آشنایی با ساختار و آناتومی دندان

 

در تصویر زیر بخش‌های مختلف یک دندان به همراه بافت‌های اطراف آن را مشاهده می‌کنید. برای درک بهتر تصویر، می‌توانید به طور خلاصه درباره هر بخش دندان، توضیحاتی در ادامه بخوانید

مینا (Enamel)

مینای دندان سخت‌ترین بافت بدن انسان است. این بافت سفید رنگ است و عاج دندان یا همان دنتین را احاطه کرده است. از آنجا که هیچ سلول زنده‌ای در داخل مینای دندان وجود ندارد، این لایه نمی‌تواند آسیب ناشی از پوسیدگی  دندان  یا ساییدگی دندان‌ها را خودش و به صورت خود به خود برطرف کند. در نتیجه آسیب‌های وارده به مینای دندان تنها با کمک دندانپزشک برطرف یا ترمیم می‌شود.

تاج آناتومیکال دندان (Anatomical Crown)

تاج آناتومیکال تنها بخش قابل مشاهده دندان انسان است که از لثه‌ها بیرون آمده. تاج توسط مینای دندان احاطه شده است. زمانی که تاج دندان به شکل جدی آسیب می‌بیند و نیاز به ترمیم گسترده دارد، از روکش دندان(روکش های تمام سرامیک و...) که کاملا از نظر ظاهری مشابه تاج دندان طبیعی انسان است برای ترمیم و بازسازی آن استفاده می‌شود.

لثه (Gum یا Gingiva)

لثه نوعی بافت نرم و تقریبا صورتی رنگ است که ریشه‌های دندان را احاطه کرده و از آن‌ها محافظت می‌کند. این بافت همچنین دندان‌هایی که هنوز در نیامده‌اند را محافظت می‌کند.

 

اتاقک پالپ (Pulp Chamber)

پالپ چمبر یا اتاقک پالپ یک حفره وسیع در قسمت مرکزی (در داخل ) تاج آناتومیکی است و اندازه آن بزرگتر از حفره پالپ ریشه (کانال ریشه دندان) است. پالپ، بافت نرم دندان است که حاوی اعصاب، رگ‌های خونی و بافت همبند است.

عاج (Dentin)

عاج یا دنتین یک لایه بین مینای دندان و سمنتوم است. عاج شامل تعداد زیادی لوله‌های کوچک توخالی کانال مانند است. زمانی که لایه محافظ عاج یعنی مینا آسیب می‌بیند و یا اصطلاحا با تحلیل مینای دندان روبرو می‌شویم، علاوه بر احتمال ایجاد حساسیت دندان، روند سایش و تحلیل دندان به شدت افزایش می‌یابد.

استخوان فک یا بخش آلوئولار استخوان فک (Alveolar Bone)

استخوان الوئولار به بخشی از استخوان فک گفته می‌شود که ریشه دندان‌ها را احاطه کرده است.

کانال ریشه دندان (Root Canal)

پالپ نه تنها در داخل تاج دندان، که در داخل ریشه دندان نیز وجود دارد. به مسیر باریک داخل ریشه دندان که حاوی پالپ دندان است کانال ریشه گفته می‌شود.

شیار لثه‌ای (Gingival sulcus)

شیار لثه به فاصله یا فضای خالی و اندک بین دندان و لثه گفته می‌شود. حتی افرادی که دندان‌های سالمی دارند عموماً این فاصله را دارند. عمق شیار لثه معمولا 1 تا 2 میلی متر است. وقتی این فضا به دلیل التهاب لثه عمیق‌تر می شود، به آن پاکِت پریودنتال یا پاکِت لثه می‌گویند.

 

انجام لمینت دندان یعنی چه؟

 لمینت دندان یعنی چه؟ سوالی است که ذهن اکثر افراد را به خود درگیر می کند که هم اکنون می توانید از طریق آنلاین پاسخ سوالات خود را بیابید و در صورت تمایل این روش درمانی را انجام دهید.

شاید شما هم جزو افرادی باشید که به این موضوع می اندیشید که لمینت دندان یعنی چه؟

و این که آیا اساس لمینت به خود مینای دندان ها آسیبی می رساند یا خیر!

بنابراین می توانید با این مقاله از کلینیک دندانپزشکی جنت اباد  همراه باشید تا اطلاعات لازم درباره ی لمینت دندان را به دست بیاورید.

لمینت دندان یعنی چه؟

در پاسخ به سوال لمینت دندان یعنی چه؟ می توان گفت: لمینت مواد بسیار نازکی است که طول عمر بالایی دارد و همچنین با استفاده از موادی که رنگ دندان هستند، ساخته می شود.

این لمینت ها سطح بیرونی دندان را می پوشاند و می توان گفت که دارای حداقل عوارض می باشد و سبب بهبود ظاهر دندان می گردد.

دندانپزشکان از این پوسته های نازک سرامیکی و یا کامپوزیتی برای تغییر و اصلاح طرح لبخند و همچنین تغییر رنگ دندان ها استفاده می نمایند.

با استفاده از این لمینت ها می توان در دندان ها، تغییر شکل، اندازه و حتی طول دندان را به صورت دلخواه و بر اساس چیزی که فرد متقاضی درخواست می دهد، به وجود آورد.

این لایه ها را همان طور که می دانید با استفاده از چسب مخصوصی بر روی دندان می چسبانند.

در لمینت های سرامیکی هیچ احتیاجی به تراش دادن دندان وجود ندارد و پزشک در هنگام نصب لمینت، فقط کمی تغییرات جزیی در دندان ایجاد می نماید تا چسب آن به خوبی لمینت را بر روی دندان نگه دارد و هیچ آسیبی به ساختار طبیعی دندان نمی زنند.

مزایا و معایب لمینت دندان چه چیزهایی هستند؟

شایان ذکر است که لمینت برای هر فردی به صورت جداگانه ساخته می شود و تشخیص بین لمینت و دندان واقعی در صورتی که به خوبی آماده شده باشد، غیرممکن می باشد.

مورد و نکته ای که درباره ی لمینت ها وجود دارد این است که در لمینت بر خلاف دندان های معمولی، در اثر مصرف چای و قهوه، به خودشان رنگی نمی گیرند.

این مورد نیز به این دلیل می باشد که برای ساخت این لمینت ها از موادی استفاده می نمایند که از فناوری سطح بالا در آن ها استفاده می شود.

لمینت ها تا جایی که امکان دارد دندان ها را سفید می کنند و حتی مشاهده شده است که تیره ترین لک ها را هم پوشانده است.

حتی تیره ترین لک هایی که با استفاده از قوی ترین سفیدکننده ها از بین نرفته است را می توان با استفاده از لمینت از روی دندان حذف نمود.

ساخت لمینت دندانی مقداری زمان می برد و کار نصب آن را بر روی دندان ها حداقل حدود یک هفته به تاخیر می اندازد.

حال باید بگوییم که اگر پزشک، کار خود را به خوبی انجام دهد و لمینت را به درستی نصب نماید و عواملی که سبب تخریب دندان می شوند را تا کاملا یا تا حد زیادی از بین ببرند، فرد بیمار می تواند از لمینت هم مانند دندان های واقعی اش استفاده نماید.

 

هزینه لمینت دندان در شهر تهران چه قدر است؟

 هیچ کس نمی تواند انکار کند که یک طرح لبخند زیبا چقدر مطلوب است و همین دلیل است که مردم هزاران دلار برای تهیه روکش دندان برای بهبود لبخند خودشان هزینه می‌ کنند. با این حال همه افراد توانایی مالی برای پرداخت چنین هزینه‌ هایی گزافی را ندارند. در چنین شرایطی می توانید از کشورها و شهرهایی استفاده کنید که هزینه مسائل دندانپزشکی د آن ها پایین تر می باشد.

لمینت دندان در تهران

اگر شما اهل کشور دیگری جز ایران هستید و هزینه های دندانپزشکی در کشور شما بسیار بالا است بهترین گزینه برای شما یک سفر کوتاه به کشور ایران و شهر تهران می باشد. حتی اگر شما یک ایرانی هستید و در کشورهای خارجی زندگی می کنید، می ‌توانید برای پایین آوردن هزینه و قیمت لمینت دندان، این کار را در شهر تهران انجام دهید.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان دندانی یکی از انواع روکش های دندان گفته می باشد و یک درمان زیبایی برای دندان های شما است.  شما می توانید دندان های انتخابی خودتان را با استفاده از پوسته های ظریف چینی، سرامیک یا کامپوزیت ونیر روکش کنید و دندان هایتان را زیباتر از چیزی که هستند بکنید. لمینت دندان حتی می ‌تواند مشکلات ظاهری مانند لب پر شدن، شکستگی ها، فاصله بین دندان ها و ایجاد لکه بر روی دندان را هم درمان کند.

چرا لمینت دندان در تهران بهتر است؟

می توان گفت که به غیر از عمل جراحی های پلاستیک که ایران بالاترین شهرت را در آن دارد، این کشور مخصوصاً پایتخت آن یعنی شهر تهران توانایی گسترده ای را در برخی از درمان های دندانپزشکی دارد.

تهران با داشتن یک جایگاه معتبر از هزاران مسافری که این کشور را به جای سایر مقاصد برای ترمیم و زیباسازی دندان هایشان انتخاب می ‌کنند بسیار استقبال می‌کند تا در تهران اقدامات دندانپزشکی خود را انجام دهند. بیشتر بیمارانی که برای اهداف دندانپزشکی به ایران می روند از اروپا، آمریکای شمالی و خاورمیانه می باشند.

عوامل مهم در قیمت لمینت دندان در تهران

می‌توان گفت که مسائل خیلی مهمی برای انجام لمینت دندان در تهران وجود دارد. اول از همه کیفیت بالای خدمات دندانپزشکی است که این کشور را در این زمینه به سمت جلو سوق می‌دهد و دوم تبحر زیاد دندانپزشکان ایرانی است که کمک زیادی می‌ کند که این کشور در این زمینه درجه یک باشد.

با بهره گیری از پروژه های جدید فناوری، دندانپزشکان ایرانی بهترین دندانپزشکان در خاورمیانه هستند و سرانجام مهمترین قسمت این دلیل این است که قیمت نقش مهمی دارد. بسیاری از بیماران قیمت مناسب لمینت دندان به کشور ما برای درمان می آیند.

به عنوان مثال اگر در یک کشور غربی مانند ایالات متحده آمریکا زندگی می کنید، قیمت لمینت دندان برای شما هزینه بسیار سنگینی خواهد داشت. با این حال اگر همین روش را در ایران انجام دهید قیمت لمینت دندان در تهران برای شما ۲ الی ۳ برابر کمتر از کشور خودتان خواهد شد.

 

هزینه لمینت دندان در سال 99 چه قدر است ؟

 قیمت لمینت دندان 99 در تهران بسیار ارزان تر نسبت به قیمت جهانی آن (اروپا، ایالات متحده آمریکا، انگلیس) است؛ بنابراین، اگر تصمیم دارید که لمینت دندانپزشکی در تهران داشته باشید، خواندن این مقاله  از کلینیک دندانپزشکی آرتمان درمان می تواند اطلاعات شما را در مورد هزینه دندانپزشکی بهبود بخشد.

لمینت مناسب چه افرادی است؟

روکش های دندانپزشکی یک راه حل ممکن برای کمک به شما در دستیابی به ظاهری است که می خواهید. آن ها برای کسانی که دندان تراش خورده، فاصله ای بین دندان یا بد شکلی دارند، یک انتخاب مناسب است. اگر می خواهید لبخند خود را بهبود ببخشید، روکش دندان گزینه خوبی است. روکش ها پوشش نازکی هستند که در قسمت جلویی دندان قرار می گیرند. آن ها مانند دندان های طبیعی به نظر می رسند.

چه کسانی نباید لمینت کنند؟

روکش ها همیشه برای بیمارانی که دندان های خود را جمع می کنند یا ساییده می شوند، انتخاب خوبی نیستند؛ زیرا ممکن است روکش های نازک شکسته و خرد شوند. اگر دندان های خود را جمع یا ساییده می کنید، دندانپزشک ممکن است به شما پیشنهاد دهد که هنگام خواب از محافظ شبانه پلاستیکی دندان استفاده کنید. اگرچه دندانپزشک شما مینای دندان را تا حد ممکن برای روکش ها برمی دارد، اما با برداشتن مینای دندان نمی توان این روند را لغو کرد

روکش های چینی

روکش پرسلن پوسته نازکی است که به صورت سفارشی ساخته می شود و روی دندان قرار می گیرد.

مزایای روکش های چینی

  • آن ها قوی و با دوام هستند.
  • مانند یک سطح طبیعی به نظر می رسند.
  • نیاز به حذف مینای دندان کمتر از تاج یا کلاه است.
  • آن ها به راحتی لک نمی شوند.

معایب روکش های چینی

خطرات روکش های چینی عبارتند از:

 

آیا ارتودنسی درد دارد؟

 پاسخ بهرین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران به این سوال :

بریس نوعی درمان ارتودنسی است که متخصصان ارتودنسی برای کمک به اصلاح دندان‌های شلوغ یا کج از آن استفاده می‌کنند. بریس ها همچنین می‌توانند به اصلاح اوربایت کمک کنند.

آیا بریس ها درد دارند؟

هر فرد تجربه متفاوتی از استفاده از بریس خواهد داشت.

استفاده از بریس

تجربه استفاده از بریس در افراد متفاوت است. بعضی از افراد ممکن است مجبور باشند قبل از اینکه بریس بگیرند، به مدت یک یا دو هفته از فاصله دهنده یا جداکننده بین دندان‌های خود استفاده کنند.

این فاصله دهنده‌ها ممکن است برای چند روز احساس سفتی و درد داشته باشند، شبیه احساس گرفتن غذا در بین دندان‌ها، اما ناراحتی برطرف می‌شود.

متخصص ارتودنسی اغلب نوارهایی را در اطراف دندان‌های مولر پشتی متصل می‌کند. این فرایند ممکن است به‌طور موقت ناخوشایند باشد زیرا شامل برخی فشارها بر روی دندان‌های شما می‌شود، اما دردناک نیست.

پوشش بریس

فشار بریس ها که دندان‌ها را به‌آرامی در یک راستا قرار می‌دهد، می‌تواند درد و ناراحتی ایجاد کند که ممکن است از یک یا دو روز تا حدود یک هفته طول بکشد. برخی از مواردی که در هفته اول از گذاشتن بریس انتظار می‌رود شامل موارد زیر است:

دردناک شدن لثه

خراش‌ها یا زخم‌های داخل گونه‌ها به دلیل مالیده شدن براکت های فلزی به آن‌ها به وجود می‌آید.

اگر فرد از زبان خود برای احساس مهاربند استفاده کند، احتمال ایجاد بریدگی در زبان وجود دارد

دندان‌ها ممکن است احساس درد کنند، به‌ویژه هنگام خوردن غذا

وقتی متخصص ارتودنسی بریس ها را محکم می‌کند، فرد ممکن است سطحی از ناراحتی را تجربه کند. در بعضی موارد، ممکن است کمتر ناراحت‌کننده باشد.

پس از سفت شدن، بسیاری از افراد فقط در دندان‌ها و لثه‌ها احساس درد می‌کنند. گونه‌ها و زبان معمولاً تاکنون با بریس ها سازگار شده‌اند، بنابراین سایش‌های جدید در این قسمت‌های دهان کمتر است.

رداشتن بریس ها

اگرچه صاف شدن دندان‌ها با بریس ها در همه افراد متفاوت است، اما بریس ها معمولاً حدود 1 تا 3 سال روی دندان فرد می‌مانند . هنگامی‌که زمان برداشتن بریس ها فرابرسد، ممکن است فرد با برداشتن آن توسط یک متخصص ارتودنسی، احساس ناراحتی کند.

یک متخصص ارتودنسی قبل از تمیز کردن دندان‌ها براکت ها، نوارها و سیم‌ها را برمی‌دارد تا چسب از بین برود. نگه‌دارنده وسیله‌ای است که به نگه‌داشتن دندان در موقعیت جدید خود بعد از بریس کمک می‌کند.

ممکن است لازم باشد افراد پس از برداشتن مهاربند، چه در روز و چه در شب برای مدت مشخصی از نگه‌دارنده متحرک استفاده کنند. نگه‌دارنده نباید هیچ‌گونه ناراحتی ایجاد کند.

 

 

بهترین نوع لمینت دندان کدام است؟

 لمینت دندانپوسته ای با ویفر و به طور سفارشی از مواد هم رنگ دندان هستند که برای بهبود سطح جلوی دندان ها طراحی شده اند تا طرح لبخند را بهتر کنند. این پوسته ها به جلوی دندان ها متصل شده و رنگ، شکل، اندازه یا طول آن ها را تغییر می دهند.

انواع روکش دندان

روکش های دندان را می توان از پرسلن یا مواد کامپوزیت رزین تهیه کرد. روکش های چینی بهتر از روکش های رزینی در برابر لکه ها مقاومت می کنند. آن ها همچنین بهتر از خصوصیات منعکس کننده نور دندان های طبیعی تقلید می کنند. شما باید درباره انتخاب بهترین مواد روکش، با دندانپزشک خود صحبت کنید.

ونیر دندانچه مشکلاتی را برطرف می کنند؟

  • از ونیرهای دندان به طور معمول برای رفع موارد زیر استفاده می شود:
  • دندان هایی که تغییر رنگ داده اند
  • دندان هایی که فرسوده شده اند.
  • دندان هایی که تراش خورده یا شکسته شده اند.
  • دندان هایی که نامرتب، ناهموار یا نامنظم هستند (به عنوان مثال، دهانه یا برآمدگی در آن ها وجود دارد).
  • دندان هایی با شکاف بین آن ها (برای بستن فضای بین این دندان ها)

طول عمر لمینت

ونیر ها به طور کلی بین 7 تا 15 سال دوام می آورند. بعد از این زمان، باید جایگزین شوند.

مراقبت های بعدی از روکش های دندان

روکش های دندان نیاز به مراقبت خاصی ندارند. به رعایت اصول بهداشت دهان و دندان، از جمله مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شست و شو با دهان شویه ضد عفونی کننده همانند معمول ادامه دهید. حتی اگر روکش های چینی در برابر لکه ها مقاومت کنند، دندانپزشک ممکن است به شما توصیه کند از خوردن غذا ها و نوشیدنی هایی مثل قهوه، چای و… خودداری کنید.

هزینه لمینت جدید دندان

هزینه لمینت جدید دندان شما ممکن است به این بستگی داشته باشد که در کدام قسمت از کشور زندگی می کنید و چه مقدار کار می خواهید روی دندان های تان انجام گیرد. هزینه معمولاً تحت پوشش بیمه نیست. برای اطمینان، با شرکت بیمه دندانپزشکی خود مشورت کنید.

کدام نوع لمینت جدید دندان بهترین است؟

این که کدام لمینت جدید دندان برای شما بهتر است به بودجه، نتایج دلخواه و سبک زندگی شما بستگی دارد. روکش های کامپوزیت و پرسلن می توانند لبخند جدید و بهبود یافته ای را بدون جراحی پیچیده ارائه دهند.

روکش های چینی توانایی ظاهری تقریباً غیرقابل تمایلی دارند و از دندان های طبیعی شما تقلید می کنند. روکش های چینی به دوام و مقاومت در برابر لکه ها مشهور هستند؛ زیرا با مراقبت مناسب و معاینات منظم دندانپزشکی می توانند 10-15 سال دوام داشته باشند.

 

هزینه لمینت دندان در شهر کرج چه قدر است ؟

 جهت آشنایی با قیمت لمینت دندان در کرج ، با کلینیک دندانپزشکی ترمیم و زیبایی آرتمان درمان همراه باشید.

حتما نام لبخند هالیوودی به گوش شما هم خورده است. روزگاری چنین دندان های زیبا و بی نقصی، فقط مخصوص بازیگران مشهور و افراد مرفه جامعه بود؛ اما امروزه چنین امکانی تقریبا برای همه افراد جامعه وجود دارد. علم دندان پزشکی می تواند چنین طرح لبخند زیبا و جذابی را به شما هدیه دهد. شاید برای شما سوال باشد که چگونه افراد در مدت زمان اندکی صاحب چنین دندان هایی می شوند؟ ما امروز قصد داریم شما را با روشی که ظاهر دندان ها را دگرگون می سازد و تمامی عیوب آنها را رفع می نماید، آشنا کنیم. این روش لمینت کردن است.

رفع مشکلات زیبایی دندان ها با لمینت کردن

بسیاری از مردم دنیا مشکلاتی در دندان های خود دارند؛ مثلا رنگ دندان های برخی از افراد به مرور زمان زرد می شود و یا بعضی از دندان ها به صورت مادرزادی دارای لکه های قهوه ای هستند. در بعضی افراد اندازه و فرم دندان ها مناسب نیست و خلاصه کمتر کسی را می توانید بیابید که دندان هایی کاملا بی عیب و نقص داشته باشد. طبیعتا چنین دندان هایی ظاهر خوبی به ما، به خصوص در هنگام لبخند زدن نمی دهند؛ اما لمینت دندان روشی است که می تواند در مدت زمان کمی تمامی این نقص ها را برطرف کند، و یک لبخند به یاد ماندنی و جذاب به شما هدیه دهد.

مختصری در مورد لمینت دندان و قیمت انواع آن

اول از همه این سوال پیش می آید که لمینت دندان چیست؟ لمینت ها، روکش های بسیار نازکی هستند که به منظور رفع عیب های دندان مانند رنگ دندان، دندان های شکسته، ناهنجاری های مادرزادی و به طور کلی هر گونه بد شکلی در دندان ها به کار می روند.

هزینه لمینت دندان در شهر کرج

بهتر است که قبل از اقدام به لمینت کردن دندان های خود، ابتدا به صورت حدودی و تخمینی قیمت لمینت ها را بدانید، البته هزینه هایی که در ادامه خواهیم آورد، می تواند در برخی از مطب ها و کلنیک های دندان پزشکی اندکی متفاوت باشد.

لمینت های کامپوزیتی، در عین حال که کیفیت و ظاهری مطلوب و قابل قبول دارند و نهایتا به دو یا سه جلسه برای آماده شدن نیازمند هستند؛ ارزان قیمت تر از همه انواع لمینت ها بوده و طبق جدیدترین قیمت ها برای هر یک واحد لمینت کامپوزیتی هزینه ای معادل 700 هزار تومان تا حدود دو میلیون تومان باید پرداخت کنید.

همان طور که می دانید، لمینت های سرامیکی بادوام تر هستند به طوری که در حدود 10 تا 15 سال ماندگاری دارند. برای هر یک واحد لمینت سرامیکی هزینه ای معادل 3 میلیون تومان تخمین زده شده است.

 

انواع خدمات ترمیم دندان کدامند؟

 ترمیم دندان چیست ؟ ترمیم دندان روشی است که دندانپزشک از آن برای جایگزینی دندان از دست رفته و یا ترمیم قسمت های از دست رفته ساختار دندان استفاده می کند. ساختار دندان ممکن است به دلیل پوسیدگی، خراب شدن ترمیم قبلی و یا شکستگی دندان از بین رفته باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با کلینیک دندانپزشکی جنت اباد همراه باشید.

انواع روش های ترمیم دندان چیست ؟

از روش هایی که برای ترمیم دندان استفاده می شود، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

پرکردن

روکش دندان ( لمینت دندان ، کامپوزیت دندان و...)

تاج

بریج دندان

ایمپلنت دندان

دندان مصنوعی

پرکردن دندان

متداول ترین روشی که برای پر کردن دندان استفاده می شود، پر کردن آن است. از پر کردن دندان، برای ترمیم دندان های شکسته و یا دندان های که پوسیده شده اند و نیز دندان هایی که بر اثر ساییده شدن بر اثر تراش دندان و… از بین رفته اند، استفاده می شود.

می توان برای این کار از موادی با جنس های زیر استفاده کرد:

طلایی

رنگ دندان

آمالگام نقره( شامل مخلوط جیوه و نقره، قلع، مس و روی)

کامپوزیت رزین

گلاس آینومر

سرامیک

مراحل پر کردن در ترمیم دندان چیست ؟

در اولین مرحله، دندانپزشک با استفاده از بی حسی موضعی، اطراف دندان را بی حس می کند تا بیمار دردی را احساس نکند، و سپس در مرحله بعدی، از یک مته و یا لیزر برای از بین بردن پوسیدگی استفاده می کند.

ابزارهای پر کردن دندان

اینکه دندانپزشک از چه ابزاری استفاده کند، بستگی به راحتی وی، نوع ابزاری که برای کار با آن آموزش دیده است، میزان مجهز بودن ابزارهای وی دارد و نیز محل و میزان پوسیدگی دارد.

پس از این مرحله، دندانپزشک، به محل پوسیدگی نگاه می کند، تا ببیند آیا تمام  پوسیدگی برداشته شده است یا نه. در صورتی که پوسیدگی ای باقی نمانده باشد، دندانپزشک بقایای پوسیدگی را از روی دندان پاک می کند و فضا خالی را آماده پر کردن می کند.

اگر پوسیدگی نزدیک به ریشه باشد، ممکن است دندانپزشک ابتدا یک آستر از جنس گلاس آینومر، رزین کامپوزیت و یا مواد این چنینی، برای محافظت عصب قرار دهد.

پس از اینکه این مراحل صورت گرفت، دندانپزشک مواد پرکردنی را به صورت لایه لایه اغمال می کند و سپس از لیزر استفاده می کند تا هر لایه سفت و سخت شود و به راحتی امکان از بین رفتن آن وجود نداشته باشد. پس از اینکه این لایه ها به حد کافی رسیدند، اضافه کردن مواد به پایان رسیده و سپس مواد اضافی برش و صیقل داده می شوند تا مثل دندان واقعی صاف و تمیز گردد و احساس یک دندان واقعی را برای بیمار فراهم کند و برایش اذیت کننده نباشد.

 

پل دندانی چیست ؟

 پل دندان یا بریج دندان، یک یا چند دندان مصنوعی را جایگزین یک یا چند دندان از دست رفته یا شکسته می کند. در هنگام بریج ها از یک یا چند دندان واقعی در دو طرف شکاف استفاده می کنند تا دندان های مصنوعی را در جای خود نگه دارند. پل ها ممکن است ثابت باشند، به این معنی که دائمی هستند یا قابل جابجایی هستند.

به این معنی که شخص می تواند آنها را بیرون بیاورد. دندانپزشکان به هر دندان ساختگی در یک پل “پونتونیک” می گویند و برخی از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی از پل به عنوان “پروتز دندان ثابت” نام می برند. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

 پل دندان چیست؟

یک دندانپزشک ممکن است برای جایگزینی دندان های از دست رفته یا شکسته، یک پل دندانی را به شما توصیه کند. بریج دندان می تواند جایگزین یک دندان یا چند دندان از دست رفته شود. دندان های ساختگی در پل های دندانی مانند دندان های واقعی به نظر می رسند و کار می کنند.

برای انجام این عمل، یک فرد ممکن است به یک متخصص پروتزهای دندانی، دندانپزشک متخصص در ترمیم و جایگزینی دندان های از دست رفته و یا یک دندانپزشک معمولی مراجعه کند. در هر صورت، گزینه های زیادی برای پر کردن یک دندان خالی در لبخند شما وجود دارد.

یک گزینه دیگر برای پر کردن جای خالی دندان انجام یک تاج است. یک دندان کاذب متصل به قسمت کوچکی از دندان واقعی که دندانپزشک آن را کشیده است. هنگامی که فردی دندان خود را از دست داده یا دندانپزشک مجبور به برداشتن آن شده است، با این وجود تاج به تنهایی گزینه ای برای پر کردن جای خالی آن نیست و ممکن است پل دندان بهترین انتخاب باشد.

برای برخی افراد کاشت دندان دائمی جایگزینی برای بریج است. ایمپلنت های دندانی، دندان های ساختگی هستند که دندانپزشکان با جراحی وارد استخوان دهان فرد می کنند. دندانپزشکان در کلینیک دندانپزشکی ایمپلنت را برای کمک به ایمن سازی پل هم توصیه می کنند، به خصوص اگر بسیاری از دندان های فرد از بین رفته باشند.

فواید پل دندان

این روش می تواند به فرد کمک کند تا با لبخند خود احساس راحتی بیشتری کند. همچنین می تواند قادر به جویدن عادی غذا شود. وقتی فردی یک یا چند دندان از دست می دهد، می تواند روی گزش وی تأثیر بگذارد و باعث درد یا مشکل در خوردن غذا شود. جایگزینی آن دندان ها از بروز این عوارض جلوگیری می کند.

این روش برای افرادی که دارای موارد زیر هستند استفاده می شود:

دارای دندان پوسیده ای است که می افتد یا دندانپزشک آن را خارج می کند

در یک حادثه یا آسیب دندان خود را از دست داده است

پوسیدگی یا عفونت در یک دندان چنان عمیق است که نه روش پر کردن و نه عصب کشی برای او کافی نیست حتما نیاز بهپل دندان دارد

 

لمینت جدید دندان چگونه است ؟

 جهت آشنایی با لمینت جدید دندان ، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.در این مقاله سعی داریم شما را با لمینت نسل جدید آشنا کنیم. پس برای درک بهتر موضوع، ابتدا به طور اختصار لمینت را تعریف می کنیم، مزایا و معایب و انواع آن را نام می بریم و سپس لمینت نسل جدید را توضیح می دهیم.

لمینت دندان

لمینت دندان پوسته ی نازکی از جنس سرامیک یا کامپوزیت است که با توجه به نیاز هر فرد، طراحی و ساخته می شود و بر روی سطوح جلویی دندان نصب می شود.)روکش های تمام سرامیک )

انواع لمینت

۱. لمینت سرامیکی

۲. لمینت کامپوزیتی

۳. لمینت لومینیرز (نسل جدید)

۱. لمینت سرامیکی

در ساخت این نوع لمینت از مواد سرامیکی استفاده شده است که در آزمایشگاه و لابراتورهای مجهز تولید می شود و دندانپزشک در طی انجام فرآیند درمان، آن را بر روی دندان بیمار نصب می کند.

۲. لمینت کامپوزیتی

در ساخت این نوع لمینت از مواد کامپوزیتی استفاده می شود که در همان کلینیک دندانپزشکی و توسط دندانپزشک این کار انجام شده و فرآیند نصب آن فقط در یک جلسه انجام می شود.

۳. لمینت لومینیرز (نسل جدید)

این نوع لمینت مانند سایر لمینت ها است و تنها تفاوتی که دارد ظرافت در ساخت، استحکام بالاتر، عدم تراشیدن دندان و نصب آسان و راحت آن می باشد.

لمینت جدید دندان

در گذشته و در روش های قدیمی لمینت، دندان ها زیاد تراشیده می شد و باعث آسیب رسیدن و همچنین حس ناخوشایند در بیمار و دندان ها می شد.

امروزه با پیشرفت روز افزون علم پزشکی، نسل جدیدی از لمینت ها روی کار آمده اند.

روش نصب لمینت جدید

از آنجا که لمینت های نسل جدید بسیار نازک و ظریف هستند، ادعا شده که می توان بدون تراشیدن و تغییر اندازه و قطر دندان این لمینت را مستقیم بر روی دندان نصب کرد.

نصب لمینت های جدید بسیار ساده و سریع انجام می شود و تنها یک‌ جلسه برای نصب آن کافی است.

در این روش پزشک ابتدا جرم ها و سطوح آلوده ی روی دندان را پاک می کند و سپس لمینت ها را با چسب مخصوصی بر روی دندان می چسباند.

همچنین در این روش بر خلاف روش قدیمی نیازی به استفاده از روکش های موقت نیست.

 

صفحه قبل 1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد