فیشور سیلانت تراپی چیست و چگونه از پوسیدگی دندانهای کودکمان جلو گیری می کند؟

 یکی از سطوح دندان‌ها که به‌شدت در معرض پوسیدگی قرار دارد، سطح جونده دندانهاست. سطوح جونده دندان‌های عقبی یا همان سطوحی که غذا بین آنها جویده و له می‌شود، به‌دلیل داشتن شیارهای فراوان نواحی بسیار مستعدی برای پوسیدگی محسوب می‌شوند. یکراه پیشگیری از ایجاد پوسیدگی در این دندان‌ها، استفاده از تکنیکی به نام فیشور سیلانت است. سیلانت‌ها موادی هستند که به‌صورت یک لایه نازک درون شیارهای سطح جونده دندان‌های آسیای دائمی بچه‌ها قرار می‌گیرند و به کمک آنها این شیارها صاف می‌شوند .با صاف شدن شیارهای دندان، از گیر کردن مواد غذایی بین این دندان‌ها کاسته شده و احتمال پوسیدگی آنها کاهش می‌یابد.

در سطح جونده دندان های آسیای کودکان شیار های ریز ودرشتی  وجود دارد که به وسیله آنها عمل آسیاب کردن مواد غذایی صورت می گیرد .

این شیار ها گاهی از حد معمول باریکتر وعمیق تر است بطوری که الیاف مسواک نمی تواند به عمق آن شیار ها دسترسی پیدا کند و مانده مواد غذایی ومیکروبها در داخل شیار ها باقی مانده و باعث فساد مواد غذایی شده و سبب پوسیدگی   دندان های آسیای کودکان می شود .

فیشور سیلانت راهی است برای کم عمق کردن شیارهای عمیق دندان های آسیای کودکان .در این روش دندانپزشک بدون تراش و ماده ترمیم دندان ، دندان  را مانند چسب روی دندان می گذارد مواد فیشور سیلانت روی دندان های عقبی کودک شیار های عمیق را کم عمق می کند تا با مسواک زدن همه سطوح دندان به راحتی تمیز شوند .

بهترین زمان برای انجام فیشور سیلانت کودکان چه موقع است ؟

به محض رویش دندان های آسیا و قبل از خراب شدن آنها

آیا فیشور سیلانت تراپی درد هم دارد ؟

خیر فیشور سیلانت بدون درد است و نیاز به تزریق ماده بی حس کننده ندارد .

فیشور سیلانت تراپی می تواند تا  60 تا 70 درصد از پوسیدگی دندان کودکان جلوگیری کند .

دندان هایی که فیشور سلاینت تراپی شده اند باید هر شش ماه یکبار توسط دندانپزشک چک شوند .

منبع : کلینیک تخصصی دندانپزشکی کودکان

رفرنس : کلینیک دندانپزشکی جنت آباد

منظور از موقعیت های اورژانسی دندانپزشکی چیست؟

 گاهی اوقات برای سلامت دهان و دندان مشکلی ایجاد می شود که نیازمند توجه فوری دندانپزشکی یا پزشکی است. اگر در اسرع وقت یا به موقع جهت رسیدگی، ارزیابی و درمان به دندانپزشک مراجعه نکنیم ممکن است کار از کار بگذرد و سلامتی ما یا حتی حیات ما با مشکل مواجه شود. به این موقعیت ها اورژانسی دندانپزشکی گفته می شود.

برخی از مهم ترین موقعیت ها اورژانسی دندانپزشکی که باید حتی در دوره همه گیری کرونا و حتی دوره پیک به کلینک دندانپزشکی مراجعه کنیم عبارتند از :

تورم غیر طبیعی لثه، گونه یا صورت که در حال افزایش است. (اگر تورم به سمت پایین گردن، چشم یا در امتداد کف دهان است حتما باید به دندانپزشک یا پزشک مراجعه شود)

درد آزار دهنده دهان و دندان که باعث اختلال در خواب و تمرکز شما شده است.

وجود زخم های دهانی که پس از دو هفته همچنان بهبود نیافته اند.

اگر به تازگی دندان کشیده شده و بیش از 20 دقیقه خونریزی داشته و با هیچ روشی خونریزی بند نیامده باشد.

اگر دندان دچار شکستگی گسترده است و دارای نوک تیز است.

اگر لبه تیز دندان شکسته به داخل دهان شما آسیب زده است.

عفونت شدید دندان و نیاز به عصب کشی دندان

بیماری پیشرفته لثه (پریودنتیت)

خونریزی کنترل شده به دلیل وارد شدن ضربه صورت

چه مواقعی نباید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنیم؟

دندان درد جزئی که گاه و بیگاه احساس می شود و درد بسیار خفیفی دارد.

درد دندان عقل نهفته بدون تورم

 حساسیت دندان

حساسیت لثه با خونریزی بسیار جزئی

زخم های داخل دهان که کمتر از 10 روز بهبود می یابند.

درد یا مشکلات جزئی و رایج ارتودنسی یا ایمپلنت دندان

شکستگی جزئی یا لب پر شدگی اندک آن ها

شل شدن روکش دندان یا افتادن آن

ناراحتی های ناشی از وجود دندان مصنوعی

در موارد ذکر شده بهتر است که با وجود پیک کرونا به دندانپزشکی مراجعه نکنیم و صبر کنیم تا وضعیت بیماری کرونا اندکی رو به بهبودی برود.

پروتز دندان چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

 ما انسان ها ممکن است به دلایل مختلفی مانند صدمات و یا پوسیدگی دندان های خود را از دست بدهیم و یا حتی خودمان آن ها را کشیده و از دهان خارج کنیم. گاهی اوقات دندان ها ممکن است آنقدر پوسیده شده باشند که عملا بستری برای ورود باکتری و عفونت به داخل ریشه و عصب دندان فراهم میشود. اگر در چنین موقعیتی درمان ریشه صورت نگیرد و یا دندان کشیده نشود احتمال نفوذ عفونت به سایر بخش های بدن از طریق عروق خونی وجود دارد. خلاصه علل زیادی برای از دست رفتن دندان وجود دارد و چیزی که مهم است جایگزین کردن آن دندان از دست رفته است. در دندانپزشکی با انواع پروتز دندان میتوان به راحتی جای خالی دندان را پر کرد. در این مقاله با همه انواع پروتز دندان آشنا میشوید.

چرا باید جای خالی دندان را پر کرد؟

قبل از اینکه وارد مبحث انواع پروتز دندان شویم اجازه دهید که دلیل اینکه دندانپزشکان و پزشکان اصرار دارند جای خالی دندان را پر کنیم چیست؟ اصلا چه لزومی به استفاده از یک جایگزین دندانی وجود دارد؟

دندان ها نقش بسیار مهمی در عملکردهایی مانند جویدن غذا و همچنین تکلم ما بر عهده دارند. هر گونه مشکل با دندان ها و مخصوصا از دست رفتن آن ها میتواند این عملکردها را با مشکل مواجه کند. در صانی جای خالی دندان ها از لحاظ زیبایی مهم است زیرا نبود دندان زیبایی لبخند را بر هم میریزد و باعث به وجود آمدن مشکلات ارتودنسی دندان مانند وجود فاصله بین دندان ها یا کج شدن آن ها میشود. بنابراین لازم است که هم به جهت عملکردی و هم به جهت زیبایی حتما یک جایگزین خوب مانند انواع پروتز دندان برای پر کردن این جاهای خالی در نظر گرفت.

انواع پروتز دندان

 • ایمپلنت دندان (بهترین پروتز دندان)
 • تاج دندانپزشکی
 • بریج یا پل دندانپزشکی
 • دنتچرز یا دندان مصنوعی
 • دندان مصنوعی متحرک
 • دندان مصنوعی ثابت

منبع

آیا انجام کارهای دندانپزشکی موقع بارداری مجاز است؟

سئوالاتی درباره بارداری و کارهای دندانپزشکی در ذهن مادران باردار وجود دارد. تمیز کردن دندان ها برای جلوگیری از مشکلات دندانی و معاینه سالیانه دندان ها توسط دندانپزشک در زمان بارداری نه تنها خطری ندارد، بلکه توصیه هم می شود.

فزایش میزان هورمون های بدن در زمان بارداری، باعث ورم و خونریزی لثه ها می شود و گیر کردن غذا بین دندان ها، این التهاب را بدتر می کند.

انجام کارهای دندانپزشکی پیشگیری کننده در زمان بارداری لازم است تا از عفونت های دهانی مانند بیماری لثه جلوگیری کند، زیرا این عفونت ها باعث تولد نوزاد نارس می شوند.

انجام سایر کارهای دندانپزشکی در زمان بارداری چگونه است؟

کارهای دندانپزشکی ضروری مانند پر کردن پوسیدگی دندان ، ترمیم دندان و یا روکش کردن آن در زمان بارداری باید انجام شوند تا احتمال عفونت دهان کم شود.

کم خطرترین زمان برای انجام کارهای دندانپزشکی در زمان بارداری، سه ماهه دوم بارداری است.

در سه ماهه سوم بارداری، برای زن حامله سخت است که مدت طولانی روی صندلی دندانپزشکی دراز بکشد تا روی دندانش کار شود.

مطمئن ترین راه این است که کارهای غیر ضروری مربوط به دندان را در زمان بارداری انجام نداد و بعد از تولد نوزاد نزد دندانپزشک رفت.

اما گاهی اوقات مجبوریم کارهای فوری و اورژانسی دندانپزشکی مثل عصب کشی و یا کشیدن دندان را در زمان بارداری انجام دهیم.

اعمال دندانپزشکی زیبایی دندان ها مثل سفید کردن دندان ها و یا روش لمینت دندان و... را باید بعد از زایمان انجام داد.

بهتر است اگر درمان مشکل دندانتان ضروری نیست، بعد از اتمام بارداری و تولد نوزاد آن را انجام دهید تا جنین در معرض خطر و آسیبی قرار نگیرد، حتی اگر آن خطر کوچک باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون دندانپزشکی بارداری اینجا کلیک کنید. 

توصیه هایی برای کارهای دندانپزشکی در بارداری

- انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند زنان باردار بایستی یک برنامه غذایی متعادل داشته باشند، دندان های خود را دو بار در روز مسواک بزنند و بعد از غذا نخ دندان بکشند تا از بروز مشکلات دندانی جلوگیری کنند.

- در طی بارداری برای معاینات سالیانه دندان ها و تمیز کردن دندان ها جهت جلوگیری از مشکلات دندانی، نزد دندانپزشک بروید.

- به دندانپزشک خود بگویید که باردار هستید.

- کارهای غیر ضروری دندانپزشکی خود را در سه ماهه دوم بارداری و یا بعد از زایمان انجام دهید.

- اعمال زیبایی دندان را بعد از زایمان انجام دهید.

- موقع نشستن روی صندلی دندانپزشکی، برای حفظ جریان خون سالم، پاهای خود را روی هم نیندازید.

- برای راحتی بیشتر خودتان و جنین تان، یک بالش کوچک همراه خودتان داشته باشید.

 

انواع پروتز دندان

 پروتز دندان چهار نوع می باشد که هر کدام می تواند جایگزینی برای دندان های از دست رفته باشد.در اینجا به بررسی انواع پروتز دندان و مزایا و معایب هر کدام می پردازیم.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان نوعی پرتز دندان ثابت است که به صورت جراحی داخل استخوان فک کاشته میشود. ایمپلنت های دندانی در اصل مهمترین و بهترین روش جایگزین دندان هستند که هرچند هزینه زیادی دارند اما به صروت گسترده در سراسر جهان توسط افراد پیر و جوان مورد استفاده قرار میگیرند. ایمپلنت ها ماندگاری زیادی دارند و ظاهری طبیعی به  لبخند شما میدهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون ایمپلنت دندان کلیک کنید.

تاج دندانپزشکی

از تاج یا روکش دندان برای ترمیم یک دندان که در اثر پوسیدگی یا آسیب دیدگی به خطر افتاده است استفاده میشود. روکش دندان در واقع نقش محافظ دندان هستند که مانع از مرگ و از بین رفتن کامل دندان ها میشوند. برای استفاده از تاج دندان بخش زیادی از مینای دندان را تراش میدهند سپس با کمک سمنت و چسپ مخصوصی به دندان آماده شده متصل میشود.

روکش دندان اگر همراه با ایمپلنت دندان بکار برده شوند جزء مهمترین اجزای یک واحد ایمپلنت دندان به شمار میروند. روکش ها بالای اباتمنت سوار میشوند و نقس تاج دندانی شما را ایفا میکنند.

بریج یا پل دندانپزشکی

برای پر کردن چجای خالی ندین دندان از دست رفته که در مجاورت یکدیگر قرار دارند از پل های دندانپزشکی استفاده می شود. یک پل یا بریج دندان شامل یک یا چند پانتیک یا دندان کاذب، ایمپلنت یا اتصالات فلزی است. چندین نوع پل دندانپزشکی وجود دارد که همه آن ها جزء پروتز دندان ثابت دسته بندی میشوند.

 • بریج کانتی لِور
 • بریج مریلند
 • بریج سنتی
 • بریج کامپوزیت
 • بریج بر پایه ایمپلنت

دنتچرز یا دندان مصنوعی

دندان مصنوعی مجموعه هایی از دندانهای ساخته شده از روی دندان های واثعی خودمان  است که روی لثه های قوس فکی بالا و پایین سوار میشود. دندان های مصنوعی دو دسته هستند. یک دسته ثابت و دیگری متحرک. هر دو دسته ثابت و متحرک خودشان به دو نوع کامل و پارسیل تقسیم بندی میشوند.

دندان مصنوعی متحرک

دندان مصنوعی متحرک را میتوان به راحتی از دهان خارج کرد و هر زمان که لازم بود آن ها را روی لثه ها سوار کرد. پروتر پارسیلی چون دندان مصنوعی به راحتی روی لثه ها حرکت میکند و احتمال افتادن آن زیاد است. همچنین استفاده از این دندان های مصنوعی باعث ایجاد ناراحتی در لثه میشود. پروتز متحرک دندان را باید قبل از خوابیدن از دهان خارج کرده و در داخل آب قرار داد.

دندان مصنوعی ثابت

دندان مصنوعی ثابت نیز همانطور که از نامش پیدا است به لثه ها یا دندان های مجاور ثابت میشوند و قابل جابجا شدن نیستند مگر توسط متخصص پروتز. یک دست پروتز کامل ثابت معمولا بر پایه ایمپلنت است. یعنی ابتدا 2، 4 یا 6 ایمپلنت در فک کاشته میشود و سپس دندان مصنوعی به آن ها متصل میشود. دندان مصنوعی یا پروتز پارسیل ثابت نیز به دندان های مجاور متصل میشود و مانند دندان های طبیعی خودتان است.

منبع : کلینیک دندانپزشکی دنیا دنتال

دندانپزشکی کودکان با بیهوشی یا بدون بیهوشی؟

 یکی از موارد پر استرس برای کودکان مراجعه به دندانپزشکی و درمان دندان ها است. بیشتر کودکان با دندانپزشک اطفال همکاری نمی کنند و باعث عدم تمرکز دندانپزشک در حین درمان می شوند. این ترس بیشتر به دلیل شنیده های تلخی است که افراد از سابقه دندانپزشکی خود باز گو کرده اند. ترس  کودک از دندانپزشکی سبب می شود  که نتواند از خدمات  درمانی به درستی استفاده کند، در بیشتر موارد بعد از عدم موفقیت برای قانع کردن کودک، دندانپزشک از مهار فیزیکی و نگه داشتن دست و پای کودک توسط والدین و یا کمک دستیار استفاده می کند. تمام این موارد می تواند مخرب باشد و تاثیرات نامطلوبی را داشته باشد. می توان  راهکارهای مختلفی را به کار برد تا  ترس کودک از دندانپزشکی را کاهش داد. با کاهش ترس کودک دیگر نیاز به استفاده از بیهوشی عمومی و  قبول عوارض احتمالی آن نمی باشد.

موارد استفاده از بیهوشی در دندانپزشکی کودکان

متخصص دندانپزشک اطفال با توجه به تجربه و مهارتی که دارد تا زمانی که در شرایط ضروری قرار نگیرد از بیهوشی استفاده نمی کند مگر این که کودک در شرایط نا مناسب فیزیکی یا روحی هم چون مبتلایان به سندرم دوان یا عقب ماندگان ذهنی یا فیزیکی باشند.

هم چنین در کودکان کم سن و سال اغلب آن هایی که کمتر از 3 سال سن دارند و نیاز به انجام اعمال جراحی دندانپزشکی دارند و هنوز هم به مرحله از همکاری و تعامل بالا با دندانپزشک نرسیده اند.

کودکانی که از ترس و اضطراب بالایی نیز برخوردارند از این روش برای درمان و ترمیم مشکلات دندان شان استفاده می کنند.

لازم به ذکر است انجام بیهوشی در امور دندانپزشکی در محیط های بیمارستان و تحت نظر متخصص بیهوشی انجام می شود تا از بروز هر گونه عارضه یا عواقبی جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید :

مزایای دندانپزشکی اطفال بدون بیهوشی

دندانپزشک اطفال در مرحله ی اول سلامت کودک را مد نظر قرار می دهد. بنابراین راهکارهای مناسبی که هیچگونه اختلال در سلامت کودک ایجاد نمی کند را برای درمان عوارض دهانی و دندانی کودک انتخاب می کند.

شاید با کمی تامل به این نکته پی ببرید که بیهوش کردن کودکان در حین دندانپزشکی، بیشتر به منظور جلوگیری از ترس کودک در حین کار می باشد.

برخی از کودکان به قدری از دندانپزشکی می ترسند که همکاری لازم با دندانپزشک را در حین درمان نمی کنند و این علت باعث می شود تا دندانپزشک برای راحتی کار خود کودک را بیهوش نماید.

عوارض بیهوشی در دندانپزشکی کودکان

کودکان به نوسانات الکترولیت و قند خون بسیار حساس می باشند. بنابراین اگر کودکی تحت بیهوشی قرار گیرد، باید میزان قند خون کودک به طور دائم تحت کنترل قرار گیرد تا مشکل ساز نشود.

مسئله ی دیگر؛ هیپوترم یعنی پایین آمدن دمای بدن کودک در حین بیهوشی می باشد. این موضوع در ریکاوری کودک بعد از بیهوشی ممکن است مشکلاتی را به دنبال داشته باشد.

در برخی موارد ممکن است کودکی که برای انجام درمان های دندانپزشکی تحت بیهوشی قرار می گیرد، دچار اختلالات یادگیری در سنین بزرگسالی شود.

علاوه بر این ممکن است مواد بیهوشی روی مسائل شناختی کودک نیز تاثیر بگذارد.

لازم به ذکر است هرچه مدت زمانی که کودک بیهوش باشد، طولانی تر شود احتمال ایجاد عوارض نامطلوب و شدت آن نیز به مراتب بیشتر می شود.

منبع : کلینیک دندانپزشکی کودکان تهران

 

طرح لبخند مناسب برای چهره های مختلف

 این روزها اصلاح طرح لبخند شاید یکی از دغدغه های بسیاری از افراد جامعه است. همه دوست دارند تا زیباترین لبخند و چهره را داشته باشند اما گاهی به دلیل وجود مشکلاتی همچون بی نظمی در چیدمان دندان ها و یا رنگ بد آنها از این نعمت محروم خواهند شد.

در واقع می توان گفت که لبخند زیبا حاصل هماهنگی میان اجزا صورت و دندان ها می باشد. گاهی به دلیل عدم وجود هماهنگی لازم می بایست تغییراتی در فرم لثه و حتی طول دندان ها و فاصله دندان ها ایجاد شود تا بتوان به هارمونی لازم دست یافت.

زیبایی لبخند بی شک امری تصادفی و اتفاقی نیست و اگر خوب به لبخندهای زیبا توجه کنیم حتما درخواهیم یافت که مجموعه هماهنگ در اجزا صورت و لثه و دندان ها باعث حاصل شدن این صحنه زیبا شده است.

در طراحی یک طرح لبخند زیبا و متناسب عوامل مختلفی در نظر گرفته می‌شود:

 • محل و فرم دندان‌ها،
 • شکل کلی قوس دندان‌های بالا و پایین،
 • اندازه و نسبت فک به صورت،
 • فرم لب‌ها،
 • و میزان دیده‌شدن لثه و دندان‌ها در حین لبخند زدن

بررسی‌ها و یا به اصطلاح آنالیزهای مختلفی وجود دارد که در طراحی یک لبخند زیباتر و جذاب‌تر به دندانپزشک زیبایی کمک می‌کند.

در ادامه، به مهم ترین آنالیزهای مورد استفاده در طراحی لبخند توسط دندانپزشک زیبایی اشاره می‌کنیم.

بیشتر بخوانید : بلیچینگ دندان

آنالیز فرم دندان

ارزیابی شکل دندان‌ها یکی از شاخص‌های تعیین‌کننده در طراحی لبخند است. فرم دندان‌ها تأثیر بسزایی در القای شخصیت فرد به دیگران در عکس‌ها و روابط اجتماعی رودررو دارد.

آنالیز لثه

ارزیابی میزان دیده‌شدن و همچنین ضخامت لثه بایستی در طراحی لبخند مد نظر قرار داده شود.

وقتی دندانپزشک زیبایی روی طرح لبخند هر فرد کار می‌کند، بایستی «بایوتایپ» خاص فرد را در نظر بگیرد، چرا که بایوتایپ یا ضخامت لثه فرد در انتخاب نوع درمان عاملی تعیین‌کننده است.

حتماً بخوانید: مواد غذایی و نوشیدنی های ممنوعه برای ونیر کامپوزیت

همچنین میزان دیده شدن لثه در حین لبخند زدن شاخصی مهم است که خود به عوامل مختلفی از جمله فرم و میزان رشد فک، میزان حرکت و کنار رفتن لب‌ها در حین صحبت، لبخند زدن و خندیدن، و شکل و اندازه و موقعیت دندان‌ها ربط دارد.

آنالیز فرم لب

ارزیابی فرم لب‌های هر فرد در روند طراحی لبخند اهمیت خاصی دارد. قرینه یا عدم قرینه بودن لب‌ها، متناسب بودن اندازه لب‌ها، و میزان بیرون زده بودن آن در هارمونی لبخند با چهره تأثیر زیادی دارد.

فرم لب‌ها در عکس‌ها و تصاویری که از نمای روبرو و نمای طرفی یا نیم‌رخ از شخص تهیه می‌شود مورد بررسی قرار می‌گیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون روش های اصلاح طرح لبخند کلیک کنید.

منبع : ارتمان درمان

 

روش پر کردن دندان در دندانپزشکی ترمیمی

 پر کردن دندان

از پر کردن دندان زمانی استفاده می شود که یکی یا تعدادی از دندان ها دچار پوسیدگی شده باشند. زمانی که شخصی به بهداشت دهان و دندان خود رسیدگی نکند، مواد غذایی ریزی که لابلای دندان ها گیر میکنند باعث تجمع باکتری ها میشوند. این تجمع باعث اسیدی شدن سطح دندان می شود. به مرور زمان با تشکیل پلاک، مینای دندان دچار فرسایش می شود و میگویند دندان پوسیده یا نزدیک به مرگ است.

اگر پوسیدگی دندان باعث سوراخ شدن آن شود نیز میگویند حفره دندان ایجاد شده است. هر حفره نیز فرصتی به باکتری ها میدهد تا وارد پالپ دندان یا مغز آن شوند. باکتری ها میتوانند باعث عفونت پالپ و در نتیجه مرگ آن شوند.

بعد از عصب کشی یا درمان ریشه، اگر دندان هنوز سالم باشد یک دندانپزشک ترمیمی اقدام به پر کردن دندان می کند. پر کردن دندان از ارزانترین روش های ترمیم دندان پوسیده محسوب می شود. موادی که به عنوان پر کننده در برای دندان پوسیده مورد استفاده قرار می گیرد متنوع هستند اما مهمترین آن ها عبارتند از:

 • آمالگام نقره
 • رزین های کامپوزیت
 • و فلزاتی مانند طلا و نقره

نکته:

از آنجایی که رزین های کامپوزیت محبوب ترین گزینه برای پر کردن دندان ها هستند، امروزه بیشتر از هر ماده دیگری برای این منظور مورد استفاده قرار میگریند. زیرا همرنگ دندان است و سخت بتوان تسخیص داد که دندان شخص پر شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مواد پر کننده دندان اینجا کلیکی کنید.

 

منبع : کلینیک دندانپزشکی قیطریه

وظایف دندانپزشکی کودکان

 علاوه بر درمان‌های تخصصی همچون پر کردن دندان‌ها، ترمیم پوسیدگی، خارج کردن و کشیدن دندان، ترمیم دندان شکسته، عصب‌کشی دندان و... دندانپزشکی کودکان، خدمات بسیار دیگری را نیز شامل می‌شود که در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم:

استفاده از فلوراید

معمولاً یکی از راه‌های پیشگیری و یا درمان حفره‌های دندان و پوسیدگی‌های آن در کودکان، استفاده از فلوراید است. این ماده می‌تواند مینای دندان را تقویت کرده و برای محافظت از دندان‌ها در برابر پوسیدگی، اقدامی درست و مهم باشد.

شیاربندی دندان اطفال

غالباً سطوح جونده دندان‌های آسیا در کودکان، شیار‌هایی دارد که موجب گیر کردن مواد غذایی می‌شود. این موضوع معمولاً با مسواک زدن، آن هم به تنهایی برطرف نخواهد شد. به همین دلیل نیز در علم دندانپزشکی اطفال با کمک سیلانت‌های دندانپزشکی کودکان، دندان‌ها پر شده و حفره‌های دندانی نیز شیاربندی می‌شوند. این موضوع می‌تواند به کاهش احتمال پوسیدگی دندان و همین‌طور آسیب دیدن مینای آن کمک کند.

باندینگ دندان کودکان

مسئله دیگری که می‌تواند زیرمجموعه کار‌های یک دندان‌پزشک کودکان و اطفال قرار بگیرد باندینگ دندان اطفال است. معمولاً آسیب‌دیدگی و شکستگی‌های جزئی در دندان‌های جلویی کودکان بسیار شایع است و به همین دلیل نیز با کمک مواد باندینگ می‌توان آن‌ها را ترمیم و برطرف ساخت.

در کنار تمامی مواردی که تا به اینجا اشاره شد، خدمات موجود در دندانپزشکی کودکان چنین مواردی را نیز در بر خواهد گرفت:

معاینات مرتب و کامل دندان نوزادان و کودکان

کمک به حفظ بهداشت دهان و دندان اطفال

ارائه مشاوره در رابطه با عادات دهانی همچون استفاده از پستانک و یا مکیدن انگشت

ارزیابی و درمان زودهنگام صاف کردن دندان‌ها

منبع : بیمارستان دندانپزشکی کودکان

رفرنس : https://www.tajdentalclinic.com/

اصلاح طرح لبخند چیست؟ هزینه ان چه قدر است و عوارض آن کدام اند ؟

 پیش از بررسی عوارض اصلاح طرح لبخند و هزینه اصلاح طرح لبخند، ابتدا توضیح می دهیم که اصلاح طرح لبخند چیست. برخی عقیده دارند اصلاح طرح لبخند برای داشتن طرح لبخند هالیوودی در واقع یک روش زیباییست و جنبه درمانی ندارد. اما بررسی مراحل اصلاح طرح لبخند در افراد مختلف نشان می دهد که انجام این کار توسط بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند می تواند سلامت دهان و دندان فرد را به میزان چشمگیری افزایش دهد.

با وجود معاینه منظم دندان ها و رعایت بهداشت، گاهی خراب شدن دندان ها غیرقابل اجتناب و پرداخت قیمت اصلاح طرح لبخند دندان تصمیمی هوشمندانه است. زیباسازی دندان، جراحی زیبایی لثه، تغییر رنگ دندان، ارتودنسی، ترمیم دندان پوسیده، جایگزین کردن دندان از دست رفته، بلند کردن طول تاج دندان، روکش کردن و…، همگی تحت عنوان اصلاح طرح لبخند و طرح لبخند هالیوودی انجام می شود.

عوارض اصلاح طرح لبخند

اهمیت پیدا کردن بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند تنها در داشتن یک طرح لبخند هالیوودی زیبا خلاصه نمی شود. نکته مهم مراجعه به بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند، رساندن عوارض اصلاح طرح لبخند به کمترین میزان ممکن است. در ادامه عوارض اصلاح طرح لبخند را کوتاه بررسی می کنیم:

تراشیدن مینای دندان در اصلاح طرح لبخند با لمینت باعث کاهش استحکام دندان ها می شود. این مورد احتمال پوسیدگی و همچنین حساسیت دندان به گرما و سرما را افزایش می دهد.

اگر ارتودنسی توسط بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند انجام نشود، مشکلات لثه ای در کمین شما خواهد بود. یکی دیگر از عوارض اصلاح طرح لبخند با ارتودنسی زرد شدن و پوسیدگی دندان است که با رعایت بهداشت کنترل می شود.

برای سفید کردن دندان ها از بلیچینگ دندان استفاده می شود. این ماده شیمیایی بسیار قوی باید توسط بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند استفاده شود. در صورت عدم مراجعه به بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند، استحکام مینای دندان کم خواهد شد.( جهت کسب اطلاعاتت بیشتر پیرامون بلیچینگ دندان یکی از راه های سفید کردن کلیک کنید.)

هزینه اصلاح طرح لبخند

همانطور که در قسمت روش ها و مراحل اصلاح طرح لبخند ملاحظه کردید، هزینه اصلاح طرح لبخند حتی توسط بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند نیز از هر بیمار به بیمار دیگر متفاوت است و بدون معاینه مستقیم نمی توان قیمتی واحد را برای هزینه اصلاح طرح لبخند در نظر گرفت.

از عوامل تعیین کننده هزینه اصلاح طرح لبخند (به خصوص درمان ارتودنسی) می توان استفاده از دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته، میزان تخصص و مهارت دندانپزشک ترمیمی خوب ، روش درمان و مراحل اصلاح طرح لبخند، میزان مشکل و عارضه دندان هان فرد را نام برد.

 

صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 صفحه بعد