تغذیه در زمان ارتودنسی (لیست غذاهای نرم + غذاهای ممنوعه ارتودنسی)

 برای والدینی که کودکان‌شان ارتودنسی انجام داده اند همواره رژیم غذایی یا تغذیه در زمان ارتودنسی یک دغدغه و مساله مهم بوده است. آن ها می خواهند بدانند که فرزند دلبندشان طی مدت زمان ارتودنسی دندان چه غذاهایی باید بخورد و از خوردن کدام خوراکی ها اجتناب کنند. آنچه در این مقاله نگاشته شده است یک لیست کامل از غذاهای مضر برای ارتودنسی و همچنین لیست غذاهای نرمی است که با همکاری دکتر درویش پور بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران جمع آوری شده است.

تغذیه در زمان ارتودنسی (فهرست غذاهای ممنوعه در زمان ارتودنسی)

اگرچه بریس های ارتودنسی ثابت با فناوری مدرن ساخته شده اند و استحکام زیادی دارند، اما احتمال آسیب دیدن و شکسته شدن آن ها همچنان وجود خواهد داشت. بنابراین شما باید در طول مدت زمان ارتودنسی حتما از بریس های خود مراقبت کنید. یکی از اصول مراقبتی از بریس ها اجتناب از مصرف برخی مواد غذایی و خوراکی است.

به طور کلی، تمام افرادی که ارتودنسی انجام داده اند (چه ثابت و چه ارتودنسی متحرک) باید از مصرف غذاهای چسبناک، سفت و سخت یا آن هایی که نیازمند جویدن زیادی هستند خودداری کنند. و فقط غذاهای نرم و توصیه شده را مصرف کنند. برخی از غذاهای ممنوعه در زمان ارتودنسی که باید از مصرف آن ها اجتناب کرد عبارتند از:

 • ذرت بو داده
 • آجیل و خشکبار
 • آبنبات ها (که هم چسپناک هستند و هم سفت و سخت)
 • آدامس (از هر نوع)
 • یخ
 • چیپس ذرت
 • پیتزا
 • کلوچه های سفت و سخت
 • شکلات چسبناک یا سفت
 • بلال

سعی کنید از جویدن یا گاز زدن غذاهای سفت (مخصوصا با دندان های جلویی) خودداری کنید. در صورت امکان، غذاهای زیر را به صورت قطعه قطه در آورده و بعد میل کنید:

 • سبزیجات خام
 • نان های برشته شده
 • انواع میوه
 • پیتزاهای حاوی مواد سفت و پنیر پیتزای زیاد
 • گوشت
 • همبرگر و سایر ساندویچ های مشابه

تغذیه در زمان ارتودنسی (لیست غذاهای نرم و مناسب برای ارتودنسی)

علاوه بر اینکه باید موارد ذکر شده در بالا را به کلی کنار گذاشته یا با احتیاط و مطابق دستور مصرف کنید، در زمان ارتودنسی شما باید لیستی از غذاهای نرم را میل کنید. این غذاها نه تنها باعث رسیدن مواد مغذی به بدن می شوند که باعث بهبود کیفیت بریس ها و همچنین سهولت در رسیدگی به بهداشت دهان و دندان نیز می شوند. موارد زیر توسط متخصص ارتودنسی به بیماران و مراجعان توصیه می شوند:

 • ذرت بو داده بدون پوسته (فقط بخش نرم ذرت که به صورت مجزا به فروش میرسد)
 • ماست
 • موز
 • انگور بدون هسته
 • پرتقال
 • توت فرنگی و سایر میوه های خانواده بری
 • کلوچه، کراکر یا کوکی های سبک و نرم
 • انواع پنیر نرم
 • پوره سیب زمینی
 • کره بادام زمینی
 • ژله
 • نودل نرم با آب زیاد و گوشت له شده مرغ
 • راویولی

 

روند روکش کردن دندان چگونه است؟

 نحوه روکش دندان بستگی به نوع روکش فرد دارد. در ادامه این مقاله از کلینیک دندانپزشکی جنت آباد شما را با انواع روکش ها دندان اشنا خواهیم کرد.

روکش‌های چینی

برای قرار دادن روکش‌های چینی، دندانپزشک ابتدا مقداری مینا از دندان‌ها برداشت می‌کند.

پس از بازدید اولیه، آن‌ها قالب را به آزمایشگاهی می‌فرستند که روکش‌های سفالی سفارشی را درست می‌کند. دندان‌پزشک ممکن است روکش‌های موقتی روی دندان‌ها بگذارد، درحالی‌که فرد منتظر است، آزمایشگاه‌ها دندان‌های دائمی را بسازند.

در قرار بعدی، دندان‌پزشک آزمایش می‌کند آیا روکش‌ها متناسب هستند و رنگ خوبی دارند ، باعث بهبود طرح لبخند می شود؟ در صورت لزوم، هرگونه اقدامات بهبودسازی را انجام می‌دهند. سپس، دندان‌پزشک روکش‌ها را روی دندان‌ها می‌بندد.

روکش‌های کامپوزیت بر پایه رزین

برای قرار دادن روکش‌های کامپوزیت مبتنی بر رزین، دندان‌پزشک با تمیز کردن، تغییر شکل و آماده‌سازی دندان شروع می‌کند. بعد از آماده‌سازی دندان‌ها، مواد کامپوزیتی را می‌چسبانند و خشک می‌کنند. آن‌ها رنگ را طوری تنظیم می‌کنند که روکش‌ها دردهان فرد طبیعی به نظر برسند.

سپس، دندان‌پزشک از نور برای خشک و سخت شدن مواد کامپوزیت دندان استفاده خواهد کرد. هنگامی‌که روکش‌ها سفت شد، دندان‌پزشک آن‌ها را صاف و صیقل می‌دهد، به‌طوری‌که دندان‌ها طبیعی به نظر برسند.

مراقبت‌های بعدی

بعد از قرار دادن روکش، ممکن است دندا‌پزشک بخواهد آن‌ها را در قرار ملاقات‌های بعدی بررسی کند. در این مدت، آن‌ها اطمینان حاصل می‌کنند که روکش‌ها در جای خود قرارگرفته‌اند و برای استفاده‌کنندگان راحت هستند.

این‌یک فرصت خوب برای فرد است که اگر هر یک از روکش‌ها احساس ناراحتی ایجاد کنند به دندان‌پزشک بگویید، زیرا دندان‌پزشک می‌تواند به رفع آن‌ها کمک کند.

گفته‌شده، ازآنجاکه ممکن است روکش‌ها به‌مرورزمان لکه‌دار شوند، ممکن است فرد بخواهد از قهوه، چای و همچنین موارد دیگری که باعث ایجاد لک دندان می‌شود، اجتناب کند تا ماندگاری آن‌ها بیشتر شود.

دندان‌پزشک همچنین ممکن است شمارا به پرهیز از موارد زیر توصیه کند

 • گاز گرفتن اجسام سخت
 • گاز گرفتن ناخن
 • استفاده از محافظ دهان
 • ساییدن دندان‌ها و دندان‌قروچه
 • جویدن غذاهای بسیار سخت
 • باز کردن وسایل با دندان

افراد حتی با داشتن روکش روی دندان، بازهم می‌تواند دچار حفره و خرابی دندان شود، بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان، ازجمله مسواک زدن دو بار و نخ دندان کشیدن بسیار مهم است.

با مراقبت مناسب، فرد می‌تواند روکش‌هایش را حدود ۱۰ سال بدون کوچک‌ترین خرابی ممکن داشته باشد. بعدازاین مدت، ممکن است لازم باشد که روکش‌های دیگری جای آن‌ها را بگیرد.

طول عمر روکش‌ها ممکن است بسته به موادی که دندان‌پزشک استفاده کرده و مراقبت فرد از آن‌ها متفاوت باشد.

 

قیمت لمینت دندان

 قیمت لمینت دندان چقدر است؟ قیمت لمینت دندان وابسته به چه مواردی است؟ راه کارهای کاهش قیمت لمینت دندان چیست؟ لمینت های دندان، یک ابزار زیبایی است که ظاهر دندان‌های فرد را تغییر می‌دهد. لمینت دندان به بهبود رنگ کمک کرده و فرم طبیعی دندان را ایجاد می‌کنند. همچنین شکاف‌ها را کاهش می‌دهند و تراشه‌ها و سایر آسیب‌های جزئی دندان‌ها را پنهان می‌کنند.

لمینت دندان هم ازنظر هزینه و هم ازنظر دوام می‌توانند متغیر باشند. روکش‌های چینی عموماً قوی‌تر و ماندگارتر هستند، اما قیمت آن‌ها بسیار بالاتر است، روکش‌های کامپوزیت مقرون‌به‌صرفه تر هستند اما دوام چندانی ندارد و ممکن است راحت‌تر شکسته شود. .

روکش‌های دندانپزشکی یک‌راه حل مناسب برای حل مشکلات زیبایی دندان است. شخصی که قصد انجام کارهای زیبایی دندان را دارد باید شرایط خود را با یک دندانپزشک ترمیمی خوب در میان بگذارد.

روکش‌ها اغلب تحت پوشش بیمه نیستند، زیرا یک نوع عمل زیبایی محسوب می‌شوند. ونیر های برای هر دندان حدود ۷۰۰ تا ۲ میلیون تومان هزینه‌دارند و بین ۵ تا ۷ سال دوام‌دارند. در طولانی‌مدت، روکش‌های سنتی اغلب مقرون‌به‌صرفه ترین گزینه هستند. همچنین روکش‌های کامپوزیتی بسیار مقرون‌به‌صرفه تر از روکش‌های  تمام سرامیک هستند.

لازم به ذکر است، هزینه‌های نام‌برده فقط برای تخمین هزینه برای شما بوده و ممکن است در بعضی مطب‌ها، هزینه‌هایی به‌مراتب بالاتر تا سقف ۶ میلیون تومان برای هر واحد دندان طلب کنند.

همچنین لمینت دندان هزینه‌های دیگری را به همراه دارد. هزینه‌هایی چون روکش‌های موقت، هزینه ویزیت‌های متعدد، تراش دندان‌ها تا آماده شدن روکش‌ها، استفاده از روکش موقت و … هزینه‌های جانبی لمینت دندان است که باید آن‌ها را مدنظر داشت.

هزینه روکش شما به عواملی ازجمله نوع روکش انتخابی شما، شهرت دندان‌پزشک شما و تخصص دندان‌پزشک بستگی دارد.

طبق هزینه‌های دندانپزشکی در شهر تهران، فرد انتظار دارد که برای هر دندان بین ۵۰۰ تا ۲ میلیون تومان بپردازد.

برآورد هزینه‌ها تقریبی است و بر اساس موارد زیر متفاوت است

 • نوع روکش
 • مقدار آماده‌سازی لازم قبل از عمل
 • موقعیت جغرافیایی یک شخص

همان‌طور که گفته شد، اکثر شرکت‌های بیمه روکش را به‌عنوان یک روش زیبایی در نظر می‌گیرند و هزینه‌ای را پوشش نمی‌دهند.

بیشتر بدانیم : درمان های ارتودنسی دندان

پرسش و پاسخ پیرامون لمینت دندان

 در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی جنت اباد سعی کردیم به چند سوال پر تکرار پیرامون لمینت دندان پاسخ دهیم ، اگر شما هم در انتخاب لمینت دندان دچار شک و تردید شده اید در ادامه همراه ما باشید :

۱. لمینت دندان برای چه افرادی مناسب نیست؟

افرادی که دارای دندان‌های ناسالم، هستند.

افرادی که مینای دندانشان ضعیف یا از بین رفته باشد.

افرادی که عادت به دندان قوروچه کردن دارند.

۲. پس از لمینت دندان چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

مهم‌ترین کاری که پس از لمینت دندان باید انجام دهیم رعایت بهداشت دهان و دندان است. همچنین باید تا مدتی پس از لمینت، از خوردن خوراکی خشک و محکم پرهیز کرد.

۳. آیا لمینت دندان درد دارد؟

معمولا هنگام تراشیدن مینای دندان، از بی حسی استفاده می‌شود و به همین خاطر دردی احساس نمی‌شود؛ البته در اکثر موارد چون لایه نازکی از مینای دندان تراشیده می‌شود، نیازی به استفاده از بی حسی هم نیست.

۴. طول عمر لمینت دندان چه مدت است؟

لمینت ها، مثل سایر قسمت‌های بدن احتیاج به مراقبت دارند و هر چه رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان را بیشتر رعایت کنیم؛ طول عمر آن‌ها افزایش می‌یابد.

۵. آیا لمینت به مینای دندان آسیب می‌رساند؟

دندانپزشکی که مجرب و حرفه‌ای باشد می‌تواند بدون آسیب رساندن به مینای دندان، لمینت را انجام دهد. در کل برای لمینت دندان سطح بسیار نازکی از مینای دندان تراشیده می‌شود و آسیب جدی به مینای دندان وارد نخواهد شد.

۶. آیا لمینت باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود؟

لمینت، نه تنها باعث پوسیدگی و ورود آسیب به دندان نمی‌شود، بلکه باعث حفظ هر چه بیشتر بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان می‌شود. در کل یکی از مزیت‌های لمینت و یکی از مزایای لمینت، همین جلوگیری از پوسیدگی دندان است.

۷. آیا زنان باردار و شیر ده و افراد مبتلا به دیابت، می‌توانند لمینت دندان انجام دهند؟

لمینت دندان برای این افراد خطر جدی ایجاد نمی‌کند، ولی بهتر از با پزشک متخصص خود در این مورد مشورت کنند. پیشنهاد می‌شود زنان باردار در سه ماهه دوم بارداری، با مراجعه به دندانپزشکی بارداری اقدام به انجام لمینت کنند.

۸. ارزان‌ترین لمینت، کدام نوع آن است؟

ارزان‌ترین لمینت موجود در بازار به لمینت کامپوزیتی است و بعد از آن لمینت سرامیکی و لمینت پرسنیلی به ترتیب در رده دوم و سوم ارزان‌ترین لمینت های موجود در بازار هستند.

 

فواید درمان ریشه دندان چیست و چه مشکلاتی را برطرف میکند؟

 تصور غلط و نسبتا عجیبی که ما همیشه در کلینیک دندانپزشکی ایده آل با آن روبرو هستیم این است که انجام درمان ریشه یک روش دردناک است. از ما بشنوید که این پروسه آنقدرها هم که میگویند وحشتناک نیست و دردی هم ندارد. برعکس روت کانال یا همان درمان ریشه دندان حتی باعث تشکین درد و بهبود آن نیز میشود. علاوه بر این، انجام روت کانال به هیچ وجه پیچیده و دشوار نیست و همان مدت زمانی وقت و مهارت نیاز دارد که یک برای پر کردن دندان یا کشیدن آن صرف میکنند. ادامه این مقاله را بخوانید تا با چند تا از فواید درمان ریشه دندان و همچنین کاربردها آن آشنا شوید.

10 تا از مزایا و فواید درمان ریشه دندان

1. به حفظ دندان های طبیعی شما کمک میکند

این روزها اگر حتی دندان خودمان را از دست داده باشیم، به لطف پیشرفت دندانپزشکی میتوانیم از انواع روش جایگزین دندان بهره برده و دوباره صاحب دندان شویم. اما هیچکدام از این روش ها حتی ایمپلنت دندان، نمیتواند جای دندان طبیعی ما را بگیرید. حتی اگر دندان شما بمیرد و پالپش نابود شود باز هم داشتن یک دندان طبیعی که همچنان کارش را انجام میدهد به هر جایگزین دیگری می ارزد. از آنجایی که درمان ریشه میتواند به حفظ دندان کمک کند از این حیث میتواند هم مقرون به صرفه باشد و هم نجات دهنده.

2.یک روزه انجام داده میشود

شاید یکی از مهمترین مزایای درمان ریشه دندان نسبت به سایر روش های ترمیمی، این است که مدت زمان کمی نیاز دارد. در اغلب کلینیک های دندانپزشکی مجهز مانند ایده آل کلینیک تمام مراحل مربوط به روت کانال تنها در یک روز به اتمام خواهد رسید و دیگر نیازمند مراجعه های بعدی و صرف هزینه بیشتر نیست.

3.شما را از درد نجات میدهد

یکی از عمده دلایل درمان ریشه دندان و روی آوردن افراد به آن، تجربه درد شدید است. معمولا در بیشتر افراد ریشه دندان دچار شکستگی میشود که درد بسیار زیادی دارد. بهترین و سریعترین روش برای تسکین این درد انجام و بهره بردن از کاربرد روت کانال است. بدون انجام این درمان شما درد زیادی تجربه خواهید کرد که تحمل آن بسیار دشوار خواهد بود.

4.مقرون به صرفه و کارآمد است

کشیدن دندان هم زمان زیادی نیاز دارد و هم هزینه های بیشتری روی دست شما میگذارد. بعد از کشیدن دندان احتمالا باید به فکر جایگزین مناسب آن باشید. برای مثال یا باید بریج دندان نصب کنید، یا پروتز سفارش دهید و یا اینکه ایمپلنت بکارید. همه این ها هزینه دارد. و اگر هیچکدام از این جایگزین ها را انتخاب نکنید باید برای صاف کردن دندان های کج شده،  ارتودنسی کنید. که باز هم این گزینه نیز هزینه دارد. اما با انجام روت کانال شما از همه این هزینه ها اجتناب خواهد کرد. بنابراین کاهش هزینه ها را نیز به فهرست فواید درمان ریشه دندان اضافه کنید.

 

 

آنچه در مورد بلیچینگ دندان نمیدانید

 وضعیت بلیچینگ دندان در کرج چگونه است؟ تغییر رنگ دندان‌ها ممکن است به دلایل مختلفی مانند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان یا استفاده بیش از حد از مواد غذایی رنگ دانه دار و نوشیدنی‌هایی مانند قهوه و حتی سیگار کشیدن اتفاق بیفتد. این تغییر رنگ اغلب به صورت لکه‌های زرد یا سفید رنگ روی دندان‌ها است دلیل آن هم نفوذ بعضی از مواد رنگی به داخل خلل و فرج مینای دندان است که به شدت ظاهر دندان‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. امروزه مردم جامعه بسیار به زیبایی خود اهمیت می‌دهند.

روش‌های سفید کردن دندان‌ها

برای سفید کردن دندان‌ها روش‌های مختلفی وجود دارد بعضی از این روش‌ها عبارت اند از: بلیچینگ دندان‌ها که به دو صورت بلیچینگ در مطب و بلیچینگ در منزل انجام می‌شود. استفاده از نوارهای سفید کننده دندان، استفاده از خمیر دندان سفید کننده ( البته این روش تأثیر خیلی زیادی ندارد)، روکش کردن دندان‌ها( روکش های تمام سرامیک و...) ، استفاده از ونیر کامپوزیت، و لمینت دندان‌ ها.  اینکه کدام روش مناسب دندان‌های شما است به نظر دندان پزشک بستگی دارد. گاهی بعضی از تغییر رنگ، دندان‌ها را نمی‌توان به کمک مواد سفید کننده اصلاح کرد و لازم است از لمینت یا روکش برای چنین دندان‌هایی استفاده کنیم.

معرفی روش بلیچینگ

یکی از روش‌های محبوب و بی ضرر برای سفید کردن دندان‌ها و بازگرداندن رنگ طبیعی آن ها روش بلیچینگ است. این روش می‌تواند در مطب دندان پزشکی انجام شود که در این صورت بین 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد و تنها به یک جلسه درمان احتیاج دارد؛ به علاوه شما می‌توانید کیت‌های بلیچینگ را از داروخانه تهیه کنید، این کیت‌ها شامل ژل‌های بلیچینگ و مواد محافظ لثه به همراه‌تری های شفافی برای قرار دادن مواد روی دندان‌ها است، به این روش بلیچینگ در منزل می گویند.

آمادگی دندان‌ها قبل از انجام بلیچینگ

اگر دندان‌های شما پوسیده هستند یا به ترمیم نیاز دارن قبل از اینکه برای سفید کردن آن‌ها اقدامی کنید ابتدا لازم است آنها را ترمیم کنید؛ گاهی اگر دندان‌ها جرم داشته باشند توصیه می‌شود که قبل از بلیچینگ آن‌ها را جرم گیری کنید زیرا در این صورت نتیجه کار شما بهتر خواهد بود. در ضمن لازم است بدانید که روش بلیچینگ روی رنگ زرد ناشی از تحلیل لثه یا نواحی پرشده با آمالگام تأثیری ندارد و رنگ آنها را روشن نمی‌کند.

ماندگاری روش بلیچینگ

طبیعتاً روش بلیچینگ یک راه همیشگی و دائمی برای سفید کردن دندان‌ها نیست بلکه باید هر چند وقت یک‌بار تکرار شود، اینکه دندان‌های شما بعد از انجام بلیچینگ تا چه مدتی سفید می‌مانند به خودتان بستگی دارد. با رعایت بهداشت دهان و دندان می‌توانید طول عمر و ماندگاری بلیچینگ را بیشتر کنید و در واقع نمی‌توان زمان مشخصی را به عنوان ماندگاری روش بلیچینگ اعلام کرد.

 

انواع خدمات ترمیم و زیبایی دندان چیست؟

 برای آشنایی با انواع خدمات ترمیم و زیبایی دندان در این مقاله با کلینیک دندانپزشکی جنت آباد همراه باشید.  

اینله و انله

این اقدام ترمیمی و زیبایی، شامل پرکردگی های غیرمستقیم دندان ها، توسط قسمت هایی است که در لابراتوار ساخته می شوند. این روش زیبایی و ترمیمی، در پر کردن پوسیدگی های خفیف یا متوسط و یا دندان هایی که ساختار و فضای کافی برای جای گیری مواد پر کردگی ندارند، استفاده می شود. این ساختارها در لابراتوار و از مواد کامپوزیت رزینی ساخته می شوند و توسط چسب هایی به دندان ها چسبیده می شوند.

بلیچینگ

این عمل زیبایی، توسط یک فرایند شیمیایی انجام شده و باعث سفید شدن دندان ها می شود. بلیچینگ دندان، در از بین بردن لکه های دندانی نیز موثر است. تغییر رنگی که بر روی مینای دندان ها ایجاد می شود، می تواند به دلیل مصرف برخی داروها، چای، قهوه و یا کشیدن سیگار باشد. بد رنگ شدن دندان ها، حتی ممکن است ارثی و یا به علت افزایش سن باشد. عمل بلیچینگ و سفید کردن دندان ها ممکن است در مطب دندانپزشکی و توسط دندانپزشک و یا در منزل و تحت نظر دندانپزشک انجام شود.

ونیر

ونیر دندان، یک روکش و لایه ی بسیار نازک بوده که توسط متخصص دندانپزشک بر روی دندان های بیمار قرار داده می شود. این روکش های ونیر، در جهت سفید کردن دندان ها، بهبود ظاهر آن ها و برطرف کردن و ترمیم کردن ترک خوردگی ها یا شکستگی های جزئی دندانی، استفاده می شوند.

روکش و بریچ

بریچ ها، در پر کردن فضاهای خالی بین دندان ها کاربرد داشته و علاوه بر جنبه زیبایی، جنبه درمانی نیز دارند. این بریچ ها می توانند یک روش جایگزین و بسیار مقرون به صرفه برای ایمپلنت دندان و یا ارتودنسی  باشند.

باندینگ

انجام باندینگ، توسط ماده ای به همین نام انجام شده و در پر کردن فضاهای خالی ما بین دندان ها و روشن کردن دندان ها، کاربرد دارد. انجام باندینگ طی دو الی سه جلسه انجام شده و از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار است. باندینگ دندان ها، می تواند تا سال ها دوام داشته باشد و از بین نرود. باندینگ ها، نسبت به سایر درمان های ترمیمی و زیبایی دندان، بیشتر در معرض تغییر رنگ و لکه دار شدن هستند. بلیندینگ دندان، حتی می تواند در پر کردن دندان هایی که پوسیدگی های خفیف دارند، استفاده شود.

ایمپلنت

ایمپلنت دندان، به عنوان یک جایگزین برای دندان های کشیده شده و از دست رفته استفاده می شوند. در این روش، دندانپزشک متخصص، یک پیچ تیتانیومی را در محل دندان کشیده شده، وارد استخوان فک می کند و سپس آن را با یک روکش ایمپلنت می پوشاند.

 

چندعلت اصلی دندان درد که می تواند هر کسی را زمینگیر کند

 درد دندان می تواند هر کسی در هر سنی را درگیر کند. مادامی که شما در داخل دهان خود دندانی دارید احتمال به درد آمدن آن نیز وجود دارد. اگر دندان شما درد می کند و به دنبال علت و منشاء آن هستید ابتدا باید به دندانپزشک مراجعه کنید. زیرا علت اصلی دردی که تجربه میکنید را دندانپزشک بهتر تشخیص می دهد.

1. اگر شما پوسیدگی دندان دارید، دندان درد هم دارید!

پوسیدگی دندان شامل تغییر رنگ و ایجاد حفره در سطح دندان است. پوسیدگی می تواند باعث از بین رفتن سطح سخت دندان (مینا) شود. این مشکل در ابتدا هیچ علائم مشخصی ندارد اما به مرور زمان (به خصوص اگر حفره زیاد و عمیق باشد) با تغییر رنگ بخش هایی از دندان یا درد آن خود را نشان می دهد.

2. پر کردگی دندان شما از بین رفته یا افتاده است

دندان هایی که دچار پوسیدگی شده اند را با مواد پر کننده مانند کامپوزیت دندان یا آمالگام ترمیم می کنند. چنانچه بخشی یا تمام از پرکردگی از دهان خارج شود، مصرف غذا مخصوصا در سمتی از دهان که پرکردگی افتاده است باعث وارد کردن فشار به پالپ دندان می شود. این، باعث ایجاد درد شدیدی در دندان می شود.

3. شما آبسه دندان دارید

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند باعث تجمع پلاک در فضای زیر لثه شود. به مرور زمان باکتری های بیشتری در زیر خط لثه به هم می پیوندند و کیسه ای پر از چرک را ایجاد می کنند. به این کیسه چرکی آبسه دندان گفته می شود. آبسه دندان می تواند علائمی مانند درد اطراف دندان و التهاب یا خوریزی از لثه ایجاد کند.

4. شما به تازگی ارتودنسی دندان انجام داده اید

ارتودنسی دندان به خودی خود دردی ایجاد نمی کند. اما اگر به تازگی با مراجعه به مطب یک متخصص ارتودنسی، روند اصطلاح نامنظمی های دندانی خود را شروع کرده اید، احتمالا تا چند روز بعد از اتصال دستگاه های ارتودنسی به دندان ها، درد جزئی را تجربه کرده خواهید کرد. این درد مخصوصاً اگر ارتودنسی ثابت فلزی انجام داده باشید ممکن است کمی بیشتر باشد اما پس از چند روز فروکش می کند.

5.شما در طول شب دندان قروچه میکنید

دندان قروچه یا براکسیسم یک امر غیرطبیعی است که اغلب در خواب و به صورت ناخودآگاه انجام داده می شود. شخص دندان هایش را به هم می ساید و به مرور زمان باعث تحلیل رفتن مینای دندان می شود. دندان قروچه می تواند در حالت خودآگاه هم انجام شود که می تواند ناشی از خشم، عصبانیت یا استرس باشد. در نهایت یکی از عوارض این عادت، درد دندان و از بین رفتن بخش زیادی از سطح جونده دندان ها خواهد بود. برای ترمیم آسیب وارد شده به دندان ها تحلیل رفته روش های ترمیمی و زیبایی مانند لمینت دندان یا روکش دندان توصیه می شود.

 

تفاوت میان روکش لمینت و کامپوزیت

 لمینت لایه ای نازک و همرنگ دندان است که تقریباً مشابه ناخن مصنوعی است؛ ولی از مقاومت و دوام بسیار بیشتری برخوردار می باشد. این لایه روی دندان قرار گرفته و آن را پوشش می دهد. این لایه های نازک را می توان به گونه ای طراحی کرد که سفیدتر، پهن تر و یا بلندتر از دندان واقعی فرد باشند.

در لمینت دندان می توان از کامپوزیت ونیر یا لمینت سرامیکی استفاده کرد. برخی بر این باورند بخاطر تراش نخوردن دندان در کامپوزیت ونیر این روش نسبت به لمینت سرامیکی بهتر است. عده ای معتقدند که لمینت همه مشکلات دندان حتی پوسیدگی دندان را نیز درمان می کند. در عوض برخی از افراد هم اعتقاد دارند که لمینت بسبب از بین رفتن ریشه دندان، کاهش طول عمر و پوسیدگی دندان می گردد. در اینجا قصد داریم که به بررسی لمینت پرداخته و توضیحاتی در خصوص آن ارائه کنیم.

تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد که عبارتند از:

لمینت های سرامیکی طبیعی تر جلوه می کنند و هزینه آن نیز بیشتر است و برای درمان باید چند بار به مطب مراجعه کرد.

کامپوزیت نیازی به تراش مینای دندان ندارد. در این روش، دندان تراشیده نشده و ساختار آن سالم می ماند. اما طول عمر آن از لمینت کمتر است.

بعبارتی هر چه با لبخند دندان های بیشتری نمایان شود، تعداد دندان ها برای انجام لمینت بیشتر می شود. اکثر دندانپزشکان نیز طرح لبخند کامل بیمار را از زوایای گوناگون عکسبرداری کرده و سپس درباره تعداد لمینت تصمیم گیری می کنند. بهتر است با یک دندانپزشک ترمیمی خوب مشورت شود.

 

آپنه خواب: یک مشکل شایع که به راحتی با ارتودنسی درمان می شود

 خروپف کردن در هنگام خواب از هر سنی یک موضوع نسبتاً رایج است. اما این به معنی طبیعی بودن خروپف نیست. بزرگسالانی که به شدت یا با صدای بلند خروپف می کنند، ممکن است از آپنه خواب رنج ببرند. و همین امر در مورد کودکی که خروپف می کند ، ممکن است صادق باشد. خروپف معمولاً قابل توجه ترین علامت آپنه انسدادی در خواب (OSA) است که می تواند یک عارضه خطرناک باشد. آنچه در این مقاله از ذکتر درویش پور بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران خواهید خواند، اطلاعات کاملی درباره این بیماری شامل علائم، علل، پیشگیری و درمان آپنه خواب است. تاکید و تمرکز ما در این مقاله، درمان این عارضه با کمک ارتودنسی دندان مخصوصا ارتودنسی کودکان است.

آپنه خواب چیست؟

به توقف ناگهانی، ناخواسته و موقتی تنفس در خواب که به صورت مکرر در طول شب و زمانی که شخص خواب است رخ میدهد آپنه خواب گفته می شود. این مشکل به دلیل کاهش اکسیژن رسانی به بافت های مهم بدن در نتیجه انسداد مجرای هوایی رخ می دهد.

یک متخصص ارتودنسی کودکان با این اقدامات ساده به درمان آپنه کمک می کند

ابتدا (همانطور که در ابتدا نیز خواندید) باید بدانید که آپنه خواب یک بیماری پزشکی است که نیاز به تشخیص مناسب توسط یک متخصص گوش و حلق و بینی یا متخصص خواب یا متخصص ارتودنسی دارد. پس از تشخیص، درمان باید آغاز شود. و درمان OSA نیز به شدت و همچنین علل اصلی بیماری بستگی دارد. در بسیاری از موارد، متخصص ارتودنسی می تواند به پیشگیری و درمان ابن عارضه کمک کند. ما کاری به درمان هایی که یک متخصص گوش و حلق و بینی یا سایر متخصصان دیگر انجام می دهند نداریم. و فقط اقداماتی که یک متخصص ارتودنسی می تواند برای حل مشکل انجام دهد می پردازیم. این اقدامات عبارتند از:

 • تشخیص تخصصی و به موقع مشکل
 • کمک به رشد یا هدایت رشد استخوان های فک در کودکان
 • اصلاح ناهنجاری های استخوانی با ارتودنسی پیشگیری
 • کمک به حذف عادات مخرب در کودکان
 • کمک به توسعه فک پایین و بالا
 • کمک به بهبود الگوی تنفس کودکان

عضویت در تیم درمان آپنه خواب

متخصصان ارتودنسی در مدیریت بیماری (OSA) با استفاده از وسایل دندانپزشکی یا اصلاح ساختار فک و دندان مهارت زیادی دارند. به همین خاطر، آنها می توانند به عنوان بخشی از تیم درمان در کنار سایر متخصصان پزشکی و دندانپپزشکی برای بهبود آپنه ارائه خدمات کنند. بنابراین چنانچه فکر می کنید شما یا فرزندتان از این عارضه رنج می برید می توانید برای مشاوره یا ارزیابی و یا حتی درمان به یک متخصص ارتودنسی خوب در شهر خود مراجعه کنید.

 

صفحه قبل 1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد