آیا ارتودنسی دندان قیمت یکسانی در کودکان و بزرگسالان دارد؟

 طبق نظر بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران ارتودنسی یکی از روش های درمانی برای رفع ناهنجاری های ظاهری دندان است که می تواند شامل موارد مختلفی شود. این درمان در کنار این که به زیبا سازی لبخند فرد کمک می کند، می ‌تواند مشکلاتی را هم که در بالا اعلام شدند درمان کند. ارتودنسی دندان قیمت مختلفی می تواند داشته باشد و عوامل مختلفی می تواند روی قیمت و هزینه ارتودنسی دندان تاثیرگذار باشد.

کدام مشکلات با ارتودنسی رفع می شوند؟

ارتودنسی دندان می تواند مشکلات زیر را در افراد حل کند:

فاصله داشتن بیش از حد دندان ها

چسبیدن بیش از حد دندان ها به هم

شلوغی و روی هم قرار گرفتن دندان ها

مشکل دندان خرگوشی

مشکل جلو بودن فک بالا نسبت به فک پایین

 مشکل جلو بودن فک پایین نسبت به فک بالا

ارتودنسی دندان قیمت

همانطور که گفته شد هزینه ارتودنسی دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد که این عوامل می توانند موارد زیر باشند:

میزان مشکل در دندان های فرد

اندازه طول درمان فرد

نوع ارتودنسی که استفاده می شود

جنس ارتودنسی

پزشک متخصص

موقعیت مکانی فرد و پزشک

عواملی که در بالا گفته شد،مواردی هستند که می‌توانند روی بالا و پایین شدن قیمت ارتودنسی دندان تاثیر گذار باشند. در ادامه به این موارد می پردازیم.

قیمت ارتودنسی دندان نسبت به طول درمان و سن فرد

در ادامه قیمت ارتودنسی دندان را نسبت به طول درمان و سن فرد برایتان طبقه بندی کرده ایم. البته باید به این نکته دقت کنید که قیمت هایی که  برایتان  گذاشته‌ذایم  قیمت های قطعی نیستند  و ممکن است  بالاتر و یا پایین تر باشند. این قیمت ها شامل موارد زیر می باشد:

ارتودنسی بزرگسالان

طول درمان ۱ سال، حدود ۲۵۴۶ دلار

طول درمان دو سال، حدود ۵۰۹۱ دلار

طول درمان سه سال، حدود ۷۶۳۷ دلار

طول درمان چهار سال، حدود ۱۰۱۸۳ دلار

ارتودنسی کودکان

طول درمان یک سال، حدود ۲۴۵۷ دلار

طول درمان دو سال، حدود ۴۹۱۴ دلار

طول درمان سه سال، حدود ۷۳۷۲ دلار

طول درمان چهار سال، حدود ۹۸۲۹ دلار

 

آخرین قیمت لمینت دندان در سال جدید چیست؟

 لمینت، این اختراع بی نظیر دندانپزشکی، نه تنها در دسترس ستاره ها و افراد مشهور قرار گرفته است، بلکه امروزه یک طرح لبخند سفید زیبا نشان از سلامتی، رفاه، ثبات و موفقیت دارد. لمینت ها لبخند و چهره فرد را بهبود می بخشند. آن ها روی دندان ها جلب توجه نکرده و طبیعی و زیبا به نظر می رسند. اما با این حال قیمت نسبتا بالایی نیز دارد. در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی جنت اباد می خواهیم آخرین قیمت لمینت دندان را بررسی کنیم.

آیا لمینت به دندان ها آسیب می رساند؟

فن آوری بالای ونیر دندان به شما امکان می دهد تا با تکرار تسکین و تمام ویژگی های دندان های خود، بهترین پوشش را روی دندان ها ایجاد کنید. روکش ها، دندان های طبیعی شما را خراب نکرده و آسیبی به سایر دندان ها نمی زنند. همچنین نیازی به تعویض آن ها تا سال ها نبوده و می توانند برای دهه ها ماندگار باشند.

مواد مورد استفاده در روکش ها

روکش ها می توانند از مواد سرامیکی، پرسلنی یا چسب کامپوزیتی ساخته شوند و مشهور ترین مواردی که توسط بسیاری از ارتودنتیست ها در سراسر جهان استفاده می شود، روکش های چینی هستند؛ زیرا از دوام و استحکام بیشتری برخوردار هستند و همچنین ظاهر طبیعی تری دارند. بسته به نوع روکش و همچنین تعداد دندان هایی که برای آن ها لمینت لازم است، از دندانپزشک خود می توانید بپرسید که هزینه ی آن ها چه قدر تمام می شوند.

قیمت روکش ها به چه چیزی بستگی دارد؟

روکش های ساخته شده از سرامیک چندان گران نیستند. هزینه آن ها فقط حدود 3-5٪ از قیمت روکش های کامپوزیتی بیشتر است. این محصول در آلمان، آمریکا و ژاپن تولید و عرضه می شود. بنابراین، قیمت های روکش کاملاً مستقل از هزینه مواد است. کار یک متخصص همان چیزی است که بر قیمت روکش ها تأثیر می گذارد. مهارتی که قیمت روکش ها را تعیین می کند، فقط با تجربه و طی سال ها حاصل می شود. هرچه طراحی در حفره دهان نازک باشد، مدت زمان بیشتری برای ساخت، رفع و درمان دندان ها لازم است. تهیه دندان برای تاج بسیار ساده تر از انجام آن با روکش نازک است.

لمینت برای چه کسانی مناسب نیست؟

افرادی که دندان های خود را به هم می فشارند، کاندید مناسبی برای روکش های چینی نیستند؛ زیرا این اقدامات باعث می شود روکش ها خرد شده یا ترک بخورند. برای کاهش آسیب دیدن روکش ها، مداد، یخ، ناخن ها یا سایر اجسام سخت را نجوید. روکش برای افرادی که دارای دندان های ناسالم هستند (به عنوان مثال، افرادی که بیماری پریودنتال فعال یا پوسیدگی دارند)، دندان های ضعیف (در نتیجه پر شدن دندان، پوسیدگی و شکستگی زیاد) گزینه خوبی نیست.

 

ونیر کامپوزیت چه کاربردی در دندانپزشکی دارد؟

 اگر از ظاهر دندان های خود راضی نیستند و با تغییر رنگ دائمی، کج، کوتاه یا بلند بودن دندان و مسائلی از این دست مواجهید، ونیر کامپوزیت می تواند برای شما یک روش ایده ال برای اصطلاح طرح لبخند باشد. در این مقاله هر آنچه که باید درباره این پوسته ها و لایه های نازک بدانید را پیدا خواهید کرد.

ونیر دندان چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم وارد مبحث ونیر کامپوزیت شویم، ابتدا لازم است که با ونیر دندان آشنا شوید. ونیر یک پوسته نازک و معمولا همرنگ دندان است که جهت زیبایی بهتر دندان ها و پنهان کردن مشکلات و عیوب ظاهری آن ها، به سطح جلوی دندان متصل می شوند. برخلاف تصور برخی از افراد، ونیرها روکش دندان نیستند و با روکش فرق دارند. چندین نوع ونیر دندان وجود دارد که دو نمونه مشهور از آن ها، ونیر کامپوزیت و لمینت دندان است. در این مقاله درباره نوع اول مطالبی خواهید خواند.

ونیر کامپوزیت چیست؟

همانطور که گفته شد، کامپوزیت ونیر یا (composite veneers) نوعی ونیر است. در اصل این ونیرها، پوسته ها و لایه های بسیار نازک ساخته شده از رزین کامپوزیت هستند که به سطح جلوی دندان ها متصل می شوند. بنابراین نامگذاری آن ها مستقیما اشاره به جنسشان و ماده ای که از آن ساخته می شود دارد.

برای برطرف کردن مشکلات ذکر شده، ارتودنسی دندان بهتر است یا ونیر؟

درمان ارتودنسی دندان جدای از برطرف کردن مشکلات ساختاری و شلوغی دندان ها و فک، برخی از موارد بالا را برطرف کند. برای مثال بستن فاصله بین دندان، کج بودن دندان ها و کوتاه یا بلند بودن آن ها به راحتی با ارتودنسی قابل اصلاح هستند. و برای برطرف کردن آن ها اگر برایتان مقدور است به جای متخصص ترمیمی و زیبایی به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید. اما تغییر رنگ، ترمیم شکستگی، لب پر شدگی، لکه روی دندان ، پوسیدگی دندان  و … با ارتودنسی قابل ترمیم نیست.

چند نوع ونیر کامپوزیت وجود دارد؟

ما دو دسته ونیر ساخته شده بر پایه کامپوزیت و رزین داریم. اولی مستقیم و دومی ونیر غیرمستقیم است.

 

همه چیز در مورد لمینت دندان های پایین

 لمینت مواد بسیار نازک و همرنگ دندان است که طول عمر بالایی داشته و با کمترین عوارض سبب بهبود ظاهر دندان می شود. از این پوسته های کامپوزیتی یا سرامیکی به منظور اصلاح طرح لبخند، سفید یا براق کردن دندان ها، تغییر فرم، اندازه و طول دندان استفاده می شود. نصب لمینت در حوزه کار متخصصین ترمیم و زیبایی دندان بوده و کسانی که در این خصوص مشکل دارند می توانند از متخصصان دندانپزشکی زیبایی برای ترمیم و اصلاح مشکل خود کمک بگیرند.

تعریف دیگر لمینت

بعبارت دیگر، لمینت دندان لایه ای نازک و همرنگ دندان است که تقریباً مشابه ناخن مصنوعی است؛ ولی از مقاومت و دوام بسیار بیشتری برخوردار می باشد. این لایه روی دندان قرار گرفته و آن را پوشش می دهد. این لایه های نازک را می توان به گونه ای طراحی کرد که سفیدتر، پهن تر و یا بلندتر از دندان واقعی فرد باشند.

در لمینت دندان می توان از کامپوزیت ونیر یا لمینت سرامیکی استفاده کرد. برخی بر این باورند بخاطر تراش نخوردن دندان در ونیر کامپوزیت این روش نسبت به لمینت سرامیکی بهتر است. عده ای معتقدند که لمینت همه مشکلات دندان حتی پوسیدگی دندان را نیز درمان می کند. در عوض برخی از افراد هم اعتقاد دارند که لمینت بسبب از بین رفتن ریشه دندان، کاهش طول عمر و پوسیدگی دندان می گردد. در اینجا قصد داریم که به بررسی لمینت پرداخته و توضیحاتی در خصوص آن ارائه کنیم.

موارد برطرف کننده با لمینت

  • در صورت وجود بهم ریختگی دندانی
  • وجود فاصله زیاد بین دندان ها
  • وضعیت بد دندان
  • وجود برآمدگی یا فرورفتگی
  • شکستگی لبه دندان
  • ترک خوردگی دندان

همچنین مواردی از قبیل: تغییر رنگ دندان ناشی از استعمال دخانیات، مصرف خوراکی های رنگی، قهوه، ضرب دیدگی یا عصب کشی دندان را نیز می توان با این روش اصلاح کرد.

موارد منع مصرف لمینت دندان

–   اگر فرد دچار پوسیدگی شدید یا عفونت لثه باشد نمی تواند از این روش درمانی استفاده کند. در ابتدا باید این موارد را برطرف کرده و سپس اقدام به انجام لمینت کند.

–   افرادی که مینای دندان آنها شدیدا ساییده شده است و بافت مینای آن ها کافی نیست، نمی توانند از لمینت استفاده کنند و در عوض باید از انوع روکش کمک بگیرند.

– افرادی که مبتلا به عادت دندان قروچه هستند اگر کاندید انجام لمینت شوند، این عادت مخرب سبب شکستگی و آسیب به لمینت می شود. برای رفع این عادت می توان از محافظ دندان یا نایت گارد استفاده کرد.

لزوم لمینت دندان های پائین

افرادی که دوست دارند دندان های خود را لمینت کنند، نمی دانند آیا لازم است هر دو فک لمینت شود یا خیر. با توجه به اینکه برخی افراد وقتی می خندند، دندان های فک پائین آنها دیده می شود، بهتر است دندانهای پائین را نیز لمینت کنند. البته می توان با روش بلیچینگ آن دندان ها سفیدتر کرد تا با دندان های دیگر مطابقت داشته باشند.

برای اینکه بدانیم چه تعدادی از دندان ها در فک بالا و پایین نیاز به لمینت دارند، بهتر است جلوی آینه ایستاده و لبخند بزنید. این کار را از نیمرخ و زوایای مختلف نیز انجام دهید.

 

لمینت دندان با تراش

 لمینت دندان با تراش چه ویژگی هایی دارد؟ تراش دندان برای لمینت، شامل تراشیدن بخشی از سطح مینای دندان‌ها و کم کردن ضخامت دندان‌های طبیعی، برای نصب لمینت های سرامیکی می‌باشد. تراشیدن دندان‌ها، مهم‌ترین قسمت از مراحل آماده‌سازی دندان‌ها برای کاشت لمینت است. تراش لایه های سطحی دندان‌ها، باید به‌اندازه‌ای انجام شود که پس از قرار دادن لمینت روی دندان‌ها، احساس وجود جسم خارجی دردهان ایجاد نشود و ظاهر دندان‌ها خیلی بزرگ و ضخیم به نظر نرسد.

نصب لمینت سرامیکی روی دندان ها، بدون تراشیدن مینای دندان امکان پذیر است یا خیر؟

درصورتی که برای انجام لمینت از ونیرهای پرسیلن خیلی نازک یا لومینیرزها استفاده شود، نیازی به تراشیدن مینای دندان‌ها وجود نخواهد داشت. چراکه لومینیرزها ضخامت بسیار کمی داشته و پس از نصب ظاهر عجیب و غیرطبیعی پیدا نمی‌کنند. درصورتی‌که هدف شما از انجام لمینت، پوشاندن زردی دندان‌ها باشد، این ونیرهای پرسیلن بسیار نازک کاربردی نخواهند داشت. چراکه به علت ضخامت بسیار کمی که دارند، در پنهان کردن زردی دندان‌ها و سفید نشان دادن آن‌ها مؤثر نخواهند بود.

نکات قابل‌توجه در نصب لمینت های سرامیکی با تراش دادن دندان‌ها کدم‌اند؟

درصورتی‌که در ناحیه‌ای از دهان که قرار است لمینت سرامیکی روی آن قرار گیرد، پوسیدگی دندان وجود داشته باشد دندان‌پزشک مجبور خواهد بود تا حدی که پوسیدگی کاملاً برطرف شود، سطح دندان را بتراشد.

درصورتی‌که قبل از انجام لمینت، بیمار از کامپوزیت دندان استفاده کرده باشد، دندان‌پزشک کاملاً کامپوزیت‌ها را از روی دندان‌ها می‌تراشد تا لمینت به‌خوبی روی مینای دندان شما قرار گیرد.

اگر دو هفته از پر شدن دندان‌های پوسیده شما با کامپوزیت گذشته باشد، دندان‌پزشک باید به‌طور کامل آن قسمت را تراش داده و دوباره کامپوزیت کند. این کار جهت بهبود اتصال کامپوزیت و لمینت انجام می‌شود.

گاه دندان‌پزشک مجبور است برای انجام کامپوزیت، در شکل ظاهری دندان‌های شما تغییری ایجاد کند. برای مثال ممکن است لبه‌های دندان‌ها را تراش دهد و از این طریق سایز دندان‌های شمارا تغییر داده و مناسب انجام لمینت کند..

تراش دادن دندان‌ها باید به‌قدری باشد که پس از نصب لمینت های سرامیکی، بیننده متوجه تفاوت دندان‌های اصلی با لمینت نشود. این تراش باید در حدی باشد که پس از نصب لمینت فرد احساس وجود جسم خارجی در دهان نداشته باشد و ظاهر دندان ها نیز طبیعی به نظر برسد.

لمینت های دندانی در صورت پیوند خوردن با مینای دندان، دوام بیشتری خواهند داشت. درنتیجه دندانپزشک باید تا جایی دندان‌ها را تراش دهد که به عاج دندان نرسیده باشد.

لمینت دندان چه مزیت‌هایی دارد؟

لمینت های دندانی ظاهری شبیه به دندان‌های طبیعی شما داشته و عجیب به نظر نمی‌رسند.

این لمینت ها از مواد سرامیکی تشکیل‌شده‌اند که در برابر ایجاد لکه و رنگ گرفتن از مقاومت بالایی برخوردار می‌باشند.

با انجام لمینت، این روکش‌های لمینتی، ظاهری زیبا و لبخندی دلنشین و جذاب به شما خواهند بخشید.

درصورتی‌که بهداشت دهان و دندان‌هایتان را به‌خوبی رعایت کنید، لمینت های دندانی می‌توانند حدوداً بیست سال دوام و ماندگاری داشته باشند.

در انجام لمینت های دندانی، به طور معمول نیازی به تغییر شکل تاج دندان ‌ها نیست.

 

چند روش پیشگیری از پوسیدگی دندان که هر کسی باید بداند

 پوسیدگی دندان از شایع‌ترین مشکلات مربوط به دهان و دندان است که سالانه شمار زیادی از افراد جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بیشترین مراجعه افراد به مراکز دندانپزشکی مربوط به این مشکل است. هرچند که پوسیدگی می‌تواند توسط یک  دندانپزشک ترمیمی خوب  با پروسه‌هایی مانند پر کردن دندان، روکش دندان و … برطرف شود اما مهم‌ترین شیوه مقابله با آن قطعا پیشگیری است. در این مقاله با 12 راه‌حل و نکته اساسی که در پیشگیری از پوسیدگی دندان موثر هستند آشنا خواهید شد. امیدواریم که افراد بیشتری در جامعه با رعایت این نکات پیشگیرانه، نیازی به مراجعه به مراکز دندانپزشکی جهت انجام پروسه‌های درمانی نداشته باشند.

پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان به از بین بردن ساختار دندان اشاره دارد و می‌تواند هم روی مینای دندان (پوشش خارجی، سفید و سفت دندان) و هم روی عاج دندان (دنتین) تأثیر بگذارد. این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که بقایای غذاهای حاوی کربوهیدرات (قند و نشاسته) مانند نان، غلات، نوشابه، میوه‌ها، کیک یا آب نبات و … بر روی دندان‌ها باقی بماند. باکتری هایی که در دهان زندگی می‌کنند، این غذاها را هضم کرده و آنها را به اسید تبدیل می‌کنند. باکتری‌ها، اسید تولید شده، بقایای مواد غذایی و بزاق با هم ترکیب می‌شوند و پلاک دندان را ایجاد می‌کنند که به دندان می‌چسبد. اسیدهای موجود در پلاک دندانی،باعث تخریب سطح مینای دندان شده و در دندان سوراخ‌هایی ایجاد می‌کنند که به آن‌ها پوسیدگی گفته می‌شود.

12 راه‌حل پیشگیری از پوسیدگی دندان

هر روز مسواک بزنید

یکی از مهم‌ترین اصول پیشگیری از پوسیدگی دندان، مسواک زدن است. توصیه می‌شود که در شبانه روز دو بار مسواک زده شود. مسواک نرم، می‌تواند نه تنها بهتر دندان‌ها را تمیز کند که مانع از سایش دندان‌ها هم بشود

ه پروسه فیشور سیلانت توجه داشته باشید!

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا، سیلانت را برای همه کودکان در سنین مدرسه توصیه می‌کند. این روش البته مشابه کودکان، برای بزرگسالان نیز توصیه شده است و فواید زیادی دارد.

مصرف میان وعده‌ها و خوراکی‌های مضر را کاهش دهید

کسانی که برای خود برنامه‌های تغذیه‌ای منظمی دارند کمتر در معرض پوسیدگی دندان قرار می‌گیرند. برعکس، افرادی که به صورت گاه و بیگاه نوشیدنی مضر شیرین و گازدار می‌خورند یا خارج از وعده‌های غذایی اصلی، تنقلات و یا به قول عموم مردم هله‌هوله مصرف می‌کنند، بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرند. برای پیشگیری از این موضوع باید برای میان وعده‌های خود خوراکی‌های سالم، بدون قند و با حداقل اسیدیته مصرف کنید.

از دهانشویه‌های آنتی باکتریال کمک بگیرید

پوسیدگی دندان همیشه به دلیل بهداشت ضعیف دهان و دندان نیست. گاهی اوقات ممکن است برخی مشکلات، بیماری‌ها یا اختلالات خاص، دندان‌های ما را در معرض سایش قرار دهند. برای مثال ممکن است افزایش تعداد باکتری‌های مضر داخل دهان و یا بیماری‌هایی که منشاء آن‌ها باکتری‌ها هستند باعث پوسیدگی شوند. در این خصوص، لازم است که با پزشک خود صحبت کنید و در کنار آن از دهانشویه‌های حاوی مواد آنتی باکتریال نیز استفاده کنید

 

ارتودنسی نامرئی دندان چیست ؟

 اگر شما هم به ارتودنسی نامرئی علاقه مند هستید، با دکتر کامیار خضری بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران تا انتهای مقاله همراه باشید.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی دقیقاً چیست و چگونه کار می کند؟

ارتودنسی در دهه گذشته یک راه طولانی را طی کرده است و اگر شما برای مرتب کردن دندان های کج خود به یک دندانپزشک نیاز داشته باشید، کلینیک های دندانپزشکی در اقصی نقاط کشور، می توانند شما را با بریس های فلزی استاندارد مجهز کنند.

ارتودنسی نامرئی چگونه است؟

ابتدا دندانپزشک از دندان شما برداشت می کند و از این رو، یک تیم از تکنسین ها در مورد ایجاد یک مدل سه بعدی یا ماکت تصمیم می گیرند. سپس یک نرم افزار رایانه ای ویژه، یک طرح درمانی منحصر به فرد را نشان می دهد که جزئیات نحوه حرکت دندان های شما را هفته به هفته نشان می دهد تا زمانی که کاملا در فک شما قرار بگیرند.

دندان ها با نصب بریس های نامرئی ویژه ای که به عنوان ردیف کننده ها شناخته می شوند، به آرامی به حالت خود حرکت می کنند که به صورت سفارشی و با استفاده از ماکت ساخته می شوند و کاملاً در اطراف دندان های شما قرار می گیرند.

به طور معمول انتظار می رود که یک ست را به مدت دو هفته بپوشید و سپس به مرحله بعدی بروید. اما این بستگی به شدت پرونده شما دارد. به عنوان مثال صاف کردن دندان ها معمولاً با معاینات منظم از نزدیک کنترل می شود. به این ترتیب برای دندانپزشک شما راحت است که دقیقاً چگونه دندان های تان پیشرفت می کند که از این طریق می تواند به شما برای رفتن به مرحله بعدی یا مجموعه ای از ردیف کننده ها، اطلاع دهد.

چه کسانی می توانند از تراز کننده نامرئی دندان استفاده کنند؟

از آن جا که تراز کننده های نامرئی برای تناسب دقیق ساخته شده اند، بهترین گزینه برای بزرگسالان یا نوجوانان است. صاف کردن دندان های کودک پیچیده تر است. جوانان که دهان آن ها هنوز در حال رشد و نمو هستند، ارتودنتیست باید هنگام تنظیم درمان به این موضوع فکر کند.

چه مدت طول می کشد تا دندان ها با استفاده از ردیف کننده های نامرئی صاف شوند؟

زمان درمان با تراز کننده نامرئی دندان ها بر اساس میزان نیاز به جا به جایی یا چرخش دندان ها است. هر چه قدر نیش شما یا دندان ها کج باشند، مدت زمان بیشتری طول می کشد. درمان معمولاً بین 10 تا 24 ماه طول می کشد. اما اگر شما بزرگسالی هستید که از کودکی بریس داشته اید و در طی سال ها دندان های شما کمی جا به جا شده است، ممکن است به مدت 10 هفته به تراز کننده دندان های نامرئی نیاز داشته باشید.

 

منظور از متخصص ترمیم دندان چه کسی است و در چه مواردی؟

  موضوع ترمیم دندان بسیار گسترده است در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی جنت اباد سعی می کنیم آن را به روشی ساده تعریف یا محدود کنیم. این یک موضوع تخصصی است که مربوط به بازسازی فرم و عملکرد دندان در بالاترین سطح است ، از درمان های ساده از طریق سفید کردن دندان، لمینت دندان ، پرداخت و نصب پروتز دندان ، تا موارد بسیار پیچیده کمبود( ایمپلنت دندان) و تجزیه دندان.

تخصص ترمیم دندان نیاز به تخصصی در حدود چهار سال دارد که پس از شش سال از فراگیری موضوع دندانپزشکی حاصل می شود. مرمت کننده دندانپزشکی علاقمند به تشخیص همه موارد ساده و پیچیده است و قبل از تدوین برنامه یا برنامه درمانی شامل تمام قسمتهای دهان، همه موارد را از همه جهات برای شخص تحت درمان تجزیه و تحلیل و بررسی می کند .

اگر بخواهیم به حرفه متخصص ترمیم دندان نزدیک شویم، این کار را شبیه حرفه مهندس و معمار یک ساختمان خاص می دانیم. به این معنا که او به شکل نهایی و نتیجه نهایی اهمیت می دهد و عملکرد و فرم دندان را با بالاترین کیفیت بازیابی می کند.

وظیفه یک متخصص ترمیم دندان برای همه افراد جامع است، زیرا او در صدد تشخیص این بیماری با تمام مشکلات و تمام جنبه های آن است و بهترین برنامه را برای یک راه حل جامع و یکپارچه ارائه می دهد. دانستن اینکه گاهی اوقات متخصص ترمیم دهان و دندان بیش از یک برنامه درمانی برای ترمیم دهان ارائه می دهد و در پایان او مناسب ترین و بالاترین کیفیت را انتخاب می کند و به یک متخصص ترمیم دندان نیاز دارد.

برای کار با دقت بسیار بالا، با استفاده از آخرین فن آوری موجود بهترین نتیجه را بگیرید. البته متخصص ترمیم از همان ابتدا مراحل درمانی را تا رسیدن به نتیجه مطلوب مطابق با طرحی که تنظیم کرده است، با استفاده از موادی که خودش هم مشخص می کند، همراهی می کند. اما علاوه بر اینکه به هر یک از متخصصان برای انجام نقش یا وظایف تعیین شده، دستور می دهد قسمت زیادی از درمان را انجام دهد

 

ایا لمینت دندان های پوسیده امکان پذیر است ؟

 جهت آشنایی با لمینت دندان های پوسیده ، با کلینیک دندانپزشکی آرتمان تا انتهای مقاله همراه باشید.

لمینت دندان های پوسیده

کامپوزیت و لمینت دندان ها در بیمارانی که دندان های پوسیده دارند انجام نمی شود، بنابراین اگر متخصص شما انواع مختلف لمینت ها را به شما معرفی می کند، می توانید مطمئن شویدکه دندان های شما دچار پوسیدگی نشده اند. همینطور، روکش های لمینت دندان ها مانع پوسیدگی دندان ها می شود و به شما اجازه می دهد که در روز دو مرتبه با استفاده از خمیر دندان مسواک بزنید و دهان و دندان های خود را شست و شو دهید

یکی دیگر از عوامل کاهش پوسیدگی دندان این است که لمینت ها در قسمت جلوی دهان واقع می شوند و باعث شست و شوی راحت تر دهان و دندان شود. اما می تواند بعد از لمینت، دندان پوسیده شود. اگر روکش شما تازه باشد، پوسیدگی به آسانی پر می شود. بهترین کار در مورد این نوع از دندان ها راهنمایی از متخصص است، که تمامی جوانب را سنجیده و راه مناسبی را پیش رو شما قرار می دهد.

چگونه پس از لمینت دندان از پوسیدگی آن جلوگیری شود؟ 

لمینت دندان ها باعث پوسیدگی دندان نمی شود و به همین دلیل تنها کاری که پس از لمینت دندان انجام داد رعایت اصول بهداشتی است. دقت داشته باشید در هنگام مسواک زدن، مسواک را به صورت ملایم بر روی دندان ها بکشید؛ زیرا در غیر این صورت لمینت های دندان هایتان خراشیده می شود. نخ دندان نیز می تواند در این زمینه کمک کننده باشد. مراجعه دوره ای به دندانپزشکی برای چکاب سلامتی دندان می تواند تاحدی در جلوگیری از پوسیدگی دندان های به شما کمک کننده باشد..

رابطه ی پوسیدگی دندان و لمینت

از آن جایی که لمینت دندان به شکل مستقیم و غیر مستقیم به دندان ها اتصال دارد و فضای آزاد بین دندان ها به وجود نمی آورد ، احتمال پوسیدگی و جرابی دندان کم می شود. به همین جهت متخصص معتقدند که اگر پزشک این کار را با دقت و ظرافت انجام دهد دیگر نیاز به نگرانی شما در مورد پوسیدگی دندان نمی باشد.

البته نکته ای که باید به آن دقت داشت این می باشد که لمینت دندان هرگز مانع پوسیدگی دندان نمی شود و نباید به این جهت به لمینت دندان پرداخت. در واقع می توان گفت که لمینت دندان هیچ تاثیر مثبت و یا منفی بر روی دندان های افراد نمی گذارد و برای این که از پوسیده شدن دندان های خود جلوگیری نماید باید به سلامت دهان و دندان خود اهمیت فراوان دهید.

 

ایا می توان دندان های پر شده را لمینت کرد ؟

 اگر شما هم به دنبال پیدا کردن اطلاعاتی پیرامون لمینت دندان پر شده دارید، با کلینیک دندانپزشکی جنت اباد همراه باشید.

لمینت دندان پر شده

پر کردن، روکش یا تاج؟

قسمت های شکسته یا پوسیده دندان باید دوباره بازیابی شوند تا عملکرد خود را به دست آورند و همچنین جلوی نفوذ باکتری ها را در داخل پالپ گرفته و منجر به عفونت پالپ می شوند. بازسازی قسمت های شکسته دندان به خصوص در جلو، زیبایی ضروری محسوب می شود.

در گذشته مهم ترین ماده ای که برای بازگرداندن شکل دندان و بازیابی عملکرد آن از فلزات استفاده می شد، با این حال امروزه از کامپوزیت های رنگ دندان با زیبایی بالا و سرامیک های مختلف برای ترمیم دندان های آسیب دیده استفاده می کنیم. بسته به افزایش آسیب، عملکرد، بار و تقاضای زیبایی و همچنین بودجه، ما بهترین مواد موجود را در هر حالت انتخاب خواهیم کرد.

یک شکستگی کوچک عمدتا نیاز به پر کردن دارد، با این وجود تراشه های بزرگ تر یا لبه شکاف خورده و همچنین دندان هایی با چندین بارگذاری و وصله ممکن است به روکش، یا تاج نیاز داشته باشد.

پر کردن

فقط از پر کننده های رنگی بدون عطارد برای پر کردن استفاده می کنیم. از پرکننده های رنگی دندان برای پر کردن حفره ها و محافظت از دندان شما در برابر آلودگی استفاده می شود. پر کننده های رنگی دندان از کامپوزیت دندان یا شیشه ایونومر یا سرامیک ساخته می شوند و با واکنش شیمیایی یا رزین یا پیوند روی دندان محکم می شوند.

آیا لمینت دندان پر شده می تواند دندان های شما را خراب کند؟

خیر، اگر دندانپزشک شما متخصص آرایشی و بهداشتی باشد و تجربه کافی داشته باشد، برای دندان های پرشده شما ضرری ندارند. دندانپزشک از شما می خواهد که اشعه ایکس دهان و فک خود را بگیرید و دندان های خود را معاینه می کند تا مطمئن شوید لمینت دندان برای شما مناسب است. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که لمینت انتخاب مناسبی برای شما نیست، وی گزینه های دیگری مانند روکش کامپوزیت، اتصال دندان، ارتودنسی، سفید شدن دندان یا فقط کانتور زدن دندان را به شما پیشنهاد می دهد.

مزایای لمینت دندان پرشده

از آن جا که لمینت برای همه مانند دندان های اصلی بیمار و به صورت جداگانه ساخته شده است، بنابراین تشخیص تفاوت بین دندان لمینت و دندان طبیعی غیرممکن است. لمینت ها برخلاف دندان های طبیعی، در برابر لکه های چای و قهوه مقاوم هستند، زیرا از مواد پیشرفته برای ساخت آن ها استفاده می شود.

معایب لمینت دندان پرشده

ساخت لمینت پرسلن زمان بر است و حداقل برای یک هفته نصب لمینت را به تأخیر می اندازد. اگر لمینت ها به درستی چسبانده شوند و عوامل تخریب دندان محدود یا از بین بروند، بیمار می تواند از لمینت به عنوان دندان طبیعی استفاده کند. با وجود ثبات بالا ، ورقه ها ممکن است شکننده باشند.

 

صفحه قبل 1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد