به بزرگ‌سالان اجازه می‌دهد مشکلات دندان را درمان کنند که در صورت محدود بودن به بریس های فلزی یا سرامیکی، ممکن است از پذیرش آن خجالت بکشند.

منظور از درمان “فاز اول” و “فاز دوم” چیست؟

فاز اول که به آن “مداخله زودرس” نیز گفته می‌شود، به درمان ارتودنسی اشاره دارد که قبل از این‌که کودک تمام دندان‌های دائمی خود را داشته باشد، اتفاق می‌افتد. این اتفاق معمولاً در سنین 7-10 سالگی رخ می‌دهد. درمان فاز یک همیشه به‌عنوان یک جایگزین کامل برای مهاربندها عمل نمی‌کند  هدف آن رفع مشکلاتی است که در سنین پایین به‌راحتی برطرف می‌شوند و درمان فاز دو (بریس ها) آسان‌تر است. به بیان ساده، فاز اول از اصلاحات اولیه ساختاری (اسکلتی) مراقبت می‌کند تا بریس ها بتوانند اصلاحات  (دندانپزشکی) بیشتری انجام دهند و کار را به پایان برسانند.

برخی از مشکلات ارتودنسی مانند آندربایت / کراس بایت، بزرگ شدن دندان‌ها، شلوغی شدید، دندان‌های جلویی به‌شدت بیرون زده و فک باریک در سنین پایین راحت‌تر است. اصلاح زودرس اغلب پس از رویش دندان‌های دائمی منجر به درمان آسان‌تر و قابل پیش‌بینی‌تری می‌شود. مداخله زودهنگام همچنین می‌تواند نیاز به کشیدن دندان‌های دائمی در آینده را کاهش دهد، عادات مضر مانند مکیدن انگشت شست  زخم‌زبان و مشکلات گفتاری را اصلاح کند، خطر ضربه دندان به دندان‌های جلویی برجسته را کاهش دهد، نیاز به جراحی اصلاحی بعدی را برطرف کند  و اذیت کردن ناشی از کج شدن غیرطبیعی دندان‌ها را کاهش می‌دهد.

بین فاز یک و دو، بچه‌ها ممکن است برای حفظ پیشرفت خود از نگه‌دارنده فضا استفاده کنند و باید به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنند تا بتواند رشد فک و دندان را بررسی کند.

فاز دوم که گاهی اوقات فقط “درمان فعال” نامیده می‌شود، شامل بریس های کامل است. این نوع بریس ها برای این طراحی‌شده است تا پس از ورود دندان‌های دائمی، صاف کردن دندان‌ها و اصلاح گزش را به پایان برساند.


 

فرق کامپوزیت ونیر و لمینت دندان

 اگر شما هم به دنبال پیدا کردن فرق کامپوزیت ونیر و لمینت دندان هستید، با کلینیک دندانپزشکی جنت آباد همراه باشید.

فرق کامپوزیت ونیر و لمینت دندان در چیست؟

داشتن دندان هایی زیبا، به شما ظاهری جذاب و دلنشین می بخشد. این روزها با پیشرفت علم دندان پزشکی و پیدایش شیوه های جدید، هر کسی می تواند صاحب دندان هایی زیبا و بدون نقص باشد. در ادامه می خواهیم دو روش، از روش های متعدد دندان پزشکی، که به شما این امکان را می دهند تا مشکلات جزئی ظاهری موجود در دندان هایتان را برطرف کنید را معرفی کنیم. از این مطلب ابتدا توضیحی مختصر درباره هر کدام از این روش ها (روکش های لمینت و ونیرکامپوزیت ) داده ایم و سپس به بررسی معایب و مزایای هر روش و مقایسه آن ها با یکدیگر پرداخته شده است.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان، روکش های سرامیکی نازکی است که برای اصلاح رنگ و یا طرح و بد فرمی های دندان ها، بر روی آن ها قرار می گیرد. همچنین این روش می تواند در اصلاح فاصله های موجود در بین دندان ها و اصلاح ترک خوردگی ها و یا شکستگی های جزئی نیز به کار رود. اگر دوست دارید به طرح لبخند هالیودی جذاب مورد نظرتان دست یابید، لمینت دندان یکی از روش هایی است که می تواند شما را در رسیدن به مقصود و هدفتان یاری دهد.

کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیر نیز، همانند لمینت، یک روش برای اصلاح و ترمیم دندان هایی با آسیب های جزئی یا اصلاح دندان های لکه دار و بد رنگ، می باشد.

برای انجام این روش، دندان پزشک لایه ی نازکی از مواد خمیر مانندی، از جنس نوعی پلاستیک، را بر روی دندان های شما قرار داده و به آن فرم می دهد. از این روش می توان برای اصلاح و ترمیم مشکلات تنها یک دندان و یا تعداد زیادی از دندان ها استفاده کرد. به دلیل نازک بودن روکش کامپوزیت ونیر بر روی سطح دندان ها، این روکش، در مقایسه با روکش های لمینت، کمتر قابل تشخیص است و بیننده متوجه تفاوت آن با دندان های طبیعی نخواهد شد.

تفاوت کامپوزیت دندان با لمینت در چیست؟

برخی از تفاوت های کامپوزیت های ونیر با لمینت های سرامیکی، عبارتند از:

 • جنس ماده ی استفاده شده در لمینت و کامپوزیت
 • زمان مورد نیاز برای ساخت لمینت ها و کامپوزیت های ونیر
 • نیاز به تراش و قالب گیری
 • نیاز به پایش و مراجعه های مکرر به دندان پزشک
 • امکان ترمیم در صورت آسیب دیدن و لب پر شدن
 • میزان دوام مواد استفاده شده
 • مقاومت و استحکام در برابر ضربات و فشارهای وارد شده به دندان
 • هزینه انجام

 

آشنایی با طبقه بندی‌ها یا انواع کلاس پوسیدگی دندان

 در این مقاله با کلینیک دندانپزشکی ترمیم و زیبایی ارتمان همراه باشید تا با طبقه بندی پوسیدگی دندان آشنا شوید.

بعد از سرماخوردگی، پوسیدگی دندان دومین مشکل شایع انسان‌ها در سراسر جهان است. اگر این پوسیدگی با پرکردن  دندان درمان نشود، کم کم باعث بروز درد، ناراحتی، از دست رفتن دندان و حتی گاهی آسیب به بافت لثه و استخوان می‌شود. حدود یک چهارم کودکان 2 تا 5 ساله و نیمی از کودکان بین 12 تا 15 ساله در جامعه با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند. بزرگسالان نیز با افزایش سن، بیشتر احتمال دارد با پوسیدگی روبرو شوند. خوشبختانه درمان این مشکل بسیار آسان است و پیشگیری از آن آسان‌تر.

دندانپزشکان برای ترمیم و درمان مشکل پوسیدگی، از یک سیستم طبقه بندی پوسیدگی استفاده می‌کنند. دلیل این کلاس‌بندی این است که بر اساس محل و شدت پوسیدگی، درمان‌ها و روش‌های ترمیمی لازم را اعمال کنند. بر این اساس ما 6 کلاس پوسیدگی دندان مختلف داریم که در ادامه با همه این 6 کلاس به صورت خلاصه آشنا خواهید شد.

پوسیدگی کلاس 1: پوسیدگی‌های مرتبط به سطوح جونده دندان‌ها خلفی (مولر و پره مولر)

پوسیدگی کلاس 2: پوسیدگی‌های مربوط به سطوح ما بین دندان‌های خلفی

پوسیدگی کلاس 3: پوسیدگی در سطوح مابین دندان‌های قدامی (بین دندان‌های جلویی)

پوسیدگی کلاس 4: مشابه کلاس 3 به این شرط که پوسیدگی به نوک دندان رسیده باشد

پوسیدگی کلاس 5: پوسیدگی در بخش گردن دندان یا طوق دندانی

پوسیدگی کلاس 6: پوسیدگی در یکی از لبه ها و نوک دندان ها

 

بلیچینگ یا کامپوزیت ، کدام برای درمان شما مناسب تر است ؟

 بلیچینگ دندان بهتر است یا کامپوزیت ؟ آیا مقایسه این که بلیچینگ دندان بهتر است یا کامپوزیت قیاس درستی است؟ عواملی ازجمله خوردن برخی خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های رنگی، استعمال دخانیات، افزایش سن، مصرف برخی داروها و … منجر به تغییر رنگ، تیره و کدر شدن دندان‌ها می‌شوند. روش‌های مختلفی برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد. بلیچینگ و ونیرکامپوزیت و لمینت دندان رایج‌ترین آن‌ها هستند.

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ یا سفید کردن دندان را می‌توان هم در مطب و هم در خانه انجام داد. روش‌های خانگی عبارت‌اند از: استفاده از خمیردندان‌های مخصوص، ژل‌های سفیدکننده، نوارها، شست‌وشو، سینی سفیدکننده و … هر یک از این روش‌ها با ارائه راه‌حل درمانی ارزان‌قیمت مشکل شمارا تا حدی حل می‌کنند اما تضمینی برای نتیجه‌بخش بودن روش‌های بدون نسخه نیست.

کامپوزیت چیست؟

رزین کامپوزیت عبارت است از ترکیبی خمیر مانند که با تابش نوری با طول‌موج خاص سفت می‌شود. این روکش با ترکیب چندین مواد تحت عنوان فیلر و با استحکام فوق‌العاده‌ای تهیه می‌شوند. کامپوزین ونیر از موادی هم‌رنگ دندان ایجاد خواهد شد.

بلیچینگ و کامپوزیت چه تفاوتی دارند؟

عملکرد

بلیچینگ فقط دندان‌ها را سفید کرده و لکه‌های ناشی از غذاها را از بین می‌برد. از بین بردن تغییر رنگ‌های قوی‌تر مانند قهوه‌ای شد دندان‌ها با استفاده از بلیچینگ کار دشواری است. برای این نوع تغییر رنگ‌ها کامپوزیت و لمینت ایده آل هستند. باروکش کامپوزیت بیمار می‌تواند سایه موردعلاقه‌ی خود از رنگ سفید را انتخاب کند.

مشکلاتی نظیر فواصل کم بین‌دندانی، شکستگی، لب‌پریدگی، ترک و حتی بدفرمی و ناهنجاری‌های دندانی با کامپوزیت قابل برطرف کردن هستند. کامپوزیت یکی از روش‌های زیبایی و درمانی اصلاح طرح لبخند می‌باشد درصورتی‌که بلیچینگ صرفاً روش زیبایی بوده و فقط قابلیت تغییر رنگ دندان‌ها را دارد.

رنگ

وقتی با استفاده از بلیچینگ دندان‌ها سفید می‌شوند با مصرف نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های رنگی و استعمال دخانیات تغییر رنگ خواهند داد اما کامپوزیت این‌طور نیست. کامپوزیت به‌هیچ‌وجه تغییر رنگ نداده و دارای طیف رنگ گسترده‌ای است بنابراین دست بیمار برای انتخاب رنگ متناسب با دندان‌هایش باز است.

دوام

درصورتی‌که به‌درستی از کامپوزیت مراقبت شده و تمامی نکات بهداشتی و توصیه‌شده توسط دندان‌پزشک انجام شوند عمر این روکش بین 5 تا 0 سال خواهد بود اما بلیچینگ دوام زیادی ندارد و هرسال باید تکرار شود.

قیمت

کامپوزیت نسبت به بلیچینگ گران‌قیمت‌تر است. به دلیل مزایای ذکرشده این روش ارزش قیمت بالاتر را دارد.

 

ونیر کامپوزیت

 ونیر کامپوزیت با هدف ترمیم یا زیبایی، بدون تراشیدن دندان و در طی یک جلسه بر روی سطح دندان چسبانده می شود و باعث اصلاح طرح لبخند بیمار می شود.

ونیر کامپوزیت از جنس کامپوزیت یا چینی است که با کمک مواد مخصوصی روی دندان می چسبد که باعث تغییر رنگ، ترتیب و اندازه دندان ها می شود که در شرایطی که بیمار امکان ارتودنسی را ندارد می تواند جایگزین مناسبی باشد. در نتیجه در کمترین زمان ممکن باعث اصلاح ناهنجاری های دندانی می شود. به این روش «ارتودنسی فوری» نیز گفته می شود.

کامپوزیت دندان  تنها سطح ظاهری دندان ها را پوشش می دهد و این عامل باعث سلامت دندان ها می شود و چون دندان ها تراش داده نمی شوند، روشی برگشت پذیر است. البته با پیشرفت هایی که با وجود برندهای بدون تراش لومینیزر صورت گرفته، تا حدی مزیت این روش کاهش پیدا کرده است. ونیر کامپوزیتی برای افرادی که بهداشت دهان و دندان را رعایت می کنند و بافت لثه مناسبی دارند مفید است.

ونیر کامپوزیت برای کودکان و نوجوانان

ونیرهای کامپوزیتی، برای کودکان و نوجوانان مناسب نمی باشد؛ زیرا به دلیل رویش دندان ها امکان تغییر موقعیت لب و لثه وجود دارد که منجر به نازیبایی ظاهر دندان ها می شود.دندانپزشک می تواند با استفاده از این روش دندان های شکسته شده و پوسیده، ترک خورده یا سیاه شده را ترمیم کند. درضمن باعث زیباسازی و محافظت از لثه و بافت دندانی می شود.چون ساختار و آناتومی دندان های افراد با هم فرق دارد ؛ پس انتخاب یک پزشک متخصص ترمیم و زیبایی دندان که بتواند فرم مناسبی از ونیرها بر روی دندان ها ایجاد کند، بسیار مهم و حائز اهمیت است.

مزایای استفاده از ونیردندان

 • رسیدن به طرح لبخند دلخواه
 • راه حلی با دوام و طولانی
 • افزایش اعتماد به نفس
 • تقویت ساختار دندان
 • روشی بدون درد

انواع روش استفاده از کامپوزیت

 • روش مستقیم

در طی یک جلسه کامپوزیت بر روی دندان بیمار چسبانده می شود.

 • روش غیر مستقیم

ونیر پس از قالب گیری از دندان در لابراتور ساخته می شود.

کاربرد ونیر کامپوزیت

 • اصلاح شکستگی و بدشکلی دندان
 • تغییر رنگ و سفید کردن دندان ها
 • بستن فاصله میان دندانی

 

از کجا بفهمیم که دندان‌هایمان در حال پوسیدگی هستند؟

 در این مقاله با کلینیک دندانپزشکی آرتمان همرا باشید تا با راه های تشخیص پوسیدگی دندان آشنا شوید.

دهان شما یک اکوسیستم متعادل و پویا است که مملو از باکتری های زنده (هم از نوع خوب و هم نوع بدش) است. اکثر باکتری‌های داخل دهان سودمند بوده و برای دهان و دندان شما مفید هستند. اما برخی از آن‌ها خرابکار هستند. این باکتری‌های خرابکار قندها و کربوهیدرات‌های موجود در مواد غذایی را تجزیه کرده و آنها را به اسیدهایی تبدیل می‌کنند که مینای دندان را از بین برده و باعث پوسیدگی می‌شوند. با تحلیل مینای دندان، سوراخ‌های ریز و درشتی در سطح و عمق دندان ایجاد خواهند شد که گاهی فرد را ملزم به پرکردن دندان می کند . وجود حفره، تغییر رنگ و سایر علائم ظاهری دیگر در دندان مجموعاً پوسیدگی دندان نامیده می‌شود.

پوسیده شدن دندان علائم مشخصی دارید و احتمالا شما هم با آن‌ها آشنایی داشته باشید. برخی از علائم پوسیدگی دندان در همان ابتدای شروع پوسیدگی مشخص بوده و به راحتی قابل تشخیص هستند. اما برخی دیگر با پیشرفت پوسیدگی و بعدها خود را نشان می‌دهند. مهم‌ترین علائم این معضل عبارتند از:

درد دندان که می‌تواند ممتد باشد و یا اینکه هرازچندگاهی شما را آزار دهد

حساسیت دندان به دلیل تحلیل مینای دندان و نمایان شدن لایه زیرین دندان (دنتین) که درد دندان را تشدید می‌کند

ایجاد لکه‌های خاکستری، قهوه‌ای، مشکی با سایر رنگ‌های تیره

بوی بد دهان

احساس مزه نامطلوع و نامطلوب در دهان

ایجاد سوراخ‌ها و حفرات ریز و درشت در سطح یا عمق دندان

وجود عفونت در بافت لثه یا بافت نرم داخل ریشه دندان که می‌تواند به صورت آبسه دندان و کیست خود را نشان دهد

 

بهترین متخصص‌ترمیم و زیبایی دندان

 متخصص‌ترمیم و زیبایی دندان چه ویژگی هایی دارد؟ متخصص‌ترمیم و زیبایی دندان برای زیبا سازی دهان ما چکار می کند؟ متخصص‌ ترمیم و زیبایی دندان از چه روش هایی برای رسیدن به حالت ایده آل بهره می برد ؟

برای پاسخ به همه این سوالات با کلینیک دندانپزشکی جنت اباد در این مقاله همراه باشید.  

  باندینگ

باندینگ یکی از مقرون‌به‌صرفه ترین روش‌های زیبایی است و برای ترمیم انواع مشکلات جزئی از پوسیدگی دندان گرفته تا دندان‌شکسته شده استفاده می‌شود. به‌سادگی “باندینگ” نامیده می‌شود، این روش مستلزم آن است که دندان‌پزشک شما قبل از استفاده از ماده باندینگ، نقاط آسیب‌دیده یا پوسیده دندان را برطرف کند. در مرحله بعدی، او کامپوزیت  دندان را مستقیماً بر روی سطح دندان قرار داده و سپس آن را مطابق با دندان‌های طبیعی شما شکل می‌دهد.

ایمپلنت‌های دندانی

از کاشت و ایمپلنت دندان به‌طورمعمول برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته استفاده می‌شود. برای روش کاشت، دندان‌پزشک شما با جراحی یک پیچ کوچک را به استخوان فک شما وارد می‌کند. این پیچ سپس به‌عنوان یک پشتیبانی دائمی از تاج ایمپلنت عمل می‌کند. هنگامی‌که پیچ بهبود یافت و بافت اطراف آن به هم متصل شد، دندان‌پزشک شما می‌تواند تاج را به پیچ بچسباند. گفته می‌شود که ایمپلنت‌های دندانی عملاً از سایر دندان‌های شما قابل‌تشخیص نیستند.

سفید کردن

سفید شدن دندان‌ها یکی از ساده‌ترین و متداول‌ترین روش‌های زیبایی است که بیشتر مردم از آن استفاده می‌کنند. دندان‌پزشک ابتدا دندان‌های شمارا تمیز می‌کند و مطمئن می‌شود که هیچ پلاک یا ترشک روی دندان شما باقی نمانده است. سپس، آن‌ها یک محلول سفیدکننده بر روی دندان‌های شما قرار می‌دهند. در صورت تمایل، می‌توان از این روش برای دستیابی به سایه‌هایی استفاده کرد که حتی از رنگ طبیعی دندان شما روشن‌تر هستند.

پر کردن دندان‌ها

پر کردن دندان که به‌عنوان پرکننده غیرمستقیم نیز شناخته می‌شود، در آزمایشگاه قالب‌گیری می‌شود و به شکلی مناسب است که کاملاً با دندان‌های شما مطابقت دارد. از پرکردگی‌های غیرمستقیم به‌طورمعمول در صورت وجود پوسیدگی خفیف تا متوسط ​​دندان یا وجود دندان کافی برای پشتیبانی از پر کردن سنتی استفاده نمی‌شود.

از این نوع پر کردن زمانی استفاده می‌شود که دهانه دندان هنوز سالم باشد. این اجازه می‌دهد تا خاتم مستقیماً روی سطح دندان قرار گیرد. از طرف دیگر، در صورت آسیب دیدن لبه یا قسمت بزرگی از دندان، از منشورها استفاده می‌شود.

روکش

روکش‌های دندانی مخصوص هر بیمار ساخته‌شده‌اند و کاملاً شبیه دندان‌های طبیعی فرد هستند. روکش‌ها معمولاً از سرامیک فوق‌العاده قوی درجه پزشکی ساخته می‌شوند و این نوع روکش‌ها واقعاً واقع‌بینانه به نظر می‌رسند. علاوه بر این، از روکش‌ها می‌توان برای رفع سایر موارد آرایشی مانند دندان‌های کج، مینای دندان‌شکسته استفاده کرد و حتی می‌توان از آن‌ها برای پر کردن شکاف جزئی بین دندان‌ها استفاده کرد.

 

صفحه قبل 1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد