بلیچینگ یا کامپوزیت ؟ کدام یک برای شما گزینه مناسب تری است ؟

 بلیچینگ دندان بهتر است یا کامپوزیت دندان

انواع مختلفی از محصولات سفید کننده دندان و خمیردندان ها، ژل های سفید کننده دندان و سفیدکننده وجود دارد که بدون نسخه در درسترس همه هستند و برخی هم برای بلیچینگ دندان خود از محصولات بدون نسخه مصرف می کنند.

سفید کردن دندان برای افرادی که دندان های سالم دارند و دندان پر شده ندارند ایده آل است. و افرادی که دندان هایشان زردرنگ است واکنش بیشتری نشان می دهند، اما انجام این عمل های زیبایی ممکن است برای همه افراد توصیه نشود.

بیشتر بدانیم : ایمپلنت دندان

خمیر سفید کننده دندان

از هر نوع سفید کننده دندان برای از بین بردن لکه های سطحی دندان استفاده می شود و حاوی ساینده های ملایم است و برخی خمیرها نیز هستند که باعث تقویت دندان ها می شوند زیرا حاوی فلوراید هستند .مانند خمیر دندان های حاوی فلوراید . و برخی از خمیردندان های سفید کننده حاوی مواد فعال دیگری هستند که ساینده هستند و می توانند لکه های دندان را از بین ببرند.

سفید شدن دندان ها توسط پزشک

یک پزشک سریع ترین راه برای سفید شدن دندان های شما فراهم می کند. با سفید کردن در دندانپزشکی، پزشک محصول سفید کننده را مستقیماً روی دندانهای شما می ریزد. از این محصولات می توان با گرما، نور مخصوص یا لیزر استفاده کرد. نتایج فقط در یک درمان 30 تا 60 دقیقه ای قابل مشاهده است. اما برای دستیابی به نتایج چشمگیر، معمولاً به چند قرار ملاقات نیاز است. با این حال، با سفید شدن در کلینیک، نتایج چشمگیری پس از اولین درمان مشاهده می شود. این نوع بلیچینگ ارزان ترین روش سفید کردن دندان نیز می باشد.

سفید کردن دندان با لیزر

سفید کردن دندان با لیزر یکی از محبوب ترین درمان های زیبایی دندان در حال حاضر است و این روشی است که شامل قرار دادن ژل سفیدکننده روی دندان است. سپس این ژلی که بر روی دندانها ریخته شده است توسط لیزر گرم می شود. ژل سفید کننده اصطلاح عمومی برای خمیر پراکسید است، لیزر اکسیژن موجود در خمیر پراکسید را گرم می کند تا تجزیه آن تسریع شود. دندانپزشک برای تسریع در واکنش شیمیایی که در حضور پراکسید اتفاق می افتد، از دی اکسید کربن یا لیزر آرگون به  سفید کننده استفاده می کند  و سفید شدن دندان با لیزر ممکن است بتواند لکه های دندان را در جلساتی که حدود 30 دقیقه طول می کشد، پاک کند.

قالب های سفید کننده دندان

قالب های سفیدکننده دندان یکی از آسان ترین و سریع ترین راه ها برای درمان رنگدانه و ظاهر دندان ها به حساب می آید. پزشک می تواند تصمیم بگیرد که آیا فرد فرآیند سفید کردن را با قالب های سفید کننده دندان انجام بدهد یا خیر.

بیشتر بدانیم : ارتودنسی ثابت

راهنمایی های دندانپزشکی مادران باردار

 اگر در دوران بارداری هستید و با مشکلات دهان و دندان مواجه شده اید در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی جنت آباد همراه ما باشید تا شما را برای حل مشکلات دندانپزشکی بارداری راهنمایی کنیم.

حساسیت و تورم لثه

به دلیل تغییرات هورمونی دوران بارداری لثه حساس می‌شود و ممکن است یک تورم و برجستگی در قسمتی از بافت لثه از ماه سوم حاملگی به بعد ایجاد شود و روی بعضی از دندانها را بپوشاند که به آن تومور حاملگی می‌گویند. حساسیت لثه و تومور حاملگی ممکن است باعث شود مادران باردار بخوبی از مسواک یا نخ دندان استفاده نکند. در نتیجه پلاک میکروبی که عامل پوسیدگی است مدت زیادی روی سطح دندانها باقی می‌ماند.

بیماری صبحگاهی

در سه ماهه اول بارداری ممکن است صبحها نوعی حالت کسالت، تهوع و استفراغ وجود داشته باشد که به آن بیماری صبحگاهی  می‌گویند. این حالت در اثر استشمام بوی بعضی مواد یا غذاها تشدید می‌شود. استفراغ مکرر باعث  می‌شود سطح دندان بطور مرتب در معرض اسید معده قرار گیرد.

مصرف مواد شیرین یا ترش به مقدار زیاد

مادران باردار ممکن است نوعی عادت غیرطبیعی داشته باشند به این معنی که از مواد ترش یا شیرین زیاد استفاده کنند. این مواد می‌توانند باعث پوسیدگی دندانها شوند.

کاهش ظرفیت معده

در دوران بارداری، بخصوص در ماههای آخر ظرفیت معده کاهش می‌یابد. خانم حامله مقادیر کمتر ولی در دفعات بیشتری غذا می‌خورد و کمتر هم مسواک می‌زند. بنابراین امکان تشکیل پلاک میکروبی که عامل پوسیدگی است افزایش می‌یابد.

پوسیدگی دندان و بیماری لثه در دوران بارداری

بهتر است در همان ماههای اول بارداری جهت معاینه دندانها به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندانپزشک روشهای بهداشتی لازم جهت پیشگیری از پوسیدگی و بیماری لثه را به شما آموزش دهد.

– بعد از هر بار مصرف مواد غذایی ، بخصوص مواد قندی دندانهایتان را مسواک کنید.

– بعد از هر بار استفراغ دندانها را مسواک کنید و یا حداقل دهان را بطور کامل با آب بشویید.

زمان مناسب جهت درمان دندانپزشکی خانم باردار

بطور کلی دوران حاملگی را که تقریباً نه ماه است به سه دوره سه ماهه تقسیم می‌کنند، سه ماهه اول، دوم و سوم. زمانهای مناسب جهت مراجعه به دندانپزشک شامل دو بار در سه ماهه اول، حداقل یکبار در سه ماهه دوم و یکبار در سه ماهه سوم است. در طول این دوره تغییرات مختلفی در بدن مادر و جنین ایجاد می‌شود.

نکته : بهتر است انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی ( ونیر کامپوزیت ، ایمپلنت دندان ، لمینت دندان و...) تا پایان دو بارداری به تعویق بیفتد.

 

پوسیدگی دندان – چگونگی ارزیابی ریسک شما

 این یک مقاله بسیار مهم  از کلینیک دندانپزشکی ترمیم و زیبایی آرتمان در مورد پوسیدگی دندان – چگونگی ارزیابی ریسک شما است .

فساد دندانی یکی از بیماری های پرخطر امروز ما است، اما دندانپزشکی مدرن در مبارزه با حفره ها گام های مهمی برداشته است. بر اساس سالهای تحقیق علمی و بالینی، دندانپزشکان در حال حاضر به سمت رویکردی به پوسیدگی دندان (مدیریت پوسیدگی دندان) که به ریسک شخصی شما بستگی دارد.

روش قبلی “حفاری و پر کردن دندان ” برای درمان فروپاشی در واقع شرایطی را که منجر به بیماری می شود تغییر نمی دهد و خطر عفونت بیشتر همچنان باقی است. با مشخص کردن درجه ریسک و اجرای استراتژی های پیشگیرانه فردی، متخصصان دندانپزشکی امروزه از رویکرد پیشگیرانه تر استفاده می کنند – که کار می کند.

پوسیدگی دندان – یک فرآیند بیماری عفونی پویا

دهان یک اکوسیستم است – موجودات زنده به طور پیوسته با هر عنصر دیگر در محیط خود ارتباط برقرار می کنند. دندان ها شامل پوشش بیرونی مینای دندان، یک ساختار کریستال بسیار کانی می باشد که عمدتا از کلسیم و فسفات تشکیل شده است. آنها نیز در یک سیال قابل توجه – بزاق، که نقش مهمی در حفظ محیط بیطرف و یا تعادل بین اسید و پایه در دهان شما بازی می کنند، فرو می ریزند.

باکتری خاص اسید تولید کننده (اسیدوژنیک) خود را به پلاک دندانی، بیوفیلم چسبنده سفید پوست متصل می کند که بر روی دندان ها جمع می شود. هنگامی که شما قندها یا کربوهیدرات ها را می خورید، این باکتری های خاص قندها را تجزیه می کنند و اسید را به عنوان یک محصول جانبی تولید می کنند که باعث می شود دهان اسید بیشتری نیز داشته باشد. در حدود pH 5.5، مواد معدنی درست زیر سطح مینای دندان شروع به حل شدن و یا “غیر کانی سازی” می کنند. در طول این فرآیند، بیشتر کلسیم و فسفات سطح دندان ها را از آن وارد می کند – اولین گام در فرآیند فرسایش . و به این دلیل که لایه زیر مینای دندان و ریشه های دندان از دنتین ساخته شده است که مینای دندان نرم تر است، بیشتر به پوسیدگی حساس است. به عنوان مثال، ریشه های یک دندان در معرض دگرگون می شوند به سرعت و به راحتی با اسیدهای ضعیف در pH 6.2 – 6.8، که به بزاق بی طرف نزدیک تر است.

چرا من؟ ارزیابی ریسک فردی

با توجه به عادت های مشابه، شما ممکن است تعجب کنید که چرا برخی افراد حفره می کنند و دیگران نمی کنند؟ دکتر جان فایاسترستون، محقق قریشی، در سال 2002 مفهوم Caries Balance را معرفی کرد، که نشان می دهد که پوسیدگی دندان و سلامت دندان ها نتیجه تعادل ظریف بین بیماری های پاتولوژیک و بیماری ها ترویج) عوامل آن است. هر کس دارای تعادل منحصر به فرد خود است که دائما در حال تغییر است. چالش این است که شناسایی آنچه خارج از تعادل و چگونگی نوشتن آن به سمت سلامت و حفاظت است

 

ارتودنسی سریع دندان

 در این مقاله سعی داریم تا شما را با ارتودنسی سریع دندان آشنا کنیم. پس با ما در این مقاله از دکتر خضری بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران همراه باشید.

ارتودنسی سریع دندان

بریس سریع (Fast Braces) یکی از روشهای درمانی نسبتاً جدید ارتودنسی است که دندانها را خیلی سریعتر از بریس های ثابت سنتی صاف می کند. بریس های سریع برای بیمارانی که دارای انواع مشکلات ارتودنسی زیر میباشند مناسب می باشد :

دندانهای نامرتب

دندانهای شلوغ

دندانهایی که فاصله زیادی بین آنها وجود دارد.

کسانی که دچار مشکلات گزش هستند.

بریس های سریع دندان ها را صاف می کنند و لبخندی زیبا و سالم برای شما به وجود می آورند، که باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود و می توانید با افتخار لبخند بزنید. به طور معمول، طول درمان با استفاده از بریس های سریع حدود 50٪ سریعتر از بریس های ثابت سنتی است.

آیا ارتودنسی سریع دندان بی خطر است؟

بریس های سریع بی خطر هستند زیرا در طی بیش از 20 سال ساخته شده اند و تحت آزمایش دقیق قرار گرفته اند. تحقیقات در واقع نشان داده است که بریس های سریع علاوه بر اینکه یک روش درمانی سریع و بی خطر است، فواید دیگری نیز برای بیماران دارد، از جمله افزایش راحتی و نیاز به مراجعه کمتر به دندانپزشکی.

چه کسی می تواند از بریس های سریع استفاده کند؟

بریس های سریع برای بیماران در هر سنی مناسب است. متخصص ارتودنسی در طول مشاوره ارزیابی می کند که آیا شما کاندیدای مناسبی برای استفاده از بریس های سریع هستید یا خیر. این روش درمانی برای بیشتر بیماران مناسب است و برای افرادی که نتایج سریع می خواهند یک راه حل ایده آل است.

مزایای ارتودنسی سریع دندان  چیست؟

مزیت عمده بریس های سریع این است که بسیار سریع کار می کنند. در بیشتر موارد، درمان طی 10 ماه کامل می شود. مهاربندهای سریع نسبت به بریس ثابت سنتی سبک و ظریف تر هستند و برای راحتی و همچنین سرعت تولید شده اند.

اندازه بریس ها نیز باعث سهولت در تمیز شدن دندان ها می شود، به این معنی که خطر ابتلا به بیماری های دهان کمتر است. از آنجا که بریس ها خیلی سریع کار می کنند، مراجعه به دندانپزشک کمتری لازم است و این بدان معنی است که هزینه درمان نسبت به سایر روش های ارتودنسی کمتر است.

مدت زمان کوتاهتر درمان نیز برای بیمارانی که از اضطراب دندان رنج می برند خبر خوبی است.

از دیگر مزایای این سیستم این است که در بیشتر موارد، نیازی به کشیدن دندان قبل از نصب بریس ها نیست. استخراج دندان خراب یا کج می تواند به ویژه برای بیماران جوان ناراحت کننده باشد، بنابراین این می تواند یک مزیت عمده باشد

 

دندانپزشکی رفتن در بارداری

 آیا کار دندانپزشکی در دوران بارداری بی خطر است؟

پرسش های مربوط به دندانپزشکی بارداری برای بیشتر مادران باردار متداول است. تمیز کردن دندان ها و معاینات سالانه در دوران بارداری نه تنها بی خطر است بلکه توصیه می شود. افزایش سطح هورمون در دوران بارداری باعث متورم شدن لثه ها، خونریزی و خرابی دندان ها می شود و باعث تحریک بیشتر لثه ها می شود.

داروهایی که در کارهای دندانپزشکی در بارداری استفاده می شود، ایمن هستند؟

در حال حاضر، مطالعات متناقضی در مورد عوارض جانبی احتمالی این داروها بر روی جنین وجود دارد. لیدوکائین رایج ترین دارو برای کارهای دندانپزشکی است. لیدوکائین (دسته B) پس از تزریق از جفت عبور می کند.

در صورت نیاز به کار دندانپزشکی، مقدار داروی بی حسی که تزریق می شود باید تا حد ممکن کم باشد، اما همان میزان هم برای شما کافی است. اگر درد را تجربه کردید، درخواست داروی بی حسی کنید. هنگامی که احساس راحتی کردید، میزان استرس برای شما و جنین کاهش می یابد. همچنین هرچه آرام تر باشید، بی حسی نیز بهتر کار می کند.

بیشتر بدانیم : دندانپزشکی کودکان

اشعه ایکس که در دندانپزشکی در بارداری استفاده می شود، مضر است؟

اشعه ایکس معمول، معمولاً برای آزمایشات انجام می شود، بهتر است آزمایش های شامل این اشعه را به تاخیر انداخت و پس از زایمان انجام داد. اشعه ایکس برای انجام بسیاری از اقدامات دندانپزشکی به ویژه در موارد اضطراری، ضروری است. طبق دانشکده رادیولوژی آمریکا، هیچ یک از پرتوهای تشخیصی به اندازه ای نیست که بتواند عوارض جانبی در رویان یا جنین در حال رشد ایجاد کند.

پیشنهاداتی برای رفع نیازهای بارداری و کارهای دندانپزشکی

انجمن دندانپزشکی (ADA) به زنان باردار توصیه می کند که رژیم غذایی مناسبی داشته باشند، دندان های خود را دو بار در روز با مسواک و خمیردندان فلوراید تأیید شده بشویند و از نخ دندان نیز استفاده کنند.

در دوران بارداری از معاینات دندانپزشکی استفاده کنید.

به دندانپزشک خود اطلاع دهید که باردار هستید.

در صورت امکان کارهای دندانپزشکی غیر اضطراری را تا سه ماهه دوم یا بعد از زایمان موکول کنید.

کارهای زیبایی ( ونیر دندان ، ایمپلنت ، اصلاح طرح لبخند و...)  باید بعد از زایمان انجام شود.

اگر به دندانپزشکی مراجعه کردید، پس از قرار گرفتن روی صندلی، پاها را در حالت مناسبی قرار دهید تا گردش خون به طور مناسب انجام شود.

 

همه چیز درباره پوسیدگی دندان

 پوسیدگی دندان چیست ؟ چه چیزی باعث پوسیدگی دندان می شود ؟ در این مقاله با کلینیک دندانپزشکی ترمیم و زیبایی آرتمان همراه باشید تا به تمامی این سوالات پاسخ دهیم .

پوسیدگی دندان چیست؟

رعایت بهداشت دهان و دندان و زیبایی دندان و طرح لبخند در جوامع امروزی بیشتر از گذشته احساس می‌شود چرا که افزایش ارتباطات و حضور افراد در موقعیت‌های اجتماعی مختلف رعایت این امر را دوچندان می‌کند.

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عفونی که در بین گروه‌های مختلف مردم با هر نژاد و جنس و سنی مشاهده می‌شود. در این بیماری مینای دندان که بافت سخت دندان هست در اثر ترشح اسید‌های خورنده مواد معدنی (فسفر و کلسیم) خود را از دست داده و به تدریج از بین می‌روند. وقتی که مواد معدنی مینای دندان از بین رفته و درمان نشود به مرور زمان در دندان حفره و پوسیدگی‌ ایجاد میکند. اگر پوسیدگی دندان به موقع درمان نشود بزرگتر و بیشتر شده و حتی ممکن است به جایی برسد که کل دندان از بین برود.

پوسیدگی دندان چگونه به وجود می‌آید؟

پوسیدگی دنداناز سطح مینای دندان آغاز شده و در مرحله آخر حفره در روی دندان ایجاد می‌شود. در حفره دهان میکروب‌ها در حال فعالیت هستند که این میکروب‌ها در ایجاد پوسیدگی و خرابی دندان و همچنین بیماری‌های لثه نقش دارند. در اثر عدم رعایت بهداست دهان و دندان در اثر فعالیت میکروب‌ها لایه‌ای بی رنگ و چسبنده بر روی دندان‌ ایجاد می‌‍شود که پلاک میکروبی نامیده می‌شود. این لایه چسبنده که از باکتری‌های مختلفی تشکیل شده بر روی سطح دندان ایجاد شده و به آسانی از بین نمی‌رود و با گذشت زمان باعث ایجاد بیماری‌های لثه و پوسیدگی می‌شود.و گاها ممکن است فرد ملزم به انجام جراحی زیبایی لثه بکند.

محل‌های شایع پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان تمام سطح دندان را به طور یکسان پوسیده نمی‌کند. بعضی از قسمت‌های دندان به علت شرایط خاصی که دارند بیشتر در معرض قرار می‌گیرند.

شیار‌های سطح جونده: سطح جونده‌ دندان‌ها به خصوص دندان‌های آسیا به علت داشتن شیارهای باریک و عمیق محلی مناسب برای رشد و زندگی میکروب‌ها فراهم می‌کند و دندان‌ها از این ناحیه است که پوسیده می‌شوند.

سطوح بین دندانی: سطوح بین دندان‌ها به علت این که مسواک قابلیت تمیز کردن آن را ندارد مستعد برای پوسیدگی و دیگر بیماری‌های لثه است. در این نوع  که در افراد سیگاری بیشتر مشاهده می‌شود، خشکی دهان یکی از علائم تسریع کننده آن است.

طوق دندان یا ناحیه اتصال لثه با دندان: این ناحیه از دندان محل مناسبی برای رشد میکروب ها بوده و بنابراین باعث ایجاد پوسیدگی و بیماری‌های لثه در این ناحیه نیز می‌شود.

 

کدام‌ درمان‌های دندانپزشکی به هنگام بارداری مجاز هستند؟

 مراقبت از لثه و دندان‌ها در تمامی مراحل زندگی از جمله در دوران بارداری امری مهم و ضروری است و شما نباید به این خاطر که باردار هستید، آن را نادیده بگیرید. برعکس چیزی که در بین مردم شایع است، حفظ سلامت دهان و دندان‌های شما در حین بارداری نیاز به مراقبت بیشتری دارد زیرا که در دوران بارداری شما بیشتر در خطر بیماری لثه، پوسیدگی دندان و مواردی این چنینی قرار دارید. چکاب‌های منظم دندانپزشکی بارداری بسیار مهم است و شما باید آن را جدی بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دندانپزشکی بارداری با کلینیک دندانپزشکی جنت آباد همراه باشید.

آیا در دوران بارداری میتوان به درمانپزشکی مراجعه کرد؟

بله! نه تنها در دوران بارداری شما می‌توانید به دندانپزشک مراجعه کنید بلکه باید این کار را انجام دهید. معمولا در دوران بارداری مشکلاتی مثل پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سایر مسائل مربوط به بهداشت دهان و دندان بیشتر میشود و اگر شما آنها را درمان نکنید، می‌تواند برای شما بسیار مضر باشد. سلامت دندان‏های شما تاثیر بسزایی در سلامت کلی بدن‌تان دارد و این می‌تواند تاثیر زیادی بر روی جنین داشته باشد.

آیا استفاده از بیهوشی در دوران بارداری خطرناک است؟

اگر شما در دوران بارداری برای درمانهای دندانپزشکی خود به بیهوشی نیاز داشته باشید، می‌توانید از آن استفاده کنید تا دردتان کمتر شود و آرام‌تر شوید. اما حتما دندانپزشکان را در مورد بارداری خود مطلع سازید تا بتواند سطح بیهوشی مناسبی را انتخاب کند.

آیا رادیوگرافی دندانپزشکی مضر است؟

یکی از شایع‌ترین نگرانیهای مردم که مراجعه به دندانپزشک را پرخطر می‌داند، همین رادیوگرافی و اشعه ایکس آن است. با این حال در رادیوگرافی مدرن دندانپزشکی، تابش اشعههای ایکس در دوز بسیار کمی بوده و آنقدری نیست که باعث عوارض جانبی در رشد جنین شود. با اینکه رادیوگرافی دندانپزشکی کاملا امن است اما بهتر است که در طول سه ماه اول از آن اجتناب کنید ولی اگر درد شدید و اورژانسی دارید، میتوانید از آن استفاده کنید.

آیا در دوران بارداری میتوانیم دندان‌مان را بکشیم؟

کشیدن دندان معمولا آخرین مرحلهای است که شما باید سمت آن بروید، همیشه سعی کنید دندان‏های خود را تا حدالامکان حفظ کنید. اما خوب اگر دندان‏ شما آسیب شدیدی خورده یا ضربه دیده است، بهتر است که آنها را بکشید زیرا سلامت دهان و دیگر دندانهای‌تان نیز ممکن است در معرض خطر قرار گیرد.

آیا سفید کردن دندان‏ها در دورهی بارداری امکانپذیر است؟

شما می‌توانید در طول دوران بارداری دندانهایتان را سفید کنید اما احتمالا دندانپزشک شما پیشنهاد خواهد کرد که درمانهای غیرضروری برای پس از تولد نگهدارید. بهتر است که از سفید کردن دندان‏ها و دیگر درمانهای زیبایی ( ایمپلنت دندان ، ونیر دندان ، لمینت دندان و...) در طول دوران بارداری اجتناب شود، زیرا ممکن است ژل سفیدکننده باعث ناراحتی و اعصابخوردی شما شود.

ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت ؟

 “ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت دندان ؟ ” سوالی که شاید برای شما هم پیش آمده باشد. برای پاسخ به این سوال، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

داشتن دندان های مرتب و سفید تأثیر بسزایی در داشتن طرح لبخند زیبا و افزایش جذابیت چهره دارد. نگهداری و مراقبت صحیح از دندان ها اهمیت ویژه ای دارد؛ اما در برخی موارد مانند نامرتب بودن، مشکل دندان ها ربطی به نحوه ی نگهداری ندارد و باید چاره دیگری اندیشید.

داشتن دندان های سالم، مرتب و سفید تبدیل به امری ضروری به خصوص برای افراد دارای جایگاه اجتماعی بالا و افراد مشهور شده است. علاوه بر این عادات غذایی نادرست باعث شده نیاز به درمان هایی نظیر لمینت بیشتر شود. البته لمینت دندان  بیشتر از اینکه روش درمانی باشد نوعی عمل زیبایی محسوب می شود؛ اما در برخی موارد به جای درمان ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرد.

بهترین روش برای درمان اختلالات دندانی، ارتودنسی می باشد که طی سالیان اخیر پیشرفت های چشمگیری داشته است؛ اما برخی افراد به اندازه کافی صبور نیستند و روش های سریع مانند لمینت را ترجیح می دهند. لمینت قادر به تأمین سلامت دندان های نیازمند به ارتودنسی نیست.

بیشتر بدانیم: روکش دندان

دندان های نیازمند ارتودنسی

عموم مردم بر این باورند که فقط دندان های نامرتب نیازمند ارتودنسی هستند. این تصور تا حدودی درست است؛ اما لازم است بدانید که تنها این عارضه نیازمند ارتودنسی نیست. در برخی موارد، دندانپزشک با بررسی الگوی رشد فک و مقایسه آن با الگوهای طبیعی نیاز به ارتودنسی را تشخیص می دهد. این موضوع بیشتر در مورد کودکان صدق می کند.

در افراد بزرگسال نیاز به ارتودنسی با بررسی چند الگوی دندانی تشخیص داده می شود. کیس ارتودنسی نامی است که به افراد دارای این الگوها اطلاق می شود.

این الگوها عبارتند از:

  • بیرون زدگی دندان های فک بالا
  • نابجا بودن خط میانی
  • جلو بودن فک بالا
  • جلو بودن فک پایین
  • وجود فاصله زیاد بین دندان ها و یا دندان های روی هم رفته
  • وجود فاصله بین دو فک
  • نامرتب ترین حالت دندان ها (کراس بایت)
  • موارد استفاده از لمینت

در صورت نارضایتی از شکل، اندازه و رنگ دندان ها و همچنین وجود فاصله کم بین دندان های جلویی در صورتی که تراشیده نشوند می توان از لمینت استفاده کرد. در برخی موارد برای درمان به هم ریختگی دندان ها از لمینت به جای ارتودنسی استفاده می شود. این کار در دراز مدت باعث بروز مشکلات فراوانی برای فرد خواهد شد. زیرا بخش اعظمی از دندان های سالم فرد تراشیده می شوند.

لمینت در دو نوع کامپوزیتی و سرامیکی وجود دارد و همانطور که گفته شد، برای اصلاح طرح لبخند در صورت پوسیدگی شدید دندان ها و نارضایتی از شکل ظاهری آن ها کاربرد دارد.

 

پنج مرحله پوسیدگی دندان

کلینیک دندانپزشکی ترمیم و زیبایی آرتمان از  تکنولوژی پیشرفته ، بهترین مواد مدرن در طیف گسترده ای از علوم دندان پزشکی برای ارائه مراقبت های جامع از دندان ارائه می دهد ،. ما همه چیزهایی را که لازم است برای رسیدن و حفظ زیبایی دهان و دندان و طرح لبخند خیره کننده ارائه دهیم.

یکی از موثرترین راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان، شناخت این است که چگونه آن را در اولین مراحل تشخیص آن، قبل از آن که فرصتی برای گسترش و آسیب جدی ایجاد کند.

مراحل پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان در پنج مرحله اتفاق می افتد، هر کدام به طور پیوسته شدیدتر و مخرب تر می شوند.

پنج مرحله پوسیدگی دندان عبارتند از:

سینرالیزاسیون:

در این مرحله، بخش کوچکی از مینای دندان دندان به صورت demineralized خواهد شد که به عنوان یک نقطه سفید یا قهوه ای ظاهر می شود. ممکن است در صورتی که دندان آسیبدیده در این نقطه تشخیص داده شود ممکن است دندان را مجددا دود کرده و آسیب را معکوس کند.

فرسایش مینا: در این مرحله، عاج مینای دندان در معرض قرار می گیرد. این دنتین حاوی دهانه لوله های میکروسکوپی است که به کانال های ریشه در مراکز دندان منجر می شود. در داخل کانال ریشه، ماده ای به نام پالپ دندان وجود دارد که شامل اعصاب، رگ های خونی و مواد مغذی می شود. بنابراین حساسیت دندان امکان پذیر است. در این مرحله، در حال حاضر بسیاری از گزینه های درمان در دسترس است، از جمله پر کردن دندان رنگ، درج، تک و یا تاج، بسته به میزان پوسیدگی.

آسیب به دنتین: دنتین نسبت به مینای دندان آسیب پذیر می باشد، بنابراین باکتری باعث می شود که آن سریع تر شود. زمان این است که در این مرحله مهم است. اگر مراقبت از دندان ها به سرعت مورد نیاز است، ممکن است دندان را با پرکردن، تزریق، توری و یا تاج پوشش داده شود.

شکل گیری آبسه: اگر جراحی کانال ریشه در زمان مناسب انجام نشود، آبسه شکل می گیرد. عفونت سپس می تواند به شکم، لثه ها و دندانهای مجاور گسترش یابد. فقط مداخله حرفه ای باعث می شود که آسیب از گسترش در این نقطه متوقف شود.

 

بارداری چه تاثیری روی سلامت دهان و دندان هایتان دارد؟

 بیش از نیمی از زنان باردار معاینات دندانپزشکی بارداری انجام نمی دهند.

علت اصلی اش هم این است که نگران اینند آسیبی به جنین شان وارد نشود.

مادران منتظر، چیزهای زیادی برای مراقبت دارند، در نتیجه می توانند از راحت شروع کنند. ویزیت های مرتب نزد دندانپزشک.

خصوصا در بارداری که ضرورت پیدا می کند و باید حتما نزد دندانپزشک در کلینیک تخصصی دندانپزشکی مراجعه کنید.

از جمله دلایل مراجعه مادران در بارداری به مطب دندانپزشک :

هورمون ها و سلامت دندان ها

زنان باردار بیشتر احتمال تورم لثه ها در آن ها می باشد.

چون هورمون ها، میزان شان افزایش می یابد و در معرض عفونت و خطر بیشتری از بیماری های لثه قرار دارند.

اگر پشت گوش بیندازند، احتمال بیشتری دارد که تارتار روی دندان هایشان نقش ببندد.

بیشتر بدانیم : دندانپزشکی کودکان

درمان دندانپزشکی در زنان باردار

اگر دندانپزشک تشخیص مشکلی در دندان هایتان داد، باید حتما تحت درمان قرار گیرید.

مگر اینکه یکسری درمان های تشخیصی نیاز به انجام بعد از بارداری داشته باشند

سه ماهه دوم، البته، ایمن ترین زمان برای درمان کردن است.

بسته به موقعیت تان، بهتر است که کار دندانپزشکی تا در معرض خطر عفونت قرار نگرفته، انجام شود.

رادیولوژی دندان ها هم که بهتر است اصلا انجام نشود، اما در صورت دردهای شدید، و لزوم، به توصیه دندانپزشک می توانید انجام دهید.

دندانپزشکی زیبایی هم بهتر است بعد از زایمان انجام شود.

چون جنین به نیاز شما به سفید کردن دندنا نگاه نمی کند، یا سودی از پرسلن ونیرتان نمی برد.

اما زمانی که به دنبال بیاید، هیچ دلیلی ندارد که این درمان زیبایی را انجام ندهید.

در بارداری و در سلامت کامل

آماده برای ویزیت دندانپزشکی هستید ؟

می توانید با کلینیک دندانپزشکی جنت آباد تماس بگیرید و خدمات دندانپزشکی بارداری خود را با خیال راخت به این دندانپزشکی بسپارید.

صفحه قبل 1 ... 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد