ارتباط چاقی و پوسیدگی دندان

 در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی ترمیم و زیبایی آرتمان درمان همراه باشید تا به طور کامل ارتباط چاقی و پوسیدگی دندان را مورد بحث قرار دهیم.  

چاقی وپوسیدگی دندان ممکن است علل متفاوت داشته باشند ، اما مخرج آنها مشترک است.

محققان دانشکده دندانپزشکی می گویند در صورت داشتن رژیم نامناسب غذایی و سطح فعالیت کم ، ممکن است شما یا فرزند شما در معرض خطر چاقی قرار بگیرید.

در این صورت ممکن است خطر ابتلا به پوسیدگی های دندانی نیز افزایش بیابد.

چاقی و پوسیدگی دندان در کودکان

مطالعاتی که اخیرا درباره ارتباطی که بین روابط چاقی با خطر ابتلا به حفره های دندانی در کودکان پرداخته است یافته هایی را در بر داشته است.

این یافته ها مبنی بر این است که کودکانی که بی تحرک هستند و بیشتر وقت خود را صرف بازی های ویدئویی و رایانه ای می کنند چاق تر از همسالان خود هستند.

زیرا در هنگام تماشای تلویزیون و بازی ها به طور معمول میان وعده های بیشتری مصرف می کنند.

این کودکان هنگام تماشای تلویزیون به خوراکی های زیر دسترسی آسان تری دارند.

چاقی و دندان های شما

امروزه چاقی به عنوان یک بیماری همه گیر در نظر گرفته شده است.

در جوامع پیشرفته تخمین زده می شود که 31 درصد از افراد چاق هستند.

یک مطالعه منتشر شده در مجله ژورنال تحقیقات دندانپزشکی ژوئن 2009 نشان می دهد که باکتریهای دهان ممکن است در ایجاد چاقی نقش داشته باشند.

این مطالعه شامل 313 زن دارای اضافه وزن است.

شاخص توده بدنی ( BMI)  آنها بین 27 تا 32 است.

از طرف دیگر ، محققان معتقدند که باکتری های دهانی ممکن است در فرآیند های بدن که منجر به چاقی می شود شرکت داشته باشند.

پیشگیری از چاقی و پوسیدگی دندان با رژیم غذایی مناسب

برخی از دیدگاه ها حاکی از آن است که کربوهیدرات های قابل تخمیر برای رژیم غذایی ما ضروری است.

زیرا برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های دندانی از تبدیل شدن این قندها به پلاک ، با پیروی از یک برنامه غذایی بهداشتی دندانپزشکی قابل پیشگیری است.

اما این احتمال نیز وجود دارد که پیروی از یک رژیم غذایی گلیسمی پایین ممکن است برای ما مفید تر باشد.

همچنین پیروی از یک رژیم مناسب می تواند سلامت کلی ما را به شدت افزایش دهد.

ارتباط التهاب لثه با چاقی و پوسیدگی دندان

هنگامی که فردی دچار التهاب لثه شده باشد ممکن است نشانه این باشد که بدن دچار التهاب سیستمیک قابل توجهی می شود که می تواند به افزایش وزن و خطر چاقی کمک کند.

از این رو افزایش کربوهیدراتهای ساده ممکن است بر بیماری لثه و چاقی موثر باشد و گاها و فرد ناچار به انجام جراحی زیبایی لثه بکند .

بیشتر بدانیم : ارتودنسی دندان جلو

 

حلقه ارتودنسی

 حلقه ارتودنسی چیست ؟ در چه مواردی از حلقه ارتودنسی استفاده می شود ؟ برای پاسخ به همه این سوال با این مقاله از دکتر خضری بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران همراه باشید.

حلقه های ارتودنسی که به آن نوارهای مولار (دندان آسیاب) نیز می گویند، حلقه هایی هستند که هنگام ساخت مجموعه ای از بریس ها، در اطراف دندان های پشتی شما نصب می شوند. از آن ها در ارتودنسی استفاده می شود تا لنگر محکمی به سیم کمان که در امتداد دهانه بریس ها قرار دارد، ارائه دهند.

همه افراد به این حلقه ها احتیاج ندارند، اما کسانی که این نیاز را دارند، باید مراقب باشند که یکپارچگی حلقه ها را حفظ کنند تا حلقه ارتودنسی لق نشوند و به دندان آسیب نرسانند.

موارد مصرف حلقه ارتودنسی

تمام کسانی که از بریس استفاده می کنند، احتیاجی به استفاده از این حلقه های ارتودنسی ندارند. برخی از آن ها برای رسیدن به تصحیح مورد نظر فقط به براکت و سیم قوس نیاز دارند.

نوارهای ارتودنسی در درجه اول برای کسانی استفاده می شود که نیاز به اصلاح عمده نیش و یا تراز شدن دندان دارند. این افراد شامل افرادی با شکاف بسیار گسترده دندان، گزش شدید ناهموار یا مسن تر و ساختار استخوانی کم انعطاف است که بسته به گسترده بودن تصحیح، ممکن است به دو یا چند حلقه نیاز باشد.

این ها اغلب برای کودکانی که هنوز دندان آن ها کاملاً رشد نکرده است، یک انتخاب ایده آل است؛ زیرا دندان ها را بهتر جدا می کنند. همچنین برای دندان هایی با پرکردگی های بزرگ (ایجاد یک پایه پایدارتر از براکت سیمانی) یا افرادی که برای اصلاح پیشامدگی دندان های بالا نسبت به دندان های پایین، با یک نقطه اتصال محکم تر به پوشش سر نیاز دارند، گزینه مناسبی است.

مزایا و معایب

در حالی که بسیاری از افراد حلقه های پلاستیکی، سرامیکی یا شفاف را ترجیح می دهند، اما همه خواهان این حلقه ها نیستند. به طور کلی به کسانی که نیاز به اصلاحات عمده دارند توصیه می شود که فولاد ضد زنگ را انتخاب کنند.

به علاوه، حلقه های سرامیکی و پلاستیکی ضخیم تر از نوارهای فلزی هستند و تمایل به لکه دار شدن دارند. معمولاً حلقه های سرامیکی باعث تحریک در برخی افراد می شوند.

حلقه ارتودنسی ممکن است باعث پوسیدگی دندان افراد شود. از آن جا که دندان کاملاً محاصره خواهد شد، هر غذایی که بین حلقه و دندان گیر کند، می تواند تا زمان آسیب دیدن، متوجه آن نشوید.

اگرچه مراقبت های روزانه و مناسب دندانپزشکی می تواند به کاهش خطر کمک کند، اما به طور کامل آن را کاهش نمی دهد.

بیشتر بدانیم : ارتودنسی رنگی

پر کردن دندان در بارداری

 در مورد دندانپزشکی در دوران بارداری چیزی میدانید، آیا امکان پر کردن دندان در بارداری وجود دارد ؟ در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی جنت آباد همراه ما باشید تا اطلاعاتی در مورد پر کردن دندان در طول بارداری کسب کنید.  

یکی از سوالاتی که ذهن اکثر زنان باردار را درگیر می کند این است که آیا دندانپزشکی بارداری خطر دارد؟ معاینات منظم و دوره ای دهان و دندان نه تنها ایمن است و خطری ندارد، بلکه توصیه می شود. افزایش سطح هورمون ها در بدن در طول بارداری می تواند موجب تورم، خونریزی و احتباس غذا در لثه ها شود و در نتیجه به لثه ها آسیب برساند.

مراقبت های دندانی و پیشگیری از خرابی دندان در طول بارداری موردی حیاتی و مهم می باشد تا از عفونت های دهانی و بیماری های لثه و در نتیجه زایمان زودرس پیشگیری شود.

پر کردن دندان در بارداری

کارهای دندانی مانند پر کردن حفره و تاج دندان باید انجام گیرد تا از عفونت دندان پیشگیری شود. در صورتی که پر کردن دندان در بارداری واجب است، سه ماهه دوم بارداری زمان مناسبی می باشد. در سه ماهه سوم بارداری خوابیدن به مدت طولانی به پشت برای مادر دشوار می شود. ایمن ترین انتخاب این است که انجام کارهای دندانی را تا بعد از زایمان به تعویق بیندازید.

با این حال گاهی نیاز به انجام برخی اقدامات اورژانسی مانند عصب کشی یا کشیدن دندان می باشد. درمان های انتخابی مانند سفید کردن دندان و دیگر اعمال زیبایی  تا بعد از زایمان باید به تعویق افتند و از خطرات و عوارض برای جنین پیشگیری شود.

مصرف دارو در دوران بارداری

استفاده از دارو در دوران بارداری اثرات جانبی مختلفی بر جنین می گذارد که غیر قابل بازگشت اند. لیدوکائین یکی از متداول ترین داروها برای کارهای دندانی می باشد. لیدوکائین بعد از تزریق از جفت عبور می کند. در صورتی که انجام درمان دندان واجب باشد، از حداقل داروی بی حسی ممکن استفاده می شود. در صورتی که هنگام انجام کارهای دندانی دردی احساس شود می توان دوز داروی بی حسی را بیشتر کرد. مادر هرچه آرامش بیشتری داشته باشد، داروی بی حسی اثر بیشتری خواهد داشت.

گاهی بعد از درمان دندان خراب برای پیشگیری از عفونت، نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک می باشد. آنتی بیوتیک هایی مانند پنی سیلین ، آموکسی سیلین و کلیندامایسین که برای دوران بارداری مجاز هستند، برای بیمار تجویز می شوند.

مراقبت از دندان در دوران بارداری

رعایت بهداشت دهان و دندان در طول بارداری مورد مهمی می باشد. بارداری تغییرات هورمونی در بدن مادر به وجود می آورد که به سلامت لثه ها آسیب وارد آورده و در نتیجه سلامت جنین را به خطر می اندازد. همچنین در صورتی که مادر برنامه ریزی دقیقی برای بارداری داشته باشد، می تواند قبل از اقدام برای بارداری مشکلات دهانی و دندانی خود را برطرف کند.

بیشتر بدانیم:

ارتودنسی بی رنگ

پیشگیری از پوسیدگی دندان ها

 برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها ابتدا باید با عوامل متعددی که در پوسیدگی دندان ها نقش دارند آشنا شویم.

اگر شما مایلید  طرح لبخند زیبا داشته باشید ، بهتر است از عواملی که باعث پوسیدگی دندان می شود پیشگیری کنید.

عوامل پوسیدگی دندان عبارتند از :

 • ژنتیک و جنس دندان ها
 • نوع تغذیه
 • نحوه قرار گیری دندان ها
 • ترشح اسیدی بزاق
 • عمق شیارها در تاج دندان
 • رعایت بهداشت دهان و دندان

شروع پوسیدگی های دندان از شیار ها و فرورفتگی های عمیق سطح جونده

 تقریبا 95% از مواد غذایی بعد از هر وعده غذا و پس از تجزیه ما بین دندان ها حبس می شوند.

 سپس تبدیل به اسید شده و باعث پوسیدگی دندان ها می شوند .

بنابراین لازم است که مانده مواد غذایی را پس از صرف هر نوع خوراکی هر چه سریعتر از دهان خارج کنیم و دندان هایمان را مسواک کنیم .

 اما 80% از پوسیدگی ها مربوط به جایی است که خارج از قلمرو مسواک و خمیر دندان حاوی فلوراید است .

این پوسیدگی ها از شیار ها و فرورفتگی های سطح جونده دندان شروع می شوند و کم کم راه نفوذ خود را به بقیه سطوح دندان باز می کنند .

مانده مواد غذایی به اسید تبدیل می شود و به تبع باعث پوسیدگی دندان ها و به دنبال آن دندان درد خواهند شد .

درمان خانگی برای دندان درد می تواند تا زمانی که شما به یک دندانپزشک ترمیمی خوب  مراجعه می کنید ، مفید واقع شود.

مقاوم سازی دندان به روش فلوراید تراپی

دندان سالم و بدون شیار از یک سیستم دفاعی به نام مینای دندان برخوردار است .

مینای دندان در برابر نفوذ غذا به سطوح داخلی دندان ها جلوگیری کرده و مانند سدی مانع از ورود و حبس مواد غذایی به قسمت های میانی دندان ها می شود .

 اگر مینای دندان ضعیف باشد باکتری ها در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به پوشش سخت مینا نفوذ کرده و از راه شیارها و فرو رفتگی های دندان ها وارد شده و راه خود را به بقیه سطوح دندان ها باز می کنند .

بنابر این بهتر است برای داشتن دندان های سالم و قوی ابتدا بهداشت دهان و دندان را رعایت کنیم.

سپس پوشش سخت مینا را به روش فلورایدتراپی مقاوم سازی کنیم  .

فلورایدتراپی ایجاد پوسیدگی را در دندان ها متوقف کرده.

 حتی در پاره ای از موارد فرایند فرسایش دندان ها را معکوس می کند .

به وسیله  فلورایدتراپی به شرط مسواک زدن پس از هر وعده غذایی تا 80% ازپوسیدگی ها جلو گیری می شود .

بیشتر بدانیم : ارتودنسی دندان جلو

ترمیم و زیبایی دندان جلو

 دندان های جلو، یکی از مهمترین دندان ها برای زیبایی چهره و طرح لبخند افراد هستند که بیشتر از دندان های عقبی در معرض، آسیب و صدمه قرار دارند؛ که در صورت صدمه روش های ترمیمی مختلفی وجود دارد که به معرفی آنها می پردازیم:

علل خرابی دندان های جلو

علل خرابی دندان جلو می تواند موارد زیر باشد:

ضربه دیدن دندان ها

دندان قروچه در خواب

پوسیدگی دندان

برگشت لثه

عفونت لثه

تورم پالپ

آبسه

انواع ترمیم

 • ترمیم به روش مستقیم
 • ترمیم به روش غیر مستقیم

ترمیم و زیبایی دندان جلو به صورت مستقیم

این روش در در داخل فضای دهان  انجام می شود  که با تزریق یک ماده نرم در حفره دندانی می توان به ترمیم یا باز سازی بافت مورد نظر پرداخت تا دندان از ظاهر خوبی برخوردار باشد. ترمیم دندان به صورت مستقیم به روش های مختلفی انجام می شود که در ادامه به آنها می پرداریم.

انواع ترمیم و زیبایی دندان به صورت غیر مستقیم

در این روش، از موادی چون  (ونیر، تاج، پل و ایمپلنت) برای چسباندن به خارج از دهان استفاده  می شود که نسبت به روش مستقیم دارای هزینه بالاتری است.

لمینت دندان

لمینت دندان لایه ای شبیه دندان از جنس کامپوزیت یا سرامیک است که بر روی سطح دندان های جلویی برای پوشاندن کجی یا لب پریدگی دندان ها استفاده می شود که ظاهری شبیه دندان دارند و از دوام بالایی برخوردار است که دندانپزشک با تراش یا بدون تراش دندان ها با کمک چسب مخصوصی آنها را به دندان ها می چسباند که برای اصلاح بدرنگی دندان ها،  اصلاح دندان های کج  و نامرتب و فاصله بین دندان ها کاربرد دارد.

روکش دندان

روکش دندان یا سر پوش دندان روشی کم هزینه است که ماده سفید رنگی ازجنس فلز، سرامیک، و یا ترکیبی از فلز و سرامیک باشد که سطح دندان را کاملا می پوشانند که روکش دندان روی یک سطح عصب شده یا ایمپلنت  شده به کمک چسبی مخصوص روی دندان قرار می گیرد تا سطح آسیب دیده دندان را پوشش دهد و نسبت به ونیرها بخش زیادی از دندان را می پوشاند این را باید بدانیم برای دندان های جلو از روکش های غیر فلزی استفاده می شود.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت ها از جنس تیتانیوم ساخته شده اند که اگر دندان های جلو به علل مختلفی از دست رفته باشند دندان پزشک با روش جراحی، ایمپلنت را به استخوان فک متصل می کند که مانند ریشه برای دندان عمل می کند سپس با استفاده از روکش، ایمپلنت ظاهری مشابه دندان طبیعی خواهد داشت که علاوه بر پر کردن فضای خالی، ظاهری زیبا به طرح لبخند می بخشد.

پوسیدگی دندان چیست ؟ مسبب پوسیدگی دندان چیست؟

 پوسیدگی دندان  نوعی خرابی دندان است و زمانی اتفاق می افتد که میکروب ها (باکتری ها) ی دهان، اسید های خورنده تولید کنند که باعث تجزیه دندان شوند و رفته رفته باعث ایجاد سوراخی در دندان می شوند که به آن کرم خوردگی دندان نیز می گویند.اگر پوسیدگی دندان به موقع درمان نشود، می تواند باعث درد، عفونت و از دست رفتن دندان شود.

مسبب پوسیدگی دندان چیست؟

باکتری ها و غذا ها می توانند باعث پوسیدگی شوند. ماده ای چسبنده و شفاف به نام پلاک (Plaque) مدام روی دندان ها و لثه در حال ساخته شدن است. پلاک شامل باکتری هایی است که از قند موجود در مواد غذایی تغذیه می کنند.

حتما بخوانید: چگونگی تشکیل پلاک ها به روی دندان و جرم گیری

زمانی که این باکتری ها تغذیه می کنند، اسید تولید کرده و در طول زمان این اسید ها مینای دندان را تخریب و باعث پوسیدگی می شوند.

عواملی که شما را بیشتر در معرض پوسیدگی دندان قرار می دهند عبارتند از:

– مسواک نزدن و عدم استفاده مداوم از نخ دندان و همچنین عدم مراجعه به دندانپزشک ترمیمی خوب برای چکاپ و تمیز کردن دندانها.

-خوردن غذاهایی که قند و کربوهیدرات فراوان دارند که باکتری های دهان از آنها تغذیه می کنند.

– عدم دریافت فلوراید کافی که باعث مقاومت دندان در برابر اسید های تولید شده توسط پلاگ شده و مانع پوسیدگی دندان ها می شود. این ماده به بسیاری از منابع آب شهری افزوده می شود.

– کمبود بزاق دهان: بزاق باعث شستن قند و غذا های مضر می شود و به این ترتیب از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند. خشکی دهان می تواند به علت بیماری هایی مانند زرستومی یا سندروم شوگرین (سندروم خشکی چشم و دهان)(Sjögren’s syndrome)، مصرف برخی داروها و نفس کشیدن از دهان باشد. افراد مسن تر بیشتر دچار خشکی دهان می شوند.

– دیابت داشتن.

– استعمال دخانیات و استفاده از مواد مخدر جویدنی و یا بودن در معرض دود سیگار.

علائم

کرم خوردگی دندان ، بسته به وسعت و محل آن در دهان، علائم و نشان های متفاوتی دارد. وقتی کرم خوردگی دندان در مراحل اولیه اش باشد ممکن است اصلا علائمی از خود نشان ندهد و همراه با بیشتر شدن پوسیدگی، نشانه ها و علائمی از خود بروز بدهد و نیاز به پرکردن دندان داشته باشند مانند:

دندان درد، درد های خود به خودی و بدون دلیل خاصی.

حساس شدن دندان.

درد های خفیف یا شدید هنگام خوردن چیز های شیرین، داغ یا سرد.

ایجاد حفره یا سوراخ قابل رویت در دندان.

ایجاد شدن لکه های قهوه ای، سیاه و سفید رنگ روی سطح دندان.

احساس درد هنگام گاز زدن غذ

 

ونیر دندان و چه کسانی می توانند از آن استفاده کنند؟

 کامپوزیت ماده ای خمیر مانند است که برای ترمیم، سفیدتر و سالم تر به نظر رسیدن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که از هر نوع کامپوزیتی نمی توان برای امور زیبایی استفاده کرد.

کامپوزیت ونیر نوعی از کامپوزیت است که به منظور زیباسازی و سفید کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. به این درمان، ارتودنسی فوری نیز گفته می شود و به طور معمول برای دندان هایی که دچار پریدگی، شکستگی یا فاصله جزئی هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین برای احیای دندان های پوسیده و فرسوده، اصلاح تغییر رنگ، ترک و ناهم ترازی های جزئی از ونیر استفاده می شود. ونیر متشکل از ترکیبی خمیر مانند است که توسط امواج نوری با طول موج خاص سفت شده و پس از پولیش شکل و فرم مشابه دندان را پیدا می کند.

 انواع کامپوزیت

انواع کامپوزیت دندان از نظر ذرات تشکیل دهنده:

ماکروفیل

به این نوع کامپوزیت، درشت دانه نیز گفته می شود زیرا ذرات تشکیل دهنده ی آن اندازه ای بین 10 تا 50 میکرومتر دارند.

پولیش کردن سطح ترمیمی کامپوزیت ماکروفیل، بسیار دشوار است اما از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار می باشد.

میکروفیل

میکروفیل یا ریزدانه، حاوی ذراتی کوچکتر از 100 نانومتر است. کامپوزیت ریزدانه قابلیت پولیش بالاتری نسبت به درشت دانه دارد؛ اما فاقد مقاومت کافی برای استفاده در دندان های عقب می باشد و شامل موارد زیر است:

 • هیبرید
 • میکروهیبرید
 • نانوهیبرید
 • نانوکامپوزیت
 • انواع ونیر

ونیرها به دو دسته سرامیکی و رزینی تقسیم می شوند:

سرامیکی

ونیر سرامیکی یا پورسلین بر روی سطح جلویی دندان استفاده می شود و از نظر شکل ظاهری کمی شبیه به ناخن مصنوعی می باشد. برای هر دندان، یک ونیر به طور سفارشی ساخته می شود.

رزینی

اجرای ونیر رزین به آرامی و به صورت تک لایه می باشد. هر لایه پس از رسیدن به نتیجه مطلوب توسط دندانپزشک فرم داده می شود

بیشتر بدانیم : ایمپلنت دندان

انجام کامپوزیت به چه کسانی توصیه می شود؟

افرادی که بین دندان های آن ها فاصله جزئی وجود دارد

افرادی که دارای دندان های لک دار و یا بد رنگ هستند

افرادی که دندان های آن ها شکسته یا ترک خورده است

برخی پر شدگی ها ظاهر زیبایی ندارند و جذابیت چهره را از بین می برند. اگر پرشدگی نامناسبی دارید، کامپوزیت گزینه ای ایده آل برای شما است.

در چه مورادی نمی توان از کامپوزیت استفاده کرد؟

افرادی که در خواب دندان قروچه می کنند

افردی که پوسیدگی دندان و بیماری های لثه دارند.

اگر از نظر مال اکلوژن به صلاح فرد نباشد

نمی توان کج بودن و یا عقب و جلو بودن دندان ها را با کامپوزیت پوشاند. این روش به هیچ وجه جایگزین مناسبی برای کِیس های ارتودنسی نیست.

بیشتر بدانیم : ارتودنسی اینویزلاین

لمینت دندان یعنی چه و انواع آن کدامند؟

 لمینت دندان یعنی چه ؟ یا روکش های دندان پوسته هایی نازک و به رنگ دندان هستند که برای بهبود ظاهر دندان ها به سطح جلوی دندان ها متصل می شوند. آنها اغلب از مواد چینی یا کامپوزیت رزین ساخته می شوند و به طور دائمی به دندان های شما متصل می شوند.

انواع مختلف لمینت دندان       

روکش های دندان بیشتر از مواد چینی ساخته می شوند. استفاده از روکش های دندانپزشکی سنتی در مقایسه با “روکش های پیش آماده” نامیده می شوند، به کار آماده سازی فشرده تری نیاز دارد. این روکش های بدون آماده سازی مانند Lumineers و Vivaneeres نیاز به زمان کمتری برای روکش کردن دندانهای شما دارند.

روکش های دندانپزشکی در لمینت دندان یعنی چه ؟

استفاده از روکش های دندانپزشکی معمولاً به معنی خرد کردن ساختار دندان است و بعضی اوقات بعضی از دندانها را حتی از لعاب خارج می کنیم. این کار امکان قرارگیری مناسب را فراهم می کند؛ اما همچنین یک روش برگشت ناپذیر است که انجام آن می تواند دردناک باشد و اغلب به بی حسی موضعی نیاز دارد.

از طرف دیگر، روکش های بدون آماده سازی ممکن است نیاز به مقداری آماده سازی یا تغییر دندان داشته باشند، اما این تغییرات حداقل هستند. به جای از بین بردن لایه های دندان زیر مینا، روکش های بدون آماده سازی فقط روی مینای دندان تأثیر می گذارند. در بسیاری از موارد، روکش های بدون پیش آماده نیازی به بی حسی موضعی ندارند.

روکش دندان همان کاشت دندان یا تاج دندان نیستند. روکش ها سطح جلوی دندان را می پوشانند. از طرف دیگر ایمپلنت دندان ها جای کل دندان را می گیرند. تاج ها همچنین کل دندان را در آغوش می گیرد، در حالی که روکش ها فقط سطح جلوی دندان را می پوشانند.

چگونه لمینت دندان روی دندان ها قرار می گیرند؟

معمولاً بین یک تا دو هفته طول می کشد تا دندانپزشک قالب شما را ایجاد کند تا روکش های شما از آزمایشگاه برگردد.

پس از استفاده از روکش های خود، می توانید برای قرار دادن آنها بر روی دندان خو قرار ملاقاتی با دندانپزشک بگذارید. در این قرار، دندانپزشک شکل و رنگ روکش ها را ارزیابی می کند تا از مناسب بودن آنها مطمئن شود.

در مرحله بعد دندانپزشک دندان های شما را کاملا تمیز می کند. این یک نکته بسیار مهم است، زیرا مانع از آن می شود که باکتری ها در زیر روکش گیر کرده و باعث پوسیدگی دندان های شما شوند. پس از انجام این کار، آنها با استفاده از ابزار آسیاب، بافت خشن تری را روی هر دندان ایجاد می کنند که روی آن قرار گرفته است. این باعث می شود که روکش براحتی بر روی دندان قرار بگیرد.

 

انواع روش تشخیص پوسیدگی دندان

 برای اینکار و به جهت اینکه بفهمیم پوسیدگی ما تا چه حد پیش رفته است باید به یک کلینیک دندانپزشکی ترمیم و زیبایی  خوب مراجعه کنیم. دندانپزشکان با کمک روش های تشخیصی زیر میزان آسیب وارده به دندان را تشخیص میدهند.

1. معاینه فیزیکی و ارزیابی حضوری

ساده ترین راه برای اینکه بتوانیم میزان پوسیدگی دندان و شدت آن را مشخص کنیم مراجعه به یک کلینیک دندانپزشکی است. معمولا یک دندانپزشک عمومی قادر است که این قبیل مشکلات را مدیریت کند. دندانپزشک در اولین قدم اقدام به بررسی فیزیکی داخل دهان و دندان شما خواهد کرد. اگر روی دندان هایتان لکه های زرد یا قهوه ای دارید، دندان شما دچار خوردگی شده و یا اینکه دندان درد دارید میتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید.

2. معاینه لمسی و تاکتایل

علاوه بر معاینه فیزیکی و مشاهده ساختارهای داخل دهان،  دندانپزشکان با لمس دندان ها، آن ها را از جهت وجود یا عدم وجود حفره ها و پوسیدگی لمس میکنند. وجود حفرات و پوسیدگی های سطحی معمولا با این روش به راحتی قابل تشخیص است. برای اینکه بتوانیم شدت و عمق حفره را بفهمیم در حین اقدامات تشخیص پوسیدگی از پروب هایی نیز استفاده میشود. این پروب ها مدرج هستند و  قابلیت اندازه گیری حفرات عمیق را دارند. اگر دندان شما هنوز در مراحل اولیه پوسیدگی باشد، دندانپزشکان با کمک فلوراید اقدام به شستشوی دندان کرده و توصیه های لازم جهت درمان و از بین بردن پوسیدگی را به شما ارائه میدهند.

3. تصویربرداری 3 بعدی دندان

گاهی اواقت لازم است که در همان ابتدا از تصویر برداری 3 بعدی دندانپزشکی استفاده کنیم. زمانی که بیمار درد زیادی تجربه میکند و صد البته اگر مطبی از این دستگاه ها داشته باشد مستقیما میتواند بدون عوارض و با بهترین کیفیت از این تصاویر جهت تشخیص پوسیدگی دندان و میزان آسیب وارد شده به دندان بهره ببرد.

بنابراین ما برای دقیق ترین ارزیابی در خصوص آسیب دندان از اسکن های سه بعدی تولید شده توسط رایانه استفاده می کنیم. این اسکن های سه بعدی می توانند به سرعت نقشه دیجیتالی مفصلی از کل دهان بسازند. مزیت اصلی این روش تصویر برداری این است که به به دندانپزشک شما اجازه می دهد تا میزان تخریب مینا را برآورد کند و بر اساس آن اقدام به ترمیم دندان کند. هرچه اندازه و ابعاد آسیب مشخص تر باشد ترمیم آن با روش هایی مثل  پر کردن دندان اینله و انله، باندگی و … بهتر خواهد بود.

بیشتر بدانیم : ارتودنسی رنگی

ارتودنسی بی رنگ

 ارتودنسی بی رنگ چگونه است؟ برای پاسخ به این پرسش، با دکتر درویش پور بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران همراه باشید .

ارتودنسی بی رنگ

ارتودنسی یک روش پیشرفته دندانپزشکی است که می‌تواند مشکلات مربوط به فک و دندان را در مدت زمان ۶ ماه تا ۲ سال حل کند. مشکلاتی که توسط ارتودنسی برطرف می‌شوند از عمده مشکلاتی هستند که افراد با آنها دست و پنجه نرم می کند و عبارتند از:

 1. روی هم قرار گرفتن دندان ها
 2. شلوغ بودن دندان ها داخل دهان
 3. فاصله بیش از حد دندان ها
 4. کج بودن دندان ها
 5. جلو بودن دندان فک بالا
 6. جلو بودن دندان فک پایین
 7. تراز نبودن دندان ها وقتی که روی هم قرار می گیرند

ارتودنسی بی رنگ چیست و از چه موادی تشکیل شده؟

ارتودنسی بی رنگ در واقع یک روکش شفاف پلاستیکی با جنس بسیار مقاوم می باشد که پس از قالب گیری روی دندان شما قرار می گیرد. این ارتودنسی همانند ارتودنسی های دیگر کاردرمانی خودش را به خوبی انجام می‌دهد ولی این بستگی به شدت مشکل دندان شما دارد؛ که توسط متخصص ارتودنسی شما تصمیم گرفته می شود که آیا می توانید از این ارتودنسی استفاده کنید یا خیر.

به ارتودنسی بی رنگ، ارتودنسی اینویزالاین invisaline هم گفته می‌شود. این ارتودنسی نسبت به سایر ارتودنسی ها هزینه بالاتری دارد و همچنین طرفدارهای زیادی هم دارد. در واقع این ارتودنسی به این دلیل که براکت، سیم و گیره خاصی ندارد و فقط یک ارتودنسی بی رنگ شفاف روی دندان قرار می گیرد، باعث می‌شود که شما لبخند زیبا تری هم داشته باشید.

مراحل درمان ارتودنسی بی رنگ

همانطور که گفته شد ارتودنسی های بی رنگ از پلاستیک های شفاف با کیفیت بسیار بالا ساخته شده و روی دندان قرار می گیرد.

قبل از اینکه ارتودنسی بی رنگ تولید شود پزشک متخصص ارتودنسی باید یک عکس سه بعدی با اشعه ایکس از دندان‌ها و فک شما بگیرد و پس از اینکه تصمیم گرفته شد می توانید از ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی بی رنگ استفاده کنید، عکس به آزمایشگاه فرستاده و برایتان تولید می شود.

مراقبت های حین استفاده از ارتودنسی بی رنگ

ارتودنسی بی رنگ هم مانند باقی ارتودنسی ها به مراقبت زیادی نیاز دارد همچنین می‌توان گفت که مراقبتی که باید از ارتودنسی نامرئی بکنید، بیشتر از ارتودنسی های ثابت یا فلزی هستند.

 

صفحه قبل 1 ... 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد