روش های جراحی زیبایی لثه چه هستند ؟

 برای یک طرح لبخند لثه ای، یا خط لثه ناهموار و نازیبا، راه حلی هست؟

آیا با لیزر می توان مشکل لبخند لثه ای رو درمان کرد؟

آیا جراحی زیبایی لثه با لیزر انجام میشه؟

زمانی که نیاز به مراجعه نزد یک جراح لثه باشه، از روش جراحی زیبایی لثه با لیزر یک روش آرام و ایمن استفاده میشه.

از این جراحی برای تغییر ظاهر لبخند بیمار به کار گرفته می شه.

لبخندهای لثه ای یا خط لبخندهای ناهموار، ممکنه سریعا و راحت با لیرز دندانپزشکی درمان شوند.

تحلیل لثه هم به راحتی و بدون مشکلی با روش های غیر جراحی درمان می شود.

برخی از این مشکلات رو متخصص می تواند انجام دهد.

بیشتر کردن طول تاج دندان برای لبخندهای لثه ای یا دندان های کوتاه :

اولین جراحی تعلق می گیره به دندان ها یا لبخندهای لثه ای که خیلی کوتاه به نظر می رسند و به راحتی تنها در یک جلسه ویزیت با لیزر درمان می شوند.

بافت اضافی لثه برداشته می شود و گاها استخوان فک اضافی، به خاطر اینکه بیش از اندازه طبیعی دندان بیرون زده.

ری کانتور لثه برای هموار کردن خط لثه :

از برخی روش های مشابه به عنوان افزایش طول تاج استفاده میشه.

در این روش جراحی لثه بافت لثه برداشته میشه و بافت استخوانی اطراف آن شکل داده میشه که هماهنگ تر و متوازن تر به نظر میرسه.

ری کانتور لثه همچنین به عنوان بخشی از آمادگی برای جایگذاری پرسلین ونیر ها انجام میشه.

روش های درمانی غیر جراحی برای تحلیل لثه :

تحلیل لثه یا جینجیوال، یک مشکلی است که در آن ریشه های دندان بیرون زده.

به خاطر مشکلات زیبایی لثه، تحلیل لثه هم یک یاز اولین علائم بیماری لثه می باشد.

در نتیجه از یک روش غیر جراحی زیبایی لثه استفاده میشه و به طور جزیی از متدهای از تهاجمی برای پیوند بافت لثه برای پوشش ریشه های بیرون زده استفاده میشه.

بستن فاصله بین دندان ها :

فاصله ای بین دندان های جلویی می باشد، می تواند به خاطر بخش ضخیمی از بافت لثه که فرنوم نام دارد باشد.

فرنوم طبیعتا بالای خط لثه می نشیند، اما در برخی موارد روی پایینی ها هم می نشیند و دندان ها جلویی رو هل می دهد.

روش فرنکتومی هم جز روش های جراحی زیبایی لثه ست.

برای برداشتن این بافت انجام میشه و در نتیجه فاصله بین دندان ها بسته میشه.

فرنکتومی برای بیمارانی که پیچش زبان دارند :

همچنین این روش جراحی برای برداشتن فرنوم زیر زبان انجام میشه، زمانیست که این پیچش برای گفتار و یا حرکات زبان مشکل ایجاد می کنه.

درمان لثه های متورم یا بزرگ شده :

همچنین لثه هایی که بزرگ و متورم می شوند، درمان می شوند.

معمولا در بیمارانی که یکسری دارو مصرف می کنند، مثلا داروهای فشار خون، رخ می ده.

در نتیجه لثه ها تغییر شکل داده می شوند و ظاهرشان طبیعی تر میشه و تمیز کردنشون راحت تر.

منبع

جرمگیری دندان چگونه و طی چه فرآیندی انجام می شود؟

 برای بسیاری از افراد، روند جرمگیری دندان رازآلود و هراس آور است. علت این موضع عدم شناخت و آگاهی از روند تمیز کردن تخصصی دندان ها یا جرمگیری است. در این فرآیند نه تنها سلامت دهان و دندان شما کاملا چک می شود که به صورت حرفه ای و در زمانی کوتاه جرم های روی دندان هایتان زدوده می شود.

ارزیابی و معاینه فیزیکی دهان و دندان

اولین اقدامی که دندانپزشک قبل از شروع جرمگیری دندان انجام می دهد، بررسی وضعیت فعلی دهان شما است. دندانپزشک با استفاده از آینه، دهان شما را ارزیابی می کند تا ببیند آیا موارد نگران کننده ای در خصوص دهان و دندان شما وجود دارد یا خیر.

حتما بخوانید :

هدف از ارزیابی پیدا کردن مشکلات دندانی زیر است:

لکه ها، توده ها یا زخم های دهانی

وجود هر یک از موارد ذکر شده در داخل دهان افراد ممکن نشان دهنده سرطان دهان باشد. در صورت وجود لکه، توده یا زخم دهانی دندانپزشک آن ها را لمس می کند تا نحوه واکنش بیمار نسبت به لمس را ارزیابی کند.

پوسیدگی دندان و حفرات دندانی

اولین و رایج ترین مسئله ای که اکثر دندانپزشکان طی چکاپ دندانپزشکی به دنبال آن هستند، وجود هر نوع پوسیدگی و حفره دندان است. دندان های پوسیده ابتدا باید درمان شوند سپسس فرآیند جرمگیری را آغاز کرد.

مشکلات فکی و  نحوه قرار گرفتن فک ها روی هم

دندانپزشک می کوشد تا نحوه قرار گرفتن دندان ها و فکین روی همدیگر را بررسی کند و با مشاهده بصری مشکلات احتمالی را تشخیص دهد. مشکلات بایت (همپوشانی فکی) می تواند باعث ساییده شدن دندان ها، تحلیل دندان و افزایش احتمال پوسیدگی و بیماری لثه می شود.( جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون عوامل موثر در پوسیدگی دندان کلیک کنید.)

فاصله ضعیف لثه

مسئله مشترک دیگری که دندانپزشک به دنبال آن خواهد بود، بیماری لثه است. فضای بین دندان ها و لثه شما نشان می دهد که آیا ممکن است بیماری پریودنتال وجود داشته باشد یا خیر.

 

منبع : کلینیک دندانپزشکی قیطریه

دندان درد در دوران بارداری

 یکی از دغدغه های اصلی مادران باردار درد دندان در این دوران است. زمانی که استخوان های جنین در حال شکل گیری است بخش اعظمی از ذخایر کلسم بدن مادر از بین می رود و باعث پوکی دندان های مادر می شود در نتیجه مادران باردار با دندان درد شدید رو به رو خواهند شد. در این دوران سعی کنید از مواد مغذی حاوی کلسیم مانند سبزیجات  یا مکمل های توصیه شده توسط پزشک استفاده کنید.

در ادامه این مقاله با ناج دنتال بهترین کلینیک دندانپزشکی در جنت آباد همراه باشید تا با انواع روش های درمان دندان درد در طول بارداری آشنا شوید.

درمان دندان درد در بارداری

همانگونه که گفتیم یکی از مشکلات اصلی دوران بارداری دندان درد در این دوران می باشد. بسیاری از مادران به دنبال دندانپزشک مخصوص بانوان باردار هستند زیرا نگران سلامتی جنین می باشند. ما در ادامه  روش های درمان درد دندان در دوران بارداری را شرح می دهیم.

مراجعه به دندانپزشک

یکی از راهکار های اصلی برای درمان درد دندان در این دوران مراجعه به متخصص دندانپزشک می باشد.

حتما بخوانید :

آدرس دندانپزشکی بارداری

برای درمان مشکلات دندان پزشکی می توانید به مطب دکتر سمانه شیرانی مراجعه کنید

آدرس مطب: خیابان  پاسداران خیابان  گل نبی پلاک ۵۴ طبقه ۳ واحد ۹ می باشد.

مسواک زدن در بارداری

شما عزیزان با منظم مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می توانید درد خود را کاهش دهید و مانع پیشرفت پوسیدگی دندان خود شوید.

مصرف دهانشویه در بارداری

بسیاری از مادران گله دارند که در این دوران مسواک زدن سبب حالت تهوع برایشان شده است و از این کار امتناع می کنند. شما عزیزان در این مرحله می توانید از دهانشویه های مخصوص استفاده کنید به طوری که بعد از هر وعده غذایی دندان های خود را با این دهانشویه بشورید.

مسکن برای درد دندان

زمانی که مراحل بالا را سپری کردید و دندان درد کاهش نیافت مطمئنا شما به مصرف داروی مسکن فکر می کنید. از شما عزیزان خواهشمندیم در دوران بارداری هیچ گونه قرص یا دارویی را بدون مشورت با پزشک خود مصرف نکنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامونن دندانپزشکی بارداری به این سایت مراجعه کنید.

مقایسه روکش تمام سرامیک و PFM

 ترمیم هایی که ساختاری دارند که تمام ضخامت آنها از سرامیک دندانی ساخته می شود.در اصل سرامیک مورد استفاده چینی( پرسلن) بود. این نوع روکش  به عنوان یک "ژاکت چینی"(porcelain jacket) نامگذاری شد و برای اولین بار در اوایل دهه 1900 معرفی شد.امروزه همه سرامیکها با استفاده از تکنیک های ساخت و ساز در اواسط 1980 از نوع خاصی از ترکیب مصنوعی یا مهندسی ساخته شده اند. در ادامه این با با بهترین متخصص ترمیم و زیبایی دندان در آرتمان درمان همراه باشید تا با این دو نوع از روکش دندان بیشتر آشنا شوید.

مزایای  روکش تمام سرامیک:

روکش های تمام سرامیکطبیعی به نظر میرسند. و به همین دلیل، اغلب انتخاب خوبی برای بازگرداندن دندان های جلو هستند . البته بعضی از انواع انها در تقلید و بازسازی ظاهر طبیعی دندان بهتر هستند .  به همین علت از قرار دادن لایه های مختلف سرامیک برای تامین هردو زیبایی و استحکام استفاده میکنند.

معایب روکش تمام سرامیک :

نگرانی در مورد استحکام آنها : PFM ها و تمام فلز ها معمولا مستحکم تر از آنها هستند. این موضوع به ویژه در دندان های عقبی که نیروهای جویدن به انها وارد میشود اهمیت می یابد .

سرامیک های با استحکام بالا: امروزه سرامیک های مهندسی شده یا ساختگی استحکام بیشتری دارند . ترکیبات پیشرو در این زمینه لیتیوم دیسیلیکات و زیرکونیا هستند .

بیشتر بخوانید :

 

PFM ها :

دندانپزشکان از قرن نوزدهم میلادی روکش های چینی متصل به فلز را برای بیماران قرار داده اند. و طی دهه های پس از آن، آنها "استاندارد طلایی" برای بازگرداندن دندان های جلو و عقب هایی بودند که نیاز به بازسازی همرنگ دندان داشتند. در دهه های اخیر، محبوبیت آنها به تدریج  به علت سایر انواع مدرن ترمیم هایی از قبیل انواع سرامیک و (POM) که با استفاده از انواع جدیدی از صنایع دستی ساخته شده اند، کمتر شده است ..اما بر خلاف این روش های جدیدتر، روکش (PFM) می تواند یک رکورد طولانی و ثابت برای ارائه خدمات قابل پیش بینی و پایدار داشته باشد .

نحوه ی ساخت PMF ها:

ترمیمهای پرسلن به فلز متشکل از ترکیبات متقاطع بین تمام فلزات و تمام سرامیک می باشند.

تکنسین دندانپزشکی ابتدا یک لایه نازک از فلز را که روی دندان قرار دارد، ایجاد می کند.سپس یک لایه از پرسلن پس از آن که گرم می شود، به روکش  شکل و رنگ دندان را میدهد .

مزایای PMF ها:

مستحکم اند

طبیعی به نظر میرسند و همرنگ دندان اند

معایب PMF ها:

پدیده ی خط تیره : فلزی که زیر روکش است ممکن است به صورت یک خط تیره در لبه ی روکش دیده شود .

معمولا دندانپزشک لبه ی روکش را زیر خط لثه میبرد اما اگر لثه تحلیل برود ممکن است که این حاشیه دیده شود .

به دست اوردن ظاهر طبیعی در انها به راحتی تمام سرامیک ها نیست .  و باید طی روند هایی رنگ تیره ی فلز پوشانده شود .میتواند باعث سایش دندان مقابل شود .

 

جراحی فک و هر آنچه که باید بدانید

بسیاری از افراد به دلیل داشتن ناهنجاری‌های فک و دهانی اقدام به انجام جراحی فک می‌کنند. این جراحی می‌تواند روی فک بالا یا در فک پایین صورت گیرد و باید توسط متخصص آن انجام شود. گاهی اوقات جراحی برای زیبایی انجام می‌شود، و در بسیاری از موارد دیگر برای از بین بردن اختلالات فیزیکی و تکلمی. این عمل باعث بهبود جویدن غذا، صحبت کردن و حتی تنفس خواهد شد و همچنین می‌تواند زیبایی دندان را تحت تاثیر بگذارد. در این مقاله از دنیا دنتال بهترین کلینیک دندانپزشکی در شمال تهران قصد داریم درباره روش‌های جراحی، مراقبت‌های بعد از جراحی، عوارض آن و انواع جراحی‌هایی که انجام می‌شود، صحبت خواهیم کرد.

متخصص باید نیاز به جراحی را تشخیص دهد

متاسفانه در سال‌های گذشته آمار افرادی که به جراحی فک نیاز داشته‌اند بسیار زیاد بوده است. دلایل ناهنجاری‌های دهانی می‌تواند مادرزادی باشد و یا به خاطر فشار و ضربه این اتفاق افتاده باشد، هرچند در هر صورت فرد باید تحت عمل جراحی قرار گیرد. بعضی از مشکلاتی که افراد با ناهنجاری‌های دهانی به آن دچار هستند عبارتند از:

  • مشکلات تنفسی
  • اختلال در مفصل صورت
  • نداشتن تقارن در صورت
  • رشد غیر معمول فک بالا یا پایین
  • جویدن و غذا خوردن نامناسب
  • وجود عفونت در دهان، غده‌های بزاقی و فک و بسیاری موارد دیگر

بهترین سنی که برای این نوع جراحی در نظر گرفته شده بین 18 تا 25 سالگی است، که رشد فک و دندان به توقف رسیده است. البته در موارد ضربه و فشار به صورت و فک، دیگر سن بیمار مورد بحث نیست، و تنها باید روی سلامتی او تمرکز کرد. فرد با مراجعه به متخصص ارتودنسی، با یکسری آزمایشات و عکس برداری‌ها می‌تواند متوجه نیاز به عمل جراحی فک شود.

البته در گاهی اوقات تنها با انجام درمان ارتودنسی می‌توان این اختلالات را از بین برد و نیازی به جراحی وجود ندارد. همه این‌ها باید به تشخیص دکتر متخصص باشد و بیمار نمی‌تواند خود تقاضای عمل جراحی کند، جز در مواردی که برای زیبایی است.

 

انواع عمل فک

بیشتر جراحی‌ها روی فک بخاطر مشکلات تنفسی و یا ناهنجاری‌های دندان است و عمل زیبایی در رتبه آخر این لیست قرار دارد. همچنین فک بالا بیشترین مورد تقاضای جراحی فک است

  • عمل فک بالایی
  • عمل فک پایین
  • جراحی هر دو فک
  • جراحی چانه

رفرنس

 

نحوه انتخاب بهترین دندانپزشک کودکان

 اولین مراجعه کودکان به دندانپزشکی باید با خاطره خوبی همراه باشد. بچه ها در ابتدا از رفتن به دندانپزشکی نمی ترسند، و ترس آن ها دلایل مشخصی ندارد. دندانپزشکان اطفال بایستی محیطی را فراهم کنند که کودک در آن احساس خوبی داشته باشد، درمان را به سادگی برای کودک شرح دهند تا ترس کودک از بین برود.

معمولا از هشت- نه ماهگی به بعد رشد دندان ها جوانه می زند، و در شش هفت سالگی شاهد افتادن دندان ها هستیم، که البته دندان های دائمی جایگزین آن ها خواهند شد. عدم مراقبت و رسیدگی به دندان ها می تواند منجر به بروز درد، پوسیدگی دندان ها و یا بیماری های دهان و دندان شود.

بهداشت دهان و دندان در کودکان یک امر مهم در سلامت جسمانی آن ها می باشد. اغلب والدین یک تصور غلط دارند مبنی بر این که  دندان های کودکان شیری و موقتی می باشد و بعد از مدتی این دندان ها با دندان های دائمی آن ها تعویض می شود، بنابراین  در سنین کودکی دندان ها نیاز به توجه ندارند. اما فراموش نکنید که دندان های سالم در کودکان به درست صحبت کردن و داشتن لهجه فوتیک بسیار کمک می کند و شما می توانید با انجام اقدامات پزشکی از بروز بسیاری از مشکلات بعدی جلوگیری کنید.

انتخاب بهترین دکتر دندانپزشک کودکان و اطفال به دلیل حساس بودن سن کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. دندانپزشک اطفال اصولا از کودکی تا حدودا 10 سالگی به چکاپ، بررسی و درمان مشکلات دندان کودکان می پردازد. به دلیل تشخیص درست و انتخاب بهترین روش برای درمان باید از تبحر بالایی برخوردار باشد.

در اکثر موارد برای یافتن بهترین دندانپزشک اطفال والدین نمی دانند که چگونه بهترین دندانپزشک اطفال را پیدا کنند.در موارد اورژانسی و درد شدی  دندان کودک زمان برای تصمیم گیری نمی باشد پس بهتر است  والدین برای مراجعه و بررسی دندان های کودک خود  با پرس و جو و آمادگی های لازم  به دندانپزشک اطفال مراجعه کنند. در مرحله اول ویزیت دندان ها کودک معمولا اقدامی درمانی  بر روی دندان ها انجام نمی شود و والدین می توانند در همین ملاقات اول نحوه بر خورد دندانپزشک را با کودک خود بسنجند و بعد برای مراجعه بعدی خود تصمیم بگیرند.

جتما بخوانید :

راهکارهای مختلفی برای پیدا کردن بهترین دندانپزشک اطفال وجود دارد که انتخاب را کمی راحت تر می کنند. توصیه ها و پیشنهادات آشنایان می تواند کمک کننده باشد و در اغلب موارد والدینی که از نتیجه درمانیدندانپزشک کودک خود رضایت داشته باشند ویزیت و مراجعه به آن دندانپزشک را به آشنایان و اقوام خود پیشنهاد می کنند؛ همین امر می تواند یکی از راهکارهای پیدا کردن بهترین دندانپزشک اطفال یا کودکان باشد.

جستجو در اینترنت و مراجعه به سایت دندانپزشک نیز یکی دیگر از روش های انتخاب بهترین دندانپزشک اطفال است، بعد از انتخاب دندانپزشک کودکان برای آشنایی بیشتر با تخصص و مهارت  پزشک وب سایت وی را مطالعه کنید. لازم به ذکر است که قبل از مراجعه به دندانپزشک کودکان حتما مطمئن شوید که پزشک دوره  تخصصی دندانپزشکی اطفال را گذرانده باشد و بعد برای گرفتن وقت ویزیت و معاینه اقدام نمائید.

منبع : کلینیک دندانپزشکی جنت آباد

انواع کامپوزیت‌ های دندانی و نحوه انتخاب مناسب‌ ترین کامپوزیت براساس درمان

 امروزه کامپوزیت‌های دندانی یکی از متداول‌ترین مواد مورد استفاده در کلینیک‌ دندانپزشکی هستند که عمدتاً برای بازسازی زیبایی دندان‌های قدامی و همچنین ترمیم دندانهای خلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای رضایت و برطرف ساختن نیازهای خاص هر فرد، انواع مختلفی از کامپوزیت‌ها با ویژگی‌های مختلف در بازار ارائه شده است و گاها ممکن است انتخاب مناسب‌ترین و بهترین کامپوزیت دندان در موارد بالینی، کمی گیج کننده باشد.

کامپوزیت‌ها چه موادی هستند ؟

رایج‌ترین ماده‌ی ترمیمی جهت ترمیم دندان‌های قدامی (جلویی)، کامپوزیت‌ها هستند. کامپوزیتها در حال حاضر موادی هستند که به بهترین شکل هم از نظر زیبایی و هم از نظر دوام خواسته‌ها را برآورده ساخته‌اند و در سال‌های اخیر دائما در حال پیشرفت بوده‌اند و این پیشرفت به حدی رسیده که آن‌ها را بادوام، زیبا و قابل اعتماد نموده است.

طبقه‌بندی کامپوزیت‌ها بر اساس سایز ذرات آن‌ها :

کامپوزیت‌ های میکروفیل

اندازه‌ی ذرات و یا فیلرهای بکاررفته در این کامپوزیت‌ها 0.01 تا 0.1 میکرون است. این نوع از کامپوزیت‌ها دو خصوصیت بارز دارند:

 از استحکام پایین برخوردارندکه مقاومت ضعیف آن‌ها در برابر نیروهای فشاری (نیروهای حاصل از جویدن) می‌شود.

 قابلیت پالیش‌ (جلاپذیری) بالا که سبب ایجاد سطحی صاف و صیقلی می‌گردد.

 موارد کاربرد کامپوزیت میکروفیل

این کامپوزیت‌ها به‌طور انحصاری در دندان‌های قدامی قابل کاربردند، اما فقط در خارجی‌ترین لایه‌ی ترمیم که در تماس با دندان مقابل نباشد. این کامپوزیت‌ها پس از پالیش درخشندگی و زیبایی بسیار مناسبی ایجاد می‌کنند، که از این نقطه‌نظر هم کامپوزیت بسیار مناسبی برای دندان‌های قدامی و درمان‌هایی مانند کامپوزیت ونیر هستند. به دلیل استحکام پایین، کامپوزیت‌های میکروفیل به هیچ عنوان در دندان‌های خلفی قابل کاربرد نیستند.از کامپوزیت‌ های میکروفیل موجود در کشور می‌توان به Renamel Microfill متعلق به کارخانه cosmodent اشاره کرد.

کامپوزیت‌های هیبرید

این کامپوزت‌ها همانطور که از نامشان مشخص است از مخلوطی از ذرات یا فیلرهای با سایزهای مختلف تشکیل شده‌اند.

خصوصیات این کامپوزیت‌ها درست برعکس کامپوزیت‌های میکروفیل است یعنی:

 استحکام بالا و مقاومت مناسب در برابر نیروهای جویدن

 پالیش‌پذیری نه چندان مناسب

 موارد کاربرد کامپوزیت دندان هیبرید

این کامپوزیت‌ها را به طور معمول در تمامی حفرات دندانی می‌توان استفاده کرد، اما در ترمیم پوسیدگی و یا شکستگی دندان‌های خلفی بخصوص زمانی که میزان زیادی از بافت دندانی دچار تخریب شده است، بیشترین کاربرد را دارند.

 کامپوزیت‌های نانوفیل

جدیدترین انواع کامپوزیت‌ها هستند و با هدف ساخت کامپوزیتی که نقاط قوت کامپوزیت‌های قبلی را تواما داشته باشد، تولید شدند. در واقع فلسفه تولید کامپوزیت‌های نانوفیل، تولید کامپوزیتی با قدرت کامپوزیت‌های میکروهیبرید ولی با پالیش‌پذیری کامپوزیت‌های میکروفیل بود. خصوصیات این کامپوزیت‌ها شامل موارد زیر است:

 استحکام مناسب و مقاومت قابل قبول در برابر سایش

 کیفیت زیبایی و پالیش‌پذیری مناسب

موارد کاربرد

استحکام فشاری و مقاومت در برابر شکست این کامپوزیت‌ها تقریبا برابر با کامپوزیت‌های هیبرید است، در نتیجه به راحتی جهت ترمیم دندان‌های خلفی قابل کاربرد هستند و در برابر نیروهای جویدن مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. از طرف دیگر این کامپوزیت‌ها به دلیل گلیز سطحی و پالیش‌پذیری بالا، کیفیتی عالی از زیبایی را ایجاد می‌کنند.

به این دلیل کامپوزیت‌های نانوفیل جهت ترمیم دندان‌های قدامی، بستن فاصله بین دندان‌ها و کامپوزیت ونیر‌ها گزینه‌ای بسیار مناسب خواهند بود.

از کامپوزیت‌های نانوفیل می‌توان به Tetric Evoceram متعلق به برند Ivoclar Vivadent ،Herculite Ultra متعلق به برند Kerr و Z-350 متعلق به برند 3M اشاره کرد.


 

6 ماده غذایی که به سرعت باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند

 تغییر رنگ دندان ها علل مختلفی دارد و از برخی مواد غذایی و نوشیدنی گرفته تا بیماری ها و ضربات می توانند موجب تغییر رنگ آن ها شود. سوای از تمام علل لک شدن، زرد شدن یا عوض شدن رنگ دندان ها، مهمترین علتی که باعث می شود دندان ها رنگشان را از دست دهند یا دچار تغییر رنگ شوند خوردن برخی غذاها، خوراکی ها و نوشیدنی ها است. در این مقاله به بررسی مهم ترین مواد غذایی که باعث بد رنگ شدن طرح لبخند ما می شوند پرداخته شده است.( جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون انواع روش های اصلاح طرح لبخند اینجا کلیک کنید.)

قهوه و چای

چای ها مقصر اصلی زرد شدن رنگ دندان هستند. و از آنجا که چای یک ماده رایج در بسیاری از فرهنگ ها است، ممکن است چندین بار در روز خورده شود. نوشیدن چای به میزان بالایی در درازمدت می تواند بزرگترین مقصر زرد شدن دندان ها باشد.

توت ها

اگرچه توت و میوه های مشابه دیگر، مواد مغذی حیاتی بدن ما را تأمین می کنند و منابع سالم ویتامین های طبیعی هستند، اما هنوز هم باید فقط در مقادیر اندازه گیری شده میل شوند.

برخی از میوه ها مانند انواع توت ها دانه های ریزی دارند که می تواند بین دندان ها یا حفره ها و شکستگی های دندانی قرار بگیرند. توت ها، به طور خاص، بسیار اسیدی هستند و می تواند مینای دندان را ضعیف کند.

اسیدی بودن توت ها نه تنها باعث تحلیل مینای دندان می شود که باعث تغییر رنگ دندان ها نیز می شود. بنابراین مصرف توت ها را کاهش داده و حتی الامکان نمونه های سفید مانند توت سفید مصرف کنید. به جای مصرف میوه های رنگدانه دار نیز میوه هایی که رنگ روشن دارند بیشتر مصرف کنید.

نوشابه و نوشیدنی ورزشی به مرور موجب تغییر رنگ دندان می شود

از مدت ها قبل همه میدانیم که نوشیدنی های گازدار با قند بالا آفت صنعت تغذیه و بهداشت دندان هستند. اگرچه به دلیل غلظت الکترولیت ها برخی از نوشیدنی های ورزشی به عنوان ارزش افزوده برای ورزشکاران به بازار عرضه می شود، اما افراد معمولی از مصرف آنها سود زیادی نمی برند.

مقدار قند و اسید موجود در نوشابه ها می تواند به سرعت کالری بی ارزش ارائه داده، دندانها را فرسوده و سطح بالاتری از التهاب را در بدن ایجاد کند. دندان ها نیز به مرور زمان با نوشابه ها نرم و ضعیف می شوند.

شراب قرمز

شرابهای قرمز  به سرعت دندان ها را لکه دار می کنند و می توانند تغییر رنگ دائمی به ویژه نزدیک به خط لثه ایجاد کنند. به جز این مصرف تمام نوشیدنی های الکلی را به شدت محدود کنید تا از تغییر رنگ دندان ها مصون باشید.

سس سویا

اگر طرفدار طعم شور سس سویا هستید، ممکن است نیازمند یک سس جایگزین دیگر باشید. رنگ تیره و اسیدیته سویا این سس را مانند سایر انواع سس ها از جمله ادویه کاری و گوجه فرنگی یک عامل لکه دار قوی می کند و سبب تغییر رنگ دندان می شود. سس های با رنگ روشن تر ، ممکن است گزینه های بهتری برای جایزگینی با

با تغییر رنگ دندان ها چه کنیم؟

دندان هایی که دچار تغییر رنگ شده است را می توان با کمک فرآیند بلیچینگ دندان سفید کرد. برای اینکه بدانید به چه شکلی تغییر رنگ ناشی از مواد غذایی چگونه با بلیچینگ دندان برطرف می شود حتما به یک کلینیک دندانپزشکی خوب سر بزنید.

 

لمینت پرسلن چیست ؟

 این نوع لمینت از جنس پرسلن یا به تعبیر عامیانه «سرامیکی » یا «چینی » است که به «لمینت با تراش دندان» هم مشهور است که پزشک بعد از تراش و قالب گیری از دندان های بیمار یک ونیر موقت بر روی دندان بیمار می گذارد سپس قالب گرفته شده را به لابراتور می فرستد و لابراتوار قالب و رنگ انتخاب شده را به نمایندگی های معتبر ارسال می کند به همین علت لمینت های بدون تراش حدوداً بعد از ۲تا ۴ هفته آماده می شود.

پس از ساخت لمینت، ابتدا دندان ها تمیز می شوند و بعد از نصب دقیق بر روی سطح دندان، دندانپزشک از پرتوهای نوری برای چسبیدن لمینت بر روی سطح دندان استفاده می کند این پرتوها موجب بالابردن سرعت چسبیدن دندان می شود تا لمینت به راحتی بر روی دندان قرار گیرد.

اما چه چیزی تضمین می کند که دندانپزشک، بیش از حد دندان را نتراشد؟ از وکس آپ برای نتراشیدن بیش از حد دندان استفاده می شود که قالبی است که پیش از تراش دادن دندان ها از بیمار گرفته می‌شود تا نحوه تراش دندان و نصب لمینت های سرامیکی را بررسی نماید.

البته باید یادآور شد که نحوه تراش دندان ها باید به گونه ای باشد که لبه های آن بعد از نصب لمینت سرامیکی قابل تشخیص نباشد، برخوردی با سطح دندان های مقابل نداشته باشد و در آخر نیز بیمار احساس نکند یک جسم اضافی در دهان او وجود دارد.

حتما بخوانید :

مزایای و ویژگی های لمینت سرامیکی

برای نصب لمینت سرامیکی چون نیاز به تراش دندان است از داروی بی حسی استفاده می شود.

اگر لب پریدگی و شکستگی در لمینت های سرامیکی رخ بدهد باید به تعویض کامل لمینت بپردازیم.

باید این را بدانیم که برای محافظت دندان به هنگام تراش باید نزد یک دندان پزشک ماهر و متبحر برویم.

نسبت به کامپوزیت نیازی به پولیش مداوم و مراقبت های دوره ای ندارند.

لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیت ضخامت کمتری دارد.( جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون کامپوزیت دندان اینجا کلیک کنید.)

نسبت به لمینت کامپوزیت از مقاومت بیشتری برخودار است.

حالت طبیعی دندانی و ظاهری زیبا و شفاف دارد.

نیاز به دو یا سه جلسه برای لمینت گذاری است.

منبع : کلینیک تخصصی دندانپزشکی تاج

معایب و مزایای کاشت دندان به روش ایمپلنت

 ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت از چند بخش تشکیل شده که قسمتی که به ریشه دندان وصل می شود حالت فلزی پیچ مانند دارد و داخل فک و لثه پیچ می شود که در سر آن دندان مصنوعی که شبیه دندان واقعی شما به نظر می‌رسند و جنس بسیار با کیفیتی دارند قرار می گیرد. همچنین ایمپلنت یک روش جایگزین برای دندان های مصنوعی و یا بریج می باشد.  در ادامه این مقاله با کلینیک تخصصی دندانپزشکی ارتمان همراه باشید تا با مزایا و معایب این روش جایگزینی دندان از دست رفته بیشتر اشنا شوید.

جراحی به روش ایمپلنت دندانی مسلماً معایب و مزایای مخصوص به خودش را دارد که قبل از انجام این کار باید حتما آنها را بدانید.

مزایای ایمپلنت

بهبود یافتن ظاهر دندانی

بهبود یافتن گفتار

لغزش نداشتن در داخل دهان

راحت تر غذا خوردن

اعتماد به نفس بهبود یافته

بهبودی سلامت دهان و دندان

ماندگاری بسیار بالا

حتما بخوانید :

طرح لبخند

معایب ایمپلنت

هزینه زیاد

زمانبر بودن

ممکن است دندان به طور مختصر آسیب ببیند

درد پس از کاشت ایمپلنت

احتمال ترمیم مجدد در طولانی مدت

بی حس شدن گوشه لب در برخی موارد

ریسک های جراحی مانند: عفونت، خون ریزی، شکست در درمان، وارد شدن آسیب به اعصاب و غیره

الزام به معاینات منظم ایمپلنت توسط دندان پزشک متخصصتان

در برخی موارد ممکن است پس از انجام ایمپلنت روی دندان، لثه هایتان آنها را پس بزنند که این احتمال این اتفاق بسیار کم است اما باید آن را در نظر داشته باشید.

 

صفحه قبل 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد