روش های ساخت روکش دندان

 در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی ترمیم و زیبایی آرتمان تصمیم داریم شما را با انواع روش های ساخت روکش دندان آشنا کنیم.

در حال حاضر برای ساخت روکش های دندانی ( روکش ها کامپوزیتی ، روکش های  تمام سرامیک  و...)از دو روش استفاده می شود:

 • تکنیک های مستقیم
 • تکنیک های غیر مستقیم

روش مستقیم

روش مستقیم شامل استفاده مستقیم از رزین کامپوزیت بر روی سطح دندان بدون ساخت در آزمایشگاه است. در بیشتر موارد، تکنیک مستقیم نیازی به ویزیت مجدد ندارد.

روش غیر مستقیم ساخت روکش

روش غیر مستقیم از آزمایشگاه دندانپزشکی برای تولید روکش استفاده می کند. تکنیک غیرمستقیم مستلزم یک مرحله اضافی است. با ظهور فناوری به کمک رایانه و فناوری ساخت CAD-CAM ، اکنون می توان روش ترمیم غیر مستقیم را در یک ویزیت دندانپزشکی تکمیل کرد. درمان از طریق پروتکل مستقیم یا غیرمستقیم ممکن است به کاهش ساختار طبیعی دندان نیاز داشته باشد یا نداشته باشد.

پیوند روکش با مینای دندان

با این روش ها همیشه ظاهر بهتری نسبت به دندان های اصلی حاصل می شود. پیوند بین لمینت دندان و دندان باید در مینای دندان باشد و نه در عاج. بار ها و بار ها ثابت شده است که عاج بهترین چسبندگی را به ما نمی دهد. از این رو باید دندانپزشک تمام تلاش خود را بکند تا روکش را به مینای دندان پیوند دهد. این پیوند اوج زیبایی را که دندانپزشک و بیمار دنبال آن هستند فراهم می کند.

کاربرد روکش چینی

از روکش های چینی در بسیاری از موارد که دندان اصلی تغییر رنگ داده یا بدشکل است، استفاده می شود. همچنین می تواند برای افزایش قد یا عرض دندان و تغییر شکل خط لبخند به “لبخند هالیوود” استفاده شود. روکش باید طوری باشد که تقلبی یا سفید غیر طبیعی نشان داده نشود.

مزایای تهیه روکش دندان

1- ظاهر طبیعی روی دندان ها دارد

2-به خوبی با لثه ها سازگار می شود، از این رو هیچ لبه تیره ای روی آن دیده نمی شود.

3- در برابر لکه ها مقاوم بوده و با رنگ دندان ها همخوانی دارد.

4- امکان جایگیری روی تاج با حداقل تراشیدن دندان را دارد.

 

ضروریات ارتودنسی

 در این مقاله از دکتر خضری بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران ما می‌خواهیم شما را با دلایلی که باعث می‌شوند انجام ارتودنسی روی دندان ها، هر چند دندان هایی که ناهنجاری کمی دارند، ضروری باشد، یا همان ضروریات ارتودنسی، آشنا کنیم.

ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان ها، یک راه حل و پروسیجر دندانپزشکی برای ترمیم و درمان دندان ها و فک هایی است که در محل مناسبی قرار ندارند. برای انجام ارتودنسی روی دندان ها، دندانپزشک متخصص ارتودنسی بریس هایی را روی دندان های بیمار نصب می‌کند. این بریس ها به دندان های بیمار فشار ملایمی وارد می‌کنند و این فشار اندک و ملایم، می‌تواند به آهستگی و به مرور زمان دندان های شما را آن قدر جا به جا کند تا در محل مناسبی قرار بگیرند.

روش های انجام ارتودنسی

ارتودنتیست، ارتودنسی روی دندان ها را به دو روش کلی ارتودنسی ثابت و متحرک انجام می‌دهد. منظور از ارتودنسی ثابت، در واقع انواع ارتودنسی است که به کمک بریس های ثابتی که به دندان های بیمار چسبانده می‌شوند و قابلیت جا به جایی ندارند، انجام می‌شود. مثال هایی از ارتودنسی ثابت عبارتند از: ارتودنسی با براکت های فلزی، ارتودنسی با براکت های سرامیکی، ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی. منظور از ارتودنسی متحرک، انجام ارتودنسی روی دندان ها با کمک بریس هایی است که متحرک هستند و بیمار می‌تواند آن ها را به طور موقتی از دهان خود خارج کند. برای مثال بریس های اینویزیلاین یا نامرئی نمونه ای از ارتودنسی، با استفاده از بریس های متحرک است.

ضروریات ارتودنسی

شما با بعضی از فواید ارتودنسی دندان ها و برخی دلایل انجام ارتودنسی، مثل بهبود ظاهر دندان ها، آشنایی دارید؛ اما شاید فکر کنید که مشکلات دندانی شما آن قدر شدید نیستند که به چشم بیایند و به همین دلیل بخواهید از انجام ارتودنسی منصرف شوید. دلایل بزرگتری وجود دارند که می توانند باعث شوند که انجام ارتودنسی روی دندان ها، ضرورت پیدا کند. بعضی از ضروریات ارتودنسی عبارتند از:

بهبود شکل ظاهری

ارتقای سطح بهداشت و سلامت دهان دندان ها

جلوگیری از بروز مشکلات و ناهنجاری های ثانویه

بهبود تکلم

جلوگیری از بیماری ها و مشکلات گوارشی

 

متخصص ترمیم و زیبایی دندان چگونه به زیباسازی دهان و لبخند کمک می کند؟

 در سال های اخیر توجه افراد به زیبایی چند برابر بیشتر از قبل شده است؛ از این رو متدها و روش های جدید زیبایی روز به روز رشد و گسترش بیشتری پیدا می کند. علم زیبایی شناسی به حوزه دندان پزشکی نیز راه پیدا کرده است؛ به نحوی که یک رشته تخصصی به نام ترمیمی و زیبایی به وجود آمده است و دندانپزشکان بعد از سپری کردن دوره عمومی، می توانند در این رشته تخصصی زیبایی تحصیل کنند و به عنوان متخصص ترمیم و زیبایی دندان فعالیت کنند. در ادامه این مقاله با کلینیک دندانپزشکی جنت آباد همراه باشید.

 توجه به زیبایی دندان ها

در گذشته بیشترین تمرکز دندانپزشکان بر روی درمان مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان ها و یا رفع کردن ناهنجاری های دندان و فک بود، اما در سال های اخیر توجه زیادی به جنبه زیبایی و ظاهر دندان ها می شود. بیماران با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی برای رفع مشکلاتی مانند شلوغی و بی نظمی دندان ها، اصلاح فرم و رنگ دندان ها، جایگزین کردن دندان های از دست رفته و… اقدام می کنند.

متخصص ترمیم و زیبایی دندان کیست؟

بعد از گذراندن دوره دندانپزشکی عمومی، رشته های زیادی برای ادامه تحصیل در مقطع تخصص دندانپزشکی وجود دارد. یکی از تخصص های رشته دندانپزشکی، تخصص ترمیمی و زیبایی است که در آن تمام تمرکز دندانپزشک بر روی رفع عیوب و مشکلات ظاهری دندان ها و یا لثه است. به عبارت دیگر هدف دندانپزشک زیبایی، اصلاح طرح لبخند و طراحی یک لبخند بی نقص برای بیماران است.

خدمات ترمیمی و زیبایی دندان ها

به طور کلی هدف از دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی، اصلاح ظاهر و فرم دندان های بیماران، درمان مشکلات لثه و یا بازسازی و جایگزین کردن دندان های از دست رفته است. برخی از خدماتی که متخصص ترمیم و زیبایی دندان ارائه می کند شامل:

ترمیم دندان های آسیب دیده

گاهی ممکن است دندان های قدامی برخی از افراد آسیب ببیند، مثلا بخشی از تاج دندان بشکند و آسیب ببیند. از آنجایی که دندان های قدامی به هنگام لبخند زدن یا صحبت کردن، دیده می شوند، رفع این مشکل اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد، متخصص زیبایی با استفاده از موادی مانند کامپوزیت این مشکلات را ترمیم می کند و فرم دندان ها را بهبود می بخشد.

اصلاح رنگ دندان ها

گاهی دندان ها به دلایل مختلفی مانند مصرف سیگار، به مرور زمان تغییر رنگ داده و زرد رنگ می شوند. همچنین گاهی به دلیل مصرف بعضی از داروها، دندان ها لکه دار می شوند. همه ما قبول داریم که دندان های زرد شده و یا لکه دار وجهه خوبی به لبخند ما نمی دهد؛ از این رو متخصص زیبایی با روش هایی مانند بلیچینگ و یا استفاده از کامپوزیت دندان ، اقدام به اصلاح رنگ دندان های بیمار می کند.

جایگزین کردن دندان های از دست رفته

همان طور که می دانید دندان های قدامی بیشتر در معرض دید هستند؛ از این رو اگر بیماری، یکی از دندان های جلویی خود را از دست بدهد، تاثیر بسیار زیادی بر روی زیبایی او خواهد داشت. روش های زیادی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته وجود دارد. مثلا استفاده از ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان از دست رفته، و یا جایگزینی آن با استفاده از بریج یا پل دندانی.

 

هزینه بلیچینگ دندان چگونه محاسبه می شود ؟

 یکی از دغدغه های اصلی مردم سفید بودن دندان های آنان است. یکی از بهترین روش های درمان برای سفید کردن دندان ها انجام عمل بلیچینگ دندان است. این عمل روش های گوناگونی دارد اما نتیجه آن به سفید شدن دندان ها می انجامد. برای آگاهی از نحوه انجام عمل و هزینه بلیچینگ دندان شما را به خواندن ادامه این متن  از کلینیک دندانپزشکی ترمیم و زیبایی آرتمان دعوت می کنم.

محصولات سفید کننده دندان

در سال ۲۰۱۵ ، آمریکایی ها به تنهایی بیش از ۱۱ میلیارد دلار برای سفید کردن دندانها هزینه کردند، از جمله بیش از ۱.۴ میلیارد دلار برای محصولات خانگی سفید کننده دندان، ما در اینجا ساده ترین راهها را برای سفید کردن دندانهای شما در خانه آورده ایم:

محصولات زیادی برای سفید کردن دندانها وجود دارد، با این وجود در بیشتر محصولات سفید کننده از مواد شیمیایی برای سفید کردن دندان های شما استفاده می شود که مورد توجه بسیاری از افراد است. اگر دندان سفیدتر می خواهید، اما می خواهید از مواد شیمیایی نیز خودداری کنید، در این مقاله چندین گزینه طبیعی و ایمن ذکر شده است.

بیشتر بدانیم :

بستن فاصله بین دندان ها

علت زردی دندان ها چیست؟

فاکتورهای زیادی وجود دارد که باعث زردی دندان ها و از بین رفتن براقیت سفیدی دندانها می شود. برخی از غذاها می توانند مینای دندان را که لایه خارجی دندان شما است لکه دار کنند. علاوه بر این، تجمع پلاک بر روی دندان های شما می تواند به دندان های شما رنگ زرد بدهد. این نوع تغییر رنگ دندان معمولاً با مراجعه منظم به دندانپزشک و  استفاده از برخی از محصولات تمیزکننده و سفید کننده منظم تحت نظر دندانپزشک قابل درمان است.

اهمیت مسواک زدن و استفاده از نخ دندان در سفید شدن دندان

در حالی که برخی از تغییر رنگ دندان ها به طور طبیعی با افزایش سن همراه است، اما تا حد زیادی به دلیل تجمع پلاک ایجاد می شود. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم می تواند با کاهش باکتری های موجود در دهان و جلوگیری از تجمع پلاک ، به سفید ماندن دندان کمک کند.

خمیر دندان به آرامی لکه های دندان را  از بین میبرد و نخ دندان باکتری های بین دندان را که در تشکیل پلاک نقش دارند از بین می برد. مسواک زدن روزانه دندان ها  از تجمع پلاک های زرد روی دندان های شما جلوگیری می کند.

 

روش‌های درمانی‌ترمیم و زیبایی دندان کدام اند؟

 اگر دندان‌ها دارای کجی یا ظاهری نامناسب درحد خفیف باشند دندانپزشک با کمک ونیر کامپوزیت که روکش‌های دندانی هستند، بدون تراش و با کمک چسب مخصوصی که در طی یک جلسه بر روی دندان‌ها چسبانده می‌شود، بدون آسیب به بافت دندانی باعث زیبایی دندان‌ها شود.

روکش دندان

اگر میزان آسیب به دندان‌ها زیاد باشد با کمک روکش می‌توان اقدام به ترمیم دندان‌ها کرد تا از ایجاد یا گسترش شکستگی جلوگیری کرد، این روش به دلیل ارزان‌تر بودن و قابلیت پوشش فراوانی که دارد بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بریج

در این روش به کمک دو دندان مجاور روکشی مانند پل بر روی دندان نصب می‌شود تا خلا باقی مانده میان دندان‌ها را پر شود. بریج نسبت به ایمپلنت مقرون به صرفه است؛ به این روش همچنین دندان مصنوعی تکه‌ای ثابت نیز گفته می‌شود که تا ده سال می‌تواند دوام داشته باشد.

ایمپلنت

اگر بیمار دندان‌هایش افتاده باشد با استفاده از ایمپلنت می‌توان فضای خالی را پر کرد که در این روش یک پیچ تیتانیومی در داخل استخوان فک قرار داده می‌شود، سپس تاج دندان بر روی ایمپلنت دندان قرار داده می‌شود که راه حلی بلند مدت و بادوام است.

بلیچینگ

با بلیچینگ می‌توان اقدام به سفیدی دندان‌ها کرد و لکه‌های بد رنگ ایجاد شده بر روی دندان‌ها را پاک کرد که انواع بلچینگ شامل بلیچینگ در خانه و بلیچینگ در مطب هستند که بیمار می‌تواند در مدت زمانی کوتاهی به نتیجه دلخواه خود دست یابد.

پر کردن دندان‌ها با فیلینگ

فیلینگ هایی که از آمالگام ساخته شده‌اند، سطح بیرونی دندان‌ها را ترمیم می‌کنند و برای دندان‌هایی که در انتهای دندان قرار دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما فیلینگ های کامپوزیتی برای ترمیم دندان‌های جلو و عقب مورد استفاده قرار می‌گیرند و به دلیل شباهت ظاهری که به دندان‌ها دارند، مورد استفاده زیادی قرار می‌گیرند. تنها عیب فیلینگ های کامپوزیتی این است که زودتر فرسوده می‌شود اما برای پر کردگی‌های کوچک می‌توانند مناسب باشند.

اینله و انله کردن

از این روش‌ها زمانی استفاده می‌شود که پوسیدگی‌ها جای کافی برای قرارگیری مواد پر کننده دندان نداشته باشند؛ آن‌ها از جنس کامپوزیتی هستند و بر روی سطح ظاهری دندان چسبانده می‌شوند.  اینله بدون آسیب به دندان بر روی سطح ظاهری دندان چسبانده می‌شود و از انله در زمانی که آسیب زیادی به دندان وارد شده باشد، استفاده می‌شود.

دندان مصنوعی

افرادی که فاقد بافت اطراف دندان و دندان هستند، می‌توانند به صورت کلی یا جزئی از دندان مصنوعی استفاده کنند.

اصلاح طرح لبخند

برای درمان طرح لبخند می‌توان از روش‌های ترکیبی موارد ذکر شده استفاده کرد که بیمار می‌تواند ابتدا دندان‌های خود را صاف و مرتب کند سپس از روش‌های سفیدکردن دندان‌ها استفاده کند.

 

تاثیر سیگار بر ایمپلنت دندان

 ایمپلنت برای سیگاری ها: افراد سیگاری هم میتوانند ایمپلنت دندان داشته باشند

افراد زیادی از ما سوال می‌کنند که آیا عمل کاشت ایمپلنت برای سیگاری ها امکان پذیر و موفقیت آمیز است؟ جواب به صورت خلاصه “بله” است. چنین افرادی هم می توانند از موهبت ایمپلنت بهره ببرند و تقریبا مانعی سر راهشان نیست. اما روند ایمپلنت گذاری و پیش آمدهای بعد از عمل ایمپلنت گذاری برای این افراد، با افراد غیر سیگاری متفاوت است. برای اینکه یک شخص سیگاری واجد شرایط این عمل باشد باید عادات و سبک زندگی خود را تغییر دهد. اگر این افراد نتوانند چنین تغییراتی ایجاد کنند احتمالا نتیجه عمل با شکست مواجه می شود و یا دست کم نگهداری و مراقبت از ایمپلنت در آینده سخت خواهد بود.

تاثیر سیگار بر ایمپلنت : استعمال دخانیات و سیگار چگونه روی ایمپلنت های دندانی تأثیر می گذارد؟

به دلیل تأثیر مضر نیکوتین، تنباکو و سیگار، جراحی کاشت دندان در همه اشخاصی که سیگار می کشند موفقیت آمیز نخواهد بود. سیگار و دود آن از چند روش مختلف روی میزان موفقیت این عمل جراحی تاثیر میگذارند:

دود سیگار باعث صدمه به لثه ها و استخوان های فک میشود: دود سیگار ساختارهای موجود در قسمت داخلی دهان شما را می سوزاند و حتی می تواند به غدد بزاقی آسیب وارد کرده یا آن ها را مسدود کند. و این اتفاق باعث خشکی دهان می شود. زیرا سیگار عملا دشمن غدد تولید کننده بزاق است. کمبود بزاق می تواند منجر به پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود و توده استخوانی که ایمپلنت را احاطه کرده تضعیف میکند.

نیکوتین باعث کاهش سرعت عملکرد سیستم دفاعی و سیستم ایمنی بدن می شود: نیکوتین از هر طریقی که وارد بدن شود، جریان اکسیژن و خونرسانی را به استخوان و بافت دهان محدود می کند. از آنجا که در دوره نقاهت ایمپلنت، استخوان فک به این اکسیژن و جریان خون احتیاج دارد، قرار گرفتن در معرض نیکوتین باعث کاهش سطح عملکرد دفاعی و ایمنی بدن و در نتیجه کاهش توانایی در روند بهبودی میشود.

تا چند روز بعد از ایمپلنت نباید سیگار کشید؟

مانند هر عمل جراحی دیگری، برای اطمینان از حصول بهترین نتایج در عمل کاشت ایمپلنت دندان برای سیگاری ها ، باید مطابق دستورالعمل ها و توصیه های متخصص دندانپزشکی یا جراح دندان عمل کنید. شما موظف هستید که تمام توصیه های قبل و بعد از عمل را مو به مو انجام دهید وگرنه تضمینی برای موفقیت عمل ایمپلنت شما به عنوان یک فرد سیگاری وجود ندارد. به عنوان مثال شما باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید، سیگار و نوشیدنی های الکلی نکشید و ننوشید.

 

سفید کردن و بلیچینگ دندان

 امروزه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از مشکلات مربوط به لک شدن و تغییر رنگ دندان‌ها رنج می‌برند. در حقیقت حتی افرادی که دندان‌های خود را مسواک زده و نخ دندان می‌کشند و بطور منظم با دندانپزشک ترمیمی خوب برای تمیز کردن دندان‌ها ملاقات می‌کنند، باز هم ممکن است به خاطر مواد غذایی مصرفی، عوامل محیطی، و گذشت زمان با تغییر رنگ دندان‌های خود مواجه شوند. خوشبختانه نیازی به نگرانی درباره این شرایط نیست، زیرا کسانی که دندان‌های آن‌ها دچار تغییر رنگ شده می‌توانند از درمان‌های حرفه‌ای سفید کردن دندان ها به منظور محو کردن یا از بین بردن کامل لکه‌های ایجاد شده بر روی دندان‌ها و نیز ایجاد طرح لبخند طبیعی و درخشان مورد نظر خود استفاده کنند.

مزایا بلیچینگ دندان چیست؟

استفاده از درمان حرفه‌ای سفید کردن دندان می‌تواند طرح لبخند سفید و شفاف برای شما به همراه داشته باشد. هنگامی که به این منظور از درمان بلیچینگ دندان استفاده می‌شود، نتایج نهایی درمان زیبا و طبیعی خواهند بود. بسیاری از مواقع این درمان می‌تواند تاثیر زیاد در جوان‌تر و سالم‌تر به نظر رسیدن شما داشته باشد. سایر مزایای سفید کردن دندان‌ها به شرح زیر هستند:

افزایش اعتماد به نفس: طرح لبخند ایجاد شده با دندان‌های سفید می‌تواند تاثیر مثبت بر احساس فرد نسبت به خود و نیز اعتماد به نفس وی داشته باشد.

نتایج سریع: صرف‌نظر از سفید کردن دندان با استفاده از روش‌های خانگی یا در مطب دندان‌پزشک، این درمان می‌تواند نتایج سریع و بهبود فوری در سفید کردن دندان‌ها و از بین بردن تغییر رنگ آن‌ها داشته باشد.

ایمن و غیرتهاجمی بودن: بلیچینگ یکی از روش‌های دندانپزشکی زیبایی غیرتهاجمی است که امکان استفاده از آن برای همه وجود دارد.

هزینه به نسبت پایین: هزینه درمان با این روش در مقایسه با سایر خدمات دندانپزشکی زیبایی همچون روکش کردن یا ونیر پرسلاین پایین است.

تفاوت بین سفید کردن دندان و بلیچینگ در چیست؟

در بسیاری از موارد، عبارت‌های سفید کردن دندان و بلیچینگ به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. به هر حال از نظر تکنیکی هر محصولی که باعث پاک شدن مواد غذایی و لکه‌های ایجاد شده بر روی دندان شود، به عنوان یک محصول سفیدکننده طبقه‌بندی می‌شود.

افراد مناسب برای سفید کردن دندان

سفید کردن دندان یک روش دارای سطح خطر پایین است و به همین خاطر امکان استفاده از آن برای بسیاری افراد وجود دارد. افراد مناسب برای استفاده از این درمان معمولاً با تغییر رنگ خفیف تا متوسط در دندان‌های خود مواجه شده و به دنبال اصلاح زیبایی و درخشندگی طرح لبخند خود هستند. به هر حال، برخی فاکتورهای خاص ممکن است باعث شوند بیمار فرد مناسبی برای استفاده از این روش درمانی نباشد.

 

هزینه ترمیم و زیبایی دندان چقدر است؟

 برای ترمیم و زیبایی دندان، روش های مختلفی وجود دارند که می‌توان از آن ها، جهت درمان مشکلات دندان ها استفاده کرد و دندان های زیبا و به تبع لبخندی زیبا را برای خود، به دست آورد. اگرچه رویه های دندانپزشکی زیبایی  معمولا به جای ضروری بودن، انتخابی هستند؛ اما برخی از موارد جهت ترمیم و درمان را هم به کار می‌روند.

روش های استفاده شده در دندانپزشکی زیبایی

 • لمینت دندان
 • پیوند ترکیبی
 • روکش دندان
 • سفید کردن دندان
 • کاشت

متداول ترین روش های ترمیم دندان

عوامل تاثیرگذار بر هزینه ترمیم و زیبایی دندان

عوامل مختلفی ، می‌توانند بر روی هزینه ترمیم و زیبایی دندان تاثیرگذار باشند؛ مانند:

نوع مواد استفاده شده آزمایشگاهی، که برای ترمیم و یا زیبایی دندان

تعداد دندان هایی که قرار است ترمیم شوند یا تخت عمل زیبایی قرارگیرند.

هزینه های بی حسی دندان

بازسازی کامل دندان و دهان

مواد مورد استفاده جهت پر کردن دندان

جنس روکش های مختلف برای دندان

محدوده زندگی

هزینه روش های زیبایی دندان چقدر است؟

زمانی که برای مراقبت های دندانپزشکی خودتان، بودجه خاصی اختصاص می دهید؛ ممکن است با چالش هایی رو به رو شوید. احتمالا شما در مورد هزینه ‌های مربوط به روش خاصی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید، تحقیق کرده اید؛ اما ممکن است اطلاعات شما کافی و درست نباشند. روش های ترمیمی و زیبایی دندان در دندانپزشکی می توانند از نظر قیمت بسیار با متفاوت از یکدیگر باشند؛ به خصوص اگر بیمه دندانپزشکی نداشته باشید و بخواهید کل مبلغ را از جیب خودتان بپردازید.

ما به شما توصیه می‌کنیم که جهت محاسبه ی هزینه های دندانپزشکی خود مانند ترمیم ریشه کانال، ترمیم تاج دندان و لمینت، از نظرات و صحبت های دیگران استفاده نکنید و با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی، پس از معاینه و مشورت با پزشک، از هزینه های درمان مخصوص خود، سوال بپرسید.

 

روش‌هایی که برای ترمیم و زیبایی دندان‌ها به کار می‌روند کدام اند؟

 این روزها روش‌های ترمیمی و زیبایی متعددی برای زیباسازی طرح لبخند مراجعین وجود دارد. این روش‌ها، گروهی از درمان‌های زیبایی کم خطر تا تهاجمی را شامل می‌شوند. برخی از روش‌های دندانپزشکی که برای بهبود ظاهر و طرح لبخند مراجعین استفاده می‌شوند، عبارت‌اند از:

ونیر

لمینت

ایمپلنت

جراحی تغییر شکل لثه

ارتودنسی

بلیچینگ دندان‌ها

ونیر دندان چیست و برای انجام آن چقدر باید هزینه کرد؟

ونیر دندان یک روش تهاجمی برای اصلاح طرح لبخند شما است. ونیر دندان با نام‌های ونیرکامپوزیت، کامپونیر، باندینگ کامپوزیت، شناخته می‌شود. ونیرهای دندانی، شامل دو دسته ونیرهای سرامیکی و کامپوزیتی هستند. برای انجام ونیر دندانپزشک ابتدا لایه نازکی از مینای دندان شما را می‌تراشد و سپس روکش‌های ونیر را بر روی دندان‌ها قرار می‌دهد. روکش‌های ونیر، به دو روش مستقیم و روش غیرمستقیم ساخته می‌شوند. در روش مستقیم، دندانپزشک ماده سازنده روکش‌های ونیر را روس دندان‌های شما قرار داده و به آن فرم می‌دهد. در روش غیرمستقیم، دندانپزشک از روکش‌های ونیری که در لابراتوار ساخته می‌شوند، استفاده می‌کند.

لمینت دندان چیست و برای انجام آن چقدر باید هزینه کرد؟

لمینت  سرامیکی یک روش ترمیمی و زیبایی دندان است که برای انجام آن از روکش‌های سرامیکی که در لابراتوار ساخته شده‌اند استفاده می‌شود. روکش‌هایی که در لابراتوار ساخته می‌شوند پس از این که دندانپزشک یک لایه نازک از دندان بیمار را تراشید با مواد مخصوصی روی دندان‌های بیمار چسبانده می‌شوند. این روکش‌ها بسیار نازک بوده و متناسب با رنگ دندان‌های بیمار ساخته می‌شوند؛ به همین دلیل مخاطب به راحتی نمی‌تواند فرق بین دندان‌های لمینت شده و دندان‌های طبیعی را متوجه شود. برای انجام لمینت دندان دندانپزشک سطح بیشتری از دندان‌ها را در مقایسهبا کامپوزیت، می‌تراشد.

ایمپلنت دندان چیست و هزینه انجام آن چقدر است؟

ایمپلنت دندان نوعی روش درمانی و ترمیمی دندانپزشکی، برای جایگزین دندان‌های از دست رفته است. برای انجام این کار دندانپزشک متخصص ایمپلنت پایه‌هایایمپلنت دندان را تحت بی حسی موضعی و با انجام جراحی در استخوان فک شما قرار می‌دهد. در مرحله بعدی دندانپزشک متخصص برای این پایه یک تاج به شکل دندان‌های طبیعی شما، می‌سازد.

بلیچینگ دندان چیست و هزینه انجام آن چقدر است؟

بلیچینگ دندان، یک روش غیر تهاجمی و بسیار کم هزینه برای سفید کردن دندان‌هایی است که زرد شده، تغییر رنگ داده‌اند یا لکه دارند. بلیچینگ دندان با کمک یک ماده شیمیایی که به روشن و سفید شدن دندان‌ها کمک می‌کند، انجام می‌شود.

 

ارتودنسی طرح لبخند

 ارتودنسی طرح لبخند یکی از پرطرفدارترین، ایمن ترین و کم تهاجمی ترین روش های اصلاح فرم دندان ها و فک ها است که طرفداران زیادی دارد. برای آشنایی بیشتر با ارتودنسی طرح لبخند و روش های انجام آن، تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

امروزه داشتن دندان ها و لبخندی زیبا، یکی از مهم ترین ملاک های زیبایی محسوب می‌شود. روزانه افراد زیادی به کلینیک دندانپزشکی ترمیم و زیبایی دندان مراجعه می‌کنند تا با انجام روش های ترمیمی و زیبایی دندانپزشکی، لیخند خود را جذاب تر، زیباتر و سفیدتر کنند. روش های زیادی برای اصلاح فرم و زیبایی دندان ها وجود دارد. بعضی از روش های زیبایی، ترمیمی و بعضا درمانی که امروزه در مطب های دندانپزشکی استفاده می‌شوند عبارتند از: سفید کردن دندان ها با استفاده از بلیچینگ دندان ها، اصلاح دندان ها با کامپوزیت، انجام لمینت دندان ها و انجام انواع روش های ارتودنسی.

ارتودنسی طرح لبخند چیست؟

ارتودنسی دندان ها در واقع یک روش درمانی و ترمیمی، برای اصلاح وضعیت و فرم دندان ها و فک هایی است که در محل مناسبی قرار ندارند. با انجام ارتودنسی می توان این دندان ها و فک ها را به محل صحیح هدایت کرد. ارتودنسی طرح لبخند در واقع نوعی ارتودنسی است که تمرکز آن بر صاف کردن و مرتب کردن دندان هایی است که به هنگام لبخند زدن دیده می‌شوند. این دندان ها که به طرح لبخند معروفند، معمولا شامل هشت دندان جلویی در فک بالا هستند. برای فهمیدن این که کدام دندان ها طرح لبخند شما را تشکیل می‌دهند، کافی است جلوی آینه بایستید و لبخند بزنید. دندان هایی که در این حالت دیده می‌شوند همان دندان های طرح لبخند شما هستند.

روش های انجام ارتودنسی طرح لبخند چیست؟

دندانپزشکان ،ارتودنسی روی دندان ها را به دو روش کلی انجام می‌دهند. تفاوت این دو روش در نوع بریس هایی است که در آن ها استفاده می‌شود. ارتودنسی های فلزی، سرامیکی و لینگوال با کمک بریس های ثابت انجام می‌شوند. براکت های این بریس ها به دندان های بیمار می‌چسبند و بیمار نمی‌تواند آن ها را جدا کند. ارتودنسی اینویزیلاین یا نامرئی، به روش متحرک انجام می‌شود. در انجام این نوع از ارتودنسی ها، بریس هایی که روی دندان ها قرار می‌گیرند به دندان ها نمی‌چسبند و بیمار می‌تواند به طور موقتی آن ها را از دهان خود خارج کند.

طول دوره درمان با ارتودنسی چقدر است؟

طول دوره درمانی ارتودنسی در بیماران مختلف متفاوت است. این دوره درمانی ممکن است از شش ماه تا سه سال متفاوت باشد. طول دوره بسته به عوامل مختلفی کوتاه تر یا بلندتر می‌شود. بعضی از عواملی که در تعیین طول دوره درمان با ارتودنسی نقش دارند عبارتند از:

 • سن بیمار
 • نوع ناهنجاری بیمار
 • شدت ناهنجاری بیمار
 • نوع بریس های ارتودنسی استفاده شده
 • میزان مراقبت بیمار از دندان ها و بریس های ارتودنسی.

 

صفحه قبل 1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد