حساسیت دندان چیست و چطور باید آن را درمان کرد؟

 حساسیت دندان به وضعیتی گفته میشود که در آن یک یا چند دندان برای یک لحظه کوتاه دچار درد میشود و حالتی مثل تیر کشیدن را برای شخص ایجاد میکند. این درد، ناراحتی یا تیر کشیدن، میتواند چند ثانیه باشد و یا اینکه تا چند دقیقه و یا حتی چند ساعت ادامه داشته باشد. دندان حساس میتواند علامت و نشانه یک بیماری یا مشکل جدی در رابطه با دهان و دندان باشد.

چه عواملی باعث حساسیت دندان میشود؟

در ادامه با شایعترین علل حساسیت دندان که باعث از بین رفتن مینا و پدیدار شدن دنتین میشوند آشنا خواهید شد.

بی دقتی در مسواک زدن

فرسایش مینای دندان

بالا رفتن و عقب نشینی لثه ها

بیماری لثه( جراحی زیبایی لثه )

دندان قروچه

شکستگی دندان

بلیچینگ دندان

چه زمانی دندانها حساس تر هستند؟

اوج حساسیت دندان ها زمانی است که با وجود تحلیل رفتن مینا شما یک چیز خیلی سرد و یا گرم بخورید. این موضوع هم حساسیت و هم احتمالا درد را افزایش میدهد. برای همین توصیه شده که در کل مواد غذایی خیلی سرد و یا خیلی گرم میل نکنید.

درمان حساسیت دندان

اگر به تازگی متوجه شده اید که خوردن مواد سرد، گرم، گازدار، اسیدی و یا شیرین باعث حساس شدن دندان هایتان شده است بهتر است که از مصرف آن ها خودداری کنید.

اگر حین مسواک زدن و شستشوی دهان با آب سرد، دندان حساس داشتید به جای آب سرد بهتر است با آب گرم اینکار را انجام دهید

مهمتر از همه اینکه با ملایمت مسواک بزنید و حتی زمانی که دندانهایتان حساس است مسواک زدن را پشت گوش نیاندازید

آیا برای درمان حساسیت دندان باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟

هم بله و هم نه! از اولین باری که فکر مکنید دچار این حساسیت شده اید تا چند هفته صبر کنید. اگر طی این مدت خوب شدید نیازی به مراجعه نیست ولی اگه خوب نشد و حتی بدتر هم شد به یک کلینیک دندانپزشکی خوب مراجعه کنید.

 

ارتودنسی عقب بودن فک پایین چگونه است؟

 شاید تصور کنید که ارتودنسی، تنها به درمان و اصلاح مشکلات مربوط به دندان ها می‌پردازد؛ در حالی که برای پیشگیری و درمان بسیاری از ناهنجاری های فکی، می‌توان از روش ها و ابزار ارتودنسی بهره گرفت. بعضی از افراد به صورت مادرزادی، مشکلاتی در فک خود دارند. از شایع ترین این مشکلات، می‌توان به جلو بودن یا عقب بودن فک پایین اشاره کرد. این موضوع بر ظاهر افراد و همچنین ارتباط دندان ها با هم، اثر منفی می‌گذارد و مشکلاتی برای بیمار به وجود می‌آورد.

بیمارانی که چنین ناهنجاری‌ای دارند، به خصوص اگر مشکل آنها شدید باشد، باید حتما برای اصلاح آن اقدام کنند. برای مثال یکی از بهترین راه های درمانی، برای اصلاح ناهنجاری عقب بودن فک پایین، استفاده از ارتودنسی عقب بودن فک پایین است، در این مقاله قصد داریم در مورد مشکلات فک پایین، و راه های درمانی آن صحبت کنیم.

 

بهترین سن برای درمان عقب بودن فک پایین

متخصص های ارتودنسی همواره توصیه می‌کنند برای بررسی ها و معاینات مربوط به مشکلات فک و دندان ها، بهترین سن قبل از رسیدن به سن بلوغ و در دوران کودکی و نوجوانی است. اگر کودکی در سنین پایین که هنوز رشد فکی او کامل نشده است، مورد معاینه قرار بگیرد و مشکلات او شناسایی شود، بدون نیاز به درمان های سخت یا پیچیده ای، مانند جراحی فک و تنها به کمک بعضی از دستگاه های ارتودنسی، می‌توان از پیشرفت ناهنجاری جلوگیری کرد و حجم مشکلات را در آینده به شدت کاهش داد.

این دستگاه ها، فک پایین را برای رشد بیشتر تحریک می‌کنند و سعی می‌کنند رابطه مناسب و ایده آلی را بین دو فک بیمار برقرار کنند؛ اما اگر فردی در سن بزرگسالی و بعد از سن بلوغ، برای اصلاح فک خود مراجعه کند،در کنار سایر روش ها، از درمان جراحی فک نیز برای او استفاده می‌کنند.

ارتودنسی عقب بودن فک پایین

اگر بیماری در سنین پایین و قبل از اینکه رشد فکی او کامل شود، به متخصص ارتودنسی مراجعه کند، متخصص ارتودنسی در بیشتر مواقع، برای اصلاح ناهنجاری عقب بودن فک پایین بیمار، از دستگاه های فانکشنال ارتودنسی استفاده می‌کند؛ در واقع متخصص، از توانایی رشدی فک بیمار، برای تصحیح مشکلات او و تحریک رشد فک پایین بهره می‌برد. این دستگاه های فانکشنال از دو پلاک ارتودنسی متحرک، برای فک بالا و پایین تشکیل شده است.

زمانی که این پلاک های ارتودنسی متحرک روی فک های بیمار قرار می‌گیرند، در هر بار بستن دهان، دو فک را در موقعیت ایده آل و نرمال خود قرار داده و فرد را وادار می‌کند که فک پایین خود را به سمت جلو هدایت کند. این اتفاق برای فک پایین آنقدر تکرار می‌شود که تبدیل به یک عادت برای فرد شده، و در نهایت رشد فک پایین بیشتر می‌شود و به اندازه نرمال و طبیعی خود می‌رسد.

منبع : www.orthodoctor.ir

روش های درمان زیبایی دندانپزشکی

 دندانپزشکی زیبایی یکی از شاخه های نوین رشته ی دندانپزشکی است. به عنوان مثال در گذشته شکستگی دندان قابل ترمیم نبود اما امروزه با روش های گوناگونی می توان این مشکل را برطرف نمود. عارضه ای که در هنگام خندین لثه مشخص می شود نیز در گذشته قابل درمان نبود اما امروزه با جراحی ولیفت لثه و اصلاح طرح لبخند می توان این مورد را نیز برطرف نمود. و ده ها عارضه ی دیگر که به لطف این رشته ی نوین قابل درمان هستند. برخی از روش های زیباسازی عبارتند از:

جرمگیری

به دلیل مصرف مواد غذایی مختلف حتی با مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان نیز دندان ها جرم و پلاک خواهند گرفت. ممکن است میزان جرم گرفتگی با رعایت بهداشت کمتر شود اما این امر کاملاً اجتناب ناپذیر است. جرم باعث می شود دندان ها تیره و کدر به نظر برسند علاوه بر این منجر به عفونت و پوسیدگی دندان ها خواهد شد. جرمگیری یکی از روش های نوینی است که علاوه بر تأثیر بر زیبایی جنبه ی درمانی نیز دارد.

بلیچینگ

این روش زردی و بد رنگی دندان ها را اصلاح می کند. بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها برطرف کننده ی بدرنگیهای ژنتیکی و رنگدانه هایی است که باعث تغییر رنگ دندان ها شده اند. با این روش دندان ها سفید و زیبا خواهند شد.

لمینت

از انواع لمینت دندان برای برطرف کردن مشکلاتی نظیر ترک خوردگی، شکستگی، فواصل کم بین دندانی، نامرتب بودن دندان ها، بدرنگ بودن و … استفاده می شود. لمینت دو نوع است: کامپوزتی و سرامیکی. هریک از این روش ها مزایا و معایب خاص خود را داشته و متناسب با شرایط بیمار برای او تجویز خواهند شد.

ارتودنسی

از ارتودنسی به منظور مرتب کردن به هم ریختگی، شلوغی و فواصل زیاد بین دندانی استفاده می شود. در صورتی که شدت نامرتب بودن دندان ها زیاد باشد فرد علاوه بر زیبایی در بلع، جویدن و تمیز کردن نیز دچار مشکل خواهد شد.

ایمپلنت و پروتز

ایمپلنت دندانو پروتز هر دو به عنوان جایگزین دندان از دست رفته مورد استفاده قرار می گیرند. ایمپلنت پایه ای تیتانیومی سازگار با سلول های بدن بوده و می تواند جایگزین دائمی یک یا چند دندان از دست رفته باشد. انجام ایمپلنت مانند پیوند عضو است و در صورتی که بدن آن را پس بزند نمی توان مجدد این کار را انجام داد.

در این صورت می توان از پروتز استفاده نمود. پروتزها به دو دسته ی ثابت و متحرک تقسیم شده و در واقع جایگزین عضوی از بدن با مشابه مصنوعی آن هستند.

 

آشنایی با 5 نوع روکش دندان و کاربرد هر کدام

 تاج یا روکش دندان یک مفهوم جدید و روشی کاربردی در ترمیم دندان های آسیب دیده است. اگرچه روکش ها از زمان های بسیار قدیم نیز وجود داشته اند ولی امروزه با تنوع زیادی در خصوص آن ها روبرو هستیم. امروزه مردم در هر سنی که باشند می توانند به راحتی با انواع تاج دندان اقدام به ترمیم پوسیدگی دندان خود کنند و تا آخر عمر از وجود دندان خود بهره مند شوند. این مقاله درباره انواع تاج و روکش های دندانی است و اطلاعات کافی درباره 5 نوع روکش مختلف دندانپزشکی را در اختار شما قرار میدهد. اگر مایلید که دندان خود را با کمک این مواد روکش کنید حتما این مقاله از کلینیک دندانپزشکی آرتمان را بخوانید.

بیشتر بخوانید : بستن فاصله بین دندان ها

آشنایی با 5 نوع روکش دندان

1. روکش استیل دندان

یکی از متداول ترین مواد بکار رفته در ساختار تاج ها و روکش های دندانی (مخصوصا دندانپزشکی اطفال)، استیل ضد زنگ است. این روکش گزینه ای ایده آل برای دندانهای شیری کودکان است که نیاز به ترمیم دارد. اگر دندان کودک هنوز فرصتی برای کشیده نشدن داشته باشد از روکش استیل دندان کودکان برای ترمیم دندان استفاده میشود.

2. روکش سفید دندان ای اس

روکش دندان ES نوعی تاج پیش ساخته یا آماده است که به صورت آناتومیک (نمای اکلوزال) از قبل کار شده است و نیازی به دستکاری یا اصلاحات بعد از نصب ندارد. این روکش بر روی دندان آسیب دیده قرار گرفته و نمای نسبتا طبیعی دارد.

3. روکش سرامیکی دندان

روکش های تمام سرامیک از نوعی گل رس سفید و سخت به نام “Kaolin” ساخته میشود و آن را به یک انتخاب ایده آل برای یک تاج دندانی قوی و زیبا تبدیل می کند. این تاج دندان برای افرادی مناسب باست که به جهت زیبایی اقدام به نصی روکش میکنند.

تاج های سرامیکی رنگ طبیعی دارند و از همه مهمتر، رنگ سفید آن با بقیه دندان ها هماهنگ است. این روکش ها در اصل فشرده شده هستند و در آن ها سرامیک به شکل و اندازه دندان در آمده است تا زیبایی طبیعی به نمای دندان و لبخند شما بدهند و مانند یک لایه ظریف و طبیعی دندان عمل میکنند.

4. روکش فلز سرامیک دندان

یکی از متداول ترین روکش های دندانی، روکش هایی هستند که ترکیبی از فلز و سرامیک هستند. آن ها از رایجترین روش های ترمیم دندان های آسیب دیده به شمار میروند. همانطور که از نام این محصول پیداست، آن ها تاج های فلزی هستند که با روکش سرامیکی پوشیده شده اند تا استحکام و زیبایی شناسی همزمان به دندان بدهند. این تاج ها مخصوصا برای ترمیم دندان در افرادی که دندان قروچه داشته و با تحلیل مینای دندان مواجهند استفاده میشوند.

5. روکش طلایی دندان

کلاسیک ترین نوع روکش دندان آلیاژ طلا است. طلا به عنوان یک فلز نجیب، در برابر عناصری مانند آب یا اکسیژن بسیار مقاوم است. این نکته مثبت طلا باعث می شود تا آنها به شکل تاج نیز در دندانپزشکی مورد استفاده قرار بگیرند. طلا از مقاومت کششی بالایی برخوردار است و می تواند زیبایی و استحکام به دندان شما ببخشد.

 

فعالیت دندانپزشکی شبانه روزی چگونه است ؟

 دندانپزشکی شاخه ای از علم پزشکی است؛ که به سلامت دهان و دندان کمک می کند. دندانپزشک در زمینه پیشگیری، بررسی علائم و درمان بیماری های دهان و دندان تخصص دارد. او به درمان بیماری های دهان و دندان، جلوگیری از پیشرفت این نوع بیماری ‌ها و بالابردن میزان بهداشت دهان و دندان و همچنین زیبایی و مرتب کردن دندان ها می پردازد. گاهی دندانپزشک بسته به سطح کاری، یک یا چند دستیار دارد.

ساعت کاری دندانپزشک

ساعات کاری دندانپزشک بسته به محل کارش متفاوت است. محل کار دندانپزشک در مطب ها، کلینیک ها و بیمارستان ها می باشد. و اگر دندانپزشک در استخدام بیمارستانی باشد، باید به صورت تمام وقت یا نیمه وقت (براساس نوع استخدام) و گاه به صورت شیفت شب یا تعطیلات کار کند و اگر به صورت شخصی در مطب خویش مشغول کار کند در تعیین ساعات کاری آزادی عمل بیشتری دارد و به دلخواه آن را تنظیم می کند.کلیه وسایل دندانپزشکی باید همیشه استریل و کاملا بهداشتی شده باشند زیرا؛ می توانند ناقل انواع بیماری ها باشند.

در ادامه این مقاله از کلینیک دندانپزشکی جنت آباد  اطلاعات کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت های شغلی و میزان درآمد دندانپزشک و برخی از دندانپزشکان معروف ارائه می شود.

وظایف دندانپزشک

ویزیت اولیه و دادن مشاوره های لازم به بیماران

دادن آرامش به بیماران قبل از شروع کار به خصوص در مورد کودکان و افرادی که می ترسند.

استفاده از روش های مناسب برای کنترل و کاهش درد بیمار

عکس برداری در صورت لزوم

درمان‌های دندانپزشکی از جمله جرم‌گیری، پر کردن، کشیدن و گذاشتن دندان‌های مصنوعی و روکش و بریج دندان کردن (پل گذاشتن) و …

توانایی های مورد نیاز برای هر دندانپزشک

مهارت و دانش کافی

تجربه فراوان

هماهنگی و تعادل چشم و دست در حین کار

توانایی تمرکز طولانی مدت

توانایی فیزیکی بالا

مهارت ارتباط گیری با بیماران به عنوان مثال بیان توضیح مناسب راه‌های درمان به بیمار

صبر و بردباری

توانایی آرام کردن بیماران مضطرب و نگران

داشتن اخلاق مناسب

برروز بودن

خدمات دندانپزشکی های زیبایی شبانه روزی به اختصارشامل موارد زیر است:

 

مزایا و معایب ایمپلنت دندان چیست ؟

 اگر می‌خواهید دندان های از دست رفته و آسیب دیده خودتان را جایگزین کنید، کاشت دندان یک روش عالی برای این کار است. ایمپلنت های دندان، طبیعی ترین گزینه ترمیم دندان هستند و برخلاف پروتز دندان مصنوعی نیازی نیست که در هنگام تمیز کردن و ضدعفونی دهان آن ها را از داخل دهانتان دربیاورید. با نصب آن ها هنوز هم می توانید غذاهای مورد علاقه خود را بخورید. اما با همه این خوبی ، هزینه ایمپلنت دندان چه حدود است؟

در ادامه با کیلینیک دندانپزشکی ایده آل همراه باشید تا شما را با مزایا و معایب این روش جایگزینی دندان آشنا کنیم .

شما ایمپلنت دندان را می توانید مانند همان دندان های طبیعی خودتان مسواک بزنید و یا با آنها غذا بجوید. این دندان ها مانند دندان هایی هستند که با آن ها به دنیا آمده اید. به همین دلیل است که ایمپلنت های دندانی بهترین گزینه در دندانپزشکی خارج از دندانهای طبیعی شما هستند. اگر دندان‌های از دست رفته و آسیب دیده احساس بدی در شما ایجاد کرده است و اعتماد به نفس شما را زیر سوال برده است، شما می توانید با ترمیم از طریق ایمپلنت دندان، اعتماد به نفس خودتان را بازگردانده و یک دندان زیبا جای دندان از دست رفته تان بکارید.

مزایای ایمپلنت دندان

مزایای ایمپلنت های دندانی بسیار زیاد است به همین دلیل است که یک گزینه بسیار محبوب تبدیل شده است. این مزایا عبارت اند از:

آن ها مانند دندان های طبیعی شما هستند.

آن ها دائمی هستند؛ زیرا در استخوان شما محکم می شوند.

آن ها به شما امکان گفتار مناسب را می دهند؛ زیرا مانند دندان مصنوعی به اطراف دهان نمی لغزند.

آن ها راحت هستند به این دلیل که تا استخوان فک تان رفته و سفت شده اند و غیر قابل حرکت هستند.

دندان مصنوعی خوردن غذاهای خاص را دشوار می کند؛ اما ایمپلنت دندان باعث می شود که شما بتوانید هر غذایی که دوست دارید بخورید.

اعتماد به نفس شما توسط این کاشت بازیابی می شود؛ زیرا سلامت دهان و دندان تان بهبود می‌یابد و لبخندتان زیبا خواهد شد.

ایمپلنت های دندانی با دوام هستند و با مراقبت و نگهداری مناسب، یک عمر دوام می آورند.

معایب ایمپلنت دندان

مانند هر عمل جراحی دیگری، ممکن است ایمپلنت دندان عوارضی داشته باشد؛ اما نادر است. این عوامل عبارت اند از:

عفونت

آسیب به لثه یا سایر دندان ها و یا رگ های خونی

آسیب های عصبی

در ایمپلنت فک بالا اگر ایمپلنت در حفره سینوس بیرون بزند، مشکلات سینوسی به وجود می‌آورد.

 

لمینت دندان پر شده چگونه امکان پذیر است ؟

 لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان، روشی برای ترمیم آسیب‌های جزئی دندانی و اصلاح بدرنگی دندان‌ها و زیباتر کردن دندان‌های لکه‌دار است. در این روش، ابتدا از دندان‌های شما قالب‌گیری کرده و سپس قالب‌ها را برای ساخت روکش‌های لمینت که از جنس نوعی سرامیک و یا همان چینی هستند، به لابراتوار می‌فرستند. در مرحله بعدی سطحی از مینای دندان، بین پنج‌تا هشت میلی‌متر را تراش داده و برای نصب روکش‌های لمینت آماده می‌کنند سپس با چسب‌های مخصوصی روکش‌های لمینتی را روی سطح دندان‌های شما می‌چسبانند.

آیا انجام لمینت دندان روی دندان هایی که پوسیدگی دارد امکان‌پذیر است؟

درصورتی‌که دندان‌های شما دچار پوسیدگی باشند یا دندان‌هایتان مستعد ابتلا به پوسیدگی باشند، یک دندانپزشک ترمیمی خوب  شما انجام روش‌هایی مثل کامپوزیت ونیر یا لمینت های سرامیکی را به شما پیشنهاد نخواهد کرد. به همین علت اگر دندان‌پزشک شما کامپوزیت ونیر یا لمینت های سرامیکی را به‌عنوان یک روش درمانی به شما معرفی می‌کند، به این معناست که شما در معرض خطر ابتلا به پوسیدگی دندان قرار ندارید. روکش‌های لمینتی در برابر پوسیدگی مقاومت بالایی نشان می‌دهند و درصورتی‌که شما روزانه دو بار دندان‌هایتان را مسواک بزنید و مرتب از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید استفاده کنید، دندان‌هایتان را در برابر خطر پوسیدگی محافظت خواهید کرد.

قرار دادن روکش‌های لمینت دندان، بر روی دندان‌هایی که پرشده‌اند امکان‌پذیر است یا نه؟

قرار دادن روکش‌های لمینت دندان، بر روی دندان های سالمی که هنوز هیچ اقدام دندان‌پزشکی روی آن‌ها صورت نگرفته، کاربرد بیشتری داشته و بهتر کار می‌کنند. در صورت داشتن یک پرکردگی کوچک و جزئی، در زیر پوشش لمینت و یا در قسمت پشتی دندان، ممکن است شما هنوز بتوانید کاندید خوبی برای انجام لمینت دندان باشید؛ اما درصورتی‌که تعداد زیادی از دندان های شما و یا بخش عمده‌ای از دندان های شما، دارای پرکردگی باشند، لمینت دندان گزینه‌ی مناسبی برای شما نخواهد بود. در این حالت، بهتر است از روش‌های دیگر، مثل تاج دندان استفاده کنید. تاج دندان، با قوی‌تر کردن دندان های شما، به شما این امکان را می‌دهد که بدون ترس از برآمدگی روکش‌های دندانی، غذاخورده و گاز بزنید. به‌صورت کلی، این‌که لمینت های دندانی گزینه‌ی مناسب‌تری برای شما هستند یا تاج دندان، وابسته به شرایط و وضعیت دندان های جلویی شما می‌باشد.

به‌طور قطعی و همیشگی نمی‌توان گفت که اگر شما دندان های پرکرده داشته باشید، نمی‌توانید از روکش‌های لمینتی بر روی آن‌ها استفاده کنید؛ اما هنگامی‌که دندان های شما با کامپوزیت پرشده باشند، نمی‌توان از روکش‌های سرامیکی لمینت بر روی آن‌ها استفاده کرد. در این شرایط و درصورتی‌که مدت دو هفته از پر کردن دندان‌هایتان با کامپوزیت گذشته باشد، باید ابتدا پرشدگی‌های دندان را کاملاً تراشید و آن را دوباره پر کرد. پس از انجام این کار، می‌توانید از روکش‌های سرامیکی لمینت بر روی دندان‌ها استفاده کنید. اگر میزان پوسیدگی دندان های شما خیلی زیاد باشد، به‌ناچار باید از تاج دندان استفاده کنید.

 

دلایل ترمیم دندان چیست و چگونه می توان دندان ها را ترمیم کرد ؟

 ترمیم دندان به ارتقا  سلامت دندان کمک می کند. زیرا می تواند باعث پر شدن فضای خالی دهان و پر کردن شکاف هایی شود که محلی برای رشد باکتری ها است.

دندان های از دست رفته نیز به دلیل نبود فضای کافی برای جویدن دندان ها، فشار بیشتری به دندان های طبیعی باقی مانده وارد می کنند.

گزینه های ترمیم دندان بسیار زیاد است و تصمیم گیری به عوامل مختلفی از جمله عوامل مالی ، وضعیت دندان ها و سلامت عمومی شما بستگی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با ما در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی جنت آباد همراه باشید.

پرکننده های دندان

پرکننده های دندان متداول ترین نوع ترمیم دندان هستند و می توان از آلیاژهای فلزی طلا یا نقره آمالگام برای پرکردن دندان یا مواد پلاستیکی رنگی به نام پرکردن رزین کامپوزیت استفاده کرد.

تاج دندان

تاج های دندانی وسایل دندان شکلی هستند که برای بازیابی شکل ، اندازه ، استحکام و ظاهر آن ، نگه داشتن بریج دندان در جای خود و یا پوشاندن دندان کاشته شده ، روی دندان قرار می گیرند.

پل دندانپزشکی یا  Bridges

پل های دندانی وسایلی هستند که برای پر کردن شکاف ناشی از یک یا چند دندان از دست رفته طراحی شده اند. پل ها را می توان از هر دو طرف با تاج ثابت کرد و به طور دائمی در جای خود ثابت می شود.

ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت دندان روشی است که با هدف کاشت دندان های جایگزین انجام می شود. کاشت ها در واقع یک پست کوچک ساخته شده از فلز است که در جای استخوان دندان در جای استخوان قرار می گیرد. ایمپلنت با یک دندان جایگزین به نام تاج پوشانده شده است.

دندان مصنوعی

این یک جایگزین متحرک برای دندانهای از دست رفته و بافتهای اطراف است. گاهی اوقات از رزین اکریلیک با لوازم جانبی فلزی ساخته می شود. یک پروتز کامل جایگزین تمام دندان ها می شود. پروتزهای جزئی در برخی دندانهای طبیعی وجود دارد و با گیره های فلزی متصل به دندانهای طبیعی نگهداری می شود.

لمینت دندان

لمینتها پوسته‌هایی با ضخامت نازکی هستند که متناسب با شکل و ویژگی های دندانی هر شخص به صورت منحصر به فرد ساخته میشوند. در ساخت این پوسته های نازک از موادی با رنگ های طبیعی و نزدیک به رنگ دندان استفاده میشود. لمینت دندان را در بخش جلویی دندان ها متصل میکنند. تا مواردی مانند رنگ، ظاهر، اندازه و طول دندان ها را تغییر داده و برای فرد لبخندی گیراتر و زیباتر ساخته شود.

 

پاسخ به سوالات رایج پیرامون ایمپلنت دندان

 اگر قصد کاشت ایمپلنت دندان را دارید برای پاسخ به سوالات احتمالی خود در این مقاله با کلینیک دندانپزشکی ایده آل همراه باشید.

آیا ایمپلنت روش درمانی مناسبی است؟

اگر از بهترین برندهای موجود در بازار برای گذاشتن ایمپلنت استفاده شود و دندانپزشک با مهارت و تجربه خود به خوبی عمل کاشت دندان را انجام دهد، می‌تواند روش جایگزینی مناسبی برای دندان‌های از بین رفته باشد.

چه تفاوتی میان ایمپلنت و بریج وجود دارد؟

هر دو روش جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته هستند که ایمپلنت امروز جایگزین مناسب‌تری است و معمولاً توسط دندانپزشکان این روش توصیه می‌شود. اما بریج زمانی می‌تواند گزینه مناسبی باشد که تنها یک دندان از بین رفته باشد و از معایب آن این است که باعث تراشیده شدن دندان‌های کناری می‌شود.

جراحی سینوس لیفت چیست؟

این روش، یک جراحی بسیار ساده برای افزودن استخوان به فک بالا است تا شرایط برای کاشت ایمپلنت دندان به وجود آید که به دلیل اینکه از بی حسی در آن استفاده می‌شود؛ دردی برای بیماران ایجاد نمی‌شود؛ معمولا پیوند استخوان و کاشت دندان در یک جلسه انجام می‌پذیرد.

آیا ایمپلنت درد دارد؟

بعد از جراحی کاشت دندان ممکن است بیمار تا ده روز احساس درد داشته باشد که از مسکن برای تخفیف درد استفاده می‌شود اما در حین جراحی چون از بی حسی کننده استفاده می‌شود بیمار دردی را احساس نخواهد کرد.

هزینه ایمپلنت دندان چه قدر است؟

ایمپلنت دندان دارای هزینه نسبتا بالایی است چه ایمپلنت صرفا برای یک دندان به کار رود چه برای همه دندان‌ها مورد استفاده قرار بگیرد که ایمپلنت کل دندان‌ها می‌تواند ضربدر قیمت یک واحد ایمپلنت شود. عوامل متعددی بر هزینه ایمپلنت اثر می‌گذارند از جمله:

اگر بیمار در کنار ایمپلنت نیاز به عمل سینوس لیفت یا عمل پیوند استخوان داشته باشد این امر بر روی هزینه ایمپلنت اثر می‌گذارد. نوع فلز به کار رفته برای ایمپلنت، اباتمنت و تاج ایمپلنت نیز می‌تواند بر میزان هزینه‌ها اثر بگذارد که اگر دندان‌ها به طور کامل از بین رفته باشند، می‌توان از روش ترکیبی ایمپلنت و پروتز دندان استفاده کرد تا باعث کاهش نرخ هزینه‌ها شد. میزان مهارت و تجربه دندانپزشک برای موفقیت در انجام ایمپلنت نیز حائز اهمیت است که این امر باعث تفاوت قیمت دستمزد میان دندانپزشکان مختلف شده است.

 

پک بلیچینگ دندان چیست؟

 حتما شما هم دوست دارید که طرح لبخند زیبا و دندان‌های سفید داشته باشید. متاسفانه رعایت بهداشت دهان و دندان به تنهایی باعث سفید شدن و سفید ماندن دندان نمی شود. بعضی از غذاها و نوشیدنی‌ها مثل قهوه و چای و بعضی از موارد دیگر مثل الکل و تنباکو رنگ مینای دندان زا تغییر می‌دهند. دندان‌های ما به مرور زرد و سپس ممکن است به رنگ سیاه تغییر رنگ دهد. همچنین تنباکو همراه با تغییر رنگ دندان باعث ایجاد لکه می‌شود و باعث اصلی دیگر بیماری‌ها است. برای درمان تغییر رنگ دندان می‌توان از بلیچینگ استفاده کرد یا به یک متخصص مراجعه کنید. مطمئنا یک دنداپزشک ترمیمی خوب با تخصصی که دارد می‌تواند با رعایت اصول بهداشتی باعث زیبایی دندان‌های ما شود؛ اما برای درمان کم هزینه تر می‌توان از بلیچینگ استفاده کرد. شما باید بدانید که اثرات و سرعت پک بلیچینگ دندان به اندازه مراجعه به دندانپزشک نیست. همچنین میزان سفید کنندگی و لکه برداری کلینک‌های دندان پزشکی بسیار بالاتر از بلیچینگ خانگی است.

خطرات استفاده از بلیچینگ دندان

بیمارن زمانی که از این روش درمانی استفاده می‌کنند بسیار راضی هستند. متاسفانه بیشتر آن‌ها از خطرات بعدی آن آگاه نیستند. همچنین این افراد نمی دانند که باید بعد از استفاده از این روش درمانی چه اقداماتی را انجام دهند. در ادامه به بعضی از این موارد اشاره خواهیم کرد. اولین موردی که شما باید بدانید این است که بعد از استفاده از بلیچینگ دندان‌های شما نسبت به گرما و سرما حساس می‌شوند. به همین دلیل بهتر است که از مصرف بعضی از نوشیدنی‌ها خودداری کنید. نکته مهم بعدی این است که در بیست و چهار ساعت اول دندان‌ها سریع تحت تاثیر مواد غذایی قرار می‌گیرند. به همین منظور بهتر است رژیم غذایی مخصوص داشته باشید و از مصرف الکل، قهوه، چای و دخانیات پرهیز کنید. نکته سوم این است که اگر شما از پراکسید برای سفیدی دندان استفاده می‌کنید باید همیشه تحت نظر دندان پزشک باشید. بی توجهی به میزان اندازه و میزان ساعت این ماده باعث حساسیت لثه، تحلیل دهانه یا حساسیت دائمی دندان می‌شود. این ماده می‌تواند آسیب‌های جدی به دهان و دندان شما وارد کند.

بیشتر بدانید : روکش های تمام سرامیک

مراحل استفاده از بلیچینگ دندان

اطمینان از سلامت دندان ها، شما باید به دندانپزشک برای این موضوع مراجعه کنید.

 • مسواک زدن و استفاده از نخ دندان
 • قرار دادن مواد بر روی لبه‌های قالب
 • پخش کردن مواد درون حفره
 • قرار دادن قالب بر روی دندان ها
 • پاک کردن مواد اضافی خارج شده از قالب
 • قرار دادن قالب مدت زمان با توجه به دستور دندانپزشک
 • خارج کردن قالب و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دوباره

ویژگی‌های اصلی استفاده از بلیچینگ‌ها در خانه

 • دندان‌های سفید و زیبا که باعث زیبایی لبخند می‌شود.
 • سفیدی سریع دندان ها.
 • شما می‌توانید این درمان را درخانه استفاده کنید.
 • از بین بردن لکه‌ها روی دندان ها.
 • تغییر رنگ دندان‌ها از زرد و سیاه به سفید.
 • استفاده از یک پک پلیچینگ دندان برای تمامی خانواده

 

صفحه قبل 1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد