بهترین نوع پرکردگی کدام است؟

 نمی توان گفت کدام پر کردگی بهترین نوع آن برای ترمیم دندان است. تشخیص مناسب ترین پرکردگی برای هر فرد به عهده دندان پزشک بوده و به عوامل متفاوتی بستگی دارد مانند: وسعت پوسیدگی دندان، داشتن آلرژی به مواد مختلف، موقعیت دندان پوسیده و همینطور قیمت انواع پرکردگی. در این قسمت به بررسی انواع پر کردگی می پردازیم:

آمالگام

شاید فکر کنید که پر کردگی های آمالگام تنها در قدیم استفاده می شده است. طبق گزارشات سازمان غذا و دارو، بیش از ۱۵۰ سال است که دندان پزشکان از این نوع پر کردگی استفاده می کنند. همانطور که از نام آن مشخص است،آلمالگام ترکیبی از چند فلز است که معمولا حاوی حدود ۵۰ درصد جیوه، همراه با قلع، مس، نقره و روی است. آمالگام در مقایسه با دیگر پرکردگی ها مزیت های فراوانی دارد که می توان به قیمت پایین تر، استحکام  و دوام بیشتر آن اشاره کرد.

کامپوزیت

پرکردگی هایی با  کامپوزیت دندان معمولا از جنس شیشه های پودری و رزین اکریلیک بوده و دارای مزیت های بسیاری می باشد. یکی از این مزیت ها امکان تغییر رنگ کامپوزیت بر اساس رنگ دندان طبیعی بیمار است که باعث طبیعی تر شدن ظاهر پرکردگی در دهان می شود. از آنجایی که بیشتر مردم خواهان داشتن لبخندی طبیعی هستند، این نوع پرکردگی ها در بین مردم از محبوبیت ویژه ای برخوردار است.

طلا

پرکردگی های طلا یکی از مقاوم ترین و ماندگار ترین نوع پرکردگی هاست و طبق گزارش سازمان غذا و دارو، این پرکردگی ها می توانند بیش از دو دهه عمر کنند. البته این مقاومت هزینه بر بوده و پرکردگی های طلا از گران ترین پرکردگی ها هستند. از آنجایی که پرکردنگی های طلا معمولا ترمیم های غیر مستقیم می باشند، بیمار باید زمان بیشتری را در مطب دندانپزشک منتظر بماند.

بیشتر بخوانید :

سرامیک (پرسلین)

پرکردگی های سرامیکی شبیه به پرکردگی های طلا می باشند. آنها به نوعی غیر مستقیم بوده و  روند درمانی بیش از یک جلسه به طول می انجامد. پر کردگی های سرامیکی معمولا گران هستند ولی از جهاتی با پر کردگی های طلا تفاوت دارند. مثلا پرکردگی های سرامیکی شکننده تر از طلا می باشند اما در عوض شبیه دندان طبیعی بوده و می توان ظاهر طبیعی دهان و دندان ها را با آن حفظ نمود.

رزین یا گلس اینومر

کودکان نیز دچار پوسیدگی دندان می شوند و باید مانند بزرگسالان آن ها را پر کنند. (حتی اگر دندان هایشان هنوز شیری باشند). معمولا از رزین یا گلس اینومر برای دندان های موقت یا شیری و همچنین پوسیدگی های کوچک استفاده می شود زیرا این پرکردگی ها بسیار ظریف بوده و به سرعت فرسوده می شوند. این پرکردگی ها روی دندان هایی انجام می شود که هنگام جویدن فشار زیادی را تحمل نمی کنند. با اینکه گزینه های زیادی برای پرکردن وجود دارد اما نمی توان به طور قطع گفت که کدامیک از دیگری بهتر است.

 

درمان شکست ایمپلنت چیست؟ و چگونه از شکست ایمپلنت جلوگیری کنیم؟

 شکست ایمپلنت دندان یک مساله مهم است که هم برای بیمار و هم برای جراح بسیار چالش برانگیز است. کاشت دندان با ایمپلنت هر چقدر هم که با دوام یا تضمین شده باشد، می‌تواند به دلیل سهل‌انگاری، بهداشت نامناسب دهان و دندان یا عوامل خارجی خاصی تحت تأثیر قرار گرفته و شکست بخورد. زمانی که ایمپلنت شکست بخورد (یا اصطلاحاً پس زده شود)، می تواند درد، ناراحتی و علائم آزاردهنده دیگری ایجاد کند. آنچه در این مقاله می‌خوانید همه چیز درباره نحوه شکست و علائم پس زدن ایمپلنت به همراه روش‌های درمان و پیشگیری از آن است.

بیشتر بخوانید :

بسته به اینکه علت پس زدن ایمپلنت چیست روش درمان آن نیز متفاوت خواهد بود. برای مثال اگر از عفونت ایمپلنت دندان رنج می‌برید احتمالا در صورت عدم درمان عفونت نیاز باشد که ایمپلنت برداشته شده و پس از التیام کامل ناحیه عمل، مجددا جراحی دیگری برای کاشت صورت بگیرد.

بهترین راه برای جلوگیری از شکست ایمپلنت دندان، اطمینان از رعایت بهداشت دندان است که خود شامل موارد زیر می‌شود:

تمیز کردن دندان‌ها با مسواک و خمیر دندان مناسب

استفاده از نخ دندان

شستشو دهان با دهانشویه ضد باکتری

مراجعه منظم به دندانپزشک ترمیمی خوب برای معاینه

رعایت رژیم غذایی مناسب برای افرادی که ایمپلنت دندان کاشته اند

پرهیز از عاداتی که ممکن است به ایمپلنت آسیب بزند

ترک سیگار و مشروبات الکلی

 

پاسخ به چند سوال در رابطه با مینی ایمپنت ها

 اگر دندان یا دندان های از دست رفته دارید احتمالا به جز دندان مصنوعی، بریج دندان به فکر ایمپلنت دندان نیز هستند. اما هر کسی نمی تواند از ایمپلنت های معمولی که قطر زیادی دارند استفاده کنند. در چنین مواردی اگر بیمار تمایل داشته باشد جای خالی دندان را با ایمپلنت پر کند به او مینی ایمپلنت دندان پیشنهاد می شود.

چه کسانی نمی توانند از ایمپلنت های با قطر کم استفاده کنند؟

در موارد مشخصی بیماران نباید هیچ گونه ایمپلنتی (حتی از نوع مینی ایمپلنت دندان) داشته باشند و یا اینکه با احتیاط کامل درباره آن تصمیم بگیرند. زمانی که بیمار یکی از شرایط زیر را داشته باشد با وسواس و احتیاط درباره عمل جراحی کاشت ایمپلنت تصمیم گیری می شود:

مشکلات قلبی و عروقی

عدم کنترل دیابت و یا شدید بودن آن

مشکلات و بیماری های خونی که مانع انعقاد خون می شوند.

مصرف بدون جایگزین داروهای ضد انعقاد خون

افرادی که تحت درمان شیمی درمانی یا رادیوتراپی هستند

افرادی که التهاب لثه شدید دارند

عدم وجود بافت لثه به اندازه کافی

تمام مشکلات و بیماری هایی که در روند ترمیم زخم مشکل ایجاد می کنند.

دریافت و مصرف داروهایی که در نحوه متابولیسم استخوان ها تثیر گذار هستند.

افرادی که بهداشت دهان و دندان آن ها ضعیف است

براکسیسم یا دندان قروچه کنترل نشده

عدم وجود بافت استخوان کافی

بیشتر بخوانید : ارتودنسی دندان

 مینی ایمپلنت ها چگونه نصب می شوند؟

توجه به کاربردهای این نوع ایمپلنت افراد زیادی که شرایط بالا را دارند احتمالا دیر یا زود با این روش، دندان از دست رفته خود را جایگزین می کنند.

نحوه نصب و عمل مینی ایمپلنت دندان مشابه با ایمپلنت های مرسوم است اما تفاوت هایی نیز دارد.

قبل از جایگذاری این ایمپلنت باید ارزیابی کاملی از وضعیت دهان و دندان انجام شود و مشخص شود که بیمار واجد شرایط ایمپلنت های کوچک است.

بهتر است که با کمک تصاویر رادیولوژیک از فک و مکان انجام عمل تصاویر گرفته شود تا تراکم استخوان در آن ناحیه بررسی شود.

اگر استخوان تراکم کافی نداشته باشد نیاز به عمل جراحی پیوند استخوان خواهد بود.

اگر بافت لثه زیاد باشد یا استخوان بیش از حد نازک باشد نیاز به پانج و برش لثه است.

این کار باعث می شود که ایمپلنت را در موقعیت و زاویه صحیح در استخوان قرار گرفته شود

ایمپلنت جایگزاری می شود و پس از چند ماه، بهبودی کامل حاصل می شود.

جراحی ایمپلنت های کوچک بسیار حساس اما ساده تر از عمل ایمپلنت دندان معمولی است. دوره ریکاوری کمتری نیاز دارد و بیمار خیلی زود صاحب یک دندان بی عیب و نقص می شود.

 

 

چه کسانی به بالا کشیدن یا لیفت لثه نیاز دارند؟

 یک لحظه جلو آینه بروید و لبخند بزنید. سعی کنید مثل همیشه لبخند بزنید یا بخندید. به لثه‌های خود حین لبخند زدن یا خندیدن توجه کنید. وقتی می‌خندید خط لثه‌های شما در چه موقعیتی است؟ بالاتر از حد نرمال؟ پایین‌تر؟

اگر زمانی که می‌خندید یا لبخند می‌زنید، بیشترین چیزی که می‌بینید لثه ها هستند، این یعنی شما نیازمند بالا کشیدن یا لیفت لثه هستید. لیفت و بالا کشیدن لثه‌ ها با کمک روشی به نام (gingivectomy) یا روش دیگری مثل جراحی زیبایی لثه صورت می‌گیرد. در این عمل، بخش پایینی لثه ها با روش‌های مختلفی بالا کشیده می‌شود.

نرمال و غیرنرمال لثه‌ها!!

در حالت طبیعی و در یک طرح لبخند بی عیب و نقص، تنها بخش کمی از لثه ها نمایان است. وقتی لبخند می زنید، دو حالت غیرنرمال در مورد لثه ها به قرار زیر است:

بیشترین بخش لبخند شما لثه است (همه‌ش لثه!!)

اصلا لثه شما در لبخند دیده نمیشود (همه‌ش دوندون!!)

هر دو حالت، زیبایی لبخند شما را به شدت به خطر انداخته و ظاهر شما را نیز از زیبایی خواهد انداخت.

عوامل و فاکتورهای زیر باعث تغییر در خط لثه ها میشود:

بروز برخی بیماری های خاص در اشخاص

تجویز و مصرف تعدادی داروی مشخص و خاص

مشکلات مربوط به وراثت و ژنتیک

خلاصه‌ای از چگونگی انجام پروسه لیفت لثه

خب فرض کنید شما قصد دارید برای لیفت لثه به یک متخصص دندانپزشک ترمیمی خوب  مراجعه کنید. جلسه اول مشخصا یک جلسه ارزیابی خواهد بود. در این جلسه دندانپزشک به طور کامل و دقیق دندان ها و لثه های شما را چک و ارزیابی می‌کند.

جلسه بعدی (یا شاید هم در همان جلسه) دندانپزشک متخصص اقدام به لیف لثه خواهد کرد. دردی متوجه شما نخواهد شد. زیرا از بیحسی موضعی برای شما استفاده میشود. به محض اینکه بیحسی موضعی تاثیر کرد دندانپزشک کار خودش را آغار خواهد کرد .

دندانپزشک برای انجام لیفت لثه از دو روش زیر استفاده میکند:

تیغ جراحی دندانپزشکی

لیزر

هرچند که هدف از انجام هر دو نوع روش لیفتینگ، بالا کشیدن و تغییر دادن موقعیت لثه است. اما بیشتر دندانپزشکان ترجیح می دهند از روش لیرزی برای لیفتینگ لثه استفاده کنند.

این عمل برای چه کسی مناسب نیست؟

هرچند که این عمل میتواند موضعیت خط لثه در طرح لبخند را اصلاح کنید، ولی باید بدانید هر کسی هم نمیتواند این عمل را انجام دهد. انجام چنین پروسه درمانی نیازمند داشتن حداقل شرایط مورد نیاز است.

بیایید با یک مثال این بخش را توضیح دهیم. فرض کنید که خط لثه شما پایین است و وقتی لبخند می‌زنید لثه‌ها بیشتر از دندان به چشم می‌آیند. از طرفی طول دندان های شما زیاد نیست و ریشه آن ها نیز ضعیف است. در حالت کنونی هر چند که خط پایین لثه به ضرر شما است. اما نباید فراموش کنید که اگر لثه ها بالا بروند، دندان های شما مثل سابق از حمایت لثه ها برخوردار نیستند.

اگر در این صورت لیفتینگ لثه انجام دهید ممکن است دچار مشکلات زیر شوید:

لق شدن

عفونت

و افتادن دندان ها

نفوذ مواد غذایی و باکتری ها با بافت لثه

و …

 

ونیر کامپوزیت در لمینت دندان یعنی چه؟

 در رابطه با ونیرهای کامپوزیتی باید بدانید که در داخل مطب و توسط خود پزشک ساخته می شوند و همچنین همان متخصص، آن ها را بر روی دندان ها نصب می نماید.برای نصب این ونیر کامپوزیت فقط یک جلسه کفایت می کند و پس از آن خواهید دید که تمامی عیب هایی که بر روی دندان هایتان مشاهده می نمایید از بین می رود و لبخندی سفید و خیره کننده خواهید داشت.

ونیر کامپوزیت علاوه بر این که طرح لبخند شما را جذاب می کند، دندان هایتان را نیز سالم نگه می دارد و رنگ و شکل دندان ها را به صورت کاملا یکدست نشان می دهد.ونیرهای سرامیکی نیز کاربردی که دارند دقیقا مانند کامپوزیت ها می باشد.

اما تفاوت اساسی که با کامپوزیت دارند در این است که، این ونیرها در آزمایشگاه ساخته می شوند.این نوع لمینت های سرامیکی را می توان مانند ناخن هایی که مورد کاشت قرار می گیرند، مثال زد زیرا آن ها هم بر روی دندان ها چسبانده می شوند و نقش دندان را به طور کلی ایفا می نمایند.

تمامی فرآیندی که در نصب ونیرهای سرامیکی وجود دارد را یم توان در دو جلسه انجام داد.در جلسه ی اول که دندان ها را آماده می کنند و از آن ها قالب و به آزمایشگاهی که دندان ها در آن ها ساخته می شود ارسال می کنند.در جلسه ی دوم نیز آن ونیرهای ساخته شده را بر روی دندان ها می چسبانند.

هم چنین بخوانید :

 

مزایای ونیرهای سرامیکی و کامپوزیتی

در ونیرهای کامپوزیتی امکان نصب تعداد بیشتری را در یک جلسه دارا هستید.این ونیرهای کامپوزیتی نسبت به ونیرهای سرامیکی از قیمت کمتری برخوردارند و در صورت نیاز به راحتی می توانید آن ها را ترمیم نمایید.ونیرهای سرامیکی،ظاهر روشن، مات و طبیعی دندان را حفظ می کند و به سختی می توان لمینت های سرامیکی را از دندان های واقعی تشخیص داد.این لمینت های سرامیکی نسبت به ونیرهای کامپوزیتی از دوام بیشتری برخوردارند و با گذشت زمان رنگشان تغییر نمی کند

منبع : کلینیک دندانپزشکی جنت اباد

مینی ایمپلنت دندان چیست و چه تفاوتی با ایمپلنت های معمولی دارد؟

 اگر دندان یا دندان های از دست رفته دارید احتمالا به جز دندان مصنوعی، بریج دندان به فکر ایمپلنت دندان نیز هستند. اما هر کسی نمی تواند از ایمپلنت های معمولی که قطر زیادی دارند استفاده کنند. در چنین مواردی اگر بیمار تمایل داشته باشد جای خالی دندان را با ایمپلنت پر کند به او مینی ایمپلنت دندان پیشنهاد می شود.

اگر هنوز با پروتز های دندان ( دندان مصنوعی) اشنا نیستید اینجا کلیک کنید.

فرق ایمپلنت کوچک با ایمپلنت مرسوم چیست؟

همانطور که از شکل مینی ایمپلنت دندان می توان دریافت، قطر آن بسیار کمتر از ایمپلنت های معمولی است.

آن ها به همان اندازه که ایمپلنت های مرسوم کاربرد دارند مفید هستند.

بزرگترین تفاوت مینی ایمپلنت با ایمپلنت معمولی در ظاهر و شکل آن ها است.

همچنین کابرد آن ها به مرابت بیشتر از کاربرد ایمپلنت های مرسوم است.

مینی ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

از این ایمپلنت ها اغلب برای نگاه داشتن پروتز استفاده می شود. در واقع پروتزهایی که در حالت عادی به خوبی روی لثه سوار نمی شوند برای نگاهداری و قرار گرفتن مناسب روی لثه نیاز به پایه دارند. از مینی ایمپلنت غالبا به عنوان پایه این پروتزهای کامل استفاده می شود.

همچنین در شرایطی که تراکم استخوان زیاد نیست و عرض آن کم است نمی توان از ایمپلنت های معمولی با قطر بالا استفاده کرد. در این شرایط نیز ایمپلنت های با قطر کم و نازک بکار گرفته می شوند.

مینی ایمپلنت ها چگونه نصب می شوند؟با توجه به کاربردهای این نوع ایمپلنت افراد زیادی که شرایط بالا را دارند احتمالا دیر یا زود با این روش، دندان از دست رفته خود را جایگزین می کنند.

نحوه نصب و عمل مینی ایمپلنت دندان مشابه با ایمپلنت های مرسوم است اما تفاوت هایی نیز دارد.

قبل از جایگذاری این ایمپلنت باید ارزیابی کاملی از وضعیت دهان و دندان انجام شود و مشخص شود که بیمار واجد شرایط ایمپلنت های کوچک است.

بهتر است که با کمک تصاویر رادیولوژیک از فک و مکان انجام عمل تصاویر گرفته شود تا تراکم استخوان در آن ناحیه بررسی شود.

اگر استخوان تراکم کافی نداشته باشد نیاز به عمل جراحی پیوند استخوان خواهد بود.

اگر بافت لثه زیاد باشد یا استخوان بیش از حد نازک باشد نیاز به پانج و برش لثه است.

این کار باعث می شود که ایمپلنت را در موقعیت و زاویه صحیح در استخوان قرار گرفته شود

ایمپلنت جایگزاری می شود و پس از چند ماه، بهبودی کامل حاصل می شود.

جراحی ایمپلنت های کوچک بسیار حساس اما ساده تر از عمل ایمپلنت دندان معمولی است. دوره ریکاوری کمتری نیاز دارد و بیمار خیلی زود صاحب یک دندان بی عیب و نقص می شود.

عوارض مینی ایمپلنت دندان چیست؟

هرچند که این نوع ایمپلنت ها فواید و کاربردهای گسترده ای دارند اما درست مانند خود ایمپلنت های معمولی و مرسوم عاری از عارضه نیستند. برخی از عوارض مینی ایمپلنت دندان عبارتند از:

اگر بیشتر دندان ها از دست رفته باشد به تعداد زیادی از آن ها نیاز است

چون به تازگی مورد استفاده قرار گرفته اند و چندان جا افتاده نیستند هنوز مطالعات وتحقیقات زیادی روی آن ها صورت نگرفته است

چون قطر کمی دارند احتمال شکستگی آن ها در برخی شرایط بالا است

مقاومت کمتری در برابر فشار ناشی از جویدن دارند

جایگذاری آن نیازمند دقت بیشتری است و اگر جراح به اندازه کافی خوب نباشد ممکن است عوارض ایجاد کند.

رفرنس

لمینت دندان یعنی چه؟ و مزایا و معایب آن کدامند؟

 لمینت دندان یعنی چه؟

در پاسخ به سوال لمینت دندان یعنی چه؟ می توان گفت: لمینت مواد بسیار نازکی است که طول عمر بالایی دارد و همچنین با استفاده از موادی که رنگ دندان هستند، ساخته می شود.این لمینت ها سطح بیرونی دندان را می پوشاند و می توان گفت که دارای حداقل عوارض می باشد و سبب بهبود ظاهر دندان می گردد.دندانپزشکان از این پوسته های نازک سرامیکی و یا کامپوزیتی برای تغییر و اصلاح طرح لبخند و همچنین تغییر رنگ دندان ها استفاده می نمایند.با استفاده از این لمینت ها می توان در دندان ها، تغییر شکل، اندازه و حتی طول دندان را به صورت دلخواه و بر اساس چیزی که فرد متقاضی درخواست می دهد، به وجود آورد.

مزایا و معایب لمینت دندان چه چیزهایی هستند؟

شایان ذکر است که لمینت برای هر فردی به صورت جداگانه ساخته می شود و تشخیص بین لمینت و دندان واقعی در صورتی که به خوبی آماده شده باشد، غیرممکن می باشد.مورد و نکته ای که درباره ی لمینت ها وجود دارد این است که در لمینت بر خلاف دندان های معمولی، در اثر مصرف چای و قهوه، به خودشان رنگی نمی گیرند.این مورد نیز به این دلیل می باشد که برای ساخت این لمینت ها از موادی استفاده می نمایند که از فناوری سطح بالا در آن ها استفاده می شود.

لمینت ها تا جایی که امکان دارد دندان ها را سفید می کنند و حتی مشاهده شده است که تیره ترین لک ها را هم پوشانده است.حتی تیره ترین لک هایی که با استفاده از قوی ترین سفیدکننده ها از بین نرفته است را می توان با استفاده از لمینت از روی دندان حذف نمود.ساخت لمینت دندانی مقداری زمان می برد و کار نصب آن را بر روی دندان ها حداقل حدود یک هفته به تاخیر می اندازد.

ونیر کامپوزیت در لمینت دندان یعنی چه؟

در رابطه با ونیرهای کامپوزیتی باید بدانید که در داخل مطب و توسط خود پزشک ساخته می شوند و همچنین همان متخصص، آن ها را بر روی دندان ها نصب می نماید.برای نصب این ونیرهای کامپوزیتی فقط یک جلسه کفایت می کند و پس از آن خواهید دید که تمامی عیب هایی که بر روی دندان هایتان مشاهده می نمایید از بین می رود و لبخندی سفید و خیره کننده خواهید داشت.

ونیر کامپوزیت علاوه بر این که لبخند شما را جذاب می کند، دندان هایتان را نیز سالم نگه می دارد و رنگ و شکل دندان ها را به صورت کاملا یکدست نشان می دهد.ونیرهای سرامیکی نیز کاربردی که دارند دقیقا مانند کامپوزیت ها می باشد.

حدس می زنیم از این مطلب هم خوشتان بیاید ....! قیمت ونیر کامپوزیت

 

درمان درد دندان پر شده چیست؟

 فرآیند پر کردن دندان پس از ترمیم پوسیدگی دندان یا روت کانال تراپی معمولا بی درد است. زیرا اغلب، اطراف دندان قبل از پر شدن بی حس می‌شود. این یعنی شما حین پر کردن و حتی یک تا دو ساعت پس از فرآیند، دردی تجربه نمی‌کنید.

اما پس از، از بین رفتن اثر بی‌حسی موضعی، کم کم ممکن است علائم جزئی زیر را تجربه کنید:

دندان درد مخصوصاً هنگام تنفس در هوای سرد یا مصرف نوشیدنی و غذای خیلی سرد یا خیلی گرم

حساسیت لثه

درد دندان‌های اطراف دندان پر شده

درد هنگام دندان قروچه

درد در دندان آسیب دیده هنگام غذا خوردن، مسواک زدن، یا کشیدن نخ دندان

بنابراین در اغلب موارد تجربه جزئی درد دندان پر شده برای مدت کوتاه طبیعی است

بیشتر بخوانید : جراحی زیبایی لثه

دندان پر شده با هر نوع پر کردگی ممکن است علائمی مانند درد و حساسیت ایجاد کند که می‌‍تواند طبیعی و گذرا باشد و یا اینکه ادامه دار و غیرطبیعی باشد. اگر شما هم درد دندان پر شده را تجربه می‌کنید، می‌توانید دستورالعمل‌های زیر را، تا زمان مراجعه به دندانپزشک و ارزیابی یا درمان کامل در نظر بگیرید:

از ایبوپروفن (یا مسکن‌های ضد التهابی غیر استروئیدی) استفاده کنید چون می‌تواند درد را تا حدی کنترل کند

تا چند هفته پس از پر کردن دندان، از مصرف غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد اجتناب کنید

به طور موقت از مصرف غذاهای اسیدی مانند مرکبات، آب مرکبات، ماست و لبنیات ترش، شراب و نوشیدنی‌های الکلی و قهوه خودداری کنید

با آن سمتی از دهان که دندان پر شده در آن قرار دارد غذا نجوید

مصرف غذاهای واقعاً سفت و سخت را به طور موقت متوقف کنید

دندان‌های خود را با حرکات نرم و به صورت دورانی به آرامی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید

برای دندان‌های حساس، از خمیر دندان‌های مخصوص دندان حساس استفاده کنید یا از دندانپزشک خود در مورد خمیر دندان مناسب خودتان سوال بپرسید

از نخ دندان‌های بسیار نرم استفاده کنید

نکته بسیار مهم

بخاطر داشته باشید که از نکات فوق، به عنوان راهنمای کلی استفاده می‌شود و نباید جایگزین توصیه‌های پزشکی شود. اگر احساس می‌کنید درد دندان شما پس از پر کردن طبیعی نیست، فوراً برای معاینه دندانپزشکی با مطب بهترین متخصص ترمیمی و زیبایی دندان یا دندانپزشک خود تماس بگیرید.

 

روش های انجام جرم گیری دندان

 روش های انجام جرم گیری دندان

جرم های دندانی، پاکت هایی هستند که بین دندان و لثه قرار دارند و باعث مشکلات دهان و دندانی می شوند، بیمار، باید برای محفاظت از دندان و لثه خود به دندان پزشک مراجعه کند و اقدام به جرم گیری دندان و حذف این پاکت ها کند. از آنجایی که دهان یکی از اعضای مهم بدن است که عمل غذا خوردن و حرف زدن به وسیله آن انجام می شود؛ پس رعایت بهداشت دهان و دندانی یکی از ضرورت های لازم در دنیای امروز است.

جرم دندان چیست؟

جرم دندانی، رسوباتی به رنگ زرد یا سفید هستند که از مواد غذایی مصرف شده همراه با املاح بزاقی که بر روی سطح دندان‌ها و زیر لثه ها می چسبند تشکیل شده است که اگر برای رفع آنها اقدامی صورت نگیرد می تواند موجب بیماری لثه و دندان شود؛ این نکته را نیز باید بدانیم که این پاکت ها با استفاده از مسواک زدن و نخ دندان نمی توانند از روی سطح دندان پاک شوند بلکه باید به دندان پزشکی مراجعه کرد.

پاکت ها باعث ایجاد باکتری ها و میکروب های مضر دهان و دندان، پوسیدگی دندان، لق شدن دندان، بوی بد دهان و ایجاد بیماری پریودنتال می شوند و همچنین می توانند ریسک زوال عقل، سکته قلبی و مشکلات مرتبط با بیماری دیابت را افزایش دهند پس ضرورت از بین بردن جرم های دهان و دندانی برای هر فردی لازم و اساسی است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون پوسیدگی دندان و روشهای درمان آن اینجا کلیک کنید.

هم چنین اگر با علت بوی بد دهان خود و راه های از بین بردن ان اشنا نیستید کلیک کنید.

حساسیت های بعد از جرم گیری

بعد از جرم گیری دندان ها، ممکن است بیمار احساس کند که دندانش لق است یا حساسیت دندانی پیدا کند. این مشکل به دلیل جرم گیری از دندان نیست بلکه چون جرم ها به صورت عایقی به دندان چسبیده شده بودند با حذف آنها، دیگر جرمی وجود ندارد که فضای از دست رفته میان لثه و دندان را پر کند؛ پس با از بین رفتن پاکت ها، مشکلات دهان و دندانی بیمار آشکار می شوند که باید به درمان آنها پرداخت.

بیشت بخوانید :

انواع روش های جرم گیری دندان

جرم گیری به دو صورت دستی و ماشینی صورت می گیرد که فراتر از یک جرم گیری معمولی عمل می کند.

جرم گیری دستی

در جرم گیری دستی که به آن «جرم گیری سطحی» هم گفته می شود چون پاکت های دندانی عمیق نیستند؛ دندانپزشک به صورت دستی با ابزاری به نام کورت، پاکت های دندانی را با کمک حس لامسه خود از بین می برد.

جرم گیری ماشینی

این روش جرم گیری دندان دارای ۳ مرحله است:

۱.جرم گیری

در جرم گیری ماشینی، دندانپزشک با استفاده از ابزار التراسونیک که نوعی از ابزارهای فراصوتی است با کمک سر دستگاه و آبی که با فشار خارج می شود پاکت های دندانی را از بین می برد.

پولیش دندان

دندان پزشک،  بعد از برداشتن جرم ها از روی لثه و دندان، توسط یک ابزار با سر پلاستیکی با ماده ای به نام پروفیلاکسی، اقدام به پولیش دندان می کند تا این ماده به همه جاهای دندان برسد  پولیش باعث ایجاد سطح صیقلی روی دندان و حذف رنگ‌ها و لکه‌ها روی دندان می‌شود و همچنین موجب می شود که دندان، کلسیم لازم را برای تقویت خود را جذب کند در نتیجه دندان سالم می ماند.

استفاده از فلوراید

در مرحله ی آخر، دندان پزشک از فلوراید استفاده می کند که دارای طعم و بوی خمیردندان معمولی است. فلوراید باعث افزایش استحکام دندان و مقاومت دندان در برابر پوسیدگی می شود. در این روش، دندان پزشک از یک اسپری هوا و سدیم بی کربنات و جت آب برای رفع پاکت ها و لکه ها ی دندانی استفاده می کند که روشی بدون درد می باشد.

لیزر دندان پزشکی

اگر بعد از جرم گیری دندان، عوامل عفونت در بافت لثه باقی بماند از این روش استفاده می شود. لیزر با حذف بافت لثه عفونی و حفظ بافت های سالم در لایه‌های زیرین، باعث اتصال دوباره‌ بافت‌های لثه به دندان می شود و به داشتن بافت‌های سالم‌تر کمک می کند.

 

تفاوت جرم گیری و بلیچینگ چیست؟

 در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی ایده آل روش های درمانی جرم گیری و بلینچینگ اشاره می کنیم تا تفاوت هایشان آشکار گردد.

جرم گیری دندان

روش جرم گیری دندان، یک روش درمانی می باشد که با حذف پاکت ها منجر به سلامت دهان و لثه ها می شود و بوی بد دهان و زردی دندان ها را از بین می برد. اما این روش نمی تواند باعث روشن تر شدن و سفیدی بیشتر دندان ها شود؛ بلکه رنگ واقعی دندان ها ظاهر خواهد شد.

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان یک روش زیبایی است که در آن ماده بلیچ پراکسید هیدروژن، به دندان نفوذ می کند و صرفاً باعث سفیدی دندان می شود و باعث رفع پاکت ها نمی شود؛ قبل از بلیچینگ باید پوسیدگی های دندانی ترمیم شوند و این را باید بدانیم که بلیچ هیچ آسیبی به نسج های دندانی وارد نمی کند و این روش، دوام کوتاهی دارد و رنگ دندان دوباره به حالت قبلی خود برمی ‏گردد.

(اگر هنوز با دلایل پوسیدگی دندان و راه های درمان آن اشنا نیستید کلیک کنید.

بلچینگ، به دوصورت خانگی و حرفه ای در مطب انجام می شود که استفاده از روش دوم باعث می شود که آسیب به بافت های دهانی به صورت حداقل انجام شود.

سفیدی دائمی دندان

برای سفیدتر شدن دائمی دندان ها ، معمولاً  دندانپزشکان استفاده از روش های لمینت دندان به شکل سرامیکی و کامپوزیتی را توصیه می کنند که ظاهری سفید و طبیعی به دندان می دهد؛ البته باید متذکر شد که در صورت لمینت، باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کرد تا نیاز به جرم گیری لمینت ها نباشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون رئش های لمینت کردن دندان اینجا کلیک کنید.

 

صفحه قبل 1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد