پلاك دنداني چيست؟

 ماده‌‌ي چسبنده‌ي نرم، شفاف و محكم اتصال‌يافته‌اي كه روي سطح دندان‌ها تجمع مي‌يابد، به شكل شايع پلاك خوانده مي‌شود. اين ساختمان با اصطلاح پلاك باكتريايي يا پلاك ميكروبي بهتر توصيف مي‌شود، چرا كه تقريبا تمام آن از باكتري‌ها و توليدات آن‌ها تشكيل مي‌شود. چسبندگي پلاك به سطح دندان‌ها و ساير ساختمان‌هاي جامد در دهان به حدي محكم است كه جريان بزاق يا اسپري آرام آب بر روي اين سطوح قادر به جدا كردن آن نمي‌باشد.

پلاك باكتريايي چگونه تشكيل مي‌شود؟ 

درواقع تجمع پلاك روي دندان‌ها نتيجه‌ي سلسله وقايعي فوق‌العاده سازمان‌يافته و برنامه‌ريزي‌شده است. بقاي موجودات در محيط دهان به توانايي آن‌ها به اتصال سطوح بستگي دارد. باكتري‌هايي كه قادر نباشند به سطوح دهاني مثل مخاط و سطوح دنداني چسبندگي پيدا كنند و معلق بمانند، با بزاق دهان شسته شده و حذف مي‌شوند. باكتري‌هاي موجود در پلاك دنداني كه عمدتا از نوع استرپتوكوك‌ها هستند، دو خاصيت مهم دارند:

 • خاصيت چسبندگي به دندان‌ها و يا هر ساختمان جامد ديگري در دهان مثل ترميم‌ها، بريس‌ها ي ارتودنسي و يا انواع پروتز مثل روكش‌ها) لمينت دندان و...)  و پروتز پارسيل و حتي جرم‌ها‌ي دنداني
 • خاصيت پيوستگي به يكديگر و تشكيل توده يا كلني دادن

چگونه پلاك دنداني سبب ايجاد پوسيدگي مي‌شود؟

در مراحل اوليه‌ي تشكيل پلاك اين مجموعه قابليت بيماري‌زايي ندارد، زيرا به طور اعم از جوامع هوازي تشكيل شده و عموما فاقد تعداد كافي يا انواع خاص از باكتري‌هاي بيماري‌زا مي‌باشد. بنابراين توانايي توليد مقادير كافي از محصولات مخرب حاصل از متابوليسم را دارا نمي‌باشد.

چگونه پلاك دنداني سبب ايجاد بيماري‌هاي لثه‌اي مي‌شود؟

پلاك دنداني به دو دسته‌ي فوق‌لثه‌اي و تحت‌لثه‌اي تقسيم مي‌گردد. پلاك فوق‌لثه‌اي در قسمت بالاي مارجين‌هاي (لبه‌ها) لثه‌ها و يا درست در محاذات مارجين‌هاي لثه‌اي ديده مي‌شوند و پلاك تحت‌لثه‌اي در زير مارجين‌هاي لثه‌اي، بين دندان و بافت شيار لثه‌اي مشاهده مي‌گردند. و گاهي ممكن است فرد را ملزم به انجام جراحي زيبايي لثه بكند.

چه عواملي تجمع پلاك را مستعد مي‌سازند؟

بعضي از فاكتورها موجب مي‌گردند تجمع و گير پلاك دنداني تسريع شده و در عين‌حال برداشت آن توسط شخص دشوارتر گردد. اين عوامل شامل موارد زير هستند:

فاكتورهاي آناتوميك نظير قرارگيري نامناسب دندان‌ها، روي هم قرار گرفتن دندان‌ها و دندان‌هاي چرخش‌يافته يا كج‌شده.

پلاك در سطوح خشن ترميم‌ها( مثلا پركردن دندان ) نسبت به ترميم‌هايي كه سطح آن‌ها به خوبي پرداخت شده است، راحت‌تر تجمع مي‌يابد.

لبه‌هاي لثه‌اي ترميم زير‌لثه‌اي منجر به تشكيل بيشتر پلاك ميكروبي مي‌شود و رعايت بهداشت لثه در اين موارد نسبت به حالاتي كه لبه ترميم در حد و يا بالاتر از لبه‌ي لثه مي‌باشد، دشوارتر است.

پروتزهاي پارسيل متحرك غالبا منجر به افزايش تشكيل پلاك بر روي دندان‌هاي پايه مي‌شوند، كه اين مسئله ريسك مشكلات لثه‌اي و پوسيدگي دندانها افزايش مي‌دهد.

دستگاه‌هاي ثابت ارتودنسي كه آن‌ها را به سختي مي‌توان تميز نمود، بخصوص براكت‌ها، بندها، سيم‌ها يا الاستيك‌هايي كه خيلي به لبه لثه نزديك مي‌باشند.

 

فيلينگ كامپوزيت:

 دندانپزشكان در روش فيلينگ كامپوزيت دندان بر روي سطح دندان ها تركيبي كه از مواد كه همانند مينا بوده بر روي دندان هاي فرد قرار داده و بعد از  آن  فرم مورد نظر را به آن اعمال نموده و بعد از اينكه استحكام خود را حفظ نمود   مورد پوليش قرار مي گيرد.

پل دندان: در برخي از موارد دندان هاي مصنوعي  به فك اتصال داده  مي شوند و در موارد ديگر نيز  به صورت يك  پل  با يكديگر اتصال برقرار مي كنند.توسط اين روش  دندان مصنوعي به دندان هاي طبيعي مجاور  با استفاده از يك قلاب  متصل داده مي شود ولي اين روش روشي قديمي بوده زيرا وجود اين قلاب ها در دهان  قابل مشاهده مي باشد  براي همين خيلي مورد پسند قرار نمي گيرد.

پل هاي دندان داراي جلوه اي زيبا بوده و كاملا بي دردسر  كه از اين دو موارد مي توان از ويژگي هاي بارز اين روش نام برد. راحت بودن از استفاده اين پل ها  به قدري است كه فرد گاهي فراموش مي كند از اينكه دنداني مصنوعي در دهان دارد.و در برخي از موارد نيز از اتصال جهت  ترميم دندان ها استفاده مي شود.

پل هاي چسبان : در مواردي كه ستون و پايه هاي كنار دندان سالم بوده  عاري از هيچگونه پر شدگي  باشد،پل چسبان را مي توان مورد استفاده قرار داد تا زيبايي و ظاهر دندان هاي شما بيشتر باشد.تفاوت عمده  اين روش با روش اتصال در اين است كه  به مقدار خيلي كمي از ميناي  دندان تراش داده  مي شود.به طوري كه اين روش در حفظ سلامت دندان هاي مجاور نيز تأثير گذار است و آسيبي به آنها وارد نخواهد كرد.و در مرحله بعد پل هاي چسبان را  به محل هاي از دندان كه تراشيده شده مي چسبانند.

بيشتر بدانيم : ايمپلنت دندان

محدوديت‌ها و ملاحضات ارتودنسي در دوران بارداري

از انجايي كه دوران بارداري يك از حساس‌ترين دوران زندگي بانوان است. بنابراين بايد در انجام بسياري از فعاليت‌ها تجديد نظر و با دقت و با راهنمايي متخصص تغذيه، ورزش‌ها و داروهاي لازم را انتخاب كنيد. براي انجام خدمات دندانپزشكي بارداري  نيز بايد بسيار دقت كرد و ملاحظات لازم را انجام داد.(كلينيك دندانپزشكي جنت اباد يعني تاج دنتال از بهترين كلينيك ها براي ارائه خدمات دندانپزشكي بارداري مي باشد)

 با توجه به موارد گفته شده نكات زير بايد در زمان ارتودنسي در بارداري مد نظر گرفته شود:

در دوران بارداري دندان‌ها و لثه‌ها به علت تغييرات هورموني و افزايش جريان خون حساس‌تر مي‌شوند. وجود اين حساسيت در كنار درد طبيعي ناشي از ارتودنسي ممكن است براي مادران باردار دردناك باشد.

به علت تغييرات هورموني در اين دوران قابليت جا به جايي دندان‌ها افزايش پيدا مي‌كند و اين موضوع بر روند درمان ارتودنسي اثر مي‌گذارد. در اينجا پزشك متخصص با انتخاب بهترين نوع بريس متناسب با شرايط مادر باردار، براي دستيابي به بهترين و مطلوب‌ترين نتيجه تخصص و تجربه خود را به كار مي‌گيرد.

افزايش هورمون‌هاي استروژن و پروژسترون مي‌تواند به واكنش‌ لثه به جرم و پلاك را تحت تاثير قرار دهد. اين امر ممكن است باعث افزايش خطر ابتلا به بيماري‌هاي لثه شود. ايجاد اين وضعيت در مادران بارداري كه ارتودنسي كرده‌اند(يا نكرده‌اند) امري طبيعي است.

اگر براي درمان ارتودنسي در دوران بارداري نياز به كشيدن يك يا چند دندان باشد. بهتر است درمان را به بعد از زايمان موكول كنند چرا كه براي كشيدن دندان نياز به داروي بي حسي است كه براي سلامت نوزاد خطر دارد.

در اين دوران مراقبت از دندان‌هاي سيم‌كشي شده بسيار دشوار است. مادران بارداري كه در دوران بارداري خود تهوع صبحگاهي دارند استفاده درست از كش‌هاي ارتودنسي و نگهدارنده‌هاي ارتودنسي را براي آنها محدود مي‌كند.

كاهش اشتها و حالت تهوع از ديگر علائم دوران بارداري است حال اگر در اين دوران ارتودنسي هم انجام شده باشد غذا خوردن را دشوارتر مي‌كند. بعد از تهوع بايد به خوبي دندان‌هاي خود را مسواك بزنند زيرا اسيد ناشي از مواد لا به لاي دندان‌ها باقي مي‌ماند، و آسيب جدي به دندان‌ها وارد مي‌كند. بناراين مراقبت و رعايت بهداشت دهان و دندان در اين دوران با وجود ارتودنسي بيشتر از قبل احساس مي‌شود.

هنگام قرار دادن براكت‌ها در دهان، دستكاري و يا جا به جايي آنها نيازي به بي حسي و استفاده از داروي آرام بخش نيست. بنابراين بانوان بارداري كه تمايل به ارتودنسي دارند نبايد نگران اين موضوع باشند.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساير خدمات دندانپزشكي ( ايمپلنت دندان ، لمينت دندان ،ونير دندان و....) مي توانيد به مجله اينترنتي دندانپزشكي ارتواينفو مراجعه كنيد.

همه چيز درباره تحليل لثه

 تحليل لثه يا (Gum recession) به حالتي گفته مي‌شود كه در آن لثه (gingiva) يعني بافتي كه اطراف دندان را احاطه كرده عقب‌نشيني مي‌كند و بخش هايي از ريشه دندان در معرض ديد قرار مي‌گيرد. تحليل رفتن لثه مشكلي بسيار شايع در ميان مراجعان به مراكز دندانپزشكي است و ممكن است حتي در سالم‌ترين افراد نيز مشاهده شود

علائم تحليل لثه كدامند؟

بالا رفتن يا به اصطلاح عقب نشيني لثه، از خط لثه در حالت نرمال، معمولا در همان ابتدا قابل تشخيص است اما علائمي نيز دارد كه با كمك آن‌ها مي‌توانيد به راحتي آن را تشخيص داده و شدت آن را مشخص كنيد. رايج‌ترين علائم تحليل لثه  عبارتند از:

نمايان شدن ريشه دندان و در نتيجه بلند ديده شدن دندان‌ها

هرچند كه هر يك  از دندان‌هاي شما همواره طول مشخصي دارد، اما به طور معمول در افرادي كه لثه‌هاي سالمي دارند، تنها تاج دندان‌ها قابل مشاهده است. با تحليل رفتن بافت لثه و با نمايان شدن ريشه دندان، به نظر مي‌رسد كه دندان‌ها بلند‌تر شده‌اند. وقتي لثه به دليل بيماري پريودنتال بالا برود، دندان‌ها حتي بسيار طولاني‌تر از حد طبيعي به نظر مي‌رسند. اگر دندان‌هاي جلو فرد دچار تحليل لثه شوند، شايد نياز به اصلاح طرح لبخند و جراحي زيبايي لثه با درمان‌هاي مختلف باشد.

حساس شدن دندان‌ها 

با تحليل لثه‌ها و قرار گرفتن ريشه دندان‌ها در معرض ديد، ممكن است عاج دندان‌ها در ناحيه‌ي ريشه به محيط دهان باز شوند و در نتيجه دندان‌ها بسيار حساس شده و فرد درد ناراحت كننده‌اي داشته باشد.

لق شدن دندان‌ها

افرادي كه به دليل بيماري لثه و پريودنتال دچار تحليل لثه مي‌شوند، ممكن است متوجه شوندكه يك يا چند دندان آن‌ها لق شده است. اين مشكل معمولا نشان دهنده ايجاد تجمعات پلاك و جرم در زير لثه است. هر چه فاصله بين لثه و دندان بيشتر شود باكتري‌هاي بيشتري مي‌توانند وارد اين فاصله شوند و موجوديت دندان را به خطر بيندازند.

علت تحليل رفتن لثه چست؟

شايع‌ترين عللي كه باعث كوچك شدن و يا عقب رفتن لثه‌ها مي‌شود عبارتند از:

 • بيماري لثه
 • وارد كردن فشار زياد به دندان حين مسواك زدن
 • ژنيك
 • تغييرات هورموني
 • استعمال دخانيات
 • استرس
 • عدم هماهنگي فك‌ها و دندان‌ها با هم
 • پرسينگ لب و زبان

 

 

کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج

 این مقاله بسیار مهم در مورد کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج در تماس باشید.در این کلینیک شبانه روزی مجهز خدمات دیگری نظیر دندانپزشکی کودکان ، ایمپلنت دندان ، ونیر دندان و ارتودنسی نیز ارائه می شود. ما در قرن 21 کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج را راه اندازی کردیم تا به بیمارانمان یک محیط آرام هدیه داده و با طراحی فوق العاده بیماران ترس و نگرانی کشیدن دندان یا پر کردن دندان خود را فراموش کرده و یک تجربه خوب جهت درمان دندانپزشکی داشته باشند.

کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی تاج در جنت آباد مرکزی تقاطع نیایش (چهارراه ایرانپارس) در شهر تهران واقع شده است.

این مرکز با پشتوانه ای قوی از تجربه و تخصص همکاران دندانپزشک و متخصص و جمعی از اساتید بنام دانشگاهی در انجام کلیه خدمات تخصصی و عمومی دندانپزشکی در خدمت شما بیماران می باشد .

این مرکز دارای دستگاه‌های اتوکلاو کلاس B جهت استریلیزاسیون با دقت بالا بوده و بخش استریلیزاسیون این کلینیک  با رعایت کامل اصول جهانی پیشگیری از بیماری‌ های عفونی از وسائل یک بار مصرف برای هر بیمار استفاده می‌نماید.

مراجعه کنندگان محترم می توانند نظارت مستقیم بر روند استریلیزاسیون داشته باشند.

این مرکز در کلیه زمینه ها از جمله زیبایی، جراحی، ترمیمی، پروتز، درمان ریشه، اطفال و ایمپلنت دندان با هدف گسترش سلامت دهان و دندان جامعه آماده ارایه خدمت می باشد.

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی در واقع به زیبایی و ظاهر دندان های شما مربوط می شود.

که شما می توانید جدا از سلامت دندان های خود لبخندی زیبا را به چهره خود هدیه دهید که این عامل نیز یکی از هنر هایی موجود در علم دنداپزشکی می باشد.

و دندانپزشکان سعی بر این دارند که علاوه بر سلامت دندان ها لبخندی زیبایی را به افراد هدیه کنند.

در رشته دندانپزشکی رشته هایی آموزش داده می شوند که مربوط به زیبایی بوده که پروتز های دندانی و ارتودنسی از جمله این تخصص ها به حساب می آیند.

در غیر این صورت دندانپزشکی زیبایی یک رشته رسمی به حساب نمی آید و کسانی که در این عرصه فعالیت دارند پی به فروش رساندن محصولات خود می باشند.

بیشتر بدانیم : دانستنی های ارتودنسی دندان 

دندان درد در بارداري

 در دوران بارداري كه يك از حساس‌ترين دوران زندگي زن‌ها است تغييرات زيادي در بدن به وجود مي‌آيد. از جمله مشكلات شايع در دوران بارداري دندان درد است كه مشكلات زيادي را به وجود مي‌آورد. در دوران بارداري به علت تغييرات هورموني و بالا رفتن سطح هورمون‌ها احتمال درد دندان بيشتر شده و نهايتا منجر به حساس شدن لثه‌ها و افزايش بزاق مي‌شود.

حساس شدن لثه‌ها در اين دوران ايجاد تورم و التهاب و در مواردي هم خونريزي لثه را منجر مي‌شود. در دوران بارداري بايد مراقب خيلي چيزها باشيد و در راس همه آنها مراقبت از دندان‌ها و لثه‌ها است. زناني كه تصميم به باردار شدن دارند بايد قبل از بارداري از سلامت دندان‌هاي خود مطمعن شده و حتما به متخصص دندانپزشكي بارداري مراجعه كنند.

علت درد دندان در دوران بارداري 

از مهمترين علل درد دندان در دوران بارداري پوسيدگي دندان است. پوسيدگي دندان در اين دوران به علل مختلفي به وجود مي‌آيد كه در اين مطلب كلينيك دندانپزشكي جنت اباد يعني تاج دنتال به آنها مي‌پردازد.

تغيير رژيم غذايي: در دوران بارداري عوامل هورموني و رواني باعث ايجاد تغيير در رژيم غذايي فرد مي‌شوند. در اين دوران سطح استفاده از شكر به علت تغييراتي كه گفته شد افزايش پيدا مي‌كند. به همين علت زنان باردار در اين دوران با خطر دندان درد به علت پوسيدگي دندان مواجه مي‌شوند.

التهاب لثه بارداري: در دوران بارداري تغييرات هورموني باعث ايجاد التهاب و درد لثه مي‌شود. به اين شرايط اصطلاحا التهاب لثه بارداري گفته مي‌شود. در صورت عدم درمان امكان پيشرفت و تبديل شدن آن به يك بيماري پريودنتال كه يك عفونت جدي و آبسه لثه است وجود خواهد داشت. عفونت به وجود آمده مي‌تواند باعث ايجاد درد دندان در دوران بارداري شود. بيش از نيمي از زنان باردار با علائم التهاب لثه در دوران بارداري مواجه مي‌شوند.

كمبود كلسيم: براي شكل گيري استخوان‌هاي كودك كلسيم ماده‌اي ضروري است. بنابراين زنان باردار بايد مصرف كلسيم در رژيم غذايي خود را افزايش دهند. از طرفي كمبود كلسيم در زنان باردار باعث از بين رفتن ميناي دندان و در نهايت پوسيدگي و درد دندان مي‌شود. بسياري از زنان باردار در اين دوران دچار كمبود كلسيم شده و نهايتا درد دندان را تجربه مي‌كنند.

عدم رعايت بهداشت دهان و دندان: در اين دوران زنان باردار به بسياري از بوها، و طعم و مزه‌ها حساس مي‌شوند. به همين علت به بو و مزه خميردندان حساس شده و تمايلي براي مسواك زدن دندان‌هاي حود ندارند. در نتيجه عدم رعايت بهداشت دهان و دندان در اين دوران منجر به ايجاد درد دندان مي‌شوند.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساير خدمات دندانپزشكي ( ايمپلنت دندان ، ونير دندان ،لمينت دندان و....) مي توانيد به سايت مجله اينترنتي دندانپزشكي ارتواينفو مراجعه كنيد.

همه چيز در مورد پوسيدگي دندان

 پوسيدگي دندان ، بيماري عفوني دندان‌ها است كه موجب حل شدن و تخريب بافت‌هاي دندان‌ها مي‌شود. درك اين نكته كه تخريب سطح دندان و ايجاد حفره در دندان‌ها نشانه‌ي عفونتي باكتريايي است، بسيار اهميت دارد.

پوسيدگي دندان چگونه آغاز مي‌شود؟ 

ضايعات پوسيدگي تنها زير توده‌اي از باكتري‌ها كه قادر به ايجاد محيطي با شرايط اسيدي كافي باشند، ايجاد مي‌گردند. اين اسيدها موجب برداشت ماده‌ي معدني از سطح دندان‌ها شده و روند پوسيدگي دنداني از همين جا آغاز مي‌شود. و در بهترين حالت ممكن است شما را نيازمند پركردن دندان كند .

چگونه پلاك باكتريايي باعث ايجاد پوسيدگي مي‌شود؟

پلاك باكتريايي، براي زنده ماندن نياز به كربوهيدرات دارد. با مصرف مواد غذايي مختلف كربوهيدرات‌هاي مورد نياز باكتري‌ها را به آن‌ها مي‌رسانيم. باكتري‌ها، كربوهيدرات‌ها را جهت تامين انرژي‌شان به مصرف مي‌رسانند و در عوض اسيدهاي آلي توليد مي‌كنند. همين اسيدها هستند كه از طريق حل كردن ساختمان‌هاي معدني دندان، ضايعه پوسيدگي را ايجاد مي‌كنند.

علل ايجاد‌كننده پوسيدگي كدامند؟

چهار فاكتور مهم در ايجاد پوسيدگي نقش دارند كه بدون وجود هريك از اين فاكتورها امكان ايجاد پوسيدگي وجود نخواهد داشت. اين چهار فاكتور عبارتند از:

 • ميزبان
 • ميكروب‌هاي محيط دهان
 • مواد غذايي
 • زمان

جهت ايجاد پوسيدگي، بايد شرايط مساعد براي هر يك از اين فاكتورها وجود داشته باشند. به عبارت ديگر، پوسيدگي نياز به يك ميزبان مستعد، ميكروبي كه بتواند ايجاد پوسيدگي كند و يك ماده غذايي مناسب كه بتواند براي مدت كافي در محيط دهان باقي بماند، دارد.

چه عواملي سبب مستعد شدن فرد در برابر پوسيدگي مي‌شود؟

اولين عامل مهم در ايجاد پوسيدگي وجود ميزبان مستعد است. عواملي كه از يك فرد عادي ميزباني مستعد در برابر پوسيدگي مي‌سازد، موارد مختلفي را شامل مي‌شود. اين موارد عواملي هستند كه موجب سهولت استقرار باكتري‌ها و باقي ماندن طولاني‌تر آن‌ها در محيط مي‌شوند و يا سبب مي‌شوند كه حذف باكتري‌ها سخت‌تر انجام شود.

 • نامنظم قرار گرفتن دندان‌ها (جلو و عقب بودن دندان‌ها)
 • روي هم قرار گرفتن دندان‌ها كه سبب گير پلاك ميكروبي و حذف ناكامل پلاك از مابين دندان‎‌ها مي‌شود.
 • وجود شيارهاي عميق در دندان‌ها كه مسواك به راحتي به عمق آن‌ها دسترسي ندارد.
 • تحليل لثه و باز شدن سطح ريشه دندان ‌ها به محيط دهان در افرادي كه بيماري لثه‌ يا پريودنتال دارند. كه ممكنن است گاهي بيمار را مجبور به انجام جراحي زيبايي لثه كنند.
 • وجود ترميم‌ها يا پركردگي‌هايي كه توسط يك دندانپزشك ترميمي خوب و با تجربه انجاك نشده و لبه‌هايي برجسته، ناصاف يا پاليش نشده دارند.
 • چسبيدن بريس‌هاي ارتودنسي بر روي سطح دندان‌ها و يا وجود پروتز پارسيل در داخل دهان كه از يك طرف گير پلاك ميكروبي را افزايش مي‌دهند و از طرف ديگر حذف پلاك را دشوار مي‌كنند.

 

چيزهايي كه بايد در مورد داشتن لبخند زيبا بدانيم

 داشتن لبخند زيبا 

مسواك زدن و استفاده از نخ دندان راه هاي روزمره و لازم براي داشتن طرح لبخند زيبا و حفظ دندان هاي روشن، سفيد و سالم است. با اين حال، اگر شما هنگام لبخند زدن احساس كنيد كه در دندان هايتان كمبود درخشندگي يا زرد تر شدن ديده مي شود هيچ چيزي براي نگران شدن نيست چون شما تنها نفر نيستيد كه به اين مشكل دچار شده است. هنگامي كه يك آكادمي دندانپزشكي و لوازم آرايشي ايراني از مردم مي پرسيد چه چيزي را در مورد لبخندشان بيشتر دوست دارند و به آن توجه خاصي دارند شايع ترين پاسخ، دندان هاي سفيد تر بود.

چرا رنگ دندان هاي من تغيير يافته است؟

با گذشت زمان، دندان هايتان به دلايل مختلف مي توانند از سفيد تا نه چندان روشن و زرد به نظر برسند كه عوامل مهمي در اين امر تاثير گذار هستند كه شاخص ترين آن ها را در زير آورده ايم:

 • غذا و نوشيدني
 • استفاده از تنباكو
 • سن
 • تروما (ضربه)
 • داروها

آيا سفيد كردن روي تمام دندان ها يكسان عمل مي كند؟

نه، به همين دليل است كه قبل از تصميم گيري براي سفيد كردن دندان ها، با دندانپزشك خود صحبت كنيد، زيرا سفيد كننده ها ممكن است تمام انواع تغيير رنگ را تصحيح نكنند. به عنوان مثال، دندان هاي زرد احتمالا به خوبي سفيد مي شوند، اما ممكن است دندان هاي قهوه اي با اين روش پاسخ ندهند و دندان هايي با رنگ هاي خاكستري ممكن است در همه جا سفيد نشوند. سفيد كردن روي كلاه، روكش، تاج و يا پر كردن كار نمي كند. اگر تغيير رنگ دندان شما به علت دارو يا آسيب دندان ايجاد شود، اين كار نيز موثر نخواهد بود.

آيا عوارض جانبي بعد از سفيد شدن دندان وجود دارد؟

بعضي از افراد بعد از فرايند سفيد كردن دندان هاي خود دچار حساسيت دندان مي شوند. اين اتفاق زماني مي افتد كه پراكسيد در سفيد كننده از طريق مينا به لايه نرم دنتين مي رسد و عصب دندان شما را تحريك مي كند. در بيشتر موارد حساسيت موقتي است. شما مي توانيد درمان را به تاخير بياندازيد، سپس دوباره امتحان كنيد. بيش از حد از سفيد كننده ها نيز مي تواند به ميناي دندان يا لثه آسيب برساند، بنابراين مطمئن شويد كه راه درست را انتخاب كرده ايد و حتما با دندانپزشك خود صحبت كنيد.

بيشتر بدانيم :

مجله ارتودنسي دندان

ايمپلنت دندان 

مسائل مربوط به دندانپزشكي در هنگام بارداري

 دندانپزشكي بارداري 

بارداري تغييرات زيادي را در بدن شما به وجود مي آورد، اما ممكن است انتظار نداشته باشيد تغييري در سلامت دهان شما ايجاد كند. انجمن دندانپزشكي توصيه مي كند كه همه زنان باردار قبل از به دنيا آوردن يك نوزاد جهت مراقبت از حفره هاي دنداني و مسائل مربوط به حاملگي به دندانپزشك خود مراجعه كنند.

بارداري و التهاب لثه

التهاب و خونريزي لثه (گينويويت) در دوران بارداري شايع است. تغييرات در سطوح هورمون در بدن شما مي تواند باعث افزايش گردش خون در ناحيه لثه شود، بنابراين خطر خونريزي افزايش مي يابد. اين تغييرات همچنين مي تواند باعث ايجاد پلاك و لكه هاي دندان شود، بنابراين احتمال عفونت باكتريايي افزايش مي يابد. حداقل دو بار در روز (يا بيشتر) مسواك زدن در دوران بارداري براي حفاظت از لثه الزامي است.

بارداري و پوسيدگي دندان

از آنجايي كه پلاك مي تواند به آساني بر روي لثه ها و دندان ها لكه ايجاد كند، حتي مي تواند باعث پوسيدگي و خرابي كامل دندان ها شود. عواملي مانند استفراغ همچنين مي تواند پوسيدگي را ترويج دهد، زيرا باعث ايجاد محيط اسيدي مي شود كه ميناي دندان را مختل مي كند. مشكلات دهاني نه تنها براي مادران بلكه براي كودك نيز خطرناك است، از جمله مواردي مانند پريودنتيت و پوسيدگي جدي دندان، خطر ابتلا به ديابت و پره اكلامپسي را افزايش مي دهد كه يك وضعيت خطرناك است كه با فشار خون بالا، ميزان بالاي پروتئين آن در ادرار و تورم در اندام ها مشاهده مي شود.

دندان هاي سست

دندان ها مي توانند در دوران بارداري شل شوند، حتي اگر لثه ها سالم باشند، به علت افزايش سطح پروژسترون و استروژن كه بر لگني كه از دندان ها حمايت مي كنند، تاثير مي گذارد. اين وضعيت گذرا است و منجربه از دست رفتن دندان ها نمي شود. اگر از شكنندگي دندان هايتان ناراضي هستيد با مراجعه به دندانپزشك خود اطمينان حاصل كنيد كه اين مشكلات بدليل تغيير هورمون ها است.( كلينيك دندانپزشكي جنت اباد يعني تاج دنتال از بهترين كلينيك هاي دندانپزشكي در حوزه دندانپزشكي بارداري مي باشد)

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساير خدمات دندانپزشكي ( دندانپزشكي كودكان ، دندانپزشكي ترميم و زيبايي  مي توانيد به مجله اينترنتي دندانپزشكي  ارتواينفو مراجعه 

مزايا ، معايب و ماندگاري ترميم با كامپوزيت چيست؟

 مزايا

پر كردن دندان با كامپوزيت مزاياي زيادي دارد اما مهم‌ترين مزاياي آن عبارتند از:

همرنگ دندان هستند و كسي متوجه پوسيدگي دندان و پرشدن آن نمي‌شود: چون همرنگ دندان‌ها هستند با رنگ طبيعي آن‌ها آميخته مي‌شوند و به سختي قابل تشخيص هستند.

به خوبي به سطح دندان متصل مي‌شوند و بافت باقيمانده دندان را تقويت مي‌كنند.

حداكثر مقدار دندان را حفظ مي كند: برخلاف مواد پركننده آمالگام، در كامپوزيت‌ها به علت باند شدن آن‌ها به دندان، نياز به برداشت از بافت سالم دندان جهت ايجاد گير مكانيكي وجود ندارد، در نتيجه نياز كمي به تراش و دريل دندان مي‌باشد.

معيايب  

معايب برخي از معايب پر كردن دندن با كامپوزيت عبارتند از:

در بازسازي‌هاي وسيع به علت ماهيت پليمري اين مواد ممكن است chipping يا پريدگي‌هاي كوچك پيش آيد.

مدت زمان پر كردن دندان با اين ماده طولاني است.

ماندگاري

امروزه با پيشرفتي كه در ساختار كامپوزيت‌ها صورت گرفته، ماندگاري آن‌ها بسيار طولاني‌تر  شده است. پر كردن دندان با كامپوزيت معمولاً حدود 8 تا 10 سال ماندگار خواهد بود. كه البته اگر به خوبي از آن مراقبت شود، پتانسيل اين را دارد كه دوام بيشتري داشته باشد.

براي اينكه مواد پر كننده دندان شما دوام بيشتري داشته باشند حتما روزانه دندان‌هاي خود را مسواك بزنيد و از نخ دندان استفاده كنيد. مراقبت منظم از دندان‌ها و حفظ بهداشت دهان و دندان مي‌تواند مانع از ايجاد پوسيدگي مابين مواد كامپوزيت و دندان ‌شود. علاوه بر اين سعي كنيد كه سالانه دست كم دوبار به يك دندانپزشك ترميمي خوب مراجعه كنيد. همچنين براي جلوگيري از آسيب رسيدن به كامپوزيت خود، حتماً از جويدن مواد سفت و سخت مانند ناخن، يخ و .. خودداري كنيد و سعي كنيد با دندان خود اقدام به باز كردن بسته محصولات غذايي و موارد مشابه ديگر نكنيد.

 

 

صفحه قبل 1 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد