ایا می توان فقط دندان های پایین را لمینت کرد؟

 لمینت دندان های پائین

ممکن است شما از ظاهر دندان های خود راضی نباشید و به دنبال راه حلی برای بهبود طرح لبخند خود بگردید. یکی از راه حل هایی که برای اصلاح شکل و ظاهر دندان ها و زیبا سازی لبخندتان، پیش روی شما قرار دارد، لمینت دندان است.

در صورتی که شما دارای دندان های کج و بدشکل و شکاف دار باشید و یا دندان های شما تک خورده و زرد باشند، لمینت سرامیکی گزینه ی خوبی برای اصلاح و ترمیم مشکلات دندان های شما خواهد بود.

اما در صورتی که دندان های شما خیلی کج هستند و به دنبال راهی برای صاف کردن آن ها هستید، بهتر است ارتودنسی دندان استفاده کنید؛ زیرا این روش علی رغم این که نیازمند صرف زمانی طولانی برای صاف کردن دندان های شما می باشد، یک روش کم تهاجمی تر نسبت به لمینت دندان است.

گاه حتی ممکن است دندان پزشک متخصص ارتودنسی ابتدا دندان های شما را ارتودنسی و سپس لمینت کند. زیرا لمینت بیشتر یک راه حل برای سفید و زیباتر نشان دادن دندان های شماست نه یک روش درمانی برای حل مشکلات عمده و بیماری های دندان ها.

چه تعداد از دندان هایتان را باید با این روکش های سرامیکی بپوشانید؟

این که چه تعداد از دندان ها نیازمند پوشیده شدن با روکش های لمینت باشند، تا حد زیادی به این بستگی دارد که هنگام خندیدن شما، چه تعداد از دندان هایتان برای بیینده قابل مشاهده باشد.

در واقع هر چه تعداد دندان هایی که هنگام لبخند زدن بیشتر در معرض دید هستند بیشتر باشد، شما باید تعداد دندان های بیشتری را با روکش های لمینتی بپوشانید.

به طور کل، تعداد دندان هایی که لمینت می شوند، به نظر شما بستگی دارد. در واقع حتی اگر مایل باشید روی یک یا دو دندان هم لمینت انجام دهید، دندان پزشک شما این کار را برایتان انجام خواهد داد.

آیا انجام لمینت بر روی دندان های فک پائین امری ضروری است؟

مراجعین کلینیک های دندان پزشکی اغلب بر این باورند که اگر بخواهند از لمینت های سرامیکی و یا کامپوزیت دندان  استفاده کنند، باید تمام دندان های موجود در هر دو فک بالا و پائین خود را با این روکش ها بپوشانند. از آن جای که لبخند هر کسی خاص و منحصر به فرد است، این امر به تعداد دندان هایی که هنگام لبخند زدن شما توسط بیننده مشاهده می شوند بستگی دارد.

در صورتی که هنگام خندیدن، دندان های فک پایین شما دیده نمی شوند، ممکن است شما اصلا نیازی به لمینت دندان های فک پایین نداشته باشید. به جای قرار دادن روکش های سرامیکی لمینت بر روی دندان های فک پائین، ممکن است انجام بلیچینگ روی این دندان ها برای ایجاد تغییرات کمی در زیبایی آن ها، کافی باشد.

 

بلیچینگ دندان: سفید شدن دندان ها با ماندگاری بالا تنها در چند دقیقه

 نوشیدن بیش از حد چای، نوشابه های گازدار تیره، الکل، قهوه و میان وعده هایی که ممکن است ذاتا خاصیت تغییر رنگ دندان داشته باشند، می تواند طرح لبخند زیبای شما را تحت تأثیر قرار داده و بد رنگ کند. برای بهبود و کاهش تغییر رنگ ناشی از مصرف این مواد باید با روش هایی اقدام به سفید کردن دندان ها کرد.  در این مقاله با کلینیک دندانپزشکی آرتمان همراه باشید تا با تمامی راه های سفید کردن دنان آشنا شوید.

بلیچینگ دندان چیست؟

همانطور که در مقدمه نیز اشاره شد، به تمام روش های سفید کردن دندان ها بلیچینگ دندان گفته می شود. در واقع خود واژه بلیچینگ که در انگلیسی به صورت (Bleaching) است در فارسی به معنی سفید کننده است. مهم ترین روش های بلیچینگ آفیس و هوم بلیچینگ هستند که در ادامه مورد بررسی قرار گرفته اند. پیش از اینکه درباره  این روش ها بیشتر بدانید، ابتدا با علل و دلایل تغییر رنگ دندان ها آشنا شوید.

سفید کردن دندان ها در مطب دندانپزشک (In-Office Teeth Whitening)

در حالی که کیت های سفیدکننده و محصولات زیادی در دسترس است که می توانید در خانه خود و به دور از محیط دندانپزشکی دندان های خود را سفید کنید، اما پیشنهاد ما آفیس بلیچینگ است. یعنی شما به مطب مراجعه می کنید و سپس با روش های ایمن تر و سریعتری دندان هایتان را متناسب با رنگ طبیعی آن ها سفید می کنید. در آفیس بلیچینگ دندان از مواد سفید کننده ای مانند پراکسید هیدروژن و سایر مواد دیگر که خاصیت سفید کنندگی دارند استفاده می شود.

سفید کردن دندان ها در خانه (At-Home Teeth Whitening)

علاوه بر سفید کردن حرفه ای دندان ها در مطب دندانپزشک، کیت های دندانپزشکی زیادی وجود دارد که تحت عنوان هوم بلیچینگ شناخته می شوند. آن ها به راحتی در داروخانه ها قابل خریداری هستند و می توان بدون مراجعه به دندانپزشک و تنها در خانه  از آن ها استفاده کرد. چند نمونه از روش های سفید کردن دندان ها در خانه عبارتند از:

 • چسب ها یا نوارهای سفیدکننده دندان بدون
 • خمیر دندان و دهانشویه سفید کننده
 • پلاک بلیچینگ دندان

 

لمینت برای دندان جلو

 جهت آشنایی با لمینت دندان جلو ، با کلینیک دندانپزشکی جنت اباد یعنی تاج دنتال همراه باشید.

چگونه لمینت ها روی دندان های جلو قرار می گیرند؟

معمولاً بین یک تا دو هفته طول می کشد تا دندانپزشک قالب شما را ایجاد کند تا لمینت دندان شما از آزمایشگاه بازگردد.

پس از استفاده از روکش های خود، می توانید برای قرار دادن آن ها، قرار ملاقات بگذارید. در این قرار، دندانپزشک، شکل و رنگ روکش های مناسب را ارزیابی می کند تا از مناسب بودن آن ها مطمئن شود.

در مرحله بعد، دندانپزشک دندان های شما را کاملا تمیز می کند. این مهم است، زیرا مانع از آن می شود که باکتری ها در زیر روکش گیر کرده و باعث پوسیدگی شوند. پس از انجام این کار، آن ها با استفاده از ابزار آسیاب، بافت خشن تری را روی هر دندان ایجاد می کنند که روی آن قرار گرفته است. این باعث می شود که روکش به دندان راحت تر شود.

دندانپزشک شما سپس از سیمان دندانی برای اتصال روکش به دندان استفاده می کند. آن ها برای سفت شدن سریع این سیمان از نور ماورا بنفش استفاده می کنند و هنگامی که مطب را ترک می کنید، طرح لبخند جدید شما آماده می شود!

این قرار ملاقات دوم  معمولاً بیش از دو ساعت طول نمی کشد، اگر چه ممکن است در صورت استفاده از بی حس کننده موضعی، سی دقیقه بیشتر طول بکشد.

چگونه می توان از روکش های خود مراقبت کرد؟

بر خلاف سایر روش های دندانپزشکی، روند بهبودی مدت زمان طولانی تری طول نمی کشد. در عوض، هنگامی که روکش ها سیمان شدند و مواد بی هوشی از بین رفت، می توانید مانند معمول غذا بخورید و بجوید. در حالی که ماده بی هوشی در حال فرسودگی است، مراقب باشید که گونه ها یا زبان خود را نمی جوید.

در برخی موارد، بلافاصله پس از استفاده از روکش ها، ممکن است احساس کنید که کمی خشن هستند. این لکه های ناهموار (معمولاً از سیمان اضافی که می توانند به روکش بچسبند) پس از چند روز غذا خوردن طبیعی و مسواک زدن از بین می روند. اگر این گونه نباشد، دندانپزشک می تواند آن ها را صاف کند.

روکش های چینی سنتی به طور معمول بین 10 تا 15 سال و روکش های بدون آماده سازی حدود 5 تا 7 سال دوام دارند. رعایت برخی اقدامات احتیاطی می تواند به شما کمک کند تا بیشترین طول عمر را از آن ها داشته باشید

 

چه کسانی شرایط کاشت ایمپلنت را ندارند؟

 برخی از افراد هستند که شرایط ایمپلنت را ندارند و کاندید ایمپلنت گذاری دندان نیست. آن ها باید به  سایر روش های ایگزین دندان مانند پل (بریج دندان) یا پروتز دندان رو بیاورند. ادامه مقاله را بخوانید تا بدانید چه کسانی شرایط کاشت ایمپلنت دندان را ندارند.

1. افرادی که هنوز به طور کامل رشد نکرده اند

کاشت ایمپلنت محدودیت هایی دارد و هر شخصی در هر سن و سالی کاندید مناسب ایمپلنت دندان نیست. یکی از بدترین کاندیداها برای این عمل سن پایین است. یعنی زمانی که استخوان فک هنوز در حال رشد است و بزرگ میشود. در این شرایط هیچگاه بیمار در شرایط ایمپلنت دندان نیست و نباید این عمل را انجام دهد. هر زمان که استخوان از رشد باز ایستاد میتوان این عمل را در نظر گرفت.

2. زنان حامله

اگرچه جراحی ایمپلنت دندان ایمن است، اما توصیه می شود تا بعد از بارداری خود اقدام به اینکار نکنید. از آنجا که طی مراحل ایمپلنت دندان نیاز است چندین بار تحت اشعه ایکس قرار بگیرید قطعا انجام چنین کاری نه به نفع شما است و نه جنین داخل شکم شما. زیرا علاوه بر اشعه باید دارو هم مصرف کنید که این اصلا یعنی نهایت خطر و عوارض. بنابراین حتما صبر کنید تا دوره بارداری و شیردهی شما به اتمام برسد آنگاه جهت بررسی شرایط ایمپلنت دندان به متخصص مراجعه کنید.

3. افرادی که زیاد سیگار می کشند و الکل مینوشند

استعمال دخانیات، شانس موفقیت ایمپلنت را کاهش می دهد، زیرا بهبودی و دوره نقاهت کاشت  را به خطر می اندازد. نوشیدن بیش از حد الکل نیز برای سلامتی دهان و دندان شما مناسب نیست. زیرا به طور مشابه، اینکار نیز باعث شکست ایمپلنت میشود. برای  اینکه بتوانید کاندید ایمپلنت دندان باشید باید پیش  از انجام عمل آن را ترک کنید و بعد از عمل نیز سگار نکشید و مصرف الکل خود را مدیریت کنید.

4. ابتلاء به برخی بیماری های خاص

مبتلایان به بیماریهای مزمن زیر نیز نیمتوانند شرایط ایمپلنت دندان را داشته باشند مگر زیر نظر یک متخصص خوب و پیروی از دستورالعمل های خاص و ویژه:

دیابت

بیماری های بافت همبند

هموفیلی

 

لمینت دندان بدون تراش چگونه انجام می شود؟

 لمینت دندان بدون تراش چیست برای چه کسانی مناسب است؟ برای اصلاح ناهنجاری‌های خفیف دندان‌های جلو، یک دندانپزشک ترمیمی خوب می‌تواند از ونیر بدون تراش استفاده کند که بدون آسیبی به دندان‌ها بر روی سطح دندان‌ها چسبانده می‌شوند.

لمینت دندان بدون تراش چیست؟

«لمینت دندان بدون تراش» یا «لومینیرز» نوعی از ونیرهای فوق نازک همرنگ دندان یا سفید هستند که برای درمان ناهنجاری‌های دندانی استفاده می‌شود این نوع ونیرها همانند لنزهای چشمی دارای ضخامتی کمتر از سه‌دهم میلی‌متر هستند که بدون درد و خونریزی و بدون تراش دندان می‌توان آن‌ها را روی دندان نصب کرد ولی اگر نیازی به تراش دندان هم باشد تراش به میزان خیلی کمتری انجام می شود.

استفاده از این روش باعث حفظ بافت دندانی می شود و به علت نازک بودن، ضخامتی روی دندان‌ها ایجاد نمی‌کند مزیت آن این است که این نوع ونیر را هرزمانی که بیمار بخواهد می‌توان از روی دندان برداشته و ونیر دیگری را استفاده کرد؛ مزیت دیگر این است که روشی سریع و آسان است که می‌تواند در مدت کوتاهی بیمار را به نتیجه دلخواه خود برساند و باعث اصلاح طرح لبخند بیمار می‌شود.

مزایای لمینت بدون تراش

 • برخلاف سایر لمینت ها، برگشت‌پذیر است یعنی امکان برداشتن لمینت و به‌کارگیری لمینت جدید وجود دارد.
 • این نوع ونیر کاملاً به مینای دندان می‌چسبد و دارای استحکام بالایی است.
 • باعث پوشاندن کامل رنگ زیر لایه ونیر و ایجاد رنگ طبیعی می‌شود.
 • ازآنجایی‌که دندان‌ها تراشیده نمی‌شوند روشی ایده آل است.
 • ساخت لمینت کاملاً بر اساس سلیقه بیماران انجام می‌شود.
 • ضریب انبساط حرارتى بسیار نزدیکی به ساختار دندانى دارد.
 • بعد از برداشتن لمینت سلامت دندان‌ها حفظ می‌شود.
 • کاربرد آسانی دارد و نیازی به آماده‌سازی دندان ندارد.
 • قابلیت پولیش شدن در حد مناسب را دارد.
 • سایش دندان‌های مقابل اتفاق نمی‌افتد.
 • طرحی شبیه دندان‌های واقعی دارد.
 • دارای تنوع رنگی متنوعی است.
 • جلسه درمانی کوتاهی دارد.

بیشتر بدانیم : پوسیدگی دندان

معایب لمینت دندان بدون تراش

 • برای جلوگیری از ایجاد پلاک‌های دندانی باید در مرز لثه، ضخامت پوسته ضخیم‌تر باشد که این امر بستگی زیادی به مهارت دندان‌پزشک دارد.
 • اگر عیوب ظاهری دندان زیاد باشد نمی‌توان آن‌ها را پوشاند و برای دندان های کج نیز کاربردی ندارد.
 • به دلیل اینکه در این روش آماده سازی دندان ها صورت نمی گیرد، نیاز به ترمیم و جایگذاری بیشتری برای لمینت وجود دارد.
 • ماندگاری آن نسبت به لمینت سرامیکی کمتر است و سریع تغییر رنگ می دهد.
 • برای طبیعی به نظر رسیدن دندان ها نیاز به یک متخصص حاذق و ماهر است.

 

ارتودنسی دندان تا چه سنی جواب می‌دهد

 ارتودنسی دندان تا چه سنی جواب می‌دهد؟ این سوال مهمی است که بسیاری از افراد پیگیر آن هستند با دانستن پاسخ این که ارتودنسی دندان تا چه سنی جواب می‌دهد می توان بهترین سن را برای این کار انتخاب کرد پس برای دانستن پاسخ سوال ارتودنسی دندان تا چه سنی جواب می‌دهد تا آخر با دکتر درویش پور بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران همراه باشید.

سؤال: بسیاری از کودکان بریس دارند. چگونه می‌توانم تشخیص دهم که فرزند من برای صاف کردن دندان‌های خود به بریس نیاز دارد؟

پاسخ: کودکان باید حداکثر تا سن 7 سالگی توسط یک متخصص ارتودنسی معاینه شوند دندان‌پزشک‌های معمولی یک مرجع بسیار خوبی است که می‌توانند به شما بگوید آیا فرزند شما، صرف‌نظر از سن، آیا نیاز مراجعه به متخصص ارتودنسی دارد یا خیر.

برخی از شرایطی که اگر در کودک دیده شود باید حتماً به متخصص مراجعه کنید:

 • از دست دادن زودرس، دیررس یا نامنظم دندان‌های شیری.
 • مشکل جویدن یا گاز گرفتن.
 • مشکل داشتن در تنفس دهانی.
 • مکیدن شست یا انگشت.
 • دندان‌های شلوغ، بی‌جا یا مسدود شده.
 • فک‌هایی که جابجا می‌شوند، صدا ایجاد می‌کنند، بیرون می‌آیند یا فرو می‌روند.
 • گاز گرفتن گونه یا سقف دهان.
 • دندان‌هایی که به‌طور غیرعادی یا اصلاً روی همدیگر قرار نمی‌گیرند.
 • فک و دندان‌هایی که با بقیه صورت تناسب ندارند.

سن ایده آل برای استفاده از بریس ها

سؤال: بهترین سن برای گذاشتن بریس چه سنی است؟

پاسخ: بهترین سن از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. درمان ارتودنسی معمولاً از سنین 9 تا 14 سالگی آغاز می‌شود زیرا بچه‌هایی در این محدوده سنی حداقل تعدادی دندان دائمی دارند و هنوز در حال رشد هستند.

اکثر مشکلات ارتودنسی، مانند شلوغی، فاصله زیاد بین دندان‌ها، بیرون‌زدگی دندان‌های فوقانی، دندان‌های اضافی یا ازدست‌رفته و مشکلات رشد فک ممکن است ارثی باشد. برخی از مشکلات دیگر به‌مرورزمان ایجاد می‌شود که کودکان شست یا انگشتان خود را می‌مکند، از طریق دهان خود نفس می‌کشند  یا بهداشت دهان و دندان آن‌ها ضعیف است، تغذیه نامناسب یا سایر مشکلات دارند.

بریس برای بزرگسالان

سؤال: من برخی از بزرگسالان را می‌شناسم که دارای بریس هستند، اما آیا درمان ارتودنسی بزرگسالان نیز خوب است؟

پاسخ: امروزه از هر 5 بیمار ارتودنسی یک نفر بزرگسال است. درواقع انجمن ارتودنسی تخمین می‌زند که بیش از 1 میلیون بزرگسال در ایالات‌متحده و کانادا  تحت درمان برای استفاده از بریس ارتودنسی ( ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)هستند. اگر دندان‌های شما نامرتب و کج است، یک متخصص ارتودنسی می‌تواند آن‌ها را در هر سنی حرکت دهد.

 

همه آنچه درباره لمینت دندان باید بدانید

 لمینت دندان  چیست ؟ کاربردهای لمینت دندان چیست ؟ عوارض و مزایای لمینت دندان چیست ؟ لمینت پوسته‌های نازک سرامیکی یا کامپوزیتی است که به‌منظور پوشاندن سطح بیرونی، تغییر شکل و اندازه دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. از نظر ظاهری تقریباً شبیه به ناخن مصنوعی بوده و با چسب مخصوص روی دندان چسبانده می شود. لمینت با حداقل عوارض یکی از بهترین روش ها برای اصلاح طرح لبخند می باشد.

در ادامه با کلینیک دندانپزشکی جنت اباد همراه باشید تا به تمام این سوالات پاسخ دهیم.

لمینت دندان چیست؟

همان‌طور که گفته شد لمینت سرامیکی و کامپوزیت عبارت‌اند از: لایه‌ای به رنگ دندان یا سفیدتر از آن برای اصلاح ناهنجاری‌هایی مانند ترک‌خوردگی، شکستگی، پوسیدگی، لب‌پریدگی و … همچنین اصلاح رنگ و درواقع تغییر رنگ دندان ها یکی از رایج‌ترین درمان‌های زیبایی و ترمیمی دندانپزشکی محسوب می شود.

انواع لمینت

کامپوزیتی

به لمینت کامپوزیتی روش مستقیم نیز گفته می شود. در این روش دندان، تراش کمتری می خورد و در صورت مناسب بودن شرایط آن ممکن است نیاز به تراش نباشد، تنوع رنگی زیادی داشته و مقدار پایش پذیری آن بیشتر است. این روش نسبت به سایر روش ها مقرون به صرفه تر نیز می باشد.

سرامیکی

لمینت سرامیکی دارای جنس سرامیک یا چینی است و به آن روش غیر مستقیم گفته می شود. ثبات رنگ در این روش بیشتر از کامپوزیتی است، همچنین مقاوم تر از انواع کامپوزیتی بوده و ظاهر زیباتری دارد. لمینت سرامیکی گران قیمت‌تر از نوع کامپوزیتی است.

لمینت سرامیکی انواع مختلفی دارد: فلدسپاتیک، لمینت با بیس زیرکونیا، لمینت با بیس آلومینا، با استفاده از سیستم های CAD-CAM و انواع سیستم های IPS-Impress.

لمینت برای چه کسانی توصیه می شود؟

افرادی که به‌هم‌ریختگی دندان دارند یعنی فرورفتگی، برآمدگی و فاصله در دندان های آن ها وجود دارد.

افراد دارای دندان های ترک خورده و شکسته شده

اصلاح طرح لبخند به منظور درمان زیبایی

اصلاح جزئی ترتیب دندان های کج جلویی

اصلاح رنگ دندان ها، افرادی که بر اثر مصرف دخانیات، نوشیدن قهوه و عصب کشی تغییر رنگ شدیدی در دندان هایشان به وجود آمده است.

لمینت برای چه کسانی توصیه نمی شود؟

دندان های دارای پوسیدگی شدید، در این موارد لمینت پس از برطرف کردن پوسیدگی انجام خواهد شد.

افرادی که سایش مینای دندان دارند نمی توانند از لمینت استفاده کنند زیرا لمینت به خوبی روی دندان آن ها نمی چسبد و احتمال کنده شدن آن وجود دارد.

افرادی که عادت به دندان قروچه دارند. این کار باعث شکستن لمینت شده و به مرور زمان منجر به سایش آن نیز می شود.

بیشتر بدانیم : ارتودنسی بزرگسالان

لمینت برای دندان های پایین

 آیا دندان های فک پایین نیاز به لمینت دارند؟ چه تعداد از دندان ها باید لمینت شوند؟ تعداد لمینت دندان های مورد نیاز و اینکه چه تعداد از دندان ها باید لمینت شوند از یک شخص به شخص دیگر متفاوت است. برخی از افراد زمانی که لبخند می زنند، دندان های فک پایینشان نیز قابل مشاهده می باشد. این افراد نیاز به لمینت دندان دارند و باید به کلینیک دندانپزشکی ترمیم و زیبایی مراجعه کنند.

لمینت دندان های پایین

بیشتر افراد زمان انجام لمینت دندان علاقه دارند دندان های پایینشان تا حد امکان سفید شود. عموما در این اندیشه هستند که به هر مقداری که رنگ دندان های پایین سفید تر باشد به همان اندازه طرح لبخند زیباتری به وجود می آید. لمینیت های کامپوزیتی و لمینیت های سرامیکی باعث زیبایی هرچه تمام تر چهره افراد می شود.

انواع لمینت

لمینت دندان از نظر جنس و ساخت مختلف است و به دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می گردد.

لمینت کامپوزیتی: این نوع لمینت مرقون به صرفه تر و از ثبات رنگ کمتری برخوردار است ولی ویژگی اصلی آن این است که دندان ها تراش کمتری پیدا می کند.

لمینت سرامیکی: این نوع لمینت نسبت به نوع دیگر آن محکم تر و در هین حال مقاوم تر است و ثبات رنگ بیشتری دارد و از ظاهر زیباتری برخوردار است.

لمینت ها نیز دو شکل ایجاد می شوند. لمینت های کامپوزیتی در کلنیک متخصص ساخته شده و لمینت های سرامیکی در لابراتوار به وجود می آید و جنس آن ها از سرامیک است.

لیمنت دندان های پایین برای چه افرادی مناسب می باشد؟

افرادی مناسب این لمینت هستند که دندان های پایین آن ها به نسبت بقیه دندان ها از رنگ متفاوتی داشته باشد و دندان هایشان کج می باشد یا طول آن ها کوتاه می باشد و یا قسمتی از دندان های پایینشان ساییده شده و نامنظم است.

مزایای لمینت

 • عدم نیاز بی حسی
 • پایان درمان در جلسه دوم
 • زیبایی فراوان و طبیعی
 • عدم تغییر رنگ دندان های پایین
 • استحکام بسیار بالا

معایب و مشکلات

 • پس از چسباندن لمینت دندان های پایین رنگ و شکل آن قابل تغییر نخواهد بود.
 • هزینه این لمینت  گران می باشد.
 • در صورت شکسته شدن باید تعویض گردد.
 • اگر مقدار تراش دندان های پایین بیش از حد باشد، امکان افتادن لمینت ها وجود دارد.
 • اگر دندان های پایین با پوسیدگی زیاد و پرکردگی های فروان روبه رو باشد امکان پر کردگی قدیمی وجود ندارد.

هزینه لمینت

عموما در لمینت دندان های پایین شش دندان جلو لمینت می شوند و هزینه این لمینت بستگی به مواد اولیه، نوع لمینت، تخصص دکتر، موقعیت جغرافیای بیمار و میزان پوسیدگی دندان های پایین بیمار دارد و اینکه کیفیت مواد اولیه در چه حدی باشد. ولی قیمت لمینت دندان ها این روزها بستگی به مواد اولیه آن ها دارد و این که به چه شکل انجام می شود. اما انجام لمینت دندان بین چهارصد هزار تا یک و نیم میلیون تومان هزینه برای بیمار دارد.

بیشتر بدانیم : هزینه ارتودنسی

 

 

شرایط ایمپلنت دندان (بهترین و بدترین کاندیدای ایمپلنت دندان)

 اگرچه عمل جراحی کاشت ایمپلنت یک روش درمانی رایج برای افرادی است که به دنبال ترمیم دندانها یا جایگزینی دندان خود هستند، اما همه افراد کاندید خوبی برای کاشت دندان نیستند. این مقاله از کلینیک دندانپزشکی جنت اباد را بخوانید تا با شرایط ایمپلنت دندان و ویژگی های کاندید مناسب این عمل جراحی بیشتر آشنا شوید

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان در واقع بهترین روش جایگزینی دندان از دست رفته است که هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ عملکر کاملا مشابه دندان است. ایمپلنت ها از 3 بخش اصلی ساخته شده اند و برای اینکه جای دندان خالی را پر کنند باید با عمل جراحی داخل استخوان فک کاشته شوند.

شرایط ایمپلنت دندان چیست؟

اگر به دنبال پیدا کردن جایگزین دندان از دست رفته خود هستید و یا میخواهید دندان پوسیده خودتان را کشیده و جای آن را پر کنید کاشت ایمپلنت احتمالاً بهترین گزینه درمانی برای شما و پیش روی ست.

3 تا از شرایط ایمپلنت دندان

1. سالم بودن لثه ها

لثه ها بعد از استخوان فک و رباط های نگهدارنده  ریشه دندان، بزرگترین حامی دندان ها هستند. لثه کمک میکند ریشه دندان در معرض دید قرار نگیرد و مانع از ورود عفونت و باکتری های به ریشه دندان و استخوان فک میشود. برای اینکه بتوانید کاشت موفقی داشته باشید و تا سالیان سال از ایمپلنت کاشته شده استفاده کنید لازم است که لثه هایتان از سلامتی بالایی برخوردا باشند تا ایمپلنت را پشتیبانی و حمایت کنند.

2. کافی بودن بافت استخوانی  یا بالا بودن تراکم استخوان فک

ایمپلنت ها  همانطور که گفتیم اجزای مختلفی دارند. مهمترین بخش یک واحد ایمپلنت پایه یا فیکسچر آن است که باید توسط جراح دهان و دندان یا متخصص ایمپلنت داخل استخوان فک فیکس شود. برای اینکه پایه ایمپلنت بتواند به بهترین شکل ممکن داخل فک جوش بخورد لازم است که بافت استخوانی زیاد باشد و تا بتواند اطراف پایه را گرفته و به آن جوش بخورد.

3. تعهد به نگهداری و مراقبت از ایمپلنت دندان

پس از نصب یا کاشت ایمپلنت دندان، باید هر طور شده از دندان کاشته شده خودتان مراقبت و محافظت کنید. این کار شامل مسواک زدن و استفاده روزانه از نخ دندان و همچنین مراجعه منظم به دندانپزشک یا کلینیک ترمیم و زیبایی( لمینت دندان ، ونیر کامپوزیت و...) شما می شود. اگر فکر میکنید در کنار این شرایط میتوانید به تمام دستورالعمل های توصیه شده توسط متخصصتان عمل کرده و به بهترین شکل از ایمپلنت مراقت کنید میتوانید عمل را انجام دهید. اما اگر به خودتان اطمینان ندارید که در سالم نگاه داشتن یا حفظ ایمپلنت کوشا باشید احتمالا حتی متخصصتان برای شما این عمل را انجام ندهد. بنابراین از مهمترین شرایط کاشت ایمپلنت دندان تعهد به نگهداری و مراقبت صحیح از آن است.

 

عواملی که احتمال پوسیدگی دندان را بالا می برند

 پوسیدگی نوعی خرابی دندان است و زمانی اتفاق می افتد که میکروب ها (باکتری ها) ی دهان، اسید های خورنده تولید کنند که باعث تجزیه دندان شوند و رفته رفته باعث ایجاد سوراخی در دندان می شوند که به آن کرم خوردگی دندان نیز می گویند.اگر پوسیدگی دندان به موقع درمان نشود، می تواند باعث درد، عفونت و از دست رفتن دندان شود.

در این مقاله با کلینیک دندانپزشکی ترمیم و زیبایی آرتمان همراه باشید تا با عواملی که خطر پوسیدگی دندان را بالا میبرند آشنا شوید.

همه آنهایی که دندانی دارند در معرض کرم خوردگی دندان هستند اما عوامل زیر می تواند این احتمال را افزایش دهد:

محل دندان

دندان های عقبی(آسیاب و آسیاب کوچک) بیشتر دچار پوسیدگی می شوند. این دندان ها دارای شیارها، حفره ها و شکاف های بسیاری بوده و چندین ریشه دارند که همه این عوامل باعث جمع شدن ذرات غذا می شوند. در نتیجه تمیز نگه داشتن این دندان ها نسبت به دندان های جلویی که دسترسی آسانی دارند دشوار تر است.

برخی غذاها و نوشیدنی ها

خوراکی هایی که برای مدت طولانی به دندان می چسبند مانند: شیر، عسل، بستنی، شکر، نوشابه، میوه خشک، کیک، کلوچه، آبنبات های سفت و نعناع، غلات خشک، و چیپس. احتمال اینکه این خوراکی ها باعث پوسیدگی شوند بسیار بیشتر از غذاهایی است که به آسانی توسط بزاق شسته می شوند.

خوردن مداوم تنقلات و نوشیدنی

وقتی به طور پیوسته نوشیدنی های شیرین بنوشید، در واقع به باکتری های دهان سوخت لازم برای تولید اسید هایی که به دندان حمله می کنند و آن را از بین می برند، را می دهید. اگر در طول روز نوشابه یا دیگر نوشیدنی های اسیدی می نوشید، باعث می شود در دهانتان پیوسته وانی از اسید تولید شود.

سن افراد

در آمریکا ،کرم خوردگی های دندان در میان کودکان و نوجوانان شایع است. افراد مسن نیز در خطر این بیماری هستند. دندان ها ممکن است در طول عمر تخریب شوند و لثه ها تحلیل بروند که باعث آسیب پذیری دندان در برابر پوسیدن ریشه ها می شود. افراد مسن تر ممکن است از داروهایی استفاده کنند که باعث کاهش تولید بزاق دهان و  افزایش خطر پوسیدگی دندان شوند.

پرکردگی های دندان و برخی دستگاه های دندان پزشکی

در طول سال های متوالی پرکردن دندان  می توانند باعث تضعیف، از بین رفتن و به وجود آمدن لبه های ناهموار در دندان شوند. این به پلاک این امکان را می دهد تا راحت تر ساخته شده و از بین بردنش دشوارتر باشد. دستگاه های دندان پزشکی هم می توانند با دندان درست جفت نشده و به پوسیدگی اجازه رشد در  بین خود را بدهند.

 

صفحه قبل 1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد