جلوگيري از آسيب هاي شايع دهان و دندان

 جلوگيري از آسيب هاي شايع دهان و دندان : راهنمايي ها

دوستان تو اين مقاله (“جلوگيري از آسيب هاي شايع دهان و دندان“) راهنمايي هايي براي جلوگيري از آسيب هاي دهان و دندان ارائه شده كه ميتونه تو اين زمينه كمك شاياني بهتون بكنه ، با ما همراه باشيد.

براي كسب اطلاعات بيشتر با كلينيك دندانپزشكي جنت اباد يعني تاج دنتال در تماس باشيد. در اين كلينيك شبانه روزي مجهز خدمات ديگري نظير دندانپزشكي كودكان ، ايمپلنت ، ونير دندان و ارتودنسي نيز ارائه مي شود.

شايع ترين آسيب ها به كدام قسمت وارد ميشود ؟

شايع ترين آسيب ها ، آسيب هاي دهان و دندان است. تقريبا 80٪ از آسيب هاي دنداني بر روي يك يا چند دندان جلو تاثير مي گذارند و ممكن است باعث آسيب به بافت هاي نرم مانند : زبان ، لب ها و گونه هاي داخلي شود.

اسيب ها در سنين مختلف 

در كودكان بسيار كوچك ، آسيب هاي دندان ها معمولا از يادگيري به راه رفتن ناشي مي شود(در اين دوره از سن به علت دفعات بالايي كه كودك زمين ميخوره يا با جاهاي مختلف برخورد ميكنه به دندان ها اسيب وارد ميشود).

آسيب هاي ورزشي منبع اصلي آسيب هاي دندان و دهان در نوجوانان و بزرگسالان مسن هستند. تا 40٪ از آسيب هاي دنداني در نوجوانان و بزرگسالان مسن در حين بازي ورزشي رخ مي دهد.

نكاتي براي جلوگيري از آسيب هاي دهان و دندان مرتبط با ورزش

محافظ دهان و لثه : هنگام ورزش، بهترين راه براي محافظت از دندان ها و دهان شما ، استفاده از محافظ دهان است.

قفس چهره : اين تجهيزات در برابر ضربه به چهره محافظت مي كند، به ويژه هنگام بازي كردن موقعيت هاي ورزشي خاص مانند دروازه بان بيس بال يا دروازه بان هاكي.

كلاه ايمني : هميشه عاقلانه است كه كلاه ايمني را براي فعاليتي كه در آن شركت مي كنيد، بپوشيد. گرچه اكثر كلاه هاي ايمني از دندان ها و دهان محافظت نمي كنند.

آنها از يك منطقه مهم ديگر محافظت مي كنند ، سر را در برابر ضربه مغزي محافظت ميكند.

در هنگام انجام ورزش هاي مختلف مانند دوچرخه سواري ، موتورسواري ، ورزش هاي رزمي و … استفاده از كلاه ايمني رو فراموش نكنيد.

آيا ميشه دندان هاي از دست رفته رو درست كرد ؟

با توجه به پيشرفت هاي دندانپزشكي ، ايمپلنت دندان ( دندان مصنوعي ) مي تواند به طور مستقيم بر روي استخوان فَك شما متصل شود و با يك تاج سراميكي چيني براي كمك به گزش، جويدن و موارد زيبايي استفاده ميشود .

 

آفيس بليچينگ چيست و چه تفاوتي با هوم بليچينگ دارد؟

 يچينگ چيست؟ 

بليچينگ (Bleaching) به معناي سفيد كردن است. از اين اصطلاح ممكن است در هر جايي استفاده شود و مختص به يك فيلد خاص نيست. زماني كه از اين واژه در دندانپزشكي استفاده شود، به آنبليچينگ دندان نيز اطلاق مي‌شود. كه به دو صورت آفيس بليچينگ (Office Bleaching) و هوم بليچينگ (Home Bleaching) انجام داده مي‌شود. در هر دو روش از مواد شيميايي خاصي براي سفيد كردن دندان‌ها استفاده مي‌شود كه در اين مقاله با روش سفيد كردن دندان در مطب دندانپزشكي بيشتر آشنا خواهيد شد.

آفيس بليچينگ چيست؟

به سفيد كردن دندان در مطب دندانپزشك عمومي يا يك متخصص ترميمي و زيبايي اصطلاحا آفيس بليچينگ (In-Office Teeth Whitening) نيز گفته مي‌شود. طي اين روش كه در ادامه مراحل آن كاملا توضيح داده شده است، متخصص به صورت كاملا ايمن و با كمك تجهيزات تخصصي، دندان‌هاي مراجعان را سفيد مي‌كند. تفاوت اين روش با روش هوم بليچينگ در نوع  تجهيزات بكار رفته و غلظت مواد سفيد كننده دندان است. با روش آفيس طي يك تا دو جلسه، دندان‌ها سفيد مي‌شوند، اما در روش هوم، بايد به مدت حداقل چند هفته از اين مواد براي سفيد شدن دندان‌ها استفاده كرد.

چه كسي مي‌تواند آفيس بليچينگ انجام دهد؟

اگر هر كدام از شرايط زير را داريد مي‌توانيد دندان‌هاي خود را با اين روش در مطب  بهترين متخصص ترميمي و زيبايي دندان سفيد كنيد. زيرا به بهترين شكل سفيد مي‌شوند:

تغيير رنگ ناشي از افزايش سن: با گذشت زمان، دندان‌ها به رنگ زرد، قهوه اي، سبز يا خاكستري تيره متمايل مي‌شوند كه ممكن است به دليل وراثت و يا غذاهايي باشد كه مي‌خوريد. دندان‌هايي كه به اين شكل تغيير رنگ مي‌دهند با اين روش بهتر  سفيد مي‌شوند.

دندان‌هايي كه با مصرف برخي غذاها و نوشيدني‌هايي مانند قهوه، شراب قرمز، سبزيجات و ميوه‌هاي تيره و … دچار تغيير رنگ شده‌اند.

تغيير رنگ ناشي از استعمال دخانيات.

چه كساني نبايد آفيس بليچينگ انجام دهد؟

آفيس بليچينگ براي افرادي كه يكي از شرايط زير را دارند توصيه نمي‌شود:

حساسيت دندان و لثه: براي جلوگيري از بروز حساسيت‌هاي بيشتر، دندانپزشك شما احتمالاً پلاك‌هاي سفيد كننده با غلظت كم پراكسيد كارباميد (كه غلظتش از پراكسيد هيدروژن كمتر است) را توصيه  كند.

تغيير رنگ شديد و عمقي دندان: برخي از لكه‌ها در برابر سفيدكننده‌هاي با غلظت بالا مقاوم هستند. در چنين مواردي متخصص ترميمي و زيبايي دندان ساير روش‌ها را براي اصلاح طرح لبخند توصيه مي‌كند. به عنوان مثال باندينگ دندان، ونيرها مانند لمينت دندان و يا كامپوزيت ونير و در موارد محدودي روكش دندان گزينه‌هاي جايگزين هستند.

دندان‌هايي كه با افزايش سن با تحليل ميناي دندان مواجه شده‌اند و دچار سايش هستند.

 

انتخاب بهترین رنگ ارتودنسی

 به طور کلی هدف از انجام ارتودنسی دندان کمک به صاف شدن دندان ها است. انواع مختلف ارتودنسی مانند ارتودنسی ثابت، متحرک، نامرئی و مرئی میتوانند به شما کمک کنند تا لبخندی با دندان های صاف و یکدست داشته باشید. هر چند که ما واقعا چیزی به نام ارتودنسی رنگی نداریم اما به نظر میرسد که یکی از دسته بندی های جدید ارتودسی دندان، ارتودنسی رنگی باشد زیرا اغلب نوجوانان و جوانان وقتی به مطب ما مراجعه میکنند مدام از رنگ ارتودنسی و انتخاب رنگ برای دستگاه های ارتودنسی سوال میپرسند.

منظور از ارتودنسی رنگی چیست؟

مهمترین دستگاه های ارتودنسی تحت عنوان بریس شناخته میشوند که در ارتودنسی ثابت دسته بندی شده اند. بریس ها خودشان از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. براکت ها، باند ها، سیم قوس دار و الاستیک ها مهمترین بخش های هر بریس را تشکل میدهند.

براکت ها به جلوی دندان وصل میشوند

از بین براکت ها سیم قوس دار رد میشود و براکت ها را به هم وصل میکند

باندهای فلری که به دور دندان های آسیاب انتهایی متصل میشوند

و سرانجام الاستیک ها که به براکت ها وصل شده و براکت های بالا و پایین را به هم متصل میکند و در رنگ های مختلفی ساخته میشوند.

چه کسانی بیشتر از رنگ ارتودنسی استقبال میکنند؟

از آنجایی که متخصص دندانپزشکی کودکان و متخصص ارتودنسی توصیه می کنند که بچه ها درمان ارتودنسی را سنین بین 8 تا 14 سالگی شروع کنند، و در این سنین ممکن است بچه ها چندان از درمان استقبال نکنند، ارتودنسی رنگی به آن ها پیشنهاد میشوند تا بهتر پروسه درمان و بریس ها را بپذیرند. بنابراین بیشترین قشری که تمایل دارند رنگ ارتودنسی انتخاب کنند نوجوانان و در موارد خیلی کم در جوانان هستند.( برای آشنایی با بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران می توانید به سایت کلینیک دندانپزشکی دکتر درویش پور مراجعه کنید)

چگونه بهترین و زیباترین رنگ ارتودنسی را انتخاب کنیم؟

ادامه مقاله را بخوانید تا با چند نکته ساده بتوانید در انتخاب ارتودنسی رنگی بهتر عمل کنید و رنگ مناسبی را برای خودتان یا فرزندتان انتخاب کنید.

1. از متخصص ارتودسی خودتان کمک بگیرید

2. چند رنگ را با هم ترکیب کنید

3. رنگ مورد علاقه خودتان را انتخاب کنید

4. رنگی را انتخاب کنید که متناسب با تناژ پوست شما باشد

5. رنگی را انتخاب کنید که چشمان شما را تکمیل کند

6. رنگی انتخاب کنید که با رنگ لباس هایتان ست و هماهنگ باشد

7. هر رنگی را انتخاب نکنید

8.  اگر ارتودنسی شفاف دوست دارید…..

9. ارتودنسی سرامیکی انتخاب کنید

بیشتر بدانیم : مجله ارتودنسی دندان

برنامه مراقبت از سلامتي دهان و دندان

 امروز در اين مقاله (برنامه مراقبت از سلامتي دهان و دندان) از كلينيك دندانپزشكي جنت اباديعني تاج دنتال قصد بررسي موارد ضروري در مراقبت از بهداشت دهان و دندان داريم. از جمله (نياز هاي بهداشت دهان فردي ، ايجاد برنامه روزانه ، اهميت فلورايد ، چه موقع مسواك بزنيم ، نقش سيگار و … )

1. نيازهاي بهداشت دهان خود را درك كنيد. 

با دندانپزشك خود يا ديگر متخصصان دندانپزشك در ارتباط با شرايط خاصي كه در حوزه بهداشت دهان و دندان داريد صحبت كنيد يا هرچيزي كه بهداشت دهان و دندان شما را تحت تاثير قرار ميده .

به عنوان مثال، درمان هاي سرطان، دندانپزشكي بارداري، بيماري هاي قلبي، ديابت، لوازم دندانپزشكي (پروتزهاي دنداني مثل ايمپلنت دندان  و بريج و... ) مي توانند بر بهداشت دهان و دندان شما تأثير بگذارند و ممكن است در مراقبت از دهان و دندان شما تغيير ايجاد كنند.

2. برنامه روزانه سلامت دهان و دندان بنويسيد و سپس آنرا اجرا كنيد.

بر اساس بحث و گفتگو با ارائه دهندگان مراقبت بهداشت دهان و دندان در مورد شرايط بهداشتي شما ممكن است يك روال روزانه بهداشت دهان و دندان ايجاد كنيد .

3. از فلورايد استفاده كنيد.

كودكان و بزرگسالان از مصرف فلورايد سود مي برند. فلورايد دندان ها را در كودكان تقويت مي كند و مانع از افتادن دندان در كودكان و بزرگسالان مي شود.

4. مسواك ، نخ دندان ، شتشوي روزانه

دندان هايتان را حداقل دوبار در روز مسواك بزنيد ( صبح و قبل از خواب شبانه) و حداقل يك بار نخ دندان بكشيد . خيلي بهتر ميشود اگر بعد از هر وعده غذايي و ميان وعده ها مسواك بزنيد .

اين كار ها باعث از بين رفتن پلاك ها ميشود و مانع  از تجمع آنها ميشود ، پلاك ها با قند موجود در مواد غذايي كه ميخوريد تركيب ميشوند و منجر به تشكليل اسيد هايي ميشوند كه باعث پوسيدگي دندان ميشوند.

6. اگر از محصولات تنباكو استفاده مي كنيد، ترك كنيد.

سيگار كشيدن يا استفاده از ديگر محصولات تنباكو بدون دود (جويدني) خطر ابتلا به سرطان دهان و سرطان حنجره، رحم و مري را افزايش مي دهد؛ بيماري لثه؛ بوي بد دهان؛ تغيير رنگ دندان و گاهي روكش هايي مثل لمينت دندان ؛ و ساير مشكلات بهداشت دهان و دندان عمومي.

 

آشنايي با انواع روكش دندان

 روكش دندان چيست؟

 

روكش دندان (dental crown) يك ساختار كوچك به شكل تاج دندان طبيعي شما است كه روي دندان‌هاي آسيب ديده قرار مي‌گيرد. روكش‌هاي دنداني نه تنها استحكام را به دندان‌هاي ضعيف برمي‌گردانند بلكه ويژگي‌هاي ظاهري دندان طبيعي را، چه از لحاظ زيبايي و چه از لحاظ شكل و اندازه به آن برمي‌گردانند. روكش‌ها با كمك چسب و سيمان مخصوصي، روي دندان تراشيده و آماده شده نصب مي‌شوند و تقريبا تا نزديكي خط لثه را پوشش مي‌دهند. براي آشنايي با انواع روكش دندان ادامه مقاله را بخوانيد.

در چه مواقعي بايد از انواع روكش ها استفاده كرد؟

روكش‌هاي دندانپزشكي كاربردهاي گسترده‌اي دارند اما به طور خلاصه مهم‌ترين كاربردهاي آن‌ها عبارتند از:

براي محافظت از دندان‌هاي ضعيف (معمولا دچار پوسيدگي دندان) در برابر شكستگي

براي ترميم و بازسازي دنداني كه از قبل شكسته يا دنداني كه به شدت پوسيده شده است

براي كمك به نگه‌داشتن پل يا بريج دندانپزشكي در محل

براي تصحيح دندان‌هايي با شكل‌هاي غيرطبيعي و يا دچار تغيير رنگ شديد

براي پوشاندن ايمپلنت دندان

گاها براي اصلاح طرح لبخند

كابرد روكش در دندانپزشكي كودكان چيست؟

از روكش‌هاي دنداني همچنين براي محافظت از دندان‌هاي كودكان استفاده مي‌شود. برخي از كاربردها و استفاده‌هاي روكش در كودكان عبارتند از:

حمايت از دنداني كه دچار پوسيدگي شده اما امكان پركردن آن وجود ندارد

جلوگيري از گسترش پوسيدگي دندان كودكان به خصوص در مواقعي كه كودك نمي‌تواند به خوبي اصول بهداشت دهان و دندان را پيش ببرد

پيشگيري از بي‌حسي يا بيهوشي مكرر كودكي كه نياز به ترميم‌هاي مكرر دنداني دارد.

روكش موقت دندان چيست؟

انواع روكش‌ از لحاظ ماندگاري يا مدت زمان استفاده به دو دسته دائمي و موقت تقسيم مي‌شوند. از روكش‌هاي موقت در دو حالت استفاده مي‌شود. در حالت اول زماني كه دندان شيري كودكان دچار آسيب شده از اين روكش‌ها استفاده مي‌شود. با كمك روكشي از جنس استيل ضد زنگ تا زمان در آمدن دندان دائمي يك روكش موقت دنداني براي محافظت از دندان آسيب ديده شيري قرار دهده مي‌شود.

در حالت دوم بزرگسالان از يك روكش دنداني موقت استفاده مي‌كنند. بعد از انجام فرآيندهايي مانند درمان ريشه دندان يا پركردن دندان با پوسيدگي گسترده، و تا آماده شدن روكش دندان دائمي و مخصوص شما، يك روكش موقت برايتان نصب مي‌شود. بعد از اينك روكش دندان دائمي شما از لابراتوار دندانسازي رسيد، روكش موقت برداشته شده و به جاي آن نمونه دائمي نصب مي‌شود. روكش موقت دندان براي بزرگسالان به طور معمول در مطب  بهترين متخصص ترميمي و زيباييگذاشته مي‌شود و جنس آن معمولا از آكريل يا استيل ضدزنگ است.

انواع روكش دندان كدامند؟

هر زمان دندان نياز به روكش داشته باشد به طور معمول ما چهار گزينه عالي در دسترس داريم.تمام فلز، تمام سراميك و سراميك فلز رايج‌ترين جنس و انواع روكش دندان هستند كه مي‌توانند دندان‌هاي ضعيف و آسيب ديده را به خوبي حمايت كنند. در ادامه با تعاريف و ويژگي‌هاي هر كدام از انواع روكش دندان بيشتر آشنا خواهيد شد.

 

چگونه ونیرهای دندانی می تواند لبخند شما را بازسازی کند؟

 ونیرهای دندانی

 

ونیر دندان یا لبخند سالم..افرادی که دارای لبخند سالم هستند مایل به نشان دادن آنها هستند، اما برای افرادی که دندان های خرد شده، تغییر رنگ داده شده و یا شکسته هستند، لبخند می تواند تجربه ای بد و دردناک باشد. خوشبختانه گزینه های متعددی برای کمک به حل مشکل دندان وجود دارد و یکی از محبوب ترین ها برای بیماران مسن تر، ونیرهای دندانپزشکی چینی است.

ونیر یا روکش چینی چیست؟

فنرهای چینی، همانطور که توسط آکادمی آمریکایی دندانپزشکی لوازم آرایشی توضیح داده شده اند، تکه های نازکی از مواد چینی هستند. فنرها قوی هستند، طبیعی هستند و مطابق با شکل و رنگ دندان های شما ساخته شده اند .

طبق گزارش آکادمی دندانپزشکی عمومی آمریکا، برای گذاشتن ونیر روی دندان ها، دندانپزشک حدود یک میلیمتر مینا را از سطح هر دندان حذف می کند. بعد، دندانپزشک یک قالب را شکل میدهد و آن را به یک آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می کند که در آن فنج های سفارشی توسط تکنسین دندانپزشکی ساخته شده است. هنگامی که در نهایت آماده می شود، دندانپزشک شما با سیمان خاص خود مواد را به دندان هایتان متصل می کند.

بیشتر بدانیم : ایمپلنت دندان

مزایا و معایب

به غیر از داشتن بهترین دندان ها ،یکی از بزرگترین ارزش ها در روکش های پرسلن این است که ساختار دندان که از بین رفته است و برای این نوع از درمان ها ممکن است نیاز به بیهوشی نداشته باشید. مواد مورد استفاده در آنها همچنین در برابر لکه هایی مانند قهوه، چای و دیگر مواد غذایی که دندان های طبیعی به راحتی محافظت نمی کند مقاوم هستند.

با این وجود گاهی اوقات مینای دندان از بین میروند، اما این روش غیرقابل برگشت است. همچنین در نظر داشته باشید که زمانی که دندان سیمان شده است، رنگ را نمی توان اصلاح کرد. شما همچنین ممکن است چند روز حساسیت دمایی داشته باشید. فنرها قوی هستند، اما آنها می توانند توسط جویدن یخ و… آسیب ببینند، بنابراین شما باید این عادت ها را در حد امکان ترک کنید.

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند از بین رفتن دندان هایشان میشوند این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم که مانع از دست رفتن سلامت دندان شما می شوند را بکار گیرند.

بیشتر بدانیم : مجله ترمیم و زیبایی دندان

مراقبت هاي دهان در طول بارداري

 شواهد حاكي از آن است كه زنان باردار كه داراي بيماري لثه هستند احتمال اينكه نوزاد آنها زودرس و خيلي كوچك باشد زياد است. بنابراين مراقبت هاي دهاني در طول بارداري امري بسيار مهم است در حالي كه تحقيقات بيشتري در اين زمينه مورد نياز است، به نظر مي رسد كه بيماري هاي دهان باعث افزايش سطح مايعات بيولوژيكي مي شود كه مي توانند اين عمل را تحريك كنند. داده ها همچنين نشان مي دهد كه وقتي كه بيماري لثه در دوران بارداري بدتر مي شود، خطر ابتلا به كمبود وزن نوزاد وجود دارد.براي كمك، به حداقل رساندن خطرات در دوران بارداري با ما در اين مقاله از كلينيك دندانپزشكي جنت اباد يعني تا دنتال يكي از بهترين ها در حوزه دندانپزشكي بارداريهمراه باشيد.

بيشتر بدانيم : دندانپزشكي كودكان

شرايط نگهداري از دهان در دوران بارداري

زنان با توجه به حاملگي بايد براي بازرسي و درمان هر گونه مشكلات و مراقبت از دهان قبل ار بارداري به دندانپزشك خود مراجعه كنند.

در طول بارداري، دندان ها و لثه ها نياز به توجه خاصي دارند، يك رژيم متعادل و مراجعه به يك دندانپزشك به طور مرتب كمك مي كند تا مشكلات دندانپزشكي در دوران حاملگي كاهش يابد.

براي برخي از زنان، بيماري صبحگاهي يكي از نشانه هاي عمده بارداري است. كه همراه با حالت تهوع است، اگر اسيد اضافي در دهان شما چسبيده باشد، ممكن است دندان هايتان را از بين ببرد. اطمينان حاصل كنيد كه دهان خود را با آب و يا يك دهانشويه فلورايد شستشو دهيد تا سطح اسيد را تحت كنترل نگه داريد.

حاملگي باعث خشكي دهان شده به همين دليل زنان را در معرض خطر بيشتري براي مشكلات مانند پوسيدگي دندان و عفونت قرار ميدهد. براي افزايش هيدراته، و براي افزايش ميزان توليد بزاق آب آشاميدني زيادي بخوريد.

اكثر زنان در طول بارداري تغييراتي در لثه ها مشاهده مي كنند؛ علائم مشترك لثه هايي هستند كه در حين مسواك زدن دچار قرمزي و خونريزي مي شوند. بعضي از زنان نيز داراي تورم شديد و خونريزي لثه هستند. همه اين تغييرات به عنوان “ژنژيويت بارداري” ناميده مي شوند و مي توانند از ماه دوم بارداري شروع شوند. اين وضعيت در ماه هشتم به اوج خود ميرسد و پس از تولد كودك اغلب از بين ميرود.

براي به حداقل رساندن اثرات ژنژيويت بارداري، تمرين بهداشت دهان و دندان و استفاده از مسواك روزانه 2 بار و به مدت 2 دقيقه الزامي است. استفاده از دهانشويه نيز ممكن است به جلوگيري از التهاب لثه و پلاك دندان كمك كند.

 

آشنايي با پروسه جرم گيري دندان و پاسخ به سوالات پيرامون آن

 جرم‌گيري دندان پروسه‌اي است كه بطور روتين به منظور برداشتن جره‌هاي بالا و زيرلثه انجام مي‌شود. پلاك ميكروبي و جرم‌ها عامل ايجادكننده بيماري‌هاي لثه هستند. به همين دليل انجام مرتب جرمگيري سبب پيشگيري و همچنين بهبود بيماري‌هاي لثه و پريودنتال خواهد شد.

بزرگترين هدف جرم‌گيري حذف پلاك دنداني است:

پلاك دنداني يا پلاك باكتريايي دشمن شماره يك دندان‌هاي شما است و اگر به طور مرتب بهداشت دهان و دندان را رعايت نكنيم با شكل‌گيري پلاك و نهايتا سخت شدن آن و تشكيل جرم، بيماري‌ها و مشكلات زيادي براي ما پيش خواهند آمد. هدف اصلي جرم گيري دندان نير مبارزه با اين پلاك‌ها و درمان مشكلات موجود و پيشگيري از عوارض آينده است.

جرم گيري چگونه انجام مي‌شود؟ 

پروسه جرم گيري دندان شامل حذف پلاك دنداني و بالاخص باكتري هاي بي‌هوازي و مخرب همراه پلاك از سطح دندان درست در زير خط لثه است. اين روش بايد قبل از شروع عوارض و مشكلات ناشي از تشكيل و ماندگاري پلاك و بيماري‌هاي لثه (مانند از دست رفتن دندان و …) صورت بگيرد. دندانپرشكان براي انجام اين پروسه از دو روش رايج و مرسوم كمك مي‌گيرند. هرچند كه هر دو روش به منظور از بين بردن پلاك‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد اما نحوه انجام آن‌ها با هم تفاوت‌هاي اساسي دارد.

انواع روش‌هاي رايج جرم گيري دندان:

همانطور كه گفته شد به طور كلي دو روش براي جرمگيري دندان وجود دارد كه اين دو روش عبارتند از:

اسكيلينگ يا جرم‌ گيري دندان با كمك ابزارهاي مخصوص و دستي دندانپزشكي

اسكيلينگ با كمك ابزار جرمگيري اولتراسونيك

جرم گيري هيچ آسيبي به دندان ها نمي‌رساند:

در خصوص جرم گيري دندان باورهاي اشتباه زيادي وجود دارد، از جمله:

لق شدن دندان‌ها: يكي از رايج‌ترين باورهاي اشتباه، ضعيف شدن يا لق شدن دندان‌ها و يا جابجايي و حركت دندان است. اين باور اشتباه از آنجا منشاء گرفته كه زماني كه بيماري پيشرفته لثه وجود داشته باشد، دندان‌ها استخوان حمايت‌كننده خود را از دست مي‌دهند و دچار لقي مي‌شوند.

فاصله گرفتن دندان‌ها: در برخي موارد نيز ممكن است شخص تصور كند بين دندانهايش فاصله افتاده و فكر كند كه اين فاصله به خاطر انجام جرم گيري است. اين فاصله به جهت برداشته شدن پلاك و جرم دندان است كه براي مدت‌ها بين دندان‌ها شكل گرفته است و نيازي به درمان برايبستن فاصله بين دندان ها ندارد . اين فاصله همان فضايي است كه متعلق به لثه بوده و بايد توسط لثه پر مي‌شده ولي جرم‌ها آن را اشغال كرده بودند.

پيشگيري از بروز بيماري، كمترين فايده جرم‌گيري است:

زودن جرم‌هاي دنداني فوايد بسيار زيادي دارد. برخي از مهم‌ترين فوايد جرم گيري دندان عبارتند از:

  • پيشگيري از پوسيدگي دندان و ايجاد حفره دنداني
  • پيشگيري از بيماري پريودنتال
  • از بين بردن لكه هاي دنداني
  • پيشگيري يا از بين بردن بوي بد دهان
  • صرفه‌جويي در هزينه و كاهش نياز به پروسه‌هاي زيبايي دندان (كه بسيار هزينه بر هستند)
  • زيباتر شدن طرح لبخند

 

همه چیز درباره لومینیرز

 لومینیرزها هم نوعی روکش دندان یا ونیر هستند با این تفاوت که توسط یک شرکت یا لابراتوار خاص ساخته شده و دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. میتوان گفت که لومینیرزها در اصل یک برند روکش دندان هستند. به این ونیرها معمولا ونیر یا روکش آماده میگویند و به مراتب نازک تر و ظریفتر از لمینت دندان هستند. برای درک تفاوت و فرق لمینت دندان و لومینیرزها بهتر  است برخی از ویژگی های این روکش ها را نیز بدانید.

از سایر  ونیرها شفاف تر هستند

دقیقا مانند سایر ونیرها دندانپزشک زیبایی از لومینیرزها  برای پنهان کردن و پوشاندن دندان های دچار تغییر رنگ و دارای شکل غیرطبیعی استفاده میکند. آن ها هرچند نازک هستند اما ظاهری شبیه به  لمینت ها دارند.  با این وجود چون خیلی نازک و ظریف هستند اگر دندان کسی خیلی دچار تغییر رنگ شده باشد توصیه میشود که به جای لومینیرز از لمینت یا سایر روکش های دندانی استفاده کند زیرا در این حالت رنگ دندان در پشت لومینیرز قابل مشاهده خواهد بود.

نیاز به تراشیدن مینای دندان ندارند

ما برای نصب سایر روکش‌ها معمولا نیاز داریم که بخشی از ضخامت مینای دندان را تراش دهیم تا جا برای روکش باز شده و طبیعی به نظر برسد. اما از آنجا که ونیر لومینیرز بسیار نازک است معمولا نیازی به تراشیدن مینای دندان نداریم. به همین دلیل انجام یا نصب این روکش ها قابل بازگشت است به این معنی که شخص هر گاه بخواهد لومینیرها را بردارد میتواند بدون آسیب به مینای دندان اینکار را انجام دهد. حال آنکه ما در خصوص لمینت دندان چنین چیزی نداریم. بنابراین برگشت پذیری با عدم بازگشت پروسه نیز فرق لمینت دندان و لومینیرز است.

نصب آن ها آسان بوده و مدت زمان کمی نیاز دارد

دقیقا مشابه نصب سایر روکش های دندانی، نصب لومینیرز نیز نیازمند دو جلسه است که معمولا جلسه اول به مشاوره، ارزیابی و تهیه قالب از دندان های شما اختصاص داده میشود. بعد از قالب گیری، نوبت به ساخت لومینیرز منحصر به فرد شما میرسد که توسط لابراتوار ساخته میشود. و آماده شدن آن چیزی بین 2 تا 4 هفته زمان نیاز دارد.

برعکس نصب لمنیت ها که در جلسه اول مینای دندان تراش داده میشود و تا آماده شدن لمینت روکش موقت نصب میشود، ما برای لومینیرز چنین چیزی نداریم و از روکش موقت استفاده نمیکنیم چون مینا تراش نخورده است.

ماندگاری بالایی دارند

سازندگان لومینیرز ادعا میکنند که این روکش ها میتوانند بیش از 20 سال نیز دوام داشته باشند با این حال برخی دندانپزشکان معتقدند که این ونیرهای دندانی چیزی  بین 10 تا 20  سال ماندگار هستند و پس از آن نیازمند تعویض خواهند بود.

مقرون به صرفه هستند

هزینه و قیمت لومینیرز  چیزی بین 800 تا 2000 دلار است. (هزینه ها در کشور ما متغیر  است و شاید کمتر باشد.) البته قیمت لومینیرز ذکر شده به ازای هر واحد دندان است. از آنجا که نصب لومینیرزها در حوزه دندانپزشکی ترمیم زیبایی است و هیچ توجیه پزشکی ندارد لذا، هزینه آن را نیز به هیچ عنوان نمیتوان  از بیمه درخواست کرد زیرا اصولا بیمه ها تنها کارهای درمانی و پزشکی را تحت پوشش  قرار میدهند. و در آخر تفاوت هزینه و قیمیت را نیز به عنوان فرق لمینت دندان و لومینیرز حتما در نظر داشته باشید.

بیشتر بدانیم : ایمپلنت دندان 

بهداشت دهان و دندان در دوران بارداري

 بهداشت دهان و دندان در هر شرايطي و در هر سني مهم است، اما دندانپزشكي بارداري از اهميت خاصي برخوردار است.كلينيك دانپزشكي جنت اباد يكي از بهترين كلينيك ها در حوزه دندانپزشكي بارداري است كه مي توانيد در دوره بارداري به آن مراجعه كنيد.

در دوران بارداري به علت تغييرات هورموني مادر، خطر ابتلا به بيماري‌هاي دهان و دندان افزايش مي‌يابد. در اين دوران لثه‌ها كمي آسيب پذير‌تر مي‌شوند كه در صورت بي توجهي در بهداشت دهان، لثه‌ها تحريك، ملتهب و دچار خون ريزي مي‌شوند. از آنجا كه سلامت دهان مادر ارتباط نزديكي با سلامت جنين دارد، رعايت نكاتي بسيار ساده مي‌تواند به سلامتي مادر در دوران بارداري و پس از آن كمك قابل توجهي كند.

از جمله بيماري‌ها و مشكلاتي كه ممكن است در اين دوره به وجود آيد عبارتند از:

تومور حاملگي يا تومور لثه 

گاهي اوقات تغييرات هورموني در دوران بارداري باعث تغيير حجم لثه مي‌شود كه به اين بافت تغيير حجم يافته و ملتهب تومور حاملگي مي‌گويند. اين تومور بدون ضرر و خوش‌خيم است كه در سه ماهه دوم بارداري براي بعضي از بانوان اتفاق مي‌افتد. اين مشكل ممكن است پس از تولد نوزاد از بين برود ولي اگر براي فرد مشكلاتي در خوردن و آشاميدن ايجاد كند بايد حتما به دندانپزشك مراجعه كند.

ژنژيويت حاملگي

شايع‌ترين بيماري در دوران بارداري ژنژيويت است كه در اثر اين بيماري بافت سطحي لثه ملتهب مي‌شود. در دوران بارداري به علت بالا رفتن سطح بعضي از هورمون‎ها اين بيماري تشديد مي‌يابد. اقدامات بهداشتي دهان و دندان از جمله مسواك زدن، استفاده از نخ دندان و همچنين استفاده از دهانشويه‌هاي مناسب و مراجعه به دندانپزشكي براي حل اين مشكل توصيه مي‌شود.

پيشگيري و مراقبت در دوران بارداري

اگر قصد باردار شدن داريد بهتر است قبل از آن از سلامت دهان و دندان خود مطمعن شويد و درمان هايي مثل  ايمپلنت دندان ، ارتودسي ، لمينت دندان ... را از تا جايي كه ممكن است قبل از بارداري انجام دهيد. . هم چنين تحقيقات و بررسي‌ها نشان از ارتباط بين بيماري لثه و زايمان زودرس دارد. چرا كه بيماري‌هاي دهان و دندان به علت افزايش سطح هورمون‌هاي زنانه و واكنش به جرم و پلاك‌ دندان تشديد مي‌يابند و در نتيجه باعث زايمان زودرس و مشكلات ديگري مي‌شود. بنابراين بايد در خصوص درمان چنين مشكلاتي اقدام كرده و به دندانپزشكي مراجعه كنند.

 

صفحه قبل 1 ... 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد