عفونت دندان چیست و چگونه درمان می شود؟

 عفونت های دندانی هنگامی رخ می دهند که باکتری ها به پالپ (ناحیه نرم داخل دندان شما) حمله کرده و به بافت های اطراف سرایت می کنند. این معضل می تواند به دلیل اقدامات دندانپزشکی، وارد شدن ضربه به دندان یا پوسیدگی دندان باشد. این عفونت از دندان یا ساختارهای پشتیبانی کننده آن منشأ می گیرد و سپس به بافتهای اطراف آن سرایت می کند.

علائم و نشانه های عفونت پالپ دندان کدامند؟

یکی از اولین علائم عفونت دندان، زخم شدن یا تیر کشیدن و درد دندان به صورت ضربانی است. در صورت عدم درمان عفونت در این مرحله تورم، دشواری در جویدن، دردی که به استخوان فک تابیده می شود و حتی تب و تورم غدد گردن می تواند علائم بعدی عفونت باشد. این علائم نشان دهنده گسترش عفونت به سایر قسمت های بدن شما است.

برخی دیگر از علائم دهانی مرتبط با عفونت دندان عبارتند از:

  • احساس یک طعم تلخ در دهان
  • بوی بد دهان که با شستشوی دهان با آب یا دهان شویه از بین نمی رود
  • لثه های قرمز یا متورم
  • شل شدن دندان ها
  • وجود یک زخم باز یا تخلیه شده روی لثه هایی که دندان را احاطه کرده
  • حساسیت دندان

بیشتر بخوانید :

درمان عفونت دندان چیست؟

بسته به این که عفونت شما در چه سطحی است و چگونه ایجاد شده روش های درمانی مختلفی برای برطرف کردن آن وجود دارد. روش درمانی مختلف برای برطرف کردیم این مشکل عبارتند از:

تخلیه آبسه

اگر آبسه دندان باعث شکل گیری عفونت دندان شده باشد، روش قطعی درمان می تواند مدیریت آبسه باشد. برای درمان آبسه دندان نیز تخلیه بهترین روش است. طی این فرآیند یک برش کوچک روی آبسه زده می شود و پس از خروج کامل محتویات داخل آبسه، با سرم شستشو استریل، تمیز و شسته می شود.

عصب کشی دندان

به عصب کشی دندان روت کانال تراپی یا درمان ریشه هم گفته می شود. اگر عفونت دندان گسترش یافته باشد فرآیند عصب کشی می تواند برای درمان عفونت و نجات دندان انجام شود. در این روش یک سوراخ کوچک از طریق سطح جونده در دندان ایجاد می شود پالپ دندان برداشته می شود. در صورت وجود آبسه تخلیه می شود و کانال های ریشه پر می شوند. پس از پر شدن ریشه ها، دندان ترمی یا روکش می شود.

تجویز آنتی بیوتیک

اگر عفونت دندان شما در حال سرایت به سایت بخش های دهانی و بافت های مجاور باشد دندانپزشک ممکن است برای جلوگیری از افزایش عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند.

لازم به ذکر است که اگر پس از گذشت یک مدت زمان عفونت دندان شما درمان نشده و اگر تب یا تورم دارید یا در تنفس یا بلع مشکل دارید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. به احتمال زیاد اکنون عفونت شما به سایر قسمت های بدن مانند استخوان فک و نواحی اطراف آن سرایت کرده است و عدم درمان میتواند برایتان دردسرساز شود.

منبع

مقایسه ونیر کامپوزیت با ونیر پرسلن

  ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت( Composite veneers) موادی هستند که روی دندان قرار می گیرندو با تغییر در رنگ, اندازه, ترتیب دندان ها زیبایی فرد را افزایش می دهند.

ونیر های کامپوزیتی در مواقعی که بیمار تمایل به ارتودنسی ندارد بهترین گزینه می باشد . استفاده از این روش که به روش مستقیم معروف است بسیار مقرون بصرفه می باشد. چرا که با قرار گرفتن برروی دندان جلوه ای خاص در دندان های ایجاد می کند. مواد ونیر کامپوزیت از لحاظ قیمتی مقرون بصرفه تر از پرسلن ونیر ها هستند چرا که دندان پزشک خود به صورت مستقیم با مواد ونیر کامپوزیت کار می کند و برخلاف پرسلن ها مواد در لابراتور ساخته نمی شود .

ونیر پرسلن

روش دیگری که برای اصلاح خط لبخند داریم استفاده از روش لمینیت دندان یا ونیر پرسلن می باشد که در دندانپزشکی زیبایی استفاده می شود . جنس این مواد معمولا سرامیکی می باشد و دوام بیشتری از ونیر کامپوزیت ها دارند ولی دارای معایبی هم می باشند. دندانپزشک برای قرار دادن این مواد بر روی دندان شما قالبی از دندان های شما تهیه می کند و قالب را به لابراتوار می فرستند در نتیجه طول دوره درمان طولانی تر می شود . عیب بزرگ این درمان تراش دندان هاست ، علاوه بر اینکه در صورت آسیب پرسلن ها , پرسلن ها باید تعویض گردد و بر خلاف کامپوزیت ها امکان ترمیم آن ها وجود ندارد.

  موارد استفاده از ونیر کامپوزیت و پرسلن

استفاده از ونیر در موارد بسیاری ممکن است سودمند باشد که عبارت است از:

- اصلاح فضای بین دندان ها

- ترمیم دندان های شکسته

- بد رنگی دندان

- منظم کردن دندان

تفاوت ونیر کامپوزیت و ونیر پرسلن

ونیر کامپوزیت در مطب دندان پزشکی و توسط خود دندان پزشک ساخته می شود در حالی که ونیر پرسلن بعد از قالب گیری از دندان های فرد قالب به آزمایشگاه فرستاده می شود. در نتیجه هم از نظر زمانی طول درمان هنگام استفاده از ونیر پرسلن افزایش می یابد علاوه بر اینکه نتیجه مثبتی نیز در بر نخواهد داشت.

- اگر به هر دلیلی آسیبی به ونیر ها وارد شود ونیر کامپوزیت قابل ترمیم می باشد در حالی که ونیر پرسلن قابل ترمیم نبوده و باید تعویض گردد.

- استفاده از ونیر پرسلن معمولا هزینه بیشتری نسبت به ونیر کامپوزیت دارد.

- در استفاده از ونیر کامپوزیت تراشی بر روی سطح دندان ایجاد نمی شود و دندان ها تراش نمی خورند درحالی که در ونیر پرسلن دندان ها تراش می خورند

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون کامپوزیت های دندان اینجا کلیک کنید.

کامپوزیت باندینگ چیست؟

 کامپوزیت باندینگ یک درمان محبوب زیبایی دندان است که برای بهبود رنگ، شکل و ظاهر کلی دندان‌ها استفاده می‌شود. دندان پزشکان با استفاده از مواد پرکننده با رنگ متناسب می‌توانند شکل و فرم دندان‌های شخص را تغییر دهند تا فرد لبخندی زیباتر داشته باشد.

اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت یا ترمیم دندان‌های آسیب ‌دیده یکی از تکنیک های پیشرفته دندانپزشکی زیبایی است. مواد مورد استفاده به دندانپزشک این اجازه را می‌دهد که نه تنها نتیجه‌ی کارش عالی باشد بلکه ظاهر کار هم کاملاً طبیعی به نظر برسد.

موارد استفاده کامپوزیت دندان

با استفاده از کامپوزیت باندینگ می‌توان چند مورد از مشکلات دندانی را حل کرد:

شکستگی دندان

دندانپزشک با استفاده از کامپوزیت باندینگ می‌تواند از گسترش ترک‌ها و شکستگی‌های موجود جلوگیری کند. این ماده‌ ی منحصربه ‌فرد کمک می‌ کند تا ظاهر ترک آن‌ چنان پیدا نباشد و به خصوص در مورد ترک ‌هایی که خیلی گسترده هستند و منجر به نازیبایی لبخند شما می‌شوند، کمک می‌کند تا ظاهر و پیدایی ترک به حداقل ممکن برسد.

دندان لب ‌پریده

کامپوزیت باندینگ یک انتخاب درمانی عالی برای ترمیم پریدگی دندان‌هاست. دندانپزشکان باتجربه می ‌توانند با استفاده از فرمول بندی خاص این ماده دندان را ترمیم کنند، از آسیب بیش‌تر جلوگیری کنند و یک ظاهر کاملاً بدون آسیب و طبیعی به وجود بیاورند.

بستن فاصله‌ بین دندان‌ها

دندانپزشک می‌تواند با استفاده از کامپوزیت رزین برای بستن فاصله ‌ی بین دندان ها اقدام کند؛ بدین ترتیب که در فاصله‌ی دو دندان، در سمت خارجی هر یک از دندان‌ها از کامپوزیت رزین استفاده می‌شود تا این فضای خالی به طور موثری پر شود. با این حال، اگر این فاصله خیلی زیاد باشد یا این که چند دندان بافاصله در دهانتان باشد، باید از درمان‌های جایگزینی مانند اینویزالینگ یا ونیر استفاده کرد.

محافظت از ریشه‌ی دندان

این رزین با فرمولبندی خاصی که دارد حتی می‌تواند برای درمان ریشه‌ ی بدون پوشش دندان هم استفاده شود. دندانپزشک می‌تواند با شکل دادن رزین درون جای خالی، ریشه‌ ی بدون پوشش را مخفی کند تا این که از حساسیت دردناکی که به دلیل بدون پوشش بودن ریشه ایجاد می‌شده، جلوگیری شود.

اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت دندان

همانگونه که در موارد قبل ذکر شد، استفاده از کامپوزیت دندان می تواند به زیباتر شدن دندان ها و در نتیجه زیبایی لبخند شما کمک کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون کامپوزیت دندان اینجا کلیک کنید.

 

 

مراقبت از ارتودنسی دندان، چطور باید حین درمان از دندان و دستگاه مراقبت کنیم؟

 مهمترین مساله در درمان ارتودنسی دندان مراجعه منظم و مکرر به متخصص ارتودنسی هستش. متخصص معمولا به شما یک برنامه میده که باید مطابق اون برنامه و سر موعد مقرر به مطبش برید. چرا؟ یکی از مهمترین دلایلش اینکه دستگاه های ارتودنسی شما رو تنظیم کنه و مطمئن بشه دندوناتون اونجوری که انتظار میره دارن صاف میشن.

برای اینکه بتونید این دوره رو با موفقیت پشت سر بگذارید لطفا به چند تا نکته کوچولویی که در ادامه نوشتم توجه کنید:

هر روز مسواک بزنید

 علاوه بر دندونا، شما باید دستگاه ارتودنسی رو هم حتما تمیز کنید تا خراب نشن و یا پلاک پشتشون تشکیل نشه. دندون هاتون رو با یه خمیر دندان خوب مسواک بزنید.

حتما بخوانید :

غذا و نوشیدنی های شیرین نخورید

از اونجایی که این مواد میتونن به دندونا بچسپن و تمیز کردنشون خیلی سخته! نخوریم بهتره. به زحمت تمیز کردنش  نمی ارزه! به علاوه، بعضی از این مواد خوراکی میتونه به دستگاه ها آسیب بزنه پس اینکارو با خودتون نکنید لطفا.

استفاده از دهانشویه رو فراموش نکنید

اگر براتون مقدوره به جهت اینکه بهتر بتونید بهداشت دهان و دندان خودتون رو رعایت کنید از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید و در کنارش هم دهانشویه های خوب این مدلی تهیه کنید.

منبع

تفاوت کامپوزیت ونیر و لمینت دندان

 کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیر عبارت است از قرار دارن یک لایه از مواد همرنگ دندان بنام کامپوزیت بر روی دندان توسط دندانپزشک زیبایی برای اصلاح طرح لبخند یا اصلاح رنگ و شکل دندان ها

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان عبارت است از یک لایه بسیار نازک از مواد همرنگ دندان از جنس سرامیک که برای اصلاح رنگ ، فرم و طول دندانها یا بستن فاصله بین دندانها و…. در لابراتوار به دستور دندانپزشکی زیبایی ساخته می شوند و پس از ارسال به مطب توسط دندانپزشک زیبایی روی سطح بیرونی دندانها سمان می شوند.

حتما بخوانید : هزینه لمینت دندان چه قدر است ؟

تفاوت کامپوزیت و لمینت

تفاوت کامپوزیت ونیر و لمینت دندان پرسش بسیاری از مراجعه کنندگان ما در کلینیک دندانپزشکی جنت آباد است ، درباره تفاوت کامپوزیت ونیر و لمینت دندان باید گفت :

کامپوزیت ونیر نشان دهنده هنر دندانپزشک است و کار کردن نیازمند مهارت و تکنیک بسیار حساس می باشد و همچنین آسیب به دندان به نسبت سرامیک چون تراش خیلی کمی نیاز دارد ( بیشتر مواقع نیاز به تراش نیست) کمتر می باشد و قیمت مناسب تری هم دارد فقط تنها عیب آن نیاز به پالیش سالیانه می باشد.

در واقع کامپوزیت ونیر مواد همرنگ دندان است که توسط دندانپزشک شکل و فرم داده می شود.

تنها حسن سرامیک این است که نیاز به پالیش ندارد و دوام رنگ بیشتر نیز دارد، در عوض قیمت بالاتر و نیاز به تراش بیشتر از عیب های سرامیک است.

ما هر دو درمان را به بهترین شکل انجام میدهیم ، ولی هنر دندانپزشک را ونیر کامپوزیت نشان میدهد و سرامیک بیشتر نشان دهنده هنر لابراتوار و بعد دندانپزشک است.

لمینتهای نسل قدیم و معمول بعلت تراش زیاد مورد تایید ما نمی باشند و در مطب ما کار نمی شوند .

لمینت های سرامیکی کانتکت لنز و لومینیرز مورد تایید ما هستند و در مطب ما انجام می شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون ونیر های کامپوزیتی اینجا کلیک کنید.

هزینه اصلاح طرح لبخند چه قدر است ؟

 هر دهان و دندانی ویژگی‌های خاصی دارد و درک این ویژگی‌ها می‌تواند به ارائه خدمات دندانپزشکی زیبایی مناسب به هر فرد کمک کند. معمولاً، اصلاح لبخند لثه ای و اصلاح طرح لبخند دارای متد متعددی است و این فرایند می‌تواند ترکیبی از روش‌های زیر باشد که تشخیص  و روند کار به عهده متخصص  ترمیمی و زیبایی دندان  است:

۱) باندینگ دندان

باندینگ دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی مطمئن و بی‌خطر است که برای بهبود ظاهر خراشیده، ترک خورده یا تغییر رنگ داده دندان‌ها به منظور اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. از این روش می‌توان برای حذف فضاهای خالی بین دندان ها و نیز تغییر اندازه یا شکل دندان استفاده کرد. این روش در زمان کم و کمتر از یک ساعت امکان پذیر است. در باندینگ دندان می توان از بهترین رنگی که با دندان فرد مطابقت دارد برای تغییر رنگ دندان استفاده کرد.

۲) سفید کردن دندان

بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان یکی از روش های متداول  برای اصلاح طرح لبخند است که برای افرادی که به دنبال داشتن لبخند زیبا با صرف زمان بسیار کم هستند، مناسب است. در این حالت بیماران می توانند فرآیند سفید شدن دندان را در مطب دندان پزشک یا در خانه انجام دهند. هر دو حالت این روش درمانی بسیار متداول است و می تواند نتایج فوق العاده در کوتاه مدت برای اصلاح طرح لبخند به همراه داشته باشد.

۳) ونیر پرسلاین یا لمینت دندان

ونیر پرسلاین که در اصلاح لامینت یا لمینت دندان نیز نامیده می‌شود نیز قابلیت اصلاح تعدادی از مشکلات و ترمیم زیبایی دندان برای اصلاح طرح لبخند را دارد. این نوع روکش بر روی دندان ها قرار می گیرد و به این ترتیب مشکلات ظاهری آنها همچون خراشیدگی، کجی، و تغییر رنگ را پنهان می کند. فقط در طول دو جلسه درمانی، لمینت دندان می تواند به شما یک لبخند حیرت انگیز هدیه دهد.

4) بریس‌های ارتودنسی

دو سیستم ارتودنسی (بریس های نامرئی و بریس های شفاف سرامیکی) وجود دارد که با استفاده از یک سری بریس‌های شفاف پلاستیکی، با احتیاط و به آرامی دندان‌های شما را صاف و مرتب می‌سازد.

5) کاشت دندان

اگر یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اید، کاشت دندان و ایمپلنت را به شما توصیه می کنیم و توصیه می شود برای این منظور از یک انکور برجسته برای روکش دندانی یا بریج (پل دندان) استفاده  شود.

هزینه اصلاح طرح لبخند

مدت درمان و هزینه طرح لبخند دندان به دندان پزشک، نوع بیمه درمانی، وضعیت بهداشتی دندان و میزان اصلاح بستگی دارد. هر چقدر برای داشتن لبخند زیبا به درمان پیچیده تری نیاز باشد قیمت و هزینه درمان طراحی لبخند نیز افزایش می یابد. در هنگام مشاوره، دندانپزشک زیبایی تمامی این عوامل را در نظر خواهد گرفت و طرح لبخند ویژه ای را با قیمت و دستمزد مورد نظرش پیشنهاد خواهد کرد . البته عرفا در این رابطه دستمزد بصورت واحدی اعلام میشود و پزشکان زیبایی دندان به ازای هر واحد مبلغی را اعلام مینمایند .

 

 

هزینه بلیچینگ دندان در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

 قبل از هرچیزی اگه هنوز کاملا نمیدونی که بلیچینگ چیه، روی فرآیند بلیچینگ دندان کلیک کنید اونجا همه چی رو به زبان ساده توضیح دادیم

جدول کلی قیمت بلیچینگ دندان در سال ۱۴۰۰

روش های زیادی برای بلیچینگ دندان وجود داره. مثلا از محصولات بدون نسخه سفید کننده دندان مثل خمیر دندان گرفته تا آفیس بلیچینگ همه روش های موجود هستن. ما به صورت حدودی تعرفه اینا رو داخل این جدول گذاشتیم.

آیتم        هزینه بلیچینگ دندان در سال ۱۴۰۰

بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشک     ۱.۵۰۰.۰۰۰- ۲.۰۰۰.۰۰۰

بلیچینگ در منزل با محصولات دندانپشزشکی خاص        ۱.۵۰۰.۰۰۰

بلیچینگ با روش های ساده تر            از ۵۰ هزار به بالا….

جزئیات هزینه بلیچینگ دندان در سال ۱۴۰۰ (در مطب دندانپزشک)

قیمت بلیچینگ دندان در سال ۱۴۰۰ در مطب     ۲.۰۰۰.۰۰۰

گفتگو نداره که اگه بخواییم دندونامون رو به بهترین شکل ممکن و بدون کوچکترین عارضه ای سفید کنیم فقط و فقط باید بریم مطب متخصص ترمیمی و زیبایی دندان هستش. چرا؟

چون محصولات بلیچینگ در منزل هرچند که هزینه کمتری دارند اما ممکنه به سایش دندان و تحلیل مینای دندان کمک کنند. اما با آفیس بلیچینگ هیچوقت چنین اتفاقی برای دندونامون نمی افته. مخصوصا که تازگی دستگاه های بلیچینگ فوق العاده موثر و بی خطری وارد کشور شدن که با کمک اونا با امیدوارکننده ترین نتایج، دندونا سفید میشن.

اینم بدونید که آفیس بلیچینگ خودش میتونه روش هایی داشته باشه که بهترین روشش استفاده از لیزر دیود برای این کاره. لیز دیود ایمن ترین روش و در عین حال موثرترین روشه.

 

جزئیات قیمت سفید کردن دندان در منزل

هزینه بلیچینگ دندان در سال ۱۴۰۰ در خانه     ۱.۵۰۰.۰۰۰

همونطور که گفتیم بهترین روش سفید کردن دندان ها مراجعه به مطب دندانپرشکیه. اما اگه نمیتونید و یا به هر دلیلی تمایلی ندارید که در مطب دندوناتون رو سفید کنید میتونید با روش های خانگی بلیچینگ دندوناتون رو سفید کنید.

البته یادآوری می کنیم که این روش معمولا تاثیر کمتری در سفید شدن دندان ها داره و ممکنه باعث تحلیل مینای دندان بشه چون شرکت های سازنده برای اینکه بگن محصول ما بهتره میان غلظت مواد سفید کننده دندونا رو بالا میبرن. با اینکار ph دهان میاد پایین و مینای دندان دچار خرودگی میشه.

به جز این بهتره بدونید که روش خانگی بلیچینگ معمولا برای افزایش نتایج آفیس بلیچینگ توصیه میشه و اگه خواستید از این روش برای سفیدی دندوناتون استفاده کنید حواستون باشه که حتما به توصیه دندونپزشکتون برای خرید گوش بدید.

برای این روش معمولا از قالب های خاصی که مخصوص دندونای شما هستن استفاده میشه و داخل مواد سفید کننده رو قرار میدین و روی دندوناتون میذارید. مدت زمان و دوز سفید کننده رو دندونپزشکتون باید مشخص کنه.

 

هزینه و قیمت کامپوزیت ونیر دندان در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

 میدونم بیشترتون وقتی وارد این صفحه شدین، میدونید که کامپوزیت ونیر یا (ونیر کامپوزیت) و صد البته کاربردش چیه. اما برای اون دسته از کاربرامون که هنوز نمیدونن این کامپوزیت ونیر چیه پیشنهاد می کنم روی لینکی که مشخص شده کلیک کنن و بعد از آشنایی با کاربردها و نحوه نصب و حتی تماشای فیلم ونیر کامپوزیت دندان بیان به این صفحه و جزئیات قیمت کامپوزیت ونیر در سال ۱۴۰۰ رو بخونن.

قیمت کامپوزیت ونیر دندان به صورت حدودی در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

هزینه ونیر کامپوزیت در سال ۱۴۰۰ به صوت حدودی ۱.۸۰۰.۰۰۰ تا ۲.۰۰۰.۰۰۰ تومان برآورد میشه. البته این میانگین قیمته و قرار نیست همه جا با همین ۱۸۰۰ بتونید دندوناتون رو با کمک ونیر کامپوزیت ترمیم یا زیبا کنید.

همچنین بهتره بدونید که این هزینه به ازای هر واحد دندان محاسبه میشه. یعنی اتصال فول ونیر کامپوزیت به دندون یه همچین هزینه ای در بر داره براتون.

حتما بخوانید :

محدوده قیمت کامپوزیت ونیر دندان در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

در بخش قبل هزینه میانگین رو عنوان کردیم اون هم به ازای هر واحد دندان که به صورت کامل ونیر شده باشه. اما اگه خب همه دندون ها که قرار نیست به طور کامل کامپوزیت بشن. بعضی از دندونا به صورت جزئی دچار تغییر رنگ، شکستگی، لب پر شدگی و یا خلاصه آسیب دیدگی جزئی شدن. اینا لزوما قرار نیست که به صورت پیشفرص یه هزینه بالایی پرداخت بشه براشون. هزینه کامپوزیت ونیر دندان برای این مشکلات جزئی کمتره و مثلا بسته به کلینیک دندونپزشکی ممکنه از ۱ میلیون تومان شروع بشه کارش.

یه سری دندونا هم مشکل اساسی داره و باید حسابی روشون کار بشه تا با کمک کامپوزیت بهبود پیدا کنه ظاهرشون. هزینه و قیمت کامپوزیت دندان برای این دست دندونا ممکنه بالاتر از ۲ میلیون تومان باشه. بنابراین به صورت بازه ای بین ۱ تا ۲۵۰۰ میتونه قیمت کامپوزیت دندان در سال ۱۴۰۰ باشه.

منبع

آشنایی با انواع دهانشویه ها و کاربرد هر کدام از آن ها

 چی باعث شده که دهانشویه های درمانی برای سلامت دهان و دندان مفیدتر باشن؟

داخل این شوینده های دهانی موادی وجود داره که در مجموع باعث شده برای سلامت دهان و دندان ما مفید باشن. به طور معمول موادی که الان اسمشون رو میاریم برای ساخت شوینده های دهدنی استفاده میشه و بر اساس همین مواد، ما دهانشویه های درمانی مختلف با کاربردهای متفاوت داریم:

کلرید استیل پیریدینیم: که برای کاهش بوی بد دهان مناسبه

کلرهگزیدین : که برای کنترل پلاک و التهاب لثه خیلی خوبه

روغن های ضروری هم به طور مشابه برای کنترل پلاک و التهاب و ورم لثه خوبه

فلوراید: که برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و افزایش مقاومت مینای دندون عالیه

پراکسید: که معمولا قویه و تجویزیه

اگر قصد خرید دهانشویه داشته باشم چکار باید بکنم؟

قبل از اینکه برای خرید دهانشویه اقدام کنید دو تا چیز رو در نظر بگیرید. اول اینکه بدونید شوینده های دهان بسته به فرمولشون ممکنه بدون نسخه بشه خریدشون یا برای خرید اون ها حتما نیاز به نسخه دندانپزشک هست.

برای برطرف کردن بوی بد دهان چه شوینده دهانی توصیه میشه؟

به بوی بد دهان میگن هالیتوز این مشکل میتونه جزئی تا شدید باشه. در بیشتر موارد اگه مساله جدی در کار نباشه میشه با خرید دهانشویه های آرایشی بهداشتی بوی بد دهان رو از بین برد. اما فراموش نکنید که اثر این دهانشویه  موقتیه و نهایتا ۳ تا ۴ ساعت بیشتر طول نمی کشه اگه به صورت مزمن مشکل بوی بد دهان دارید به جای خرید دهانشویه به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگه خشکی دهان داشته باشیم چه شوینده دهانی برامون خوبه؟

اگه با معضل خشکی دهان مواجهید دهانشویه های بدون الکل بخرید. چون الکل باعث میشه دهان شما بیشتر خشک بشه  و علائم همراه با خشکی بدتر بشه.

بیشتر بخوانید :

دهانشویه مناسب برای التهاب لثه و بیماری های لثه چیه؟

اگر مشکلی در خصوص لثه دارید دهان شویه های انتخاب کنید که مواد ضد پلاک، ضد باکتری، ضد میکروب و یا ضد التهاب لثه توشون هست. به جز این، اگه دندانپزشک به شما بگه که در معرض خطر التهاب لثه یا عفونت لثه هستید، احتمالاً دهان شویه های قوی تری که حاوی کلرهگزیدین هستند رو براتون تجویز می کنه.

برای دندونای حساس چه دهانشویه ای بخریم؟

دهان شویه هایی وجود دارن که می تون به بیحسی مخصر لثه و دندان و همچنین تقویت دندان ها و عاج دندان ما کمک کنن تا حساسیت  کمتر بشه یا تسکین پید کنه. اگر از حساسیت دندان رنج می برید ، به دنبال خمیردندان باشید که در آن مواد سیترات پتاسیم ، نیترات پتاسیم ، فسفات کلسیم ، فلوراید گیاهان و یا فلوراید سدیم ذکر شده باشد. سیترات پتاسیم و نیترات پتاسیم عاج و اعصاب داخل دندان را بی حس می کند. فسفات کلسیم ، سدیم فلوراید و فلوراید استنوس ، همگی باعث تقویت دندان ها می شوند و از وهله اول از رسیدن مواد تحریک کننده به عاج جلوگیری می کنند.

آیا بچه ها می تونن از دهانشویه ها استفاده کنن یا نه؟

به عنوان یه قاعده مهم بچه های زیر ۱۰ سال نباید دهانشویه استفاده کنن اگر هم به هر علتی و بر حسب ضرورت استفاده بشه باید دهانشویه بدون الکل استفاده بشه. دندونای بچه ها تا سن ۱۰ سالگی ممکنه با فلوراید دچار آسیب بشه. همنین باید شوینده های دهانی رو دور از دسترس بچه ها قرار بدیم.

منابع :

درمان‌های لیزری دندانپزشکی چگونه انجام می‌شود؟

 دو نوع روش اصلی که برای دندانپزشکی با لیزر استفاده می‌شود، روش‌های بافت سخت و بافت نرم است. بافت سخت به دندان‌ها و بافت نرم به لثه اطلاق می‌شود.

استفاده از لیزر برای بافت سخت

تشخیص حفره: لیزرها با یافتن شواهدی از پوسیدگی دندان می‌توانند حفره‌ها را زود تشخیص دهند.( جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون دلایل و در مان پوسیدگی دندان اینجا کلیک کنید.)

آماده سازی دندان و پر کننده‌های دندان: در دندانپزشکی با لیزر، نیازی به بیهوشی موضعی و استفاده از مواد قدیمی نیست. لیزر می‌تواند باکتری‌ها را در حفره از بین ببرد، و این کار می‌تواند در طولانی مدت به سلامت دندان کمک کند.

درمان حساسیت دندان. دندان‌هایی که به سرما و گرما حساسیت دارند را می‌توان با لیزرهای دندانی که توبول‌های ریشه دندان را می‌بندند، درمان کرد.

استفاده از لیزر برای بافت نرم

درمان لبخند لثه‌ای: از لیزرها برای تغییر شکل بافت لثه در مشکل لبخند لثه‌ای و طرح لبخند استفاده می‌شود که در آن، لثه‌ها بخش زیادی از دندان را می‌پوشانند.

طویل کردن تاج: در این روش با کمک لیزر هم ساختار لثه و هم استخوان تغییر شکل می‌دهد.

درمان مشکلات مربوط به بند زبانی. کسانی که دارای بند زبانی ضخیم یا محکم هستند، می‌توانند از انجام درمان لیزری بهره مند شوند. این روش درمانی به کودکانی کمک می‌کند که محدودیت بند زبانی باعث بسته شدن زبان، بروز مشکل در شیر خوردن یا مشکلات گفتاری می‌شود.

از بین بردن چین‌های بافت نرم. لیزر می‌تواند چین و چروک‌های بافت نرم را بدون درد و بخیه برای استفاده از دندان مصنوعی از بین ببرد.

سایر گزینه‌های دندانپزشکی با لیزر

مشاهده‌ی بافت‌ها. توموگرافی انسجام نوری به پزشک اجازه می‌دهد تا با خیال راحت داخل دندان یا بافت لثه را ببیند.

از بین بردن تومورهای خوش خیم. لیزر می‌تواند تومورهای کام، لثه و کنار لب‌ها و گونه‌ها را از طریق روش بدون درد و بخیه از بین ببرد.

درمان آپنه‌ی انسدادی خواب. هنگامی که آپنه‌ی خواب به دلیل رشد بیش از حد بافت در گلو ایجاد می‌شود، لیزر می‌تواند گلو را تغییر شکل داده و مشکلات مربوط به تنفس را تسکین دهد.

درمان TMJ (مفصل گیجگاهی فکی). لیزر می‌تواند به کاهش درد و التهاب مفصل کمک کند.

بازسازی اعصاب. لیزر می‌تواند به بازسازی رگ‌های خونی آسیب دیده، اعصاب و زخم‌ها کمک کند.

درمان تبخال. لیزر می‌تواند زمان بهبودی را به حداقل برساند و درد ناشی از تبخال را کاهش دهد.

سفید کردن دندان‌ها: لیزر روند سفید کردن را تسریع می‌کند. ( بلیچینگ دندان )

 

صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد